lANGENDIJKER GROENTENCENTRALE. ,,M IJ NHARDTJ ES" pijwv&uhijims tij uii/nmwndhtid i Land' en Tuinbouw De jaarvergadering besloot tot steun sluisbouw Broek op Langendijk. D& kwestie: bestuurslid en veilingleider. Centrale Stierenkeuring 22 April 1938 te Alkmaar. Glimlachje i- DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 14 APRIL 1938. café van der Oord te Schermerhórn hield <ie veilingsvereen. „De Langendijker Groenten Centrale" de jaarlijksche alge- meent^ vergadering, onder voorzitterschap van d^n heer s. de Boer Kz. Voor deze ver gader tng bestond veel belangstelling. Be- halve een groot aantal afgevaardigden wa ren Verscheidene autoriteiten aanwezig, w.o. burgemeester Meindersma van Schermer hórn. burgemeester Schelhaas van Broek °P L-sngendijk, de rijkstuinbouwconsulent ir. Ri^tsema, de oud-rijkstuinbouwconsulent ir. H^zeloop, afgevaardigden van de veilin gen te> Noordscharwoude en Warmenhuizen en ee>nïge tuinbouwonderwijzers. De opening. De voorzitter verzocht de aanwezigen zich van hun zetels te verheffen waarna hij eenige woorden sprak ter nagedachtenis van den overleden voorzitter van de veiling, wijlen burgemeester Slot van Broek op Langendijk. Diens verdiensten ten aanzien van den tuinbouw werden door den voor zitter dankbaar gememoreerd. De bedrijfs resultaten van het afgeloopen jaar waren wederom teleurstellend, op een paar pro ducten na. Spr. hoopte, dat de verhooging van den veilingomzet, welke dit jaar is ge constateerd, moge voortgaan. De verwach ting werd uitgesproken, dat de regeering zoo goed mogelijke resultaten voor den tuin bouw mag verkrijgen bij de onderhande lingen voor handelsovereenkomsten. De voorzitter wees op hetgeen de tuinbouw zelf hééft gedaan om zoo goed mogelijk voor den dag te komen, door de instelling van het Uitvoer Controle Bureau, waardoor de bul tenlandsche afnemer verzekerd is goede kwaliteit te ontvangen, temeer, daar de kool thans ook onder de Landbouwuitvoerwet valt. Voor den ongeregelden aanvoer zal een oplossing moeten worden gevonden, aange zien men met drie dagen veilen geen goe den handel kan hebben. De regeeringssteun is vooralsnog onmisbaar voor den tuinbouw. De vaste-lasten-commissies zullen straks geen gemakkelijke taak hebben. Den handel in teeltvergunningen achtte de voorzitter funest, terwijl hij het noodig oordeelde dat in den landbouw de teelt van tuinbouw producten wordt beperkt. Het initiatief van Prov. Staten om den economischen toe stand van het Geestmerambacht te verbete ren en daarvoor proefpolders aan te leggen juichte de voorzitter toe, hopende, dat de besprekingen t. a. v. den Oostelijken proef' polder, waarvoor men het nog niet eens is over den prijs, gunstig mogen verloopen. Bij de ingekomen stukken was een brief van den heer Valstar, dat hij verhinderd is deze vergadering bij te wonen. Besprekingen over het jaarverslag. Naar aanleiding van het jaarverslag wer den eenige opmerkingen gemaakt, waarbij de heer Zwetsman (van Koedijk) opmerkte, dat de toestand van de tuinders nog slecht is, ondanks den steun der regeering. Afgekeurd werd dat de aardappelen plot seling van 6 tot 4 per 100 K.G. zijn ver laagd. De heer Zwetsman betreurde het dat m het Gedenkboek van de L. G. C. de naam van den heer Nobel als pionier is vergeten. De heer Blaauboer (van Koedijk) zou dan reden tot dankbaarheid voor de tuin ders aanwezig achten, als de rentelooze cre- dieten werden kwijtgescholden. Rekening penningmeester. De rekening van den penningmeester werd vastgesteld. De exploitatierekening van de groen ten veiling sloot met een nadeelig sal do van f 2249.31. Dit verlies werd afge schreven op de reserve. De balans sloot op 121.693.42. De balans werd eveneens vast gesteld. Ook de begrooting werd vastge steld. Op voorstel van de afd. St. Pancras zal gevraagd worden om de huur der veiling verlaagd te krijgen. Het sluisgeld voor hen, die naar de veiling komen, zal niet verhoogd worden, is de be doeling. Het zal, ondanks de bijdragen van andere instanties, de gemeente toch jaar- li.iksch nog wel duizend gulden kosten. De heer W. Butter, De West Koedijk, vor het een heel goed plan. Spr. wilde een br roep doen op het Werkfonds. Hij steld voor, de bijdrage van de veiling te bepalen op 1/40 van den omzet met een maxi mum van 400 per jaar. De burgemeester antwoordde, dat men reeds pogingen doet bij het Werkfonds. De heer W. Muller zeide, dat De Toe komst te Zuidscharwoude tegen het voor stel was, doch men kan het amandement nog wel eens op de vergadering behande len. De heer Jb. de Vries was bang, dat, wan neer deze bijdrage werd verleend, de bijdra ge aan de kanalisatie ook weer zou worden verhoogd. Hij zag meer in een verbetering van de vervoermogelijkheden per as. De voorzitter stelde hiertegenover, dat 't vervoer per as veel duurder komt dan per vaartuig. Verscheidene heeren voerden nog het woord over deze zaak. Tenslotte werd met 829 tegen 445 stemmen het door den heer Butter geamandeerde voorstel van het be stuur aangenomen, zoodat jnen 1/40 van den omzet zal bijdragen met een maximum van 400. Verschillende voorstellen. De volgende vergadering. De volgende vergadering zal worden ge houden te Sint Pancras. Bijdrage sluis te Broek op Langendijk. Een belangrijk voorstel was hierna aan de orde. Het bestuur stelde voor, voor de te bouwen sluis te Broek op Langendijk gedu rende 45 jaar een bijdrage te verleenen van 400 per jaar. De bestaande sluis voldoet niet meer aan de eischen des tijds. Het is noodzakelijk dat in verband met het nieuwe kanaal een sluis wordt gebouwd, welke de mogelijkheid opent, dat schepen die het kanaal bevaren, in den polder kunnen ko men. Het wordt niet juist geacht, dat de kosten van de nieuwe sluis geheel ten laste van de gemeente Broek komen, aangezien het een algemeen belang is. In de statuten van de veiling staat, dat de toevoerwegen zoowel te water als te land door de veiling zullen worden bevorderd. Een goede sluis en een waterweg naar de veiling behooren hier zeker wel toe. De voorzitter huldigde het initiatief van Broek op Langendijk. De kosten van de sluis worden berekend op 80.000 a 100.000. Het is in verband met de kosten niet mogelijk, alle goederen per auto te vervoeren. Het zal ongetwijfeld van voor deel zijn, als bij de veiling groote booten kunnen worden geladen. Dan behoeft het vervoer van de wittekool naar België ook niet meer met levensgevaar te geschieden met de kleine motorbootjes. Groot vaarwater biedt voordeelen. De burgemeester van Broek op Langen dijk gaf een nadere toelichting van de plan nen. De sluis is geheel af. Men moet dus bouwen. Het zou nu wel heel kortzichtig zijn als weer 'n kleine sluis werd gebouwd. Een voorstel van De West te Koedijk, om te bepalen dat bestuursleden niet meer dan twee maal achtereen kunnen worden her kozen en boven de 65 jaar niet verkiesbaar zijn werd ingetrokken, aangezien de voor stellende vereeniging het met het bestuur eens was. dat dit een zaak van de vereeni- gingen was. Het voorstel van De West om aan te dringen op maatregelen, welke vluggere lossing van de schuiten tot gevolg zal heb ben, werd aangenomen. Het bestuur zal trachten, een regeling te treffen met de be trokken zuurkoolfabrieken, terwijl de heer Wagenaar, vertegenwoordiger van Koop handel, ook zijn medewerking toezegde. Vervolgens stelde De West te Koedijk voor, aan te dringen op de stichting van 'n centraal verkoopbureau voor de goedge keurde pootaardaopelen, mede in verband met den centralen inkoop in het buiten land. Het bestuur heeft reeds stappen gedaan. Een commissie is reeds benoemd om een en ander te onderzoeken. De afgevaardigde van De West drong op spoed aan. De heer Wagenaar. Koophandel, zeide dat de oorzaak van de mislukking van de poterveiling is geweest de vaststelling van de minimumprijzen, welke in andere pro vincies niet golden en waar men lager ging. Groentecultuur te Broek op Langendijk kwam op tegen den centralen verkoop. Al leen in Duitschland is centrale inkoop. Dat land is echter niet de grootste afnemer. De West stelde voor, aan de tuinders, die hun drielingen poters tot het einde van het seizoen hebben bewaard en die zonder hun schuld, daardoor een minderen prijs hebben kunnen maken dan in het begin, alsnog schadeloos werden gesteld. Het bestuur meende, dat hieraan niet tegemoet te ko men was aangezien de minimumprijzen zijn vastgesteld door de daarvoor benoem de commissie. Aangezien niemand er schuld aan heeft of nalatig is geweest, aangezien de gewone weg is gevolgd, zal het moeilijk, vallen, voor de bedoelde aardappelen nog een toeslag te verkrijgen. Vooruit was be kend, dat, wanneer de aardappelen onver kocht bleven, later tegen den garantieprijs moest worden geveild. Nadat eenige heeren hierover het woord hadden gevoerd, waarbij de afgevaardigde van Koedijk er niet in slaagde middelen aan te wijzen, waaruit deze aardappelen zouden moeten worden betaald, werd het voorstel ingetrokken. Groentencultuur te Broek op Langendijk vestigde nog de aan dacht op de ongekeurde drielingen, die hee- lemaal niet mogen uitgevoerd. Daarin dier' verandering te worden gebracht. De voorzitter zag daarin echter groo' bezwaren Ten aanzien van de kwaliteitseisch wenschte Koedijk, dat er eenige rekeni werd gehouden met afwijkingen in somrr ge jaren. Zoo was de Deensche witte ko: met een lichte stip meestal goed, doe! moest voor afwijkend worden geveild. Dat is jammer, vond de heer Zwetsman. De zuurkool-fabrikanten hadden geen bezwaar tegen die kool. De heer W. Balder van Broek op Langen dijk merkte op, dat voorheen de mindere kwaliteit werd gebruikt voor zakkenkool. Nu kan dat niet meer, omdat ze niet mag worden uitgevoerd. De voorzitter achtte het zeer ongewenscht hierin verandering aan te brengen, aange zien de goede kwaliteit door de slechte wordt beconcurreerd. Met de geuite wen- schen zal t. a. v. de stip-kool wel rekening worden gehouden. De vereeniging Hugowaard stelde voor, als de afname-termijn voor de goedgekeurde poters, vast te stellen op 1 November, ver streken is, voor de niet afgenomen onver kochte pootaardappelen een vergoeding te vragen van de N. G. F. C. van 2 cent per 100 K.G. per werkdag. Door de te late af name zouden verscheidene tuinders gedu peerd zijn geworden. Het bestuur was precies van tegenover gestelde ineening en vond, dat men dank baar moet zijn voor de door de N. G. F. C. getroffen regeling. De heer Blauw wees op den last, welken de tuinders hebben gehad van deze niet afge nomen aardappelen. Wie heeft tenslotte het risico? De voorzitter antwoordde, dat het niet ge makkelijk was, een zoo groot kwantum aardappelen over te nemen in zulk een korten termijn. De tuinder houdt het risico. De heer Blauw meende, dat hierdoor het vertrouwen in de regeling van dit jaar wel eens geschokt kon zijn. De voorzitter vond daartoe geen aanlei ding. Eerder tot dankbaarheid. Eenige besprekingen volgden 'nog. Men niet verder op dit voorstel in. Besloten dat de koopers verplicht zijn, per as oerde en geveilde producten recht ss te ontvangen, zoodat de tuinders niet meer verplicht zijn, eerst hun artikelen over te laden in een vaartuig. Op voorstel van de vereen. „Ons Begin" te Oterleek zal nogmaals een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid van de wederinvoering van de wittekoolrege- ling, welke in 1933 zoo goed heeft gewerkt. De voorzitter zag voor deze pogingen weinig kans van slagen. De in 1933 geldende rege ling was een onderlinge. Nu zal een lande lijke moeten worden getroffen. Op voorstel van De Toekomst te Zuid scharwoude zal verzocht worden, de hef fing op de vroege aardappelen over lange- ren termijn te mogen betalen in dezen vorm, dat van eiken veilingpost 20 .pCt. mag worden ingehouden totdat de heffing be taald is. Combinatie van bestuursfuncties. De leiding van de vergadering ging hier na over in handen van burgemeester Schel haas, den marktvoorzitter, waarna het voor stel van Sint Pancras werd behandeld, waarin wordt voorgesteld, dat de veiling leider geen functie mag bekleeden in het dag. bestuur van de veiling. Het bestuur is van oordeel, dat hiervoor geen reden is, aangezien geen klachten zijn binnen geko men en scheiding van de functies niet in be lang van de veiling vindt. Van de beslissingen van den veilingleider is altijd beroep open op het bestuur. Be langrijke beslissingen worden nooit genomen zonder het dag. bestuur er in te kennen. Het voorstel van St. Pancras werd ver dedigd door den heer J. de Vries, die zeide, dat alleen zakelijke motieven hadden ge golden. Het werd niet juist gevonden, dat de functies van voorzitter, secretaris en veiling- leider in één persoon vereenigd waren. De heer A. Schuur, Sint-Pancras, voegde hier nog een en ander aan toe. Er wordt voor het secretariaat en het voorzitterschap al heel veel gevraagd. Daarvoor zou men al bijna een volle kracht noodig hebben. Dat alle werkzaamheden door één persoon moeten worden gedaan, kan niet goed werken. De afgevaardigde van Zuidscharwoude zeide, dat de voorzitter in een eigenaardige situatie verkeert als afgevaardigde van zijn vereeniging. Hij bestrijdt zijn eigen afdee- ling, voor wie hij. zitting heeft in het bestuur. De heer Balder te Broek op Langendijk bepleitte, dat het bestuur volgens art. 5 van het regl. de functies meer zou verdeelen. De voorzitter roemde de werkzaamheden van den heer De Boer. Er is geen reden om te veranderen. Op veel meer plaatsen is een dergelijke combinatie van functies. Klach ten worden door den voorzitter van het marktbestuur, niet door den heer De Boer, in ontvangst genomen. Het bestuur zal alle klachten behandelen. Het bestuur deed de toezegging, deze zaak nog eens van begin tot eind te willen nagaan. Verandering zal zoo noodig overwogen worden. De heer Zwetsman (Koedijk) zeide, dat het tenslotte voor den heer De Boer te zwaar zou kunnen worden nu hij door het overlijden van burgemeester Slot geroepen wordt in diverse commissies zitting te nemen. Tenslotte werd met de toezegging van het bestuur genoegen genomen. Na rondvraag, waarvan verscheidene per sonen gebruik maakten, volgde sluiting. De gewoonte getrouw willen wij met het oog op de a.s. Centrale Stierenkeuring te 1 Alkmaar in het kort omtrent de beteekenis dezer keuring iets mededeelen. De keuring wordt wederom gehouden in den Berger hout, een terrein hetwelk door een ieder teeds wordt geroemd. Wij hopen, dat, wan eer er een nieuw gymnasium in den Ber- erhout komt, er voldoende ruimte blijft oor deze keuring. De Centrale keuring is het gebied der georganiseerde rundvee- •kkerij een der belangrijkste gebeurtenis- -n in de provincie. Op de C.S.K. verschijnen alle op de vóórkeuringen goedgekeurde éénjarige, alsmede de beste der goedgekeur de 2-j. en oudere stieren. De C.S.K. is dus de jaarlijksche expositie van het beste ge registreerde mannelijk fokmateriaal en is dientengevolge een onmisbare schakel uit de groote ketting van de vele veeverbeterings- maatregelen. Onmisbaar zoowel voor de fok kers als voor de leiders der fokkerij. Het peil van de fokkerij in een bepaald gebied is voor een zeer groot deel afhanke lijk van de kwaliteit van de gebruikte stie ren, vooral een fokgebied met fokkers, die in groote mate gebruik maken van de aller beste stieren staat sterk. Omgekeerd geeft de kwaliteit der zelfge- fokte stieren een aanwijzing omtrent het peil der fokkerij. Een der belangrijkste deelen van de taak der Provinciale commissie tot verbetering der rundveefokkerij in N.H. is de zorg voor het mannelijk fokmateriaal, d.w.z. de bevordering van het fokken en aanhou den van goede stieren. Tot deze zorg voor het mannelijk fokmateriaal behooren de jaarlijksche plaatselijke voorkeuringen, met als sluitstuk de C.S.K. Dat de C.S.K. tegelijkertijd wordt benut als koop- en verkoopgelegenheid spreekt vanzelf. Aan de hand van het gebodene, te weten de stier zelf en de gegevens in den catalogus, kunnen de fokkers nagaan of hier materiaal aanwezig is voor het verbeteren van eigen veebeslag. Een van de belangrijkste midde len tot veeverbetering is de stier. Van de keuze van den stier hangt buiten gewoon veel af, ieder die een stier koopt, hoopt hiermede te verbeteren. Hoe hooger het peil waarop het eigen veebeslag staat (pCt. vet, K.G. melk, exterieur) hoe grooter de moeilijkheden bij de aanschaffing van een stier. De geringste risico neemt men bij de aan schaffing van 'n 5-j. of ouderen stier, omdat hiervan de fokresultaten te beoordeelen zijn, zoowel wat betreft productie als exterieur- vererving. Naarmate de stier jonger is neemt het risico toe en bij de aanschaffing van een 1-j. stier is het risico soms niet gering. Dit is evenwel sterk afhankelijk van het peil der fokkerij (en), waarin deze stier gebruikt zal worden. Kennis omtrent den stal, waaruit de stier afkomstig is, is bij de aanschaffing van een jongen stier van groot belang/voor een ern stig kooper onmisbaar. Bij de beoordeeling van de te verwachten fokresultaten is kennis omtrent den vader en vooral ook kennis om trent de vrouwelijke familie (moeder, moe ders moeder) waaruit de stier stamt, van groot belang. Stieren, afkomstig uit deskun dig gedreven fokkerijen, geven veelal de ge ringste teleurstellingen. Omdat het aantal beste stieren met beste afstamming klein is, zijn ze duur, te duur voor individueelen aan koop, daarvoor zijn in N.H. de bedrijven te klein en is het algemeen peil, waarop het dekgeld, ook van geregistreerde stieren, staat, te laag. Gemeenschappelijke aankoop van beste stieren is de eenige weg om beslag op beste stieren te leggen. Wij weten wel, dat hier bezwaren tegen geopperd kunnen wor den, maar ondanks deze bezwaren is het voor de N.H. bedrijven toch de eenige wee. Op de keuring zelf worden door een jury de stieren per leeftijdsrubriek beoordeeld en worden aan de eigenaars der beste één jarige stieren medailles uitgereikt. Voor de beste 2-j. en oudere zijn geldprijzen beschik baar. De catalogus telt dit jaar plm. 149 nummers, verdeeld als volgt: 113 1-j. stie ren; 27 2-j. en 9 3-j. en oudere. Wat betreft de afstamming via vaders zijde zien wij naast den Fransstam afstamme lingen van in de laatste jaren gekocht Friesch fokmateriaal sterk naar voren komen. Wij willen thans niet eindigen zonder een ieder, die dit artikeltje leest en die eenig be lang in de N.H. fokkerij stelt, tot een bezoek aan Alkmaar op 22 April a.s. op te wekken. De Rijks veeteelt-consulent, IR. L. DE VRIES. DE CENTRALE LANDBOUW- ONDERLINGE. Te Amsterdam werd onder leiding van den heer P. Hiemstra uit Utrecht de jaarlijk sche algemeene ledenvergadering gehouden van de Centrale Landbouw Onderlinge, be- drijfsvereeniging ingevolge de land- en tuin- bouwongevallenwet 1922. Ter vergadering waren de tien provinciale afdeelingen benevens de afdeeling „De Zui- vel-Onderlinge" vertegenwoordigd. Aan het ter vergadering uitgebracht ver slag over het boekjaar 1 Nov. 1936 tot en met 31 Oct. 1937 ontleenen wij het navol gende: Bij de vereeniging waren ultimo October 1937 aangesloten 32752 werkgevers, waar van 3598 patroons vrijwillig verzekerd waren en 1734 leden voor hunne kinderen aan de vrijwillige ongevallenverzekering deelna men. Het door de gezamenlijke leden uitbetaal de loon bedroeg over het bedoelde boekjaar ruim 50 millioen gulden. In het verslagjaar werden bij de vereeni ging aangegeven 10133 ongevallen, waarvan 11 gevallen met doodelijken afloop. Van deze laatste gevallen gaven er acht aanlei ding tot het toekennen van een rente aan nagelaten betrekkingen. In totaal moest aan contante waarden van toegekende en nog toe te kennen blijvende renten worden opgebracht bijna 100.000. LANGENDIJK. De afzet van de grove tuinbouwproduc ten wordt de laatste dagen wel begunstigd door de weersgesteldheid. Het is steeds koud in tegenstelling met het weer in Maart, zoo dat de vrrag naar kool vrij goedis. Dit kwam vooral Zaterdag tot uiting, toen aan alle koolveilingen, zoowel te Warmenhuizen als te Noordscharwoude en Broek op Lan gendijk record-aanvoeren werden gepresen teerd. Hoewel op de eerste twee veilingen een gedeelte van den aanvoer is blijven lig gen, werd te Broei: op Langendijk alles ge veild. Bij een aanvoer van 20 spoorwagons gele kool wil dit nog wel wrt zeggen. De prijzen van de gele kool zijn hierdoor wel iets teruggeloopen, doch het had niet heei veel te beteekenen. Voor de kleinere sor teeringen werd meestal van 3,40 tot 3,70 per 100 K.G. betaald en een enkele maal iets meer. Te Noordscharwoude noteerden wij nog tot 4 en hooger. In het begin van de week was de gele kool ook al grager. Be gonnen met 3 per 100 K.G. was de prijs der kleinere kool al spoedig in de buurt van 3.804 aangeland. Ook de grootere sor- tc-eringen gingen Vlot van de hand, zoodat ook voor vierponds kool soms tot 3,40 en 3,50, of nog hooger werd betaald. De roode koolprijzen waren in het begin van de week wat betreft de kleinere sortee ringen iets hooger dan tegen het einde. Wij konden een enkele maal tot 7 en 7.50 per 100 K.G. noteeren. De meeste partijen zijn echter voor minder dan 7 van de hand ge gaan, de hoogste noteeringen waren mees- al 6,706,90. De grootere kool is iets duurder geworden. Zaterdag noteerden wij bijna voortdurend pl.m. 6 per 100 K.G. En kele partijen gingen voor 5,50, doch de meeste brachten meer op. Te Noordschar woude lag de roode koolmarkt iets hooger dan te Broek. Deensche witte kool werd ver handeld voor 2.50—3,60 en 3,70 en een enkele maal, zooals Donderdag te Noord scharwoude, voor iets hooger dan f 4. Zater dag daalde de prijs te Broek op Langendijk vrij aanzienlijk, zoodat de kleinere kool soms vanaf 3 per 100 K.G. opbracht. De eerste bloemkool bracht 12.50 per 100 stuks op. Tweede soort f 10. De aanvoer was nog gering. Rabarber werd betaald met f 4.50 tot 6.80 per 100 bos. Uien, peen en bieten noteerden vrijwel dezelfde prijzen als de vorige week. KENNEMERLAND. Het is voor een overzichtschrijver geen gemakkelijke taak om een juist overzicht van de markt te geven. De handel was over het generaal genomen stug en de aan voer was groot genoeg. Wel waren er mo menten van vluggen handel, doch de eind indruk over de afgeloopen week is niet gunstig. De aanvoer was nogal groot, vooral van spinazie en witlof en de prijzen waren óf laag óf 't prod. „draaide door", m.a.w. er werd geen bod gedaan. De handel in kool ging nog al, hoewel er eigenlijk te veel komt; men heeft voor binnenland gauw genoeg, dat blijkt telkens weer. De aanvoer werd vermeerderd met 2 nieuwe snufjes, n.1. komkommers en aardbeien. Wanneer we de aanvoeren afzonderlijk de revue laten passeeren, dan beginnen we met andijvie en sla, beide gewilde pro ducten, voor zoover le soort. Andijvie maakte een prijs van 1017.50 en krop sla 1.304.40 per 100 stuks. Spinazie ging niet best en bij 'n zeer grooten aan voer moesten de prijzen - vooral van afwij kende kwaliteit kelderen; de prijzen waren 0.100.40 cent per kist (inhoud 8 K.g.) De aanvoer van kool was groot, en de prijzen waren redelijk. We noteer den (als gemiddelde over een week) Bloe mendaler kool 4.607.50, roode kool 5.60—7.80, gele kool 2.30—3.70 pet 100 K.g. De aanvoer van prei was groot genoeg om den hoogen prijs te handhaver, een prijs van 1.803.90 per 100 K.g. moet er noodig wezen. Bloemkool was in trek en le srt. duur, n.1. in den prijs van 18-/ 25, 2e soort 7-/ 11 p. 100 stuks. Wit lof maakte een slechte week door en de prijzen waren abnormaal laag, nl. 4 7.50 voor le soort en 23.50 voor 2e soort per 100 K.g. Bosgroente was nogal gewild. De prijzen waren: peterselie 1.60 2.20, rabarber 48.20, raapstelen 0.701.65, radijs 2.504.30 en bos- peen 66.80 per 100 bos. Postelein werd ook ruimer aangevoerd en de prijs was niet onvoordeelig, n.1. 0.750.90 per bakje. De eerste komkommers golden 0.19 0.22 per stuk. De laatste vruchten werden gretig afgenomen en waren nog duurder dan de vorige week. Keukenperen golden van 1217, tafelappelen 16 28 en zoete appelen 1113 per 100 K.g. De overige aanvoer onveranderde prijzen. DE STAND VAN MOND- EN KLAUWZEER. In de week van 3 t.m. 9 April stierven aan mond- en klauwzeer 8 runderen, 14 kalveren en 13 varkens en biggen. Sedert de week van 1926 September 1937 zijn aan deze ziekte in totaal gestor ven 3118 runderen, 3949 kalveren, 3037 var kens en biggen, 242 schapen en 50 geiten. EXTRA KALVERTOEWIJZING IN VERBAND MET MOND- EN KLAUWZEER. Naar wij vernemen heeft de minister van economische zaken besloten, dat met het oog op de bij de laatste mond- en klauwzeer epizootie geleden verliezen de aan de on derscheidene gewesten voor 1938 verleende kalvertoewijzingen alsnog een verhooging 'zullen ondergaan. Bij de bepaling van de uit dien hoofde aan de gewesten toe te kennen extra toe wijzing is uitgegaan van een uitgebreid en nauwkeurig door den centralen crisis- controledienst ingesteld onderzoek, alsmede van de cijfers, welke dienaangaande door den veeartsenijkundigen dienst zijn gepubli ceerd. Op dien grondslag is het aantal extra schetsen voor geheel Nederland op 28506 vastgesteld. Op dien grondslag is het aantal extra schetsen voor geheel Nederland op 28506 vastgesteld. Ten aanzien van de toewijzingen binnen de gewesten, de toewijzingen dus aan de verschillende daarvoor in aanmerking ko mende veehouders, is bepaald, dat alleen zij, op wier bedrijf volgens officieele ver klaringen na 1 Augustus 1937 mond- en klauwzeer heeft geheerscht, voor deze toe wijzing in aanmerking kunnen komen. Voorts zal bij de vaststelling van de toe wijzing rekening worden gehouden met: Succesvolle bescherming.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9