VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Gemeenteraden. DE BAAS. OUDE NIEDORP Olimlachje HEERHUGOWAARD UITGEEST )ERDE BLAD. ALKMAABSCHE COURANT VAN VRIJDAG 15 APRIL 1938. Dinsdag vergaderde de raad. Bij besluit van den minister van financiën ls vastgesteld het bedrag der definitieve üitkeering. ingevolge de Wet Financieele verhouding voor het uitkeeringstiidvak M361937 op 8868.13 en het bedrag der definitieve inhouding ingevolge de limiet bepaling op 1062.48, zoodat de gemeente zal moeten terugstorten een bedrag van 991.35. Ingekomen stukken. Ingekomen was de rekening van 't Bur- 'ferlijk Armbestuur over 1937, sluitende fnet een batig slot van 168.14. Bij de vast- 5telling van de gemeente-rekening 1937 zal it worden behandeld. Voorstel van B. en W. tot beschikbaar stelling van 5.70 per werklooze arbeider; 1.50 per z.g. B-boeren en 3 per C-boer' Een bedrag van 27 x 2 op 54 zal ten laste der gemeente komen; de rest voor re kening der regeering. De raad besloot daar toe. Voorstel van B. en W. tot wijziging der in de vergadering van 11 Februari 1938 vastgestelde veldwachtersverordening, in gevolge verzoek van den minister van Bin- nenlandsche Zaken. Conform besloten. Voorstel van B. en W. om aan de weduwe van D. de Groot, in leven agent van politie, nog gedurende drie maanden de laatstelijk door hem genoten bezoldiging uit te kee- ren. De raad besloot overeenkomstig het voor stel van B. en W. Voorstel van B. en W. om t z. t over te Saan tot het graven van een sloot aan de 'oordzijde van het woonwagen-terrein en het aanbrengen van een beplanting, inge volge verzoek van Ged. Staten van Noord holland. Een en ander uit te voeren in werkverschaffing. De raad besloot overeenkomstig B. en W. Voorstel van B. en W. om ter gelegen heid van het 40-jarig regeerings-jubileum van H. M. de Koningin een bedrag van 0.25 per schoolkind en 50 voor alge- meene feestelijkheden uit te trekken. Dien overeenkomstig werd besloten. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening tot heffing en invor dering van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeente-fondsbelasting voor het jaar 1938—1939. De raad besloot tot vaststelling van deze verordening. Voorstel van B. en W. om aan J. J. de Klippelaar ingaande 1 Mei as. een bedrag van 14 per kind en per jaar uit te keeren, in de vervoerkosten van zijn kinderen, voor zoover zij leerplichtig zijn, om de r. k. bijzondere school te Heerhugowaard-N. te bezoeken. De raad besloot een bedrag van 14 per Jaar en per kind uit te keeren. De hooistekers voor het jaar 1938 werden in 1937 aangewezen: de heeren D. van Zoo- nen en J. Buisman te Oude Niedorp; P. Wijnker en D. de Groot. Waar laatstgenoemde overleden is zal yoor dezen een andere gegadigde moeten worden benoemd. Benoemd werden de heeren: J. Buisman, P. Wynker, D. van Zoonen en J. P. Pep- ping. Vervolgens kwam in behandeling de vraag, waar de nieuw te benoemen veld wachter moet wonen. In Zijdewind, een druk deel der gemeente of in Oude-Niedorp, waar een veldwachterswoning aanwezig is. Dit huis wordt tegenwoordig verhuurd, maar zal over enkele weken weer leeg komen. Komt er geen pndere huurder, dan mist de gemeente de daaruit te trekken in komsten. De heer v. Zoonen merkte op, dat deze gemeente eigenlijk te klein is voor een veld wachter, maar omdat er gezag moet zijn zeide spr., kon hij zich met een benoeming vereenigen, maar dan op de allergoedkoopste manier voor de gemeente. Het maakte hem niet uit waar de veldwachter kwam wonen. Als er echter een woning voor den veld wachter gebouwd wordt in Zijdewind kost dit de gemeente aan rente voor de even tueel te sluiten geldleening f 257 per jaar, terwijl aan huur door de veldwachter 208 per jaar zal moeten worden betaald. Komt de veldwachter in Oude-Niedorp wonen, dan geeft dit de gemeente 400 per jaar besparing, omdat er dan nog meer dingen, die de gemeente momenteel kosten, door de veldwachter opgeknapt kunnen worden. In dit verband noemde spr. het schoonhouden van de secretarie, besparing van telefoonkosten enz. Hierna werd gesproken over de mogelijk heid een rijksveldwachter te detacheeren in deze gemeente. De voorzitter zei, dat een en ander al eens eerder is bekeken, doch zonder „Ik was vandaag naar de voet balmatch. Kunt U den uitslag niet van mijn gezicht aflezen?" „Jawel.... 3—11" „SLANGEN'-BEZWEERDER. resultaten. Om dit samen met andere ge meenten te doen is ook niet gelukt. De heer Kolkman zeide niet te veel te voelen voor een veldwachter, maar nu dat volgens provinciale regeling moet, was hij er voor. De voorzitter deelde mede, dat het ook de wensch is van den commissaris der koningin. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat schoonmaken niet het werk is voor een veldwachter. De heer van Zoonen had dit mogelijk gevonden in verband met finan- ciëele omstandigheden. Voor de woning te Zijdewind, die niet eerder gebouwd zal wor den dan nadat' de regeering daaraan toe stemming heeft verleend, is aan Ged. Staten gevraagd de aan te gane geldleening met 75 per jaar te mogen aflossen. Nadat de voorzitter had verklaard, dat hij als hoofd van de politie meent dat er te weinig politietoezicht is in Zijdewind en 't Veld, deelde hij mede te weten, dat het bouwen van een veldwachterswoning in Zijdewind de gemeente niet meer dan 100 meer zal kosten. Het laten wonen in Oude Niedorp zal dus die kosten besparen. Tenslotte wilde de heer van Zoonen nog even opmerken, dat die kosten dan toch in elk geval door een noodlijdende gemeente gespaard moeten worden als daartoe de mo gelijkheid bestaat. Spr. zei ook nog, dat de veldwachter, indien hij in Oude Niedorp komt te wonen, zeer dicht bij de secretarie der gemeente is. Komen er menschen om onderdak vragen dan is het cachot vlak bij. Dit is in Zijdewind niet het geval. Het voorstel van B. en W.' om een veld wachterswoning te bouwen in Zijdewind en daarvoor een geldleening aan te gaan, werd ten slotte met 4 tegen 3 stemmen aangeno men. Alle katholieken stemden voor, de 3 protestanten tegen. Na twee vrije stemmingen en twee herstemmingen tot secretaris be noemd de heer C. J. M. van den Wildenberg te Loon op Zand, met 6 tegen 5 stemmen op den heer Louter te Castricum. De raad kwam Donderdagmiddag onder voorzitterschap van den heer Sutman Meijer bijeen. Na opening oordeelde de voorzitter het wenschelijk, dat de raad in verband met de electriciteitsvoorstellen in comité ging, omdat aan dit vraagstuk, naar hij zeide, nog al eenige kanten zaten, waarvan het wenschelijk was, dat ze in een rustige sfeer werden bekeken. Om kwart over drie werd de vergadering heropend, waarna de notulen werden goed gekeurd. Van de ingekomen stukken vermelden wij een adres van den heer N. Kout, waarin ontheffing verzocht werd van schoolgeld. Dit adres gaf aanleiding de gevraagde ont heffing te verleenen tot een bedrag van 2,45. Besloten werd den heer C. Mantel van het door hem betaalde verlofsrecht 6,25 terug te betalen. Van Ged. Staten was de goedkeuring in gekomen op het raadsbesluit tot wijziging van de verordening op het heffen van keurloon; op dat tot opheffing van het Burgerlijk Armbestuur; op dat tot het verhuren van 2 perceelen grond; op dat tot het aangaan van een dading met de provincie inzake de stroomlevering en op het raadsbesluit tot instandhouding van de openbare school in Heerhugowaard- Noord. Deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. Medegedeeld werd, dat aan den vierden ambtenaar ter secretarie J. van Rijn ziekte verlof is verleend en dat als tijdelijk waar nemer de heer K. Komen was aangesteld. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan de woningbouwvereeniging over 1936/'37 voor het blok B een bijdrage van 1939,41 en voor blok C een bijdrage van 2037,13 te verleenen. Mede werd op voorstel van B. en W. be sloten aan B. en W. een crediet te verleenen voor het toekennen van een gratificatie aan de beide geneesheeren ieder van 50 en van 25 aan de zuster als belooning voor de werkzaamheden ten behoeve van de immuni- satiemaatregelen. Het voorstel van B. en W. om voor den heer A. Heemskerk voor 20 gedurende 10 jaar het onderhoud van twee graven op de begraafplaats te Veenhuizen voor rekening van de gemeente te nemen, werd z. h. s. aan genomen. De vermakelijkheidsbelasting. B. en W. stelden voor om de vermakelijk heidsbelasting, overeenkomstig een gezonden prae-advies gewijzigd vast te stellen. De heer Dekker zeide, dat de commissie niet tot overeenstemming was gekomen, ten aanzien van belastingplicht voor vereen i- gingen, die spr. vrij wil stellen, omdat hij dit een gemeenschapsbelang vindt. Gym nastiek-, tooneel- en muziekvereenigingen dienen z.L het algemeen belang en spr. wil daarom lidmaatschaps- en donateurskaarten van dergelijke vereenigingen vrij stellen. Spr. wenschte cok de huisvlijt en staats- pensionneering vry van belastingplicht te stellen. De voorzitter oordeelde, dat een verordening zoo moet zijn, dat belasting ontduiking kan worden voorkomen. Het is ook onbillijk om een vereeniging met weinig leden hooger te belasten dan vereenigingen met veel leden. B. en W. handhaven daarom hun voorstel. De heer Groenland vereenigde zich met het voorstel, dat verlichting brengt. De heer van E11 e vreesde van belasting heffing der donateurskaarten funeste ge volgen voor de vereenigingen. Als de ver eenigingen niet kunnen blijven bestaan, dan zal dit voor bepaalde vereenigingen ook moeilijkheden voor de gemeente kunnen brengen. De voorzitter: De belasting daalt van 20 tot ruim 16 en dat is voordeel voor de vereenigingen. De heer Groenland betoogde, dat dit voordeel geeft voor de bezoekers en niet voor de vereenigingen. De voorzitter betwistte dit, omdat het gebruikelijk is voor de entree belasting te betalen. De heer Dekker handhaafde zijn voor stel, dat niet ondersteund werd, waarop het voorstel van B. en W. werd aangenomen, met aanteekening dat de heer Dekker geacht wenschte te worden te hebben tegen gestemd. Begrootings wijzi gin g. Hoewel de begrooting 1937 nog niet was goedgekeurd, werd, overeenkomstig de wen- schen van Ged. Staten, besloten in den ge wonen en in den kapitaaldienst de noodig geworden wijzigingen aan te brengen. Door deze wijzigingen werd een sluitende begrooting verkregen. Conform besloten. Subsidie Burgerlijk Armbestuur. Na overname der administratie van het Burgerlijk Armbestuur was gebleken, dat voor den dienst 1937 nog 1200 noodig was, waarom B. en W. voorstelden het bedrag voor dien dienst voor 1937 op 11200 te te stellen. Als voren. Deze vaststelling ging gepaard met een uitvoerige toelichting van elk postje, dat was overschreden en een toelichting van de meevallers, hetgeen veel tijd vordert en de raad bespaard kan blijven, wanneer men, zooals elders, deze cijfers den raad schrifte lijk doet geworden. De presentiegelden voor de van de stembureaux. leden Aangezien de extra üitkeering uit 't Werk- loo6heidssubsidiefonds afhankelijk wordt gesteld van een verlaging van de presentie gelden voor de leden van de stembureaux, stelden B. en W. voor om deze presentiegel den van 6 tot 4 te verlagen. De raad had in Juni deze verlaging ver worpen, doch de voorzitter oordeelde, dat men voor de overmacht wel moest zwichten. De heer Tromp bleef desondanks op het eenmaal ingenomen standpunt en was tegen het voorstel. Het is gewoonte, dat raadsleden als leden van de stembureaux worden gekozen. Onder hen zijn er, die van een loon moeten leven en als ze van 4 nog consumptie moeten betalen, dan schiet er geen dagloon over. Wat geschiedt er, als de leden van de stembureaux bedanken? De voorzitter kon zich dit stand punt wel indenken. Het Rijk stelt echter zijn voorwaarden en daarom moest men z.i. praktisch blijven. Het Rijk past bij voor de gemeentefinan- ciën en doet dit voor tal van gemeenten, waar men als presentiegeld niet meer dan 4 geeft. Men vergete niet, dat men hier over Rijksgeld beschikt en dat het Rijk daar zeg gingschap over wenscht. Wij winnen het niet en vechten tegen de bierkaai is onge- wenscht. Spr. wees op Alkmaar en drong op aan neming van het voorstel aan, dat z.h.s. werd aangenomen. Ziekenfondspremie voor werkloozen. Hierop was aan de orde een voorstel van B. en W. om een wijziging te brengen in de regeling ten aanzien van de reductie voor werkloozen op de ziekenfondspremie. Kost winners zullen nu als gezinshoofden be schouwd worden; ook kostgangers zullen re ductie genieten, terwijl ten aanzien van een eventueele inhouding op den steun juister percentages werden vastgesteld. De heer Commandeur had in de nieu we regeling nog een hiaat bemerkt. Van kostwinners wordt gevorderd, dat huisge- nooten ook moeten aansluiten, met het ge volg, dat bejaarde ouders dubbele contribu tie móeten betalen. Spr. wil daarom alleen de kostwinners tot aansluiting verplichten. De voorzitter wees erop, dat die plicht ook op gezinshoofden rust, zoodat men kost winners, die in rechten van gezinshoofden treden, daarvan niet kan vrijstellen. Conform het voorstel werd hierop beslo ten. Extra-uitkeering aan werkloozen. B. en W. stelden voor om de bijdrage aan het crisiscomité B op 485.50 te stellen, waarvan 314.50 voor rekening van het Rijk komt, welk bedrijg gedeeltelijk in natura aan de werkloozen verstrekt wordt. Het ge middeld aantal werkloozen in 1937 bedroeg 87. Conform het voorstel werd besloten. De bouwverordening geldt ook voor stallen. Hierna stelden B. en W. voor om voor bouwwerken die gebezigd worden voor het stallen van rundvee en paarden de voor schriften in de bouwverordening van toepas sing te verklaren. Het voorstel beoogde ontduiking van de bouwverordening te voorkomen. De muren van bergingen voor vee en paarden moeten brandvrij worden opgetrokken en er zijn er die eerst vergunning vragen voor berging van landbouwwerktuigen en er daarna vee in willen doen. Voorgesteld werd te bepa len, dat dergelijke ruimten zoo gemaakt moeten worden alsof ze direct voor berging van vee waren gemaakt. De heer Dekker vond dit bezwaarlijk voor menschen met kleine beurzen. De voorzitter wilde elk geval op zich zelf beoordeelen. Het gaat in hoofdzaak voor gebouwen waar meerdere stuks vee gebor gen worden. Dit is ook een eisch van die renbescherming. Conform besloten. Ontslag gemeente-secretaris. Aan den heer A. M. van der Ham werd op zijn verzoek, in verband met zijn benoe ming tot hoofdambtenaar van de Vereeni ging van Nederlandsche Gemeenten, eervol ontslag verleend. De voorzitter sprak woorden van waardeering tot den heer v. d. Ham en stel de voor het ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen, omdat dit ten volle was verdiend. Conform besloten. De voorzitter schetste hierna den se cretaris als een voortreffelijk ambtenaar op wien het woord van Vondel „men bezigt ambtenaren maar kan niet op hen bouwen" zeker niet van toepassing is. Spr. uitte den wensch, dat het den secreta ris in zijn nieuwe woonplaats in alle op zichten goed zal gaan en bracht den secreta ris ook persoonlijk dank voor den steun dien hij mocht ondervinden. Weth. Kroon sloot zich bij het gespro kene aan en ook hij bracht den secretaris dank voor de voortreffelijke wijze waarop hij zijn taak had vervuld. Spr. herinnerde er aan, dat ook de vorige burgemeester vol waardeering was voor het werk van den secretaris. De heer Quant sloot zich bij dit betoog aan, waarna de heer Tromp, namens de R.K. fractie, eveneens woorden van waar deering sprak. De secretaris gaf hierna uiting aan de hem bezielende gevoelens van dank voor de goede samenwerking, die hij van B. en W. en den raad mocht ondervinden. Dank bracht hij vooral den voorzitté», die hem in het college steeds in de gelegen heid had gesteld zijn meening over verschik lende voorstellen te geven, waardoor i^n werk meer inhoud kreeg. Spr. eindigde met het uitspreken van den wensch, dat voor Heerhugowaard de ge- wenschte opbloei zal intreden. (Applaus.) Benoeming gemeente amimiaifc. De aanbeveling luidde: 1. J. J. F. Krol, secretaris van Nedarhorst den Berg; 2. G. J. M. van den Wildenberg, commies chef ter secretarie van Loon op Zand. Na vier stemmingen werd no. 2 der aan beveling benoemd. Zie voor dit deel van het vérslag een apart stenografisch verslag op pagina 2 van het eerste blad. Beantwoording schriftelijke vragen, In verband met schriftelijk ingediende vragen door de raadsleden Commandeur en v. Elte deelde de voorzitter mede, dat de commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon thans is samengesteld. Deze commissie zal vergaderen, wanneer Ged. Staten hebben be richt accoord te gaan met het toekennen van presentiegeld aan de leden. Het is n.1. moge lijk, dat wanneer géén presentiegeld wordt toegestaan, enkele heeren zich terugtrekken als lid van deze commissie. De herziening van de politieverordening was uitgesteld om dat andere dingen vóór gingen. Spr. zal de herziening met den nieuwen secretaris voor bereiden. Hierop werd de vergadering gesloten. Woensdag kwam de raad dezer ge meente in vergadering bijeen. Het verzoek van den heer R. Koerten om vergoeding van reiskosten ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 wegens het bezoeken van zijn dochtertje van de school met den Bijbel te Bakkum, wordt zonder hoofdelijke stemming ingewilligd. Vervolgens worden vastgesteld eenige begrootingswijzigingen en een af- en over schrijving der begrooting. Op zijn verzoek werd aan den heer G. Vollenga eervol ontslag verleend als dood graver met ingang van 1 Mei a.s. B. en W. zullen thans een oproep doen voor solli citanten. Ingekomen was een wachtgeldregeling van de N.V. Nederlandsche Linoleumfabriek te Krommenie, waarbij voor haar werkloozen over het jaar 1938 van het wachtgeld 50 voor haar rekening komt, 25 voor reke ning van het rijk en 25 voor rekening der gemeente, waarvan dan nog de gewone rijks bijdrage komt ten laste van het rijk. Zonder bespreking werd deze zoo zeer gunstige regeling aangenomen. Na eenige discussie besloot de raad, dat een grondige verbetering aan de school nood zakelijk is en werden B. en W. verzocht plannen tot verbetering te doen ontwerpen. De voorzitter deelde voorts mede, dat binnen gekomen is een schrijven van Ged. Staten, inhoudende dat de school te Marken- binnen kan blijven bestaan. In comité werd behandeld een voorstel van B. en W. inzake de overname van het G. E. B. door het P. E. N. In afwijking van de verschillende voorstellen, waarover als nog geen mededeelingen kunnen worden gedaan, werd besloten eerst eens af te wachten welke de uitslag zal zijn van het proces dat de gemeente Alkmaar op het oogenblik over eenzelfde kwestie voert. In deze vergadering werd voor de tweede maal gestemd over het voorstel de pers op het terrein van een brand toe te laten. De vorige maal staakten daarover de stemmen. Thans is dat aangenomen. Het is treurig, dat men in kleine gemeenten nog zoo weinig besef heeft van de beteekenis en de taak van de pers, dat een dergelijk voor stel zelfs in bespreking moest komen. 253. Rinaldo begon heel hard „Halihaho! Halihaho!" te schreeuwen en alle vrouwen en kinderen kwamen naar hem toege lopen. In vlugge, onverstaanbare taal ver telde hij hun hoe ze aan hun gevangene waren gekomen en aan hun gezichten was te zien, dat ze het een buitenkansje schenen te vinden, dat Peter een der hunnen was geworden. 254. Ook voor Wip bestond veel belang stelling en er werd geraadslaagd, hoe ze het meeste voordeel uit die twee zouden kunnen trekken. Nu begon men met het avondeten en de gebraden reebout smaak te Peter best, want hü had flinke honger. Flip smulde ongezien mee en de.^e® vrienden verheugden zich er al op, da zu de zigeuners op hun tijd bij de neus zo den nemen. t.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9