dagblad voor alkmaar en omstreken. Financieele voorstellen der Belgische regeering. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 90 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. De tekorten bedragen 1.970 millioen frank. Zaterdag 16 April 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Nieuwe belastingen op komst? De algemeene toestand. Franco bereikt de Middellandsche Zee. Verbinding tusschen Barcelona en Valencia verbroken. Sterke magnetische storingen. Te De Bilt geregistreerd. ALKMAARSCHE COURANT (Van onzen correspondent). De heer Soudan, sedert vier weken minister van financiën, bij de Belgi sche Kamer, heeft de nieuwe finan cieele ontwerpen ingediend, een kar weitje waarvoor de heer De Man. zijn voorganger, eigenlijk is gevlucht. Men weet nu waaraan zich te houden, nadat er in de pers reeds links en rechts induscreties waren verschenen, welke overigens nu worden bevestigd. De ob jectieve waarnemer ontdekt dadelijk dat nooit onpopulairder maatregelen aan de Kamer zijn voorgesteld dan deze die nu door den heer Soudan namens de regeering bij het parlement zijn aan hangig gemaakt. De socialisten zullen er ook niet zeer fier op zijn dat het één hunner is die de verantwoordelijkheid hiervoor heeft op te nemen, al blijft de regeeringssolidariteit geheel bestaan. Het is geen lichte karwei te trachten klaar te zien in de rekeningen van den Staat. In 1935 bedroeg de begrooting in België 9.947 millioen; in 1936 10.407; in 1937 10.905 millioen; in 1938 volgens het eerste, door den heer de Man ingediende ontwerp 11.318 millioen. Dat beteekent dus dat de Staat geregeld op een veel hoo- geren voet is gaan leven. Voor 1938 is, zoo verklaart de regeering, de begrooting ont wricht geworden door de nieuwe dalende conjunctuur, zooals het nu neet en door de nieuwe uitgaven welke door het parlement zijn goedgekeurd. Het tekort vertegenwoor digt ongeveer twee milliard. De werkelijke uitgaven van de regeering zullen, naar de nieuwe berekening 12.586 millioen frank bedragen en de ontvangsten 10.616 mil lioen, zoodat er een tekort is van 1.970 mil lioen frank. Om dit tekort te bestrijden voorziet de regeering bezuinigingen voor een bedrag van 150 millioen, met de belofte in den loop van het jaar nog 250 millioen te vinden om te sparen. Door daling van het indexcijfer hoopt zij 50 millioen uit te sparen op de loonen en pensioenen. Door hervorming van het stelsel inzake werkloozensteun denkt zy 211 millioen te bezuinigen, n.L door de verplichte verzekering, wat in wer kelijkheid beteekent dat de last van den steun aan werkloozen op de industrie en den handel zal worden gelegd. Men voorziet dus, breed gerekend, een bezuiniging van 1.309 millioen frank. Hiermee rekening houdend, zou dan de begrooting er uitzien als volgt: ontvangsten: 11.966 millioen frank; uitgaven 11.925 millioen, dit nadat het tekort door nieuwe belastingen zou aan gezuiverd zijn, belastingen waarvan de op brengst wordt berekend op 1.350 millioen frank. De nieuwe belastingen komen neer op wederinvoering van de crisisbelasting, die nu den naam krijgt van beweeglijke bijtaks en waarvan 700 millioen wordt verwacht. De beweeglijkheid zal hierin bestaan dat bij eenvoudig koninklijk besluit de taks zou kunnen verminderd worden. Verder op in voering van een taks op degenen die van militairen dienst werden vrijgesteld en die 100 millioen moet opbrengen De taks zal moeten betaald worden door degenen die sedert 31 December 1893 geen militairen dienst hebDen verricht, en dit gedurende 25 jaar, dat is gedurende al den tijd dat de militaire dienst moet worden gedaan. De taks is progressief en gaat van 60 tot 3.000 fr. per jaar, volgens het inkomen. De andere nieuwe inkomsten worden verwacht van een wijziging en aanpassing wat betreft de bestaande belastingen een verhooging van de rechten op bier, tabak, mineraal water, benzine, van de erfenis-, zegel- en registratierechten. Bovendien voorziet de regeering als het kalf verdronken is vult men den put de invoering van een spe ciaal fonds voor begrootingsevenwicht. Dit beteekent dat de regeering in de vette jaren voortaan wil sparen tot wanneer de magere jaren aanbreken. Dit fonds zal moeten ge stijfd worden met het boni van de begroo tingen en er zal slechts mogen over beschikt worden, ingevolge een wet welke door het parlement eerst moet worden goedgekeurd. Aldus het essentieele van de nieuwe fi nancieele ontwerpen. De minister van finan ciën heeft in zyn uiteenzetting, welke de indiening heeft vooraf gegaan slechts een hoop laten doorschemeren! n.L dat de ver betering van den algemeenen toestand het zou mogelijk maken het bedrag van de be weeglijke bij taks in den loop van het jaar te verminderen. Daarmee kan het Belgische publiek het dus voorloopig stellen. Practisch blyft er over dat de reeds zeer zware be lasting met 10 percent wordt verhoogd. Rede van Janson. Terwijl het parlement vergaderde, hield eerste minister Janson een rede aan een diner, waarin hij uiteenzette dat nie mand het in zijn macht heeft invloed uit te oefenen op den economischen toestand en bovendien dat de drie vierden van de be grooting bestaan uit posten, waarop niet valt te bezuinigen. Zoo verklaarde hij dat 2 milliard 958 millioen vereischt zijn voor de bezoldigingen; 2 milliard 650 millioen voor de pensioenen; 2 milliard 436 millioen voor den dienst der openbare schuld. Van bezuinigingen mag men dus niet te veel verwachten. De Kamer heeft het onderzoek van de ontwerpen naar de afdeelingen verwezen, die een stemming zullen uitbrengen, waarna een centrale afdeeling positie zal kiezen. Dan zal de zaak, in politieken zin gelouterd, op nieuw in het parlement te berde komen, dat is vermoedelijk na het Paaschverlof, en dan breken de moeilijke oogenblikken voor de regeering aan. Want dat zij moeilijke oogen blikken zal beleven staat vast, al is het een feit dat de meerderheid ongetwijfeld door de drie partijen zal worden verzekerd. Bij een sterke groep van de katholieken bestaat er echter een zoo'n groote afkeer tegen de nieuwe belastingen en over het algemeen tegen de begrootingspolitiek van de regee ring, dat zij niet zou aarzelen tegen te stemmen, indien de regeering haar pro gramma van drastische bezuinigingen, die nu eigenlijk niet tot uiting schijnen te komen, herziet, of liever tot stand brengt. En het spreekt van zelf dat een meerder heidscrisis de regeering tot bepaalde be sluiten zou kunnen brengen. Het gaat hier eigenlijk niet zoozeer om een kwestie van cijfers of min of meer hooge belasting Het publiek heeft zoowat den indruk gefopt te zyn door de devaluatie, die de koopkracht heeft verminderd, terwijl nu bovendien nog belastingen moeten wor den geïnd die hooger zijn dan ooit. En het publiek beseft aat deze eischen onverbidde lijk zijn omdat de taat boven zyn middelen leeft, omdat er tal van verspillingen zyn, omdat er geaarzeld wordt het mes in de etterende wonde te plaatsen. Het huis houden van den Staat kost per maand een milliard. Dat is te veeL zoo wordt gerede neerd en als het te veel is dan moet niet worden getracht nieuwe inkomsten te vin den, maar de uitgaven te verminderen. Deflatie geen deflatie! Dat is de deflatie! wordt langs socialis tische zijde uitgeroepen, en daar willen wij niet van hooren. Zoo is men midden het debat. Deflatie, of geen deflatie. Daar gaat het om. Senator Barnich heeft in de socia listische pers een polemiek doen ontstaan, waarin het probleem zeer goed wordt ge steld. Op slot van rekening is men in België in een gesloten kringetje terecht gekomen en bevindt men zich thans op het vertrek punt van bij de devaluatie, mede door het feit dat er te kwistig in de kas is geput. En wil men in dit kringetje niet blyven rond draaien dan moeten er toch vroeg of laat maatregelen worden genomen die de tering naar de nering zetten, dat zijn deflatie- maatregelen op elk gebied. Er zijn, sedert enkele jaren, illusies verdwenen. De wer kelijkheid leert meer dan theorie. De moei lijkheden van enkele jaren geleden zijn niet verdwenen. Zij zyn er nu weer. Dat is een Alkmaar, 16 April. Vandaag wordt, zooals men weet, het Britsch-Italiaansche accoord onderteekend, dat na de aanstaande bijeenkomst te Geneve en na het vertrek der Italiaansche vrijwil ligers uit Spanje zal leiden tot de erkenning de jure van de verovering van Abessinië door Engeland. Daartegenover heeft Londen van de regeering te Rome een regeling ver kregen van een aantal moeilijkheden, welke voor Engeland van groote beteekenis waren. Vanzelfsprekend heeft Frankrijk met groote belangstelling de onderhandelingen tusschen Rome en Londen gevolgd en het spreekt evenzeer vanzelf, dat het nieuwe ka- binet-Daladier zich reeds heeft bezig gehou den met de vraag, of het mogelijk zou zijn, de normale betrekkingen met Italië te her vatten. In gezaghebbende Fransche kringen geeft men hieromtrent eenige algemeene aanwijzingen, welke gepreciseerd kunnen worden in den ministerraad van aanstaan den Woensdag. Het gaat er n.1. om, om te weten, of soort gelijke onderhandelingen als tusschen Enge land en Italië gevoerd, ook door Franknj gevoerd kunnen worden. Frankrijk toch heeft even groote belangen in de Middel- landsche Zee als Engeland. De huidige Fransche regeering, die ont spanning in de betrekkingen met Ita|ie wenscht, is nu van meening, dat dergelijke onderhandelingen vooraf behooren te gaan aan de benoeming van een ambassadeur te Rome. De procedure, welke bij deze onder handelingen gevolgd moet worden, moet nog vastgesteld worden.. Wie met de onderhan delingen belast zal worden, is nog niet be kend. Uit dit laatste kan men opmerken, dat de Fransche regeering binnenshuis al ver ge vorderd is met het Italiaansche „vraagstuk' en dat het Daladier te doen is om de buiten landsche politiek zoo krachtig mogelijk te voeren met de bedoeling, de onrust in West en Zuid-West-Europa weg te nemen. Trouwens, indien de overeenkomst tus schen Engeland en Italië tot oXspanning tusschen beide landen leidt, dan leidt zij evenzeer tot algemeene ontspanning in de Middellandsche Zee en derhalve in Europa. Als de Italiaansche regeering eenmaal de zen weg heeft ingeslagen, zal zij moeilijk an ders kunnen doen dan daarop voort te gaan en zal zij besprekingen met Frankrijk niet uit den weg kunnen gaan. In het bijzonder zal Rome niet kunnen beweren, dat het vooraf de erkenning van het keizerrijk moet verkrijgen, omdat ten aanzien van Engeland de omgekeerde procedure is gevolgd. In het andere geval zou er sprake zijn van een dis criminatie, welke een regeling van de Abes- sinische kwestie niet zou vergemakkelijken. Hoe belangrijk overigens de problemen zijn, welke Frankrijk vooraf met Italië wenscht te regelen, deze zijn toch in belang rijke mate uit den weg geruimd door de be sprekingen tusschen Engeland en Italië. Be halve eenige bijzondere punten van bespre king als de Fransche spoorweg Dzjiboeti— Addis Abeba, de grensincidenten in Fransch Somaliland komen de thans nog tusschen Frankrijk en Italië hangende vraagstukken overeen, met die welke lord Perth heeft be sproken. Vraagstukken betreffende Syrië zijn voor Frankrijk van gelijk belang, als de Palestijnsche kwesties voor Engeland. En deze punten houden verband met de vraag stukken, rijzende door de Italiaansche acti viteit in Tunis. Overeenkomst is er ook ten aanzien van de militaire problemen en het vraagstuk der vlootbases in de Middelland sche Zee, alsmede de Spaansche kwestie. Onder deze omstandigheden kunnen be sprekingen tusschen Frankrijk en Italië spoe dig tot een goed einde leiden. Te Parijs, aldus besluit Havas, gelooft men, dat besprekingen, als zij worden ge houden, voor de a.s. bijeenkomst te Geneve kunnen zijn geëindigd. De betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië blyven voor de Fransche pers een voorwerp van commentaar voeren. Zoo schrijft Piétri in de Jour-Echo de Paris: nu de collectieve veiligheid is ineengestort, is de eenig mogelijke politiek die van het front van Stresa. In de Epoque schrijft de Kerillis: Het schijnt zeker, dat Engeland besloten is de banden met ons weer stevig aan te knoopen. Een gevoel van vreugde en hoop kan Frankrijk vervullen. Voor het eerst sinds langen tijd is de horizon minder som ber. Engeland heeft begrepen. De dijk, wel ke de expansiezucht van het Derde Rijk moet stuiten, begint vorm te krijgen. De Excelsior ontving het volgende bericht van zyn Londenschen correspondent. Wij vernemen uit betrouwbare bron, dat de re geeringen van Frankrijk en Engeland de mogelijkheid overwegen het front van Stre sa te doen herleven, en Frankrijk er toe te brengen, zich aan te sluiten bij het Britsch- Italiaansche accoord, dat Zaterdag te Rome wordt gesloten". In de République schrijft madame Bricon: aan de Middellandsche Zee leven drie im peria zijn aan zij, welker belangen volkomen met elkaar vereenigbaar zijn, indien zij de belangen van den vierden bewoner, Spanje, eerbiedigen. De Peuple (soc.) laat een ander geluid hooren. Dit blad schrijft: de onderhandelin gen te Rome waren een comedie. De grond slagen voor de overeenkomst waren vooruit gelegd. De persoonlijke politiek van Cham- berlain maakte het sluiten der overeenkomst noodig, hetgeen uitsloot, dat hij inzake het gentlemen's agreement prealabele voorwaar den heeft moeten stellen. Het blad oefent voorts critiek op de politiek van den nieu wen Franschen minister van buitenlandsche zaken, die er zich toe leent, om getrouw de voetsporen van Engeland te drukken. waarheid die door niemand kan worden ontkend. Het Nederlandsche publiek zal met een zeker genoegen kunnen overwegen wat er thans in België gebeurt, een ge noegen dat geen leedvermaak is maar in gegeven door de overweging dat in het eigen land tot geen extreme oplossingen is over gegaan. Het spreekt van zelf dat de hui dige regeering aan den stand van zaken niet veel schuld heeft en dat tenslotte de vorige regeeringen-Van Zeeland ook door de om standigheden, die evenmin konden be- heerscht worden als thans, werden gedre ven. Maar alles bij elkaar genomen is het opvallend dat de socialistische invloeden sterk schijnen te verminderen, welke tot dusver in den schoot van het kabinet een dynamische kracht hadden ontwikkeld. De tijd schijnt te keeren. Het publiek wil geen devaluatie meer. Daarom moet de inflatie van de uitgaven worden tegen gegaan. Daarom, zoo redeneert men verder,, moeten degenen die van de begrooting genieten, ook opofferingen doen. Of dit zonder politieke strubbelingen kan gebeuren is heel de vraag. Wat onvermijdelijk was, is gisteren een feit geworden: een van de colonnes van Franco's troepen, die nabij den Ebro-mond opereerden, heeft de kust van de Middellandsche Zee bereikt. Het is het leger van generaal Aranda, dat Vinaroz binnentrok. Daarmee is de verbinding tusschen Barcelona en Valencia verbroken. De rechtschen hebben bovendien San Mateo bezet en rukken thans op naar Benicarlo. Sedert de opmarsch naar Tortosa door den verbeten tegenstand van de republikeinen geheel tot stilstand was gekomen, had men van hun operaties weinig vernomen en was de aandacht geheel gericht geweest op de verbitterde gevechten in de buurt van Cherta. Maar sedert de troepen uit Morella het vlakke kustgebied hadden bereikt, dat den regeeringstroepen minder goede ge legenheid bood voor het innemen van sterke defensieve stellingen, is het hard gegaan. Nadat nog verschillende dorpen tusschen San Mateo en de kust bezet waren zijn in den loop van gisteren Franco's troepen de kustplaats Vinaroz binnengerukt. De spoor weg en de groote straatweg langs de kust, de laatste en vitale verbindingen tus schen beide Spanjes van de regeering, tus schen Barcelona en Valencia, zijn verbro ken. Transporten van troepen, krijgsmateriaal en levensmiddelen zijn niet meer mogelijk dan over zee, waren overigens den laatsten tyd toch al bijzonder moeilijk geworden door de ononderbroken en ongemeen zware bombardementen van de smalle strook gronds welke zich nog in handen van de regeering bevond. De gebeurtenissen kun nen zich nu snel ontwikkelen. Afgezien van de strategische positie zal de doorbraak naar de zee een gevoelige slag zijn voor het mo- reele weerstandsvermogen der verdedigers van het nog resteerende gebied. Tortosa kan nu ook van het Zuiden uit be dreigd worden, ja wordt dit reeds nu, want na bezitting van Vinaroz zyn de nationalis ten al verscheidene kilometers langs de bei de kustwegen, die naar het Noorden leiden, opgerukt en hebben zij Uldecona en Alcanar ingenomen. Hieruit blijkt, dat het terrein nauwelijks meer verdedigd wordt en inder- WEGENS HET PAASCHFEEST ZAL DIT BLAD MAANDAG 18 APRIL NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. Het Kon. Ned. Met. Inst. in de Bilt deelde ons hedenmorgen mede; Hedenmorgen omstreeks zes uur (tijd van Green wich) werd aan het Meteoro logisch Instituut te de Bilt een buiten gewoon sterke magnetische storing op- geteekend, die vermoedelijk nog gerui- men tijd zal voortduren. Jozef van Habsburg op vrije voeten. - Aartshertog Jozef Ferdinand van Habsburg, die naar het concentratiekamp Dachau ge bracht was, is vrijgelaten na een groote boete betaald te hebben. Bekend handelsman gearresteerd. Groot opzien is te Belgrado gebaard door de arrestatie van den bekenden handels man en bankier Lioevba Sabatsjewitsj, in wiens bagage verdachte documenten ont dekt zouden zijn door de douane, toen hy van een reis naar het westen terugkeerde. Volgens sommigen zou er sprake zijn van deviezensmokkelarij, volgens anderen van knoeieryen bij leveranties van oorlogstuig. Droogte teistert West-Nieu w-Zuid- Wales. - Duizenden schapen zijn in het Westelijke deel van Nieuw-Zuid-Wales omge komen als gevolg van een der ergste droog teperioden, welke dit rijke wolgebied sinds 1902 heeft gekend. De droogte strekt zich ook over andere gebieden uit en in de ker ken wordt vurig om regen gebeden. Geen grassprietje valt er te zien en slechts met de grootste kosten kunnen de veehouders een uitbreiding der veesterfte voorkomen. Zou de droogte aanhouden tot het koude weer komt, dan zouden de vooruitzichten bijzon der ernstig moeten worden geacht. Groote brand vernielt arbeiderswonin gen. - Een hevige brand heeft gisteren in de wijk Bow in Oost-Londen een blok arbei derswoningen vernield. Een zevenjarig kind is in het ziekenhuis aan de bekomen brand wonden overleden. Zes andere personen moesten ter verpleging worden opgenomen. daad maken de rechtsche berichten melding van een vlucht van den vijand. Ten Zuiden van Vinaroz is het niet anders. De bezetting van Benicarlo hier maakt, dat Franco's troe pen nu reeds een gebied van meer dan 30 kilometer in hun macht hebben. Verklaring van generaal Miaju. Generaal Miaja heeft te middernacht de pers ontvangen en den toestand besproken, die geschapen is door den opmarsch der rechtschen, v irdoor Catalonië gescheiden is van Valencia. Deze scheiding werd ver wacht en aan Miaja zijn reeds instructies gegeven om het bewind te voeren over het van Catalonië gescheiden deel van het link- sche Spanje. Miaja getuigde van het optimisme der regeeringstroepen, die zich opmaken te over winnen, dank zij een perfecte organisatie, die met discipline wordt verwezenlijkt. Al len, aldus de generaal, weten waarvoor zy strijden en bezitten derhalve de moreele kracht, de weegschaal van den oorlog te doen overslaan naar de zijde van de recht vaardigheid en het recht. Indien het volk al zyn krachten geeft, is de overwinning zeker, ondanks de moeilijkheden van het oogenblik. catalonié geïsoleerd

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1