AMSTERDAMSCHE BEURS LAATSTE BERICHTEN. Pluimveeteelt. Het vraagstuk der ongewenschte vreemdelingen. Gezantenconferentie. Frits Schuurman dirigent Residentie-orkest. Complot tegen zoon van prins-regent Paul? Moord zou worden voorbereid. 2 nabootsing aanneemt is nog geen merk en op grond hiervan achtte spr. vrijspraak het meest juist. Dat de klanten het bleek - water van verdachten gekocht hadden, ligt niet aan de etiketten, die overeenkomst vertoonen, doch eenvoudig aan het fe dat het bleekwater goedkooper was. Dat de heer Schouten 700 schade gehad zom hebben, is eenvoudig te dol om over praten. De verdediger bepleitte tenslotte de uiterste clementie. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Di. te Hertnepe Heemraadsir.gel 8-III te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. De controle op pluimveevoeder. De tijd gaat wel bijzonder snel. Ik ben gewend voor de lezers de rapporten der regeeringsinstellingen in ons land te be spreken, die werken in het belang van de pluimveehouderij en als ik dan zoo'n "jaar verslag krijg is de eerste gedachte: Al weer een jaar voorbij? Gaan we dan zoo'n verslag bestudeeren dan zien we wel dat er weer tal van gegevens in verwerkt zijn die we nog niet kenden. Een der belangrijkste rapporten voor den pluimveehouder is dat van het Rijks- landbouwproefstation voor Veevoederon- derzoek te Wageningen. Uit het verslag over het tijdvak van 1 Juni 1936 tot 1 Juni 1937 neem ik een en ander over. Ik doe dit ook met het oog op degenen die zelf volgens het een of andere recept hun kippenvoer willen mengen. Heel vaak deu gen de recepten niet en niet minder vaak deugen ze wel, doch deugen de grond stoffen niet. Menschen die kleine hoeveel heden koopen, moeten altijd zeer oppassen, vooral bij het koopen van de duurdere grondstoffen zooals levertraan, gist, visch- meel, alfalfameel. Een groote fabriek koopt groote partijen en dan loont het de moeite deze te laten onderzoeken door het landbouwproefstation, maar bij kleine partijtjes komt men daar niet zoo gauw toe. Daarom is het nuttig dat men weet aan welke gevaren van bedrog men bloot staat. Bij sojameel, dat een waardevolle bron is voor plantaardig eiwit voor pluimvee, bleek dat bij ongeveer 10 der monsters het vochtgehalte te groot was, terwijl bij een 4 tal monsters te veel keukenzout aan wezig was. Een als vleeschmeel ingezonden monster bestond niet uit spierweefsel maar uit ge droogd vleeschextract en mocht dus geen vleeschmeel genoemd worden. Een ander van Woensdag 27 April 1938. OPGAVE VAM NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCRED1ET N.V. Vorige koers STAATSLEENINGEN. 3-3K Neder1. 1938 101% 3 Ned.-lndië 1937 100 5H Duitcchl 30 m verkL 3l»/g BANK-INSTFLL1NGEN. Amsterd. Bank153i/s Handel Mij Cert. w. 250 159% Koloniale BankUI'/» Ned. Ind Handelsbank 130 INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg Kunstzijde Unie 38>/i Calvé Delit Le-t. 89 NederL Ford2b8 Philips Gloed. Gem. Bezit 276 Vj Unilever154^ INDUSTR. OND. BUITENL Am. Smelting Anaconda Bethleh Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper el 28Vi« §2lVs d5"/l^ 2:1 V. 25%, 10Vi« 5% 33 Vu R public Stee Standard Brands Steel comm. U. S. Leatber CULTUUR MAATSCH. RVA Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Ezplor. Mij Redjang Lebong i PETROLEUM. Dordtscha Petr. Kon Petr. Perlak Phillips Oil t i i i Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi t Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon Ned Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Scnembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. SNoteering per 50. tExclaim. 'Ezdividend- Prolongatie vorige koers H, heden K pCt, WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: 1.79% 8.96'/» 72.20 5.60 30.281/2 41.28K 40.02y2 46.20 45.05 9.45 423% 133 1 6% 59 753U 170 321 329Vt 8 5 24'/, 10'/16 10 V* 1943/, 121'/» 112 1211/» 831/, 2i/s 100 923/, 103% H'7/. 226 278 261 206/g 9% 6 48'Vs 43/, laatste 2.30-45 103i-Vl« 31 154 160 112 130'/, 373/, 68 289 278'/,-| 15i'/, 27% 20-1»% 35'/,-»/, 1£% 23»% 25%,-| 10|-»A« 5% 333/»-»/, 31/s 424 135 140 61% 77 321'/, 3)0",-1 82* 24»% 10»Aa-| 10'/,-»/, 1931/, 1231-1} 116% 120 84-3/, 2 7% - V» 101 923 108 118-3/, 225 281-'/, 265 20'/, 9'/,» -% 5'/« 47 4% New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Italië x) ex-coupon Heden: 1.79»/, 8.96'% 72.26 5.60X 30.29 41.30 40.02 K 46.20 45.05 monster was een bijproduct der vetsmel- terij dat in hoofdzaak uit bindweefsel be stond en 25.6 keukenzout bevatte. Een ander monster bleek een mengsel te zijn van vleeschbeendermeel en bloedmeel, terwijl weer een ander monster te veel beenderfragmenten bevatte. Er kwamen 16 monsters vleeschkoeken in waarvan het gehalte aan eiwitachtige stoffen uiteen liep van 52.277.8 Bij diermeel bleek de knoeierij al heel groot. Van de 199 monsters voldeden er 47, dus bijna 24 niet aan de gestelde eisehen. Het vochtgehalte was te hoog bij 2 monsters, het gehalte aan aschbestand- deelen bij 28 monsters. Drie monsters be vatten te veel van den inhoud der verte ringsorganen, 10 monsters waren ver menigd met bloedmeel. Twee monsters be stonden uit vleeschbeendermeel, 2 uit ge malen beenderen, een uit walvischmeel en vischmeel. Het gehalte aan keukenzout liep uiteen van 0.7 tot 4.8 Van de 47 ingezonden monsters vleesch beendermeel voldeden er 26, dat is 55 niet aan de gestelde eisehen. Zeven mon sters bestonden uit gemalen beenderen. Het gehalte aan aschbestanddeelen was bij 14 monsters, het zandgehalte bij 4 mon sters boven de toegelaten grens. Een mon ster bevatte bloedmeel, 3 monsters waren niet frisch en gezond. Van vischmeel werden 235 monsters op zuiverheid onderzocht .waarvan 52 (dat is ongeveer 22 niet aan de aan vischmeel gestelde eisehen voldeden. Bovendien wa ren 3 als haringmeel ingezonden monsters geen haringmeel en 4 als witvischmeel in gezonden monsters geen witvischmeel, maar afkomstig van andere vischsoorten. Een als gemalen gedroogde visch inge zonden monster bevatte maismeel en 11.3 zout. Een monster bevatte krijt, 'n ander monster phosphorzure voederkalk. In een der monsters kwam garnalenmeel voor. Vier monsters bevatten te veel zee sterren, krabben en zand, bovendien kwam een zandgehalte boven de toege laten grens nog voor bij 20 monsters, die 3.8 tot 13.2 zand bevatten. Het zoutge halte was te hoog bij 17 monsters, waarin 6.2 tot 9.9 zout voorkwam zonder dat er melding van was gemaakt dat het zout- gedeelte boven de toegelaten grens van 6 lag. Ingezonden werden 95 monsters bloed meel. Vijf monsters bevatten gemalen hoorn, waarvan twee bovendien beender meel, een diermeel en een levermeel. Af val van kunsthoorn werd in twee monsters gevonden, in een daarvan tesamen met diermeel. Een monster bevatte schimmel en was niet frisch en gezond. Negentien monsters bleken uit gezond bloedmeel zonder bijmenging te bestaan. Het gehalte aan eiwitachtige stoffen lag bij 14 mon sters beneden 75 bij sommige monsters werd van 13.5 tot 30.6 vocht gevonden. Als we deze opgaven zoo bekijken zal het iedereen wel treffen van hoeveel be lang deze controledienst op veevoeder is en voor welke schade men kan komen te staan als men de dupe wordt van minder betrouwbare handelaren. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden). PARIJS, 27 ApriL Nu de binnen- landsche moeilijkheden voor het oogen- blik schijnen geweken en men niet elk moment bedacht behoeft te zijn op den mogelijken val van een ministerie, is er het vreemdelingenvraagstuk, 't welk de gemoederen verontrust. Met name het probleem van den ongewenschten vreemdeling. Een nieuw probleem is het zeker niet; het hield de geesten al bezig na den moord op presiden,t Doumer en na het misdrijf van Marseille, waaraan een koning en een Fransch minister ten offer vielen. De ver dwijning van den Russischen generaal Koutjepoff, later van generaal Miller, de recente Weidmann-affaire, bracht het vraagstuk weer aan de orde en thans staat het wegens de maatregelen van minister Sarraut in het brandpunt der publieke be langstelling. Menig minister heeft zijn krachten op een regeling dezer materie be proefd en den strijd opgegeven. Frankrijk verleent momenteel gastvrijheid aan drie millioen vreemdelingen. Alleen het aantal Duitsch-sprekenden reeds overschrijdt het half millioen en dit cijfer bereiken even eens de Italianen, de Polen, de Spanjaarden. Meer dan zestigduizend Russen vonden in Frankrijk een wijkplaats; er wonen op Fransch grondgebied tweehonderdduizend Belgen, negentigduizend Zwitsers, dertigdui zend Portugeezen, twintigduizend Grieken, achttienduizend Turken. Om maar te zwij gen van de Chineezen, de Japanners, de Ar meniërs, de Tsjechen, de Amerikanen, de Engelschen, de Slavische stammen enz. En als men nu maar in vrede leefde. Er zou geen vreemdelingenvraagstuk zijn. He laas, maar al te vaak wordt de Fransche gastvrijheid misbruikt door het ontplooien van politieke bedrijvigheid. We zullen daar niet op ingaan, doch iedereen weet, dat Pa rijs een politieke heksenketel is geworden, doordien: Duitschers het niet met hun „Führer" kunnen vinden, Italianen met den „Duce" van meening verschillen, Spanjaar den generaal Franco niet als een vader des vaderlands wenschen te beschouwen. Ieder een weet, dat de Wit-Russen hier in para militaire vereenigingen zyn georganiseerd en vanuit den veiligen Parijschen schuilhoek hun pijlen der propaganda plegen af te schie ten. Een verdwijning van een gewezen gene raal licht een tipje van dien sluier soms even op. Niet alleen een toevluchtsoord, menige vreemdeling heeft in Frankrijk arbeid, on dersteuning gevonden. Dat Russische gene raals taxi-chauffeur, Italianen kellner en Duitschers beide worden is langzamerhand bekend. Minder bekend is echter, dat het (ONGECORRIGEERD). DE ZAAK VAN DEN GEHEIMEN ZENDER „DE NACHTEGAAL". Zware straffen uitgedeeld. Voor het kantongerecht te Enschede is he denmiddag behandeld de zaak van den be kenden geheimen zender „De Nachtegaal", welke zich geruimen tijd eiken Zondagmor gen in het Oostelijk deel des lands liet hoo- ren. Als verdacht van het houden van deze uit zendingen hadden zich vanmorgen voor het Enschedesche kantongerecht te verantwoor den de radiohandelaar H. J. J. P-, de Duit- sche schoenmaker A. W. en diens stiefzoon F. M. Verdachte bekende. De referendaris van de P.T.T. legde ver klaringen af, omtrent de wijze waarop de zender werd ontdekt. De eigenlijke zender werd in de boerderij gevonden in het voe tenbankje van een ouden boer. De kantonrechter merkte op, dat verdach te zéér brutaal is opgetreden. Verdachte zeide, dat het eerst een soort sport was, maar toen W. er zich mee bemoei de, werd het een commercieele aangelegen heid. W. en hij kregen een derde van de op brengst en de rest was voor de kosten. De kantonrechter, mr. van der Poel Hid- ding, veroordeelde P. tot drie maanden hech tenis en vernietiging van de in beslag ge nomen apparaten. Tegen den 23-jarigen F. M., een stiefzoon van W., die hulp had verleend, werd twee maal twee maanden hechtenis geëischt. Verdachte wees op verzachtende omstan digheden. Hij was bevreesd voor zijn stief vader, die em vaak mishandelde. De kantonrechter veroordeelde hem tot tweemaal een maand hechtenis. Verdachte A. W. was niet verschenen. Tegen hem werd verstek verleend. De verdachte uit de eerste zaken, de radiohandelaar P., deelde mee, dat meer malen in de woning van W. is uitgezonden. Men kon den stem van W., die ook als om roeper fungeerde, gemakkelijk aan het Duitsche accent herkennen. De ambtenaar van het O. M. noemde het optreden van verdachte schurkachtig en eischte voor het eerste feit zes maanden hechtenis. De kantonrechter, die het betreurde dat tegen W. niet strenger kan worden opge treden, veroordeelde hem voor de eerste zaak tot vier maanden hechtenis, voor de tweede zaak werd W. daarop eveneens tot vier maanden hechtenis veroordeeld. BRAND IN EEN KOFFIEBRANDERIJ TE SAMBEEK. Gisteravond tegen half twaalf brak brand uit in de van Jee-koffiebranderij van den heer J. Hendriks te Sambeek. De brand weer van Sambeek slaagde er met de hulp van de motorspuit van Boxmeer in het vuur tot het voorgedeelte van het gebouw te be perken. Vanmorgen om zes uur brak opnieuw brand in het gebouw uit, thans in het ma gazijn. Eenige wagons koffie en de machi nerieën gingen verloren. De regeeringspersdienst meldt: Tegen Vrijdag 13 Mei heeft de mi nister van buitenlandsche zaken Hr. Ms. gezanten te Londen, Berlijn, Parijs en Brussel tot een conferentie te zijnen departemente te Den Haag bijeenge roepen, waarin algemeene onderwerpen van buitenlandsch beleid besproken zullen worden. Tot dusver zijn, in te genstelling met het buitenland, hier te lande dergelijke samenkomsten van diplomaten niet gebruikelijk. Van de ervaring, met deze conferen tie op te doen, zal eventueele herhaling afhangen. KIND IN TOBBE WATER GEVALLEN. 2-jarig meisje verdronken. Vanmorgen is het tweejarig dochtertje van de familie H. van der Heiden te Leende bij Eindhoven, toen de moeder even afwe zig was, voorover in een tobbe water ge vallen en verdronken. BOERDERIJ GING IN VLAMMEN OP. Aanzienlijke schade. Gisteravond is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer J. Groenen op het gehucht Ze venhuizen, onder de gemeente Leende (N.-Br.) Door den feilen wind werd het vuur dermate aangewakkerd dat in korten tijd de geheele boerderij in de asch werd gelegd. Gelukkig was het vee in de weide. Een kalf en twee varkens welke op stal waren kwamen in de vlammen om. De aan zienlijke schade wordt door verzekering gedekt. Tot dirigent-directeur van het Resi dentie-orkest voor het seizoen 1938-'39 directeur van de Haarlemsche orkest- is benoemd de heer Frits Schuurman, vereeniging. Voorts zal als gastdirigent gedurende een tijdvak van drie maanden optreden prof. Georg Szell. Zijn levensloop. De heer Frits Schuurman is in 1898 te Nijmegen geboren. Zijn eerste muzikaal onderricht (piano en compositie) gaf Hendrik Andriesssn hem, een broer van den bekenden pianist Willem Andriessen. In 1927 keerde hij in Nederland terug. Tot 1931 trad hij op als adjunct-directeur van de muziekschool van het Amster- damsche conservatorium en als dirigent van het toonkunstkoor te TieL Ook gaf hij muzieklessen op verschillen de middelbare scholen, zulks in opdracht van de vereeniging tot muzikale ontwikke ling van de schooljeugd. In 1931 werd hij benoemd tot dirigent van de Haarlemsche orkestvereeniging en tevens tot dirigent van het mannenkoor „Koninklijke liedertafel Zang- en Vriend schap" Ook trad Frits Schuurman verschillende malen als dirigent in het buitenland op, o.a. in Duitschland en laatstelijk te Praag op 12 April j.L DE POSITIE VAN AARTSHERTOG OTTO. Nog geen beslissing over proces. Volgens dr. Hueber, den Oostenrijkschen minister van justitie, overwegen de autori teiten een proces van hoogverraad tegen aartshertog Otto van Habsburg, in diens af wezigheid, te openen. Een definitief be sluit hierover is echter nog niet genomen. In een onderhoud met den correspondent van Reuter bevestigde de minister, dat alle landgoederen van Otto :n beslag zijn geno men. Het desbetreffende decreet is half Maart afgekondigd, en wel „om politieke redenen". De Oostenrijksche bezittingen der andere leden van het huis Habsburg zijn onaangetast gelaten en zij zijn ook niet beschuldigd van hoogverraad of van een andere politieke overtreding. De mogelijk heid om aan België de uitlevering van aartshertog Otto te vragen wordt ook over wogen, maar de autoriteiten zien wel in, dat een dergelijk verzoek zuiver formeel zou zijn. Indien Otto naar Duitschland zou komen, aldus de minister Hueber, zou hij gearresteerd worden en zou hy terecht staan voor het ryksgerechtshof te Leipzig. KONING ZOG IN HET HUWELIJK GETREDEN. Hedenochtend is in het koninklijk paleis te Tirana het burgerlijk huwelijk voltrok ken tusschen koning Zog en gravin Apponyi. De bruid droeg een Parijsch toilet van wit satijn, waarop paarls en zilver waren geborduurd. Op het hoofd droeg zij een kroon van oranjebloesems. Koning Zog was gekleed in groote tenue. De plechtigheid werd voltrokken door den voorzitter van het Albaansche parle ment, bijgestaan door den voorzitter van den hoogen raad. Als getuigen van den ko ning traden op de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano en een zwager van den koning en als getuigen van de bruid fungeerden haar oom, graaf Antoon Apponye en de Hongaarsche ge zant te Rome. HERINNERING AAN TSARENMOORD. Nicolaas Ipatief, in wiens huis te Jeka- terinenburg in Rusland, Tsaar Nicolaas II en de andere leden der Russische Tsaren familie, in 1918 zijn vermoord, is te Praag op 70-jarigen leeftijd gestorven. Ipatief, die ingenieur was, vluchtte uit Jekaterinen- burg kort voor de aankomst van den Tsaar. Sinds 1931 leefde hy te Praag in balling schap. HEVIGE STORM TEISTERDE CEYLON. Een hevige storm van een typische tro pische felheid heeft gisteravond geheel Ceylon geteisterd en op vele plaatsen groote schade aangericht. Electrische centrales geraakten onklaar, terwijl de telefoon- en telegraafdiensten ernstige schade hebben opgedaan. De blik sem heeft het kortegolfradiostation van Colombo getroffen. De rubberstreken hebben hevig van den storm te lijden gehad. In vele jaren heeft het niet zoo ernstig gestormd. DE AARDBEVINGEN IN TURKIJE. Nog steeds wordt het Turksche district Kircheir geteisterd door aardbevingen. De beide laatste dagen zijn achttien dorpen met zeshonderd huizen vernield, de bevol king dwaalt in de omgeving rond. Door de schaarschte aan vervoersmiddelen en de schade aan de wegen is het zeer moeilijk voldoende levensmiddelen en andere voor raden naar de geteisterde streek te brengen. De Daily Telegraph meldt uit Boulogne, dat een man, die er door het gezantschap van Zuid-Slavië te Parijs van verdacht werd voornemens te zyn prins Alexander, den 14-jarigen zoon van prins-regent Paul, te vermoorden, te Boulogne is gearresteerd. Prins Alexander, een neefje van de her togin van Kent, is te Eton (Engeland). Dins dag keerde hij van vacantie uit Zuid-Slavië terug. De arrestatie werd uitgevoerd na een dringend telefoongesprek van de Zuid-Sla vische legatie met den chef der speciale politie te Boulogne, die opdracht kreeg den man, wat het ook zou kosten, vast te houden totdat prins Alexander naar Engeland zou zyn vertrokken. De verdachte persoon werd aangehouden, toen hy zich aan boord wilde begeven van een barkas, waarmede passagiers voor een voor Zuid-Amerika bestemd schip vertrok ken. De politie stelde vast, dat zyn plaatsbewijs betaald was door het Zuid-Slavisch emigra tiebureau. De man werd in het bezit gevon den van een betrekkelijk klein bedrag aan geld en weinig bagage. By een nauwkeurig onderzoek yan 's mans paspoort kwam vast testaan, dat dit ver- valscht was. Een vrouwelijke tolk las het arrestatie bevel voor in het Duitsch, Servisch, Hon- gaarsch en nog enkele talen, doch de man deed het voorkomen of hy er niets van be greep. Van de Zuid-Slavische legatie werd intus- schèn de mededeeling ontvangen, dat het een zeer gevaarlijke individu is, die in ver band met een aantal moorden wordt ge zocht. DE TUNGYVO ZAL WORDEN VRIJGEGEVEN. De Japansche autoriteiten hebben er ln toegestemd het aangehouden Engelsche s.s. Tungwo vrij te geen. Van betrouwbare zijde wordt verno men, dat de cricket de Engelsche kanon neerboot instructies had de Tungwo, indien noodig, met geld ce bevrijden. CASTELON DE LA PLANA GEBOMBARDEERD. Ten minste 50 dood en. Uit Barcelona wordt gemeld: Casteion de La Plana werd gisteren door de vijandelijke luchtmacht tot vier keer aan toe gebombardeerd. lederen keer hebben twintig vliegtuigen tal van bom men op dit stadje geworpen. Het is moeilijk het juiste aantal slacht offers te schatten, doch er zijn reeds vijf tig dooden geteld. vorige jaar de armlastige buitenlanders Frankrijk zeventig millioen francs hebben gekost. In 1936 bedroeg de steun aan vreem delingen in totaal zes-en-dertig millioen. En in de millioenen loopt tevens het bedrag on der het kapittel „vreemdelingen" der reke ningen van ziekenhuizen en.... gevange nissen. 1) De genoemde cijfers hebben slechts be trekking op de gecontroleerde gevallen, op de „wettelijke" buitenlanders. Wie schat het aantal der clandestien in Frankrijk ver blijvende vreemdelingen, ondergebracht bij vrienden en geestverwanten, trekkend van de eene naar de andere stad, onvindbaar in de Parijsehe banlieue? Meer dan zeventig duizend valsche paspoorten zijn in Franryk in omloop. Het zal niemand verwonderen, dat men zich te Parijs zorgen maakt en zich afvraag! of aan den toevoer van ongewenschte vreemdelingen geen paal en perk moet wor den gesteld. Uiteraard dienen de maatrege len van zoodanigen geest te zijn, dat de bonafide buitenlanders daarvan geen nadeel en zoo weinig mogelijk last ondervinden. Nog altijd is het vreemdelingen-verkeer een belangrijke bron van inkomsten. (2) Men doet wat men kan, doch staat voor een schier hopelooze zaak. Frankrijk bezit een vreemdelingenwet, welke bijna honderd jaar oud is, Frankrijk heeft nimmer een vreemdelingenpolitiek gevoerd. Men aarzelt om voor politieke uitgewekenen de gren zen te sluiten; het eenige, wat men onlangs kon doen toen dagelijks duizenden Spaan- sche vluchtelingen de Pyreneeën over kwa men, was, hen terug te zenden op eigen wensch óf naar het gebied der nationalisten óf naar dat der regeering. Eenige dagen geleden is tweehonderd on gewenschte vreemdelingen het verblijf in Frankrijk ontzegd. Voor het meerendeel gold het hier Russen, die het wat al te bont had den gemaakt. In de praktijk echter sorteert een dergelijke maatregel hoegenaamd geen effect; de Russen zyn hun identiteitskaart of hun Nansen-pas kwijt. Men kan ze toch over de grens leiden? Eilacie, de grenzen van Zwitserland, Italië, Duitschland zijn gesloten en het eenige land, dat nog in aanmerking zou komen, België, zal wel vriendelijk voor het cadeau bedanken. Wie in Frankrijk vertoeft, kan krachtens de wet van 1849 met maximaal 2 jaar ge vangenisstraf worden gestraft. Maar de ge vangenissen lyden thans reeds aan overbe volking en kosten de gemeenschap schatten gelds bovendien. Het is de vicieuze cirkel. Strengere controle op den binnenkomen den vreemdeling, controle op de hotels schijnt voorloopig de Fransche regeering 't eenige middel om tenminste den wassenden stroom te stuiten. Als men nog weifelt is het uitsluitend terwille van den bona-fiden toerist, dien Frankrijk noodig heeft De kwestie zelf, delicaat en gecompliceerd als ze is,lost men noch met verscherpte con trole, noch met het strafbaar stellen van hen, die aan ongewenschte vreemdelingen onderdak verschaffen, op. Vroeger of later zal men tot een internationale regeling van dit netelige probleem moeten geraken. Aldus is de meening der Fransche auto riteiten. Het is een schrale troost voor de met den huidigen toestand èn de hooge be lastingen niet bijster ingenomen Franschen. (1) Alleen reeds het departement van de Se ine betaalde voor armlastige zieke bui tenlanders in 1937 vijftien millioen francs. (2) Er zullen dit seizoen speciale toeris- tenkaarten worden uitgegeven met belang rijke korting op de spoortarieven, den ben zineprijs etcetera. COURANTENRECLAME BEVORDERT VESTIJING VAN INDUSTRIEËN. Het wordt, vooral in de Vereenigde Staten, meer en meer gebruikelijk, dat plaatsen en streken door middel van reclame-campagnes industrieën tot zich trachten te trekken. Zoo deed ook de stad Bayonne in New Jersey. Haar campagne leverde een groot aantal aanvragen op, waardoor met 122 ondernemers onderhandelin gen konden worden aangeknoopt, die tot gunstige resultaten leidden. In 12 gevallen kon men niet nagaan, aan welk reclarr.e-middel men het succes had te danken. Doch onomstoo- telyk kon worden vastgesteld, dat 82 ondernemers op de unstige vesti- gings-voorwaarden in Bayonne waren attent gemaakt door couranten reclame. Hierbij was o.a. een be drijf dat grond aankocht ter waarde van een half millioen dollars. Hieruit blijkt weer, waartoe systema tisch gevoerde courantenreclame, het universeele reclamemiddel, in staat ls.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10