HEEMAF 190.- BUITENRITTEN STOFZUIGERS Het Alkmaarsche „goud". HENGELO Verkrijgbaar bijHEUSEVELDT N.V., Langestraat 24, 76, Achterstraat Houttil, Alkmaar. Telefoon 4170. LAAGSTE TARIEVEN. NASSAU TAX. Tel. 3545. 125-jarig bestaan Brandwaarborg Maatschappij, EERSTE BLAD. Alkmaar, Woensdag. Dat helaas geen goud is. Een onzer lezers schrijft ons: Misschien kan ik U helpen aan de oplossing van het raadsel betreffende „het Alkmaarsche goud". Beter gezegd, zonder „het goud" van één van de gelukkigen gezien te hebben, of zonder dat ik in mijn eigen kolenkist ga rommelen, meen ik eenigszins ter zake kundig als de meest-waarschijn- lijke oplossing van het probleem wel te kunnen zeggen dat het gewaande goud niet anders is dan het bij alle arbeiders in onze kolenmijnen welbekende pyriet, een mineraal bestaande uit een verbinding van ijzer en zwavel (FeSj). Het is jammer dat de keuringsdienst, die „het goud" heeft onderzocht, de che mische samenstelling daarvan niet heeft bepaald, dan waren we meteen zeker. Natuurlijk durf ik niet te beweren, dat mijn uitspraak ook geldt voor de eerste vondst, waar immers een goudsmid al een bod op heeft gedaan. Maar de glinsteren de, min of meer geelgekleurde richeltjes en vlakjes, die fnen in zijn anthraciet kan vinden, zijn zonder eenigen twijfel frag menten van het genoemde pyriet. Als meestal lichtergekleurde riffels en nesten treft men het heel veel aan in de steen koollagen, veel liggende in daartusschen gelegen „steenpakking". In dezen vorm, maar meer nog in den vorm van kristal len en kristalaggregaten kan het echter dikwijls goudgeel van kleur zijn, hetgeen wellicht de onjuiste vermoedens kan verklaren. Hoe het nu precies in zulke vrij aan zienlijke hoeveelheden in de gekochte brandstof komt, is me echter niet geheel en al duidelijk. Ieder weet dat de kolen, alvorens verkocht en verhandeld te wor den, eerst worden gewasschen, dus van den steen en ook van de pyriet worden ge scheiden. Is de kool innig en fijn vergroeid met de pyriet, dan kan inderdaad wel een dergelijk onzuiver product ontstaan, als de bewoner van het Heiligland vol gens uwe beschrijving moet bezitten. An ders zou ik het een nalatigheid van de mijn moeten noemen, welke de kolen heeft geleverd. Hieruit moge ook blijken, dat de kolen door hun gehalte aan „goud" minderwaar dig zijn geworden, i. p. v. meerwaardig! Althans als mijn diagnose juist is, waar ik, voor zooveel het de jongste vondsten betreft, nauwelijks aan twijfel. Tot zoover deze inzender. Wij hebben gister al meegedeeld, dat de keurings dienst een onderzoek had ingesteld naar het stukje steenkool of erts, dat daar was aangeboden. De directeur van den Keuringsdienst, Dr. D. Mol, schrijft ons daarover het volgende: Om u niet onnoodig in spanning te laten lezer, meer dan een sprookje is het niet. De nuchtere werkelijkheid, die na alle fantastische droomen nu ook gezegd moet worden, is de volgende: in steenkool komt vaak in geringe hoeveelheden een stof voor die pyriet of ijzerkier heet. Deze stof is een verbinding vaij ijzer en zwavel, zet zich af in goudgele glinsterende kristallen en kan in de steenkool als streepen of vlekken worden gezien. Soms vindt men grootere pyrietafzettin- gen in fraai gevormde kristallen, die wel een lust voor de oogen maar geen goud zijn. Dit bleek (bij scheikundig onderzoek door den keuringsdienst voor waren te Alkmaar) ook het geval te zijn met een prachtklomp „Alkmaarsch goud", uit steenkolen gehaald door een inwoner van onze stad. Tenslotte om misverstand te voorkomen, wij spreken hier niet over onze eerste stedelijke goudvondst, waarvan de keu ringsdienst uit eigen onderzoek niets be kend is. Opvallend is, dat daarin gesproken werd van eierkolen en gascokes en het monster aan den keuringsdienst onder zocht, steenkool was. Maar als u iets ziet glinsteren tusschen uw kolen, verblijdt u dan niet ontijdig. Dit is de tweede koude douche welke de gelukkige eigenaars van gouddkolen helaas in ontvangst hebben te nemen. Nu blijven dus nog over de goudgele metaalklompjes welke de heer Dekker op het rooster van zijn kachel heeft gevonden en waarop een goudsmid reeds een bod had gedaan. De heer Otter alhier heeft deze metaal klompjes gister medegenomen naar Am sterdam en ze daar ter keuring aan het 'bureau van den Waarborg aangeboden. Daar is geconstateerd, dat het metaal geen goud en geen zilver is. Wat het dan wel is kon blijkbaar bij dit onderzoek nog niet worden vastgesteld. Daarmede is de laatste hoop vervlogen, dat Alkmaar als goudstad nog eens een bijzondere plaats in de rij der Nederland- sche gemeenten zal innemen. Het is een schoone droom geweest, maar een korte droom en de beste raad, dien wij de bezitters van „goudkolen" kunnen geven is, ze zonder aarzelen in de kachel te laten verdwijnen opdat ze althans met goud gelen gloed de kamers der teleurgestelde koopers kunnen verwarmen. ERNSTIG ARBEIDSONGEVAL. Toen gistermorgen de arbeider Overeem in de werkplaats van de scheepsbeschieters van de rijkswerf te Den Helder bezig was met een electrisch gedreven boor, had hij het ongeluk, dat de draaiende boor den trouwring aan zijn ringvinger van de lin kerhand greep, met het noodlottige gevolg, dat met den ring ook de ringvinger van zijn hand werd losgerukt. Na in den verbandkamer van de werf verbonden te zijn, is hij naar het Marine hospitaal vervoerd. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. In het Marine-hospitaal in Den Helder is de heer C. van Hilten overleden. De heer van H. is Maandagmiddag op de Binnen haven te Den Helder van zijn motor geval len en kwam daarbij met zijn hoofd tegen de brugleuning terecht. Het slachtoffer was gehuwd en vader van één kind. VUURWERK OP DEN VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. De Algemeene Oranje-Vereeniging zal op 30 April, den verjaardag van Prinses Juliana, des avonds om half negen een groot vuurwerk afsteken op het zoogenaam de afgesneden Kanaalvak. De toegang be draagt daar slechts 10 cent per persoon. Le den der vereeniging hebben met een dame vrijen toegang op vertoon van diploma. VERLOTING VOOR DE REM. KERK. Als gewoonlijk zijn de prijzen van de verloting van de Remonstrantsche kerk weer geëtaleerd en wel bij de firma Zwaan op de Nieuwesloot. VEREENIGING VAN LEERAREN IN DE HANDELSWETENSCHAPPEN. De practijkexamens in boekhouden en handelscorrespondentie en de examens voor hoofdcorrespondent (Fransci^ Duitsch of Engelsch), af te nemen vanwege de Ver eeniging van Leeraren in de Handelsweten schappen, zullen worden gehouden 's avonds op Maandag 27 Juni, Dinsdag 28 Juni en Woensdag 29 Juni a.s. in ongeveer 40 plaat sen in het land. De aanmelding sluit 2 Juni a.s. Het prospectus der examens is gratis verkrijgbaar bij het secretariaat, Delilaan 3, Hilversum, bij den administrateur, den heer H. Broeders, Zocherstraat 66, Amsterdam (W.), Tel. 82437 en bij den boekhandel. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING AFD. ALKMAAR. De meeste lezers zullen de afd. Alkmaar van de Nederlandsche Natuurhist. Vereeni ging wel kennen uit de uitvoerige verslagen van den heer Bijleveld in ons blad. Om hen echter wat beter in kennis te brengen met het leven van deze vereeniging, maakt het bestuur in dit nummer het interessante pro gramma voor dezen zomer bekend. Wie zich voor natuurbeschouwing en natuurstudie in teresseert vrage eens om toezending van een introductie. DOOR FIETSER AANGEREDEN. Gisteravond is op de Laat een meisje door een fietser aangereden. Het meisje werd, nadat de eerste schrik voorbij was, door de politie naar de ouderlijke woning overge bracht. De fietser is door de politie verhoord en tegen hom is proces-verbaal opgemaakt. HERDENKINGSCONCERT JAN ZWART. Na het heengaan van den vermaarden kerk- en concertorgelist Jan Zwart zal ook hier ter plaatse een kerkconcert te zijner nagedachtenis worden gegeven. Dit concert zal plaats vinden Donderdag a.s. des avonds te 8.^5 uur in de gereformeerde kerk aan de Oudegracht te Alkmaar. Vele jaren gaf Jan Zwart alhier zijn be kende zomerconcerten in de Groote kerk, voorts concerteerde hij in tallooze plaatsen van ons land en verkregen zijn regelmatige concerten voor de radio algemeene waar deering en bekendheid. Velen zullen dan ook met genoegen vernemen, dat de orgelist Feike Asma, één van Zwart's meest op den voorgrond tredende leer lingen, dit orgelconcert zal geven. Het programma bestaat voor een groot deel uit werken van Jan Zwart, afgewis seld door orgelwerken van C. Franck en Alex. Guilmant. Het door den heer Asma te bespelen orgel geniet door klankschoonheid veler 'belangstelling en werd destijds naar Zwarts deskundige adviezen gebouwd en tijdens de ingebruikneming bespeeld. Thans, na het heengaan van den meester, worden in een vijftigtal gemeenten van ons land herdenkingsconcerten gegeven. De opbrengsten worden besteed voor het plaatsen van een soberen steen op het graf van Jan Zwart en om zijn nagelaten groot gezin door de eerste moeilijke jaren heen te helpen. Programma's zijn a 20 cent ver krijgbaar bij de N.V. boekhandel voorheen K. ter Burg en op den avond van het con cert bij den ingang der kerk, vanaf kwart voor acht. De herdenkingsavond zal worden inge leid door ds. C. von Meijenfeldt met een korte schets van de veelzijdige beteekenis van Jan Zwart's leven en werken. COMMISSIE VOOR ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VAN WERKLOOZEN. Ontspanningsavond met mede werking van de Alkm. Orkest en Operette-vereeniging. Toen om even over achten de voorzitter van bovengenoemde commissie, de heer C. F. D. Kohnert, het podium betrad, was de zaal stampvol. De heer Kohnert zeide in zijn openings woord, dat het hem buitengewoon aange naam aandoet, dat dank zij de medewerking van de Alkm. Orkest en Operette Vereeni ging, de commissie er in geslaagd is, voor de vierde maal in dit seizoen een ontspan ningsavond aan te bieden. zijn niet alleen stofzuiger, maar ook tapljtrofniger In de eerste plaats dankte hij het bestuur en leden van de A.O.O.V. voor hun spontane aanbieding en den heer Mooy voor het we derom gratis beschikbaar stellen van zijn zaal Spreker twijfelde er niet aan, pf deze avond zal weder in alle opzichten slagen. Hierna ving het eerste bedrijf aan, dat door allen in de zaal met groote aandacht gevolgd werd en aan het slot klonk een da verend applaus. In de pauze betrad de voorzitter weder om het tooneel en deelde mede, dat het heden een jubileum voor de Commissie was, dat het de 25ste ontspanningsavond is, die de Commissie organiseert. Hij richtte ver der een woord van hartelijk welkom tot den heer van Slingerland, wethouder van sociale zaken. Het deed spr. genoegen nog te kunnen mededeelen, dat de commissie er in ge slaagd is, den aanwezigen ook nog iets te kunnen aanbieden en wel een kop choco lade. De melk hiervoor is wederom ter be schikking gesteld door de N.V. „Uithoorn", de suiker door de firma Keg en de choco lade door een onbekenden gever. Verder krijgen de dames er nog een koekje bij, die door de firma's Daalhoff, Eichholt, Vroom Dreesmann en de Vries voor dit doel be schikbaar zijn gesteld. De commissie is er verder in geslaagd den heeren na afloop een sigaar aan te bieden, die geschonken zijn door de firma's de Frenne, Olie, Blaauw en Geus. Na afloop was het wederom de heer Kohnert, die de aanwezigen verzocht nog niet weg te gaan en wendde hij zich tot den heer Govers, voorzitter van de A.O.O.V., met vele waardeerende woorden voor de opvoering van deze operette. De commissie had nooit kunnen denken, dat de opvoering zoo'n succes zou worden en richtte vervol gens waardeerende woorden tot den regis seur, den heer Vóórhaar en de vertolkers van de hoofdrollen. Ook de dames werden niet vergeten en hij bood namens de com missie aan de dames Molenaar, Besse, Ma- zijk, Schut en Offenberg, bloemen aan. Hierna betrad wethouder van Slingerland het tooneel en wendde zich tot de commis sie en speciaal tot den voorzitter. Hij deelde mede, dat hoewel hij hiervoor geen bijzon dere opdracht van het gemeentebestuur heeft maar zich toch geroepen voelde de commissie namens het gemeentebestuur te bedanken voor al hetgeen de commissie voor de werkloozen doet en gedaan heeft. Speciaal het werk van haar voorzitter wordt door het gemeentebestuur ten zeerste gewaardeerd. Wethouder van Slingerland wendde zich verder tot mevr. Kohnert die vele avonden alleen thuis is en dankte haar voor hare medewerking om haar man in staat te stel len om zijn idealen zooveel mogelijk te ver wezenlijken en zijn sociale taak te aanvaar den. Mevr. Kohnert werd door een paar meisjes een bloemenhulde aangeboden. Uit dit verslag blijkt wel, dat de commis sie weer op een succesvollen avond kan te rugzien en dankt op deze plaats nogmaals allen, die tot het welslagen van dezen avond het hunne hebben bijgedragen. DE FILM „KONINGIN VICTORIA". De belangwekkende film van de Radio K. O. filmmaatschappij: „Koningin Victo ria" zal deze week in Alkmaar haar eerste opvoering beleven. Naar aanleiding van dit feit zal bij de firma Vroom en Dreesmann alhier een spe ciale Koningin Victoria stand worden inge richt, waar ook een boek ter teekening zal liggen. Ieder kan daarin zijn handteekening plaatsen. Men steunt hierdoor een liefdadig doel, want de directie van het City Theater heeft zich bereid verklaard voor elke ge plaatste handteekening een cent te geven voor een liefdadige instelling. In Utrecht werden in vier dagen ruim 4000 handteekeningen geplaatst, in Dordrecht deze week de eerste drie dagen meer dan 2000. Thans kan dus elkeen alleen door 't plaat sen van een handteekening zich in dienst stellen der liefdadigheid. BUITENGEWONE VERGADERING VAN DEN ARMENRAAD. Onder leiding van burgemeester van Kin schot had Maandag 25 dezer op het Stadhuis de eerste vergadering plaats van den Armen raad bjj den aanvang van den 7en termijn van 4 jaren. Bij deze gelegenheid hield de burgemees ter een rede, waarin werd gememoreerd wat in de nu afgeloopen periode door den Ar menraad werd verricht en gewezen op wat ir. de thans ingetreden periode weer te doen valt. Rede van den burgemeester. De periode, die voorbijging, aldus de bur gemeester, kenmerkte zich door veel afwis seling, groote activiteit en was vol spanning. De eenige periode tot nu toe, waarin drie secretarissen den Armenraad hebben ge diend. Immers waren gedurende deze periode in functie de heeren Ponsen, Verschoor en Figée. De Armenraad kreeg ook in deze periode een andere- en we mogen ook wel zeggen een betere huisvesting. Van een stilstand of achteruitgang in de bemoeienissen van den Armenraad was nog geen sprake. De rappor- tagedienst leverde niet minder dan 10.109 rapporten af; 13.7733 brieven werden ont vangen, 23.960 brieven werden verzonden, ca. 10.000 mondelinge of telefonische advie zen en inlichtingen werden verstrekt. 276 zaken betreffende de onderhoudsplicht werden geregeld; 43.518.18 aan onder houdsbijdragen werd geïnd en uitgekeerd. In deze periode werd het initiatief geno men en uitvoering gegeven aan de plannen tot: 1. Oprichting Alkm. Kleeding en Dekking comité. 2. Uitgave van een gids voor het Maat schappelijk Werk. 3. In het leven roepen van het Midden- standsborgstellingsfonds. 4. Oprichting van een kookcomité voor buitenkerkelijke zwakken en herstellenden. In 1934 werd een stand van den Armen raad ingericht op de Middenstandstentoon stelling „Gamit". In den winter 1934/1935 werd in samen werking met slagers, firma v. Hoogenstraa- ten, en diverse instellingen 4100 L. soep in blik verstrekt. In Mei 1936 werd het Plaatselijk Crisis comité opgeheven; in 1934 en 1935 werd in gezameld 5.911.98. In samenwerking tusschen Directrice H.I. S., PI. Crisiscomité en Armenraad werden te beginnen in Jan. 1935 cursussen georgani seerd voor vrouwen van werkloozen. Voorts werden diverse steunacties gehou den, o.a. verstrekking van brandstoffen in Febr. 1937, aankoop dekens van ontvangen gift in Febr. 1937. De spanning, waarvan hiervoor sprake was, werd veroorzaakt door de bezuinigings plannen van de regeering, die daarbij meen de ook de Armenraden te moeten betrekken. Zij kwam, wat het grootste, voornaamste deel der Armenraden betreft, op haar voor nemen terug en de Alkmaarsche Armenraad was een der eersten, welks voortbestaan werd verzekerd. Dit wat betreft de voorbijgegane periode. In de voor ons liggende periode valt de herdenking van het 25-jarig bestaan. Enkele Armenraden, die in 1913 werden ingesteld, gingen reeds tot deze herdenking over. Ook vond op 21 Maart j.1. in den Haag de herdenking plaats van het feit, dat vóór 25 jaar de Armenwet in werking trad en de Armenraden in het leven werden geroepen. Mede van regeeringswege is daarbij groote waardeering getoond voor het werk gedu rende deze 25 jaren door de vrije instellin gen van Weldadigheid verricht en waarbij de Armenraden als samenbindende, stimu- leerende richting gevende apparaten zich van hun taak hebben gekweten. Bij Kon. Besluit van 15 Maart 1938 no. 16 is andermaal voor den termijn van 4 jaren de Armenraad voor Alkmaar ingesteld. 44 instellingen zijn daarin thans vertegen woordigd. Het bureau van den Armenraad geniet het vertrouwen der burgerij. De samenwerking als vrucht van een veel jarig streven blijve gehandhaafd in het be lang van een doeltreffende hulpverleening en van hen die geholpen moeten worden. Wat er verder gebeurde. Na de verkiezing van bestuursleden en plaatsvervangende bestuursleden, werd dr. H. J. M. Hofstee met algemeene stemmen opnieuw tot vorzitter gekozen en met de overige bestuursleden door den burgemeester geïnstalleerd. Dr. Hofstee dankte daarop mede namens het bestuur voor de wijze waarop de bur gemeester den Armenraad voor den 7en ter mijn heeft willen installeeren en zegde toe met dezelfde ambitie dit mooie en nuttige werk weder ter hand te zullen nemen in het belang van een doeltreffende armenzorg, en ander sociaal werk in onze stad. Om 8.15 uur werd overgegaan tot de bui tengewone vergadering van den Armenraad waartoe naast de vertegenwoordigers in den Armenraad ook andere belangstellenden wa ren uitgenoodigd. Een eeuw maatschappelijke zorg. De heer G. van Roekei, secretaris van den Armenraad te Arnhem sprak bij een serie interessante lantaarnplaatjes over: „Een eeuw maatschappelijke zorg". Deze, met groote aandacht gevolgde cau serie behandelde voornamelijk de zorg voor die groepen van onmaatschappelijken, welke in vroeger eeuwen waren prijs gegeven aan de spot en verachting hunner medemenschen. In latere eeuwen en vooral in de laatste decennia is daarin groote verandering en verbetering gekomen. Achtereenvolgens werd aangetoond hoe op het gebied van oudeliedenzorg, zorg voor geesteszieken, doofstommen, blinden, zwak zinnigen en verwaarloosden met toenemende inspanning wonderen van naastenliefde zijn verricht. Pioniers als Corver, die voor de oudelie- den een einde maakte aan den dwang om gescheiden hun laatste levensjaren door te brengen; Dr. van den Berg, die de zorg op zich nam voor de zwakzinnigen; Van den Eosch die tijdens de crisis-jaren van den Na- poliontischen tijd, toen in Amsterdam van de 208.000 inwoners er 100.000 bedeeld wer den, voor duizenden werk- en broodeloozen de werkkoloniën stichtte; pater Flentrop en Hemmens, die later met Heldring en anders denkenden zich het lot hebben aangetrokken van doofstommen, blinden en verwaarloos den. Zij en hun zegenrijk werk werden door woord en beeld in het licht gesteld. Spreker liet niet na daarbij te wijzen op den achtergrond van al deze inspanning en toewijding. Wanneer in ons land jaarlijks vele tonnen gouds aan steun worden uitge keerd, mag daarbij niet worden vergeten dat de particuliere liefdadigheid daarin voor ruim 30 pCt. participeert. Van nog grooter waarde is evenwel het particulier initiatief dat niet slechts onvermoeid zocht naar ver beteringen in de zorg voor de vele ongeluk- kigen, maar deze ten uitvoer bracht met een toewijding en liefde, die alle vrijwillige financieele offers die daarmede gepaard gingen nog overtreffen. Op onderscheiden terrein staat Nederland volgens verklaringen van befaamde buiten-' landers in de rij der volkeren aan de spits met het minst op het gebied der zorg voor de groepen van onmaatschappelijken die evenzeer behoefte hebben aan wat levens blijheid als wij allen. Spreker prees zich gelukkig mede te be- liooren tot de groep van maatschappelijke werkers, waarvan een groot deel zich belan- hÏÏÏhïdd'mM van d. barm- De platenserie werd besloten met de af beelding van een gevelsteen met het rand schrift: „Saligh syn de Barmhertigen". Het was zeker namens alle aanwezigen dat dr. Hofstee den heer Van Roekei hartelijk dankte voor deze mooie en leerzame cause rie. Zij was voor de vertegenwoordigers in den Armenraad en andere maatschappelijke wer kers zeker een gepaste inleiding voor nieuwe 4-jarige periode, die de Armenraad met zijn talrijke aangesloten instellingen weder is in gegaan. Vergadering te Stompetoren, Hedenmorgen tien uur kwamen dé afdeelingen van den Onderlinge Brand waarborg Maatschappij voor gebouwen in, café Renses ter vergadering bijeen, in een feestelijke sfeer. De voorzitter, de heer H. J. Avis, riep de voltallige vergadering het welkom toe en erzocht allen zich even van hun zitplaatsen te verheffen, tijdens de herdenking van de nagedachtenis van, den in den loop van het jaar ontvallen secret., den heer Zwaan Sr. (Enkhuizen). In gevoelvolle woorden herdacht spr. het werk van den ontslapene, die zooveel werk met groote liefde voor de vereeniging heeft verzet. Daarna ging de heer Avis de op richting en de ontwikkeling van de brandassuranties na, welke omstreeks 1700 in Engeland begonnen te werken, hetgeen in 1750 nagevolgd werd door de Oliesla gers in de Zaanstreek. Verder bracht spr. hulde aan de afdeeling de Schermeer, dé gastvrouwe van de vergadering bij het 125-jarig bestaan, waarna deze afdeeling een bloemenmand werd aangeboden. De voorzitter van Schermeers afdeeling, de heer C. Kramer Glijnis, sloot zich bij het eerste gedeelte van des voorzitters rede aan. In den heer Zwaan Sr. heeft de ver eeniging een trouwen werker en een goed kameraad verloren. Spr. huldigde de gewoonte, dat de jaar vergaderingen in steeds verschillende plaat sen worden gehouden en prees zich geluk kig, dat deze vergadering in Stompetoren plaats heeft. Daar een gebruikelijke demon stratie van de brandweer, door de uitge strektheid van de Scharmeer, niet mugelijk is, verzocht spr. den afgevaardigden na af loop van de vergadering, een bezoek te brengen aan de zuivelfabriek Neerlandia. (Anplaus). De heer Zwaan Jr. gaf vervolgens een overzicht van de werkzaamheden van de vereeniging tijdens het afgeloopen jaar en dankte voor de gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van wijlen zijn vader gewijd. De heer Uitentuis (penningmeester) deed mededeeling van den stand der financiën, welke tot tevredenheid stemden. De reserve (belegd bij B. L. banken) bedraagt 19590. De winst over 1937, w.o. de rente van 345.15, bedraagt 1670. De rapporteurs der financiëele commissie spraken hunne tevredenheid uit over het keurig beheer. Verder betreurde de heer Uitentuis het besluit van de Maatschappij te Assendelft, om zich niet aan te sluiten bij het P.C.V. Spr. wist, dat niet alle bestuursleden hier mee accoord gingen en hij eindigde met de woorden van den overleden secretaris, neer geschreven in zijn laatste jaaroverzicht, dat de vereeniging moge groeien en bloeien tot in lengte van dagen. De voorzitter bracht een bestuursvoorstel naar voren om het salaris van directeuren, niet aan het vastgestelde maximum van 6000 s jaars, vast te leggen. De afgev. van Wijdenes en Bovenkarspel roemden ten zeer ste het beleid van den heer Uitentuis en pleitten voor het bestuursvoorstel, hetwelk met algemeene stemmen werd aangenomen, waarna de penningmeester een woord van erkentelijk tot de vergadering sprak. In de plaats van den heer Zwaan Sr. werd tot bestuurslid gekozen zijn zoon, den heer H. C. Zwaan Jr., die reeds eenigen tijd deze functie tijdelijk op zich had genomen. De voorzitter complimenteerde hem en de vergadering gaf instemming door luid hand geklap. Het nieuw gekozen bestuurslid hoopt in een prettige samenwerking, de plaats welke hem was toevertrouwd, waar dig te zullen zijn. Het voorstel van de afdeeling Schermeer, toegelicht door den heer Schermerhoorn Ez., om bij 10.000 brandschade, zelf f 20U te betalen, van de resteerende 8000 30 en de rest ten laste van het P. E. N. te laten komen, werd na eenige discussie met algemeene stemmen verworpen. De afgevaardigde van Purmerend, de heer Vlaar, wiens afdeeling pas was opge richt bracht eenige bezwaren ten berde voor de aansluiting b(j het P. V. C., doch de heer A. de Boer, wist deze met eenige wenken, weg te werken. Bij de rondvraag dankte de heer C. Kramer Glijnis voor de bloemenhulde. De secretaris der afd. Schermeer, de heer Schermerhorn gaf een overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling der vereeni ging, welke uit historisch oogpunt zeer be langwekkend was. Hij vestigde de aandacht der aanwezigen op een fraaie oorkonde, in lyst,, welke door hem ontworpen en uitge voerd was door den heer Lutjeharms, stu- cadoor te Alkmaar. Hierna werd na een pauze de buitenge wone algemeene vergadering gehouden, waarin de voorzitter het welkom toeriep aan notaris J. H. M. Noot te Benningbroek, ten wiens overstaan een wijziging in enkele artikelen der statuten werden aangebracht, volgens voorstellen, welke door het bestuur aan de vergadering waren voorgelegd. Na een gemeenschappelijke koffietafel vertrok het gezelschap naar de „Neerlan dia", en beslopt dezen feestdag met een groot diner.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2