VOOR ONZE KINDEREN. AMSTERDAMSCHE BEURS RAADSELS. EGMOND A. D. HOEF Het wonder van de fotocel Verhaaltjes van kinderen voor kinderen. 2 van Vrijdag 22 April 1938. OPGAVE VAN NOORUHOLLANUSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorig» laatste koers 2.30-45 10l'»/l«| 101 ®/16 1"m' 103' STAATSLEENINGEN. 3-3)4 NederL 1938 3 N»d.-lodi< 1937 IüOVm 5)4 DuitsctiL '30 m verkl. 3l'S/16 31'/, BANK-1NSTFLL1NGEN. Amsterd. Bank153'/j 154 Handel Wij Cert v. 250 161'/« 159 Koloniale Bank111 112'/4 Ned Ind. Handelsbank 127'/, 131 INDUSTR. OND. BINNENL. Al! Kunstzijde Unie 38'Vis 38»/»-'/» Calvé Delft Ce-t 86'/4 8»Vi Nederl. Ford291 t/s 293 Philips Gloeil. Gem. Bezit 2791/» 279-'/, Unilever 150'/» ü>4H/« 1NDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleb. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper - el 28V, $2l»/i« 36'/16 "As 24 25»/« 10'Ae 5'/, 33 "As 3'/s 429 132'/, 139 ÖH/s 753/» 170 R public Steel Standard Brands Steel comm. U. Leather CULTUUR MAATSCH. H.V.A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alt Ezplor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. i ~23 /4 Kon. Petr. 334 Perlak .8» Phillips Oil 257/is Shell Union lO'/ig Tide Water lOVis RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat Rubber i «123 Hessa Rubber '12'/4 Oostkust 125 Serbadiadi t -3/« Interc. Rubber 2*/a SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 98'/« 100 Java—China—Japan lijn 84 89 /4- Vt Kon Ned Stoomboot. 10SV, }?8-Va Scheepvaart Unie H'/i 114J-5^ TABAKKEN. Deli Batavia 2-" Oude Deli 2-6 Senembah 26o AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka A Southern Pacific8 b Southern Railw. Cert./l6 5 Um /16 Union Pacific 46 I 46'/, Canadian Pac. 4l/s I 41/," /is jNoteering per 50. ex-coupon fExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers X, heden X pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: 287, 21H/i» 35J-«As '%s 24V.S 25Vj-'/4 5»/s 334-'/» 3»A» 4291-20 132 135 77 3241/, 3324-3} 25»/, 10'/. 10i-Vx» 1971/,-8 121'/, U33/4 1251/, 81'/4-2 27/is New-York 1.79»/» 1.79'Vi» Londen 8.963/. 8.96'/« Berlijn 72.33 72.28 Parijs 5.61 X S.56 Brussel (Belga) 30.31 30. dl Zürich 41.34}$ 41.31 Kopenhagen 40.05 40.02 X Stokcholm 46.25 46.20 Oslo 45.07 X 45.05 Italië 9.47 X Polder Wiimnenum. In de gister gehouden vergadering van den polder Wimmenum is met algemeene stemmen tot bestuurslid van den polder her kozen de heer P. Bras. Hoewel in de vergadering stemmen opgin gen om de polderlasten met een gulden te verhoogen en mitsdien te brengen op f 10 per H.A., is toch besloten den ouden last te handhaven. Deze blijft derhalve 9 per H.A. Een DAGBLAD wordt werh'lijk gelezen j Dat moei foch afdoend' voor U wezen t Wat hebt g' aan een blad, Dat Houd-nieuw» steeds bevat2 Dat geen serieus mensch ooit zat lezen 1 Siad w OmqwiHQ DE CENTRALE STIERENKEURING. De Centrale Stierenkeuring voor Noord holland, die jaarlijks vanwege de Prov. com missie tot bevordering van de rundvee fokkerij in den Bergerhout wordt gehouden, kenmerkte zich door een druk bezoek. Hoewel het terrein iets kleiner was ge worden, bleek toch de vrees, dat het wel eens té klein kon blijken, ongegrond. In den tegenwoordigen vorm voldeed het zelfs beter aan het gestelde doel, doordat het thans ge makkelijker was het loopen met de dieren in den ring te volgen. Tengevolge van het geheerscht hebbend mond- en klauwzeer was het aantal drie jarige en oudere stieren geringer dan ge woonlijk. Van deskundige zijde vernamen wij, dat juist de oudere dieren van het mond- en klauwzeer zwaar hadden geleden, dat zelfs vele tengevolge daarvan waren gestorven. De rundveefokkerij in Noordholland, staat, dank zij het werk van den bond, op hoog peiL De aangevoerde stieren kwamen op de op tal van plaatsen gehouden voorkeuringen zegevierend uit den strijd en werden aan- door CARLY VOS. Moderne toovenarij. Mijnheer Jansen had haast. Hij moest met de trein mee, kocht vlug een kaartje en wilde juist de trap opstormen, toen hij een roltrap aan de zijkant zag. Hij rende er heen, maar juist op dat ogenblik zag hij, dat de trap stil hield. Nu moest hij dus toch te voet naar boven. Maar halt, wat gebeurt daar? Hij is nauwelijks een paar passen van de trap verwijderd of deze begint weer te rollen, alsof hij de wens van meneer Jansen eerste raam van de winkel bereikt, of plot seling brandt in alle étalages het licht Wat is hier voor een toverkracht aan het werk? Veroorlooft iemand zich een grapje met hem? Na enig zoeken ontdekt meneer Jansen een onopvallend donkerrood licht, verder niets. De spiegel aan een tegen overliggende lichtmast, een tweede schijn baar nietlichtend „iets" bij de volgende étalage ontgaat zijn aandacht. Als meneer Jansen de volgende dag weer van de roltrap gebruik wil maken, kijkt hij eens wat beter uit zijn ogen en ziet ook hier het donkerrode oog. Nu wil hij er toch meer geraden had. Deze springt nu op de trap, die hem snel naar boven brengt. Meneer Jansen heeft op het ogenblik geen tijd om over dit „spook" verder na te denken, hij is blij, dat hij op tijd in zijn betrekking kan zijn en daardoor bemerkt hij ook niet, dat de trap slechts zolang rolde, tot meneer Jansen boven was. Daar onderaan, vlak bij de eerste trede, licht, nauw merkbaar, een donkerrood lichtje op en schakelt reeds voor de volgende, die van de trap gebruik wenst te maken, de motor opnieuw in. Wij staan op het kruispunt van twee grote verkeerswegen in een wereldstad en kijken naar het verkeer. Dit wordt door een licht mast geregeld. Geel, groen, rood is het licht in onregelmatige tussenpozen. Maar hoe werkt deze verkeerspaal? JJergens staat een verkeersagent, en toch loopt alles ge smeerd en kunnen de aanrijdende auto's zo vlug mogelijk doorrijden. Wij zoeken naar de oplossing van het raadsel, doch zien niets bijzonders, behalve vier zwakke, donker rode glaslenzen, niet groter dan een ontbijt bordje, die vlak voor het kruispunt aan de huizen bevestigd zijn. In een schilderijenmuseum. Er is niets, maar dan ook helemaal niets opvallends te zien. Het geringe aantal zaalwachters is een kolfje naar de hand van de langvingers, die zich graag zo'n schilderij willen toe eigenen. Daar staat een heer, vol interesse bekijkt hij een vim de prachtige schilde rijen. Daar hü een beetje kortzichtig is en de handtekening goed wil zien, kruipt hij onder de afscheiding door en op datzelfde ogenblik schrikt hy terug, want overal klinken alarmschellen, de deuren sluiten zich automatisch en de zaalwachters komen aanlopen. Het donkerrode oog, dat op de hoogte van het afsluitkoord is aangebracht, heeft zijn plicht gedaan. Dat licht weet na tuurlijk niet, dat het hier slechts om het bekyken van de handtekening ging en niet om een dief. Plichtsgetrouw meldt het, dat iemand te dicht bij de aan hem toever trouwde schat wilde komen. Het is 's avonds laat. Er lopen nog slechts enkele mensen op straat. De meeste winkels zijn donker. Vlug loopt meneer Jansen, die van een vergadering komt, naar huis. Nu loopt hij langs de winkel van een van zijn zakenvrienden, zonder er acht op te slaan. Nauwelijks heeft hij echter het van weten. Hij heeft van techniek wel hele maal geen verstand maar die roltrap en die automatische étalageverlichting interes seren hem. Hij is boekhouder op een grote machine fabriek, maar komt slechts aelden in de werkplaatsen. Doch nu hij heden juist iets met de meesterknecht moet bespreken, wil hij zijn licht wel eens opsteken over al die geheimzinnigheid. Hii komt door een afdeeling, waar op een lopende band allerlei machine-onderdelen voorbij gaan. Hij wil juist verder gaan, toen zijn oog valt op een inrichting, die vlug en secuur werkt. Want het bleek hem, dat de voorbijgaande delen werden gesteld. Maar hoe? Is hier weer zo'n geheimzinnig apparaat? En ja, daar tegenover de teller zit reeds het hem bekende donkerrode oog, en nu ziet hy een tweede, aan de teller zelf aangebracht, maar nietbrandend oog. Alle zich op de lopende band bevindende voor werpen moeten tussen beide ogen door. Op dat ogenblik gaat de bel voor de ochtend pauze, zodat de lopende band stilstaat. Meneer Jansen brengt nu zyn hand tus sen de beide ogen en zie, daar verspringt de teller één cijfer. En nu herinnert hy zich, dat hij iets gelezen heeft van onzichtbare ultra-rode stralen. Dat moet het dus zijn! En de meesterknecht bevestigd dit vermoeden van meneer Jansen. De door het rode oog uitgezonden rode onzichtbare stralen vallen steeds op het tweede oog, de fotoceL Iedere onderbreking van deze straal brengt nu het telapparaat in werking, of doet de verkeers lichten werken, brengt de alarmklokken in beweging, ontsteekt de etalagelichten of brengt allerlei andere dingen in werking. HENK door DINA GROOT. In een van de armoedigste achterbuurten van een grote stad woonde eens een arme familie. Ze hadden het dikwijls zo arm, dat er geen brood meer op tafel was. De vader verdiende zijn brood met allerlei werkjes, maar dat bracht ook niet veel op. Ze hadden een zoontje en die heette Henk. Op school werd hy door de jongens de „stille" genoemd, welke bynaam hij had gekregen, omdat hij een stille jongen was. Hy was een teruggetrokken kind en de andere jongens keken hem niet eens aan. Toch had de jongen een goed hart. Dat zou spoedig blyken. Er was spanning tussen twee leerlingen, die elkaar niet erg lijden konden. Spoedig zou het dan ook tot een vechtpartij komen. En jawel. Om 12 uur ging de school uit en toen begon het. Gerrit Joris ging strijdlustig tegenover de kleine en zwakke Kees Ver- muur staan. „En waar blijf je nou met je praatjes, kereltje", sprak Gerrit nu. En meteen gaf hij Kees een stomp en een schop. De schop kwam tegen zijn enkel en de stomp tegen zijn neus, die meteen begon te bloeden De laffe Gerrit bleef hem maar aan 't schoppen en stompen. Geeneen jongen waagde het om Kees te helpen. Zy waren allen bang van Gerrit. Allen? Nee!! Daar treedt Henk naar voren en geeft Gerrit zo'n draai om z'n oren dat hij suize bolt. Nu begint een waar gevecht. Henk wint. Gerrit gaat beschaamd weg naar huis. Als door een wonder zyn de jon gens veranderd tegenover Henk. Henk wordt ook een beetje vrijer tegenover de jongens, en zo ontstond een ware vriend schap. Ik geloof niet, dat Henk ooit spijt van die vechtpartij zal krijgen. Denken jelui ook niet? De fotocel wordt steeds meer aangewend, hij begeleidt ons op de voet. In de bioscoop tovert hij uit de op de rand van de film band aangebrachte geluidsopeningen, de muziek en de stemmen. Maar de fotocel doet nog veel meer, hy beschermt de arbeiders voor de aanraking van gevaarlijke machine-onderdelen, waar schuwt de baanwachter bij een spoorweg overgang voor de naderende trein, waakt over machines en over de zuiverheid van het drinkwater, ja kan zelfs in een minuut tot 10.000 tellen. Bij vallende duisternis schakelt hy de straatlantaarns in, opent de deur voor de kellner, die met volgeladen bladen naar binnen wil, geeft alarm by brand en geeft de juiste belichting voor een foto-opname aan. JOHANNA STEGEN REDT HAAR WOONPLAATS. 125 jaar geleden droeg een meisje patronen naar de Duitsche troepen door een kogelregen heen. 2 April j.L was het 125 jaar geleden, dat de „stryd van Lünenburg" plaats vond. De gelukkige afloop van deze eerste grote op stand in de vrijheidsoorlog dankten de sol daten in Pommeren aan het heldhaftige optreden van het meisje van Lünenburg, Johanna Stegen, die midden door een kogelregen patronen naar de Duitsche troepen bracht, toen zy in een gevecht tegen de Fransen geen ammunitie meer hadden. Lünenburg was een van de eerste steden, die zich in Maart 1813 van het juk van Napoleon wist te bevrijden, maar viel na acht dagen weer in handen van de vijand. Toen de Franse generaal Morand nu, on danks de dappere tegenstand van de bur gers de stad met 3000 manschappen bezette, rukten fuseliers uit Pommeren en jagers uit Rusland op, bestormden de poort en joegen de vijand op de vlucht. Generaal Morand moest de terugtocht aanvaarden, toen hij, echter zag, dat zijn troep geheel omsingeld was, keerde hij zich om en gaf bevel door de nieuwe poort weer binnen de stad te vluchten. De fuseliers uit Pommeren onder aanvoering van Majoor von Borke verde digden deze poort met een buitengewone vol harding, totdat zij bemerkten, dat zij geen kogels meer hadden. En midden in deze kogelregen verscheen plotseling een twin tig-jarig meisje. Uit een omgevallen Franse ammunitiewagen droeg zy in haar schort patronen aan en de Duitsche soldaten, die zich al hadden willen terugtrekken, schep ten nieuwe moed en vuurden opnieuw, schot na schot in de vijandelijke linie. Zo konden zij zich staande houden. Generaal Morand vieL dodelijk getroffen neer, ter wijl zijn manschappen bij het zien hiervan overhaast op de vlucht sloegen. Zo had Jo hanna Stegen door haar moedige daad zich in de strijd om haar woonplaats onder scheiden. Eerst later werd haar dapper gedrag in brede kringen bekend. De Pommerse fuse liers hadden reeds na de strijd bij Lüneburg het eerste ijzeren kruis ontvangen, doch Johanna Stegen werd later op dezelfde wyze geëerd, en by haar huwelijksinzegening in 1817 met de vrijwilliger Wilhelm Hindersin, die by de jagers had gediend, werd het feit nog eens opgehaald en haar dapperheid geroemd. 1. Wat staat hier: perr spoor wijzers het wegen en eenige 2. Neem uit elke zin een woord. De zes woorden vormen, in volgorde achter elkaar gezet, een bekend spreek woord. Als ik thuis kom, doe ik de deur op slot. Het gebeurt wel eens, dat ik moet schoolblijven. Het was een groote verrassing en niemand had zoo iets verwacht. Ik zie niet in, waarom er steeds zoo veel gerekend moet worden. Ik begrijp ook niet waarom wij alle jaartallen van buiten moeten leeren. Als ik iets verkeerd doe, denkt de juffrouw, dat ik het er om doe. 3. Een woord bestaat uit 14 letters en noemt de naam van iets, dat men in alle straten kan vinden. Als de kinderen jarig zijn, bestelt Moeder een 6. 5, 4, 3, 2. Paarden staan 's nachts in den 1, 10, 8, 7. Elk volk heeft zyn eigen 10, 11, 12, 7. Als het regent zijn de straten 14, 4, 6. Een 1, 9, 11, 12, 13 zit op elke viooL DE OPLOSSINGEN. De oplossingen van de raadsels uit de vorige kindercourant zijn: 1. Paddenstoelen. 2. Kast, stoel, tafel, haard. 3. Kerk, school, raadhuis, weeshuis, station. GEMAKKELIJKER REISGELEGENHEID. De ene oievaar tegen de ander: „Wat zeg je er van, die twee Langsnavels maken het zich ook gemakkelijk. Ik ben tenminste van plan om het volgend jaar ook met de Zeppelin te reizen, en jy?" gewezen voor de centrale keuring, zoodat de jury hier 't puikje van de N.H.-stieren te beoordeelen kreeg. By de beoordeeling wordt rekening ge houden met de in de stamboomen voorko mende productiecijfers, het exterieur, de bloedlijnen en in sommige gevallen zelfs met de bekende overerving, zoodat men on der het groote aantal aangevoerden één jarige stieren, in den ring oogenschijnlijk tal van exemplaren ontdekte, die, gelet op het exterieur voor aanhouding niet in aanmer king kwamen. Het is echter vaak voorgekomen, dat veel belovende jonge stieren, die voor hoogen prijs werden aangekocht, later tegenvielen, waarom in den loop der jaren de bond vooral groote waarde is gaan hechten aan op wetenschappelijke wijze verzamelde ge gevens. De uitslagen der jury werden ditmaal ook per luidspreker bekend gemaakt. In het be lang van het publiek werd medegedeeld, dat ook de stieren buiten den ring zonder dek moesten staan. Voor belangstellenden was het daardoor gemakkelijker de beesten te beoordeelen. In de rubriek Eenjarige stieren, geboren na 1 April 1937 werden aan onder staande volgorde medailles toegekend: Anna's Const. Frans, eign. en fokker F. IJfs en Zn. te Assendelft; Victor, eign. en fokker K. Pereboom te Hoogkarspel; Zep pelin H., eign. Jb. Pluister te Wogmeer, fok ker wed. J. Metselaar te Schellinkhout. Van de een-jarige stieren geboren voor April 1937 werden in onderstaande volgorde medailles toegekend aan: Daniëls Athleet, eign. W. v. d. Oord te Barsingerhorn, fokker A. Schenk te Oude Niedorp; Roland Jan, eign. en fokker C. Stapel Pz. te Hoogkars pel; Athleet Roos, eign. fokker W. v. d. Oord te Barsingerhorn; Maartjes Kohinoor eign. en fokker Jn. Schenk Hz.; Emanuel, eign. en fokker dezelfde. Egbert 5, eigenaar en fokker, Jm. Blau- boer Kz. te Schagen; Athleet 20, eigen, en fokker, H. C. Kooy te Harenkarspel; Frans 218 van Groenhoven, eig en fokker F. A. F. Groneman te Wieringerwaard; Athleet Roos 2, eig. en fokker, W. v. d. Oord te Barsin gerhorn; Oldambster Siegfried 3, eig. Gebr. Ruyter te Oosterblokker, fokker M. Wester- dijk te Enschede; Athleet, eigen, en fokker W. Jimmink Jbz. te Schagerbrug; Egbert 4, eig. fokker D. Ruyter te Nibbixwoud. In de rubriek op deze éénjarige dieren was de toekenning van de medailles als volgt: Constantyn Frans 10, eigenaar fokker P. Steyn te Assendelft; Athleet 15, eigenaar Jm. Blaauboer Kz. te Schagen, fokker D. P. Tim merman te Schagen; Frans 213 van Groen hoven, eigen en fokker F. A. F. Groneman te Wieringerwaard; Aafje's Roosevelt, eig.- fokker H. Nobel te Barsingerhorn; Bravo, eigen.-fokker N. Ruyter te Beemster; Wodan Frans 84» eig. Jb. J. Kistenmaker te Koegras, fokker N. D. Kaan te Wieringerwaard. Uitslag tweejarige stieren, jonge leeftijds klasse. Ie pr. Maria's Frans, eigen.-fokker C. Mienes Jr. te Egmondbinnen; 2e pr. Con stantyn Ruiter, eigen.-fokker W. Kool te Hauwert; 3e pr. Constantijn Frans 19, eign. C. Klerk te Stompetoren, fokker Jn. Mid delbeek te Twisk. Aan de volgende twee-jarige stieren ge wone leeftijdsklasse, werden in onder staande volgorde medailles toegekend: Frans 208 van Groenhoven, eigenaar Fonds tot bevordering van de veefokkerij in N.H„ fokker F. A. F. Groneman te Wieringer waard. Albert, eigen. Gebr. Ruyter te Oóster- Blokker, fokker N. Ruyter te Beemster. Gerard, eigen, en fokker, N. Ruyter te Beemster; Frans 211 van Groenhoven, eigen. W Jimmink Hzn. en Jb. 't Zand te Schager brug, fokker F. A. F. Groneman, Wieringer waard. Frans 212 van Groenhoven, eig.-fokker F. A. F. Groneman te Wieringerwaard. Frans, eig. J. Helder te Berkhout, fokker P. Konijn te Venhuizen; Ada's Paul, eig. fokker P. Donker Jz. te Hoogwoud; Atlas, eig. en fokker R. L. Waiboer te Anna- Paulowna; Athleet, eig. D. Gutker, Julia- nadorp, fokker C. H. Jipma te Mantgum. Willem 5, eigen. J. P. Beemster te Warder; Constantyn Frans 19, eigenaar C. Klerk te Stompetoren, fokker Jn. Middelbeek te Twisk; Franco, eign. K. Ham te Schellink hout, fokker A. Brak te St. Maarten; Bert, eigen. J. Koster te Venhuizen, fokker J. Goesinnen te Hem. In de rubriek driejarige stieren werd de le pr. toegekend aan Frans A 26, eig. A. Hoogendoorn te Wieringerwaard, fokker G. Appel te Burgerbrug; 2e pr. a Johan, eigen. J. Worp te Wognum, fokker, J. S. v. d. Woude, Deersum; 2e pr. b Constantijn Frans 11, eigen. Prov. Waterleidingbedrijf, fokker F A. F. Groneman te Wieringerwaard; 3e pr. Antje Frans, eigen. M. Bakker te Wierin- gen, fokker R. L. Waiboer te Anna- Paulowna. Ook uit andere provincies bleek een be vredigende belangstelling voor deze keuring aanwezig. Algemeen was men van oordeel, dat dit het mooiste keuringsterrein in ons land mag worden genoemd. £uchtuaact ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: Uitreis: Nandoe te Bandoeng; Gier te Athene. Thuisreis: Pelikaan te Jodhpoer; Reiger te Singapore; Torenvalk landde om 16.55 uur op Schiphol. £xutfU en Juin&oum DE BOTERHEFFING. Wij vernemen van bevoegde zyde, dat het bedrag van de heffing en de steunuitkeermg od boter behoudens tusschentydsche wijzi ging, 'voor de week van 21 tot 28 April is vastgesteld op 45 cent per K.G.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9