SPORT EN WEDSTRIJDEN. Vraag en Aanbod Als D.W.S. nu al weer gelijk speelt De Eerste Kamer in sneltrein-vaart. PARLEMENT Minister Slotemaker de Bruine verdedigt zijn beleid. Prof. Woltjer op het matje. Bloemendaal tegen Z.V.V. Woensdags en Zaterdags. Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijf regels, uitsluitend a contant. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). Critis-pubhcahe. TWEEDE BLAD. 2 (Van onzen parlementairen medewerker.) Natuurlijk is de Eerste Kamer op tijd met de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gereedgekomen. In de Ka mers kan alles, indien het moét! De parlementaire geschiedenis laat voorbeelden te over zien van snelheid van werken als de omstandigheden daartoe dringen. Toen in September van 1936 de gulden losgmaakt werd van het goud en in verband hiermede eenige maatregelen snel moesten worden ge troffen, speelden de beide Kamers dit op één dag klaar. Dat is een bekend geval geweest, dat tot de menschen sprak. Maar als er niet veel haast bij het werk schijnt, willen de heeren het wel wat kalmer aan doen, ook wel eens te kalm en dat kan zich wreken. En dat hééft zich ongetwijfeld in het laatst van deze week gewroken. We denken nu niet alleen aan het keurige standje, dat de Kamer van den voorzitter van den ministerraad indirect kreeg, en het wat eigenaardige geval om door middel van een interpellatie een bepaald onderwerp van het debat voorloopig uit te sluiten, maar ook aan het jachtigere tempo der discussies van Donderdag en gisteren en aan de waar schijnlijkheid, dat terwille van den tijd twee Kamerfracties zich bij het Onderwijsdebat niet hebben laten hooren, die der vryz.- democraten en der liberalen. We kunnen den indruk niet van ons af zetten, dat prof. Woltjer, die gisterochtend ruim anderhalf uur gesproken heeft, min of meer daarvan de oorzaak is geweest. Voor onderwij sspecialiteiten, voor snuffe laars in de ontelbare artikelen van onze onderwijswetgeving en belangstellenden in de geschiedenis van de totstandkoming van deze of gene regeling op onderwijsgebied, moet deze rede een kostelijke kluif zijn ge weest, voor alle anderen ware de helft var, dezen tijd al genoeg geweest. De een na den ander schoven de leden de zaal uit en ds koffiekamer in, de voorzitter zat zich zicht baar te verbijten over zoo'n uitvoerigheid van behandeling; ja, hij kon zich op het laatst niet meer bedwingen en moest zijn hart luchten aan een der 't dichtst in de buurt vertoevende leden tenminste aan zijn verbc'gen gezicht en gebaren in de rich ting van den zich van geen kwaad bewusten hoogeleraar bespeurden we op de pers tribune duidelijk waarover de levendige, op gedempten toon met dr. Wiardi Beekman ge voerde discussie ging. Maar na de pauze, toen de minister aan het woord was, bevond prof. Woltjer naast den voorzitter op het matje; des voorzitters gelaat 'stond op „storm en regen", dat van den professor weerkaatste de gemoeds stemming van den jongsten redacteur, die een met veel zwoegen en enthousiasme ver vaardigd .prachtig verslag" met eenige pot loodhalen tot op 1/3 ziet bekort De rede van den V.U.-hoogleeraar hield een waarschuwing in tegen défaitisme van hen die den moed bij dezen onderwijsmi nister al hebben opgegeven en beoogde, meer vertrouwen in diens beleid te doen stellen. Rede van den minister. Nadat mr. Briët (a.r.) over de overlader.- lieid van het onderwijs geklaagd en beter en meer onderwijs in de vaderlandsche geschie denis bepleit had, was het woord aan mi nister Slotemaker de Bruine. Hij besprak eerst een aantal afzonderlijke punten, waarvan we gerust een groot ge deelte kunnen overslaan, omdat ze slechts van theoretische beteekenis waren. Hij was prof. Woltjer er dankbaar voor, dat deze tegen de overdreven critiek op het ministe- xiëele beleid was opgekomen en een juister licht op den wetgevenden arbeid had laten vallen. Men heeft maar al te zeer uit het oog verloren hoe ellendig de toestand is, waarin we budgetair verkeeren; desniettegenstaande is op de nieuwe begrooting voor hooger on derwijs méér aangevraagd 5 ton, voor hel M.O. 3K ton; voor het nijverheidsonderwijs 6 ton, terwijl voor beurzen 43.000 gld. meer is beschikbaar gesteld. Dan zijn er nog eenige kleinere maatrege len genomen, welke men gewoonlijk over het hoofd ziet, maar die toch van beteekenis zijn, bijv. de verlaging van examengeld voor onderwijzers en het verleenen van meer subsidies voor het nijverheidsonderwijs. De minister verklaarde nogeens, dat het handhaven van de leerlingenschaal van het lager onderwijs kabinetspolitiek is. Even goed als men bij de behandeling van de be- igrooting van sociale zaken over zijn wen- schen ten aanzien van de ouderdomsvoor ziening had gezwegen, had men nu moeten zwijgen over de -leerlingenschaal; bespre king daarvan hoort bij de Algemeene Be schouwingen thuis. In het belang van het onderwijs zelf moet een voorzichtig en solied beleid worden verdedigd; men weet niet waaraan men over een paar jaar, als de om standigheden nog slechter kunnen zijn ge worden, toe is, en daarom moeten we het beste zoolang mogelijk trachten te den, waarvoor dan opoffering van va ders noodig is. van De minister is bezig met een regi het voorbereidend onderwijs. of daarbij ook de financieele S U moet komen, wordt met den rnuuster v* binnenlandsche zaken overleg g P Q Door toepassing van art. 56 van d q wet ziet de minister kans °P*«ve die extra-onderwijzers aan te stelle richting wordt tto, gewerd dan lingenschaal van 1923 word onder_ zouden nog ongeveer een li a wijzers méér aan werk kunne 130OO, holpen. Dat is nog heel ver van fcggj die thans werkloos rondloopen, leeriin- M.a.w. van een verbetering van ,reven genschaal koestere men niet te 0 verwachtingen met betrekking tot vermin dering van de werkloosheid onder de onder wijzers. De minister is niet tot zijn genoegen tot omzetting van de 3-jarige ambachtsschool in een 2-jarige overgegaan, maar deze maat regel moest uit .bezuinigingsoverwegingen worden getroffen. Over het algemeen be staat er een voorkeur voor den twee-jarigen cursus, terwijl de geslaagden spoediger aan den slag komen. De minister aarzelt nog een technische herziening van de L.O.wet aan te vatten; de herziening van de onderwijswetten in onder ling verband is bij Onderwijs in onder zoek. Een wettelijke regeling van het tucht recht van den onderwijzer acht de minister ongewenscht; minister Goseling is er even min voor, op voetspoor van den a.r. mi nister van justitie Donner. Met den heer Wiardi Beekman was de bewindsman het eens, dat een gymnasiumafdeeling zonder Grieksch een onding is. Voor subsidieering van het bijzonder hoo ger onderwijs gevoelt de regeering niet; dr Colijn spreekt in zyn „Saevis tranquillus in undis" slechts over materiëele hulp in be paalde gevallen, waarmede de minister zich ook vereenigen kan. Nadat hij de theorieën van den nationaal- socialistischen spreker de Rijke over onder wijs en opvoeding en over onderwijs en politiek had bestreden, waarbij hij wees op de door God gewilde verscheidenheid in ons land, „die beter is dan een eenheid van bleeke nationale kleur", kwam de minister op tegen overdreven klachten omtrent de overladenheid van ons onderwijs. Dat er hier en daar overladenheid is, erkende hij, maar men moest niet generaliseeren. Er bestaat een zekere vrijheid bij de inrichting van het leerplan. De voorgenomen wijziging van de M.O.-wet zal de gelegenheid bieden wat meer speling te geven. Na korte replieken werd de begrooting z.h.s. aangenomen. Tevoren hadden de sociaal-democraat Sikkéns en de nationaal- socialist de Rijke verklaard geacht wilden worden te hebben tegengestemd, indien geen hoofdelijke stemming zou worden gevraagd Om kwart voor vier was de begrooting af, dus op een alleszins schappelijken tijd voor die leden, die van verre komen! Voorloopig heeft de Kamer eenigen tijd rust, tenzij de interpellatie van prof. Woltjer spoedig aan de orde wordt gesteld. Voetbal. Promotie-competities. Als D.W.S. nu weer gelijk speelt voor de vierde keer in sucessie dan zou haar kans op den titel wel zeer klein worden. En veel meer dan een ge lijk spel geven wij den Amsterdammers niet, nu zij tegen Heracles op het Al- melo'sche veld moeten spelen. De Heracles-voorhoede is zeer bewegelijk en schotvaardig, zoodat de D.W.S.-achter- hoede het zeer zwaar te verantwoorden zal krijgen, temeer, waar ook de Almelo'sche middenlinie haar steunende taak zeer goed begrijpt. En de Almelo'sche achterhoede lijkt ons sterk genoeg, om de D.W.S.-aanval in bedwang te houden. Zoodat het ons niets verwonderen zou, wanneer de Amsterdammers morgen zelfs niet met een gelijk spel huiswaarts kunnen keeren! Intusschen zou Feijenoord terzelfder tyo een goeden slag kunnen slaan, als zij den return-wedstrijd tegen Be Quick won. En hoewel ook nu de Groningers zich met man en macht zullen verdedigen, meenen we toch de beste kansen aan de thuisclub te moeten geven. Hoogstens kan Be Quick het tot een eervolle nederlaag brengen. Promotie degTadatie. Er resten nog verschillende promotie wedstrijden. In onze afdeeling trekt het reeds gedegradeerde Excelsior naar Utrecht, waar het natuurlijk verliest. De volle winst zou voor D.O.S. beteekenen, dat zij straks in Amsterdam aan een gelijk spel genoeg heeft tegen D.W.V., zoodat wij voorloopig maar rekenen op een aanstaande Utrechtsche eersteklasser! In afdeeling II trekt Overmaas, dat reeds kansloos is, naar Emma, dat beslist moet winnen, om het uiteindelijk nog tot een be slissingswedstrijd tegen Hermes te kunnen brengen. Daarvoor is echter niet alleen «en overwinning op Overmaas noodig, maar ook een overwinning op H.D.V.S. in Schiedam. En dat laatste zal wel zeer moeilijk blijken. Intusschen kan Emma de kanslooze Rotter dammers wel verslaan. In het Oosten speelt Rigtersbleek thuis tegen Quick. Mocht de thuisclub winnen, dan kan de week daarop in Nijmegen de be slissing vallen. We weten weinig van beide clubs; we weten alleen dat de krachtverhou ding uiterst gering is. Een gelijk spel zou voor Quick al een mooie en misschien vol doende belooning zijn! In het Zuiden is de promotie nog pas be gonnen. Bleijerheide is vrij goed begonnen met een kleine overwinning op eigen terrein tegen de Valk. Datzelfde de Valk speelt nu thuis tegen Hero, dat een week geleden thuis niet meer dan een gelijk spel kon be halen tegen Miranda. Als de Valk verliest, is ze vrijwel kansloos; als Hero verlies!, heeft ze echter ook al drie verliespunten. Veel is er niet van te zeggen; de partijen zijn vrijwel tegen elkaar opgewasschen. En bovendien, wat zullen Miranda en Bleijer heide doen? Een gelijk spel zou heusch zoo vreemd niet zijn. Men ziet, er kan in het Zuiden nog van alles gebeuren. In het Noorden daarentegen is bijna alles in kannen en kruiken. F.V.C. is n.1. zoo goed als binnen. Slechts één puntje ontbreekt haar nog en dat eene puntje krijgt ze mor gen wel, nu ze in Groningen tegen G.R.C. speelt. Dan is de zaak in het Noorden afgeloopen, en is Hoogezand gedegradeerd. PROMOTIE 3e KLASSE. De Alkmaarsche Boys hebben een vrijen dag en kunnen dus toezien, hoe Bloemen daal en Z. V. V. het er tegen elkander af brengen; op het terrein van de witte kam pioenen. Voor de blauw zwarte Zaandammers be- teekent dit inmiddels al een zéér belang rijke ontmoeting, daar een hernieuwde ne- derlaag, vrij zeker degradatie naar lagere regionen zal inhouden, daar de tweede klas-1 sers al dan niet meer dan vier winstpunten zou kunnen bemachtigen, terwijl de beide kampioenen over drie punten uit de hal ve competitie zouden beschikken. Reden, dat we een hardnekkig strijdend Z. V. V. binnen de lijnen zullen zien, maar ook de Bloemendalers kunnen zich ge ducht weren, dat hebben we j.1. Zondag nog bemerkt. Kansloos zijn de Zaandammers ech ter geenszins, want ook de Zaansche de fensie achten we in staat, den Bloemendaal- aanval te bedwingen, het is echter de vraag: wat de Zaansche aanval zelf zal kunnen doen. Het zal in Bloemendaal dan ook geducht spannen en de uitslag zal wel niet ver van een puntendeeling af liggen. PROMOTIE 4e KLASSE. Texel gaat een bezoek brengen aan Wie- ringerwaard en hier heeft alleen de pol- dersche club belang by den uitslag, daar de eilanders inmiddels tot degradeeren zijn ge doemd. Waar de rood broeken reeds op Texel een overwinning (12) behaalden, verwachten we ook nu een zege voor de kampioenen, die vervolgens nog bij Q. S. C. op bezoek moeten. NEDERLAND—TSJECHOSLOWAKIJE. Nederland bereidt zich op het wereldkampioenschap voor. Slechts 14 dagen na den landenwedstrijd tegen Schotland staat voor 't Nederlandsch elftal de eerste ontmoeting in het eindtor- nooi voor het wereldkampioenschap op het programma. In de achtste finale komt, naar men weet, Nederland te Le Havre tegen de Tsjechen uit en in verband met het feit, dat deze wedstrijd reeds ovér anderhalve maand gespeeld wordt, is het begrijpelijk, dat de technische commissie van den K. N. V, B. thans reeds met de voorbereiding voor de samenstelling van het elftal begonnen is. Voor den wedstrijd tegen Schotland gaan de normale indoortraining en de oefe ningen in de openlucht, welke resp. Dins dagsavonds te Rotterdam en op Donderdag te Den Haag worden gehouden, op regelma tige wijze door. Sommige spelers, die in kampioenswedstrijden vrijwel iederen Zon dag in touw zijn, nemen aan deze training niet deel. Mede in verband met dit feit ligt het niet in de bedoeling vóór den wedstrijd tegen Schotland nog een afzonderlijken oefenwedstrijd op het Sparta-terrein te Rot terdam te houden, dit in afwijking van den in de laatste jaren gevolgden gang van za ken. Daarnevens staat het feit, dat de K. N. V. B. ongeveer drie weken van tevoren de namen van 22 spelers aan het organisatie comité der wereldkampioenschappen moet opgeven. In het tornooi om het wereldkam pioenschap mag slechts een keuze uit deze 22 spelers worden gedaan, ook al zou Ne derland b.v. het tot den kwart- of halven eindstrijd brengen. Ten einde het materiaal zoo goed mogelijk te overzien en de keuze tezynertyd zoo juist mogelyk te doen zyn, heeft de technische commissie een groot aantal spelers uitgenoodigd aan de training op het V. U. C.-veld te Den Haag deel te nemen. Zoo zagen wij Donderdagavond verschei dene nieuwe gezichten. Niet minder dan 34 spelers namen aan de oefeningen deel en hierbij waren b.v. niet de spelers van Feyenoord, Anderiessen van Ajax, enz. Aan de training namen deel: Bergen van D. W. V.; Colthoff van H. V. V.; Van der Veen van Heracles; De Harder van V. U. C VJÜ KreiTa£ Van E' D Van der Linden van N. A. C.; de Winter van Haarlem; Wil- ders van Blauw Wit. Punt van D F c ergmann van Blauw Wit; Van der Hulst van Haarlem; Van Beek van B. V. V.; Jan sen van Wagf,njngen. Hogenbirk van Be Buick; Van der Vegt van H. B. S.; Pienter van Be Quick; Weber van A. G. O. V. V.- Caldenhove van D. W. S.; Wels van Unitasi Ooms van D. w. V.; van Spaandonck van Neptunus, Smit van Haarlem; Mynders van D. F. C.; Michel van V. S. V.; Been van Voor Naaimachines bij DEKKER, Nieuwesloot 89. Prima Singer Naai machine met garantie 9.50. Luxe inzinkbare naaimachines (koopjes), z. g. a. n. Naaimachines vanaf 5. Zie étalage. Pracht veerenbed voor 8.50, Linnen kast 4.50, Gemakskoffer met pot 3.50, Closetstoel, Brandkast 15, Piano 25. Mooi Kamerorgel 20, Schrijfhui, 12. Dekker, Nieuwesl. 89 Te koop: pracht Radiotoestel in salon- kast, nieuwe lampen, spotprijs 25. Lakspuittoestel mét motor 40, beide zonder gebreken. LIJTWEG 21, Bergen. Te koop zoo goed als nieuw mooie keuze juweelen, ringen en gouden heerenhorloges. S. W. VET, Verdronkenoord 5. Als nieuw Damesrijwiel met remnaaf 17.00, pracht H. rijwiel met remnaaf 16.00, enz. NIEROP, Heerenstr. 10. Tel. 3827. Aangeboden: 2 hcerenrywielen met torpedonaaf, 1 damesrijwiel z g. a. n. en invalidewagentje. KLAAS DIK, Ritsevoort 17. Tel. 2814. Te koop een belastingvrije D.K.W. 95. JOH. SPANJAARD, Oudkarspel, Tel. 219. Rondbreimachine met grove en fijne cylinder en handleiding te koop aangeboden bij LENGHAUS en Co. te Winkel. Te koop: Motorcarrier zoo goed als nieuw, 3H P.K., 1 losse I.L.O. motor. J. WOLDHUIS, Zuidscharwoude. Te koop: 3 1 pers. led. m. spr. compl. waschtafels v. atr. water, 1 groote mahonieh. tafel, 2 tuinparasols, 9 tuinstoelen m. 2 tafeltjes, 1 Jaarema haard, inschuifhaard, enz., tegen elk aann. bod. STIPRIAAN, v. d. Vijzellaan 220 D, St. Pancras. 's Avonds te bezichtigen. Te koop aangeboden een goed onder houden Ford Coach '30. P. KIEFT, Burenweg 84, Heiloo. Te koop: modern wandelwagentje (van Delft) geheel verchroomd, nog bijna nieuw voor halven prijs, 12. KENNEMERSTRAATWEG 121. Te koop een 2e handsch motorkleeding en een electr. gramofoonmotor m. pick-up. Spoed. KENNEMERSINGEL 11. Prima merken Stofzuigers met nieuwe motoren waarop 1 jaar garantie, vanaf 10 bij de Reparatie-Wikkelinrich- ting Peperstraat 3 bij den Dijk. Te koop mooi Buffet, beter werk, lichte kleur. Accu 6 volt bedrijfsklaar. NIEUWPOORTSLAAN 164. Een prima H. rijwiel 10, een J. rijwiel 7.50, een .D rijwiel 8.50. L ANDSTRAAT 19. Te koop een gestroomlijnde kampeer wagen zoo goed als nieuw, kan aan fiets bevestigd worden. Te bevragen WESTERWEG 252. Te koop gevr. een klein schuurtje om overgeplaatst te kunnen worden, als mede een paar kozijnen met deuren. Brieven en omschr. en pr. aan C. Stolk, Duin en Boschweg 4, Castricum. Ajax; Walhain van H. V. V.; Gabriel van A. G. O. V. V.; Stam van V. U. C.; Pels van N. A. C.; van Stokken Sr. van D. W. S.; Melchers Jr. van D. W. S.; Drager van D. W. S.; van Leur van D. O. S. en Dumortrier van D. O. S. Met veel animo is er getraind. Omtrent de keuze der 22 spelers voor het wereldkam pioenschap zal men ongeveer over drie we ken beslissen. ;ns< Zwemmen SCHEFFER VERBETERT NEDERL. RECORD 200 M. RUGSLAG. Wedstrijden te Amsterdam. Tijdens wedstrijden van „De jonge kam pioen" is Scheffer er in geslaagd het Neder landsch record 200 meter rugslag, dat met een tijd van 2 min. 37 sec. op zijn naam staat, gevestigd op 20 Sept. 1936 te Amster dam, met niet minder dan 2 seconden te ver beteren en te brengen op 2 min. 35 sec. In het zwembad aan den Heiligenweg te Amsterdam werden Vrijdagavond onderlinge wedstrijden van DJ.K. gehouden en als eer ste nummer van het programma werd de 200 meter rugslag gezwommen, waarvoor al leen van Schouwen en Scheffer aan den start kwamen. De eerste 100 meter werden afge legd in 1 min. 12.6 sec., waarby Scheffer iets voor lag op zijn clubgenoot. Na 150 me ter noteerden wij een tijd van 1 min. 53 sec., waardoor dus verbetering van het record binnen het bereik van beide zwemmers lag. Maar van Schouwen keerde slecht, kwam in de touwen terecht, zoodat hij enkele me ters op Scheffer achter raakte. Het laatste keerpunt werd door Scheffer minder goec' genomen, doch niettemin slaagde hij er in 2 seconden beneden zijn eigen record te blij ven. Voor van Schouwen werd een tijd van 2 min. 39 sec. genoteerd. Daar aan alle bepalingen inzake record verbeteringen was voldaan, zal het nieuwe Nederlandsche record zeer zeker erkend kunnen worden. In den loop van den avond deed Smits- huyzen van de A.Z. een officieele poging het Nederlandsch record 100 meter schoolslag dat met een tijd van 1 min. 13.8 sec. op naam staat van H. Maier (IJ) te verbeteren. Na den start zwom Smitshuyzen den vlinder slag anderhalve baan, doch na 50 meter ging hij weer tot den gewonen schoolslag over. Zyn derde baan was niet snel, zoodat het toen reeds zeker was, dat hij niet in zyn po gen zou slagen. Voor hem werd een tijd van 1 min. 15.1 sec. genoteerd, hetgeen aanzien- lyk boven het record was. Zondag j.1. legde hy te Zwolle dezen afstand in 1 min. 13.8 sec. af, volgens sommige chronometers, was hy er zelfs onder gebleven. Dat hij er thans niet in slaagde, mag in hoofdzaak worden geweten aan het feit, dat de A.Z.-zwemmer zich door een zware verkoudheid niet geheel fit voelde. DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tydvak van 25 tot en met 30 April 1938, 1,20 per 100 kg. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het staridaardmonster van kwaliteits klasse C, en 0,70 per 100 kg. voor voedererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak, zal 2.30 per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 29 April 1938. Kegelen. COMPETITIE KEGELBOND. Voor de competitie van den Alkm. Kegel bond werden gisteren eenige belangrijke wedstrijden verkegeld. In de le klasse werd Alcmaria I met 14 hout door Koekoek I geklopt, de cijfers 14071393 doen zien, dat het hier inderdaad heeft gespannen. Met dat al zijn de Alcma- rianen thans uitgeschakeld. De wedstrijd O.K.A. IZ.E.K.Z. I werd te elfder ure uit gesteld. Voor de 2e klasse gooiden de O.K.A.-reser- ves 18 houten meer dan de Houthakkers, de cyfers luiden hier 1256—1238. Alcmaria II won van „Met z*n Tienen" III met 11591127, of een verschil van 32 hout. A.s. Vrijdag worden de wedstrijden voort-, gezel. Roeien. WAAROM ROEIEN? Het zomerseizoen nadert weer met rasse schreden en de vraag doet zich thans wederom bij vele ouders voor, wat zij hun kinderen moeten laten dren in dien tijd. Doen aan sport, aan lichaamsbeweging. Tot heil van i un zyn, tot plezier van hun geest, rl-e püven frisch zal kunnen blijven als het lichaam gezond is. En dan is het waarlijk in vele gevallen niet zoo heel moeilijk om van advies te dienen. Roeien. Roeien! Waarom roeien? Omdat dit een van de takken van sport is, die een volkomen gezonde in alle op zichten juiste lichaamsbeweging waarbor gen. Mits natuurlijk dan op een dergelijke wijze beoefend, dat gevaar voor even- tueele overdrijving volkomen kan worden uitgeschakeld. Wedstrydroeien alleen dan als de verantwoordelijke geneesheer daar toe zyn toestemming wenscht te geven, omdat de groote inspanning, welke uiter aard voor dit wedstrijdroeien vereischt wordt, controle noodzakelijk maakt. Wat wij bedoelen is het roeien in het algemeen. Het roeien in wherries bijv. of in andere voor dat doel speciaal ingerichte roeibooten. Voor hen. die wat verder zijn, dan de overnaadsche booten, waarvoor dan alweer een zooals men dat noemt sportiever inslag noodzakelijk is. Het roeien heeft zoovele voordeelen. Het brengt de jonge menschen op het water, in de lucht en dan in de heerlijkste lucht die men zich denken kan: het brengt hen er toe met eenige inspanning een bepaalden afstand af te leggen er zoodoende een mate van lichaamsbeweging te nemen, die in andere takken van sport, met uitzonde ring dan misschien van wandelen, niet licht mogelyk is. Althans niet met zooveel nuttig effect. Duur is de roeisport niet. Dat wordt wel eens beweerd, maar dat is toch niet waar. Is men lid van een roeivereeniging, dan kan men daar gebruik maken van de vereenigingsbooter. en dat geeft hetzelfde genoegen als het varen in een eigen boot natuurlijk. Maar daar komt dan nog by dat de jeugdige beoefenaar van de roeisport in een kring van kameraden komt van ongeveer dezelfde verlangens en sport- opvattingen: er worden in hem eigen schappen gekweekt, zooals saamhoorigheid en altruisme, vooral als hij ten slotte er in slaagt om te komen tot roeien in ploeg- verband, in een viertje of in een acht, ook al in een twee: het behoeft dan nog heele- maal geen raceroeien te worden! Roeien kan men altijd, overal waar water

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6