VOOR ON21E KINDEREN. Jlechtsiakm Spoet Voor de Huisvrouw. Silhouetten knippen. RAADSELS. Wind e at er. Prinsesje Zonnekind en de Zeemeermin Verhaaltjes van kinderen voor kinderen. DERDE BLAD. 2 rnmmimm RUW VOETBALLER VOOR DEN RECHTER. Ook een vervolging togen den scheidsrechter? Op 18 October van het vorige jaar speel de de voetbalclub „Ankeveensche Boys" een thuiswedstrijd tegen „Olympia" uit Hilver sum. De toeschouwers waren het er over eens, dat het een ruwe wedstrijd was en een on geluk bleef dan ook niet uit. Een der spe lers van Ankeveensche Boys kreeg, nadat hij gevallen was, een schop tegen het hoofd. Tegen den tegenspeler, die hem zoo hard handig geraakt had, werd proces-verbaal op gemaakt wegens mishandeling en de politie rechter veroordeelde hem tot een boete van 30. Gisteren diende deze zaak in hooger be roep en bij deze behandeling werd wel een vreemd licht op dezen wedstrijd geworpen. Het bleek dat de trap heel hard was aange komen, de „Ankeveensche Boys"-speler had met een hersenschudding zes weken in het ziekenhuis moeten doorbrengen. Twee getuigen, o.w. de scheidsrechter, kwamen op hun aanvankelijk afgelegde ver klaringen terug. Volgens hen was het zeer goed mogelijk geweest, dat verd. zijn tegen speler bij ongeluk had geraakt en de scheids rechter, die aanvankelijk tegenover de po litie had verklaard, dat verdachte een ruwe speler was, kwam ook op deze verklaring terug. De president maakte hem op deze af wijkingen in zijn verklaring attent, doch ge tuige bleef er bij, dat hij nooit anders had gezegd. De procureur-generaal van Amsterdam, mr. dr. D. Reilingh, zeide in zijn requisitoir, dat hij overwoog tegen beide getuigen een vervolging wegens meineed in te stellen. Tegen den niet-verschenen verdachte eischte hij twee maanden gevangenisstraf; z.i. was de straf door den politierechter op gelegd, veel te laag. GEBRUIKT TRAMKAARTJE OPNIEUW VERKOCHT? Trambestuurder krijgt 75 boete. Voor het gerechtshof te Arnhem heeft in hooger beroep terecht gestaan de 45-jarige tramconducteur G. S. aldaar, verdacht van knoeierij met tramkaartjes. Dit zou gebeurd zijn op 1 Juli 1937 toen hij als bestuurder van een tramwagen op lijn 3 een reeds ge bruikt kaartje van een passagier zou heb ben verkocht. De rechtbank achtte het ten laste gelegde niet bewezen, waarop de verdachte werd vrijgesproken. De officier van justitie tee- kende echter hooger beroep aam. Thans heeft het gerechtshof het vrijsprekend vonnis ver nietigd, den verdachte aan het hem ten laste gelegde schuldig verklaard en veroordeeld tot een geldboete van 75 te vervangen door 25 dagen hechtenis. Waterpolo. D.A.W. IN DE ZOMERCOMPETITIE. In de heden verschenen „Zwemkroniek", het officieel orgaan van den K.N.Z.B., zijn gepubliceerd de deelnemende waterpolo- vereenigingen en in welke afdeelingen zij in de a.s. zomercompetitie met haar zeven tallen zullen moeten uitkomen. Het eerste zevental van D. A. W. is inge deeld in afd. A. derde klasse met de Ham I (Krommenie) en F. M. (Den Helder). In afd. B van die afdeeling komen Half weg I, de Amstel I en Neptunus I tegen elkaar uit. In de reserve derde klasse afd. B zien we het tweede zevental van D. A. W. met VZV. II, Nereus III, de Ham II en AVGBIII. Dammen EINDRESULTAAT „UITENBOGAARD- BEKER". De damclub D.V.T.O. te Burgerbrug wist na een zeer spannenden strijd de wisselbeker voor de eerste maal te veroveren. De gedetailleerde uitslag was als volgt; D.V.T.O. te Burgerbrug 4 3 1 0 95-72 7 D.O.S. te St. Pancras 4 2 2 0 88-72 6 Voorwaarts, Alkmaar 4 1 1 2 77-83 3 Damlust, Z.-Scharw. 4 1 0 3 76-84 2 W.D.O. te Alkmaar 4 1 0 3 64-96 2 De damclub „Voorwaarts" te Alkmaar zal haar wintercompetitie spoedig beëindigen, waarna het groote damgebeuren, n.L het Alkm. damkampioenschap, aanvangt. De in schrijving hiervoor staat reeds open. Boterham-aspic. L. kokend water, 1 eetlepel Maggi's Aroma, 1 laurierblad, 2 peperkorrels, 1 eetlepel azijn, 2 hardgekookte eieren, 2 plakken gekookte ham c.M. dik), eenige ingemaakte augurkjes en uitjes, 6 blaadjes witte gelatine. Breng het water met de kruiden aan den kook. Week de gelatine in koud water, knijp ze tusschen de handen uit, los ze op in het kokende water, verwijder de krui den, voeg de Maggi's Aroma en den azijn toe. Laat ze onder af en toe roeren koud worden. Zet een puddingvorm weg met water (koud). Snijdt de hardgekookte en gepelde eieren in plakjes, ook de augurken en uitjes. Snijdt de gekookte ham in kleine stukjes. Roer alles voorzich- door de bouillon wanneer deze drillig hegint te worden. Doe de massa dadelijk in den puddingvorm. Laat ze nog eenige uren staan. Stort ze en snijdt ze met een scherp mes in plakken. Brussel6ch-lofsla (4 pers.) 4 stronkjes Brusselsch-lof, 1 hardgekookt ei, 2 eetlepels sla olie, 2 eetlepels azijn, 1 theelepel Maggi's Aroma, 1 theelepel zout. Verwijder van het lof de leelyke blaad jes. Wasch ze goed. Snijdt ze zeer fijn, op een houten plankje en met een scherp mes. Maak het hardgekookte ei goed fijn. Vermeng het met de olie, de azijn, het zout en de Maggi's Aroma. Meng dit sausje goed door het fijngesneden lof. door MAJA VAN HEYMEN. Er was eens een prins, een jonge aardige prins, waar het hele volk van hield. Het rijk, waar zijn vader over regeerde, lag aan de zee en de mensen, die er woonden, waren meest ruwe vissers. De prins zelf deed ook niets liever dan op het water zijn, varen met zijn prachtige boot, vissen en zwemmen. De onderdanen van zijn vader, den koning, noemden hem prins Stormer, omdat hij met de ergste storm nog op zee was en ze zeiden: „Wat is de prins flink, hij doet alle dingen, die wij ook doen, wat zal hij ons later goed regeren, hij begrijpt ons helemaal". Maar de prins zelf verlangde er niets naar om te regeren: hij begreep best, dat hij dan weinig tijd over zou houden om te varen en te zwemmen, als hij een goed koning wou zijn. Maar op een dag zei de oude koning toch: „Ik kan nu niet lang meer regeren, mijn zoon, over enige tijd moet jij koning zijn". Ja, toen begreep prins Stormer wel, dat het moest gebeuren en hij zei: „Goed vader, maar eerst ga ik een prinses zoeken, want ik wil een vrouw hebben, als ik koning ben". Toen ging hij op zoek en hij vond een prinsesje, waar hij veel van ging houden en die ook veel van hem hield. Ze was altijd blij en lachte veel, daarom werd ze prinsesje Zonnekind genoemd. Het land, waar zij woonde, lag aan geen enkele kant aan zee, er woonden ook geen vissers, maar rustige stille mensen, die zich met kalme dingen bezig hielden. Ze vond het eerst wel vreemd in het land, waar de prins haar bracht, ze voelde zich niet direct thuis, maar ze hield zo veel van hem, dat ze het wel voor hem over had. Omdat ze nooit aan zee was geweest, kon ze ook niet varen en zwemmen en ze hield niet van vissen. De prins nam haar soms mee in zijn boot en dat vond ze heerlijk. Maar dikwijls ging hij ook alleen en liet het prinsesje, dat zyn vrouw zou worden, in het paleis achter. En daar dit vaak gebeurde, begon het prinsesje Zonnekind zich eenzaam te voelen en lachte niet meer, maar huilde. Want ze hield zo veel van de prins, dat ze graag ieder vry uurtje, dat hij had, bij hem wou zijn. Ze begreep wel, dat hij het druk had met de regeringszaken, die hy nu moest leren. Op een dag kwam de prins in zyn boot thuis met... een kleine zeemeermin. Die had hy gevangen in zyn net en hij vond haar zo aardig, dat hy haar meegenomen had. De zeemeermin wou wel in het paleis blijven, ze vond het mooi en de prins ook aardig. Ze kon prachtige verhalen vertellen over de zee, over de bodem van de zee, de golven en vissen, de winden en het water en dan luisterde prins Stormer met alle aandacht; hy vergat alles om zich hem. Hij dook ook wel eens heel diep in de zee, maar tot de bodem kon hij nooit doordringen, dat kon alleen maar het meerminnetje. En als de prins die verhalen had gehoord, liep hy dagenlang dromerig rond en dacht alleen maar aan de zee en niet aan zyn werk en zijn volk en niet aan prinsesje Zonnekind. Dan ging hy op de zee varen en nam het meerminnetje mee, en ze zwommen samen ver, ver weg. Het prinsesje in het paleis bleef steeds eenzamer achter, lachte steeds minder en huilde steeds meer. Toen zei ze op een keer: „Zo leer je nooit regeren, want je denkt veel te veel aan de zee en zo kan ik nooit je vrouw worden, want je praat alleen nog maar met de „zeemeermin". Maar de prins zei, dat het niet waar was. Toen zei prinsesje Zonnekind het tegen de zee meermin en die antwoordde: „U hebt gelijk, prinses, de prins moet aan zijn koningschap denken en aan U en niet alleen aan de zee". Ze zwom weg van de prins en ging niet weer mee naar het paleis. Maar de prins liep bedroefd rond en zoch en zocht naar het meerminnetje en zei elke dag, dat hy naar haar verhalen verlangde. En prinses Zonnekind huilde nu elke dag en lachte nooit meer, want ze hield zo veel van prins Stormer, maar kon toch niet zijn vrouw worden. Daarom zei ze: „Je moet het meerminnetje maar weer opzoeken en haar tot je vrouw maken, dan kan ze je altijd vertellen en met je varen en zwemmen. Ik ga weer naar mijn land terug, want ik kan dat toch niet". Maar de prins zei: „Nee, prinses Zonne kind, jy moet myn vrouw worden. Een mensenkind kan toch nooit trouwen met een zeemeermin. Ik wil alleen maar haar verhalen horen en met haar naar de zee gaan en haar altyd by me hebben, want ik kan niet leven zonder de zee". Maar de kleine prinses zei: „Je kunt wel leven zonder de zee en een veel beter koning worden en veel meer van mij houden, als ik je vrouw zal worden.'' Maar de prins schudde zyn hoofd en trok weer de zee op, om de meermin te vinden. En toen vond Het is niet zo'n heel gemakkelijk werkje, het knippen van silhouetten. Sommige heb ben er aanleg voor en kunnen het haast vanzelf, maar anderen moeten er veel in oefenen, voor ze het hebben geleerd, en dat zijn de meesten. Maar als je met ge makkelijke dingen begint, krijg je er lai.0- zamerhand wel handigheid in en je kunt er zulke alleraardigste dingen mee maken. Je hebt er een scherpe schaar voor nodig, liefst meer dan een, een grote en een kleine, met scherpe puntjes, ook een krom nagelschaartje kan wel eens te pas komen. Verder neemt men er zwart papier voor, dat je in de winkels kunt kopen, dof-zwart is mooier dan glanzend. Als je een heel scherp mesje hebt, kun je dat ook wel eens er bij gebruiken, om heel voorzichtig een sneetje in het papier te geven als dat nodig is. Een slöjdmes is daarvoor het beste. Dan kunnen we beginnen te knippen. De beginnelingen kunnen eerst op de witte achterkant van het papier een tekening maken en langs die lijntje knippen. Maar dan moet je wel bedenken, dat wat aan de witte kant goed staat, aan de andere kant het spiegelbeeld wordt. Vooral als er soms letters op staan is dat van belang.' Begin langzaam en voorzichtig te knip pen, vooral niet vlug en wild. Neem eerst voorbeelden met lange rechte lynen, die zijn het gemakkelijkst. Zorg dat er geen haakjes langs de randen komen, dat staat heel lelijk. Wie al een beetje geoefend is, kan misschien proberen te knippen zonder eerst een tekening te maken, zo van het voorbeeld. Maar pas ook dan goed op, dat je voor zichtig knipt, want wat er eenmaal af is, kan er niet weer aan komen, want een aan elkaar geplakte silhouet is niet bepaald mooi. Het mooist is het altijd om de sil houetjes op een witte achtergrond te plak ken. Een gekleurde achtergrond kan ook wel aardig staan, maar op Wit komt het toch altijd 't mooist uit. hij haar ook en nam haar weer mee en hy was zo blij Maar toen ze in het paleis kwamen, was prinses Zonnekind daar niet meer. Ze was teruggegaan naar haar eigen land en keerde niet weer. Prins Stormer had eerst wel verdriet, maar hij luisterde naar de verhalen van de zeemeermin en vergat hy alles weer.. Toen stierf de oude koning en prins Stor mer werd koning. Maar een goed koning werd hy niet. Hy had niet genoeg willen leren, hij verwaarloosde zijn volk, hij dacht niet aan hun belangen, alleen maar aan de zee en de meermin. Het volk hield niet van hem, het land ging achteruit en prins Stormer werd een ongelukkige koning. Want de zeemeermin kon hem niet helpen en geen koningin worden. Het prinsesje bleef in haar land, maar ze kon nooit weer prinses Zonnekind zijn, ze was niet meer blij, ze lachte niet meer. Toen kwam er een goede fee, die medelijden met haar had en haar veranderde in een zonne bloem. En aan de zonnebloemen kun je het nog zien: als ze niet genoeg zon krijgen en andere dingen die ze nodig hebben, dan laten ze hun blaadjes treurig slap hangen en lijken op het prinsesje, dat niet genoeg liefde kreeg van haar prins. 1. Het geheel geeft een plantensoort aan, die men in de herfst in onze bossen kan vinden. Een 1, 2, 6 heeft vaak een 7, 8, 10, 12, 11, waarbij de keukenmeid ze vast pakt. Een 4, 5, 6 is een boom, die vooral in de Kerstdagen goede diensten bewijst. Zeggen en 3, 9, 12, 13 zijn twee. Een 7, 8, 9, 10, 11 en een tafel behoren bij elkaar. 2. Verborgen meubels. De jongens wierpen met stokken de kas tanjes uit de bomen. 2. Bets, To, Els en Marietje gingen samen op straat spelen. 3. Ik weet, dat Berta fel streed om by de korfbalwedstrijd de overwinning voor haar club te behalen. Haar donkere tint deed haar op een Oosterse gelijken. Welke algemeen bekende, in elke stad voorkomende gebouwen kunnen jullie uit de volgende letters maken? Krek Losoch Hausidar Swiheuse Nattosi. OPLOSSING VAN DE RAADSELS. De oplossingen van de raadsels in de vorige kindercourant zyn: L hondententoonstelling. 2. boterbloem, madeliefje, viooltje, zonne bloem, aster. 3. roodborstje. WAT ER MET FRITS' EITJE GEBEURDE. „Frits, ga jy eens vlug tien eieren halen bij boer Tielerwaard", zei moeder. „Goed", zei Frits, die wel wist, dat hy by den boer altijd een lekker balletje kreeg. Frits was al gauw terug met de eieren. „Fijn, straks bij de boterham krijgen we misschien een eitje", dacht Frits. Hij ging eens kijken, of de eierdopjes al op tafel stonden. En jawel hoor, het eierdopje, dat hij verleden jaar met Pasen gekregen had, stond er al. Opeens dacht hij eraan, dat het nu alweer Pasen zou zijn. „Moeder, wilt u dat bruine eitje voor mij koken? vroeg Frits. „Dat heeft zo'n mooie harde schaal. Dan ga ik er wat van maken voor Pasen, maar ik zeg niet wat, want dat moet een verrassing blijven. „Goed", zei moeder, „jy krijgt het bruine ei. Ik ben erg nieuwsgierig, wat het worden zal". De jongen lachte een beetje, maar zei niets. Wel zag moeder, dat hy heel voor zichtig het kopje van zyn eitje afsloeg, de inhoud met smaak oppeuzelde en daarna met de schaal naar zyn kamertje ging. De volgende dag ging hy er op uit om speen kruid te zoeken. Dat kostte niet veel moeite, want Frits* wist een plekje in de buurt, waar ze bloeiden. Nu nog wat zand meenemen en dan aan het werk. Paasmorgen was Frits al vroeg uit de veren. En wat vond moeder op de tafel, toen ze beneden kwam? Een schattig geverfd eierdopje, met een paashaasje er op, gevuld met bloeiend speenkruid, geplakt op een vierkant stukje triplex. Dat was de Paas- groet van Frits! NELLY ELDERMANS. Een licht briesje. I. De sterkte van de wind wordt gemeten naar het aantal meters dat de wind per seconde aflegt en volgens die snelheid wordt de wind in cijfers uitgedrukt. Windsterkte 1 tot 3 zijn lichte en zwakke winden (0,65,2 M. per sec.) Dan bewegen op het land de bladeren aan de bomen en de lichte voor werpen, zoals vlaggen en wasgoed. Een stevige bries. II. Windsterkte 4 en 5 zijn matige winden en 6 en 7 krachtige winden, of zoals de Jantjes dat noemen: een stevige bries. Ze hebben een snelheid van 5,39,8 M. per sec. en van 9,9—15,3 M. per sec. Als het zo hard waait, zeggen wy op het land al gauw: „Wat een storm, hè?" Want dat is voldoende om de dakpannen door de lucht te doen vliegen. De branding. III. Tegen rotsachtige kusten breken de golven altijd schuimend en wild. Evengoed by zwakke wind als by wat de zeeman zelf „storm" noemt. Dat is een windsterkte 10 en II, (21,6 29 M. per sec.) De branding is er altyd en doet voort durend zijn best om een stukje van de rotsen of het strand af te knagen. Overstroming. IV. Maar als de wind sterkte 12 krygt, dan is het werkelijk een orkaan, die met een snelheid van 29 M. per sec. voortvliegt. Dan krijgt het voortgezweepte water een kracht, die de dijken doet doorbreken, de bomen ontwortelt. Dan ontstaan vaak de grote over stromingen, die mensenlevens vernietigen en in één nacht verwoesten, wat in vele jaren is opgebouwd.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10