dagblad voor alkmaar en omstreken. HELPT DE TUBERCULOSE BESTRIJDEN EMMABLOEM. Hoe Henlein de malaise in stand houdt! Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 98 Dit nummer bestaat uit drie bladen. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Gebrek aan ondernemingsgeest en verpolitiseering van het bedrijfsleven. De Sudeten-Duitschers. De Duitsche minderheid in Polen. Actie der Duitsche kranten. VRIJDAG A.S. DRAAGT IEDER ALKMAARDER EEN Weinig nieuws uit Spanje. Vrij rustig aan de fronten. Mussert ontslagen van rechtsvervolging. De algemeene toestand. Britsch stoomschip door Japanneezen aangehouden. Aan den mond van den Yangtse. De positie van Henlein. ALKMAARSCHE COURANT. (Van een bijzonderen medewerker.) Ik had hedenmorgen een onderhoud met eenige leden der zoogenaamde „Christelijk-Sociale Party", de partij, niet zoozeer bekend door haren omvang en belangrijke rol in het politieke le ven, als wel door haar overgang eenige weken geleden, naar de Henleinpartij. In verband met dit gesprek kom ik op wat ik noemde: de psychose van den Anschluss. De bewoners van het Sudeten- Duitsche gebied zijn voortdurend onder worpen aan den druk der Rijksduitsche propaganda. Slechts hij, die de intensiviteit dezer propaganda kent, weet wat dat be duidt en zeggen wil. Met name speelt hier de radio een zeer groote rol en wanneer wy objectief willen zyn, dan is daartegen aan te voeren, dat er in den Tsjecho-Slo- waakschen Staat geen of althans niet ge noeg tegenpropaganda is. Misschien speelt hier ook het geld een rol, en u weet ook wel, dat men in Duitschland woont in een land, dat o.a. hierdoor zoo merkwaardig is. omdat het is een land „wo das Geld die Rolle spielt dass es keine spielt, aber rollt..." De Duitsche zender, zoo zei men mij in Tsjecho-Slowakije, is veel te laat ge komen. Die Sudeten-Duitschers nu stonden onder tweeërlei druk. Ten eerste was daar de propaganda uit het Derde Rijk en ten tweede werden van Tsjechische zydé door de zoogenaamde „untere Organe" de regee- ringsmaatregelen gesaboteerd, resp. moei lijkheden in den weg gelegd. Wat ik met die „untere Organe" bedoel is duidelijk, ik zou het willen noemen de „kleinere be ambten". De Duitscher in de Tsjechische gebieden voelt zich niet als Tsjecho-Slowaaksche staatsburger, zooals bijv. de Duitsch-Zwit- ser zich als Zwitser beschouwt. Er heeft steeds, zoo zeide mijn zegsman, in Tsjecho- Slowakije een „irridenta" bestaan, want in Sudeten-Duitschland stond de wieg van het nationaal-socialisme. Vóór de „Eingliede- rung" van de Christelijk-Sociale Partij in de Henlein-beweging, schreef het orgaan der Christelijk-Socialen (de Duitsche pers): In Sudeten-Duitsch gebied en in Gratz zul len nog nationaal-socialisten zijn, óók wan neer in Duitschland het nationaal-socialis me reeds „dood" is. Voorloopig intusschen, aldus schrijver dezes, is het nog springle vend en dat kan ik u verzekeren, een bron van voortdurende onrust in dit land. En in dit land niet alléén. Ik schrijft u dit, omdat het u een bewijs zijn moge van de mentaliteit der Sudeten- Duitschers. Hebben, zoo vroeg ik ook dezen verteller, hebben nu de Sudeten-Duitschers eigenlijk veel te klagen? Reden tot klagen beter ge zegd. Neen, zei hij, en hij liet er op volgen: wanneer het Sudeten-Duitsche bedrijfsle ven heden ten dage klaagt, dan heeft het daaraan zelf veel schuld. De man die mij dit alles vertelde, was zelf een industrieel en had derhalve recht van spreken. En waarom heeft die party dan zelf veel schuld? Die partij heeft zelf veel schuld, aldus vervolgde hij zijn zeer interessant be toog, omdat zij veel verloren heeft in Markspeculaties en weinig initiatief in economisch opzicht im grossen Ganzen getoond heeft. Maar ook deze zegsman wees er mij weer eens op, dat de Duitschers terecht klagen over hun behandeling in zake de minder heden-scholen, verliet daarop dit onder werp en vervolgde: Wat de Sudeten-Duit sche Wirtschaft ontbreekt is, kort gezegd, een „Bata"-onderneming, u weet wel, die schoenenindustrie. Met andere woorden, zij hebben te veel politiek gemaakt, te veel aan politiek gedaan, aan „hooge" politiek, maar economische politiek, die hebben zij verwaarloosd. Nu moet men niet vergeten, en ik zeg dat, omdat het zoozeer begrijpe lijk is, dat de Sudeten-Duitschers het Duit sche „Wirtschaftswunder" zagen, waar al les van den Staat uitgaat, en zij wilden wel van den Staat hebben, maar niet geven. Men was nog te zeer gewend Oostenryksch- Hongaarsch te denken, waar men zich om afzet der producten geen zorgen behoefde te maken, daar de oude Oostenryksch-Hon- gaarsche monarchie alle producten der Su deten-Duitschers afnam. De Sudeten-Duitsche ondernemer onder scheidt zich van het normale ondernemers type doordat hy in de eerste plaats zijn on derneming uit het oogpunt van de zooge naamde „Rentenquelle" bekijkt Ik moest hier denken aan het niet vriendelijke, maar niet onjuiste Engelsche rijmpje op den Ne- derlandschen handel: In matters of com- merce the fault of the Dutch, Is giving too little and asking too much. Toen kwam langzamerhand de economi sche crisis en in plaats van verder te wer ken, werden de bedrijven stil gelegd, omdat zy niet meer dat konden verdienen wat zij Vroeger zonder moeite hadden verdiend. En daarbij kwam nog, wat ik ook al heb ge schreven, de oprichting aan den Duitschen kant van de grens van de zoogenaamde „inflatiefabrieken". Men beschikt niet meer over goed uitge bouwde, goed geoutilleerde buitenlandsche handelsverbindingen en kan op de wereld markt niet meer mee. Daartegenover staat Duitschland met zijn economische structuur, die een uitgesproken binnenlandsche strek king heeft, en de Sudeten-Duitschers ver langen nu omgekeerd, dat de Tsjecho- Slowaaksche republiek evenzoo zou doen. Maar de republiek kan dat niet, omdat an ders de Tsjechische munt in het gedrang komt. Hierdoor is economisch beschouwd de relatief sterke werkloosheid waar over gij ook al het een en ander weet verklaard. Zij is aldus besloot mijn verteller grootendeels ten minste niet de schuld van den Staat. Henlein moge zich deze opmen* king in het oor knoopen, zij is de schuld van Henlein zelf, omdat hij de Sudeten- Duitsche arbeiders heeft „verpolitiekt". Wanneer Henlein zijn buitenlandsche reizen daartoe wenschte te benutten om het Sude ten-Duitsche bedrijfsleven te helpen, zou hy die mogelijkheid hebben door zijn goede in ternationale relaties, maar zooals reeds bo ven gezegd de politiek speelt hier de vrij wel alles overheerschende rol. En daardoor is hij eindigde mijn zeer deskundige verteller daardoor is hij de alleen-schuldige, dat er heden in het Sude ten-Duitsche land nog altijd werkloozen zijn Welke opvatting mij de Henlein-menschen met wie ik heb gesproken, natuurlijk be streden. Maar aan die teleurstelling ben ik niet be zweken ik had niet anders verwacht Mijn verblijf spoedt hier ten einde. Laat ik dan ten slotte dit mogen zeggen: Ik heb mijn uiterste best gedaan achter de waarheid te komen, maaralles op deze wereld is nu eenmaal relatief. De Genestet wist het wel, zoo was het en zoo blijft het: Veel wordt bewezen wat toch in den grond niet waar is, En veel is eeuwig waar, ofschoon 't bewijs niet daar is. En wanneer er lezers mochten zyn en die zullen er natuurlijk zijn, die mijn brieven eenzijdig hebben gevonden, welnu, ik zou dezen het volgende willen zeggen: Regels die ik voor een revue heb geschre ven en die ook hier opgaan: „Ik heb myn best gedaan, wil fouten mij vergeven. Ik had ze niet gemaakt, als gij het hadt geschreven!" Sinds eenige dagen is de houding van de pers der Duitsche minderheid in Polen ten aanzien van de Poolsche min- derhedenpolitiek zeer agressief gewor den. Alle dagen vermelden de in Polen verschijnende Duitsche bladen op in het oog springende wijze gevallen van ont slagver leen in g aan Duitsche arbeiders of publiceeren zij berichten over het onderwijs aan Duitschers in Polen. Aldus heeft de pers in Opper-Silezië, Pommeren en Dantzig met een dag tusschen- ruimte een artikel gepubliceerd, dat ver spreid was door den Deutschen Pressedienst over de „bedreiging der Duitsche scholen in Wolhynie". In dit artikel werd geconstateerd, dat de Duitschers in Wolhynie, ten getale van 60.000 personen, ge<=n enkele Duitsche school hebben en dat in dérpen, waar 120 Duitsche kinderen van den leerplichtigen leeftijd wonen, slechts Poolsche of Poolsch-Oekraini- sche scholen zijn. Daarenboven heffen de Poolsche autoriteiten meer en meer Duit sche particuliere scholen op en geven zy geen vergunning meer nieuwe te openen. Poolsche tegencam pagne Het persbureau voor het Westen de Polska Agencia Prasowa Zachodnia dat gespecialiseerd is in kwesties betreffende de Poolsch-Duitsche betrekkingen, publiceert in antwoord op deze Duitsche propaganda een artikel, waarin het uitdrukking geeft aan zyn ongerustheid ten aanzien van de activiteit der organisatie .van in het buiten land wonende Duitschers. Het orgaan schrijft: „Wij zijn getuige van een activi teit, welke middelen zoekt om zich te men gen in het interne leven van staten, waar Duitschers wonen om er oneenigheid te zaaien. Er is een kaart in voorbereiding betref fende de in Tsjecho-Slowakije wonende Duitschers. Voorts bereidt men een vereeni- giiig voor van alle in Polen wonende Duit schers. Dagelijks doen zich provocaties voor van de zijde van in Polen wonende Duit schers. Deze stand van zaken vereischt een snelle beslissing." De betrekkelijke rust aan de Spaansche fronten houdt aan. De berichten uit Spanje zyn weinig talrijk én weinig belangrijk. Speciaal Franco is vandaag kort in zyn berichtgevinf: Een enkele mededeeling, waarin gezegd wordt, dat het slecht weer was en dat de troepen der opstandelingen desondanks twee dorpen hebben weten te veroveren. Voorts dat zij nóg een paar kleine successen hebben geboekt. Maar dat is heel weinig in verhouding tot de uitvoerige overwinningsberichten, die we den laatsten tijd van die zijde gewend waren. De Spaansche regeering is uitvoeriger. Het ministerie van defensie deelt mede, dat de regeeringstroepen in den sector Llavorsi de hoogten van Valadredo heroverd hebben en twee stellingen ten Noordwesten en ten Zuiden van Valadredo bezet hebben. In den sector Tremp zijn vijandelijke aan vallen op de stellingen te Tossal Doba ten Noorden van San Roman de Abella en de stellingen van Pesonada afgeslagen. De regeeringstroepen hebben den hoog- sten heuvel vn Ataloya de Alcala bezet en den opstandelingen groote verliezen toege bracht. Vijandelijke aanvallen op de stellin gen bij Villar del Pedroso, Carrascalejo en ir de Siërra Altamira in Estremadura zijn afgeslagen. Gisteren hebben de regeeringstroepen zich meester gemaakt van eenige hoogten aan het front by Tremp. Ten Zuiden van Isona werden de troepen van Franco, die een om trekkende beweging wilden maken, terug geslagen. Ten Zuiden van de Ebro zijn de opstande- De straf tegen Melchers verzwaard. Het gerechtshof te Amsterdam heeft hedenmorgen arrest gewezen in de zaken aangaande het incident op het Blauwe Zand. Men zal zich herinneren, dat de recht, bank den leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, die terecht stond wegens mis* handeling, van alle rechtsvervolging ontsloeg. De tweede hoofdfiguur in deze zaak, P. Melchers, werd toen wegens mishandeling veroordeeld tot f 15 boete, terwijl de derde verdachte Bun- ning wegens openlijke geweldpleging een gevangenisstraf kreeg van dri« maanden en drie weken met aftrek van denzelfden tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. By de behandeling voor het gerechtshof eischte de procureur-generaal bevestiging dezer uitspraken. Het Hof bevestigde hedenmorgen het von nis ten aanzien van ir. Mussert, die dus ont slagen werd van alle rechtsvervolging. Ten aanzien van den verdachte Melchers achtte het Hof een zwaardere straf beter in overeenstemming met den ernst van het gepleegde feit. Het Hof veroordeelde Mel- cheTs tot een gevangenisstraf voor den tijd Het vonnis tegen Bunning werd bevestigd, van tien dagen. ALKMAAR, 27 April. De Engelschen kunnen weer diep in hun beurs tasten: de uitgaven van de volkshuis houding zijn weer flink gestegen en bedra gen thans 944.398.000 pond Sterling, waar van 343.250.000 pond voor de defensie of ongeveer 35 pCt.! Dat zijn cijfers, die spre ken. En waar de uitgaven voor 1938 volgens de thans ingediende begrooting met 81)4 millioen pond gestegen zijn (waaronder nog niet gerekend de 90 millioen, welke reeds voor de defensie zyn toegewezen!),, daar is belasting verhooging noodzakelijk gewor den. Reeds heeft de minister van financiën meegedeeld, welke belastingen verhoogd zullen worden. Allereerst noemde hij de inkomstenbelasting, verder de rechten op petroleum en zware oliën, op thee en op stookalcohol en hij schatte de meerdere opbrengst daarvan op 30.350.000 pond. En waar de minister hoopt, dat de andere be lastingen door betere tijdsomstandigheden heel wat meer zullen opbrengen, daar kan hij op deze wijze de begrooting sluitend maken. Minister Simon heeft gisteravond voor de radio een min of meer populaire toelichting gegeven op de begrooting, die gisteren bij het Lagerhuis was ingediend. Hij zeide, dat men de begrootingen der eerstkomende ja ren moest beschouwen in het licht van het herwapeningsprogram, waartoe de regee ring had moeten besluiten, omdat geen der andere groote mogendheden het Engelsche voorbeeld van beperking der bewapening had gevolgd. Toen de regeering dan ook vorig jaar be sloot een crediet van 1500 millioen aan te vragen, over 5 jaar verdeeld, was er vry- wel niemand die de bittere noodzakelijkheid ervan niet had ingezien, want het Britsche grondgebied moest in de eerste plaats veilig zyn voor zyn bewoners en het land moet zich kunnen verdedigen. „Ik behoef', aldus de minister, „nauwe lijks te herhalen dat onze wapenen nooit zullen worden gebruikt voor een aanvallen den oorlog. Iedereen begrijpt, en niet alleen in ons land, dat een sterk Engeland een waarborg voor den vrede is, niet alleen voor zichzelf maar ook voor anderen. Vorig jaar kostte de herwapening 263 millioen, dit jaar zal zij 343 millioen e i s c h e n en volgend jaar zal het e i n d- cyfer nog grooter zyn. Boven dien komen daar nog de kosten van de luchtafweerdiensten by. Dit zijn dus moei lijke jaren, maar de regeering heeft door haar politiek van het verbeteren der inter nationale betrekkingen reeds den weg ge wezen om ze niet langer te Jaten duren dan strikt noodzakelijk was. Daarom hebben we een bijdrage noodig van de geheele bevol king voor het gemeenschappelijk welzijn. Een gedeelte van de groote defensieuit gaven tot een bedrag van 400 millioen heb ben we gevonden door leening maar de rest moeten wy vinden door de opbrengst der belastingen om het gezonde evenwicht in onze financiëele huishouding te bewaren. Men bedenke wel dat wij door onze finan ciëele draagkracht ten slotte altijd zullen winnen en dat de wereld moet weten, dat wy altijd vol zullen kunnen houden zooals we dat ook in vroegere moeilijke tijden heb ben gekund. Minister Simon gaf daarna in cijfers een overzicht van de begrooting, wees daarbij op de noodzakelijkheid van belastingver- hooging en besloot zijn rede met de volgen de woorden: Ik ben dan ook overtuigd, dat ieder dien tijdelyken last gaarne zal dragen. Een mi nister van financiën krijgt het heele jaar allerlei soorten van aanbevelingen om zijn verwacht tekort te dekken. Ieder voorstel, ook van den eenvoudigsten man, wordt be sproken en overwogen, maar ten slotte moet de minister een beslissing nemen en ik meen een zoo rechtvaardig mogelijke be slissing te hebben genomen in een ver hooging van de inkomsten belasting voor inkomens boven de 540 pond en door een verhooging der rechten op olie en thee. Van de eerste verhooging verwacht ik een stij ging der middelen met 22 1/4 millioen, van de olie een van 5 en van de thee een van 2 3/4, waarna ik dan nog een klein surplus van ongeveer 1/4 millioen zal overhouden. Ik heb gemeend, dat ryk en arm zonder on derscheid iets zullen moeten bijdragen, maar de twee millioen belastingbetalers der laagste klassen zullen door de verhooging der inkomstenbelasting iji het geheel niet getroffen worden. Bij de indiening der begrooting heeft mi nister Simon in het Lagerhuis o.m. nog ge zegd: Natuurlijk zal er kritiek loskomen: in het Lagerhuis en in het land. Het is zoo gemak kelijk wanneer men geen verantwoording bezit critiek uit te oefenen, maar een wys man, Edmund Burke, heeft reeds 165 jaar geleden tot zijn critici in het Huis gezegd: Belastingen verhoogen, die iedereen aan staan, is even onmogelijk als liefhebben en verstandig zijn". Misschien is op de laatste regel nog hier en daar een uitzondering, maar een minister van financiën, die een populaire belastingverhooging zou uitden ken, moet nog geboren worden. Het spijt mij ook waarlijk dat er geen ander middel bestond om tot een sluitende begrooting te komen, maar wanneer men overweegt wat op het spel staat, wanneer men weet dat de herwapening ons als het ware opgedrongen is dan twijfel ik niet of ieder zal zijn steen tje willen bijdragen en blijmoedig een nieuwen last op de schouders nemen die slechts moet dienen voor het behoud van Engelands macht, majesteit en krachten ten behoeve van den vrede en de vrijheid der geheele wereld. In het korte debat, dat op de rede van den minister volgde, heeft Attlee gezegd, dat de regeering opnieuw een niet-sluitende begrooting had ingediend waaraan het volk blijkbaar gewend moest raken. De verhoo ging van de rechten op thee zou voorname lijk op den kleinen man drukken en de op positie zou dit onderdeel der voorstellen met stelligheid bestrijden. Ook Sir Archibald Sinclair vond dat de uitgaven langzamerhand niet meer te con troleeren verhoudingen begonnen aan te nemen en dat een regeering niet kon voort gaan met het verhoogen van de indirecte belastingen om de steeds terugkeerende tekorten te dekken. De conservatief Moore Brabazon noemde de begrooting daarentegen een knap stuk werk van den kanselier der schatkist, die er op uit was geweest om de lasten zooveel en zoo rechtvaardig mogelijk over de onder scheiden financieele groepen der bevolking te verdeelen. Spreker vond het echter niet volkomen in den haak dat alleen de wegge bruikers de verhoogde rechten op olie moes ten opbrengen en niet ook de spoorweg maatschappijen en vliegtuigdiensten. lingen aldus dit regeeringsberieht- erin geslaagd het regeeringsfront bij Bi Aliaga te doorbreken. Bij Alcala de Chisvert, op enkele kilo meters van de kust der Middellandsche Zee zijn de regeeringstroepen tot den aanval overgegaan en hebben zij eenige hoogten heroverd, welke liggen in de richting van den weg naar Castellon. Het Britsche stoomschip Tungwo, dat 1337 ton meet, werd gisteravond aan den mond van den Yangtse aangehouden door Japansehe militairen, die zich met de bajonet op het geweer aan boord be gaven en den Chineesche leden der be manning wonden toebrachten. Vervolgens begeleidden de Japan neezen 't stoomschip naar de Japansehe basis op Tsungming eiland, waar het nauwkeurig zou worden doorzocht. De Japanneezen beweren, dat van boord van de Tungwo geschoten zou zijn. Daarom zullen zy het schip voor onbepaalden tijd vasthouden. Een Britsche kanonneerboot zal zich naar de Tungwo begeven. Ten aanzien van den toestand, geschapen door de redevoering van Henlein, hebben verantwoordelijke kringen tegenover den correspondent van Havas te Praag ver klaard, dat zij iedere discussie met den leider der Sudeten-Duitschers weigeren, daar deze by voorbaat en zonder inhoud of vorm van het „nationalitaire" statuut te kennen, welke de regeering in voorbereiding heeft, dit van de hand heeft gewezen. Deze verklaring beteekent niet, dat de regeering weigert met de partij der Sudeten- Duitschers te onderhandelen, doch dat zij weigert te onderhandelen met Henlein. Deze heeft verklaard, dat hij geen parle mentaire democraten meer erkende en zich buiten het constitutioneele plan stelde, in dien de regeering al weigert te onderhan delen met Henlein. De minister-president zet zyn besprekin gen voort met de drie daartoe door de Su deten-Duitsche partij aangewezen parle mentsleden: Kundt, Richter en senator Pfrogner, die den eed hebben afgelegd en gezworen hebben de grondwet te zullen eerbiedigen. Arrestaties in verband met 1 Met-vie ring - De Poolsche bladen deelen mede, dat te Moskou talrijke arrestaties verricht zijn in verband met de plechtigheden ter gelegenheid van den eersten Mei. Tot dusver zouden ongeveer 3.900 preventieve arresta- ties 2^jxi gecteaJi* j

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1