Er ging eerrw^irv00rbjj Dubbele garantie voor alle verzekerden Algemeene Friesche Levensverzekering-Mij. Groot-Noordhollandsche van 1845 1 „S.D.A.P. op de bres voor alle arbeiders". DERDE BLAD. Burmaniahuis Leeuwarden van Brienenhuis x - Amsterdam Binnenland Aldus Koos Vorrink op het heden begonnen Paaschcongres. Congressisten te Arnhem. jf' ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 16 APRIL 1938. In Obdam zün, volgens een bericht uit die gemeente, groote hoeveelheden aard- appelenplanten afgevroren omdat ze on gewoon vroeg in den grond gezet zijn en nu van de nachtvorsten hadden te lijden „Een slechte inzet", schrijft de cor respondent. Inderdaad, men had ze beter wat Jater in den grond kunnen zetten. De R. K. Middenstandsvereeniging hheft te Bergen vergaderd. Het N. H. D meldt dat by de rondvraag het bestuur in over weging werd gegeven, maatregelen te nemen tegen vliegende winkeliers wat door het bestuur ernstig onderzocht zal worden. Middenstanders, die voor tijdsbesparing met de K. L. M. reizen, weten dus wat hen boven het hoofd hangt. In de Heldersche Courant wordt gead verteerd, dat de beste Fongersrijwielen bii van Grunningen zijn te krijgen. Wij hebben altijd gedacht, dat alle Fongers-rijwielen van Groningen afkom stig waren. In de poldervergadering van Schellink- ihout heeft men, naar een blad in deze omgeving meldt, de zwanen onder de loupe genomen. We meenen, dat deze vogels zoo groot zijn, dat men ze best met het bloote oog had kunnen bekijken. ,,Er brak iets in haar, zooals er iets in mij was gebroken en het lag in scherven aan onze voeten", lezen wij in het feuil leton van de N. Langed. Crt. Wij veronderstellen, dat zoowel zij als hij een glaasje naar binnen had geslagen. Bii den heer Dral te lip is een kuiken met twee achterlichaampjes en vier poo- ten geboren. Naar de eigenaar aan de E. Crt. mede deelt, zal dit een bijzonder voordeelige kip worden, daar ze twee eieren per dag zal kunnen leggen. Het dubbele voordeel van deze dubbele achterdeelige kip komt o. i. nog meer uit als men bedenkt, dat ze maar één snavel heeft tn dus maar éénmaal per dag wat voer zal moeten hebben. In het Zaansch Gemeenteblad „De 70(10" wordt in 'n annonce reclame gemaakt voor de „Oude Begrafenisonderneming", waar bij verteld wordt, dat men hier de mooist uitgevoerde begrafenis voor den billijksten prijs krijgt waardoor men zich circa 30 kan besparen. „Wenscht U onze hulp", aldus het slot van deze advertentie, „wendt U dan tot een der leden". Wij moeten eerlijk bekennen, dat wij die hulpverleening een beetje verdacht vinden. In hetzelfde blad wordt gemeld, dat een wielrijder op den onverlichten pro vincialen weg nabij Krommenie door een tegenkomenden wielrijder is geslagen. Blykbaar een variatie op de sportberich- waarin melding wordt gemaakt van Ho, u!j"uers die door wielrijders uit dezelfde richting worden geslagen. Uit Grootebroek wordt aan de E. Crt. gemeld, dat zich bij de muziekvereeniging net bijzondere geval voordoet, dat niet minder dan acht leden in het huwelijks bootje stappen, wat de vereeniging voor eigenaardige moeilijkheden plaatst. Blijkbaar is men bevreesd, dat er onder ït achttal eenigen zijn, die voortaan niet meer de eerste viool mogen spelen. Volgens de Heldersche Crt. beschikt de stafmuziek der marine nu over een com- positie voor tamboers en pijpers waarin de ouderdom van de pijpers'op duidelijke wijze verwerkt is geworden. Wij veronderstellen, dat men dit duide lijk gemaakt heeft door een groot aantal rustteekens in de compositie aan te brengen. Volgens de Noorderpost wordt te Scha- gerbrug een fancy-fair gehouden waarbij naast talrijke attracties ook gelegenheid voor dansen zal bestaan. Blijkbaar wordt het dansen in Schager- brug niet tot de attracties gerekend. Het N. H. Dgbl. meldt dat in Bergen het jaarlijksche lentebal in café Hilbrand weer voor de deur staat. Waarschijnlijk een bal-champêtre. Naar uit Middelburg wordt gemeld, heeft de rechtbank aldaar den directeur van den reinigings- en ontsmettingsdienst vrijgesproken, nadat tegen hem drie maanden gevangenisstraf wegens ver duistering was geëischt. Blijkbaar is dit het eerste geval, dat de directeur van een dergelijken dienst zelf van vreemde smetten gereinigd is gewor den. Onder het opschrift „Een droevig feit", lezen wij, dat een negenjarige jongen door „struikeling" in het Laakkanaal is ver dronken. Vermoedelijk zal de stakkerd wel een flinke „buitelen" gemaakt hebben, Naar uit Almelo wordt gemeld, hebben de samenwerkende metaalbewerkersbon den de directie van de N. V. Eversleep aldaar een ultimatum gesteld, zoodat daar waarschijnlijk een staking zal uitbreken. Wij vermoeden, dat deze matrassenfa- briek niet met een sit down-, maar met een lay down-staking bedreigd wordt. Een onderneming aan de Westzijde te Zaandam adverteert in het Zaansch Ge meenteblad, dat zij gaarne bereid is voor de komende feestdagen de ladders in de kousen op te halen. Waarschijnlijk een inrichting waarvan de ophaaldienst eerst de kousen zal komen afhalen. Koos Vorrink ARNHEM, 16 April. In de groote zaal van „Musis Sacrum" te Arnhem is heden middag om 3 uur het Paaschcongres der S. D. A. P. geopend met een rede van den partijvoorzitter, den heer KoosVorrink. „Een veelbewogen jaar ligt achter ons, zoo zeide hij. De span ningen op internationaal terrein hebben 'n bijna ondragelijke hoogte bereikt. Het °°rl°gs- gevaar is dreigender dan ooit, sinds ne sluiten van den wapenstilstand na den grooten oorlog. In feite woedt de oorlog op meedoo- genlooze wijze in het Verre Oosten en in Spanje, conflicten, die met moeite kunnen worden gelocaliseerd en elk oogenblik aanleiding kunnen zijn tot een algemeenen wereldbrand. Niemand kan in twijfel yerkeeren om trent de vraag, van welke zijde de vrede gevaar wordt gebracht. Het zyn de autori taire en fascistische staten, die onb schaamd de meest brute machts- en ge- weldspolitiek openlijk verheerlijken e practisch in toepassing brengen. Mrt de nieuwste variatie daarvan heeft de wereld kennis gemaakt bij gelegenheid van de in lijving „Op eigen verzoek van Oostenry by Duitschland. Na het gebeurde in Oostenrijk valt een stemming te constateeren van: redde, w zich redden kan! Dat komt neer op een verdere afbraak van de rechtsmethode de internationale politiek, zooals die e lichaamd is in het Volkenbondsverdrag en een verder afglijding naar de openlijke o verkapte bondgenootschappen, de politie van vóór den oorlog. Het heeft alles z'n uitgangspunt bij de sanctiemaatregelen ten gunste van Abessinië en tegen Italië gericht. De Moctiemaatregelen zijn mislukt eo daarmee zou zijn bewezen, dat er geen collectieve veiligheid meer bestaat of ooit heeft bestaan. Daartegenover wil spr. stellen, dat het mislukken der sancties niet het gevolg is geweest van de onmacht der samenwerken de staten, maar van hun onwil om de sancties in vollen omvang toe te passen, waarbij het uitblijven van een petroleum- sanctie als het groote lek in het systeem moet worden aangewezen. Wij staan voor de historische taak trouw te blijven aan de idee der collectieve vei ligheid en daarvan het maximum te reali- seeren dat op een bepaald oogenblik be reikbaar is. Onze regeering overstag. Helaas is ook de Nederlandsche re geering overstag gegaan. Zij heeft zich zelfs een weinig benijdenswaardige vermaardheid verworven door het on gelukkige initiatief tot de erkenning van den koning van Italië als keizer van Ethiopië, waarmee zij verklaarde een zelfstandige bijdrage te hebben willen leveren tot de pacificatie van de internationale atmosfeer. Uit het feit dat de socialistische inter nationale steeds weer opnieuw een krach tige, eensgezinde houding van alle Vol- kenbonds-staten ter handhaving van de internationale rechtsbeginselen heeft ver langd en de partij dat standpunt steeds tot het hare heeft gemaakt hebben sommige persorganen afgeleid, dat ook de S. D. A. P. haar directieven ontvangt van buitenland- sche instanties. De opzet zal wel zijn ge weest, gelijk by vroegere gelegenheden, haar in één hoek te duwen met de commu nisten, die zonder meer de %'illooze uit voerders zijn van de parolen van een poli tieke organisatie, die zelve niet anders is dan een verlengstuk van de Russische re geering en daarmee een werktuig in de handen van Stalin, den verschrikkelijke. De waarheid is, dat de S. A. I. van welke re geering ook, volkomen onafhankelijk is, dat de vertegenwoordigers der partij een zelfstandig aandeel hebben in het partijge- nootschappelyke beraad, en dat tenslotte elke nationale partij volkomen gerechtigd is, de uitvoering der genomen besluiten, die nooit het karakter hebben van dwingende voorschriften in overeenstemming te brengen met de nationale verhoudingen en mogelijkheden. Thans moet naar sprekers overtuiging het eensgezinde parool van de geheele door het fascisme bedreigde wereld, luiden: Bereid tot ieder redelijk overleg, maar niet bui gen voor de afpersingspolitiek en de poli tiek van de gepantserde vuist der fascis tische staten. Vasthouden aan het beginsel der collectieve veiligheid. Natuurlijk zijn wij als kleine mogendheid, evenals andere kleine mogendheden, voor een groot deel afhanke' jk van den Vol- kenbondstrouw van Frankrijk en Enge land. Maar welk belang kan er voor de kleine naties mee gediend zijn, de grooten door een openlijke betuiging van ongeloof in den Volkenbond van hun verdragsver plichtingen te ontslaan? Hoe ver moet het in sommige kringen met het defaitisme ten aanzien van den Volkenbond reeds gekomen zyn, dat men den eisch van trouw aan die beginselen, zooals die door de socialistische beweging, nationaal en internationaal is geformuleerd, poogt te diskwalificeeren als aansporing tot oorlog. Spionnage-diensten. Het is thans voor niemand meer een ge heim dat alle vijf werelddeelen zijn inge schakeld in een dicht net van de geraffi neerdste, kostbaarste politieke propaganda- actie. die ooit werd gevoerd, die 't illustere voorbeeld van de Komintern reeds verre heeft overtroffen, en die wordt aangevuld door een spionnage-dienst, waarvan de in dwangorganisaties onder toezicht gehou den, zoogenaamde volksgenooten in den vreemde, de vrijwillige of gepreste mede werkers zijn. Voor ons eigen land is daarbij groote waakzaamheid geboden. Mussert en Hitier. Slechts wie van den ernst van deze waar schuwing doordrongen is, kan de ware be- teekenis van het Nederlandsche fascisme beseffen. Een voortgezette actie tegen den onbe- duidenden heer Mussert en zyn satellieten kan den indruk wekken van het schieten met kanonnen op straatmusschen, maar in waarheid moet men rekening houden met de mogelijkheid, dat Mussert is „de stad houder in hope" van Hitier. Er was reden tot groote voldoening, toen op 26 Mei van het vorige jaar het Neder landsche volk getuigenis aflegde van zijn verknochtheid aan de democratie. De Ne derlaag van de N S. B. verwekte een spon tane volksvreugde, dwars over alle verdere partijschakeeringen heen. Wij mogen ons echter door de verdeeld heid van het Nederlandsche fascisme, die daarvan het indirecte gevolg was, niet la ten misleiden. Wij mogen dat in Nederland te minder, omdat de toestand van ons eco nomische leven zóó zorgwekkend is, dat hierin een gevaar schuilt voor ons geheele volksleven. De massa-werkloosheid in ons land vormt de voedingsbodem voor het fascisme. De werkloozen in Oostenrijk. Toen party en vakverbond in hun manifest aan het Nederlandsche volk hierop wezen, deden zij dat, omdat alle ter zake kundigen weten, dat ook in Oostenrijk de massa-werkloosheid tien duizenden voor de nazi-propaganda toe gankelijk heeft gemaakt, die daar vroe ger volkomen afwijzend tegenoverston den. Vandaar de aanmaning in het manifest van S.D.A.P. en N.V.V. tot de Nederland sche regeering, om eindelijk over te gaan tot een grootsch-opgezette welvaartspolitiek. De verkiezingsuitslag. De verkiezingsuitslag toonde twee aan gezichten. Het extremisme werd verslagen, maar Colijn won. Daarmee kreeg het reaction- naire deel en het door socialistenhaat ver blinde deel der R.K.S.P. zijn kans. De leuze werd: herstel van de coalitie en in elk geval de sociaal-democraten buiten de regeering. Het resultaat was een regeering op zooge naamd positief-christelij ken grondslag, die opnieuw, alle theologische uitlegkunde ten spijt, de tegenstelling in ons volk wakker roept: hier de christenen en daar de heide nen! Het beroep op positief christelijke grond slagen is in hooge mate gevaarlijk voor de wezenlijke waarden van het christendom. In het verleden zijn vele tienduizenden ver vreemd van kerk en godsdienst, niet omdat zij bezwaren hadden tegen de christelijke beginselen als zoodanig, maar omdat zij te leurgesteld waren, dat er zoo weinig ernst werd gemaakt met de toepassing dier begin selen in de maatschappelijke werkelijkheid. De begrootingsdebatten gaven geen reden tot hoopvol vertrouwen in de scheppende kracht op sociaal- en economisch gebied van het dus genaamde positieve christendom. Alles voor de landsverdediging. Geen spoor van een doelbewuste, grootsch opgezette welvaartspolitiek, niets voor de ouden van dagen, niets voor het onderwijs. Nieuwe oriëntatie! Intusschen constateert spr. met vol doening, dat ook in de kringen van het confessioneele protestantisme zich een nieuwe en moediger oriëntatie ten aan zien van het maatschappelijk leven baanbreekt, dan voor Nederland beli chaamd is in het trio Colijnde Wilde van Dijk. Op de wereldkerkenconferentie, afgeloo- pen zomer te Oxford gehouden, werd een karakteristiek gegeven over het huidig maatschappelijk bestel, waarin over de eco nomische orde wordt gezegd, dat de eenige vorm van arbeid, die voor vele mannen en vrouwen openstaat, of het feit, dat in het geheel geen arbeidsmogelijkheid zich voor doet, hen verhinderen om in hun dagelij k- sche leven een christelijke roeping te zien. Met voldoening stelt spr. vast, dat de denkbeelden van het Plan van den Arbeid ingang hebben gevonden in allerlei kringen, buiten de eigen rijen. Wat de ordeningsge dachte betreft, is over het beginsel zelf nauwelijks verschil van meening, het gaat slechts om de wijze waarop en de mate waarin de ordening moet worden doorge voerd. Het aantal voorstanders van een krachtiger werkloosheidsbestrijding door een politiek van openbare werken, groeit ziender oogen. Terwijl de aanwezigen zich van hun ze tels verhieven herdacht spr. vervolgens de' genen, die de beweging in het afgeloopen jaar door den dood ontvielen. Daaronder zijn velen, wier toegewijden arbeid geen wijder bekendheid verwierf dan in hun naaste omgeving. Met name herdacht spr. wijlen den heer Bartels, burgemeester van Hoogezand, S. J. Pothuis uit Amsterdam, A. Harms, gedelegeerd commissaris van de „Centrale", Marie de RoodeHeijermans, den Vlaamschen socialist Eduard Anseele en Thomas Masaryk, den president-bevrij der der Tsjecho-Slowaaksche republiek. Verder herdacht hij allen, die op de slag velden in het Verre Oosten en in Spanje het slachtoffer werden van de barbaarsch- heid van imperialisme en fascisme en hen, die na gruwelen van de terreur in Italië en Duitschland, thans in Oostenrijk ten offer vallen aan de wraakzucht hunner overwel digers. Voor de partij was het afgeloopen jaar er een van groote activiteit naar buiten tot aan de verkiezingen en daarna een van rus tige consolidatie naar binnen. Het aantal leden is het hoogste, dat de partij ooit telde, al kon de top, die vlak na de verkiezingen werd bereikt, niet worden gehandhaafd. Kwestie-Kiës. Helaas moest de party dit jaar het hoofd bieden aan een ernstig intern conflict. Voor zoover het beleid van het partijbestuur daarbij betrokken is, zal het congres daarover hebben te oordee- len. De partij heeft bewezen de geestelijke veerkracht te bezitten om groote vraag stukken groot te zien. Ook de massa der partij genooten heeft het aldus verstaan, al kan spr. zich voorstellen, dat er anderen zijn, die zich niet zoo gemakkelijk kunnen neerleggen bij gewijzigde opvattingen en gewijzigde formuleeringen. Hiermede verklaarde de heer Vorrink het vier-en-veertigste congres der S.D.A.P. voor geopend. OP GEBROKEN SCHIP IN EEN ORKAAN. Grieken aan den dood ontsnapt. Gistermiddag is een gedeelte van de be manning van het Grieksche stoomschip Mount Kyllene, dat in ballast van Amster dam naar de Golf van Mexico bestemd was en in den Atlantischen Oceaan ten onder ging, te IJmuiden aangekomen met het En- gelsche tankmotorschip Inverlee, dat haar gered had. Uit den mond van een der opvarenden van het Grieksche stoomschip vernamen wij de volgende bijzonderheden over den ondergang van het schip. Het stoomschip had bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij een belangrijke her stelling onderagan en was in den namiddag van 2 April onder bevel van kapitein S. Pa teras van Amsterdam naar Mexico vertrok ken om aldaar lading in te nemen. Op ongeveer driehonderd mijl benoorden de Azoren werd het schip door een orkaan overvallen, waardoor alles op dek kort en klein geslagen werd. Het schip was, doordat het hoog op het water lag, een speelbal der golven en de bemanning dreigde elk oogen blik met het schip in de golven te verdwij nen. Saamgeschoold op het dek achter de hut ten en de machinekamer constateerden de opvarenden op een gegeven oogenblik, dat het schip met een oorverdoovend gekraak in tweeën brak en de twee heften van elkander dreven. Dat er een explosie heeft plaats ge vonden, zooals men uit de eerste berichten meende te moeten opmaken, werd ten stel ligste ontkend. Het schip is louter een offer van den orkaan geworden. Door den -marconist waren nog even te voren noodseinen uitgezonden met dringend verzoek om spoedige hulp, omdat men elk oogenblik kon zinken. De seinen werden op gevangen door drie motortankschepen, te weten: Inverlee, Kaia Knudsen en Athel- foam, die zich met versnelde vaart naar de plaats van de ramp spoedden. Nauwelijks waren de drie schepen nader bij gekomen of de Grieken moesten van de eenige kans op lijfsbehoud gebruik maken door over boord te springen. De scheepsboo- ten waren alle stukgeslagen en men kon niet afwachten tot de door de andere schepen uitgezette booten waren aangekomen. Behalve de marconist, twee matrozen en een tremmer konden allen door de te hulp gekomen schepen gered worden. Even later zonken de twee helften in de diepte weg; de redders waren nog op het juiste oogenblik aangekomen. De geredden waren vol lof over de opva renden van het motorschip Inverlee. Ieder had iets van zyn kleeren gegeven, want de Grieken hadden niets meer kunnen redden dan het veege lijf en de kleeren die zij aan hadden en door de schipbreuk ernstig ge leden hadden. In Amsterdam zullen zij van nieuwe klee ren worden voorzien en een verklaring af leggen by den Griekschen consul, waarna z?J huis toe zullen gaan. Het stoomschip Mount Kyllene werd in 1919 op een Engelsche werf gebouwd en be hoorde aan de reedery Kulukundis Shipping Company S.A. te Piraeus en had een inhoud van 5313 bruto register ton. DE STAKING AAN DEN WIG BAARN HILVERSUM. In verband met de staking bij de firma Joh. de Kroon uit Rhenen aan den provin cialen weg Baarn-Hilversum deelen de sa» menwerkende arbeidersorganisaties fai het bouwbedrijf ons mede: Sedert Maart 1937 is met de landelijke patroonsorganisaties een collectieve arbeids overeenkomst voor water-, spoor- en wegen bouw afgesloten. Bij deze overeenkomst zijn voor 80 pro cent de wegenbouwers aangesloten. Voor da gemeente Baarn is een loon overeengeko men van 53 cent voor vaklieden, 41 cent voo» de geoefenden en 40 cent voor ongeschool den. Het meerendeel van de arbeiders aait den wegenbouw valt onder de 3e groep def loonen. Reeds meermalen is met den heer de Krooö geconfereerd om op zyn werk de L.C.A.Q, nageleefd te krijgen, daar er ten opzichte van de loonen belangrijke afwijkingen wer den geconstateerd. Deze conferenties hadden geen resultaat, waarop door de samenwerkende bouwvak arbeiders-organisaties den heer de Kroon is medegedeeld, dat moeilijkheden op zyn werft niet zouden uitblijven. Eerst daarna is de aannemer overgegaari tot het laten teekenen van individueele ar beidsovereenkomsten, waarin eensdeels een loon werd genoemd van 35 cent per uur, in enkele gevallen iets hooger, maar in een deel was zelfs geen loon ingevuld; dat zou de aannemer zelf wel bepalen. Donderdagmorgen 14 April is na het stel len van een ultimatum de staking ingegaan, die zich geleidelijk uitbreidt en thans 52 ar beiders omvat. De aannemer schijnt de hoop te koesteren, dat de bestekbepalingen worden opgeheven. Aan arbeiderszijde leeft het vertrouwen, dat de overheid langs dien weg geen partij irt het conflict zal kiezen. LEVERINGS- EN BETALINGSCONDITIES VOOR SCHOENEN EN LEDER. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van economische zaken in antwoord op het desbetreffende verzoek van de „Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten" medegedeeld, dat hij in beginsel bereid is het door deze federatie genomen „bindend besluit inzake leverings- en betalingscondities bij levering van schoenen" met aangehechte „leverings- en betalingscondities voor den Nederland- schen schoenhandel" algemeen verbindend te verklaren. Eenzelfde bereidverklaring heeft de mi nister van economische zaken doen toeko men aan de „Federatie van vereenigingen van Nederlandsche lederfabrikanten" en de „Vereeniging van lederimporteurs", in ant woord op het verzoek dezer organisatie) een door haar genomen bindend besluit inzake „leverings- en betalingsvoorwaarden voor leder" algemeen verbindend te verkla ren. INVOER VAN NED. GROENTEN IN BELGIE. Bezwaren van Belgische handelaars. De Belgische nationale federatie van be- roepsvereenigingen van Belgische hande laars in fruit, groenten, aardappelen en vroe ge groenten heeft aan den minister-president en aan de ministers van buitenlandsche za ken, van arbeid, van economische zaken en van landbouw een request gezonden, waar in wordt aangedrongen op onmiddellijke op zegging van de Belgisch-Nederlandsche overeenkomst op landbouwgebied en meer speciaal op het afschaffen van: 1. de vaste contingenten, 2. het van Nederlandsche zijde beheeren der contingenten, 3. de beschik king der maendelyksche quota, 4. het ver vroegde gebruik der contingenten. De federatie in kwestie, die plus minus 1800 leden telt, zegt, dat zoo spoedig moge lijk een einde moet gemaakt worden aan een voor de Belgische vruchten- en groenten- handelaars onhoudbaren toestand. MEVR. THEO MAN-BOUWMEESTER 88 JAAR. Mevr. Theo Mann-Bouwmeester wordt Maandag 18 April 88 jaar. HOOGDRUKAPPARAAT UIT ELKAAR GESPRONGEN. Gistermiddag is in een afdeeling van het laboratorium van de staatsmijn „Emma te Heerlen een hoogdrukapparaat uit elkaar gesprongen. De 20-jarige de K. uti Heerlen, die juist was binnengekomen, kreeg een wegspringend stuk ijzer in den rug en werd levensgevaarlijk gewond. Hij moest m het ziekenhuis worden opgenomen. Drie andere personen, die zich in het ve trek bevonden, kwamen met den schrik vtj. De materiele' schade is vry groot Deuren en vensters werden vernield en in de afdee ling bleef verder bijna geen stuk heel.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9