(Rechtszaken JUowHciaal Tlieuws SCHOORL HOORN HENSBROEK CASTRICUM BERGEN WARM EN HUIZEN OTERLEEK SIJBRANDT KUIPER TEN GRAVE GEDRAGEN. Onder groote belangstelling is gistermid dag op de algemeene begraafplaats te Huis duinen het stoffelijk overschot van den oud redder Sij brandt Kuiper ten grave gedra gen. Van het sterfhuis aan de Bassingracht te den Helder ging de rouwstoet langs het Helden der Zee-plein, waar van het caril lon van het Helden der Zee-monument de stadsbeiaardier Tjalling Dito zeemansliede ren ten gehoore bracht. Via Laan en Singel trok de stoet verder naar Huisduinen, op het kerkhof waren vele belangstellenden aanwezig, o.a. burgemees ter G. Ritmeester en de heer van Diest na mens de Noord- en Zuidhollandsche Red dingmaatschappij. Met het vaandel van de vereeniging ,,Moed, Volharding, Zelfopoffering", voorop, gevolgd door bestuur en leden van deze oud- reddersvereeniging, naderde de stoet de ge opende groeve. Nadat de kist in de groeve was neergela ten, werd, terwijl allen het hoofd ontbloot hielden met het omfloerste vaandel een laatste groet gebracht. Namens de vereeniging „Moed, Volhar ding, Zelfopoffering" sprak de voorzitter, de heer van Dok, die den overledene schetste als een trouwen kameraad en een groot man, die, als de stormwind woedde, klaar stond om zijn leven te wagen en zijn plicht deed, geen acht gevende op ras 'of klasse, zijn plicht van naastenliefde stond voorop. Daar naast was hij een zorgzame huisvader. Zijn naam staat opgeteekend in het eereboek van de helden der zee. Moge God, aldus besloot spr., hem zijn welverdiende rust geven. Uit aller naam zeide spr. ten slotte: Sy- brandt Kuiper, rust in vrede. De heer van Diest sprak namens de N.- en Z.-Hollandsche Reddingmaatschappij, van welke organisatie een krans de kist dekte. Hij brach.t den overledene dank voor de be langrijke en groote diensten, met opoffering van eigen leven, aan anderen bewezen, uw naam, aldus spr., staat opgeteekend in het grootboek van de Reddingmaatschappij en uw nagedachtenis blijft bij ons in groote eere. Tenslotte sprak de heer Boogaard namens het ziekenverpltgingsfonds „Helpt Elkan der" en namens den Centra len bond van Transportarbeiders, gewagend van de offer vaardigheid en behulpzaamheid van den overledene. DE DUITSCHE KRUISER „EMDEN" TE AMSTERDAM. Commandant legt een krans op het graf van de Ruyter. De commandant van de Duitsche kruiser „Emden" welke oorlogsbodem gisteren te Amsterdam voor een beleefdheidsbezoek is aangekomen, heeft hedenochtend een krans gelegd op het graf van Adriaan Michielszoon de Ruyter in de Nieuwe Kerk. De commandant de kapitein ter zee Bürk- ner was vergezeld van een aantal officieren van de „Emden". De Nederlandsche Marine was vertegenwoordigd door den comman dant van de maritieme middelen te Amster dam, den kapitein ter zee H. Jolles en eenige officieren en onderofficieren. Namens het kerkbestuur waren ds. A. G. H. van Hoogenhuyze en mr. J. C. W. N. de Bruyn van Melis- en Mariekerke bij de plechtigheid aanwezig. Voorts werd nog op gemerkt de Duitsche consul-generaal, de heer S. Penzler. Alvorens de commandant van de „Emden" de krans op het graf van de Ruyter legde, hield hij een korte toespraak. Hierin schetste hy de groote figuur, die de Ruyter in zijn tijd is geweest. Ds. van Hoogenhuyze bracht met enkele woorden hulde aan de Duitsche marine. Hy gaf uiting aan de hoop, dat zy het rijk tot een zegen moge zijn. Aan het slot van de plechtigheid werden op het orgel de beide volksliederen gespeeld. MOORD OP EEN NED. VROUW IN ANTWERPEN. Omtrent den moord op een Nederlandsche vrouw in Antwerpen meldt men nog, dat het lijk Dinsdag is gevonden op de zolderkamer, welke zij bewoonde met een Belgischen spoorwegambtenaar, doch dat blijkens het onderzoek de 35-jarige vrouw reeds 21 dagen geleden is gewurgd. De spoorwegambtenaar werd gisteren aan gehouden. Hij verklaarde, dat de vrouw by ongeluk met een mes gewond was en aan de gevolgen daarvan is overleden. Het parket heeft deze lezing evenwel niet willen aan vaarden en geweigerd den man in voor- loopige vrijheid te stellen. MELKBOER GEVERBALISEERD. Hij was niet aangesloten l»tj een organisatie. Gisterochtend hebben controleurs van de Centralen Crisis Controle-dienst te Amster dam. in samenwerking met de Konmklyke marechaussee, op den Haarlemmerweg een melkboer geverbaliseerd, omdat hy niet was aangesloten bij de door den minister van economische zaken aangewezen organisaties, welke thans de sedert 3 April j.1. geldende oonsumptiemelk-regeling uitvoeren. De consurpptiemelk, welke hij vervoer e. is ter plaatse inbeslaggenomen. oss. Geen nadere inlichtingen door minister Goseiing verstrekt. In antwoord op de vragen van het Eerste Kamerlid van Vessem (n.s.b.) betreffende het ontnemen aan de brigade Kon. Mare chaussee te Oss van haar bevoegdheden heeft minister Goseiing verwezen naar zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamer lid Wijnkoop en naar zijn betoog bij gelegen heid van de interpellatie-Drop in de Tweede Kamer. SLECHTE NACHT VOOR DE SMOKKELAARS. Gisternacht stieten de marechaussee in de heide onder Budel op een troep smokke laars, die op het aanroepen onverwijld het hazenpad kozen. Zy lieten daarbij zes rijwielen beladen met 240 K.G. Belgische margarine als buit achter. De rijksambtenaren hadden denzelfden nacht een ontmoeting met een andere groep smokkelaars, die eveneens wist te ont komen echter met achterlating van 162 K.G. Belgische margarine en 1000 boekjes siga rettenpapier. TIEN INBRAKEN TE ASSEN OPGEHELDERD. Goede vangst van de politie. In den laatsten tijd zijn te Assen een tweetal inbraken gepleegd, die veel overeen komst met elkaar vertoonden, n.L bij de filialen van Anton Visser op de Brink en de Gruno op de markt. De gemeentepolitie is er thans in geslaagd een tweetal 17*jarige jongelui te arresteeren. Het zijn A. B., die de hoofddader bleek te zijn, en J. W„ beiden te Assen woonachtig. Beiden hebben een volledige bekentenis af gelegd. Naar thans blijkt, zijn verschillende an dere inbraken op dezelfde wijze gepleegd. Zoo werd vijfmaal ingebroken aan het adres van den winkelier Joling aan den Ged. Sin gel, tweemaal bij een winkelier in de Kruis straat en nog eenmaal bij een anderen win kelier in die straat. Van deze diefstallen was aanhankelijk geen aangifte gedaan. In totaal zijn tien inbraken tot ophelde ring gebracht. Bij een gehouden huiszoeking heeft de po litie boven in de hanebalken van de woning van A. B. een bedrag van f 122 teruggevon den van de f 160, die bij de Gruno waren ge stolen. VLEERMUIZEN UIT BERLIJN. Te Vijfhuizen aangetroffen. Dezer dagen werden aan den Bokkenweg, in het dorpje Vijfhuizen, een aantal boomen gerooid. Daarbij kwam uit één der boomen een kolonie vleermuizen te voorschijn, die daarin den winter doorbracht. Onder de ruim veertig dieren, die zoo onverwacht in hun winterslaap werden gestoord, waren er eenige met een ring om een poot. Deze ringen droegen het opschrift „Zoöl. Berlin". Daaruit bleek, dat dit „gezin" uit den dierentuin in de Duitsche hoofdstad af komstig was en dus geen geringe reis had ge maakt, om in het dorpje Vijfhuizen een win terslaap te komen doen. Aangezien deze familie niet tijdig het ver- huisbiljet ingeleverd had, zal zij binnen kort teruggezonden worden aan den Berlijn- schen dierentuin, die reeds van deze vondst in kennis is gesteld. DE OMZETBELASTING. Verhooging van het percentage verhoogt de lasten van het be drijfsleven. De kamer van koophandel en fabrieken voor 's-Gravenhage heeft een adres gezon den aan den minister van financiën met be trekking tot de herziening van de omzetbe- lastingwet 1933. In dit adres erkent de Kamer dat in de wij zigingswet ernaar gestreefd is, tal van als onbillijk gevoelde toestanden te verbeteren, en ze meent, dat er voor haar geen aanlei ding is tegen de voorgestelde wijzigingen stelling te nemen. Evenwel heeft zij met ont steltenis vernomen uit de Memorie van Ant woord inzake het wetsontwerp, „houdende tijdelijke voorziening tot versterking van de opbrengst van de inkomstenbelasting en van de dividend- en tantièmebelasting tot ge deeltelijke dekking van uitgaven voor de defensie", dat de minister een verhooging van het percentage der omzetbelasting over weegt. In het belang van het bedrijfsleven komt de Kamer hiertegen met klem op. De toestand is n.L zoo, dat in zeer vele branches deze belasting, hoewel zij niet als bedrijfsbelasting bedoeld is, toch als zooda nig is gaan werken. Het is een belasting ge worden, die veelal uit concurrentiemotieven of door een wijze van calculeeren, die in be paalde branches gebruikelijk is, niet ver haald kan worden op den afnemer. De wer king is in zeer vele gevallen dezelfde gewor den als die van de zakelijke bedrijfsbelas ting, waarbij eveneens het groote bezwaar gevoeld wordt, dat zij geen rekening houdt noch met de bedryfsuitkomsten, noch met de verminderde koopkracht. Een verhooging van het percentage zal dus beteekenen een verhooging van de las ten op het bedrijfsleven, dat allerminst in staat is nog zwaarder lasten op te brengen. De Kamer verzoekt den minister met aan drang dit voornemen ten aanzien van de om zetbelasting niet ten uitvoer te brengen. ONGELUK IN DROGISTERIJ. Twee bedienden door bijtende zuren gewond. Gisterochtend was een 21-jarige bediende in den winkel van den drogist V. E. aan het Spaarne te Haarlem bezig een mand- flesch met salpeterzuur te verplaatsen, die op den grond stond. Hij gleed uit met het gevolg, dat 'de flesch aan het rollen raakte. Even verder stond een andere flesch met zwavelzuur; beide flesschen botsten tegen elkander, vielen stuk en de inhoud van de eene kwam met dien van de andere in aanra king. Hierdoor ontstond een chemische reac tie. De bediende kreeg een ged te van de verbinding over de handen en het linker been en hij liép daardoor brandwonden op. Een 28-jarige bediende wilde hem helpen, doch ook hij kreeg de vloeistof over zijn handen. Beide slachtoffers zijn per zieken auto naar de Mariastichting vervoerd. De wonden zijn zeer ernstig. Om verdere onge lukken te voorkomen, heeft men zand op den vloer gestrooid. Er ontstond in den win kel zooveel damp, dat voorbijgangers dach ten, dat er brand was uitgebroken. HET BLAUWE ZAND-INCIDENT. Het requisitoir. Na het uitvoerige verhoor van de ochtend zitting was het woord aan den procureur- generaal mr. dr. D. Reilingh voor het hou den van zijn requisitoir in beide zaken. Spr. wees er op, dat in beide gevallen vaststaat, dat er geslagen is, een vrijspraak kan dus nooit volgen. Wel is een ontslag van rechts vervolging mogelijk, daar beide verdachten zoowel ir. Mussert als Melchers zich beroepen op noodweer. Ontslag van rechts vervolging van beide verdachten is uitge sloten. Na de korte juridische inleiding besprak mr. Reilingh uitvoerig de zaak-Mussert. Toen ir. Mussert de woning van Zoutberg verliet, trad Melchers uit den kring menschen naar voren. De twee groepen getuigen staan min of meer tegenover elkaar. De eene groep zegt, dat het geweld is uitgegaan van Mel chers. Een veel groote groep is van meening, dat ir. Mussert den strijd daadwerke lij k is begonnen. De vraag is nu, aan welke groep we geloof moeten slaan. De ge tuigen, die zeggen, dat Melchers begonnen is, spreken elkaar op enkele ondergeschikte punten tegen. Daaruit blijkt hun voorzich tigheid, zij zeggen geen vooraf geleerd lesje op en verklaren niet meer dan zij kunnen. Bij de groote groep, die verklaart, dat ir. Mussert eerst heeft geslagen, heerscht groo te eenstemmigheid. Uit de getuigenverklaringen staat wel vast, dat Melchers ir. Mussert heeft aange sproken. Melchers ontkent dit echter met klem, blijkbaar met de bedoeling-om te ver zwijgen wat hy gezegd heeft. Zeer vreemd is het ook, dat Melchers, die dan zoo veront waardigd zou zijn geweest, niet direct aan gifte by de politie deed, doch daarmede tot den volgenden dag wachtte. Spr. is van meening, dat ir. Mussert zich terecht op noodweer beroept, een noodweer, die reeds aanwezig was vóór er geslagen was. Een onmiddellijke krenking dreigde toen reeds. Betreffende de vraag of het han- teeren van de zweep evenredig is met den aanval, merkte spr. op, dat z.i. daardoor de grenzen van de noodzakelijke zelfverdedi ging niet zijn overschreden. De mogelijkheid moet ir. Mussert voor oogen hebben gestaan, dat hij moeilijkheden zou ondervinden bij zyn bezoek aan het Blauwe Zand, vandaar ook dat hy voorzor gen heeft genomen. „Heeft ir. Mussert een tartende houding aangenomen"? vroeg spr. zich vervolgens af. En heeft hij dit conflict uitgelokt? Spr. was van meening, dat ir. Mussert niet noodeloos provoceerend is opgetreden. Spr. kwam tenslotte tot de conclusie, dat ir. Mussert terecht door de rechtbank op grond van noodweer van rechtsvervolging is ontslagen, zoodat hij bevestiging van het vonnis requireerde. Mr. van Vessem zag van pleidooi af, doch hy maakte van de gelegenheid gebruik om een aanval op den minister van justitie te doen, waar tegen zoowel de president als de procureur- generaal protesteerden. Vervolgens requireerde de procureur-gene raal in de zaak-Melchers eveneens bevesti ging van het vonnis: veroordeeling tot een geldboete van 15 wegens mishandeling. De verdediger, mr. F. Heemskerk, hield een zeer uitvoerig pleidooi, waarin hij o.m. aanvoerde, dat hy het zeer merkwaardig vindt, dat twee van de vier begeleiders van ir. Mussert niet met stelligheid kunnen ver klaren dat Melchers den eersten slag heeft ge geven. Daarnaast staan de verklaringen van de vele Blauwe Zand-bewoners, die zeggen, dat Melchers eerst werd geslagen. PL zou niet willen zeggen, dat de eene of de andere groep niet betrouwbaar is. Liever zou hij opmerken, dat verschillende punten niet duidelijk zijn geworden. Internationale jeugdbijeenkomst. Wij vernemen dat B. en W. besloten hebben het gymnastieklokaal te Bregtdorp en de o.l. school te Groet beschikbaar te stellen ajs nachtverblijf voor de deelnemers aan de Internationale Jeugdbijeenkomst voor Esperantisten, welke bijeenkomst inde zomer 1938 in deze gemeente wordt gehou den. Cursus voor melkcontroleurs. De jaarljjksche cursus tot opleiding van melkcontroleurs voor rundveefokvereenigin- gen, zuivelfabrieken en melkinrichtingen, welke van half September 1937 tot begin April 1938 vanwege het rijkszuivelconsulent- schap voor Noordholland is gegeven, werd tot het einde gevolgd door 22 leerlingen. Na afgelegd eindexamen, in tegenwoordigheid van den heer J. Best Nz., lid van de Zuivel- commissie, kon op 11 April aan 19 deel nemers het diploma worden uitgereikt, o.m. aan: H. K. Arts te Nieuwe Niedorp, G. de Êoer Cz. te Alkmaar, A. Gutter te Schoor!, C. J. Oly te Noord-Beemster, mej. M. Prys te Oudkarspel, J. C. de Vet te Nieuwe Nie dorp. Volksonderwijs. De algemeene vergadering van de afd. HensbroekObdam van Volksonderwijs werd Dinsdagavond, om half acht, in café Kossen gehouden. De voorzitter de heer C. Koppenol heette de opgekomenen hartelijk welkom. Daar met 1 Mei a.s. hier ruim 80 kinde ren op de twee-mansschool komen, hoopte spr. dat Hensbroek spoedig voor een derde leerkracht in aanmerking zou komen, die dan volgens de nieuwe circulaire van den minister misschien nog wel door het ryk zou worden betaald. Met 1 Mei, aldus spr., komen 14 kleintjes op de school, zoodat dan de onderwijzeres met zulk een groote klas de handen meer dan vol heeft, wat toch zeker voor de grondlegging van het onderwijs funest moet werken. Ontvangsten over het afgeloopen jaar waren 27.14, de uitgaven 16.22 het batig saldo 10.92. De heer Thysen ontving een woord van dank voor zyn beheer. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heeren Koppenol en Moeiers her kozen. De voorzitter deelde tot zijn spijt mee, dat de heer Overman als bestuurslid heeft bedankt. In zijn plaats werd als bestuurslid be» noemd de heer C. Dekker. Meegedeeld werd dat de vereeniging op het oogenblik 34 leden telt. Na bespreking besloot de vergadering de winterpropaganda aan het bestuur over te laten. De vergadering besloot 5 cent per lid af te dragen voor de propaganda-film voor den bond, die daar den volgenden winter pro paganda mee gaat maken. Geen objecten meer in Castricum. Van de 75 Zaandamsche arbeiders in de provinciale werkverschaffing te Castricum en omgeving zijn er, naar het Vbl. meldt, met ingang van j.L Zaterdag 50 ontslagen, zoodat thans nog slechts 25 Zaandammers te werk zijn gesteld. Het ontslag van de 50 Zaandamsche ar- beiders is blijkens de brief, die het gemeen-* tebestuur van de N.V. „De Provinciale Werk verschaffing" ontving, een gevolg van het feit, dat alle werkobjecten gereed en andere nog niet voorhanden zyn. De Zaandamsche arbeiders hadden zich den laatsten tijd in de buurt van Castricum en Egmond voornamelijk bezig gehouden met de aanplant van jonge dennen en grondwerk. Het gemeentebestuur en het N. V. V. zullen pogingen in het werk stellen om ge daan te krijgen, dat het contingent Zaan damsche arbeiders in de werkverschaffing zoo gauw mogelyk weer op het oude aantal kan worden gebracht. Burgemeester In 't Veld en wethouder Kan zullen daarvoor deze week een bezoek brengen aan Ged. Staten of de commissie uit de N.V. „De Provinciale Werkverschaffing", waarvan ook de gemeente Zaandam aandeelhoudster is. Ook de rijksdienst voor steun verleening en werkverschaffing zal in een eventueele herplaatsing van de Zaandamsche arbeiders gekend moeten worden in verband met het feit, dat het rijk financieele belangen heeft bij de zaken in de provinciale werkver schaffing. Hoewel daarvan in de brief van de N.V. „De Provinciale Werkverschaffing" geen melding wordt gemaakt, schijnt het rijk ernstige bezwaren te hebben tegen de vervoerkosten voor de Zaandamsche ar beiders, die dagelijks met autobussen naar en van de werkverschaffing worden ge bracht. Deze reiskosten bedragen wekelijks voor 75 arbeiders ruim f 200, welk bedrag voor rekening komt van het rijk. In Den Haag heeft men er daarom reeds op aangedron gen, in Zaandam werkverschaffingsobjecten te zoeken. Het gemeentebestuur en de Zaan- sche commissie voor opsporing van werk objecten zijn daar druk mee bezig. Onge twijfeld zijn er in Zaandam wel werk objecten te vinden, die zich eigenen om in werkverschaffing te worden uitgevoerd. Wy denken, zegt het blad, bijvoorbeeld aan den aanleg van een groot park op de opgespoten terreinen ten Oosten van de Heijermansstraat, een zaak, die door bur gemeester In 't Veld al eens is aangesneden. Er kan bovendien nog heel wat meer worden gedaan om Zaandam als woonstad aantrekkelijker te maken. Veldwachter benoemd. Als tijdelijk gemeente-veldwachter alhier is door den commissaris der koningin van Noordholland benoemd de heer L. F. Schee- res te Delfzijl. Gevonden voorwerpen. Een paar zwarte rubber zelfbinders; zwart hondje met penning 513 Alkmaar; bruine wandelstok: bruin zadeldekje; zak mes; rood kaasdragershoedje; bruine cein tuur; zwarte lage kinderschoen; blauwe jongensjas (marine); zilveren doosje met horloge; bruine portemonnaie; zwarte hond (Groenendaler); dop van een benzinetank; zwarte damesportemonnaie met geld en tram-abonnement. Verloren voorwerpen. Een blauw-grijze glacé dameshandschoen; gekleurde heerendas; groene dameshoed met veer; blauwe ceintuur; kleine bruine portemonnaie met geld; belastingplaatje; paar lange grijze dameshandschoenen; zilveren schakelarmband. Bestrijding van draaihartigheid. Op uitnoodiging van de Centr. Veilingver. Warmen huizen en Omstr. hield de heer Dr. Leefmans onder zeer groote belangstelling Maandagavond in de zaal van den heer Slikker een lezing over de bestrijding van de draaihartigheid in de kool. De voorzitter, de heer K. Molenaar, heette de aanwezigen welkom. Door een misver stand arriveerde de spreker te ruim half negen. (De vergadering was 7 uur uitge schreven). Dr. Leefmans deelde in zijn causerie in hoofdzaak hetzelfde mede als hy onlangs deed in zyn te Alkmaar gehouden rede. De Duitsche kruiser „Emden", die naar Amsterdam opgestoomd is, in de haven van IJmuiden. Het Huisvlijt-kinderfeest. Het Huisvlijt-kinderfeest had dit jaar een bijzonder karakter door het optreden van Oom Tom uit Alkmaar met zijn pop penkast. De kinderen hebben daarvan ten zeerste g8Bijtede pryswinsters moet nog de naam gevolgd worden van Lizc Wonder die een eersten prijs behaalde,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7