ROODE STER Alkmaar opent het grasbaan-seizoen. Om den hoogsten titel. het Feest van de Roode Ster! Viert allen mee Kops rijdt snel en wint het hoofdnummer. Ernstig ongeluk met Houtop. 85.4 K.M. gemiddelde! Feijenoord en Heracles veroveren punten, Feijenoord—P.S.V. 4—0. P.S.V.—Feijenoord 2-2. Overal is reeds het feest van de Roode Ster in vollen gangOmdat er nu ook Roode Ster Tabak No. 6 van 6 cent en No. 10 van 10 cent per half ons gekomen is. Dat is nog nóóit geweest: zoo'n zeldzaam rookersfeest I Let wélde echte Niemeij er's Roode Ster Tabak) Het karakteristieke „Roode Ster aroma" is onverminderd gehandhaafd, óók bij de nieuwe No. 6 en No. 10. NIEMEIJER'S TABAK Dus voortaan 6, 10 en 13 ct per half ons De Ster op het pak garantie voor rijpe tabak!" Heracles - Be Quick 2-0. Be Quick-Heracles 2-5. ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 19 APRIL 1938. SPORT EN WEDSTRIJDEN Motoren. De Alkmaarsche grasbaan is bekend in geheel Nederland en zij is gezien bij alle Aotorrenners die haar om het zeerste roemen. Vandaar, dat een openingsdag, wordt deze in Alkmaar gehouden, ook altijd een succes belooft te zijn. Want de baan is één der stevigste, de baan is boven dien zeer snel en tenslotte, de outillage laat vrijwel niets te wenschen over. Alkmaar had ook dit jaar weer de primeur van het ^motorrenseizoen, al was deze pri meur dan ook een toevalligheid, wijl een paar weken geleden de eerste races moesten worden afgelascht wegens de slechte weers omstandigheden. En ziet, bijna waren de wedstrijden hier ook niet doorgegaan, want ook gisteren was de toestand zoo, dat elk oogenblik de gras- baan onbruikbaar kon worden. Het dreigde in den morgen en het dreigde tijdens de wedstrijden, zoodat deze zelfs eenigszins ingekort moesten worden. En toch heeft dat weer aan de baan geen af breuk gedaan, want na een vinnige sneeuw bui waardoor de pauze vervroegd en ver lengd werd, bleek de grasmat nog vaster dan te voren en werden de tijden nog beter, zoodat zelfs op een gegeven oogenblik Maller een gemiddelde over vier ronden maakte van 85,4 K.M. En dat met staanden start en korte rechte einden! Wel had het weer ongetwijfeld invloed gehad op het bezoek, al viel dit tenslotte ook nog zeer mee. Ongeveer 3500 man pu bliek heeft de races bijgewoond, wat het zeer gure, ja te koude weer in aanmerking genomen zelfs zeer goed te noemen was. Helaas een ongeluk Helaas, de races zelf mochten niet zonder een ernstig ongeluk verloopen. Gelukkig behoefde men niet opnieuw een doode te betreuren, maar het on geluk, dat Houtop overkwam, was toch ernstig genoeg. Hij is gedurende de herkansingsrit in de 500 c.M.» klasse gevallen en heeft daarbij zijn been gebroken en zijn voet zeer ernstig verwond, zoodat overbren ging naar het ziekenhuis noodzakelijk was. De populaire Houtop werd slachtoffer van een zeldzaam voorkomend ongeluk. In één der herkansingsritten nam hij direct den kop en liep al spoedig een twintig meter uit. Geheel onbedreigd lag hij dus ver voor het veld, en waar vijf renners geplaatst werden, daar kon de Utrechtenaar zeker zijn van een plaatsje in de finale. Maar Houtop, de altijd strijdlustige, dacht er niet aan, de resteerende ronden in een matig gangetje rond te rijden. Hij bleef jagen, heel hard en heel zuiver. Totdat hij plotseling bij het uit gaan van de Zuidelijke bocht een duike ling maakte. En vlak voor de tribune liggen bleef Zoodra de andere renners gepasseerd waren, snelde men Houtop te hulp en ter stond zag men, dat de renner er ernstig aan toe was. Zijn linkervoet zat tusschen het achterwiel van de motor bekneld en de houding van zijn been liet duidelijk zien, dat het gebroken moest zijn. Waar schijnlijk heeft Houtop, die bij het bochten werk altijd zijn linkervoet over den grond laat slippen, een oneffenheidje in de baan geraakt met zijn voet, die daardoor plotse ling omhoog sprong. Dat gebeurt trouwens herhaaldelijk. Maar het noodlot heeft nu gewild, dat de voet terecht kwam tusschen het achterwiel en het kettingwiel van de motor en daar tusschen bekneld raakte. Het wiel nam als het ware den voet mee, die op dat oogenblik als een rem fungeerde en het achterrijwiel blokkeerde. De helpers moesten het wiel dan ook geheel terug draalen, voordat de voet weer vrij kwam. De doktoren, die onmiddellijk te hulp snelden, lieten den renner naar het zieken huis overbrengen en daar is direct operatief ingegrepen. Het onderbeen bleek op twee plaatsen te zijn gebroken, terwijl de voet |edeeltelijk gespeten was. Toch had men alle hoop, dat alles weer goed terecht zal komen, al zal het herstel natuurlijk vele weken duren. Het ongeluk veroorzaakte eenige stag natie in de afwerking van het programma en toen bovendien een flinke sneeuwbui de baan nog nat en glad maakte, moest men zeer langdurig pauzeeren. De wedstrijd- commissie besloot daarom de races te redu- ceeren van 6 tot 4 baanronden en de lange- baanwedstrijden te laten verrijden over 7 ronden. Die maatregel is zeer verstandig geweest, want door een en ander werd het vrij laat en pas om half zes kwam het einde der races, nadat zelfs het laatste nummer geheel was vervallen. Goede wedstrijdsport. Wat nu de wedstrijden zelf betreft, over het algemeen werd er zeer goede sport te zien gegeven en vele ritten had den zelfs een buitengewoon spannend verloop. Daarbij viel het beheerschte rijden van de meeste renners op, zoodat werkelijk gevaarlijke momenten niet voorkwamen. Dat er verschillende ren ners vielen, mag natuurlijk als normaal worden gerekend; dat al de anderen daarop snel en afdoende reageerden, was verheugend. De tweevoudige kampioen van het vorig jaar, van Aartsen, had zijn dag niet. Hij kon het lang niet bolwerken tegen zijn oude concurrenten Kuyper, Hartman en Rijk en moest bovendien zien, hoe de jongeren als Maller en Kops de lauweren oogstten. Beginnen we met de oudjes: Kuyper, op zijn aloude Chater Lea, was als een duivel. Hij reed formidabel hard in de 350 c.M.»- klasse en toonde een vorm als in zijn beste jaren. Naast hem mag Hartman genoemd worden. Deze werd in dezen wedstrijd tweede in het eindklassement, nadat hij echter een keer zijn meerderheid over den Kater-berijder had getoond. Dan was er de eeuwig jonge Jan Rijk, die ook nu weer beheerscht werk liet zien en die hoewel hij een pechdag had toch zeker tot de allerbesten gerekend mocht worden. De Hagenaar is altijd een zeker en voorzichtig renner geweest. Maar dan Kops. Hij reed gedurfd, inder daad, maar hij reed dezen middag ook buitengewoon zeker. Zijn bochtenwerk was misschien nog niet zoo goed als dat van de oude rotten, maar zijn motor had snel heid genoeg, om dat tekort goed te maken. Kops heeft zonder bedreiging als het ware den 500 c.M.» strijd gewonnen en daarbij zeer knappe tijden gemaakt. Wel mag men niet vergeten, dat de manches over vier ronden gingen, maar een gemiddelde van ruim 80 K.M. mag er zijn op een grasbaan met korte rechte einden. Was Kops dezen middag de verrassing, Maller wist ook voor een kleine sensatie te zorgen: in de laatste manche zette hij alles op alles en met een gemiddelde van 85,4 niet direct K.M. won hij dezen rit! Het was werkelijk verbluffend. In de langebaan-race voor 350 c.M.»- motoren toonde Hartman zijn kunnen. Uit een massalen start was hij het beste weg, nam den kop en hoe het veld ook werkte' hij bleef eerste. Jan Rijk was nog dé eenige, die het tempo volgen kon, maar benaderen deed hij hem niet. Er zijn tal van wedstrijden geweest, die wij hier nader zouden kunnen verslaan, maar het zou te veel ruimte vergen. Laten wij er daarom slechts één nog noemen, die waarirf de verrassing tot het laatste toe be waard bleef. Dat was bij de juniores in de 3e manche. Van Regteren Altena had reeds den eersten prijs in zijn zak en Lan- gedijk was zeker van den tweeden. Er kon dus in deze race werkelijk niets gebeuren. Maar ziet, Thijsse kreeg opeens een be vlieging, vloog weg na een zeer kalme eerste ronde, veroverde in de derde ronde de tweede plaats en klopte in de laatste ronde den leider! De juniores hebben overigens kwaad gereden, al zorgden zij niet voor „vuurwerk". Wij laten thans de uitslagen volgen. De voornaamste uitslagen waren: Juniores tot 250 c.M.» 1. E. A. Molenaar, Den Haag, 3 pnt.; 2. H. J. J. Thuijs, Hilversum, 8 pnt.; 3. J. J. Snel, Amsterdam, 10 pnt. Juniores tot 350 c.M.» 1. P. W. van Regteren Altena (Heerde), 4 punten; 2. A. Langedijk (Giessendam), 7 pnt. Seniores tot 350 c.M.» Finale Eerste manche: 1. N. Kuyper, 2 min. 2,8 sec.; 2. P. van Aartsen, 2 min. 7 sec.; 3. A. Hartman, 2 min. 7,6 sec. Tweede manche: 1. N. Kuyper, 2 min. 0,8 sec.; 2. A. Hart man, 2 min. 2,6 sec.; 3. J. Rijk, 2 min. 6 sec. Derde manche: 1. A. Hartman, 2 min. 0,4 sec.; 2. N. Kuy per, 2 min. 1 sec.; 3. J. Rijk, 2 min. 2,2 sec. Totaal: 1. N. Kuyper (Rotterdam), 4 pnt.; 2. A. Hartman (Amsterdam), 6 pnt.; 3. en 4. P. van Aartsen (Amsterdam) en J. Rijk (Den Haag), ieder 10 pnt. Seniores tot 500 c.M.' Finale Eerste manche: 1. G. H. Kops, 2 min. 0,6 sec.; 2. P. Maller, 2 min. 2 sec.; 3. L. Rehorst, 2 min. 5 sec. Tweede manche: 1. G. H. Kops, 1 min. 58,6 sec.; 2. L. Rehorst, 2 min. 3,4 sec.; 3. J. D. de Graaf, 2 min. 3,6 sec. Derde manche: 1. P. Maller, 1 min. 58,2 sec.; 2. J. Rijk, 1 min. 59 sec.; 3. G. H. Kops, 1 min. 59,6 sec. Totaalstand: 1. G. H. Kops (Rotterdam), 5 pnt.; 2. L. Rehorst (Den Haag), 9 pnt.; 3. P. Maller (Rotterdam), 12 pnt. Seniores 350 c.M.» over zeven ronden: 1. A. Hartman, 3 min. 26,2 sec.; 2. J. Rijk, 3 min. 29,6 sec.; 3. N. Kuyper, 3 min. 30 sec. Voetbal Op den eersten Paaschdag heeft Feijenoord haar derden thuiswedstrijd gespeeld voor de competitie om het kampioenschap van Nederland, terwijl zij op dien dag nog geen enkelen uit wedstrijd achter den rug had. P.S.V., de zuidelijke kampioensclub, maakte voor de tweede maal haar op wachting in het Rotterdamsche stadion. Het vorig jaar verloor ze met 61, dit maal kreeg ze een 40-nederlaag te in- casseeren. Het eigenaardige geval deed zich voor, dat de eindstand reeds 20 minuten na den aan vang bereikt was. Feijenoord begon uitstekend, ze maakte na drie minuten reeds het eerste doelpunt, binnen het kwartier leidde ze met twee doelpunten verschil en nauwelijks vijf mi nuten later leidde de stadionclub met 40. Een ieder begreep toen wel, dat de wedstrijd op dat moment al beslist was. Gezegd dient te worden, dat Feijenoord een knap spelletje voetbal in die eerste 20 minuten liet zien, maar ook niet onvermeld mag blijven, dat het de voorhoede vén Feijenoord wel heel gemakkelijk werd gemaakt. Van Run was in de P.S.V.-verdediging nergens, hy begon met een groven blunder, waaruit het eerste doelpunt ontstond en ook bij de twee vól gende doelpunten ging hij niet vrij uit. Zijn collega Wevers had er ook al geen kijk op, veroorzaakte volkomen onnoodig een straf schop en liep herhaaldelijk zijn doelman da nig in den weg. Alleen aan Bouman heeft P.S.V. het te danken gehad, dat de achterstand bij de rust nog niet veel grooter was. De omstandigheid, dat de beide ploegen elkaar daags daarna opnieuw zouden ont moeten, heeft uit den aard der zaak wel ver der haar stempel op het spel gezet. Feijen oord, zeker van de overwinning, deed het verder kalmpjes aan en P.S.V., al hield ze flink vol, scheen er zich toch ook wel bij neergelegd te hebben, dat hier voor haar geen winst meer te behalen was. De tweede ontmoeting tusschen de kam pioenen van het Zuiden en die van West II heeft een enorm spannend duel opgeleverd, dat resulteerde in een gelijk spel. Ofschoon P.S.V. en Feijenoord met geheel verschillen de wapens streden, mag toch gezegd worden, dat de puntenverdeeling redelijk was. Feijenoords spel was ontegenzeggelijk technisch beter dan dat van P.S.V., technisch beter en dientengevolge fraaier voor het oog. Doch de Eindhovenaren wisten door ef fectiever spel, hooger tempo en fighting spi rit de balans volkomen in evenwicht te hou den. Er kwamen zelfs perioden voor, waarin de stormloopen der zuidelijke kampioenen zóó fel waren, dat de Rotterdamsche defen- gie overspeeld dreigde te worden. Het was inderdaad een ontzettend hoog tempo, waarmede de Eindhovenaren onmid dellijk na den aftrap ten aanval togen en de meer dan tienduizend toeschouwers beleef den reeds in de allereerste minuut de sen satie van een doelpunt: by een aanval over den rechtervleugl gaf Hunting een lagen voorzet naar den ver opgedrongen linkshalf van den Meyden, die den bal met een harden doch niettemin zeer beheerschten trap in den uitersten hoek joeg, 10. Na dit voor van Male absoluut onhoudbare doelpunt ontwikkelde zich een spannende strijd tusschen het somtijds perfect uitge voerde korte spel der Rotterdammers en het ruime opportunistische voetbal der P.S.V.- ers, die een sterke veldmeerderheid de monstreerden. Juist toen de nood het hoogst was, kwam evenwel de „verlossing". In den vorm van een goal van Ven te. De midvoor der rood- witten, profiteerend van zyn enorme start snelheid, spurtte den Eindhovenschen links back voorbij en bemachtigde den trough- pass, dien Vrauwdeunt gegeven had. Wel liep van Run nog toe, doch de aanvoerder der thuisclub kwam te laat om het keiharde schot te stuiten, waarmede Vente het doel trof, 11. P.S.V. gaf het initiatief niet uit handen en de naar buiten gezworven van Kooyk gaf een lagen voorzet, waaruit Drouen den bal »'C| op perfecte wijze onder controle bracht om daarna, uit lastige positie, in te schieten, 2—1. Ook na de rust startte P.S.V. het best, doch toen de eerste aanvallen der Eindhovena ren, waarbij Drouen en Hunting harde scho ten losten, waren doodgeloopen, kwam de reserve der Rotterdamsche ploeg te voor schijn. Op het middenveld grepen de Eind hovenaren herhaaldelijk mis op de dikwijls met feillooze techniek uitgevoerde combi naties der rood-witten, en hoewel het doel punt, waarmede zij na 16 minuten spelen dat overwicht uitdrukten, niet fraai was, ver diend was het in ieder geval wel: bij een voorzet van Linssen kon de uitgeloopen Bouwmans den bal niet bemachtigen, van der Meyden deed ook een uiterste, doch vergeefsche, poging en de inmiddels naar bin nen gekomen Linssen profiteerde van de verwarring en liep het leer in het net, 22. Daarmee kwam het einde. Reeds na vier minuten was er een sensa tioneel moment, toen van der Veen een bijna niet te missen kans kreeg. Alleen voor het doel staande zag hij nog de mogelijkheid om hoog over te schieten. Het bleek spoedig, dat Heracles domineer de. Deze ploeg was het eerste half uur byna voortdurend in den aanval. Het karakter van het spel bleek wel hieruit, dat Wachters steeds in actie moest zijn, terwijl zyn colle ga aan den overkant, Dekkers, niets te doen had. Onophoudelijk zwermden de Heracli- den voor het Groningsche doel, waar Wach ters met veel kunst- en vliegwerk de score blank wist te houden. Ook na de thee was de thuisclub bijna voortdurend in de meerderheid. Slechts nu en dan werd haar offensief afgewisseld door snelle uitvallen van de voorhoede der tegen standers. Het eerste doelpunt ontstond drie minu ten na rust, toen door prachtig opbrengen door den rechtsbuiten Schipper de bal be landde bij Jaarsma, die snel toeliep en met een prachtig en zeer hard schot Wachters totaal geen kans gaf. Het duurde nog een twintig minuten voor het tweede doelpunt werd gescoord. Dit kwam tot stand bijna uitsluitend door solo- spel van den Heracles-rechtsbinnen Schlos- ser, een der veteranen, die alle drie kam pioenscompetities meemaakte en nu nog een der allerbesten was. Hij zigzagde langs een 5 tot 6-tal Groninger spelers en besloot zijn ren met een onverwacht hard schot in den hoek, waardoor Wachters totaal werd ver rast, 20. Met dezen stand, terwijl Heracles nog steeds druk bleef uitoefenen, was de wed strijd vrijwel beslist. Dat het spelen van twee wedstrijden voor de competitie om het kampioen schap van Nederland op achtereenvol gende dagen hooge eischen aan de spe lers stelt, bleek maar al te zeer bij den wedstrijd Be QuickHeracles. Niet alleen, dat het tempo veel te wenschen liet speciaal na de rust bleek al spoedig, dat enkele spelers zoo goed als geheel uitgespeeld waren maar meer nog bij den aanvang van den wedstrijd, toen Be Quick zich in een vrij gehavende samenstelling moest op stellen, daar Tekelenburg en Wilkens, die zich gedurende den strijd te Almelo reeds hadden laten vervangen, niet van de partij konden zyn. Het spreekt vanzelf, dat de verwachtingen onder deze omstandigheden in het Groning sche kamp niet hoopvol waren. Toch werden deze verwachtingen in de eerste helft volkomen beschaamd, daar de thuisclub, gesteund door een sterken wind, een fel offensief inzette en de Heracles-ver- dediging geheel voor eigen doel terugdrong. Het samenspel in de thuisclubvoorhoede was aanvankelijk heel aardig en technisch kon Be Quick zich volkomen aanpassen aan het overigens iets meer bewegelijke spel van de gasten. Het initiatief bleef geheel aan de Gronin gers, die in de 23ste minuut succes oogst ten, toen een hoekschop, uitstekend doo. Walter Blijham genomen, via den rug var. Fabels in het Heracles-doel caramboleerde Be Quick bleef veel en gevaarlijk aanval len, waarbij doelman Dekkers die reeds meermalen uitstekend redde by een hoek-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9