dagblad voor alkmaar en omstreken. Vraag en aanbod Hitier, de man, die geschiedenis maakt. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 88 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Eens een onbekende soldaat, thans een bouwer van een rijk van millioenen. ADOLF, DE EENZAME. Donderdag 14 April 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, 140e Jaargang Weinig vorderingen in Spanje. Verbitterde tegenstand der regeering Chineesche successen duren voort. De Gele Rivier overgestoken. De algemeens toestand. Denkt U er aan Uw voor Zaterdag op te geven? Hoogverraad der Habsburgers. Hel te verwachten optreden. Schuschnigg's verblijfplaats. Verschillende geruchten. ALKMAARSCHE COURANT. (Van onzen correspondent). Berlijn, 12 April. In de Rijkskanselarij te Berlijn, in de Wilhelmstrasse, die het hartje is van de overdag zoo drukke, 's avonds vrijwel uitgestorven „City" (die intusschen weer niet het oudste en historisch meest be langwekkende deel van de klassieke Pruisische hoofdstad vormt) zit op het oogenblik Adolf Hitier vermoedelijk aan zijn schrijftafel en onderteekent, als ieder ander minister-president of staats hoofd op zijn tijd, stukken, die zijn se cretarissen en adjudanten, zijn chefs der kanselarij hem voorleggen. Buiten is stralende zonneschijn, die den strijd heeft opgenomen tegen een killen wind- stroom uit het Noord-Westen. De groote stad rondom hem is weer aan het dage- lijksch werk gegaan. Ze heeft een zeer bewogen periode zoo juist achter zich. De man aan de schrijftafel heeft tot gister avond, nog laat na middernacht, geschiede nis gemaakt. Duizenden menschen schrijven geschiedenis in boeken, tienduizenden iri kranten, millioenen lezen geschiedenis of leeren ze uit het hoofd op harde schoolban ken. Weinigen onder ons maken ze. Deze man behoort tot die weinigen. Hy heeft zoo even Groot-Duitschland gesticht; gewrocht moet men eigenlijk zeggen. Groot-Duitsch land dat beteekent nog weer een stap verder dan het Derde Rijk, welks schepping slechts vyf jaren achter hem ligt, en ook zijn eigen werk was. Vele millioenen, tientallen millioenen bui tenlanders veroorloven zich sinds jaar en dag de weelde, over dit alles te lachen, dan wel te spotten, in elk geval deze prestatie te critiseeren. Het is een zeer groot staatkun dig werk, en het is menschenwerk. Dus er valt met recht wel het een en ander op af te dingen. Maar het is ten slotte ook alleen maar voor Duitschers gemaakt; iets, wat wij niet-Duitschers nog al eens over het hoofd plegen te zien. De man aan de schrijftafel is korte oogen- blikken alleen. Het mechanische werk van vluchtig doorlezen en onderteekenen, dat nu eenmaal óók verricht moet worden, is ge daan. Anderen zouden nu een sigaar, een sigaret, een pijp opsteken. Hitier rookt niet. drinkt niet. Hij is, sinds zijn jeugdjaren in Braunau, Linz, Weenen en München een stille, in zich zelf gekeerde man geweest. Een dweeper, een idealist. Zonder cent op zak toen nog. Onbekend, één onder mil lioenen. Wat hy in kleinen kring zoo nu en dan aan ideeën verkondigde, was niet eens zoo heel erg oorspronkelijk. De wereldoor log, die hem uit puren lust tot avontuur, tot mee ingrijpen in een grootsch gebeuren, naar het front lokte, had hem duizendmaal het levenslicht kunnen uitblazen, en daar mee de nog wat verwarde denkbeelden, die hy zich van volk, ras, religie, van de dingen, die hy verheerlijkte of die hy haastte, ge vormd had en eenzelvig met zich meedroeg, door één enkele nuchter, wit-gloeiende gra naatscherf aan de vergetelheid kunnen af leveren. Hitier sneuvelde niet. Ofschoon het lot hem tot gevechtsordonnans maakte. Een gevaarlijke baan, die nog tientallen malen meer kans geeft op een enkele reis naar de eeuwigheid dan het voortstormen in de eer ste infanterie-linies. Waarom moesten deze ideeën, veilig opge sloten in den nimmer getroffen schedel van dezen stillen soldaat zonder naam en in vloed, voor den Duitschen stam bewaard blijven? Is het een wonder, dat Duitschland juist in de dagen, die zoo juist achter ons liggen, en dat deze man Hitier zelf n08 slechts twee etmalen geleden, gemeend heeft op deze vraag het antwoord te kunnen ge ven? Het antwoord: opdat Duitschland geren zou worden; omdat God, omdat de oor zienigheid het zoo gewild heeft. Hier zit de diepste kern van een religieus geloof, waarvan men in het buitenland al c vaak, en niet zeer juist, zegt, dat het ..«m nieuw Heidendom" is. Dat is het niet. Het is alleen maar een zeer levend gëlooven in een hoogere beschikking, dat zich te heilig voelt om vooralsnog bekneld te worden in over geleverde kerkelijke vormenj Maar het >s een nieuwe vroomheid, die de menschen, die er van, vervuld zijn, te gelegener tijd zeer vermoedelijk maken zal tot keurtroepen voor een kerk, die haar ware, reine roeping begrijpt. Men spreekt thans in Duitschland van „een wonder", dat met de Duitschers geschied is. Als wonder beschouwt men het feit, dat de Voorzienigheid, dat God dezen eenen stil len, onbekenden man in het leven gelaten heeft, niet omdat deze man Hitier zoo be langrijk was, maar omdat hij bereid bleek, met een onwankelbaar geloof in de juistheid en de heiligheid der ideëen, die hij met zich omdroeg, een missie op zich te nemen, een zending te aanvaarden, ofschoon hij er zich zeer van bewust was, dat deze ideëen in zijn eigen volk op vrijwel eensgezinden haat zouden stuiten, en andere volken, opgevoed in de overtuiging, dat dit volk der Duit schers een eeuwige bron van onrust en ge vaar was, is en blijven zal, tot nog intenser verzet zouden opwekken. Daarom spreekt men heden in Duitschland van het wonder, dat deze man Hitier, die alleen maar Duit- scher zyn wil, op 10 April 1938, na een strijd van achttien jaren, waarbij hy geen duim breed van het pad is afgeweken, dat hij als het eenige erkend had, in zijn stille werk kamer het resultaat overdenken kan, dat hij het groot-Duitsche Rijk gesticht, vijf en zeventig millioen Duitsche zielen onder een nieuwe banier vereenigd en de als onvermij delijk noodlot eeuwenlang beklaagde Duit sche oneenigheid „mitten ins Herz" gestoo- ten en naar de eeuwige slagvelden verban nen heeft. Het is voor niet-Duitschers wellicht moei lijk, dit gebeuren eens rustig-objectief, min der met het verstand dan wel met het hart, op zich te laten inwerken; zich nu eens niet af te vragen, of het sympathiek is, dat het nationaal-socialisme, gelijk deze man Hitier zijn ideëen genoemd heeft, zekere groepen van menschen wat hard aanpakt, zekere veilig overgeërfde overtuigingen wat oneer biedig als beschimmeld of misleidend in een hoek werpt, zekere staatsinrichtingen met hoon en spot overlaadt; maar zich één oogenblik te verheffen boven al te gemak zuchtig conservatisme (die laatste niet poli tiek bedoeld) en het verbazingwekkende, historisch en menschelijk toch wel uiterst imponeerend te erkennen van een volk, dat in staat blijkt, zich voor een ideaal omhoog te werken met een onstuimigheid, een wils kracht en een fanatiek geloof, dat nu eens werkelijk zijn reputatie tot waarheid maakt, dat het bergen verzetten kan. We willen ons bereid verklaren, morgen met den hooggeachten lezer weer tot de „harde werkelijkheid" terug te keeren en als braaf „critisch journalist" zorgvuldig na te speuren, wat dit Groot-Duitschland van heden nu in zijn schild voert, hoe het zijn plots nog ingewikkelder geworden proble men denkt op te lossen, wat het met zyn toegenomen macht beginnen wil, en welke consequenties een en ander voor zijn buren zou kunnen hebben. Er zal nog meer dan voorheen te verhalen zijn van allerlei sociale en cultureele maatregelen, van welke we weten het bij voorbaat de noodige ons niet bevallen zullen, enkele weer eens onze verontwaardiging zullen opwekken. Maar we willen die taak van allen dag toch niet hervatten zonder even den blik op het geheel gericht te hebben, in de hoop, dat de oogen der lezers bereid zullen zijn met ons te zien desgewenscht met gemengde gevoelens in het onderbewustzijn dit stuk allernieuw ste geschiedenis: het wonder van den armen jongen uit Braunau, die bouwmeester wilde worden van hallen en huizen maar wien men de kans daartoe niet gaf; waarom de voorzienigheid er voor zorgde, dat zij tóch bouwen mocht: een Rijk. Er zijn tijden geweest, toen wij en mil lioenen menschen met ons, dezen fanatieken man met zijn heilige overtuiging evenmin opmerkten als zijn eigen volk der Duitschers. En die, toen hij in ons gezichtsveld ver scheen, eerder neiging hadden tot spotten en glimlachen. Het is geen schande, heden te bekennen, dat we ons vergist hebben. Zeer waarschijnlijk zou deze Hitier met alles wat aan en om hem is, op den Nederlander een geheel anderen indruk gemahkt hebben als hy ten slotte op tientallen millioenen Duit schers gemaakt heeft. Alweer: wat hij deed, deed hij, wat hij sprak, sprak hij uitsluitend voor zijn Duitschers en zijn Duitschland. Wat hij bereikte, bereikte hy voor Duitsch land. Hij was en is nationalist. Maar wat hy deed, en wat daarbij rondom hem gebeurde, verdient allesbehalve spot en glimlach. We spotten met ons zelf, .als we deze dingen niet anders willen zien. Wat hy demon streerde was de groote waarheid, dat een ideaal verdedigd met ijzeren onverzettelijk heid, sterker is dan geld, dan wijsheid, dan politieke macht, sterker dan alle materiee'.e factoren en overwegingen, waarin we meen den te verstikken. Vechtpartij tusschen Stalinisten en Trotzkisten? - Volgens het Poolsche demo cratische dagblad „Nowa Rzeczpospolita" zouden zich in de laatste dagen te War- schou bloedige vechtpartijen hebben voor gedaan tusschen Stalinisten en Trotzkisten, die oneenigheid zouden hebben gekregen over de op 1 Mei a.s. te houden betoogingen. Gezaghebbende kringen bevestigen noch ontkennen dit bericht. Na den snellen omarsch van de troe pen der opstandelingen, stuiten zij thans weer op hardnekkig verzet van de troe pen der Spaansche regeering. De oorlog in Spanje kan nog lang duren De Catalanen zijn bekend om hun vol harding, wanneer het gaat om de zelf standigheid van Catalonië, dat de eeuwen door een aparte positie heeft ingenomen. De weg naar de zee is voor de opstande lingen althans geen „promenade militaire" getuige den hevigen strijd in de sectoren Morella en Tortosa. Generaal Aranda vordert in de rich ting van Vinazoz maar zeer weinig. Cher- ta werd, volgens zijn zeggen, veroverd. In strijd hiermede is echter het regeerings- bericht, dat zegt, dat de aanvallen van de Italianen ter hoogte van dit dorp, krachtig afgeslagen werden. Ten Noorden van de Ebro bieden de re- geeringstroepen feilen tegenstand. Verbit terde gevechten zijn gister geleverd in den sector van Balaguer, in den driehoek, die gevormd wordt door de wegen van Bala guer naar Lerida en van Balaguer naar Vilagrasa. Aan het einde van den dag om singelden de regeeringstroepen het dorp Vallfogona, aan den weg van Lerida naar Balaguer, 5 K.M. ten Zuiden van laatstge noemde plaats. De opmarsch der rechtschen op den weg Gandesa - Tortost is uiterst moeilijk. Meer succes schijnen de troepen der op standelingen te hebben in de Pyreneeën, waar althans volgens hun eigen be richten wel negentien dorpen in hun handen gevallen zouden zijn. De successen der Chineesche troepen houden nog steeds aan. Reuter meldt uit Hankau, dat de troepen de Gele rivier overgestoken zijn. Ze hebben een alge meen offensief ingezet tegen de Japan- sche troepen in de drie steden Tsjijoean, Pingloe en Menghsien. Aanvallen op Hankau mislukt. Tevergeefs hebben zestig Japansche vlieg tuigen vandaag gepoogd tweemaal een aan- Alkmaar, 14 April. Frankrijk heeft dus weer een nieuwe re geering, de derde in 1938 en de 106de sinds het bestaan der Fransche republiek. De re publiek bestaat nog geen 70 jaar, zoodat de gemiddelde levensduur der regeeringen ruim een half jaar is! Hetgeen natuurlijk nimmer bevorderlijk heeft kunnen zijn voor een goed besturen van het land, omdat men zich te veel met ministercrises heeft moeten bezig houden. Maar goed, Frankrijk heeft weer een re geering en Daladier is op 't oogenblik de man. Hij heeft zijn tijd niet verloren laten gaan met onderhandelingen, maar heeft in zeer korten tijd zijn ministerie kunnen vor men. De vraag mag thans gesteld worden en wij hebben er reeds eerder op gewezen of de regeering-Daladier sterker is dan die van Blum. Een feit is, dat het kabinet op een breederen basis rust, maar het door velen zoo vurig gehoopte kabinet op nationalen grondslag is het toch ook weer niet gewor den. Daladier heeft direct een handige zet ge daan: allereerst heeft hij het aantal ministers met 'n aantal verminderd, verder heeft hy het verkozen, zonder staatssecretarissen te werken en tenslotte heeft hij een dagelijk- schen ministerraad ingesteld, in welk de meest belangrijke ministers zitting hebben. Dat lykt dus allemaal heel mooL Maar Daladier heeft evenals al zijn voorgangers, vrijwel uitsluitend rekening te houden met de politieke partijen. Uit hoofde van haar samenstelling, twaalf radicalen en radicaal-socialisten, drie leden der socialistische en republikeinsche unie en vier gematigden, kan de regeering rekenen op een vaste kern van bijna driehonderd stemmen. Dit is niet de volstrekte meerder heid, men bereikt ongeveer 44 procent van het totaal. Aan den eenen kant vindt men de rechtsche groepen met samen bijkans honderd stemmen, die, als het knijpt, den doorslag zullen moeten geven, aan den an deren kant staan de socialisten met 155 en de communisten met 73 stemmen. Wat het vaste aantal zetels betreft is de huidige re geering zwakker dan die van het volksfront, dat, zij het met smaller basis, toch nog over 390 stemmen, waarvan 113 der radicalen, kon beschikken. De zaak is echter gecompliceer der dan deze rekensom. Men kan maar niet eenvoudig de koppen tellen en klaar is kees. Er blijft menige onberekenbare factor, die zijn invloed kan doen gelden. Voorloopig wordt door de niet in de regee ring vertegenwoordigde groepen de wait- and-see-tactiek toegepast. Van tal van om standigheden zal afhangen hoelang men in die afwachtende houding zal volharden. Naarmate het extremisme terrein verliest wordt het feller in zijn optreden. Op de maar zeer matig geslaagde volksfrontde monstratie van jongstleden Zondag, om van de betooging tegen den Senaat, een ma nifestatie, welke door de eigen regeering was verboden, maar te zwijgen volgde het haast algemeen worden der staking van de Parijsche metaalbewerkers. Op dit oogenblik zijn bij die beweging nog meer dan 130.000 gesalarieerden betrokken. Dat die stakingen en bezettingen impopulair zijn, zelfs bij de stakers, behoeven wij niet te herhalen. Als er morgen over de geheele linie gestemd kon worden zou overmorgen honderddui zend man weer rustig aan den arbeid zijn. Zal het de regeering gelukken uit die im passe te geraken? De mitrailleur is het beste argument, meenen sommigen. Zij beseffen naar 't schynt niet, dat dit juist koren op den molen der communisten zou wezen en de extremisten nieuwen wind in de zeilen zou blazen. Daladier weet beter dan wie ook, dat de relletjes op de Place de la Concorde in 1934, die hem toen tot aftreden noopten, de komst van het volksfront hebben verhaast. Een ander netelig probleem is dat der buitenlandsche politiek, met name het vraag stuk FrankrijkItalië. In regeeringskringen is men zich terdege bewust van het gevaar der isolatie en als Georges Bonnet, den oud gezant te Washington, de vrije hand wordt gelaten is een Fransch ambassadeur te Rome nog benoemd vóór het bezoek van Hitier. Den weg, dien Engeland is gegaan, zal Frankrijk eveneens moeten betreden op straffe van zich volkomen te isoleeren en op die wijze Duitschland in de kaart te spelen. Dit is de meening in leidende kringen, doch links wil van dien gang naar Canossa voors hands nog niets weten. De sociale vrede in het binnenland en de houding ten aanzien van Italië en in min dere mate van Duitschland zijn voor den franc en voor Frankrijk momenteel wel de meest klemmende kwesties. Slaagt men er in een snelle en bevredigende oplossing te vinden en de kansen stijgen met den dag dan is een acuut gevaar geweken. In het tegenovergestelde gevalLaten we ons liever niet aan voorspellingen wagen. Onge luksprofeten hebben de laatste jaren strijk en zet gelijk gekregen. Men houdt zijn hart vast als men hoort hoe het in de partijen kraakt aan alle kan ten. Bij de socialisten maakt de Pivert-groep het de leiding lastig. Als de tegen eigen be wind gerichte demonstraties niet direct een succes mochten heeten, aan gebrek aan activiteit der extremisten van de Seine heeft dit niet gelegen. De radicalen liggen al lang met elkaar overhoop, en wat de kleinere groepen aangaat, een politieke manoeuvre, welke tengevolge had, dat de „reactionnair" Victor Constant in plaats van een commu- nistischen volksfrontcandidaat voor de Sei ne in den Senaat werd gekozen, was voor Paul Boncour en Violette (U.S.R.) voldoende om van hun post in de partij te loopen. Zelfs de communisten zijn in zichzelve verdeeld; er zyn er, die liever vandaag dan morgen met de wapens in de vuist Spanje willen binnenrukken om er wat beschaving te brengen. Als men staakt worden er echter ook geen kanonnen voor Spanje vervaar digd. Dies is staking uit den booze. Al deze ruzies maken veel gerucht. En slogans als „kanonnen voor Spanje, de fron ten open, Thorez aan de macht, weg met den Senaat, den dood aan de cagoulards", en dergelijke, die men dagelijks kan hooren, zorgen voor de vulling in de entr'acte. Hopeloos? Och, zoo ergens ter wereld, dan wordt te Parijs de soep minder heet gegeten dan ze wordt opgediend. Misschien zal een Paaschzonnetje ook den politieken hemel ietwat doen opklaren. De gisteren in de Fransche Kamer gehouden stemming kan, met eenig optimisme, en dat past wel bij Paschen, als een gunstig voorteeken worden beschouwd. Alléén 2de handsch goederen. 35 et. p. 5 regels, uitsluitend contant. (Dinsdags en Vrijdags inzenden). val te doen op Hankau. Zy slaagden er door de slechte weersomstandigheden niet in de stad te bereiken. Volgens het Chineesche persbureau wordt Jihsien het eenige punt in Zuid-Sjantoeng, waar nog hevig gevochten wordt, door de uit drie richtingen optrekkende Chineesche troepen bedreigd. In den afgeloopen nacht is een kleine Japansche af deeling in Ooste lijke richting uit de stad ontsnapt, de rest blijft belegerd. Intusschen komen steeds Ja pansche versterkingen uit Tientsin in Zuid- Sjantoeng aan. Maandag alleen trokken 4000 man door Tientsin. Tusschen 3 en 25 Maart zyn in Sjansjl minstens 15.000 Japanneezen gesneuveld. Onder meer vielen den Chineezen 2300 ge weren, acht stukken veldgeschut, dertig vrachtwagens, en 500 paarden in handen. Negentig vrachtwagens werden vernield. Russische troepen aan de grens. De reisbureaux te Sjanghai hebben van't Sovjet-consulaat instructie gekregen, voor loopig geen visa te verstrekken voor het reizen via Siberië. Dit heeft aanleiding ge geven tot geruchten, dat gevechten zouden zijn uitgebroken tusschen Mandsjoekwo en de Sovjet-Unie. Gewoonlijk goed in gelichte kringen opperen evenwel de veronderstel ling, dat de instructies slechts gegeven zyn, teneinde in verband met den gespannen toe stand tusschen Japan en de Sovet-Unie nieu we troepen met spoed naar Siberië te kun nen zenden. Het proces wegens hoogverraad, dat zal worden aangespannen tegen den aartshertog van Habsburg, die na de inlijving van Oos tenrijk door Duitschland Duitsch staats burger is geworden, doet veronderstellen, dat de bezittingen der Habsburgers ont eigend zullen worden. Volgens te Berlijn uit verschillende bron nen ontvangen inlichtingen zouden de be zittingen der Habsburgers in Oostenrijk afhankelijk van dit proces worden in beslag genomen. Men denkt, dat het proces tegen Schuschnigg het bewijs zal moeten leveren, dat zijn regeeringdaden in strijd waren met de grondwet. De cónstateering van de onwettigheid der daden van de Oostenrijksche bondsre- geering van Schuschnigg zou automatisch de intrekking inhouden van het besluit, waarbij den Habsburgers hun bezittingen werden teruggegeven. Uit Weenen komen verschillende be richten over Schuschnigg, die uit zijn villa vertrokken is met onbekende stemming. Velen meenen, dat de oude bondskanselier naar het concentratie kamp Dackau zou zijn overgebracht, maar anderen beweren, dat hij nog in Weenen verblijf houdt. Het schynt, dat Schuschnigg verzocht zal worden in een Duitsche stad te gaan wo nen, waar hij een betrekkelijke vrijheid zal genieten, op voorwaarde dat hij zijn eere woord zal geven dat hij een bepaald gebied niet zal verlaten. Men verwacht te Weenen dat eenzelfde systeem zal worden toegepast met de mees te vooraanstaande Oostenrijkers, die gear resteerd zyn. De geruchten, dat Schuschnigg in het huwelijk zou zijn getreden met gravin Fugger, zyn blijkbaar voorbarig geweest. Het is evenwel niet onmogelijk, dat het hu welijk voor het vertrek naar Duitschland zal worden voltrokken. Botsing tusschen Hindoes en Mohamme danen. - Drie personen zyn gedood en een honderdtal werd gewond tijdens een botsing tusschen Hindoes en Mohammedanen in het district Etah (Britsch-Indië) op 150 mijl ten Noordwesten van Lucknow. De botsing was ontstaan in verband met een misdadigen aanval van een Mohammedaan op een Ehahmaansch meisje. De politie was ge dwongen het vuur te openen en de menigte uiteen te drijven.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1