VORS COBRA Die NACHT-HOEST akker's Abdijsiroop Financieel Overzicht. zal ophouden! Verkeersongelukken. Branden. Heuilleton DERDE BLAD. DR. C. VINKESTEYN Oud-inspecteur der gymnasia. Op bijna 79-jarigen leeftijd is gisteravond te den Haag overleden dr. C. J. Vinkesteyn, oud-inspecteur der gymnasia. Dr. Vinkesteyn werd op 7 Mei 1859 te Delft geboren. Hij bezocht het gymnasium aldaar en vervolgens het Erasmiaansch gym nasium te Rotterdam, waarna hij als student aan de Rijks-universiteit te Leiden werd in geschreven. Op 15 Juni 1886 promoveerde hij aldaar tot doctor in de klassieke talen op een proefschrift getiteld: „De fontibus ex auibus scriptor libri de viris illustribus ur- bus romae hausisse videtur disputatio". Was hij reeds in 1883 aangesteld als docent aan het gymnasium te Delft, in 1890 werd hij leeraar aan het stedelijk gymnasium te Am sterdam en vijf aar later rector van het gym nasium te Schiedam. Deze functie bleef hij vervullen, totdat hij in 1908 benoemd werd tot inspecteur bij het gymnasiaal onderwijs. Dr. Vinkesteyn aanvaardde zijn benoeming in zeer moeilijken tijd, daar door velen ge wanhoopt werd aan de toekomst van het gymnasiumonderwijs, doch de nieuwe in specteur wist door te zetten en in 1919 smaakte hij de voldoening, dat een nieuw leerplan voor het gymnasium werd inge voerd, waardoor een groot aantal nieuwe scholen werd opgericht en het aantal leer lingen steeds toenam. In September 1923 vierde dr. Vinkesteyn zijn 40-jarig jubileum als docent. Met ingang van 1 Sept. 1931 is aan dr. Vin kesteyn op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als inspecteur der gymnasia. HET ONGELUK MET DUIKER C. SPERLING. Nadere bijzonderheden. Gisteravond is het stoffelijk overschot van den op zoo tragische wijze bij de berging van het wrak der „Srdj" in de Westerschelde om het leven gekomen duiker Kees Sperling te Maassluis aangekomen. Ook Daan Sperling, een oom van den verongelukte, die aan de berging meewerkte, arriveerde daar gister avond. Wij hebben hem naar de toedracht van het gebeurde gevraagd. Hij vertelde, nog sterk onder den indruk van het verlies van zijn neef, dat men Don derdag, zooals te doen gebruikelijk, bezig was met het aanbrengen van dynamietpatro- nen. Toen Kees korten tijd onder water was. bleek uit den manometer, dat de luchttoevoer was afgesneden. Zooals vermeld verhinder de het tij op dat oogenblik afdaling van een anderen duiker om hulp te bieden. 's Avonds om ruim negen uur ging Daan omlaag. Uit hetgeen hij hier aantrof, meent hij te mogen opmaken, dat er een stuk ijzer op de luchtslang is gevallen, achter den rug van den duiker, zoodat deze niet voor- of achteruit kon. Wel zou hij een sein hebben gegeven, dat hij boven wilde komen, maar doordat het ijzer in den weg lag, kon hij niet omhoog. Naast het slachtoffer werd zijn mes aangetroffen, en de luchtslang was afgesne den. Hiervoor kon Daan Sperling geen ver klaring geven. Dit zal wel altijd een geheim blijven. Kees Sperling is onder water ge stikt. Dat hij niet door verdrinking om het leven kwam, blijkt uit het feit, dat bij kunst matige ademhaling geen water uit het lichaam kwam. Het is de eerste keer, dat bij de duikers familie Sperling een duiker op deze wijze om het leven kwam. r DUOPASSAGIER VERONGELUKT. Gistermiddag is op den weg Lochem Goor, nabij de grens tusschen Gelder land en Overijsel, een ernstig motor ongeluk gebeurd. Een duopassagier heeft hierbij het leven verloren. Ongeveer ter hoogte van de boerderij Kiefte reed de heer E. H. Chr. van Kerkhof uit Velp (Gld.) met zijn motor over een hond, waardoor hij de macht over het stuur kwijt raakte en tegen een boom sloeg. Zijn echtgenoote, die op de duo zat, werd tegen den grond gesmakt. Zij kreeg een schedel- basisfractuur en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het ljjkenhuisje te Barchem (gemeente Laren, Gld.) over gebracht. De heer van Kerkhof werd opge nomen met een gebroken been en nog enkele andere verwondingen. TWEE MOTORRIJDERS MET ELKAAR IN BOTSING. Op den weg van Brielle naar Delft zijn gistermiddag twee motorrijders, die achter elkaar reden, in de bocht naar Rozenburg, komen te vallen. Doordat de voorste slipte, waarna de ander tegen hem opreed. De eene, H. S. van Bakergem uit Rotter dam, kwam met zijn motor in de naast den weg loopende sloot terecht en werd slechts licht gewond. De andere motorrijder, een vriend van van B., eveneens uit Rotterdam, geraakte bekneld tusschen zijn motor en een hekwerk. In zorgwekkenden toestand moest hij worden overgebracht naar het gemeente ziekenhuis te Rotterdam. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gisteravond is een 20-jarige jongeman, die met zijn rijwiel van een hofstede den Bilt- schen straatweg te Maartensdijk, niet ver van „Steijnenburg" opreed, door een uit de richting de Bilt komende personenauto aan gereden. De jongeman werd tegen de straat geslingerd en was vrijwel op slag dood. BRAND IN RIJNAAK. Gisteravond heeft de Utrechtsche brand weer een brand gebluscht, welke door broeiing was ontstaan in het middenruim van een Duitsche rijnaak. Het schip, dat door het Merwedekanaal voer, had een la ding kolengruis in. Door krachtig ingrijpen wist de brandweer uitbreiding te voorkomen. Een gedeelte van de lading in het middenruim verbrandde. De beurs toont grooteren weerstand. Koerssprongen te Amsterdam min der groot dan te New York. De A^merikaansche belasting op de on verdeelde winsten heeft de markt ont wricht. - Een nieuwe inspectie voor het Amerikaansche bedrijfsleven. Nog geen oplossing van het spoor wegprobleem. Labiele toestand van het Fransche ruilmiddel-koesstijging van aandeelen Koninklijke. Gun stige dividend-declaraties. Hoewel het koersverloop ter beurze ook in de afgeloopen week aanvankelijk nog weifelend was, heeft de vastere stemming zich over het geheel toch goed kunnen hand haven. Op sommige dagen is het zelfs tot een krachtiger koersverheffing gekomen, dan men sinds geruimen tijd had meegemaakt, en, wat belangrijker is, de terugslag was minder heftig dan de meeste reacties der laatste maanden. In verhouding tot de voor afgegane koersdaling is het per saldo inge treden herstel nog steeds niet van groote be- teekenis, maar toch geeft het eenige hoop op een verdere verbetering. De gemiddelde noteering van de voornaamste, op de New Yorksche beurs genoteerde spoorwegaan- deelen, die van een hoogste punt 46.46 in 1937 gedaald was tot 19 op 31 Maart J.I., is in de afgeloopen week op 22.75 gekomen; de doorsneê-koers van industriëele aandeelen is na een daling van 194.40 tot 98.95 ver beterd tot 115.32; aandeelen van openbaar nutsbedrijven, die in 1937 in doorsnee een maximum van 37.54 hadden bereikt, maar op 31 Maart j.L nog slechts gemiddeld 15.14 noteerden, herstelden zich tot 18.44. In het verdere verloop der week zijn de gemiddelde koersen van de drie bovengenoemde cate gorieën weer wat afgebrokkeld tot resp. 22.40, 113.88 en 17.82. De Amsterdamsche beurs heeft weliswaar niet zulke sensationeele koerssprongen te zien gegeven als de New Yorksche, maar toch heeft het koersverloop zich in groote trekken bij dat in Wallstreet aangesloten op de beurs te Amsterdam, berekend uit de koersen van tien toonaangevende Neder- landsche fondsen, waarbij Januari 1937 op 100 is gesteld, had in Augustus 1937 zijn hoogsten stand bereikt met 115.8, terwijl het op 30 Maart j.L tot 78.6 was gedaald. Sinds dien is echter een herstel ingetreden tot 86.9. De ups en downs zijn hier dus heel wat minder scherp geweest dan te New York, waar b.v. spoorwegaandeelen weinig meer dan een derde, openbaar nutsbedrijven nog niet de helft en industriëele waarden nog geen 60 van het in 1937 bereikte hoogste punt noteeren. Nauwelijks hebt Ge U ter ruste begeven, of die kwellende nachthoest begint weer I Neem daarvoor nu de vanouds Beproefde Akker s Abdijsiroop, welke door een nieuwe toevoeging van Apotheker Dumont thans nóg sneller en nóg krachtiger werkt Begin vandaag nog en vannacht reeds xult Ge rustig kunnen slapen door de bekende het beproefde hoest-geneesmiddel! Fltcon 90 ct„ f 1.50, 12.40, f 4.20. Overtl «rkrljgbwr. Hoe grooter flacon, hoe voordecliger het gebruik. Men is allicht geneigd, het kalmere koers verloop te Amsterdam toe te schrijven aan een geringere „speculatiezucht" van het Nederlandsche publiek, en in zekeren zin heeft het verschil in mentaliteit van de Nederlandsche en de Amerikaansche be volking hierbij ook wel een rol gespeeld. Maar toch hebben ook factoren van buiten af in belangrijke mate bijgedragen eerst tot het sterke opschroeven der New Yorksche noteeringen, daarna tot hun scherpe daling. Daar was in de eerste plaats de ongeveer anderhalf jaar geleden door president Roo- sevelt ingevoerde „belasting op de onver deelde winsten", die geheven werd volgens een progressief tarief, loopende van 7 tot 27 Wilden de ondernemingen niet ge dwongen worden, groote bedragen aan de schatkist uit te betalen, dan moesten zij er wel tot overgaan, om nagenoeg hun geheele winst aan aandeelhouders uit te keeren. De laatsten hebben dan ook in den loop van 1937 sterk geprofiteerd van de hooge divi denden, uitgekeerd door die ondernemingen, die tot dusverre gewend waren geweest, een belangrijk deel van de gemaakte winst als reserve aan te houden, om deze later in het bedrijf te kunnen investeeren. Aandeelhouders hebben de verhooging der uitkeeringen met instemming begroet, zonder er zich voldoende rekenschap van te geven, dat een dergelijke „royale" dividend politiek op den duur de financiëele positie van de desbetreffende ondernemingen moest verzwakken, en de beurs heeft de dividend- verhoogingen beantwoord met een koers stijging, die evenmin rekening hield met de minder gunstige vooruitzichten. Inmiddels is de economische terugslag gekomen; de winsten zijn zooveel kleiner geworden en in verschillende gevallen zelfs in verlies ver anderd. De teleurstelling is nu des te groo ter en de koersval des te heviger. Van over dreven hooge dividenden is men plotselin op minieme of zelfs op in het geheel geen uitkeeringen gekomen, met de wetenschap, dat de financiëele positie der ondernemin gen niet zooals vroeger in tijden van hoogconjunctuur zoodanig versterkt is. dat zij tegen de depressie bestand zijn er. zelfs nog uit hun reserves dividend kunnen blijven uitkeeren. De dezer dagen door den Amerikaanschen Senaat aangenomen belastingherziening om vat een opheffing van de bovenbedoelde belasting op de surplus-winsten, waarbij, naar men verwacht, ook het Huis van Afge vaardigden zich zal aansluiten. Mocht de belasting inderdaad worden ingetrokken, dan zal dit een openlijke erkenning zijn van de mislukking van Roosevelt's politiek, om door het doen uitkeeren van winsten aan aandeelhouders „consumptieve koopkracht" te scheppen, zooals trouwens de geheele economische politiek der Amerikaansche reregeering er op gericht is geweest, om door het in omloop brengen van nieuwe middelen, door loonsverhoogingen e.d., de menschen tot uitgaven te brengen, die een stimulans voor het bedrijfsleven zouden moeten vormen. Van deze politiek heeft zij overigens nog volstrekt £een afstand gedaan. Haar nieuw herstelprogramma houdt wederom uitgaven van vijf milliard dollar in, waarvan twee milliard voor steun-doeleinden, 1)4 mil liard credieten voor openbare werken, ter wijl de Reconstruction Finance Corporation gemrehtigd zal worden om anderhalf m.l- liard te leenen aan de spoorwegen, de open baar nutsbedrijven en bepaalde industrieën. Bij de opstelling van dit programma heeft de Amerikaansche regeering zich er blijk baar niet door laten afschrikken, dat derge lijke vroegere experimenten de nationale schud reeds met 16 milliard dollar hebben doen toenemen, zoodat deze in zes jaars tijds verdubbeld is, zonder dat de verbetering in het bedrijfsleven van duurzamen aard is ge bleken te zijn. Hoewel het geloof in de uiteindelijke resultaten van Roosevelt's economische poli tiek ook in de Ver. Staten zelf aanmerke lijk verminderd is, heeft de publicatie der bovengenoemde nieuwe plannen tot „aan zwengeling van het bedrijfsleven toch het hare bijgedragen tot de verbetering dei- stemming op de New Yorksche beurs. Men verwacht in elk geval van deze nieuwe „in jectie" een tijdelijke opleving en zou teleur gesteld zijn, indien tengevolge van tegen stand in het congres de plannen niet door zouden gaan. Minder enthousiast heeft de beurs zich getoond ten aanzien van de „Boodschap van Roosevelt" inzake het spoorwegvraagstuk. Weliswaar zullen ook hier Refico-credieten waarvan 300 millioen dollar voor aankoop van materiëel momenteel verlichting brengen, maar men vreest, dat een duur zame oplossing van het probleem opnieuw op de lange baan zal worden geschoven, door de bepaling, dat eerst na een onderzoek door het congres hierover nader zal worden beslist. Het denkbeeld van staatsgaranties voor spoorwegobligaties, die eventueele financiëele reorganisaties van spoorwegon dernemingen zeer zouden vergemakkelijken, is door president Roosevelt van de hand gewezen met de ongetwijfeld juiste moti veering, dat hy aan andere takken van in dustrie geen staatsgaranties voor de uit- stande obligaties zou kunnen weigeren, in dien deze aan de spoorwegen worden ver leend. De stemming voor spoorwegaandee len en -obligatiën is er, ondanks de in het vooruitzicht gestelde credieten, dan ook nog maar weinig op verbeterd, mede, omdat men weinig hoop heeft op de doorvoering van een aan de arbeiders voorgestelde loonsver laging. De belangstelling der Amsterdamsche beurs is zoo zeer geconcentreerd op Ameri ka, dat men niet veel aandacht wijdt aan de gebeurtenissen in Frankrijk, tenminste voor het oogenblik. Op den duur moet het na tuurlijk ook voor ons land van groote betee- kenis zijn, hoe de financieele en monetaire toestand in Frankrijk zich ontwikkelt en dit hangt voornamelijk af van de politieke om standigheden. De kabinetsvorming door Da- ladier heeft weliswaar een gunstigen invloed gehad op het koersverloop van den franc, waardoor deze zelfs tot boven de 5.60 is op- geloopen, maar de uitbreiding der stakings beweging heeft al spoedig te Parijs tot nieu we vraag naar deviezen geleid, met een dienovereenkomstige koersdaling van den franc. Zoolang Frankrijk op politiek gebied zijn jvenwicht niet hervonden heeft, zal het ka pitaal zich daar onveilig blijven gevoelen en zijn heil buiten de landsgrenzen zoeken. En het ziet er nog niet naar uit, alsof de tegen woordige regeering in rust de door haar noodzakelijk geachte financieele maatregelen zal kunnen nemen. Voorloopig moet ook zij nog „van de hand in de tand" leven, door het opnemen van verdere voorschotten bij de bank van Frankrijk en het uitgeven van een nieuwe leening, tenminste als deze laat ste de verlangde bedragen oplevert. Hoe dan ook, de inflatie moet noodgedwongen wel verdere vorderingen maken en de weerstand van het Fransche betaalmiddel wordt hier door voortdurend zwakker. Slechts een in grijpende financieele saneering zou nog te elfder ure redding kunnen brengen, maar juist hiervoor ontbreken de politieke voor waarden. Ondanks een tijdelijken terugslag konden de meeste noteeringen te Amsterdam in de korte week vóór de Paasch-vacantiedagen toch weer een hooger niveau bereiken. Bij uitzondering leidde de op handen zijnde beurssluiting nauwelijks tot een inkrimping van den handel. Het publiek, aangemoedigd door de aanhoudende publicatie van gunsti ge jaarverslagen, houdt zijn bezit rustig aan en neemt hier en daar weer materiaal op. De baissespeculatie is tengevolge van de stij gende tendenz der markt minder onderne mend geworden en begint zelfs tot dekking van posities over te gaan. Vermoedelijk loo- pen er, vooral in de leidende fondsen der Amsterdamsche beurs, echter nog heel wat baisse-posities, welker dekking de markt verdere steun zal verleenen. Het is moeilijk na te gaan in hoeverre zul ke baisse-dekkingen reeds hebben bijgedra gen tot de krachtige koersstijging, die aan deelen Koninklijke Petroleum te zien heb ben gegeven. In elk geval heeft er ook een goede vraag naar dit fonds bestaan van de zijde van beleggers, die gunstige verwach tingen koesteren over het in de volgende maand te publiceeren jaarverslag. Men hoopt, daarin ook een uiteenzetting te zullen vinden van de beteekenis der Mexicaansche gebeurtenissen voor de Koninklijke Shell- groep, al vallen deze buiten de door het jaarverslag bestreken periode. Het staat wel vast, dat de „verdrijving uit Mexico' een aanzienlijke winstderving voor de groep met zich brengt, zoowel wegens de directe be langen, via de Mexicaansche dochteronder nemingen, als met het oog op het feit, dat de Koninklijke Shell het vervoer, de raffinage en distributie van een groot deel der Mexi caansche petroleumproductie in handen had. De petroleumsituatie in de Ver. Staten begint ook weer eenige zorg te baren, tenge volge van de vermindering van het verbruik in verband met de economische depressie, en een sterke toeneming der productie in sommig olie-gebieden. Zoo zijn in de eerste js/j maand van 1938 in Teaxs 1940 nieuwe petroleumbronnen ontsloten en de Texas Railroad Commission, die de petroleumpro ductie in Texas controleert, is niet in staat gebleken, doeltreffende beperkingsmaatre gelen te nemen. De voorraden ruwe olie en benzine zijn reeds aanzienlijk grooter dan normaal en wanneer de productie in het te genwoordige tempo voortgaat, vreest men in het voorjaar van het volgende jaar voor een nieuwe chaos op de Amerikaansche pe- troleummarkt, tenzij een inmiddels ingetre den economische verbetering tot een belang rijke toeneming van het verbruik mocht lei den. Een uitbreiding van het rubberverbruik in de Ver. Staten is natuurlijk ook afhanke lijk van de verdere economische ontwikke ling, die al dan niet de productie en de afzet van auto's stimuleert. Het stemt eenigszins hoopvol, dat de verkooper der General Mo tors in Maart j.L in vergelijking met de voorafgaande maand zijn toegenomen, al wa ren zij nog belangrijk lager dan in de over eenkomstige maand van het vorige jaar. Er zijn teekenen van een verdere uitbreiding der auto-productie in de loopende maand, terwijl men verwacht, dat een belangrijke verbetering van den automobiel-afzet later in het jaar zal plaats hebben. De stemming op de rubbermarkt is dan ook optimistischer geworden en hiervan heb ben rubberaandeelen te Amsterdam geprofi teerd. De publicatie van eenige gunstige jaarver slagen, o.a. der Indische Rubber Comp., die uit een winst van 247.125 (vorig jaar 102.550) een dividend voorstelt van 11 pCt. tegen 6 pCt. vorig jaar, heet de koersen ook gunstig beïnvloed, al gaat het hierbij om een achter ons liggende periode. Eveneens heeft de publicatie van eenige gunstige dividenden door thee-cultuurmaat schappijen (b.v. Goalpara 27 pCt tegen 15 Ct. vorig jaar, Tjimonteh 14 pCt. tegen 6 pCt.) de aandacht op deze fondsen geves tigd en tot een koersverheffing geleid. Sui- keraandeelen deelden in de willige stem ming en ook tabakken waren hooger, mede dank zy het betere verloop van de tweede Sumatra-tabaksinschrijving, die voor alle drie groote ondernemingen een hoogeren doorsnee-prijs bracht dan die, welke voor de- zelde merken het vorige jaar werd bedon gen. Een geheele nieuwe reeks van gunstige di videnddeclaraties heeft haar invloed op het koersverloop van industrieele aandeelen niet gemist, al geeft men er zich rekenschap van, dat het loopende jaar in verreweg de meeste gevallen minder goed zal worden. Tot de be langrijkste der nieuwe dividendaankondigin gen behooren die der Rotterdamsche Droog dok Mij. (10 pCt. tegen 5 pCt. vorig jaar) Hollandsche Draad- en Kabelfabriek (7 pCt. tegen nihil sinds 1930), Ver. Blikfabrieken (10 pCt. als vorig jaar), Furness-Scheep- vaart Agentuur Mij. (10 pCt. tegen nihil), Gouda Kaarsen (18 pCt. als vorig jaar) enz. Een aanzienlijke koerssprong maakten weer aandeelen Fokker, op de verwachting van verdere groote „bewapeningsorders", maar ook Philips' en Unilever waren zeer vast. Beleggingswaarden zetten hun koersher- stel in een kalm tempo voort, zoowel voor staats- als voor gemeenteleeningen bestaat weer eenige vraag. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 3 pCt. Nederland 1937 98 3/4, 99 5/8; 3J4—3 pCt. Nederland 100 15/16, 1017/16; 2)4 pCt. N.W.S. 86 7/8, 87M; Ned. bewerking door MAR1E ,DEBELMONTE 30) Door MARK CHANNING Diana Lindsay antwoordde niet. Hoe zou het beeld van Alam Khan plaats in haar verbeelding moeten vinden, terwijl deze geheel vervuld was van de gedachte, dat Colin Gray zich in het „Paleis van den Spiegel" bevond. Jaloezie, na liefde het sterkste gevoelen, kreeg bij Chirine de overhand; weer vroeg ze zich af wat er gebeuren zou, indien de poging om Diana te doen ontvluchten, mislukte. „Waar is het vergif, dat ik je gegeven heb?" „Dat heb ik", antwoordde Diana, met af gewend gezicht. ,GoedGeve Allah, dat het niet noo- dig zal zijn... Dina. herinner je je den jongen bergbewoner, wiens kleeren je op bevel van mijn Heer hebt moeten aan trekken?" Diana zweeg nog steeds. Ze hield maar nie op zich dezelfde vraag te stellen: Zou die gevangene wel werkelijk Colin Gray zijn? „Diezelfde Firoz", vervolgde Chirine een beetje ongeduldig, probeert je vlucht voor elkaar te krijgen. Op denzelfden avond, waarop mijn Heer plan heeft met je te trouwen, komt hier een karavaan langs op weg naar Yanistan. Zoodra het donker is, ga je naar het kruidenvrouwtje en in haar woning wacht je de komst van deze kara vaan af. Daarmee keer je terug naar La- bak, verborgen in een mand. 't Zal niet zonder gevaar zijn, en indien je ontdekt werd, dan zou je moeten innemenwat ik je gegeven heb". „Ik kom niet terug, heb maar geen vreesantwoordde Diana, de stilte verbre kend. (Indien ze hem vermoordden, wat gaf zij dan om haar leven). De verheffing van stem, waarmee ze ge sproken had, deed Gulbundun ontwaken, die vlak bij hen sliep. „Chirine mompelde het meisje, nog half in slaap, „is t waar, dat in de groote vesti bule een perdah (huwelijkstent) van schit terende roode zijde met gouden franje wordt opgezet en dat er bij het bruilofts maal wel zeshonderd gouden schalen zul len zijn?" Ze slikte haar woorden in, toen ze op het bleeke gezichtje van Diana tranen zag blinken. „Wat is er toch?" vroeg ze, zich oprich tend. Geen van beiden antwoordde. De voorbereidselen, welke Gulbundun met zooveel blijdschap beschreef, hadden een beteekenis, die Diana deed ontstellen en in zoo hevige mate de jaloezie van Chi rine opwekte, dat deze zich niet meer kon beheerschen. Met een uitroep van ongeduld vloog de Perzische overeind en klapte in haar han den. De dienstdoende vrouw verscheen. „Breng alle kleinoodiën en het bruids toilet, welke volgens bevel van mijn Heer aan de Engelsche vrouwe gegeven moeten worden", gelastte ze barsch. „Ga verder aan den Khan zeggen, dat ze genezen is en dat ze hem vanavond hier wacht. Je kunt gaan". „Zoo zij het op mijn hoofd en op mijn oogen", antwoordde de vrouw eerbiedig, waarop ze neergeknield den grond voor de voeten harer meesteres kuste en liggen bleef. „Ik heb gezegd, dat je kunt gaanriep Chirine woedend. „Uw slavin, oh meesteres, heeft nieuws te vertellen", stamelde de gestalte op den grond. .Zooeven is het kruidenvrouwtje ge vangen genomen". HOOFDSTUK XVI. Diana blijft ongenaakbaar. „Waarom heb je Sirdar Alam Khan laten vragen vanavond bij me te komen?" vroeg ïana verwijtend, terwijl innerlijk veront- voerde8111* Stl^d tegen haar loomheid Chirine, die haar lievelingshertje Dilkoosh aanhaalde, sloeg haar oogen op. „Omdat hy er me al van verdenkt, dat ik je te veel onder bescherming heb ge nomen En dat bevalt me niet. Daarenbo ven, indien hij meent, dat hij je huwelijk met hem niet beschouwt als iets wat vast staat, zal hij je laten bewaken, en dan is er van vluchten geen sprake meer. Je moet trachten alles te doen, wat hij prettig vindt, dan zal hy je grooter vrijheid ge ven". Diana zuchtte wanhopig, 't Gaf toch niets, al zou zij ook haar zielstoestand bloot leggen; den afschuw, die haar overmande. De redeneering van de Perzische was heel verstandig, maar daarom rechtvaar digde ze nog niet het feit, dat Chirine om Alam Khan gezonden had. „Waarom heb je aan je vrouwen gezegd, Chirine, dat ze de kleinoodiën en het bruidstoilet moeten brengen? Er moeten nog twee dagen verloopen voorZe kon het einde van den zin er niet uit krijgen. Even lachte Chirine ongevoelig en kneep daarbij zoo in de soepele bruine huid van de hinde, dat het dier van pijn de lange ooren schudde. „Ik wil, dat hij de overtuiging zal heb ben, dat ook ik dit huwelijk als je bestem ming aanvaard en dat ik er niet „zooveel" om geeft. En dat is waar ook". Zij hief haar handpalm op tot haar lip pen en blies een denkbeeldig stofje weg. Weldra kwamen slaven, die prachtige zijden gewaden, alle opgerold in kleine pakjes en tgplekt met witte doeken, binnen brachten. Anderen droegen op hun hoofd presenteerbladen met deksels er op, vol met alle mogelijke barbaarsche bijoux van onschatbare waarde geschenken van Alam Khan aan zijn aanstaande vrouw. In open etui's werd alles in een halven cirkel voor Diana op den grond geplaatst, opdat ze op haar gemak een en ander kon bekijken. Chirine nam naast haar plaats. Haar booze humeur was even spoedig verdwenen als het gekomen was. „Van welke kleur houdt je het meest, Dina?" „Van groen" antwoordde Diana, wier ar tistiek gevoel genoot van de bonte kleuren pracht, uitgespreid aan haar voeten. „Hy zal je graag in groen zien: de uit verkoren kleur van den Profeet (de vrede van Allah zy over hem). En bij dat toilet zou je dit en dat kunnen dragen Met de punt van haar muiltje wees ze op een gouden ceintuur in den vorm van een slang en bezet met smaragden en op een smaragd armband, waaruit groene stra len schoten. Na een bad te hebben genomen en door de vrouwen van Chirine gemasseerd te zyn met geurende oliën, was alle vermoeidheid bij Diana geweken. Haar oogen met hun uitdagenen blik schitterden als een Noor- sche zee op een zomerdag, terwijl ze recht op staande voor een hoogen spiegel van ge polijst zilver haar beeld weerkaatst zag. ,,'t Verbaast me volstrekt niet, Dina", riep de Perzische, „dat mijn Heer je lief heeft. Je bent mooi, héél mooi... Je lijkt op een witte papaver op hoogen steel, te midden van een groen korenveld". Een groen zijden kapje, geborduurd met kevers in allerlei kleuren, omsloot het ros blonde haar; een smaragdgroene zijden tuniek viel tot de knieën over een wijde Turksche pantalon van dezelfde stof; de korte mouwlooze bolero had een versiering van schitterende edelsteenen, arabesken vormend. Onder de colliers en armbanden van grillig geslepen smaragd blonken bloo- te hals en armen; de gouden slang om haar middel deed de sierlijkheid uitkomen van haar elegante gestalte. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10