Agenda BUITENRITTEN U.L.V.A.D.E.R.O. „Gezworen Kameraden NASSAU TAX. Tel. 3545. J. RINGERS t Ernstig ongeluk op het rangeerterrein. Botsingen op den weg. LAAGSTE TARIEVEN. EERSTE BLAD. speelt DONDERDAG 21 APRIL 's avonds 8 uur in het Gulden Vlies Kaarten a 0,95 verkrijgbaar Boek handel v. d. MEULEN, Langestraat. Plaatsbespreking voor niet-donateurs 81 April 1112 uur a. d. zaaL uit Moordrecht, die den wagen bestuurd had, de 25-jarige Arie Palsgraaf uit Moordrecht, de 20-jarige Jan Versteeg uit Moodrecht, Arie Kersbergen uit Gouderak en Pieter Blonk uit Ouder kerk aan den IJseL Alle slachtoffers zijn ongehuwd. Nog voordat alle zeven inzittenden uit het water waren gehaald, waren dokter K. Zandbergen en dokter E. Boonstra uit Capelle aan den IJsel ter plaatse om de eerste hulp te verleenen. Spoedig daarop verscheen ook de geneeskundige dienst uit Rotterdam ter plaatse. De beide bewustelooze jonge mannen, die het eerst uit den wagen waren gehaald, werden per auto naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam overgebracht. De vijf lijken werden eerst geplaatst in de garage van den heer Oudenaarde, in de buurt van het ongeval gelegen. Ook deze zijn later naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam vervoerd. Zoodra hij was gewaarschuwd, heeft de burgemeester van Capelle aan den IJsel, de heer J. Verloop, zich naar de plaats van het ongeval begeven om persoonlijk lei ding aan het reddingswerk te kunnen geven. Later in den nacht arriveerde ook de burgemeester van Moordrecht, de heer K. H. Brandt, op de plaats van het onge val. Het is gebleken, dat gebruik van sterken drank niet vreemd moet zijn aan dit ongeval. Bovendien zaten in den wagen, een kleine vierpersoons Nash, niet minder dan zeven personen. Voorin zaten behalve de bestuurder nog twee jonge mannen, de overige vier zaten in de kleine ruimte achterin. Hierdoor was het onmogelijk, toen de auto in het water terecht was gekomen, het voer tuig te verlaten. Het schijnt, dat onder water in den wagen een vechtpartij heeft plaats gehad. Een onderhoud met den heer van Nimwegen. Korten tijd na het vreeselijke ongeval hebben wij een onderhoud gehad met den heer van Nimwegen, een der eersten die ter plaatse was. Hij vertelde ons, dat, toen hij door den jongen I£ooi was gewaar schuwd, hij eerst zooveel mogelijk per telefoon hulp heeft ingeroepen. „Toen ik mij naar buiten begaf, waren vele omwonenden ook reeds op den weg. Hoewel het erg koud was, waren de meesten slechts gedeeltelijk gekleed. Men had gauw wat aangetrokken, over het nachtgewaad, om zoo mogeijk nog hulp te verleenen. Het was een vreeselijke conster natie in den nacht. Spoedig nadat ik per telefoon de auto riteiten had gewaarschuwd, was zoowel uit Capelle als uit Rotterdam hulp ter plaatse. We wonen hier eigenlijk als een klein groepje bij elkaar ver van de be bouwde kom, als een buurtfamilie." De heer vaa Nimwegen zeide ons ver der zelf niet te hebben gehoord, dat de auto was te water gereden, hoewel dit schuin tegenover zijn woning is gebeurd. Bocht niet opgemerkt? Van Rotterdam komende, maakt de weg, die vlak is en op dezelfde hoogte ligt als het omliggende land, ovei de brug een flauwe bocht naar links. De bestuurder van den verongelukten wagen schijnt deze bocht niet te hebben bemerkt en is recht uit in de rechts van den weg loopende sloot gereden. De ernstig beschadigde wagen is in den loop van Maandagochtend door een kraanwagen op het droge gebracht. Maandagochtend vroeg is ook het parket uit Rotterdam, vertegenwoordigd door den officier van justitie, mr. H. A. J. Reumer, op de plaats van het ongeval gekomen om een onderzoek in te stellen. Uit het onderzoek is nog gebleken, dat twee horloges van slachtoffers zijn blijven stilstaan te 1.15 en 1.17 uur. Met volle vaart te water gereden. Omtrent het ongeluk kan nader worden gemeld, dat de beide drenke lingen, die in het ziekenhuis aan den Coolsingel zijn opgenomen, in den loop van den dag bij kennis zijn ge komen. Zij verkeerer buiten levens gevaar en hun toestand is naar om standigheden goed. Hun is een kort verhoor afgenomen, waaruit bleek, dat in de auto, die gehuurd was bij de garage van Hoorn te Gouda, aanvankelijk vijf personen hadden gezeten. Zij hadden den wedstrijd Feijenoord P.S.V. bijgewoond en waren daarna de stad in gegaan. Op de terugreis ontmoetten zij op den Oostzeedijk den 33-jarigen Kasbergen, aannemer ie Gouderak en den 27-jarigen Blonk, zand- en gri ïdhandelaar tp Ouderkerk aan den IJsel, die zij uitnoo- digden mee naar huis te rijden. Toen het ongeluk gebeurde had de auto een vaart van ongeveer tachtig kilomete., dit is de maximum snelheid, die het voertuig kon behalen. De auto was in het water nog tien meter voorbij de brug doorgeschoten, het was ter plaatse niet diep, namelijx 1.20 meter, zoodat de wagen nog een stuk boven de oppervlakte uitstak. Hij was echter gekanteld, zoodat de inzittenden allen onder water kwamen te liggen. Zy konden zich echter niet bevrijden uit den kleinen wagen, waarin men als een kluwen opeetx aat, Alkmaar, Dinsdag. Op 61-jarigen leeftijd is hier ter stede op eersten Paaschmorgen overleden de heer J. Ringers, bouwkundige alhier, een man, die, zoowel in zijn vakorganisaties als In het politieke en openbaar leven een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Reeds gedurende vier jaren was hij een hart-patiënt en de laatste twee jaren heeft deze kwaal hem zoo aangegrepen, dat hij bedlegerig werd. Hij werd ongeveer 37 jaar geleden in de firma Ringers, de zaak van zijn vader, opge nomen en heeft sindsdien als bouwpatroon veel voor de werkers in het bouwvak ge daan. De heer Ringers was jarenlang voorzitter, van den Patroonsbond voor de bouwbe drijven in Nederland en op zijn initiatief kwam drie jaar geleden een fusie tot stand met den Nederlandschen aannemersbond, waardoor beide organisaties vereenigd werden in de N. A. P. B. de Neder- landsche Aannemers en Patroonsbond. Een zijner eerste werken was de bouw van de Stichting Paling en Van Foreest. Ook heeft de heer Ringers hier ter stede o.a. het gebouw van het agentschap van de Nederlandsche Bank op den hoek van de Heul en het Ritsevoort gebouwd. In het openbare leven heeft de heer Ringers een vooraanstaande plaats ingeno men. Hy was sedert 1922 toen de nieuwe Ka mer van Koophandel tot stand kwam, lid van dat college en heeft zich o.a. verdien stelijk gemaakt als voorzitter van de Ver- keerscommissie waarin hij b.v. zeer ge ijverd heeft voor de tot standkoming van de verbetering aan den Twuyverweg. Verder was de heer Ringers nog be stuurslid van „Liefdadigheid naar Vermo gen", voorzitter van de Onderlinge Glas verzekering, president-commissaris van de N.V. Boekhandel en Drukkerij ter Burg, regent van het Provenhuis Helena van Oosthoren, commissaris van Ringers choco ladefabrieken en plaatsvervangend heem raad van het Hoogheemraadschap. Als man van christelijken huize is het begrijpelijk, dat vooral in het christelijk leven de heer Ringers een man van groote verdienste is geweest. Hij was vele jaren voorzitter van de Zondagsschool, voor welke functie hij ver leden jaar bedankte. Verder was de heer Ringers voorzitter van de drie christelijke scholen hier ter stede, van de beide lagere scholen en van de U. L. O.-school. In het politieke leven heeft de heer Ringers zich natuurlijk niet onbetuigd ge laten. De heer Ringers was lid van Provinciale Staten. Twee maanden geleden heeft hij om ge zondheidsredenen bedankt als voorzitter van de Christelijk Historische Kiesver- eeniging welke functie hij vele jaren heeft waargenomen en jarenlang was hij voor de Christelijk Historische partij reeds lid van den kieskring Den Helder. Van September 1919 tot 12 Juli 1934 was de heer Ringers lid van den gemeenteraad en van 1923 tot 1930 wethouder van Pu blieke Werken. Hij was met zijn partijgenoot Vogelaar in den Raad een zeer geziene figuur en een gezaghebbend man. Als bouwpatroon was hij een zeer deskundig wethouder van Publieke Werken, die volkomen op de hoogte was van alles wat onder zijn afdee- ling ressorteerde. Uit deze opsomming van functies en werkzaamheden blijkt welk een verdienste lijk burger met den heer Ringers is heen gegaan. Hij was een sympathiek en vriendelijk man, steeds bereid iedereen naar zijn ver mogen te helpen en zijn arme geloofsge- nooten en allen die in Christelijke-kringen voor 'n goed doel iets noodig hadden, de den nooit tevergeefs een beroep op zijn daadwerkelijke hulp en medewerking. Donderdag te 2.30 uur nam. zal de be grafenis plaats hebben op de Algemeene Begraafplaats alhier. Rangeerder levensgevaarlijk ge wond. Op het rangeerterrein der Nederlandsche Spoorwegen alhier, is hedenmiddag om ongeveer 2 uur een ernstig ongeluk ge beurd. Bij het rangeeren is de ongeveer 40-jarige rangeerder H. Burgering, wonen de te Bergen, op onverklaarbare wijze onder de rangeer-locomotief geraakt. De machine ging over het lichaam heen en sneed den man beide beenen en een arm af. In levensgevaarlijken toestand is de ran geerder naar het St. Elisabeth-ziekenhuis vervoerd. De man is gehuwd en vader van een talrijk gezin. Het aantal verkeers-ongevallen is in Alkmaar gedurende de Paaschdagen vrij groot geweest, al is het gelukkig, dat slechts materieele schade ontstond. Allereerst botsten Maandagmiddag op den Kennemerstraatweg bij de Prinses Julianalaan twee auto's tegen elkaar. De bestuurder van de uit de Julianalaan komende auto had vergeten, dat de straatweg een voorrangsweg is en hoewel de andere automobilist door krachtig remmen een botsing trachtte te voor komen, was deze poging nutteloos. Beide wagens kregen materieele schade, de chauffeur van eerstgenoemde auto tevens een herinnering in den vorm van een proces-verbaal. Het tweede verkeersongelukje ge beurde eveneens op den Kennemerstraat weg, nu ten hoogte van den Heilooërdijk. Een automobilist, die op den voorrangsweg reed, zag vanaf den Heilooërweg een wagen naderen. Veiligheidshalve stopte de bestuurder van eerstgenoemden wagen. Maar ziet, achter hem kwam een andere auto, welks bestuurder plotseling moest remmen, om een botsing te voorkomen. Door het gladde wegdek slipte de wagen echter en schoof tegen den voorsten wagen aan. De materieele schade wordt door verze kering gedekt. Dan werd vannacht om één uur de Laat wakker gemaakt door een flinken knal. Een taxi, die met groote snelheid over de Laat reed, was tegen een auto, met welke men aan het manoeuvreeren was, opgebotst. Beide auto's kregen groote schade. De taxiijchauffeur, die allereerst den blokband van den wagen afrukte, kreeg proces-verbaal. Een tweede taxichauffeur beleefde 'n uur later een onaangenaam oogenblik. Hij reed op het Scharloo, waar de 58-jarige heer Z. door den wagen werd aangereden. De men werd ter observatie in het zie kenhuis opgenomen. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat den chauffeur geen schuld treft. TEGEN EEN AUTO AANGELOOPEN. Een 3-jarig jongetje J. B. rende gister morgen op den Geestersingel plotseling den rijweg over en liep toen tegen een juist passeerende auto aan. De knaap viel op den grond en kreeg een hoofdwonde. In het ziekenhuis werd hij ter observatie opge nomen. WHSKEUC*: „FtN HALF PO/1P VWNA KOFFIE VAN 45 -37-32-25 of 20 C«nt? HOiyiUUfH, NyNHEPK' bijna een eeuw lang gevraagd WINKELRUIT GEBROKEN. Een 18-jarige jongen, die met een vriend in de Langestraat wandelde, kwam plot seling te vallen, botste daarbij tegen zijn vriend aan, die niet bedacht was op deze plotselinge manoeuvre. Het gevolg was, dat de laatstgenoemde telen de winkel ruit der firma van Dijk drukte. De ruit brak. De schade werd onderling geregeld. EEN PAASCHHOND. Zondag is een grijze herdershond aan den wandel gegaan. De eigenaresse hoopt dat de zwerver teruggevonden wordt en heeft haar adres bij de politie achter gelaten. Tentoonstelling. Tot en met Zondag 24 April, Langestraat 87, van 10—12.30 en 2—5, tentoonstelling van werken van de leden der vereeniging Doorwerken. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer De weg terug (real.); hoofdrollen John King, Richard Cromwell, Slim Summerville e.a. Toegang boven 18 jaar. (Geprolongeerd). Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vlctoria-theater, half acht, hoofdnummer De dubbele bruiloft (hum.); hoofdrollen William Powell en Myrna Loy. Toegang eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee City-theater, 8 uur, hoofdnummer Moe derlied (rom.-dram.); hoofdrollen Benja- mino Gigli, Maria Cebotari en Peter Bosse. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De spion der Lanciers (rom.-sens.); hoofdrollen Peter Lorre, Dolores del Rio en George San ders. Toegang voor eiken leeftijd. Donderdagav. 8 uur, hoofdnummer Bor- neo (de geheimen van Indië). De opbrengst van dezen avond komt ten goede aan het Artis-comité. Woensdagmiddag, half 3, matinee, hoofd nummer De Zesdaagsche (klucht); hoofdrol Jac Brown. Voor alle leeftijden, nmg van Suriname-geluidsfilm. Woensdag 20 April. 3 uur, voor kinderen en om 8 uur voor volwassenen in de Handelsschool, vertoo ning van Suriname geluidsfilm. Donderdag 21 April. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van Ge zworen kameraden door Ulvadero. NATTE PAASCH! Gedurende de Paaschdagen is tegen drie personen procesverbaal opgemaakt wegens dronkenschap. Veiligheidshalve werden zij voor het vastgestelde aantal uren opge borgen en daarna konden zij weer achter het autostuur of op de fiets plaats nemen. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. Men schrijft ons: Zaterdag zullen de gezamenlijke reclas- seeringsinstellingen weer haar jaarlijksche collecte houden. Voor de verheffing van den misdadiger, en daardoor tevens voor de bestrijding van de misdaad, verrichten deze instellingen zegen rijken arbeid. De werkende leden dezer instellingen be zoeken de veroordeelden in hun cel. Zij hou den toezicht op de voorwaardelijk veroor deelden, voorwaardelijk niet vervolgden en voorwaardelijk invryheidgestelden geduren de hun proeftijd en staan in deze gevallenen met raad en daad terzijde teneinde velen tot bruikbare leden der samenleving te ma ken, hetgeen in zeer vele gevallen gelukt. Voor dit omvangrijke werk, dat onder toe zicht van de justitie wordt verricht, is veel geld noodig, dat slechts gedeeltelijk door de contributiën der leden en door subsidiën kan worden opgebracht. De reclasseeringinstellingen zien zich daar om genoodzaakt, zich tot het publiek te wenden om bijdragen voor haar werk te krijgen. Het verheugende in dezen tijd van ver snippering is, dat dit beroep door de instel lingen van alle gezindten gezamenlijk ge daan wordt. Het Nederlandsch Genootschap tot Zede lijke Verbetering der Gevangenen, de R.K. Reclasseeringsvereeniging, de Protestantsch- Christelijke Reclasseeringsvereeniging en het Leger des Heils hebben, in samenwer king met de kleine reclasseeringsinstellir.- gen, dezen „Nationalen Reclasseeringsdag" georganiseerd. Een comité van aanbeveling is gevormd onder voorzitterschap van Z.E. den Minister van Justitie. Voorts is voor de stad Alkmaar een plaat selijk Comité van Aanbeveling gevormd, be staande uit de volgende dames en heeren: jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester: T. Bonsema, wethouder; mevr. wed. N. Cohen StuartWichers; ds. C. van Dop, Ned. herv. predikant; J. de Groot, notaris; K. Haytema; dr. G. Hoeneveld, zenuwarts; mr. J. G. Holstejjn, president van de recht bank; mr. E. H. Hijmans, officier van justi tie; ds. H. J. Klein Wassink, Ned. herv. pre dikant; ds. F. Kuiper, doopsgez. predikant; mr. P. Langeveld, deken van de Orde van Advocaten; ds. C. von Meijenfeldt, geref. predikant; mej. Da. F. W. Rappold, rem. pre dikante; E. P. Rengs, r.k. deken; G. van Slin gerland, wethouder; mr. C Smal, advocaat; mr. H. Scholten, advocaat; ds. J. H. W. War- ners. Ned. herv. predikant en A. de Wolff, isr. godsdienstleeraar. Het comité van uitvoering voor de te Alk maar te houden collecte staat onder voorzit terschap van mr. C. A. de Groot. De comité's doen een dringend beroep op het publiek om door het koopen van een speldje mede te helpen, de collecte te doen slagen. Vóór het zoover is, zal het uitvoerend comité de beschikking moeten hebben over een behoorlijk aantal collectanten. Zy, die als zoodanig hun medewerking willen ver leenen (in verband met de bestaande voor schriften moeten collectanten minstens der. leeftyd van 16 jaar bereikt hebben) worden uitgenoodigd zich op te geven bij den secre taris van het comité tot uitvoering, den heer D. M. Kuijsten, Dahliastraat 23, onder mede- deeling of zij zich voor den ochtend, den middag of den geheelen dag beschikbaar stellen. DE TOESTAND VAN HOUTOP. Naar wij vernemen, heeft de motorrenner Houtop een rustigen nacht gehad. Zooals men weet, is reeds gistermiddag operatief ingegrepen en de behandelende geneesheer was heden over het verloop niet ontevreden. EEN MOOI AANBOD VOOR HET ARTIS-COMITE. Het Artis-comité hier ter stede heeft een zeer gewaardeerd aanbod gekregen van de directie van het City-theater. De heer Leeuwin heeft namelijk aangeboden Don derdagavond een filmvoorstelling te geven waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het Artis-comité. Dien avond wordt een speciale film ver toond, namelijk de Borneo-film, een film werk dat in ons land nog niet gedraaid is. Het zijn de laatste opnamen van het be kende reizigerspaar Martin en Osa Johnson. Wie een prachtig filmwerk wil bewon deren en tevens aan een goed doel wil me dewerken de entreeprijs kan geen be zwaar zijn mag dezen avond niet ver zuimen. Het Alkmaarsche Artis-comité heeft niet alleen moreelen maar ook daadwerkelijken steun noodig. Artis is een nationaal bezit en zoo talloos velen uit stad en omgeving, die van dezen wereldberoemden tuin hebben genoten zullen zeker niet mogen achterblijven als ook hier ter stede gepoogd wordt eenige hulp bij de redding van Artis te verleenen. Uit Amsterdam heeft het plaatselijk co mité bericht gekregen dat de voorgenomen groote loterij zal doorgaan, zoodat men ook door een lot te koopen hier zy'n medewer king zal kunnen toonen. Inmiddels wijzen wij nog even op het gironummer postgiro no. 2162 te Alk maar van den heer mr. F. A. Josephus Jitta, penningmeester van het plaatselijk comité en herinneren wy' er aan, dat er op ons bureau nog altijd een collecte bus staat en dat het comité elke gave, hoe klein ook, met dankbaarheid zal aanvaarden. INVOERING VERMAKELIJKHEIDS BELASTING TE BERGEN. In de Woensdagavond te houden raads vergadering komt als belangrijkste punt op de agenda voor een voorstel van B. en W. tot invoering van een vermakelijk heidsbelasting. Tot nog toe is het in Bergen gelukt deze onsympathieke belasting niet in te voeren. Thans kan men er echter niet aan ontko men, omdat ook Bergen al eenige jaren, voor het sluitend maken van de begroo ting, van het Rijk een extra uitkeering uit het Werkloosheidssubsidiefonds ontving en de minister van Binnenlandsche Zaken zich op het standpunt stelt, dat ook Ber gen tot de invoering van deze belasting dient over te gaan. In den Haag stelt men zich n.L op het standpunt, dat het niet aangaat, dat Bergen belastingsteun ont vangt en ook waar wel belasting op pu blieke vermakelijkheden wordt geheven, terwijl Bergen deze belasting niet heeft. Tegen dit argument valt weinig in te brengen en waar het bovendien een voor waarde is tot het ontvangen van de extra steunuitkeering, valt hieraan al evenmin te ontkomen als aan de verlaging van de presentiegelden voor de leden van de stembureaux en de afschaffing van het kopje thee tijdens de raadsvergaderingen. B. en W. zeggen in hun toelichting, dat zij het mogelijke gedaan hebben om deze belasting, die voor vele bedrijven funeste gevolgen kan hebben en ook met het oog op de bevordering van het vreemdelin genverkeer zeer ongewenscht moet wor den geacht, te weren. Nu dit niet gelukt is, pogen zy althans te bereiken, dat de regeering genoegen neemt met de invoering er van op 1 Ja nuari 1939. Voorts hebben zij gepoogd de heffing van deze belasting, die in het algemeen 20 pet. van de entreegelden moet bedra gen, op zoo weinig mogelijk bezwarende wijze te regelen. De vrijstellingen zijn zelfs zoo ruim genomen, dat het de groote vraag zal zijn of de minister zich daarmede zal kunnen vereenigen. Leden van vereenigingen, die nu en dan aan de leden een vermakelijkheid aanbie den, doch waarbij de executanten uitslui tend of in hoofdzaak amateurs en leden der vereeniging zijn, worden vrijgesteld van de belasting, wanneer zij op vertoon van hun lidmaatschapskaart vrijen toe gang hebben. Voorts wordt een vereeniging of een exploitant van vermakelijkheden door B. en W. gemachtigd tot het verstrekken van een bepaald aantal vrijbiljetten, waar voor geen belasting verschuldigd is. De kermisvermakelijkheden, waarvoor de gemeente reeds staangelden ontvangt, zijn ook vrijgesteld van de belasting. Voorts wordt bepaald, dat B. en W. uit billijkheidsmotieven of op gronden van gemeentebelang, vermindering of kwijt schelding van de belasting kunnen ver leenen. De belasting wordt b.v. terug betaald, wanneer de vermakelijkheid georganiseerd is voor een weldadig doel mits 75 van de bruto-opbrengst voor dit doel wordt af gedragen. Vrijgesteld zy'n voorts tentoonstellingen, die niet gewinshalve worden gehouden; voordrachten, welke hoofdzakelijk een be slist godsdienstig, wetenschappelijk, sociaal of politiek karakter dragen; vermakelijkheden welke door of van wege de gemeente worden gegeven; vermakelijkheden waarvoor als toe gangsprijs niet meer dan 10 cent wordt geheven. Voor bals en danspartijen, die voor entree toegankelijk worden gesteld, zal als belasting 20 der entreegelden ver schuldigd zijn. Wanneer deze gratis toegankelijk zijn dan zal daarvoor 2.50 per keer ver schuldigd zijn. Voor 14 achtereenvolgende dagen wordt hiervoor 50 reductie toe gestaan. De heffing brengt de onbillijkheid, dat kleine gelegenheden evenveel moeten be talen als de grootere, doch B. en W. hebben noodgedwongen deze onbillijkheder geaccepteerd, omdat een oppervlaktetarie' h. i. tot grootere onbillijkheden aanleiding geeft.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2