VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Stad en O Jltrtlicaties £iichtvaact Speciale Opel service de N.V. Nassau Garage. Witter dan wit Nieuws in 't kort. DE als ie 's avonds thuiskomt. WAAROM CHRISTEN- BELLAMYAAN? DERDE BLAD. worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. ln/OfrkOL le. het aantal aan mond- en klauwzeer gestorven dieren boven 1 jaar tijdens de periode, gedurende welke het bedrijf door den veeartsen ij kundigen dienst besmet *- verklaard; 2e. het aantal na de vorenbedoelde periode aan mond- en klauwzeer gestorven dieren tengevolge van genoemde ziekte plaats boven 1 jaar en de tijdens en na die periode gehad hebbende noodslachtingen van dieren boven 1 jaar; 3e. het aantal stuks vee boven 1 jaar. hetwelk door het mond- en klauwzeer wrak is geworden en dientengevolge spoedig zal moeten worden opgeruimd. Door de gewestelijke landbouw-crisis- organisaties zal zoo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt waar en op welke wijze aanvragen voor deze bijzondere toewijzing dienen te worden ingediend Autobus door trein gegrepen. - Te Bello Horizonte, de hoofdstad van Minas Geraes (Z.-Am.), is gistermiddag een geheel bezette autobus door een spoortrein gegrepen. Tien personen werden gedood, vijftien ernstig gwond. Generaal von Fritsch gerehabiliteerd. - Generaal von Fritsch werd bij zijn aftreden in Februari j.L, naar thans vernomen wordt, beschuldigd van vergrijpen tegen de zeden. Hij heeft toen een beroep gedaan op een eereraad, die hem volkomen heeft gerehabi liteerd. In gewoonlijk goed ingelichte kringen wordt verklaard, dat deze eereraad heeft bestaan uit Göring en de generaals Brau- chitsch en Keitel. Men verwacht, dat Hitier binnenkort von Fritsch op een of andere wijze een blijk van zijn achtig zal geven. Clandestiene radiozender opgespoord. - Vernomen wordt, dat einde Maart te Berlijn een geheime radiozender werd in beslag genomen, welke op ongeregelde tijden uit zond. In verband met deze aangelegenheid zouden veertig arrestaties zijn verricht. Zeven huizen ingestort. - Ten gevolge van de aanhoudende regens der laatste da gen zijn te Stamboel (Turkije) zeven huizen van den Gouden Hoorn ingestort. Verschei den personen zijn onder het puin bedolven. Eenige kinderen werden levenloos uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. De „Grey Owl" overleden. - Uit Prince Albert in Canada komt het bericht van het overlijden van een merkwaardige figuur die in het geheele land bekend was onder zijn aangenomen jagersnaam „de grijze uil". In zijn jeugd was hij een verwoed jager op grof wild tot hij op ongeveer 35-jarigen leeftijd in plaats van de jager plotseling de beschermer van de in de bosschen levende wilde dieren werd door de aanvaarding van de positie van houtvester die de regeering van Ottawa hem geschonken had nadat hij in een brochure gewezen had op het lijden der dieren en de dreigende ontvolking der Canadeesche bosschen als de z.g. Trappers, van welke er ook honderden uit de Ver- eenigde Staten kwamen, ongehinderd hun gang konden gaan. In de laatste jaren heeft de Grey Owl prachtige films gemaakt van het leven der dieren in hun natuurstaat die over de ge heele wereld vertoond zijn. De Royal Zoolo- gical Society heeft hem daarvoor tot eerelid benoemd. Zijn boeken over het levén der bever kolonie in het natuurreservaat te Prince Albert werden grif verkocht en hij hiel^J radio-redevoeringen over het leven in de natuurparken en bosschen die meermalen door Droitwich werden heruitgezonden. Parate executie. - New York is een wereldstad en heeft dat weer eens bewezen door een ouderwetsche gangstersensatie. In Greenwich, een stadswijk, die een interna tionale bevolking en een bedenkelijk soort nachtamusementen bezit, deden drie revol verbandieten een inval in een nachtclub. Het was half vijf 's ochtend en de drie roo- vers stonden plotseling temidden der opge wekt dansende en pretmakende bezoekers. Twee van hen richtten hun revolver op de menigte en de derde ging rond om de ver schrikte gasten te ontdoen van portefeuilles, beurzen, horloges en juweelen. Ook wendden de boeven zich tot den gérant en deelden hem mede, dat zij gaarne den inhoud van de kas in ontvangst wilden nemen. Maar zij hadden buiten den waard gerekend. De gérant, die zijn koelbloedigheid had be waard, draaide opeens het licht uit en op hetzelfde oogenblik sloot de portier de bui tendeuren. De bandieten, die inzagen, dat zij in den val zaten, begonnen nu in het donker te schieten en de verschrikte pret makers verborgen zich onder de tafels of in de telefooncellen. Uit den kelder echter kon roet de politie getelefoneerd worden en binnen enkele minuten was het gebouw om ringd door politie-auto's, die met hun sirenes de nachtelijke stilte verstoorden. De politie brak de deuren open, terwijl binnen nog steeds een helsch rumoer aan den gang was. De bandieten vluchtten in de toiletkamers, waar de politie hen volgde en hun beval de revolvers weg te gooien. Toen de politie tot arrestatie wilde overgaan, haalde een van de boeven een tweede revolver te voor schijn en schoot een politie-agent morsdood. De politie knalde de drie boeven neer; zü waren alle drie doodelijk getroffen en in allerijl werd uit een naburig klooster een geestelijke gehaald, die hen bediende. Redacteuren van militair orgaan ge arresteerd. - Volgens een te Helsingfors uit Mokou ontvangen telegram zijn de hoofd redacteur en twee redacteuren van het or gaan van het Russische roode leger in het district Kief, in hechtenis genomen. Zij wor den ervan beschuldigd, het schadelyke op treden van volksvijanden niet voldoende in het licht te hebben geplaatst, en m^edee- lingen van geheimen aard in hun blad te hebben opgenomen. Alle drie zyn onder escorte naar Moskou vervoerd. Militair vliegtuig neergestort. - Bij Vercelli (Italië) is een militair vliegtuig neergestort, als gevolg waarvan drie inzit tenden om het leven kwamen. De vierde werd zwaar gewond. Typhus in Caaablanca. - Wegens toe neming van het aantal typhusgevallen is Casablanca (N.-Afr.) tot besmet gebied ver klaard. De ziekte heerscht zoowel onder in landers als Europeanen. Honderden men- schen worden iederen dag ingeënt, en spe ciale kampen zijn ingericht, waar arme Ara bieren voedsel, kleeding en verpleging krij gen. De Bellamy-gedachte bezien uit godsdienstig oogpunt. Ten overstaan van een minder talrijk publiek dan wy voor een Bellamy-avond gewend zijn sprak gisteravond in de dancing van de Harmonie de heer C. Oderkerk, onderwijzer aan een chr. school te Velsen, over bovenstaand onderwerp. De heer Visser, voorzitter van de afd. Alkmaar van de internationale vereeniging „Bellamy", sprak een kort openingswoord, waarin hij betoogde, dat een maatschappij zonder winstsysteem voert naar een zoo goed als volmaakte wereld. De weg van de winst moet daarom verlaten worden. Na een welkom te hebben toegeroepen tot de aanwezigen, verleende hij het woord aan den heer Oderkerk. Deze stelde voorop, dat de I.V.B. zoowel politiek als godsdienstig zuiver neutraal is, d.w.z. dat er Voor ieder, van welke overtui ging ook, plaats is in de I.V.B.die een nieuwe economie wil, berustend op het stre ven naar gelijke welvaart, gelijke rechten en gelijke plichten voor allen. Zij wil een op lossing voor de economische vraagstukken, die zich overal voordoen, zoowel op de markt als in de kerk, waarbij dus ieder be lang heeft, zonder onderscheid van gods dienst of politiek. Spr. wilde pogen uiteen te zetten waarom christenen Bellamyaan kunnen en moeten zijn. Een christen, zei spr., moet een op timistisch, blijmoedig mensch zijn, omdat hij uit den aard der zaak gelooft aan de uitein delijke overwinning van het christendom. Spr. wees op het bekende christelijk gezang „Wij reizen met elkander" en bracht dit over naar de Bellamy-gedachte, want, zei hij, „wij" beteekent hier alle m e n- s c h e n, die door God in de stof werden gezet tot verheerlijking van Zijn naam. Nie mand heeft het tijdstip of de plaats zijner geboorte kunnen kiezen, noch de omstandig heden waaronder deze plaats had, wat dus wil zeggen, dat wy iemand niet mogen kwa lijk nemen, dat hij „in eey gouden wieg" werd gelegd. Op hier en daar humoristische wijze zette spr. uiteen, dat in deze wereld het optreden als handelsman voor een christen vrijwel on mogelijk is, omdat hij uit den aard der zaak vaak onwaarheden moet zeggen om te kun nen blijven bestaan. De strijd daarvoor toch is gegrond op concurrentie en niet op liefde jegens den naaste. Het vernuft, dat God den mensch geeft, wordt misbruikt om een an der ten onder te brengen uitvloeisel van de onchristelijke, op winst gebaseerde maat schappij. Het economische stelsel kan, naar spr. meende, door geen christen volgens eer en geweten gehandhaafd worden, want het is totaal in strijd met Gods liefde. Met ver schillende voorbeelden gaf spr. dit nader aan. Als de arbeid inderdaad een zegen Gods zal zijn, steunt dan de Bellamyanen aldus wekte spr. op en geeft de 450.000 werk- loozen werk en leert beseffen, dat Gods wil niet kan zijn een maatschappij waar honger heerscht en waarvan een chaos wordt ge maakt, hoewel zij zooveel orde kon brengen. Het is een nieuw economisch stelsel, dat wij moeten hebben, dat den zegen zal bren- geen van den arbeid voor iedereen. En dat nu wil het Bellamy-stelsel, dat voor eiken mensch rechten, maar ook plichten mee brengt, welke hij zal kunnen vervullen in de kracht Gods. Wij allen zijn verplicht de huidige maatschappij in te richten naar Gods wenschen, en dat wil zeggen, dat wij samen moeten zoeken naar een nieuwe economi sche orde, waarin we samen consumeeren, nadat we eerst samen hebben geproduceerd, waarin dus ieder zal krijgen wat hij noodig heeft. De arbeid wordt daar verdeeld en geregeld naar ieders kracht met gebruikma king van machines, om het werk te verlich ten, wat mogelijk is doordat God den mensch zooveel vernuft heeft gegeven. In die maat schappij zal ongetwijfeld de machine werk wegnemen, maar niet, zooals nu, voor een deel der menschen, zoodat de verminderde arbeidstijd voor niemand een strop, maar voor allen een geluk zal beteekenen. In den Bellamy-staat zal de werktijd worden ge regeld naar de kracht, welke voor het te ver richten werk noodig is. Een en ander is een zuiver uitvloeisel van den christelijken eisch van opheffing van onrecht en zal leiden tot het verdwijnen van het vaak vernederende van de liefdadigheid. Dan zal geen broodkoren noch ander voed sel worden vernietigd („gedenatureerd"). In die nieuwe maatschappij zullen alle goede gaven Gods gelijkelijk verdeeld wor den en iedere mensch zal den plicht hebben te werken. Niemand wordt dan meer in economischen nood geplaatst, zoodat geen uitkomst meer behoeft te worden gezocht in diefstal, verduistering of oplichterij. Dan gaan wij echt „samen hand in hand", dan zal de tijd gekomen zijn, waarvan geschre ven staat: „De bergen zullen vrede dragen, de heuvlen heilig recht".. Alzoo is de Bellamy-gedachte zuiver chris telijk en daarom zal de goedmeenenJe christen een overtuigd Bellemyaan zijn, want hij is verzekerd van de uiteindelijke over winning van het christendom. Na de causerie van den heer Oderkerk was er gelegenheid tot het indienen van schriftelijke vragen. Er werden verschillende vragen inge diend, welke door spr. uitvoerig werden be antwoord en waarbij hij gelegenheid kreeg verschillende onderdeelen van zijn betoog nader toe te lichten en uiting te geven aan zijn overtuiging, dat de Bellamy-gedachte den strijd zal winnen, ondanks verzet er. oppositie van allen kant, ook van dien der kerken. De gemeenschappelijke drang naar het nieuwe economische stelsel zal geleide lijk allen tegenstand doen plaats maken voor ander inzicht. Zooals zoovele begrip pen, op kerkelijk zoowel als op ander ge bied, in den loop der eeuwen zijn veran derd, zal het ook gaan met de thans nog ge huldigde ideeën omtrent de maatschappij met een winststelsel. De evolutie der ge dachte heeft veel in de wereld veranderd en verbeterd en zij draagt in haar top de Bel lamy-gedachte met recht voor allen. Spr. declameerde ten slotte een gedicht, waarin de woorden God en Bellamy niet voorkwamen, maar dat desondanks een krachtig slot van zijn rede vormde, omdat de samenwerking tot aller geluk erin werd gepredikt. De heer Visser dankte aan het slot den spreker voor zijn betoog en wekte op tot het meewerken aan de overwinning der Bel lamy-gedachte. VERTROKKEN PERSONEN. I. Lutkewitz, R.K., dienstbode, van Wilhel- minalaan 9, naar Amsterdam. H. Schol- tens, geen, scheepsbouwkundige, en gezin, Schermerweg 11, naar Amsterdam. S. Schilder, R.K., los arbeider, van Heiligland 10, naar Enkhuizen. A. Barendsen, R.K., dienstbode, van Stationsweg 60, naar Scha- gen. D. Waal, geen, winkeljuffrouw, van Eendrachtsstraat 6, naar Utrecht. A. Mazereeuw, geen, banketbakker, en echtg., van Popelmanslaan 21, naar Oudorp. J. Koen, Ger.K., bediende waschinrichting, en echtg., van Zeglis 6a, naar Oudorp. A. van der Heide, N.H., groentenventer van Kooltuin 13, naar Opsterland. A. van Overbeek, Ev.L., opticien, van Oudegracht 192, naar Rotterdam. J. A. Rens, R.K., z.b., van Zocherstraat 55, naar Velsen. K. C. HekketBakker, geen, van Costerstraat 35, naar Bandoeng (N.I.) J. Verwer Hollebeek, geen,, z.b., van Landstraat 58, naar Amsterdam. INGEKOMEN PERSONEN, C. Kager, R.K., z.b., van Leeuwenhoek- str. 5, van Nieuwer-Amstel. M. P. Her- gaarden, R.K., dienstbode, Rippingstraat 19, van Heiloo. J. Gras, G.K., leerl. monteur, Verdronkenoord lila, van Heiloo. G. M. Suiker, R.K., dienstbode, Laat 163, vanWie- ringermeer. W. van Deutekom, N.H dienstbode, Lyceumstraat 72, van Varik. F. J. Berkhout, R.K., winkeljuffrouw, Snaarmanslaan 141, van Amsterdam. A. van der Molen, N.H., z.b., Vrouwenstraat 11, van Oudorp. J. Edel, N.H., grondwerker, en gezin, Noorderkade 12, van Nieuwe Nie- dorp. N. B. Goudswaard, N.H., bouwkun dig-opzichter, Spoorstraat 55, van Wierin- gerwaard. M. P. Groot, R.K., dienstbode, Dijk 16, van Heerhugowaard. P. Schot, N.H., chauffeur (o), Uitenboschstraat 70, van Oudorp. C. G. Admiraal, R.K., dienstbode, Huigbrouwerstraat 4a, van Hei loo. A. A. Stuijt, R.K., z.b., Costerstraat 22, van Den Helder. C. van Ryn, geen, inspecteur levensverz. mij., en gezin, Co- mansstraat 25, van Bergen. T. Heeringa. geen, vakwerkmai. Ie kl Rijkstelegr., en ge zin, Bleaustraat 43, van Assen. J. de Wolff, geen, z.b., Oudegracht 237, van Am sterdam. J. van Teeffelen, R.K., schip persknecht, Kooltuin 13. M. K. H. Pruim- boom, geen, Koorstraat 11, van Hoorn. J. E. van Praag, geen, schrijver by het ka daster, van der Woudestraat 69, van Am sterdam. A. van der Linden, geen, win kelchef, en gezin, Dr. Schaepmanstraat 12, van 's-Gravenhage. A. HartogKos, N.H., z.b., van der Woudestraat 9 (inw.), van Sint Maarten. Adr. Geeromsvan de Graaf, geen, z.b., Oudorperdijkje 39, van St. Jans Molenbeek (België). J. Barkman, H.E.v.L., onderwijzeres, Westerweg 101, van Schagen. Wed. N. PortegijsSchouten, N.H., Dr. Schaepmanstraat 21, van Heiloo. Wed. A. GrootMesschaert, N.H., Prin ses Julianalaan 14, van Abbekerk. A. T. Dekker, R.K., tuinarbeidcr, en gezin. Kei zerstraat 32, van Limmen. Wed. G. Da- vidsTuinman, D.G., Prinses Julianalaan 14, van Bergen. T. Zorgman, geen, scheepsbouwkundig teekenaar, en gezin, Bisschop Bottemannestraat 56. van Zaan dam. K. Bakker, N.H., Veerstraat 1, van Koedijk. A. H. Musen, R.K., schilder (o), Oudegracht 114, van Haarlem. W. J. Pels, R.K., z.b., en gezin, Kennemerstraatweg 36, van Kediri (N.I.) GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van Politie, Kerkplein en aldaar te bevragen op Woens dag en Zaterdag van 11 tot 1 uur: wollen das, groene handschoen, pakje inhoudende nachtzak, blauwe ceintuur, ring met 2 sleu tels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen gevonden aangegeven in het tijdvak van 2 tot 9 April: 1 paar wollen dameshandschoenen, J. Out, 251. Daar hoorde Peter ineens Flip's fluisterstem: „Hou je taai! De schurken weten gelukkig niet dat ik er ook nog ben!" Peter's moed herleefde, in Flip had hij vertrouwen en ook Wip knikte hem bemoedigend toe. Zo maakte het gevoel van verlatenheid plaats voor een nieuws gierigheid naar wat er nu zou gaan ge beuren. 252. Intussen naderden ze het tenten kamp, waar hier en daar grote vuren brandden en donkere vrouwen met git zwart haar het avondeten voor de man nen klaar maakten. Enkele kleine, half naakte kinderen trachtten alles wat van hun gading was weg te kapen en werden met scheldwoorden en oorvegen weg gejaagd. Westerweg 277; portemonnaie met lnh., A. Bak, Gashouderstraat 24; portemonnaie, N. Visser, Pieterstraat 10; roode manteloein- tuur, A. Borjeson, Oudorperdijkje 3a; groen ceintuur, G. Zwakman, Spoorstraat 60; fietspomp, C. Hesse, Korte Landstraat 32; rozenkrans, P. Veldhuis, Achterweg 11; ser vetring, N. Leyen, Houtmanstraat 4; leeren ceintuur, S. P. Wokke, Omval 53; duimstok, T. Dekker, Ramen 18; dameshorloge, M. Met, Oudegracht 265a; bruine ceintuur, G. Lan- mes, Laat 87, gouden ring, H. Ploeger, K. v. 't Veerstraat 51; huissleutel, H. Kooyman, Landstraat 72; zwarte damesvulpen. Verhoe ven, Doelenstraat 15; beurs met inh.,, Voge laar, Tesselschadestraat 9; 1 paar schoenen in doos, C. Vader, Huiswaard 8; bruine por temonnaie met inh., W. de Groot, Toussaint- straat 15; dames-parapluie, Victoria Bios coop; duimstok, Raukema, Dijkgraafstraat 14; sleutel, J. Bakker, Nieuwpoortslaan 73 rol teekeningen, J. Schrieken, Tesselschade straat 13; rywielachterlicht, B. Oostwyk, Snaarmanslaan 72; vulpen, M. Akkerman, Kennemerstraatweg 126; autoped, J. Smo ren burg, Boomkampstraat 13; portemonnaie met inh., S. de Boer, Snaarmanslaan 131; blauw manteltje, H. E. Heesbeen, Woon wagenkamp; hondenpenning No. 852, L. Ad miraal, Uitenboschstraat 35. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alk maar nrs. 1612, 1614 en 1615 zijn opgeno men de besluiten van den Raad dier gemeente van 27 Januari en 7 April 1938 waarbij zyn vastgesteld de Verordening tot heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting in de gemeente Alkmaar; de Verordening tot wijziging der algemeene salarisverordening voor de ambtenaren en de Verordening tot wijziging der algemeene loonverordening voor de werklieden. Deze verordeningen zijn heden afgekon digd en gedurende drie maanden ter ge meente-secretarie ter lezing gelegd. Zy zijn aldaar tevens in afdruk, tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. F. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. Alkmaar, 14 April 1938. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alk maar nr. 1613 is opgenomen hun besluit tot wijziging van het in Gemeenteblad nr. 1486 opgenomen besluit F ter uitvoering van de Verkeersverordening (Gemeente blad nr. 1480). Dit besluit is heden afgekondigd en ge durende drie maanden ter gemeente-se cretarie ter lezing gelegd. Het is aldaar te vens in afdruk, tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. Alkmaar, 14 April 1938. HINDERWET. Bij besluit van 13 April 1938 is aan: A. de N.V. Karperton Kaasfabriek te Alk maar vergunning verleend tot het uit breiden van haar fabriek voor het verduurzamen van kaas door het ver vangen van een electromotor van 14 P.K. door een electromotor van 20 P.K. in het perceel Kaarsemakersgracht nr. 1, alhier. B. den heer P. C. Klaver, alhier, vergun ning verleend tot het oprichten van een automobielherstelplaats met verf spuit-inrichting, waarin gebezigd zul len worden 2 electromotoren respectie velijk van 2 en P K. in het perceel Helderscheweg nr. 25», alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, bv gemeester. A. KOELMA, secretaris. Alkmaar, 14 April 1938. ONZE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis bereikte de Reiger Singa pore en de Oehoe Basra. Op de thuisreis landde de Valk te Athene en de Wielewaal te Rangoon. Hedenmorgen vertrok van Schiphol naar Indië de Emoe met gezagvoerder Abspoel. Aan boord van het vliegtuig bevinden zich 174 K.g. vracht, 372 y, K.g. briefpost, 12 M K.g. pakketpost. Geboekt hebben zes passagiers, waarvan 2 naar Lydda, één naar Leipzig, één naar Athene Jodhpur, één CalcuttaSingapore en één CalcuttaBatavia. A

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10