COOPVAERT SPORT EN WEDSTRIJDEN. Vakkundige reparatie de N.V. Nhsssu üs*ir3I|E. Financieel Overzicht. lOct. PER Vi ONS Het voetbal-menu voor Zondag. DE KAMPIOENSCOMPETITIE. tl MêöOPVWE&T A9 1755 Glimlachje DERDE I1LAD. Dr. E. HOEKSTRA'S bestrijden de ongemakken ontstaan door onzuiver bloed, herstellen onvol doende spijsvertering en bevorderen de natuurlijke verrichtingen des hchaams. 90 ct of f 1.56 per doos met gebruiksaanwij zing. Verkrijgbaar in Apotheken en Drogis terijen. Vraagt gratis toezending brochure aan MIJ. HOEKSTRA Heeren gracht 33, Amsterdam. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: Uitreis: Torenvalk te Rangoon; Pelikaan te Basra. Thuisreis: Gier te Basra; Buizerd te Rangoon. Voetbal. Na den sensationeelen en stormach- tigen Zondag van de vorige week wordt het normale programma weer voort gezet, al is er dan ook geen sprake van normale wedstrijden. Overal toch zijn de kampioens- en promotie-wedstrij- den in vollen gang met uitzondering in het Zuiden, waar nog twee degradatie- candidaten zijn. Natuurlijk heeft Feyenoord een vrijen dag. Dat mocht ook wel, wijl deze ploeg reeds twee wedstrijden gespeeld heeft. Op het programma staan nu D. W. S.Be Quick en Heracles—P. S. V. Be Quick verschijnt niet met een elftal, dat algeheel vertrouwen schenkt. De ploeg is lang zoo sterk niet meer als in de eerste helft van het seizoen. Er zijn een paar spe lers vertrokken en de plaatsvervangers blijken nog niet rijp voor het team. Met een verzwakte ploeg moeten de Groningers den strijd dus aanpakken tegen D. W. S., dat zoo fraai gestart is in het Feyenoord- stadion. Algemeen verwacht men een resolute overwinning van de Amsterdammers. Een gelijk spel zou zelfs een al te groote verras sing zijn. Heracles, dat het gedurende alle kam pioenswedstrijden zonder haar midvoor Tus- veld moet stellen, zal probeeren op eigen veld P. S. V. er onder te houden. Het is moeilijk, hier den uitslag te voorspellen, omdat beide ploegen een kans op de zege hebben. Voorloopig schijnt echter P. S. V. een tikje favoriet, zoodat, mocht Heracles verliezen, de Westelijke kampioenen allen rekening kunnen en moeten houden met de Eindhovensche voetballers. De promotie. D W. V. speelt morgen in Amsterdam te gen Excelsior. Mogelijk vergissen wij ons, maar D. W. V. lijkt ons toch te zwak, om een kans te maken voor de promotie. Wan neer Excelsior niet al te down geworden is van het slechte seizoen ook deze factor spreekt mee! dan verwachten wij een goede Rotterdamsche zege. Overmaas, in afdeeling II, zal in het Feyenoord-stadion tegen Emma spelen. Men weet, dat H. D. V. S. een gemakkelijke zege op Overmaas behaalde. Thans kan dus blijken, of Emma de gevaarlijke concur rent is voor de eerste klassers. Algemeen acht men in Zuidholland Overmaas ster ker dan Emma, zoodat H. D. V. S. wellicht morgenavond zal kunnen lachen, omdat beide concurrenten de twee punten kwijt zouden zijn. In het Oosten verloor P. E. C. in Nijme gen met 60! Dat beteekent ernstige zwakte. Maar de Zwolsche club zou veel goed kunnen maken door op eigen veld Rigtersbleek te kloppen. Wij gelooven niet, dat de Enschedeërs zich zoo maar gewon nen zullen geven, maar vreezen veeleer voor een tweede P. E. C.-nederlaag. Tenslotte mag Hoogezand het thuis pro beeren tegen F. V. C., dat reeds thuis van G. R. C. won. Misschien dat dank zij de ster ke verdediging van Hoogezand de club van Nijboer de beide puntjes verovert, 't Zou een spannend verloop van deze kleine competitie waarborgen! Zuidelijke puzzels. In het Zuiden zal uitgemaakt moeten worden, wie op de elfde plaats belandt, Bleyerheide of Noad. De stand is hier: Roermond 18 6 2 10 3243 14 Noad 18 5 1 12 3452 11 Bleyerheide 18 3 3 12 2545 9 Roermond is dus veilig. Er moet nog ge speeld worden: JulianaNoad, Bleyerhei deRoermond en BleyerheideNoad, maar de laatste wedstrijd moet op het Noad-veld gespeeld worden, omdat eertijds in dezen wedstrijd Bleyerheide met een ongerechtig- den speler uitkwam. Misschien valt echter morgen reeds de beslissing: als Noad van Juliana wint en Roermond van Bleyerheide, dan is Noad onbereikbaar geworden. Maar in alle an dere gevallen, op één uitzondering na, moet de over te spelen wedstrijd beslissen. Wij zullen maar niet voorspellen, hoe 't morgen zal gaan. Alleen en dit is wel bizonder de wedstrijden van morgen worden beide op het Juliana-terrein ge speeld. Om 2 uur „draait" JulianaNoad en om 4 uur BleyerheideRoermond! 't Publiek zal dus kunnen genieten van twee wedstrijden, waarbij veel op het spel staat. Bekerwedstrijden. Dan zijn er nog bekerwedstrijden. Geheel Alkmaar is daarvan uitgeschakeld (Alcma- ria verloor roemloos van Purmersteijn en Alkmaar zag geen kans om Kinheim te ver rassen, terwijl de Boys niet mogen spelen, omdat hun de promotie-wedstrijden wach ten). Er zijn wedstrijden bij, die interes sant kunnen worden, zooals Z F. C.Ajax, BeverwijkSparta en R. F. C. R. C. H. DE DERDE KLASSERS. Zal Bloemendaal het halen? Het gaat in de derde klasse B al net, als eertijds in de A-afdeeling. Ook hier resteert de ploeg met de beste kans nog een wed strijd, die zij in een overwinning dient om te zetten, om zich kampioen te kunnen noe men. Ook hier beteekent een gelijk spel op z'n minst één beslissingswedstrijd, terwijl bij een nederlaag de kans verkeken is. Zoo verging het destijds de Alkmaarsche Boys bij de „middelmooter" Purmersteijn; zoo zou het thans ook Bloemendaal bij Ahrends V.C. kunnen vergaan. Natuurlijk zullen de ex-tweede klassers alles op alles zetten en we geven hen dan ook een kans op een zwaar bevochten zege. Laat ons voor de kaasmenschen hopen omdat een extra-competitie hier het wach ten wel eens te lang zou kunnen maken dat het zoover komt. Kinheim ontvangt Schoten en zal op een eventueel struikelen van de Bloemendalers rekenen. Ook Zandvoort zal natuurlijk met een der gelijk feit rekening houden, maar de derby bij Zeemeeuwen zal geenszins een walk-over beteekenen en we vreezen dan ook eenig puntenverlies. S.D.Z.W.M.S. is van weinig belang; we houden het op de bezoekers. Promotie-degradatie. Texel dat voor enkele weken in eigen huis tegen Wieringerwaard zoo slecht van start ging gaat thans een bezoek brengen aan Q.S.C. Ook het vorige seizoen kwamen beide ploegen in eenzelfde competitie tegen over elkander te staan en dat bracht de eilanders nog al wisselend geluk. We vree zen, dat de Texelaars in Wormerveer op nieuw aan het kortste eind zullen trekken, waardoor hun derde klasse-positie, zeer pre cair zal worden. DE VIERDE KLASSERS. Alkmaar ontvangt Watervogels. Eindelijk dan zal de ontmoeting Alkmaar- Watervogels die reeds enkele malen werd uitgesteld eens doorgang kunnen vinden. Van veel belang is het treffen in deze af deeling niet en het kan dus zuiver als wed strijd worden bekeken. We zijn er van over tuigd, dat de groen-witten het ook als zoo danig zullen bezien. Dat men wellicht nog iets nieuws probeert en deze ontmoeting als een serieuze oefening zal beschouwen. Kom aan, groen-witten, maak er voor het publiek een aantrekkelijke partij voetbal van en tracht tevens de volle winst in eigen huis te houden, dat kan wellicht uw positie op dc? ranglijst ten goede komen. D.T.S. gaat naar M.F.C., waarbij de Oud- karspelieren alles in" het werk zullen stellen, om de onderste plaats over te laten aan Niewe Niedorp. We geven de huidige lan taarndragers wel kans op eenige winst. ALKM. BOYS—WEST-FRISIA. Opnieuw spelen de rood-witte AJkmaar- ders een vriendschappelijken wedstrijd om natuurlijk fit te blijven waartoe West- Frisia een bezoek komt brengen. Vorige Zondag zagen we de kampioenen tegen Watergraafsmeer nog in actie en eer lijk gezegd, heeft men op enkele plaatsen eer laten zien hoe het niet moet, dan hoe het wel moet. We hopen tenminste dat we morgen en vooral op de linkerverdedigingshelft nog wat anders krijgen te zien. Vooral de aan wezigheid van Mulders in de voorhoede, zal ook den aanval weer ten goede komen. Komaan rood-witten, de Enkhuizer-ploeg is tevens een goeden maatstaf; maakt er al leszins een nuttigen wedstrijd van! UIT HET KATHOLIEKE KAMP. De laatste 14 minuten uit den wedstrijd H.S.V—VJ.O.S. De kampioen in de 2e klasse B is nog steeds niet bekend, doch wanneer de voor teekenen niet bedriegen, dan zal Zondag het pleit beslecht worden. Het is nog slechts om 14 minuten te doen, nJ. van den wedstrijd H.S.V.V.I.O.S. die op Zondag 10 October 1937 door den scheidsrechter is gestaakt met den stand 33. Dat deze 14 minuten dus belangrijk zijn is zonder twijfeL Immers, zou H.S.V. de stand op 33 weten te hou den, dan is zij kampioen. Maar wanneer V.I. O.S. het geluk mocht hebben den stand te wijzigen in een overwinning, dan hebben zij het tot een beslissingswedstrijd gebracht en zouden zij ten vierde male in dit seizoen moeten aantreden tegen de Heilooërs. Wanneer wij echter de verrichtingen na gaan van beide clubs den laatsten tijd en vooral de fraaie overwinning op het V.I.O.S.- terrein door H.S.V. behaald, dan kan het niet anders of wij moeten de Heilooërs voor 99 pCt. de kans geven. Doch juist die ééne pCt. zal V.I.O.S.' volle energie doen ontwik kelen, zij zal zich aan de stroohalm trach ten vast te grijpen en diegenen die de War- menhuizers in het felst van den strijd ken nen, weten, dat het morgen aan den Malle- voortsdijk geducht zal spannen. Het is in derdaad een korte wedstrijd, maar deze korte wedstrijd zal ongetwijfeld groot aan spanning zijn. Het bestuur van H.S.V. heeft de entreeprijs in verhouding van den wed strijd gesteld, n.1. 10 cent. De wedstrijd be gint om half drie. Volledigheidshalve laten wij nog even de kopgroep van de 2e klasse B hier volgen: H.S.V. 13 9 4 0 53—14 22 Berdos 14 10 1 3 68—31 21 V.I.O.S. 13 9 2 2 38—21 20 A.F.C. 14 7 5 2 47—18 19 Biljarten. ALBERT WERELDKAMPIOEN VIJFKAMP. Sweering tweede. Gisteravond zijn te Keulen de wedstrijden om het wereldkampioenschap vijfkamp bil jarten geëindigd. Door den titelverdediger Tiedtke overtui gend te verslaan, wist de Fransclunan Albert met 32 punten het wereldkampioenschap te veroveren. De Amsterdammer Jan Swee ring, die de Nederlandsche kleuren ver dedigde, leverde zeer goed werk en bezette de eervolle tweede plaats achter Albert en nog voor den anderen Fransenman, Cote. Het algemeen gemiddelde van Sweering was zelfs iets hcoger dan van den nieuwen wereldkampioen. Tiedtke eindigde als vijfde met het hoogste algemeen gemiddelde. De eindstand luidt: 1. en wereldkampioen: Albert (Frankrijk) 32 punten, algemeen gemiddelde 32,50; 2. Jan Sweering (Nederland) 30 punten, algemeen gemiddelde 32,62; 3. Cote (Frankrijk) 29 punten, algemeen gemiddelde 32,16; 4. Reicher (Duitschland) 26 punten, algemeen gemiddelde 33,25; 5. Tiedtke (Duitschland) 18 punten, algemeen gemid delde 35,72; 6. Foerster (Duitschland) 15 punten, algemeen gemiddelde 24,51. Tafeltennis. LUTO SPEELT HAAR EERSTEN WEDSTRIJD. Een leerzame avond. De Alkmaarsche tafeltennisclub heeft gis teravond in haar clublokaal van Gijzen aan de Breedstraat haar eersten wedstrijd ge speeld tegen de sterke Amsterdamsche club D. W. S. Natuurlijk werd het een groote nederlaag, maardat wist men vooruit. Vrijwel geen der spelers toch kende de wed strijdsfeer en allen hadden een totaal gebrek aan wedstrijdroutine, zoodat enkele uit zonderingen daargelaten de Alkmaarsche spelers reeds vóór de matches verslagen waren. Mede daardoor heeft zich de sterkte der Alkmaarders niet goed geopenbaard. Tenminste, wij zijn er van overtuigd, dat de meesten beter kunnen spelen, dan zij gister avond deden. Gebrek aan wedstrijdroutine. Dat was alles. En daarom moet Luto zooveel mogelijk wedstrijden organiseeren. Zij zullen dan ook veel wedstrijden verliezen, maar snel in kracht toenemen. Overigens, sportief gesproken, was het een pracht-avond. Er heerschte een prettige stemming, en de twee overwinningen wer den door beide teams met een krachtig ap plaus beloond. Merkwaardig genoeg wonnen twee Alkmaarsche dames haar partijen: mej. Pie was sterker (en speelde rustig!, mis schien zelfs iets tè... onverschillig!) dan mej. Bakker en mej. Hoogland klopte mej. Bakker. Overigens was de partij de Lange de Vree er een, waarvan het spel op zeer hoog peil stond. Wel de beste partij van den avond. Natuurlijk zal ook een return-match ge speeld worden, en wel Maandag 25 April a.s. in Amsterdam. Hieronder laten wij de uitslagen volgen. De cijfers lijken verpletterend. Maar Luto mag zich er niet door van de wijs laten brengen. De cijfers zeggen in dit opzicht veel te weinig! D.W.S. Luto Hr. de VreeHr. H. de Lange 21 J. AndersJ. Brandse 20 mej. D. Maurermej. F. v. Willigen 20 Hr. H. BulensHr. A. Bruin 20 Hr. J. Blok—Hr. La Mar 2—0 mej. G. de Blockmej. N. Raat 20 Hr. A. de BlockHr. Kwadijk 20 mej. A. Laanspackmej. W. Hoogland 20 Hr. W. Roele—Hr. Slinkert 2—0 Hr. Westerborg-Hr. Jansen v. Jorksveld 2-0 mej. M. Maurermej. L. Reuling 20 Hr. J. EversHr. v. d. Aakster 20 mej. M. JansenMej. Portegies 20 Hr. WesnerHr. Ooms 20 Hr. T. VogelaarHr. Raijer 20 mej. Wolframmevr. Reuling 20 Mej. Brouwermevr. v. d. Aakster 20 Hr. HomHr. Hendriks 20 mej. Bakkermej. Pie 02 Hr. v. LeeuwenHr. Reuling Sr. 20 Hr. VogelaarHr. Hanneghem 20 Hr. BurlageHr. Koning 20 mej. Rodersmej. v. Willigen 20 mej. v. Rijnmej. N. Raat 20 mej. Bakkermej. Hoogland 02 Hr. WesnerHr. Poeze 20 Hr. RoosenmaalHr. Bulthuis 20 Hr. v. LeeuwenHr. Reuling Jr. 20 Hr. StemHr. Horst 20 Hr. BurlageHr. Portegies 20 28—2 1 JOUWE TGBEKfS Lichte verbetering in de beurstem- jning. Nog geen herbelegging van liquide gehouden kapitaal. Invloed van „oorlogsorders op de algemeene bedrijvigheid overschat. Precaire toestand der Amerikaansche Spoor wegen. Nog geen hervatting van de conversiebeweging hier te lande. Vermindering van het rubberverbruik in Amerika. Lagere prijzen voor Sumatra-tabak, behalve voor de Deli Batavia Mij. Op de beurs blijft het nog altijd „halen en brengen". Op het koersherstel aan het einde der vorige week is reeds weder een inzin king gevolgd, waarna de koersen opnieuw op en weer neer zijn gegaan. Toch mag wor den geconstateerd, dat de markt pogingen doet, om het diepe pessimisme, waarin zy ten onder dreigde te gaan, te boven te ko men. Men heeft weer meer oog voor de lichtpunten, die elke situatie, wanneer men maar ijverig speurt, toch wel biedt. En zoo ziet men thans, wat Europa betreft, tenmin ste een zoodanige ontspanning in de poli tieke verhoudingen, dat tenminste voor de naaste toekomst de kans op een internatio naal conflict sterk verminderd kan worden geacht. Hetgeen niet wegneemt, dat het ge voel van onbehaaglijkheid, gewekt door de gebeurtenissen in Oostenrijk, zich onder gronds nog altijd op de fondsenmarkt be merkbaar maakt. Het staat wel vast, dat velen in de on zekerheid van de politieke vooruitzichten aanleiding hebben gevonden, een deel van hun bezit naar „overzee" over te brengen, ten deele naar Engeland, maar bij voorkeur naar de Ver. Staten, die, zoo redeneert men, bij een eventueelen wereldoorlog de meeste Hft Ou*-MUnbttte» V* nvtatafc nOuö-fiollanösche Pijptabak VAN DOUWE EGBERTS veiligheid zouden bieden. Ook hier te lande worden tegenwoordig aanzienlijke bedragen liquide gehouden, die eerst wanneer de oor logsvrees geheel zal zijn verdwenen, weer belegging op langen termijn zullen gaan zoeken, tenminste, indien intusschen ook de economische en financiëele omstandigheden, die naast de politieke verhoudingen de fond senmarkt beheerschen, zulk een belegging aantrekkelijk zouden maken. De vele ups en downs, die de beurs in den jongsten tijd te zien heeft gegeven, zijn vooralsnog weinig geschikt om het geschokte vertrouwen te herstellen. Eerst een betrekkelijk langdurige periode van stijgende koersen zou het thans braaliggende kapitaal weer geleidelijk tot herbelegging aanmoedigen en juist voor zulk langdurig koersherstel ontbreken vooralsnog de primaire voorwaarden. De flauwe stemming op de goederenmark ten behoort wel mede tot de voornaamste factoren, die voorloopig nog aanleiding geven tot groote terughouding. Zooals steeds in een tijdperk van dalende prijzen, be perkt de handel en de industrie zich bij zijn aankoopen tot het hoognoodige en is er weinig sprake meer van het vormen van voorraden, die men in tijden van hoog conjunctuur pleegt aan te leggen, uit vrees, later nog hoogere prijzen te moeten betalen. Voor een deel teert men thar.s nog van de voorraden, die in den loop van het vorige jaar waren gevormd, toen in het algemeen nog een verdere prijsstijging voorzien was. Blijkens een onlangs gepubliceerde Volken- bonds-statistiek waren de wereldvoorraden van grondstoffen aan het eind van 1937 on geveer 14 grooter dan een jaar geleden; de cacao-voorraden zijn met bijna 39 ge stegen, de suikervoorraden met 13 maïs met 8 tarwe met 5 a 6 Daartegenover waren slechts de voorraden rogge, thee en koffie met resp. 4.7 en 11 gedaald. Deze cijfers betreffen intusschen slechts de „zicht bare" voorraden; de voorraden bij den han del en de verder verwerkende industrie zijn er niet bij inbegrepen en juist deze zy'n ver moedelijk sterk toegenomen. Eerst waiineer zij nagenoeg uitgeput zijn zal de vraag zich krachtiger kunnen gaan doorzetten. Tot de prijsstijging en de hiermede ge paard gaande voorraadsvorming van het vorige jaar had vooral de verwachting bij gedragen, dat de groote bestellingen voor de oorlogsinaustrie tot schaarschte aan bepaal de producten zouden gaan leiden. De bewa peningswedstrijd is sindsdien nog aanzien lijk verder gegaan en orders .voor bewape ningsdoeleinden zullen in het loopen jaar vermoedelijk nog cp ruime schaal geplaatst worden dan in 1937. Maar inmiddels is wel gebleken, dat men den invloed van deze „oorlogsorders" op de algemeene bedrijvig heid sterk heeft overschat. In bepaalde tak ken van industrie mogen zij een belangrijke opleving veroorzaken, voor het bedrijfsleven in het algemeen geeft toch nog altijd de om vang van het gestadige dagelij ksche ver bruik van de geheele bevolking den door slag. Ondanks hun grooten omvang maken de bestellingen voor bewapeningsdoeleinden toch slechts een betrekkelijk klein percen tage uit van dit normale, steeds doorloopen- de verbruik. Zoo is de ijzer- en staalindustrie in de Ver. Staten voornamelijk afhankelijk van de plaatsing van bestellingen door de bouw nijverheid, de automobielindustrie en de spoorwegen. De bedrijvigheid in de bouw vakken is weliswaar door seizoeninvloeden wat toegenomen, maar zy is ca. 8 geringer dan het vorige jaar; de afzet der automobiel industrie is sterk verminderd en ook de vooruitzicht voor het a.s. verkoopseizoen laten zich ongunstig aanzien. Het slechtst is echter de toestand bij de derde groep van „Wat ben je toch verstrooid, Os car! Wanneer zul je nu eens lee- ren, dat je geen metselaar meer bent, maar kapitalist!" groote afnemers der staalindustrie, de spoor wegen, die wegens gebrek aan de noodige middelen vaak de bestellingen van hoog noodig nieuw materiëel achterwege moeten laten, en die ook overigens met groote fi nanciëele moeilijkheden te kampen hebben. De noodzakelijkheid van een oplossing van het vraagstuk der Amerikaansche spoor wegen, die door de toeneming van het ver keer en een daarmede gepaard gaande ver betering der exploitatie-rekeningen op den achtergrond was geraakt, is in den laatsten tijd weer zeer acuut geworden. Tengevolge van een' in den vorigen herfst ingegane loonsverhooging van het spoorwegpersoneel zijn de exploitatie-kosten der spoorwegen in totaal met naar raming 134 millioen dollar gestegen; zij zouden hiervoor schadeloos worden gesteld door een verhooging der tarieven met 10 de Interstate Commerce Commission heeft echter slechts een verhoo ging met 5 toegestaan, in verband met de sterke oppositie van de groote verladers en van tal van industrieën, die afhangen van een goedkoop vervoer. Bij den sterk ingekrompen omvang van het vervoer het aantal wagonladingen toont een gestadige vermindering aan drukken de hooge loonen in dubbel sterke mate op het bedrijf. De netto-exploitatie ontvangsten van de spoorwegen der eerste klasse (dit zijn de voornaamste maatschap pijen) hebben dan ook in Januari slechts 19,66 millioen dollar bedragen tegen 50.91 mjllioen dollar het vorige jaar. Na aftrek van de vaste lasten (rente en belastingen) liet deze maand zelfs een totaal verlies van 33.47 millioen dollar. Geraamd wordt, dat de zuivere bedrijfsuitgaven in Februari onge veer 2 millioen dollar grooter waren dan de ontvangsten; daarmede is de maand Fe bruari voor de spoorwegen ongunstiger ge weest dan sedert 17 jaren is voorgekomen. Onder deze omstandigheden moet worden gevreesd, dat verschillende spoorwegen, zelfs onder degenen, die tot dusverre hun verplichtingen nauwkeurig zijn nagekomen, hiertoe binnenkort niet meer in staat zullen zijn. Zoo beschikt de Southern Pacific, die toch altijd onder de „goede" ondernemingen gerangschikt werd, nog slechts over een sur plus, voldoende voor betaling van rente op haar obligatieleningen gedurende het loo- pende jaar. Andere ondernemingen zijn er. nog erger aan toe, en indien er op de een of andere wijze geen uitweg wordt gevonden, zullen faillissementen niet te vermijden zijn. De jongste berichten uit Amerika maken melding van plannen tot verleening van nieuwen financieelen regeeringssteun aan de spoorwegen, door middel van credieten der Reconstruction Finance Corporation, om ze althans voor het oogenblik in staat te stel len, hun verplichtingen na te komen. Het is echter duidelijk, dat dit slechts een lapmid del zijn kan. Waar het op aankomt, is een sluitende exploitatie-rekening, door middel van een verlaging van kosten, en een ver mindering van de vaste lasten, door een in grijpende financieele reorganisatie. Een verlaging van kosten zou kunnen wor den verkregen door een loonsverlaging, waartegen zich echter de arbeiders ten sterk ste verzetten, maar vooral door een meer economische exploitatie, die gepaard zou moeten gaan met een algeheele reorganisa tie van het geheele spoorwegsysteem in de Ver. Staten, en waarmede dan tevens een wijziging der financieele structuur der ver schillende maatschappijen onder de oogen zou moeten worden gezien. Zulk een alge heele hervorming durft dee Amerikaansche regeering echter blijkbaar nog altijd niet aan, en er zit dan ook heel wat aan vast Fusionneering van bepaalde ondernemin gen, opheffing van niet rendabele lijnen e.d. zou ontslag van arbeiders met zich mede brengen, die door de regeering schadeloos gesteld zouden willen worden. Tegen een financieele reorganisatie, in den vorm van een meer of minder gedwongen omzetting van obligatiën in stukken met lagere rente of zelfs met opoffering van een deel der hoofdsom verzetten zich de houders van deze spoorwegobligatiën. In totaal staan 161/^ milliard aan spoorwegobligatiën uit; het grootste deel hiervan is in het bezit van Amerikaansche banken, spaarbanken en ver zekeringmaatschappijen, die deze, voor zoo ver er nog rente op wordt betaald, a pari in hun balansen hebben opgenomen, en die, bij een doorvoering der financieele reorganisa tie, aanzienlijke bedragen hierop zouden moeten afschrijven. De sterke koersdaling van Amerikaansche spoorwegobligatiën, in verband met de on gunstige financieele situatie der meeste maatschappijen en de onzekerheid omtrent hun verdere vooruitzichten is wellicht niet van minder beteekenis dan de koersdaling op de aandeelenmarkt. Ook tal van Neder landsche houders van Amerikaansche spoor wegfondsen hebben groote verliezen hierop te boeken, die ze weer huiverig maken, om zich opnieuw op de beurs te engageeren. Op de verwachting van nieuwe steuncredieten van de „Refico" is in de afgeloopen week een lichte koersverbetering ingetreden, die i

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10