LAATSTE BERICHTEN. HABIG HOEDEN De secretaris-benoeming te Heerhugowaard U.L.V.A.D.E.R.O. De heer v. d. Wildenberg benoemd met 6 van de elf uitgebrachte stemmen. VIER STEMMINGEN NOODIG l Duiker omgekomen. GERARD WORM IN DE HOUTTIL ^Gezworen Kameraden EERSTE BLAD. 2 In de gistermiddag gehouden raads vergadering te Heerhugowaard (men zie voor het verslag elders in dit nummer) kwam als laatste punt van de agenda in behandeling de benoeming van een ge meente-secretaris en een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De voorzitter deelde mede, dat de aanbeveling van B. en W. als volgt luid de: L J. J. F. Krol te Nederhorst den Berg; 2. G. J. M. v. d. Wildenberg, com mies-chef ter secretarie te Loon op 't Zand. Spr. verzocht tevens B. en W. te machtigen den datum van ingang der benoeming in overleg met den benoemde nader te bepalen. De heer Dekker wees erop, dat men op het punt stond een voor de gemeente zeer belangrijke beslissing te nemen. Het geldt hier één van de weinige ambtenaren, die door den raad worden benoemd. De reden, waarom spr. het woord vroeg oordeelde hij bekend. Met de R.K.-raadsfractie is een be spreking gehouden naar aanleiding van den brief, die aan B. en W. door een groot deel van de niet-R.K.-bevolking is verzonden, waarin de feiten worden weergegeven. Spr. had gehoopt, dat de billijkheid van het daar in gedane verzoek was ingezien en dit te meer, omdat in de gemeente van de 16 amb tenaren er maar 1 niet-R.K. is. Het zou dus billijk zijn een niet-R.K. tot secretaris te benoemen en dit te meer, waar er onder de niet-R.K. goede candidaten wa ren. De R.K. fractie heeft verklaard met den Inhoud van den open brief niet accoord te gaan, omdat zij ook het onderwijzend per soneel aan de openbare scholen tot het ge meente-personeel rekent. B. en W. kennen het standpunt van de R.K. fractie en erken nen dus ook blijkbaar de billijkheid van het verzoek niét. Spr. vroeg, hoe het verzoek door den burgemeester als staande boven de partijen beoordeeld wordt Spr. wilde wél verklaren, dat wanneer de R.K. fractie reke ning houdt met het verzoek, zij zich ver zekerd kan weten van de sympathie van het niet-R.K. deel der bevolking en hij hield zich overtuigd, dat ook een groot deel van de R.K. bevolking inwilliging van het ver zoek zal toejuichen. Wij moeten met een ge mengde bevolking leven en strijden voor de belangen van Heerhugowaard. Spr. gaf dan ook den raad in overweging indachtig te houden het: „Wat Gij niet wilt, dat IJ ge schiedt, doet dat ook aan anderen niet". De voorzitter merkte op, dat het niet juist was, dat de door den heer Dekker ter sprake gebrachte open brief aan B. en W. was ver zonden. Het college als zoodanig ontving dien brief niet, maar wél ontvingen de wet houders als raadsleden en spr. als burge meester dien brief. De heer Dekker verzocht mij als burgemeester boven de partijen staande mij uit te laten over deze aangele genheid. In dit verzoek moet ik hem teleur stellen. Het betreft hier een aangelegenheid tusschen de partijen, die mij niet aangaat. Ik kan alléén zeggen, dat B. en W. zich op het standpunt hebben gesteld met het op maken van de aanbeveling te moeten wach ten tot de bespreking tusschen de R.K. frac tie en de niet-R.K. fractie had plaats gehad. Wij wilden daarvan de aanbeveling afhanke lijk maken in zooverre, dat wanneer de R.K. fractie zich niet had uitgesproken te gen de benoeming van een niet-R.K., dat zij daarmede rekening zouden hebben gehou den Toen bleek, dat de R.K. fractie daar niet veel voor gevoelde, hebben B. en W. op de aanbeveling alléén R.K. geplaatst, om dat het naar hun meening geen zin had, gezien de meening van de R.K. fractie, daarop anderen te plaatsen, die slechts als stroomannen konden fungeeren, zoodat het nutteloos zou zijn kosten te laten maken. Vandaar 't feit, dat op de aanbeveling alleen R.K. zijn geplaatst. Spr. zei dit ook in ver band met een persbericht, waarin doorsche mert, dat B. en W. alléén twee R.K. op de aanbeveling hebben gezet. Voor de rest geloofde spr., dat de heeren het verder maar onderling moeten uitmaken. De heer Tromp oordeelde na het betoog van den heer Dekker het voor de hand lig gend, dat ook hij over het geval een enkel woord sprak. De brief is in het geding ge bracht en wij zullen dien dus moeten behan delen. In de eerste plaats wilde spr. opmer ken, dat in dien brief niet is gevraagd een niet-R.K. als secretaris te benoemen, maar dat gevraagd is een protestant te benoemen. Dit nu oordeelde spr. al direct tamelijk moei lijk, omdat wij niet weten, wie de protestan ten zijn. Er wordt gezegd, dat een groot ge deelte van de niet-R.K. bewoners van onze gemeente protestant is. Een groot gedeelte zegt mij weinig. Ik weet niet, of het voor de heeren mogelijk was, maar veel zou er voor ons duidelijk zijn geweest, wanneer men ge zegd had hoe groot dat percentage is. Nu wordt er verder gezegd, laten wij ons bepa len tot het R.K.- en het niet-R.K.-deel van de bevolking. De verhouding tusschen beide deelen is niet zooals die in den open brief is aangegeven en zooals in een blad uit den naasten omtrek werd gepubliceerd. De ver houding tusschen de ambtenaren is niet IS R.K. en 1 niet-R.K., maar 15 R.K. en 5 niet- R.K. Spr. had het oog op de ambtenaren, waarbij het benoemingsrecht aan den raad en bij B. en W. berustte. Nu zei de heer Dek ker wel „dat erken ik niet", maar het gaat er niet om, wat de heer Dekker erkent, maar wel, wat de werkelijkheid is. De heer Dek ker oordeelde het beter te erkennen, wat in zijn kraam te pas komt. Hü wist reeds van ons, dat er 5 niet-R.K. ambtenaren in ge meentedienst zijn en wel een ambtenaar ter secretarie, 2 hoofcftn van de gemeentescholen en 2 onderwijzeressen. De verhouding ligt dus wel eenigszins anders dan in den open brief is genoemd. Nu heeft de heer Dekker gezegd: Ik hoop, dat de R.K. fractie ons het recht wil geven, dat ons toekomt. Daar valt over te praten, maar dan zou vast moeten staan, dat zij aanspraak hebben op de benoeming van den gemeente-secreta ris. En op grond van het feit, dat de ver houdingen in den brief genoemd, aanvecht baar zijn, betwist ik dit. Er wordt gesproken over de laatste verkiezing, maar ik wil mij liever bepalen tot het zielental en dan is het niet zoo, dat tweederde van de bevolking R.K. is en een derde niet-R.K., maar dat drie-vierde R.K. is en een vierde niet-R.K. Ter secretarie is een van de vier ambtena ren niet-R.K. en dan staan wij dus juist op het goede punt. Wanneer wij nu een niet- R.K. tot secretaris benoemen, dan zou de verhouding worden verstoord. Hier komt bo vendien bij, dat van de R.K. Smbtenaren in gemeentedienst er binnenkort drie verdwij nen door de overdracht van het G.E.B. aan het P.E.N. En dan wordt de verhouding tus schen de R.K. en niet-R.K. voor de R.K. nog ongunstiger. Ofschoon de R.K. fractie niet voornemens is gebruik te maken van haar meerderheid, wanneer er werkelijk reden bestaat om met de wenschen van de niet- R.K. rekening te houden, moet ik verklaren, dat de R.K. fractie thans meent, dat het evenwicht niet verstoord wordt en dat zij dus thans zich aan de voordracht zal houden. Wanneer er werkelijke redenen zijn ik kan wel geen positieve toezeggingen doen dan zal de R.K. fractie zeker al het mo gelijke doen om aan verzoeken te voldoen. Wethouder Kooy verklaarde nog, dat B. en W. den open brief niet hebben genegeerd. B. en W. hebben de zaak wel degelijk be sproken. Ik heb het naar voren gebracht, maar toen tenslotte een definitief besluit ge nomen moest worden, heb ik gemeend mijn stem vrij te moeten houden als er een niet- R.K. op de aanbeveling kwam. Tenslotte heb ik echter deze aanbeveling mede opgemaakt De heer v. Elte achtte het standpunt, dat hij in deze secretaris-benoeming inneemt, bekend. Met den heer Dekker is hü het ech ter eens, dat het billijk zou zün een niet- R.K. te benoemen. Aangezien niemand meer het woord ver langde, werd hierop tot stemming overge gaan met als resultaat dat de heer Krol één stem, Lauter twee, v. d. Wildenberg vyf, Oostveen twee en de heer Elmers één stem verkreeg. Hierop volgde een tweede vrye stemming met als resultaat dat op den heer Oostveen twee, op den heer v. d. Wilden berg vier, op den heer Lauter twee, den heer Molenaar een en op den heer Krol twee stemmen werden uitgebracht. De hierop vol gende herstemming bracht als resultaat, dat de heeren Lauter en v. d. Wildenberg ieder 4 stemmen, de heer Krol een en de heer Oost veen twee stemmen verkregen. Daarna was er een herstemming tusschen de heeren Lauter en v. d. Wildenberg met het resultaat dat de heer v. d. Wildenberg met 6 stemmen tegen vijf op den heer Lauter werd geko zen. Wy hebben niet zonder verwondering den heer Tromp als voorzitter van de R.K. raads fractie hooren betoogen, dat de vier by het openbaar onderwijs aangestelde leerkrach ten in het verband waar het hier om ging tot de gemeente-ambtenaren gerekend moeten worden. Het moge waar zyn, dat de bij het open' baar onderwijs te werk gestelde leerkrachten door den raad worden benoemd, maar het is niet minder waar, dat dit onderwijzend personeel, evenals dat by het bijzonder on derwys te werk gestelde, door het ryk wordt gesalarieerd. Waar de katholieken de leerkrachten voor hun onderwijsinrichtingen zelfstandig benoe men, is het in feite reeds verkeerd, dat zij als raadsleden ook nog mede bepalen wie er als leerkrachten aan de onderwijsinrichtin gen voor het andere deel van de bevolking worden aangesteld. Het zou wel van schromelijk machtsmis bruik getuigen wanneer een R.K. raadsmeer derheid de functies bij het openbaar onder wijs oók nog voor eigen menschen opeischte Het goed fatsoen brengt mede, dat men aan de openbare school menschen benoemt die krachtens hun geestesrichting behooren by de ouders van de schoolbevolking. Het beroep van den heer Tromp op het niet-katholiek zyn van de leerkrachten aan de beide openbare scholen in de gemeente dient dan ook onvoorwaardelijk te worden afgewezen. Het is dan ook komen vast te staan, dat van de 16 gemeente-functionnarissen in Heerhugowaard er slechts één, te weten de 2e ambtenaar ter secretarie, niet katholiek is. Het standpunt van den burgemeester, die beweerde, dat het hier een aangelegenheid gold tusschen de twee partijen, waar hy zich buiten had te houden, hebben wü niet kunnen bewonderen. Een burgemeester dient o.i., ook al is hij zelf partyman, ook te waken voor de rech ten van de minderheid der bevolking. Wij zijn er van overtuigd, dat ook een groot deel van de R.K. bevolking het in den burge meester zou hebben gewaardeerd, wanneer hy er op had gewezen, dat het algemeen be lang vorderde, dat men de belangrijke min derheid het gevoel moet besparen, dat de meerderheid alles voor eigen geloofsgenoo ten opeischt. Wij zijn dan ook overtuigd, dat de meer derheid met deze party benoeming de ge meente geen dienst heeft bewezen. Niemand minder dan de groote staatsman de Savornin Lohman wees er destijds reeds op, dat? partijbenoemingen tengevolge moe ten hebben, dat het met ons land verkeerd gaat, zooals het in den regententüd ging, toen men elkanders verwanten reeds in de wieg voor allerlei functies benoemde. De R.K. raadsmeerderheid te Heerhugo waard heeft gister een voorbeeld van party- benoemingen gegeven, dat, naar wij hopen, in ons gewest geen navolging zal vinden. (ONGICORRIGEE1U)). Lijnen en luchtslang MJ bergings werk onklaar geraakt Op de Westerschelde onder de ge meente Hontenisse is heden een ern stig ongeluk gebeurd, waardoor een lid van de bekende duikersfamilie Sperling, de 32-jarige duiker C. Sperling uit Maas sluis, tijdens bergingswerk in de Wester schelde om het leven is gekomen. Sperling was in dienst van Tak's bergings bedrijf te Rotterdam, welke firma belast was met de opruiming van het in den nacht van 28 op 29 December 1937 op de Westerschelde vergane Joegoslavische stoomschip „Srdj". Van het werkschip der bergingsonderne ming is Sperling toen omstreeks drie uur afgedaald om zyn werk te verrichten aan het ruim elf meter onder het waterop pervlak liggende wrak. Korten tyd later gaf hy nog seinen, totdat op een gegeven oogenblik de opvarenden van het werkschip tot hun grooten schrik bemerkten, dat de lyn, waarmede de duiker met het werkschip verbonden was en waar mee hij kon worden opgehaald en met be hulp waarvan signalen worden gegeven, ergens onder water vastzat, evenals de lucht-' slang, waarmee van het werkschip af lucht in de duikerkap wordt gepompt. Aangezien het afdalen in het water van de Wester schelde slechts mogelyk is als er door het keerende getij stil water is, en er op het mo ment, toen men tot de noodlottige ontdek king kwam reeds weer een sterke stroom stond, was het onmogelijk een anderen dui ker te doen afdalen om Sperling te helpen. Sperling had blijkbaar onder water ge merkt. dat de luchtslang ergens vast zat en heeft waarschijnlijk in de veronderstel ling verkeert, dat dit met de lijn niet het geval was. Hy heeft althans om zich te bevrijden, de luchtslang met het mes, dat elke duiker bij de hand- heeft, doorgesne den, vermoedelijk in de hoop, dat men hem dan snel naar boven kon trekken. Hij heeft echter niet geweten, dat ook de lijn vastzat, zoodat zijn signalen boven niet gemerkt werden en men daar onwetend was van het drama, dat zich elf meter onder den waterspiegel afspeelde. Door den doorgesneden luchtslang is het water in den duikerkap van Sperling gedrongen en deze is in zijn duikercostuum ver dronken. Toen vanmiddag het lijk aan boord van het werkschip was gebracht, heeft dit koers gezet naar Hansweert, vanwaar het heden naar Rotterdam is overgebracht en ter beschikking van de familie is gesteld. Het slachtoffer was gehuwd en vader van één kind. H.M. DE KONINGIN TER KERKE. H. M. de koningin heeft hedenochtend de Godsdienstoefening in de Groote Kerk te 's- Gravenhage bijgewoond. Dr. W. J. de Wilde ging in den dienst voor. HET KANAAL GRONINGEN—IJSELMEER. De uitmonding te Lemmer. De minister van waterstaat heeft aan Gedeputeerde Staten van Friesland be richt, dat hy heeft beslist, dat Lemmer het eindpunt zal zijn van den vaarweg Stroo- bosIJselmeer. KINDERWAGEN DOOR AUTO GEGREPEN. In de Veerstraat te Wagen ingen werden hedenmorgen tw ee kinderen van den arbeider J. C. Koehoorn, respect;evelyk drie jaar en vijftien maanden oud, die in een kanetje werden gereden door den negenjarigen knaap van R., toen deze plotseling den eg over«tak, door een auto, bestuurd door den chauffeur A. M. van Kooten, aangereden. Beide kinderen werden aan het hoofd gewond. Het jongste is in Ziekenzorg op genomen. De toestand is zeer ernstig. Het andere kind bleek slechts licht gewond, terwijl het knaapje die het karretje trok, met den schrik vry kwam. Het wagentje werd geheel vernield. DE HOLLANDSCHE BOTERNOTEBRING TE LONDEN. Men vlagt te Leeuwarden. In verband met het feit, dat de notee ring van Hollandsche boter in Londen hooger was dan die der Deensche, prijk te hedenmorgen de rood-wit-blauwe vlag aan het bord der commissie-noteering in het beursgebouw te Leeuwarden. BOERDERIJ AFGEBRAND. In den afgeloopen nacht is de boerderij van A. A. Koonstra, gelegen bij het God loos-Tolhuis aan den singel te Akkerwou- de, (Fr.) geheel afgebrand. Dertien stuks vee zijn in de vlammen omgekomen, even als een aantal kippen en eenden. Vyftien stuks vee, een paard en zes biggen, heeft men nog kunnen redden. De inboedel ging geheel verloren. De brand is vermoedelijk ontstaan door een brandende lantaarn, die door den bewoner was geplaatst by een zeug met biggen. KAMP VOOR DIENSTWEIGERAARS. Bij Orvelte in Drente. Eenigen tijd geleden hebben wy gemeld, dat het departement van Defensie in over leg is getreden met dat van Sociale Zaken, over de inrichting van het kamp voor prin- cipieele dienstweigeraars. Aanvankelijk was het de bedoeling, het kamp op het eiland Rozenburg in te richten, doch wü berichtten reeds, dat Sociale Zaken ver moedelijk zou adviseeren, het kamp elders te vestigen. Naar „het Volk" verneemt, staat het nu vrijwel vast, dat het kamp zal komen In Drente, by Orvelte. Rozenburg bleek minder geschikt, in ver band met moeilijkheden, die de huisvee- ting en de drinkwatervoorziening daar op leveren. MEISJE DOOR AUTO GEDOOD. Ze stak den rijweg over sonder nlt te kijken. Hedenochtend is een vüfjarig meisje op den Noordwal te 's-Gravenhage door een auto overreden. Zü werd met een ernstigen schedebasis-fractuur door den G. G. D. naar het r. k. ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht waar zy kort daarna is over leden. Uit het onderzoek is gebleken, dat het meisje zonder voldoende uit te kyken den drukken ryweg is overgestoken TENTOONSTELLING. speelt DONDERDAG 21 APRIL 's avonds 8 uur in het Gulden Vlies Kaarten a 0,95 verkrijgbaar Boek handel v. d. MEULEN, Langestraat. Plaatsbespreking voor niet-donateurs 21 April 1112 uur a. d. zaal. DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg heden 80.000 K.G. De hoogste markt was heden 21 per 50 K.G. en 0.50 lager dan de vorige week, doch de gemiddelde markt was gelyk aan die van de vorige week, n.1. 19, hoewel de handel iets stugger was. De Goede Vrijdag bracht heel wat toeris ten naar onze kaasstad en opvallend was reeds het groote aantal buitenlanders onder hen. Met het oog op dit bezoek is het zeer ze ker wenschelyk, dat het door den secretaris van de K. V. K. in de algemeene vergadering van Alcmaria V.V.V. naar voren gebrachte denkbeeld, om een organisatie van leerlin gen van onze middelbare scholen in het leven te roepen, die in de moderne talen aan deze vreemdelingen over de kaasmarkt en onze stad de zoo gewenschte inlichtingen geven. Wij zyn overtuigd, dat dit ook onzen middenstand ten goede zal komen. Ook voor de leerlingen achten wy dit van groote waarde. Zy leeren daardoor met vreemdelin gen omgaan en tevens hoe de talen door de verschillende nationaliteiten worden gespro ken. Wanneer de leerlingen, die dit wen schen, Vrijdags in het seizoen voor dit werk een paar uurtjes vrij krijgen, dan zal dit zeker aan het onderwijs ten goede komen. Overigens zijn wy overtuigd, dat er ook volwassenen gevonden zullen worden, die bereid zijn op deze wijze het Alkmaarsche belang te dienen. RO VAN OVEN OVER „HENDRICKJE STOFFELS". Ver. van Huisvrouwen afd. Alkmaar. Het was de bekende schrijfster mevr. Ro van Oven, die gistermiddag in ,,'t Gulden Vlies" op uitnoodiging van de Ver. van Huis vrouwen afd. Alkmaar een lezing met licht beelden hield over haar roman „Hendrickje Stoffels". Een roman, die reeds korten tijd na het verschijnen een zoo groot aantal lezers en lezeressen wist te boeien, dat hij b.v. een lange periode op het boekenlijstje van de „Haagsche Post" prijkte als zynde een der meest gelezen boeken. Het was dan ook niet te verwonderen, dat zoovele dames (ondanks de minder gunstig gekozen middag vlak voor de drukke Paaschdagen) aanwezig waren om te luiste ren naar de schrijfsterRo van Oven. Mevr. van Oven heert het zich bij deze lezing zeker niet gemakkelijk gemaakt, want niet alleen, dat zij een globaal overzicht gaf eïü. fontstaan van het boek „Hendrickje Stoffels zjj heeft aan de hand van fraaie lichtbeelden de subtiele figuur van Rem- brandt's huisvrouw ten voeten uit geteekend. Hendrickje Stoffels, het eenvoudige, maar hoogst kunstzinnige meisje uit Ransdorp, dat uitgekozen werd na den dood van Saskia, Rembrandt's tweede vrouw te wor den. En van het ontstaan van haar liefde voor den grooten meester, van het gelukkig, maar moeilijk huwelijk met den wereldbe- roemden schilder, van haar huishoudelijke beslommeringen en meer nog van haar in nerlijk gemoedsleven heeft mevr. van Oven verteld. Op een wijze, die alle lof verdient. Eenvoudig, maar daarom niet minder levenswaar. Was het niet of wy voor enkele uren althans verplaatst werden in den rustigen sfeer van den zeventienden eeuw, was het niet of we mét Hendrickje de uren doorleefden in dat groote patriciërshuis in de Anthoni-breedstraat eerst, later op de Rozengracht? Het leven van Hendrickje Stoffels, dat uiterlijk zoo weinigzeggend was, dat echter innerlijk zoo bijzonder rijk aan inhoud was. Het was als leefden we mede met die stille, rostig-haar-gang-gaan- de vrouw, die niet alleen Rembrandt's huis vrouw, maar in verhevener instantie zyn grootste inspiratie moest zyn. Dat huishou delijke gedeelte droeg ze, vaak onder groote financieele zorgen, geduldig en nimmer mor rend, omdat ze zich wist de vrouw van een groot kunstenaar. De vrouw van Rem- brandt, dat was voorwaar geen sinecure. Maar door de allesomvattende liefde voor den man van haar hart, heeft Hendrickje Stoffels lief en leed gedeeld en zy voelde zich over, overgelukkig. Zoo is die prachtige hoofdfiguur uit het boek aan ons getoond, eenvoudig levens echt. En tevens heeft mevr. v. Oven verteld, welk een diepgaande studie vereischt wordt voor en aleer men tot het beschrijven van zulk een historische figuur kan overgaan. Vele historische navorschingen waren noo- dig geweest om een inzicht te krijgen in Rembrandt's tweede vrouw en het zal het aandachtig auditorium duidelijk geworden zijn, dat men niet alleen talent en schryf- capaciteiten naast voldoenden tyd moet heb ben om een roman als deze te maken, maar dat daarvoor allereerst noodig is de liefde voor het werk, dat men begint. De lezing over „Hendrickje Stoffela" is een der mooiste geweest van dit winter seizoen en toen de presidente, mevr. v. Sons- beek-Banmg, de schryfster (die ook groote bekendheid verwierf als literair medewerk ster aan de N.R.Crt.) hartelijk hulde bracht voor haar by zonder interessante causerie (en daarby de gebruikelijke bloemen over handigde) stemde de goed-bezette zaal daarmee van harte in. De leden van „Doorwerken" exposeeren. In het voormalig politiebureau aan de Langestraat, naast het gebouw van de Openbare Leeszaal wordt van 16 tot en met 24 April een expositie van werken der leden van de kunstenaars vereen iging „Door werken". Leden van „Doorwerken" zijn W. Koster, voorzitter, J. de Wolf, secretaris, Koos Stik- voort, penningmeester en mej. Tulp, Hein Heertjes, Jan Plas, Dirk Smorenberg en A. Timmers. Ook voor de leden van „Doorwerken" zijn de tijden niet gunstig. Zy willen echter blijven doorwerken en om nu de kosten van deze tentoonstellingen te kunnen dek- keri, worden onder de donateurs, na afloop van de tentoonstelling twee werken verloot en wel van Koos Stik voort een schilderytje uit Brugge, voorstellende een hofje van uit een kapelletje gezien. Een juweeltje, dat zeker gaarne iedere kunstminnaar zal willen bezitten. De tweede prijs is een landschapje van Hein Heertjes, fyn van kleur en com positie. Wie geen schilderyen kan koopen, heeft nu een kans om voor 1 er een te winnen, want voor 1 kan men reeds lid van „Door werken" worden. Heertjes exposeert een schilderij van de standaardmolen tegenover het „Henge- laartje" te Oudorp. Dit doek is mooi van kleur en goed doorwerkt en levert het be wijs, dat Heertjes door veel te teekenen een groote vaardigheid heeft verkregen. Dit bewijst ook de geëxposeerde teekening van de drie molens (bovenkruiers) achter Oudorp. Het werk van Timmers, die twee stillevens van rozen in glas exposeert, is zeer minutieus geschilderd en getuigt van een groote vaar digheid in het uitbeelden van de stof. Jan Plas werkt by voorkeur in het oude polderland. Van hem zyn een viertal doekjes uit de omgeving van „De Woude" aanwezig, die zeer goed de sfeer van dit oude land weergeven. Mej. Tulp exposeerde paddestoelen, cinne- raria's en tulpen en toont zich een vaardig schilderes van bloemen. Dirk Smorenberg is met een groot doek aanwezig, waarop hy de grootschheid van de Loosdrechtsche plassen uitbeeldt, in kleu ren, die ons echter niet bevredigen. Wim Koster is vertegenwoordigd met een klein figuurstukje van een naar zee starend Scheveningensch meisje, dat de herinnering aan ons visschersvolk wakker roept. Koos Stikvoort zond een viertal paneeltjes in, waarin deze kunstenaar, die 30 April in de „Ronde Brug" te Amsterdam een over zichtstentoonstelling van zyn werk houdt, het bewys levert, dat hy weer tot zyn oude fyne, romantische trant van schilderen terug keert. De Wolf werkte in de omgeving van de Vennen te Oisterwijk en exposeert daarvan twee doeken,, benevens een landschapje van Texel en een Scheveningensch meisje met donkeren achtergrond, waarin de schilder zeer goed geslaagd is in de uitbeelding van het Scheveningsche type. Deze tentoonstelling bewijst weer eens, dat Alkmaar onder zyn burgers schilders telt, die verdienen, dat aandacht aan hun werk wordt geschonken. ULVADERO. Ulvadero zal Donderdag 21 April de volgende week dus haar tooneelseizoen beëindigen met de opvoering van het Am- sterdamsche blijspel „Gezworen Kamera den". Aan de instudeering van dit blijspel is zeer veel zorg besteed, zoodat waar wü weten, dat de tooneel-aankleeding en meubileering steeds zeer goed verzorgd zün een volle zaal van 't Gulden Vlies eenige uurtjes zal kunnen genieten van een uit voering, die niets te wenschen overlaat. OPHALEN VAN VUILNIS. De directeur van de Gemeente-reiniging verzoekt ons mede te deelen, dat het opha len van vuilnis in plaats van op Maandag, 18 April as. (2e Paaschdag) zal plaats hebben op Dinsdag, d. a. v. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank werd heden failliet verklaard: H. v. d. Wal, banketbakker te Alkmaar. R.-«. Mr. Fruin; cur. Mr. H. Judell.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2