AKKERTJE VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP, rSuUenicmd Rechtszaken DE BAAS. MAGGIS ASPERGESOEP Nieuws in 't kort. DAT ARME MEISJE! Glimlachje Hevige strijd bij Taiertsjwang. Lin Yi ontruimd. Greep Duitschland in? Nieuwe inmenging in Spanje wordt ontkend. Neem dadelijk 'n IJL tegen dat afgematte gevoel. Beleediging van Hitier? 3 1 TWEEDE BLAD. is MAGGI' Asperge-soep. De heerlijke, karakteristieke smaak van asperges komt in deze soep vol komen tot zijn recht en geeft hier aan een bijzonder cachet. MAGGI' Asperge-soep een ware delicatesse! Per tablet 8 cent. DIEFSTAL VAN BONTEN. In den afgeloopen nacht is ingebroken in een modemagazijn aan de Heerenstraat te Rotterdam. De inbrekers hebben de éta- lagekast geopend en daarna uit de vitrine vijf vosbonten en twee mantelcostuums, in totaal met een waarde van 400 gulden, gestolen. MEVR. THEO MANN—BOUWMEESTER IN HET GELUIDSJOURNAAL. Mevr. Theo MannBouwmeester, die een dezer dagen 88 jaar geworden is, is door Polygoon gefilmd. Dit is de eerste keer, dat onze beroemde actrice voor de geluidsfilm is opgetreden. Zoowel vóór als tijdens de opname is wel heel duidelijk gebleken, over welke groote vitaliteit mevr. Mann nog be schikt. Ondanks het feit, dat de „make up" onge veer een uur in beslag nam en de opname zelf ongeveer een zelfden tijd gevorderd heeft, was er praktisch van eenige vermoeid heid bij mevr. MannBouwmeester niets te bespeuren. DOORLOOPEND TEKORT AAN ZEEVISCH. .Redt Volendam" richt zich tot dc ministers. Naar aanleiding van het telegram, door den Nederlandschen Bond van kleinhande laren in het visch- en haringbedrijf gericht aan de ministers van economische en sociale zaken, waarin wordt gezegd, dat wegens het vrijwel doorloopend groote tekort aan ver- sche zeevsch de toestand in den kleinhandel onhoudbaar is geworden, waarom men ad viseert tot invoer van Deensche visch, heeft het nationaal comité „Redt Volendam" de aandacht der ministers gevestigd op het feit, dat te Volendam Nederlandsche visschers- handen en Nederlandsche vakmanschap wachten op een mogelijkheid om de Noord- zeevisscherij uit te oefenen. PLOTSELING VAN VRACHTWAGEN GESPRONGEN. Jongetje door auto overreden. Vanmorgen is op den nieuwen verkeers weg bij Nunspeet het negenjarig zoontje van den heer B. Niebeek door een auto overreden en vrijwel op slag gedood. Het jongetje zat achter op een met een paard bespannen vrachtwagen, welke uit de richting Nunspeet kwam. Midden op den weg sprong de knaap plotseling van den wa gen af juist op het oogenblik dat een perso nenauto, bestuurd door den heer B. uit Nieuwbuinen, vlak achter den wagen kwam aanrijden. De jongen werd door de auto ge grepen met bovenstaand noodlottig gevolg. AANRANDER TE VELP GEARRESTEERD. Na ruim twee weken van moeizaam op- sporingsarbeid, waarbij de politie van Arn hem, Velp en Roozendaal krachtig samen werkten, is het gelukt den dader te arrestee ren van de aanranding, welke op 4 April j.1. op de Velpsche heide is geschied en waarbij een meisje uit Arnhem door een onverlaat zoodanig met een stuk hout op het hoofd werd geslagen, dat zij met enkele diepe hoofdwonden in het gemeente-ziekenhuis te Arnhem moest worden opgenomen. De dader is de 25-jarige kermisreiziger uit Arnhem, die in zijn woning, waar hij zich had schuil gehouden, werd gearresteerd. Hij is met het meisje geconfronteerd, dat hem terstond herkende. De man heeft daar op een bekentenis afgelegd. „Kijk vader, ik heb heelemaal alleen een viool gebouwd!" „Waar heb je dan de snaren van daan?" „Uit de piano!" HET GEWETENSGELD. De voorzitter van den Raad van Ministers ontving van een onbekende een bedrag van f 4500, onder het motto „onrechtmatig ver kregen en bestemd voor 's lands kas in Ne- derlandsch-Indië". Het bedrag is den minister van koloniën ter hand gesteld. Japansche strijdkrachten, afkomstig van Yih Sien en Lin Yi, hebben zich vereenigd. Zij hebben een geweldigen geconcentreerden aanval ingezet ten zuiden van Taiersjwang. Naar schatting hebben zij 20(5.000 man in het vuur gebracht. De Chineezen strijden verwoed. Van ochtend verklaarden zij stand te houden. Strategische redenen. In een Chineesch communiqué wordt ge zegd, dat Lin Yi Woensdagmorgen is ont ruimd om strategische redenen. In hun streven, de te Yihsien belegerde Japanneezen te ontzetten, aldus verklaarde de woordvoerder van het Chineesche leger, ondervond de Japansche legerleiding moei lijkheden bij het zenden van versterkingen langs den spoorweg TientsinPoekau, en ten einde de aandacht der Chineesche troe pen af te leiden en den Japanschen strijd krachten te Yihsien de gelegenheid te ge ven door te breken heeft zij een aanval op Lin Yi ondernomen. Het Chineesche opper bevel, dat niet wilde, dat de sterkte der Chineesche strijdkrachten werd verdeeld, heeft daarom de ontruiming van Lin Yi be volen. De woordvoerder wees er op, dat het centrum van den strijd reeds naar elders is verplaatst en dat Lin Yi niet langer van strategische beteekenis is. Sterke Chinee sche afdeelingen houden evenwel nog stra tegische punten rond Lin Yi bezet en zij verdubbelen hun aanvallen op de Japan sche achterhoede. In noord-Hor an en zuid-Sjansi hebben de Chineezen vijf steden heroverd, namelijk Tsijoean, Menghsien, Pingloe, Woehsiang en Antsjeh, waardoor de druk der Japannee zen op den Loenghai spoorweg verminderd en de verbinding tusschen de Chineesche strijdkrachten aan beide zijden van de Gele rivier hersteld is. In allerijl worden bij Lin Yi twee tot drie honderdduizend man Chineezen geconcen treerd. Zij vormen een front van een lengte van vier K.M. in een halven cirkel buiten de muren der stad. Ook de Japan sche troepen maken toebereidselen voor een groot gevecht, dat wordt beschouwd als de laatste poging van de Japanneezen om de Chineezen tot onderwerping te bren gen. De diverse communiqué's van de Spaansche regeering en van de opstan delingen beperken zich de laatste dagen tot enkele regels met weinig belangrijk nieuws. Hetgeen bewijst dat er op het oogenblik in Spanje aan de fronten wei nig actie is. De successen, die aan beide zijden geboekt worden (de meeste nog wel door de opstandelingen) kunnen in die communiqué's blijkbaar niet eens als groote overwinningen worden voorge steld. En dat zegt voldoende aan dengenen, die weten hoe weinig betrouwbaar de oorlogs- communiqué's en in het bijzonder de over- winningsberichten zijn. Een l/xetje gezonde critische zin is dus bij het lezen van onder staande berichten wel gewenscht! Regeeringsmededeelingen. Het ministerie van nationale verdediging te Barcelona meldt, dat de regeeringstroepen in den sector Llavorsi de dorpen Alins en alloris heroverd hebben en in den sector Tremp den vijand hebben verdreven van eenige heuvels in de Siërra Pesonada. De op standelingen vallen aan in de richting van San Mateo en Salsadella. Een aanval op Tirio en Albocacer werd afgeslagen. Vier kilometer ten noorden van Alcala de Chivert wordt hevig gevochten. Aan het centrale front werden verschillende versterkingen op den vijand veroverd. Miaja spoort aan tot volharding. Miaja en Jesus Hernandes hebben tot het leger in het kustgebied een proclamatie ge richt, waarin zij doen uitkomen, dat de sol daten geen stap achteruit moeten zetten. „Iedere duim gronds moet worden verde digd. Gelijk de grond van Madrid werd ver dedigd". Berichten der opstandelingen. Het groote hoofdkwartier van Franco deelt mede, dat de troepen in Catalonië naar het Zuiden blijven oprukken en in de na bijheid van Alcala de Chivert zijn gekomen. Aan het Madrileensche front werd een stel ling in de wijk Usera op de regeering ver overd. In Val d' Aran. dat de regeeringstroepen gisteren moesten overgeven, zou de opstan delingen generaal Solchaga veel krijgsgevan genen en veel materiaal buitgemaakt heb ben. Greep de Duitsche generale staf in? In een mededeeling van de Spaansche am bassade te Londen wordt gezegd, dat de Spaansche regeering uit hoogst betrouwbare brón vernomen heeft dat de Duitsche gene rale staf op 16 dezer besloten heeft, dat Duitschland toezicht zal uitoefenen op alle operaties aan de Pyreneeëngrens. In verband hiermede zijn vijf hooge ambtenaren per vliegtuig van Berlijn npar Burgos vertrok ken en het opperbevel aan het noordelijk front in Spanje is thans in handen van twee Duitsche generaals. Verder wordt beweerd, dat 63 officieren per vliegtuig uit München zijn vertrokken, waarvan er 52 naar Sevilla zijn gegaan, om een onmiddellijk offensief tegen Almeria, van Malaga uit, voor te be reiden. In officieele kringen te Berlijn wordt dit bericht als algeheele onzin gekenmerkt. Opstand in militaire gevangenis te Barcelona? De „Daily Herald" meldt uit Barcelona, dat gisteren bijna 7000 krijgsgevangenen een wanhopige poging hebben ondernomen uit te breken uit de moderne gevangenis van Barcelona. Zij waren van wapenen voorzien, die vol gens het blad, waren binnengesmokkeld door leden der z.g. vijfde brigade. Met spoed ontboden troepen sloten een cordon om de gevangenis en traden op te gen de gevangenen, die naar hun cellen wer den teruggedreven en na een hevig gevecht werden ontwapend. In vele cellen werden bergplaatsen ont dekt, waar de wapens waren verborgen ge houden. Men verklaart, dat deze muiterij het sein zou moeten zijn voor een opstand van de 5e brigade. De plannen waren evenwel ter kennis gebracht van "de regeering. De mui terij was te vroeg uitgebroken. Zij werd krachtig onderdrukt. Dak van koffiehuis ingestort. - Gister middag zijn in een koffiehuis te Phoenix City (Alabama, Ver. Staten) meer dan vijf tig personen bedolven onder het puin van een plotseling instortend dak. Tot nu toe werden tien dooden en twintig gewonden geborgen. Veroordeelingen in Tunis. - De militaire rechtbank van Tinus heeft gisteren vonnis gewezen tegen dertig personen, die gear resteerd waren gedurende of na de onlusten van 9 April. Er zijn vier Italianen bij. De veroordeelingen variëerden tusschen boete en vijf jaar gevangenisstraf. Langdurige droogte in Engeland. - De langdurige droogte berokkent den boeren en tuinders overal in Engeland groote scha de. De weerberichten doen vooralsnog niet het einde verwachten van de droogteperiode, die in Zuid-Engeland thans reeds sedert 25 Maart heerscht. Uit concentratiekamp te Weenen ont snapt. - Te Warschau is dr. Joseph Streser, de ondervoorzitter van den Raad van Advo caten te Weenen, aangekomen, die verklaar de, dat hij door de nationaal-socialisten bij hun aankomst te Weenen was gearresteerd, en naar een concentratiekamp overgebracht, waar hij slecht behandeld werd. Toen hij moest helpen bij afbraakwerkzaamheden aan het gebouw van de rechtbank, in welk gebouw hij door en door thuis was, slaagde hij erin te ontsnappen en de Poolsche grens te bereiken. Boerenwagen door trein gegrepen. - Nabij Stuhlweissenburg (Hongarije) is een boerenwagen op een overweg door een trein gegrepen en verpletterd. Drie der inzitten den werden gedood, de vierde levensgevaar lijk gewond. Het rassenvraagstuk in de Ver. Staten. - Men weet, dat in de Ver. Staten in over heidskringen en bij de overgroote meerder heid der blanke bevolking huwelijken tus schen blanken en negers, al is het percentage negerbloed betrekkelijk gering, ongaarne wordt gezien, terwijl het in tal van staten der Unie zelfs bij de wet verboden is. Uit Chicago wordt thans gemeld, dat kort ge leden een meisje uit een bekende New York- sche familie, tevens een rijke erfgename, getrouwd was met een eigenaar van een rol- schaatsenbaan in een nachtgelegenheid in de negerwijk van New York, Harlem. Het paar begaf zich naar Chicago en vestigde zich daar in de negerwijk. Tijdens de af wezigheid van den echtgenoot drongen twee mannen (blanken) het huis binnen, brachten de vrouw in een toestand van verdooving en ontvoerden haar naar New York. Men is het spoor van de ontvoerde en van haar bei de ontvoerders bijster. Terug naar het land, adviseert Ford. - Binnenkort zal Henry Ford een bezoek aan Roosevelt brengen, ten einde op diens ver zoek den toestand van het zakenleven te be spreken. Ford heeft, sprekende over dit be zoek, verklaard: „Ik wil den president de kans geven, eens iemand te zien, die niets komt vragen". Hij zeide voorts, dat de uit breiding van de „terug naar de farm"-be- weging het land zal redden. Indien het volk niet zijn eigen voedsel voortbrengt, zal het een dictator moeten hebben, die het dwingt, zulks te doen. Het boerenbedrijf moet voor de industrie pro- duceeren en het eenige middel tegen alle kwalen is: werk. Vorstschade. - In Zuid-Oost Frankrijk heeft de nachtvorst aan de wijngaarden des te ernstiger schade aangericht, daar de zachte maand Maart de knoppen vroegtijdig had laten ontluiken. Heel kwaad zijn de nachten van 17 Maart, 5, 11, 12, 13 en 14 April geweest en daarmee is het zeker niet gedaan. De wijnbouwers schatten het ver lies op 50, 80 en zelfs 100 pet. De plaatselijke besturen hebben zich terstond tot de regee ring gewend om steun voor de dientengevol ge verwachte werkloosheid of uitbreiding daarvan en om voorschotten voor de crediet- kas. Volgens Ce Soir beteekent het een ver lies van zeven millioen hectoliter wijn ter waarde van bijna een milliard frank. Aan de Belgisch grens en de omstreken van Parijs hebben de vruchtboomen ook erif geleden. Loopbewijzen in Finland? - Allerwegen worden de moeilijkheden van het verkeer op pijnlijke wijze gevoeld en overal beraamt men middelen om het aantal ongelukken te verminderen. De kamer van koophandel van het stadje Abo in het Zuidwesten van Fin land heeft thans een plan opgesteld volgens hetwelk alle motorrijders, wielrijders en zelfs voetgangers een soort examen moeten afleggen. Men zal daar dus mogelijk het ge val krijgen, dat wandelaars zonder loopbe- wijs, hun wandeloefeningen binnenshuis of in hun tuin zullen moeten houden, maar in ieder geval niet op straat. De kamer van koophandel stelt voor om speciale cursussen te organiseeren over het verkeer, een soort wegcultuur dus te kweeken bij voetgangers en wielrijders. Deze cursussen zouden ver plichten moeten worden. Niemand zou er zich aan kunnen onttrekken en het loopbe- wijs zou den goeden afloop van het examen na den cursus dan moeten aangeven. De Fin- sche kamer van koophandel heeft het plan thans in studie. TWEEDE HANDSCH-GOEDEREN? Vraag en Aanbod. 35 cent per 5 regels a contant. WOENSDAGS en ZATERDAGS. Verrassend snel verdrijft 'n Akkertje schele hoofdpijn, zenuwachtigheid, oververmoeidheid en lusteloosheid. Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. De brochure van Maurits Dekker. De Amsterdamsche rechtbank, gepresi deerd door mr. V. G. Boll, heeft gistermid dag een strafzaak behandeld tegen den letterkundige Maurits Dekker, verdacht van beleediging van het hoofd van een bevrien- den staat, door de brochure: Hitier, een poging tot verklaring. De uitgever W. Salm verklaarde o.m., dat hij alvorens tot de uitgave over te gaan nog enkele uitdrukkingen die noodeloos waren, had geschrapt. Prof. dr. H. L. Rümke, hoogleeraar in de psychiatrie, had op last van den rechter commissaris een uitvoerig rapport uitge bracht, waarin hij o.m. tot de volgende con clusie komt: „Uit het werk blijkt in ieder geval dat Dekker zich de moeite heeft gegeven, ern stig te hebben gepoogd zich psychologisch in Hitier te verdiepen. Een deel van Dekkers uitkomsten kan ik aldus prof. Rümke als psychologisch juist aanvaarden, een deel acht ik discutabel, een deel acht ik onjuist. Verstaat men onder een psychologisch ver antwoorden inhoud een inhoud, die niet be staat uit in den wilde gedane beweringen, doch uit al dan niet juiste resultaten van ernstige overwegingen, dan kan men zeggen dat de inhoud van dit boekje voor het aller grootste gedeelte als psychologisch verant woord mag worden beschouwd". Op een vraag van den verdediger mr. Th. Eskens zegt deskundige, het met Dekker eens te zijn, dat men bepaalde dingen kan aan voeren, waaruit blijkt, dat Hitier de leugen heeft verdedigd. Hitier heeft in Mein Kampf zelf erkend, dat hij de leugen mag bezigen als propaganda-middel. Het is echter volgens desk. psychologisch niet juist nu de leugen achtigheid als kern van Hitler's karakter te kenschetsen. Datzelfde geldt voor de kwalificatie „hyste risch". Het O.M., vertegenwoordigd door mr. B. Kist, requisitoir nemend, zeide o.m.: Wanneer we het begrip aanranding van eer en goeden naam bekijken, zien we, dat dit een zeer relatief begrip is. De eer van het hoofd van een grooten Europeeschen staat zal eerder zijn aangetast dan die van een willekeurig mensch. De jurisprudentie wijst ook in deze richting. Het heele boekje ademt, aldus het O.M., een geest van haat en minachting. De uitgever heeft reeds eenige uitdrukkingen geschrapt, doch helaas 263. De volgende morgen al vroeg waren de zigeunex-s in de weer. Ze wilden zo vlug mogelijk vertrekken, want ten opzichte van Peter waren ze toch niet helemaal gerust. Deze of gene mocht hem eens her kennen en de politie gaan waarschuwen. Het was maar 't veiligste om gauw weg te gaan en ieder beijverde zich met het in pakken en opladen van zijn eigendommen. 264. De paarden werden losgemaakt en voor grote wagens gespannen en in korte tijd was de heele troep reisvaardig. De vrouwen en kinderen zaten in de wagens en de mannen liepen bij de paarden met een zweep in hun hand. Op een teken an Rinaldo zette de stoet zich in beweging om in nieuwe streken zijn geluk te be proeven.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7