9*>uitwtand z DOUWE EGBERTS Negrin dringt aan op volharding. Protest tegen BriUch-ltaliaanach accoord. Rede van president Benesj. Belangrijk commentaar van de „Temps". Paaschboodschap van Tsjang Kai Sjek. Succesvolle Chineesche guerilla. Een spoorwegongeluk veroorzaakt. De onrust in Palestina. Nieuws in 't kort. ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK Glimlachje TWEEDE BLAD. Het Spaansche regeeringsgebied ia in tweeën gedeeld. Van eenig opgeven van het verzet tegen de opstandige troepen valt echter nog niets te merken. De twee deelen strijden voort: het eene onder Miaja, die een sterke uitbreiding van zijn bevoegdheden heeft gekregen, het andere deel onder de regeering' Negrin, die bij monde van haar mi- m.»ter-president Zaterdag opnieuw met klem op de uiterste volharding heeft aangedrongen. Negrin sprak de overtuiging uit, dat de republiek zou overwinnen. Hij protesteerde heftig tegen de inmenging van Italië in de Spaansche aangelegenheden. Door de toe passing van het nieuwe Britsch-Italiaansche accoord afhankelijk te stellen van de terug trekking der Italiaansche troepen in Spanje, zoo zeide hij verder, heeft Engeland de Italiaansche interventie erkend. „Wü zullen den oorlog winnen, niet al leen met onze vrijwilligers, niet alleen met onze recruten, maar ook door de energie in iedere fabriek en in iedere kazerne, door verhooging van het rendement in de steden en op de velden. Spanje, ons land, zal van ons blijven. Door het te verdedigen, verde digen wij de beschaving der wereld. Leve de republiek". Italië tevreden Dat Italië door de jongste vorderingen der opstandelingen in Spanje tevreden is, ligt voor de hand. De Italiaansche pers toont een levendige voldoening over den op- marsch van de troepen van Franco naar de Middellandsche Zee, waardoor het gebied der regeering in tweeën wordt gespleten. De bladen wijzen vooral op het werk van de Italiaansche luchtmacht gedurende den strijd bij Saragossa. Spanje protesteert. De Spaansche minister van buitenland- sche zaken, Del Vayo, heeft in een verkla ring aan de pers geprotesteerd tegen de ge volgen, die de BritschItaliaansche over eenkomst voor Spanje heeft. De krijgsverrichtingen. Uit Barcelona werd gisteren gemeld: De troepen van Franco hebben Zondag een vruchtelooze poging gedaan zich te ves tigen aan den linkeroever van de rivier Segre, ter hoogte van de electrische centrale van Camarassa. De toestand by Balaguer heeft geen wijziging ondergaan, aangezien de opstandelingen er niet in geslaagd zijn zich te vestigen op de kruising der wegen van Lerida naar de grens en van Balaguer naar Villagrassa. Voor Lerida handhaafden de regeeringstroepen hun stellingen en de vijand slaagde er niet in om ten zuiden van Lerida de Segre over te steken, waar de re geeringstroepen, die zich verschanst hebben voor de electrische centrale van Seros nog steeds het dorp Granja Escarpe bezet hou den. Den geheelen dag hebben de regee ringstroepen de vijandelijke stellingen in de richting van Vinaroz beschoten. De laatste berichten der opstandelingen zeggen, dat zij in de Pyreneeën aanzienlijke vorderingen hebben gemaakt. Op andere plaatsen houden de regeeringstroepen hard nekkig stand. De regeeringstroepen, die Tortosa verdedigen, zijn thans bijna omsin geld, zegt Burgos. Zij bieden nog verwoe den tegenstand. Voorts melden de opstan delingen nog successen bij Balaguer en en kele kleinere plaatselijke successen. In de rede, die de Tsjechoslowaaksche president Benesj tijdens de vredesplech- tigheid in het parlementsgebouw heeft gehouden, zeide hij o.a. dat Tsjechoslo- wakije in binnen- en buitenland zijn gedrag volgens twee prinpipes bepaalt: Conflicten moeten niet worden geregeld met geweld, doch- door overleg; echter heet degeen, dien men wil knechten, het recht zich te verdedigen. Benesj zeide, dat Tsjechoslowakije op alle gebeurlijkheden voorbereid is, doch dat het alles wil doen om bij te dragen tot het be houd van den vrede: Hij gaf als zijn meening te kenne, dat een conflict, waar het ook in Europa zou uitbreken, moeilijk gelocali- seerd zou kunnen worden. Hij weigerde ech ter den oorlog als iets onvermijdelijks te beschouwen. Sprekende over het vraagstuk der Duit- sche minderheden, zeide Benesj: Onze ge meenschappelijke vaderland wil niet slechts de plaatselijke problemen der nationalitei ten, waarvoor het zich geplaatst ziet, naar billijkheid oplossen, doch tevens en vooral langs dezen weg medewerken tot de ophef fing van de algemeene crisis, waaraan Euro pa ten prooi is. Noch in het land, noch in het buitenland, aldus besloot Benesj, zal zich iets kunnen voordoen, dat onze internationale betrekkin gen of de ontwikkeling van onze binnenland- sche politiek omver zou kunnen werpen of verergere. De regeering, die eensgezind is, weet wat zij wil en waar zij heen gaat. De republiek, de natie en al onze medeburgers van andere nationaliteiten zullen versterkt, kalm en tevreden uit de huidige crisis tre den. De „Temps" aan het woord. De Temps wijdt een hoofdartikel aan de verhouding tusschen Frankrijk en Tsjecho slowakije. Het blad merkt op, dat de rede voering van Benesj uitdrukking geeft aan den wil van ontspanning en overeenstem ming. Vooral de Fransche openbare meening zal oóg'on fahBC^t °P vestigen' juist met het Het standpunt van Frankrijk. schrijft V8n l^t verdra« van 1924 hryft de Temps: „De opvatting der Fran- l regeering, welke voortdurend door haar bevestigd is, nog zeer onlangs, is dat in ,samen™erking en overeenkomst, welke v*rn?L\ rag V8n 1924 worden besproken, rplicht zyn zelfsbuiten iedere Ge- procedure om". Jenaan*ian van de overeenkomst van Oc- tober 1925 verklaart het blad, dat „de opvat ting der regeering van de republiek is, dat eze overeenkomst niet eenvoudigweg een w iel vormt van het mechanisme van Locar- no en dat bovendien, sinds Duitschland op Maart 1937 het Rijnpact schond, andere onderteekenaars geenszins werden ontsla gen van de verplichtingen, die z\j hadden aangegaan, zooals dat op 22 Maart 1936 te Londen werd vastgesteld, toen de betrekkin gen van Frankrijk met Groot-Brittannië werden gegrondvest op een getrouwe in achtneming der overeenkomsten van Lo- carno. Het standpunt der Fransche regeering, dat bekend is, houdt in, dat de clausule volgens welke hulp en bijstand, zooals is gestipuleerd, moeten worden gegeven door de toepassing van artikel 16 van het pact, niet absoluut noodza- kelijk impliceert, dat de aan gelegenheid tevoren te Gene- ve in behandeling komt, onaf hankelijk van de aanbevelin gen welke de Volkenbonds raad kan geven op grond van dit a r t i k e 1". De Fransche regeering staat dus volgens het blad op het standpunt, dat niets onder de tegenwoordige omstandigheden de in 1924 en 1925 door Frankrijk en Tsjechoslo wakije aangegane verplichtingen samen te werken en elkander bijstand te verleenen, zcu kunnen verzwakken. Het is deze week wel duidelijk ge worden, dat het Chineesche succes bij Taiertsjwang inderdaad een succes van beteekenis geweest is en dat de Japan ners hier een vrij belangrijke nederlaag hebben geleden, die toegeschreven moet worden aan een succesrijke guerilla van de Chineezen, een groote Chineesche overmacht op het oogenblik dat de groote gevechten bij Taiertsjwang plaats vonden. De Chineezen zijn thans bezig de Japanners uit het Noordelijker ge legen Yirsjen te verdrijven. Mogelijk zullen zij ook hier nog in slagen, maar dan zal vermoedelijk aan opvallende Chineesche successen wel een einde komen, want Japan stuurt zeer groote hoeveelheden troepen naar de bedreigde gebieden. Intusschen is gebleken, dat de Japanners ook in het gebied van Sjanghai en Nanking niet zoo rustig zitten. Er schijnt een aan zienlijke Chineesche macht geconcentreerd te zijn tusschen Hangtsjau en Sjanghai. Zelfs treden deze troepen, in ongeregeld verband in de onmiddellijke nabijheid van de stad Sjanghai op en berokkenen zij den Japanners een zeer groote en voortdurende overlast. Een herovering van Sjanghai lijkt niet waarschijnlijk, doch een voorloopige machteloosheid van de Japansche troepen in djt gebied is toch wel waarschijnlijk. De tactiek van de Chineezen is duidelijjc. Zoo lang hun troepen de Japansche posities in de buurt van Sjanghai en Nanking be dreigen, zijn ook de Japansche troepen, die uit Nanking trachten op te rukken in Noor delijke richting naar Soetsjau bedreigd. De Japanners moeten deze Chineesche benden dus verdrijven en herhaaldelijk leest men van gevechten bij Woehoe tusschen Nanking en Hangtsjau. Dit gebied is in Chineesche handen en door dit gebied zenden de Chi neezen ook hun troepen naar Hangtsjau en Sjanghai. Langzamerhand blijkt dat het Japansche front te wijd is voor het aantal soldaten dat Japan op het oogenblik beschikbaar heeft gesteld en dat er dus meer Japansche troe pen zullen moeten komen om dit front te handhaven of uit te breiden. Het is nu maar de vraag of Japan deze troepenversterking op grondige wijze tot stand zal kunnen brengen of dat dit dralend zal geschieden, zooals tot dusverre met het verstrekken van meer troepen wel het geval is geweest. Een tegenspraak. |Het Chineesche gezantschap te Berlijn spreekt de beweringen van den woord voerder van het departement van buiten- landsche zaken te Tokio tegen, volgens welke Tsjang Kai-sjek en minister Soeng bij Tsjangsja bij een vliegtuigaanval der Ja panners zouden zijn gewond. Paaschboodschap van Tsjang Kai Sjek. Naar het Chineesche persbureau bericht heeft maarschalk Tsjang Kai Sjek een Paaschboodschap gericht tot het Chineesche volk, waarin hij zijn onderdanen opwekt den geest en liefde en offervaardigheid vap Christus na te volgen. De maarschalk, die een geloovig methodist is, heeft op verzoek van de Nationale Chris telijke Federatie, waar hij eere-voorzitter is, een rede gehoudeni waarin hij o.a. zeide, dat het geloof noodzakelijk is voor China. Zon der een vast geloof en vertrouwen op een uiteindelijk succes kan het land niet gered worden. Indien het Chineesche volk vast houdt aan de beginselen van Soen Jat Sen, dan zal de vijand China nooit kunnen over weldigen. Vervolgens zeide Tsjang Kai Sjek, dat hij in Christus gelooft, omdat deze een revolu- tionnaire geest was, gebaseerd op de liefde. Spr. spoorde zijn volgelingen aan het voor beeld van Christus te volgen en te streven naar een duurzamen vrede en een verjon ging van het Chineesche volk, zoodat een nieuw China kan worden gesticht en ge grondvest op de drie beginselen van Soen Jat Sen. In alle christelijke kerken in China werd heden gebeden voor China, dat het succes mag hebben in den strijd tegen de aan vallers. Bom in een postpakket! Volgens een bericht uit Hongkong werd gisteren in een postpakket een bom ontdekt. De bom was van een tijdlont voorzien, die zoo was gesteld, dat de helsche machine tijdens het transport per vliegtuig tusschen Hongkong en Hankau zou moeten ont ploffen. In het toestel zouden zich eenige vooraan staande Chineezen bevinden, o.a. Soong. Aangezien niet op tijd werd vertrokken, kon de aanslag worden verijdeld. Vermoedelijke dader gearresteerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de sneltrein AlgiersOran, welke te 22 uur uit Algiers was vertrokken, nabij Orleans- ville ontspoord. Verscheidene wagons wer den vernield. Vijf personen werden gedood en twaalf gewond, waarvan drie ernstig. Onder de dooden bevindt zich de directeur van het gouvernement Algiers, Rozier, met zijn echtgenoote en kinderen. Het onderzoek naar de oorzaak van de heeft geleid tot de arrestatie van een on evenwichtig persoon, een zekeren Cavert. Deze had in het pension, waar hij logeerde, een schroevendraaier gevraagd, welke hij zorgvuldig in een krant wikkelde. Deze werd op hem, geheel met olie besmeurd, gevonden en uit zijn verklaringen valt op te maken, dat hij hiermede de bouten van den wissel heeft losgemaakt. Zaterdagnamiddag is nabij Bala Anepta een gevecht begonnen tusschen een gewapende bende en troepen. Het duurde tot in den nacht voort. Machtige schijnwerpers ver lichtten het tooneel van den strijd, terwijl vliegtuigen verkenningsdiensten verricht ten. De rebellen hebben naar schatting om streeks veertig man, waaronder verschei dene aanvoerders verloren. Voor de heele streek is een beperkte staat van beleg afgekondigd. De wegen zijn afge sloten. £>e autoriteiten laten in de dorpen, van waar de terroristen afkomstig zijn, door inboorlingen zoeken naar gewonde terro risten, die bij vrienden of familieleden wor den verborgen gehouden. Tot de dooden moet ook de onderbevelhebber der bende Abderahim Hadzj Mahmoed behooren. In totaal zouden er een vijftal dooden zijn. Paaschzondag werd in meerdere streken van Palestina gekenmerkt door bloedige in cidenten. In den loop van avond zijn twee bommen ontploft, dd eene in de joodsche wijk van Jeruzalem, de andere in een Ara bisch koffiehuis te Caiffa. In het eerste ge val werd een oude joodsche man gewond, in het tweede geval werd een bezoeker ge dood, terwijl acht personen werden gewond, o.w. een joodsche voorbijganger. Men vreest, dat het nog onrustiger zal wor den. Toch hoopt men, dat het einde der maand weer rustig zal zijn. Zooals men weet, wordt dan de koninklijke commissie van onderzoek in Palestina verwacht. Acht arbeiders door aardschuiving om gekomen. - In de bruinkoolgroeve Concor- dia bij Nachterstedt {Saksen) is een aantal arbeider door een aardschuiving bedolven. Acht van hen zijn om het leven gekomen. Predikanten gearresteerd in Duitsch land. - Uit Saarbrücken wordt gemeld, dat daar de predikant Reichert is gearresteerd, lie aan de leden zijner gemeente uiteen had gezet, dat hij weigerde den dienst te leiden bij begrafenissen met het hakenkruis vol gens den nationaal-socialistischen ritus, het geen een politieke manifestatie vormde. Eveneens is gearresteerd de predikant Wei- ser, die op den kansel tegen de arrestatie van zijn ambtgenoot had geprotesteerd. Noodweer op de Kaspische Zee. - In een zwaren storm is een stoomboot op de kust geworpen. Een aantal visschersschepen met een totale bemanning van 61 personen, is naar zee afgedreven. De IJzeren Garde in Roemenië. - De politie te Boekarest heeft kapitein Codreanu en 200 leiders van de IJzeren Garde gear resteerd. Allerlei inlichtingen, afkomstig uit alle provincies, heeft de Roemeensche auto riteiten doen besluiten, opnieuw tegen de beweging der voormalige IJzeren Garde op te treden. De aankondiging van de ontbin ding der partij, door den leider, kapitein Codreanu, was niet meer dan een manoeuvre, zooals de politie spoedig kon vernemen uit een brief van Codreanu aan zijn luitenants, waarin hij uiteenzette, dat de ontbinding zijner partij slechts fictief was, en dat de activiteit van het „legioen" werd voortgezet. De politie vernam bovendien, dat de partij een marsch naar Boekarest voorbereidde. Bij talrijke huiszoekingen, die verricht zijn, werden wapens, munitie en strooibiljetten ontdekt. Tot dusver wordt de grootste ge heimhouding betracht omtrent de maatrege len die genomen zijn. Man weet evenwel, dat het „Groene Huis" in een voorstad van Boekarest door de politie bezet is, evenals verscheidene vergaderlokalen der gardisten. De Curentul, het uiterst rechtsche orgaan, dat nauwe betrekkingen met de IJzeren Garde onderhield, is verboden. Het schijnt, dat het aantal arrestaties de 250 niet te boven gaat. Amnestie verleend voor politieke over tredingen. - De Tsjecho-Slowaaksche presi dent heeft ter gelegenheid van het Paasch- fecst een decreet onderteekend, waarbij am nestie wordt verleend aan alle personen, die veroordeeld waren wegens overtreding van de wet tot bescherming van de republiek en van den staat, of van de wet op vereenigin- gen of vergaderingen, wegens spionnage enz. De amnestie geldt niet voor ernstige overtredingen. Volgens de bladen zouden 4270 personen van de amnestie profiteeren. Zij is niet van toepassing op hen, „die uit haat jegens de republiek het grondgebied hebben verlaten". Het aantal stopgezette vervolgingen bedraagt 2700. Hiervan liepen 1140 tegen Duitschers, 830 tegen Tsjecho- Slowaken en 440 tegen Hongaren. Een magnetische storm. - Zaterdagmor gen vroeg heeft een magnetische storm in Zuid-Amerika, Canada en Engeland sterke storingen veroorzaakt. De storingen in En geland begonnen om middernacht en deden zich gevoelen in den geheelen telegraaf- en telefoondienst van Engeland. De com- pasnaalden toonden groote afwijkingen. De electrische stroomen brachten de telefoons aan het bellen en maakten op sommige plaatsen het telefoonverkeeer totaal onmo gelijk. Vooral sterk waren de storingen in den telefoondienst in Lincolnshire en Not- tinghamshire. De magnetische storm ging gepaard met het optreden van zonnevlekken. De aanslag in den Deenschen rijksdag. - Zooals men zich zal herinneren, heeft j.L Woensdag de nationaal-socialist Westergaard uit Deensch Sleeswijk twee losse patronen afgeschoten in de richting van minister Steincke, terwijl terzelfder tijd een regen van nationaal-socialistische pamfletten van de tribune neerdaalde. De Social-demokra- ten deelt mede, dat Westergaard bij zijn arrestatie heeft gezegd, dat het den volgen den keer ernst zou zijn. Uit het onderzoek is gebleken, dat hier sprake is van een com plot tegen de veiligheid van den staat, dat vertakkingen heeft in Denemarken en Slees- wijk. Vier personen zijn gearresteerd, o.a. Peter Petersen, een ingenieur uit Deensch Sleeswijk, die in den oorlog aan Duitsche zijde heeft gestreden, Back Petersen en de secretaris van de nationaal-socialistische partij in Denemarken, Fritz Clausen. Deze laatste zeide in een langdurig verhoor, dat hem van de zaak niets bekend was, de huis zoeking in zijn woning leverde niets op. Instorting in een Fransche mijn. - Za terdagochtend is in een mijn te Denain op zevenhonderd meter onder den beganen grond een mijngang ingestort. Des avonds is een reddingsploeg er in geslaagd, de lij ken te bergen van twee arbeiders. Nog den zelfden avond vond een nieuwe instorting plaats, waardoor de arbeid der reddings ploeg te niet gedaan werd. Van de drie mijn werkers, die nog ingesloten waren, werden daarop geen klopteekens meer gehoord en men vreest, dat zij omgekomen zijn. Nasleep der ongeregeldheden in Tunis. - De krijgsraad te Tunis heeft 18 pejsonen berecht, die werden beschuldigd van het dragen van wapens gedurende den staat van beleg, welke was afgekondigd na de onge regeldheden op 9 April. 12 Tunisiers en 4 Italianen werden veroordeeld tot straffen, varieerende van een dag opsluiting en 50 francs boete tot een jaar gevangenisstraf en 5000 francs boete. Complot tegen Trotzky? - Leon Trotzky deelde mede, vernomen te heben, dat een groep terroristen, onder wie zich verschei dene leden der Sovjet-Russische geheime politie bevinden, op weg is naar de hoofdstad van Mexico om te trachten hem te vermoor den. Botsingen tusschen bootwerkers en politie. - Maandag zijn Amerikaansche boot werkers te San Francisco slaags geraakt met politiebeambten. Deze botsingen houden verband met den strijd der vakvereenigin- gen. Ernstig auto-ongeluk. - Nabij Mascara in Noord-Afrika is een auto, welke 11 inlan ders vervoerde, omgeslagen en in brand ge vlogen. Vijf passagiers kwamen om het leven, vijf anderen werden ernstig gekwetst. Ongeluk met zeilboot. - Bij een zeil tocht op den Weichsel bij Warschau zijn den tweeden Paaschdag vier personen om het leven gekomen. De overige acht opvaren den konden worden gered. Andrew Carnegie vermist. Andrew Carnegie Whitfield, een 28-jarige neef van den overleden Amerikaanschen multimil- lionnair, die Vrijdag in zijn eigen vliegtuig van Long Island was opgestegen, wordt sindsdien vermist. Men heeft een onderzoek naar hem ingesteld, doch men neemt aan, dat zijn vliegtuig in zee gestort is. Vereenigde Staten eischen schadeloos stelling. - De Vereenigde Staten heeft Japan op zijn verzoek en specificatie gezon den voor de 2.214.000 dollar, die de Ver eenigde Staten eischen als schadeloosstelling wegens het tot zinken brengen van da kanonneerboot Panay op 12 December j.L Ernstig ongeluk. - Bij San Paülo (Bra zilië) is den eersten Paaschdag een personen auto in de Tiete gereden. Alle zeven inzit tenden zijn verdronken. Gezant van Mexico te Caracas geen persona grata. - De minister van buitenland- sche zaken heeft van de Venezolaansche regeering een nota ontvangen, waarin wordt verklaard, dat de gezant van Mexico te Ca racas niet als persona grata wordt be schouwd. Het incident is het gevolg van een artikel, dat beleedigend wordt geacht en dat door den gezant van Mexico in de Venezo laansche pers was gepubliceerd na een te Caracas gehouden receptie van het diploma tieke corps, waar de vertegenwoordiger van Franco aanwezig was geweest. Rickett heeft de Mexicaansche petroleum gekocht. - Hoewel niet officieel bekend ge maakt, wordt te Mexico uit betrouwbare bron vernomen, dat Rickett uit Mexico is vertrokken met een contract voor 15 mil- lioen barrels petroleum, die binnen zes maanden moeten worden geleverd tegen de huidige marktprijzen. Voorts wordt ver nomen, dat de koopers Britten zijn, doch wie deze belangen precies zijn, wordt niet onthuld. Een visch als postbode. - Visschers uit het Russische dorp Ustjishma hebben een zalm gevangen, aan welks rugvin een 2J^j centimeter lange rubberhuis met het op schrift „bevat een brief" bevestigd was. De visch werd naar Archangel gebracht en uit den buis kwam het volgende in het Engelsch en Noorsch geschreven brief: Gelieve brief en buis op te sturen naar het Zoölogische museum te Oslo (Noorwegen) met opgave waar, wanneer en hoe de zalm gevangen werd, alsmede naam en adres van den visscher, onder bevoeging van eenige schubben". Volgens berekening der mede werkers van het wetenschappelijk instituut voor visscherijonderzoek te Archangel heeft de zalm een afstand afgelegd van 4500 kilo meter. Loopjongens van 63 en 65 jaar. - In de „Daily Telegraph and Morning Post" lezen wij, dat twee Engelsche firma's te Woking (Surrey) genoodzaakt waren loopjongens in dienst te nemen van 63 en 65 jaar. Beiden zijn gepensionneerde brievenbestellers. Het tekort aan loopjongens te Woking, een stadje met 27000 inwoners, moet niet het gevolg zijn van te lage loonen, integendeeL De vraag moet het aanbod sterk overtreffen. Een firma heeft twee en een half pond wil len betalen voor een jongen van 17 a 18 jaar, In de vacature is nog niet voorzien. „Ik had vannacht een verschrik- kelijken droom. Ik droomde, dat het beest, waar deze pels van gemaakt is, me doodbijten wilde!" „Ach kom, je wilt me toch niet wijs maken, dat je bang bent voor een konijntje!" U HEBT IETS OP TE RUIMEN? Een „Vraag en Aanbod". 35 cent p. 5 regels a contant. WOENSDAGS en ZATERDAGS,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7