limmen stompetoren heiloo 't veld wieringen schermerhorn egmond aan zee petten egmond binnen i<i.*>1Ji \D. Qemeentecaden De raad kwam Woensdagavond 8 uur bijeen. Er was een groote agenda, daar de raad sinds 13 Jan. niet bijeen was geweest In de eerste vergadering na de geboorte van prinses Beatrix, vertolkte de voorzitter de gevoelens van het Nederlandsche volk met de blijde gebeurtenis. Aan H.M. de koningin en de koninklijke ouders waren gelukwen- schen gezonden en deze waren beantwoord Hierna wendde de voorz. zich tot de beide wethouders, die op denzelfden dag in de bruidsdagen zijn gegaan voor hun 40-jarig huwelijk. Spr. meende dit heugelijk feit te mogen memoreeren en sprak de beste wen schen uit voor de gezinnen. Zichtbaar verrast dankten beide heeren voor de attentie. Een reeks van ingekomen stukken werd voorgelezen. Ged. Staten hebben goedge keurd den aankoop van grond door het B A Goedkeuring was ontvangen van de hef- fing van 200 opcenten op de personeele be- lastmg en 75 opcenten op de gemeentefonds belasting. Goedgekeurd werd de spit- en baggerrege- J"% ^larnaar de Neutrale Tuindersbond en de L.T.B. hadden gevraagd. B. en W. zullen hun medewerking verleenen. De heer Bult meende, dat er meer aan vragen ztjn, doch de voorzitter zal een en ander met den heer Metselaar bespreken. Aanvragen kunnen aan B. en W. gericht worden. Hierna werd aan de Limmer Bur gerwacht 50 subsidie verleend. B. en W. vroegen en verkregen machti ging om een perceeltje grond te verkoopen en eenige perceelen te verhuren, het laatste voor een jaar. De heer Bult kreeg toezegging, dat B. en W. by verkoop aan den tegenwoordigen huurder de voorkeur zullen geven. Aan den heer A. Hoogeboom werd ontheffing ver leend voor hondenbelasting 1937 (2e suppl. koh.) De begrooting 1937 werd op enkele punten gewijzigd en daarna opnieuw vastgesteld. Goedgekeurd werd het bijplaatsen van een brandkraan aan den Molenweg tusschen den Westerweg en Kapelweg voor de nieuwe wo ningen. De kosten zijn 60, welke de ge meente voor hare rekening moet nemen. Hierna kwam aan de orde het aanbrengen van naamborden langs verschillende wegen. B. en W. vroegen een crediet van 50. De heer Commandeur vroeg aan B. en W. om op enkele punten, o.a. Pruikenlaan en Vischweg, eenvoudige banken aan te bren gen. B. en W. zullen dit overwegen. Het cre diet van 50 werd toegestaan. Aan de orde kwam thans een voorstel tot aanvulling van de Algem. Politieverordening met een artikel tot beperking of bestrijding van de groote narcisvlieg. De heer Bult meende, dat we veel verder komen als B. en W. een centraal punt aan wijzen waar de bollen onschadelijk gemaakt worden. De raad deelde deze zienswijze. De aanvul ling werd goedgekeurd. Voorgesteld werd om een artikel aan de politieverordening toe te voegen tot beper king van benzinepompen langs de wegen. Het artikel bevatte een nogal straffe bepa ling en werd niet zonder meer geaccepteerd. Eindelijk werd door den voorzitter soe pele toepassing toegezegd, terwijl B. en W. altijd ontheffing kunnen verleenen. Daarna werd het voorstel goedgekeurd. Hierna kwam aan de orde een voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met «de gemeente Alkmaar inzake het bouw- en woningtoezicht, het toezicht op onderhoudswerken van gemeente-eigen dommen en het uitbrengen van advies om trent het onderhoud der gemeentewegen. Kosten 350. De heer Commandeur was nieuwsgierig wat we er voor krijgen, spr. vond „advies" nog al een vage aanduiding. Weth. Valke- ring wilde het voorstel in principe aanvaar den. Hiertoe werd besloten en de uitvoering aan B. en W. opgedragen. Vervolgens kwam aan de orde nadere vaststelling der begrooting 1938. Ged. Staten hebben bezwaar gemaakt tegen 3 telefoon toestellen in het raadhuis. De wethouders vonden 2 toestellen genoeg. De voorzitter zeide, dat het 3e toestel noodig was. In het kleine raadhuis werd de raadszaal menigmaal voor vergadering en voor de politie gebruikt; het was niet over bodig en spr. wilde het opnieuw probeeren. Welke bestemming hebben B. en W. met de oude school? In bespreking kwam om het museum voor Bloembollencultuur naar Haarlem over te brengen. Besloten werd om de Com. van uitvoering Museum bijeen te roepen en in de volgende vergadering een besluit te nemen. De overige posten van de begrooting 1938 werden gewijzigd, voor zoo ver noodig. Bij den post „vergoeding politie" was men in Haarlem abuis. De wijziging verordening op de heffing van besmettelijke ziektengelden werd goed gekeurd. Het laatste punt: voorstel tot aansluiting bij de Advies-commissie der Noordholland- sche gemeenten voor bouwontwerpen ter vol doening aan de welstandsbepaling in de bouwverordening, had heel wat voeten in de aarde. Weth. Pepping was allerminst te spreken over de commissie, zooals die thans werkt. Het gaat heel langzaam en de bouwer Neuteboom wordt maar op sleeptouw gehou den. Men moet het bouwen bevorderen en niet remmen. De heer Commandeur zeide, dat we geen stagnatie moeten hebben, doch voortgang. De voorzitter zeide, dat alles regelmatig verloopt, hoewel spr. toegaf, dat het stagneert. Uit de verwarde discussie werden we gewaar, dat men in Heemskerk de commissie haar congé heeft gegeven. Weth. Valkering stelde voor om aan te hou den, opdat we de voorwaarden enz. eens rustig kunnen bekijken. Hiertoe werd be sloten. By de rondvraag vroeg de heer Bult naar de credietverleenjng voor den middenstand. Hierover ontstond een uitvoerige discussie. Hierbij bleek, dat de persoon, die geholpen wil worden aan een crediet, zich met de commissie (zetel in het raadhuis en uiteinde lijk in Alkmaar) kan verstaan. Hierna slui ting van de openbare vergadering. 9-eooinciaal Het vijfjarig bestaan herdacht. De bond van boerinnen e.a. plattelands vrouwen bestond Woensdag vijf jaren, en dat feit Is 's avonds feestelijk gevierd in café Renses, waar de tafeltjes rijkelijk met bloemen waren versierd. De presidente, mevr. v. d. Laan—van Gaaien heette de volle zaal welkom, zij prees de belangstelling van de vele heeren waaronder de burgemeester en de dijkgraaf zich bevonden. Ook de leden van den bond van oud-leerlingen der Land- bouw-huishoudschool waren in grooten ge tale tegenwoordig, hetgeen spr. verheugde. In het kort ging zij na wat alzoo is gebeurd. Zij prees in het bijzonder de secretaresse mevr. Schermerhom, die zoo enorm veel werk verzet. Het ledental klom van 38 tot 96. Eén der oud-leerlingen van de Alkm. L. S. bood onder een aardig speechje een ruiker anjers aan. Daarna zette de secretaresse doel en streven van den bond uiteen. Wij komen veel bijeen, echter zelden om feest te vieren, want er wacht nog steeds een berg werk in bet belang van 't algemeen, aldus deze spr. De heer L. Schuuring was door de heeren gedwongen zijn gelukwenschen aan te bie den, welke hij vergezeld liet gaan van een prachtigen bloemenmand. Hij verklapte, dat de mannen in den beginne wel eens spotten met zoo'n vrouwenvereeniging, doch lang zamerhand tot het besef waren gekomen, dat de vereeniging op een hoog peil stond. Burgemeester Huyser van Reenen wenschte eerst de presidente geluk met haar volledig herstel. Hij hoopte dat de bond zou blijven bloeien, en dat de veredelende invloed van de vrouwen over de geheele wereld, den vrede zou helpen bevorderen. Daarna werd een bont programma opgevoerd. Het koortje zong en er werd een éénactertje opgevoerd. Vrouwen zongen alleen, en anderen decla meerden, mej. Kostelijk gaf keurige solo's op de accordeon, jonge meisjes (oud-leer lingen) voerden een boerendans uit, welke herhaald moest worden. Alles uitvoerig te vermelden, zou te veel vergen, doch de samenspraak van Thomasvaer en Pieternel (dames Met en Go vers) verdient genoemd te worden. Mej. Gré Schenk kenden wij reeds. Zij is een voordrachtkunstenares, die veel belooft, een snoezige verschijning, met een mooie stem en een prachtige voordracht. Ons lid, mevr. KlerkRoodjes, was in haar rol eenig, ze had een verdiend succes. De zang van mevr. de BoerBlauwboer maakte diepen indruk, en mevr. de Geus, met haar zelfbedachte „Droom" op rijm was met ons allen per vliegmachine naar Artis gereisd. Zij verwekte hilariteit en had dus groot succes. Mej. A. Lakeman hield de aandacht geboeid, kortom, er is volop genoten, waar over de heer C. Kramer Glijnis zijn groote voldoening uitsprak. Uwe af deeling heeft volop recht van bestaan getoond, meende hij. Hij roemde vooral ook den ijver van de secretaresse, die dezer dagen de hulp van „Het Witte Kruis", bij hem had ingeroepen. Hij prees de saamhorigheid der bewoners van de Schermeer. Uit alle hoeken zijn de vrouwen lid, en men weet elkaar bij groote gebeurtenissen te vinden. De presidente dankte allen, die hadden meegewerkt. Vooral in onze afdeeling is weer gebleken, hoe goed het is, hetgeen wij trouwens altijd voelen, dat de platte landsvrouwen zich vereenigd hebben, om door samenwerking meer ontwikkeling te verkrijgen. Een schaap met vier lammetjes. Bij den heer P. Wit, werd een schaap moeder van vier lammetjes. Het vijftal ver keert in een uitstekende conditie. Brievenbus geplaatst. De P. T. T. heeft welwillend beschikt op het verzoek van de bewoners van het zuidelijk deel der gemeente en een brie venbus geplaatst bij de Kromme Laan en wel bij den winkel van den heer H. E. Groot, aan den Rijksstraatweg. Zyn we wel ingelicht dan zullen er ook nog meer automaten voor den post zegelverkoop bij komen. Voorloopig blijft een poststation in het zuidelijk gedeelte nog tot de vrome wenschen behooren. Tjaddinxrij terpolder. Bestuur en stemgerechtigde Ingelanden vergaderden Maandag ten lokale van den heer J. P. Popping aan de Weel. Behandeld werd o.a. een schrijven van het Prov. Bestuur van Noordholland, waarbij goedkeuring wordt onthouden aan een be sluit van 4 Juni 1936 om de overtollige kas gelden te beleggen bij de R.K. Coöp. Boeren leenbank te Zijdewind, zonder daarvoor on derpand te eischen, waarbij een bedrag van 100 wordt vrijgesteld. Hoewel de bank allerminst behoefte heeft aan die spaargelden, is bij wijze van hulp vaardigheid besloten in deze de gewenschte zekerheid te verschaffen en de rente te be palen op 1% Deze oplossing had aller instemming. De rekening werd goedgekeurd met de volgende bedragen: ontvangsten 855,58, uitgaven 533,54, batig slot f 322,04. Daarna kwain de begrooting in behande ling voor het dienstjaar 1938, waarbij de secretaris in bespreking bracht de omstan digheid, dat de heer K. Mul te Zijdewind, wegens ouderdom zijn Istïtd wenscht te ver koopen, waarvan een perceeltje groot 0.41.90 H.A. is belend met het molenerf van het waterschap. Aangezien in de onmiddel lijke nabijheid van de polderwoning weinig land is gelegen en zulks voor de toekomst wel van belang kan zijn, wordt dit perceel te koop aangeboden voor f 35 per snees of 1470 per H A. Het bestuur en de commissie konden zich met dit idee vereenigen, waarom besloten werd binnenkort een ingelandenvergadering bijeen te roepen voor een bestuursvoorstel tot aankoop van bedoeld perceel, waarvoor met Inbegrip van kosten zal worden ge raamd 650, af te lossen in 5 jaren De begrooting werd daarna vastgesteld od 10 per H.A. en 2 voor de ^"wde eigendommen. By de rondvraag bracht de voorzitter in bespreking een inlaatduiker op de Noord- oostzyde van de polders, welke verbetering behoefde. Den voorzitter werd opdracht ge geven om een nieuwen duiker te laten aan brengen. Aanbesteding. Op 11 Mei a.s. zal worden aanbesteed het wijzigen van de verharding van den weg over den Afsluitdijk WieringenFries land tusschen de dykspalen 19 en 21. Crisissteun B. In deze gemeente zal ook de uitdeeling van de crisissteun B, waarvoor gemiddeld 23 werkloozen en 11 kleine boeren in aan merking komen. Deze steun zal in natura worden verstrekt. Subsidie t. b. c.-bestrijding. De afdeeling t. b. c.-bestrijding van Het Witte Kruis ontving voor de uitzending naar sanatoria in 1938 aan subsidie van 500 van de provinciale vereeniging ter bestrijding der t. b c. Trekhonden uit de mode. By de keuring van trekhonden werden dit jaar nog slechts 2 trekhonden ter keu ring aangeboden, die beide werden goedge keurd. Vergunning om op de kar te zitten werd niet meer gegeven. Raadsvergadering. De burgemeester heeft den gemeente raad bijeen geroepen tegen Dinsdag 19 April, des avonds om 8 uur. De agenda vermeldt o.m. de beslissing inzake over dracht van het gemeentelijk electriciteits- bedryf aan het P. E. N., instelling van een toonkamer voor de gasfabriek, vaststelling van een verordening, houdende verbod van fruit-automaten, gryp-automaten, e.d. en een voorstel om alsnog in plaats van een nieuwe openbare lagere school met 5 klas sen, een 6-klassige school te bouwen. Geslaagd. De heer K. Breed Cz. alhier is te Alk maar geslaagd voor het examen „aanleg en onderhoud" van tuinen. Restauratie kerkgebouw? De toestand van het kerkgebouw alhier is zoodanig dat verbouwing of restauratie noodzakelijk wordt geacht. Hoewel hieromtrent reeds besprekingen zijn gehouden, hebben de plannen nog geen vasten vorm gekregen. Bijdrage van het Prov. bestuur. Van het provinciaal bestuur van Noord holland is bericht ontvangen dat het bereid is voor de verbetering der wegen in werk verschaffing een bijdrage te verleenen ten bedrage van 50 der bijkomende kosten, tot de maxima van onder scheidelijk 205 175. Uitbreiding bijzondere school. Aangezien het aantal leerlingen in de laatste jaren dermate is toegenomen, is een uitbreiding dier school noodzakelijk gewor den. Het aantal leerlingen bedraagt mo menteel 191. Het bestuur dier school heeft thans het verzoek gericht tot den raad dezer gemeen te om overeenkomstig art. 72 der L. O.-wet gelden te willen beschikbaar stellen voor de ingebruikneming van een noodlokaal met daarbij behoorend schoolmeubilair, zulks in afwachting van een latere defitieve beslis sing te dezer zake. Jiezk ÓL School ZORGELIJKE TOESTANDEN. Ds. van Mullem te Akersloot schrijft ons het volgende: In het Maandblad van de Vereeniging voor Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. kerk komt een stukje voor in het Februari-num- mer van den volgenden inhoud: Ergens is er een kerkvoogdij welke aan land bezit S 40.000 met een bruto opbrengst van 960 aan pacht. Hiervan gaat af: aan polder- en grondlasten 280 aan doodehandsbelasting 80 aan verpachtingskosten i 80 aan arbeidsloon op die landerijen 70 580 Die kerkvoogdij maakt.dus slechts f 450 rente, dat is van de 40.000 slechts even 1 procent. Is het dan niet beter dit landbezit te gelde te maken en er drie procent Neder land voor te koopen, dan krijgt men 1200 80 (doodehandsbelasting) ƒ5 (be- waarloon Ned. Bank) ruim-1100 per jaar van de 40.000. En dan heeft men ook geen moeilijkheden en zorgen met pachters, pachtbureaux, dorpsmoeilykheden over ver huringen, ergenissen enz. De Nederlandsche Bank stuurt zonder praatjes precies op tijd de rente thuis. Tot zoover dit stukje. In hetzelfde num mer staat echter nog een merkwaardig stuk je. Opschrift: Hooge waarde der landerijen. Uit Groningen wordt gemeld, dat daar de landeryen tegenwoordig voor f 3000 de H.A. worden verkocht, soms nog voor wel iets meer en bij goeden grond een pachtop- brengst van 120 tot 130 gulden kan worden bedongen. Hiervan moeten dan de lasten af. Soms blijft er een kleine 100 of minder over voor den verpachter, die dus slechts een 2 a 2>/2 procent maakt van zyn land. De pachter moge het moeilijk hebben, maar de verpachter met zyn twee procent slaapt ook niet op rozen. Wel niet alles, maar een ma tig zich ontdoen van een gedeelte van zijn landbezit by de tegenwoordige hooge ver koopprijzen en daarvoor hypotheek of ef fecten nemen, zou geen onverstandig beleid zyn. Tot zoover dit blad. Wy hebben eens de inkomsten en uitgaven van landeryen by eenige instellingen nage gaan en kwamen tot het volgende staatje: 1 2 3 4 5 6 A 37 H.A. 44.600 1200 800 byna 1 pCt. B 19 H.A. 22.000 1408 408 ruim 4 pCt. C 15 H.A. 18.000 626 226 ruim 2 pCt. D 8 H.A. 9.600 296 ƒ138 lJ^pCt. E 4*/4 H.A. 5.500 400 125 5 pCt. 1. is instelling, 2. grootte, 3. waarde, 4. pacht, 5. lasten en 6 winstprocenten. Nu is onze vraag: wie verschaft ons meer gegevens? Gaarne dan opgaven van: 1. naam of aard der instelling; 2. waarde der landerijen; 3 pachtopbrengst per jaar; 4. lasten (belasting, doodehandsbelasting, onderhoudskosten, enz. per jaar). Men sture deze gegevens naar ds. Joh. P. van Mullem, Herv. pastorie te Akersloot (N.H.) PREDIKBEURTEN OP GOEDEN VRIJDAG. HEILOO, Ned. herv. evang., aan de Kerklaan, av. 7 uur, de heer Ader, cand. tot den H. Dienst te Amsterdam. SINT PANCRAS, 7 uur, dienst. JjtQZZonden Siukken DE SPOORWEGPENSIOENEN. M. de Redacteur, Vergun my een weinig plaatsruimte voor het onderstaande. Het wekt eenige verbazing in welk snel tempo een Departement hetwelk gelden be hoeft hiervoor een oplosing weet te vinden, een oplossing die nog sinds kort geleden als onuitvoerbaar was gekwalificeerd. Anders is het gesteld met onze pensioen korting, welke ons reeds vanaf 1 April 1936 is opgelegd. Dit is voor ons een ware lydengeschiede- nis. Hoeveel conferenties zyn hiervoor al niet gehouden, hoeveel vergaderingen belegd en artikelen geschreven, zoowel in vak- als burgerpers, tot nog toe echter zonder eenig praktisch resultaat. Hoewel uit geen enkel argument vóór deze korting voor ons van eenige billijkheid blijkt de korting voor het Rijkspersoneel, waar eerst sprake van was, werd afgewend, de Indische pensioenkorting wordt opge heven blyft onze 10 korting gehand haafd. Waarom weten wy niet, daar alle instan ties zoowel van de zijde van het Ministerie, Kamers, Directie der N.S. als Rijksverkeers inspectie op ons den 14en Maart gehouden besturencongres in den Haag, hebben we kunnen vernemen, dat van alle argumenten door onzen Minister van Waterstaat voor deze korting aangehaald, geen enkel gepen- sionneerde eenige verantwoording kan op gelegd worden. Noch het tekort in ons pensioenfonds, noch de verminderde inkomsten der Spoor wegen, noch de uitspraak van den minister, dat wij geen rijkspersoneel zyn, kan deze korting voor rechtvaardig doen doorgaan. Contractueel is ons pensioen geregeld onder waarborg van het Rijk. Alle ons door de pensioenwet opgelegde plichten zijn wy gedurende onze diensttijd trouw nagekomen. Over het beheer hebben wij nimmer eenige zeggenschap gehad, hoe dikwijls dit ook was verzocht. Meer dan 35000 arctief dienen zoowel als gepension- neerdfcn hebben door een petitionnement blijk gegeven van den wensch tot opschor ting dezer korting, een getal, hetwelk niet zou zyn bereikt zoo er vóór dezen maatregel iets was wat op billijkheid berustte. Wy hebben toch dezelfde rechten als elk anders staatsburger, van elk onzer moet naar verhouding voor onze Rijksfinanciën evenveel worden bijgedragen. Nu worden eenige duizenden extra belast. Al zijn wy overtuigd, dat ons recht zal wedervaren, waarom moet het zoolang du ren, waarom moet dit worden verschoven naar een commissie welk het geheele pen sioenreglement zal hebben te onderzoeken? Deze opgelegde korting op onze pensioenen is een kwestie op zichzelf en heeft niets ge meend met andere al of niet gewijzigde be palingen. Menschen met een gering pensioen, deze vooral vragen een spoedige beëindiging dezer korting. Als men van 15 gulden recht matig toekomend pensioen per week 1,50 ziet ingehouden, en men weet niet waarom, men kan hiervoor geen enkelen billijken grond vinden, is het te verstaan, dat dezul ken reikhalzend uitzien naar een beëindi ging hiervan. Als er, zooals voor velen die van een be scheiden pensioen moeten leven, hiervan zonder eenig aan hen te wijten motief nog 10 wordt gekort, dan eischt dit een spoe dige oplossing. Wij vragen geen bijzondere begunstiging, evenmin een voordeel ten koste van ande ren, maar een gelijke berechting van onze burgerrechten. U, geachte Redactie, dankzeggend voor de verleende plaatsruimte. H. W. EERENST. Gepensionneerd Hcd. N.S. KERK EN VREDE. Geachte Heer Redacteur, Mag ik den woordvoerder van „Kerk en Vrede" even bedanken voor zyn antwoord op myn ingezonden stuk van 11 April? Niet, dat ik zooveel wijzer ben geworden, want in de hoofdzaken heeft hy myn ver onderstellingen toegegeven en in de by- zaken wat gecorrigeerd of toegelicht. Zoo myn meening omtrent predikanten in die party. Als Alkmaarder leeft men in Alk maar. Alkmaar zou zeer zeker niet het ter rein by uitstek zyn waar „Kerk en Vrede" haar succes beproeft, indien niet een predi kant er zich had voorgespannen met een vuur en een ijver, een betere zaak waardig. Zoo ook waar de predikant buiten zyn kerk treedt om zyn doel te bereiken. Nu ja, dat is, omdat de gemeente bij groot» meer derheid hun kant niet op wiL Is dat dan een geldige reden en is er niet iets schaafschby dat de predikant in zoo'n ernstige zaak van zyn gemeente afwijkt? Dat het tegen de regeering gaat, heb ik goed gezien. Inzender verklaart zelfs, ta geval van oorlog dienst te zullen weigeren. En waartoe dit alles? Niet om een oorlog te verhinderen, zooals hy zelf zegt. Toch wil hij medegetuigen en dus dienstweigeraars werven. Is het dus alleen om doellooie verdeeldheid te zaaien? Of is het enkel om onze weermacht te verzwakken? Het zyn dappere woorden en dappere voornemens. Gelukkig zyn het nog maar woorden. Zulke woorden zijn wel meer ge sproken, maar later bleek het wind. „De liefde tot zyn land is ieder aangebo ren". Voor heden is die liefde by de men schen van „Kerk en Vrede" naar het onder bewustzijn gedrukt. Op grond van de erva ring voorspel ik, dat die liefde ook bij hen weer mobiel zal worden. Niet, dat zij den vrede ontrouw zullen worden, neen, maar er komt een tyd, dat voor den vrede hun liefde niet noodig of overbodig zal zijn en dat ze dan ons dierbaar vaderland het voorwerp van hun liefde maken. God geve, dat niet de oorlog noodig zsfl zijn om dien omkeer te bewerken. Met dank voor de plaatsing v. A, (Het is begrijpelijk, dat men eikaar niet zal overtuigen. Wanneer de Afd. Kerk en Vrede nog wil antwoorden, zullen wij haar daartoe in de gelegenheid stellen. Wij slui ten daarna deze discussie. Red. Alkm. Crt.T DE HOUDING VAN HBT RAADSLID APPEL. Geachte redactie, Wij verzoeken beleefd, een klein pteatefa in Uw veelgelezen blad. Door de afd. Alkmaar der R. S. A. P., Is alty'd beweerd, dat de houding van het ge meenteraadslid Bruin Appel, door hem in genomen tegenover de R. S. A. P., hem wal ingegeven van zekere zyde. Wy hebben altijd gezegd dat de heer Appel zoo moest spreken, omdat dan voor hem een baantje was weggelegd. Want was het niet typee rend, dat direct na zijn sensationeel be danken voor de R. S. A. P., hy oogenblik» kelijk daarna, in dienst kwam, by een der directeuren van de maatschappij „Nooit Gedacht". Al geven wy direct toe, bij een der di recteuren, in zijn kwaliteit als voorzitte» van de ver. Kindervoeding. En nu als op zichter van „Nooit Gedacht". De houding die zijn Edel. Achtbare aannam in de laatste raadszitting spreekt boekdeelen. Wij wor den volkomen in het gelijk gesteld. Ook thans is van verschillende zyden, buiten de R. S. A. P. om, daarop de aandacht geval len. Voor ons staat het vast, dat niet Bruin Appel in den raad zetelt, maar de directie van „Nooit Gedacht". Het zou ons verder koud kunnen laten, wat de heer Appel, en nog meer wat de directie van „Nooit Ge dacht" doet (hoewel wy moeten erkennen, dat op deze manier het prestige van den raad, in het gedrang komt), als er nog niet dikwijls gesproken wordt, over den revo- lutionnair Appel. Echter stelt de afdeeling Alkmaar van de R. S. A. P. er prijs op, om hier te verklaren, en zij doet dit, omdat men niet tot verkeerde gevolgtrekking zaJ komen, dat wanneer men van revolution- nair socialisme spreekt, men den heer Appel buiten beschouwing kan laten. Want het revolutionnair socialisme dat de heer Appel belijdt is niet anders dan imitatie of Ersatz. Met dank voor de opname, Het bestuur afd. Alkmaar R. S. A. TK DE SECRETARISBENOEMING IN HEER-HUGOWAARD. Mijnheer de Redacteur, Met veel belangstelling heb ik het be»- richt in de Alkm. Courant gelezen over de benoeming van een gemeente-secretaris tè heer-Hugowaard en tevens goede notijk genomen van de houding der R. K. Raads* fractie daar ter plaatse. Zeer juist vind ik de opmerking dat dit niets minder is dan politiek machtsmis bruik. Dat kunnen wy, vooral in dezen tijd, waar verdraagzaamheid en samenwerk king zoo hoog noodig zijn, niet genoeg afkeuren. Ik vind de houding van die raadsleden te Hugowaard zeer klein en onrechtvaar dig. Zij laten zich ten opzichte van deze benoeming van de slechtste zyde kennen, te meer daar naar ik meen een raadslid zonder aanzien des persoons het gemeen tebelang moet dienen, daar behoort m. i ook onder de verdraagzaamheid te bevor deren. Dat is ook een zeer groot gemeen tebelang. Het is mij niet bekend of der bevol king te Hugowaard R. K. is, als dit juist is, zal dus ook de raad voor '/s R. K. zijn. Gelukkig nemen de raadsleden in Alk maar een ruimer standpunt in. Dat fe weer gebleken in de raadsvergadering van 7 April. Daar werd door den raad, waar de ver houding juist tegenovergesteld is, n.L t R. K. en 14 andersdenkenden, een R. X. met groote meerderheid tot hoofdambte naar gekozen. Als dan ook de R. K. raadsleden in andere gemeenten zoo'n bekrompen standpunt innemen, is het niet te verwon deren als onze raadsleden in Alkmaar denzelfden weg inslaan en bij benoemin gen van gemeente-personeel uitsluitend niet-R. K. menschen benoemen. Ik vertrouw echter, dat de R. K. raad leden na kennisname van het bericht een ander inzicht zijn gekomen en B. W. van Hugowaard de voordracht hebt teruggenomen, om alsnog met een anderj aanbeveling te komen, die geen beel geeft van gemeentebeleid in R. K. riefc ting. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 11