DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Engelsch-lersche verdrag. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTDEN s Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. De lersche vrijheidsstrijd de eeuwen door. Een oude veete beslecht Luchtaanvallen op Barcelona. Amnestie in Duitschland. Ernstig incident te Sjanghai Gespannen toestand. Incidenten in Tsjecho-Slowakije. Hitler's reis naar Italië. Nieuws in 't kort. (Van onzen Londenschen correspondent). Is het een toeval dat de eenige poli tieke gebeurtenis van deze week, die geheel in majeur staat, beheerscht wordt door een flambart? En dat on danks de vele besprekingen met den hoogen hoed in de laatsten tijd? Ik wil niet trachten deze vraag te beantwoor den. Ik constateer slechts dat het eenig waarlijk vreugdevolle evenement van deze week in het teeken van een flam bart heeft gestaan, de flambart waar mee Ramon de Valera, tegen alle regelen van de diplomatieke etiquette in, naar Londen is gekomen voor de onderteekening van het Anglo-Iersch verdrag. Dat is inderdaad een heugelijke ge beurtenis geweest, een daad van ware verbroedering, zooals deze wereld erin den laatsten tijd maar al te weinig heeft gehad. En daar mag dan ook met recht deze brief aan worden gewijd, temeer omdat het maar al te begrijpelijk zou zijn als men buiten Engeland het belang en de beteeke- nte van deze verbroedering zou onderschat ten. Hoe vaak begaan wij op het vasteland niet de gevaarlijke fout de Ieren als leden van de Engelsche familie te beschouwen. Hoe vaak heb ikzelf niet, vóór ik door 9chade (soms zelfs lichamelijke schade, want de Ieren zijn opvliegerige heeren die hun vuisten niet langer dan strikt noodza kelijk is in den zak houden) en schande wijs geworden was tegen een Ier over „jullie Engelschen" gesproken! Iemand die zijn geschiedenis kent zou een dergeltike blun der natuurlijk nooit begaan. Maar niet iedereen heeft evenveel tijd om zijn ge schiedenis bij te houden en het is nu een maal al te gemakkelijk, wanneer men iemand Engelsch hoort spreken, zelfs dat beetje geschiedenis wat men zich nog her innert te vergeten, en hem als een Engelschman te beschouwen. Wil men de beteekenis van het nieuwe verdrag daarom naar waarde kunnen schatten, dan is het noodig zich een oogenblik te verdiepen in den achtergrond van het geschil tusschen Engeland en Ierland. Geschiedenis. De oorsprong van het lersche vrijheids- streven gaat bijna drie eeuwen terug. Van het oogenbelik af dat Cromwell's republi keinen de natuurlijke leiders van het Ka tholieke Ierland te vuur en te zwaard uit hun bezittingen verdreven en het lersche volk overleverden aan de economische ex ploitatie en de politieke onderdrukking van een vreemde kerk en vreemde landheeren, is de rebellie van de Kelt tegen zijn Anglo- Saksische overheerschers nooit opgehouden Slechts enkele hoogtepunten uit dezen tel kens weer oplaaienden strijd kunnen hier worden aangeduid. Het jaar 1829 kan daar bij als uitgangspunt worden genomen. In dat jaar werden dank zij het streven van O'Connell voor het eerst Katholieke afge vaardigden van het lersche volk in het parlement te Westminster toegelaten. Ier land krijgt ten lange leste medezeggen schap in zijn lotsbestemming. Van zelfbe stuur is echter nog geen sprake. De lersche volksvertegenwoordigers kun nen hun stem doen hooren in het parle ment, maar het blijft nog slechts een zwak geluid waaraan de Engelsche machthebbers weinig of geen gehoor geven. Dan staat veertig jaar later de rijzige, gebaarde ge stalte van 'n nieuwen leider op: Parnell. Onder zijn geinspireerd leiderschap wordt de lersche party in het Engelsche parle ment voor het eerst een factor van betee kenis Hij neemt den kreet van zijn voor ganger Isaac Butt, over: Home Rule, en Home Rule wordt voor tientallen jaren het felst bestreden onderwerp van Engeland s binnenlandsche politiek. Een oogenblik lijkt het alsof het vurig begeerde doel zal worden bereikt. Gladstone werpt zich op als voorstander van Home Rule. Het politieke getij was gunstig. Vier jaar na de verwer ping van zijn eerste Home Rule wet in 1886, schijnt het zeker dat de „Grand Old Man met een voldoende meerderheid aan de macht zal komen om zijn plan door te zet ten. Dan verandert een vrouw den loop der geschiedenis. Parnell besluit te trouwen met een gescheiden vrouw, Kitty O'Shea. Dat iu meer dan een gedeelte van zijn ka tholieke volgelingen durft verantwoorden. Gladstone waarschuwt hem dat hij door zijn besluit de eenheid van de lersche partij in gevaar heeft gebracht en dat hij hem niet langer als leider van de partij kan accep teeren. Maar Parnell weigert van zijn hu welijk af te zien. Dat is het einde. Een handvol volgelingen blijft den leider trouw, maar de breuk in de lersche vrijheidsbewe ging is niet meer goed te maken. Er is twist alom, de kruistocht voor de lersche vrijheid heeft ook voor de Engelsche voor standers van Home Rule zijn glans verlo ren, en wanneer Gladstone, trouw aan zijn belofte, in 1893 met een kleine meerderheid zijn tweede Home Rule Bill tracht door te zetten weet hij dat hij voor een verloren zaak strijdt. Paasch-oproer 1916. Een kwart eeuw later volgt de laatste en meest tragische actie van het drama. Het Paasch-oproer van 1916 wordt door de En gelschen op zoo bloedige wijze onderdrukt, dat de daardoor geschapen verontwaardi ging de Valera in staat stelt de verschillen de vrijheidsbewegingen in Ierland onder zijn leiderschap te vereenigen en in naam van het lersche volk de republiek uit te roepen. Engeland antwoordt met het zwaard. Twee jaar lang duurt de guerilla tegen de ver tegenwoordigers van het Engelsche gezag. Dan volgt een wapenstilstand. Collins en Griffiths komen naar Londen om over een oplossing te onderhandelen. Onder den druk van Lloyd George's ultimatum geven zij hun eisch voor erkenning van de republiek op, en stellen zich tevreden met Dominion Status. Dat is de Valera, dia in Dublin is gebleven, echter niet genoeg, en weer volgt oorlog, nu niet meer tusschen de Ieren en Engelschen, maar tusschen de bevrijders van Ierland onderling. Gezworen vrienden als Collins en de Valera, die in 1916 zij aan zij tegen de Engelsche onderdrukkers vochten, komen nu als vijanden tegenover elkaar te staan. De Valera en de zijnen delven het on derspit, maar de rust, die op de overwinning van de gematigden volgt, is slechts van korten duur In de algemeene verkiezingen van 1932 behaalt de Valera, die nu langs constitutioneelen weg zijn doel tracht te be reiken, de overwinning en daarmee treedt de strijd tegen Engeland in zijn laatste phase. Het gaat nu niet meer om vrijheid en zelf bestuur, want die heeft men in feite reeds bij het verdrag van 1921, waarin Ierland Dominion Status kreeg, verworven. Het gaat nu nog slechts om principes en de symbolen van de vrijheid. De Valera's doel blijft de republiek. Hij wenscht Ierland's vrijheid, niet alleen in feite, maar ook in naam. Het verdrag van 1921 is het eenige wat hem daarbij in den weg staat. Dus weigert hij dit verdrag te erkennen, schaft den eed aan den koning af, en staakt de vervulling van zekere financieele verplichtingen, die Ierland onder dit verdrag op zich heeft genomen. Enge land antwoordt met economische strafmaat regelen, en de eeuwenoude veete ontbrandt nog een maal. Achterdocht en wantrouwen verbitteren de betrekkingen tusschen de twee volkeren, zooals zij dat eeuwen lang hebben gedaan. Thans voorbij? Daar schijnt nu door het nieuwe ver drag ten langen leste een eind aan te zijn gemaakt. In dezelfde kamer waar Lloyd George 17 jaar geleden de lersche dele gatie met oorlof dreigde als zij zijn aanbod van Dominion Status niet aan vaardde, heeft nu de zoon van één der grootste vijanden van lersche onafhan kelijkheid, Josepr Chamberlain, onder 'n kopje thee een concessie aan het lersche standpunt gedaan, die de bloed-veete voorgoed belooft te beslechten. De benaming van Ierland als republiek, de afschaffing van den eed aan den koning, en de formeele losmaking uit het rijksverband had men reeds eerder stilzwijgend aanvaard. Alleen het Engelsche toezicht op de lersche defensie en de financieele aanspraken uit het verdrag van '21 herinnerden nog aan den tijd van de lersche onderdrukking, en ook deze herinneringen heeft Engeland zich nu bereid verklaard uit te wisschen. Ierland is vrij, en niets belet het meer de bloedige geschiedenis van zijn vrijheids-strijd te ver geten. Slechts één doel blijft nog over: de hereeniging van het protestantsche Ulster, dat nog een Engelsch gebiedsdeel is, met het katholieke onafhankelijke Eire. Of dat doel verwezenlijkt zal worden kan alleen Ulster zelf beslissen, Engeland zal er zich niet tegen verzetten. Engeland heeft zijn geschillen met Ierland geregeld. En al kan de haat en de achterdocht die uit den eeuwenouden strijd is ontstaan, niet in één dag worden vergeten, er is nu toch reden voor de hoop, dat een tragisch hoofdstuk van de geschie denis met een gelukkig einde is besloten. Verklaring van Negrin. ®e Spaansche minister-president en minister van defensie, Negrin, heeft Zaterdag voor vertegenwoordigers der pers een verklaring voorgelezen, waarin de doeleinden der regeering in den tegenwoordigen oorlog worden uiteen gezet. Deze doeleinden zijn samengevat in de volgende punten: 1. Verzekering der volstrekte onafhanke lijkheid en algeheele integriteit van Spanje. 2. Bevrijding van het Spaansche grond gebied van de buitenlandsche militaire troepen, die het binnengevallen zijn, en van alle elementen, die na Juli 1936 zijn geko men. 3. Een volksrepubliek, steunende op de be ginselen der zuivere democratie en zijn actie uitoefenende door een regeering, die met het volledig gezag begiftigd is, dat het alge meen kiesrecht haar verstrekt. 4. De juridische en sociale structuur van de republiek zal het werk zijn van den na- tionalen wil, vrijelijk tot uitdrukking ge bracht door een plebisciet. 5. Eerbiediging dep regionale vrijheden, zonder benadeeling van de Spaansche een heid. 6. De Spaansche staat zal den burgers de volledige rechten waarborgen in het burger lijke en sociale leven, evenals vrijheid van geweten, terwijl de vrije uitoefening van godsdienst verzekerd zal worden. 7. De staat zal de eigendommen, ook van buitenlanders, op wettige wijze verkregen, binnen de grenzen die het nationaal belang en de bescherming der voortbrengende ele menten zullen opleggen, waarborgen. 8. Diepgaande agrarische hervorming, die een einde moet maken aan het oude aristo cratische grondbezit van semifeodalen aard. Het nieuwe Spanje zal als basis hebben een breede, hechte boerendemocratie. 9. De staat zal de rechten der arbeiders waarborgen door een vooruitstrevenden so ciale wetgeving. 10. De Spaansche staat bevestigt opnieuw af te zien van den oorlog als instrument van nationale politiek. Hij zal de door den Vol kenbond vertegenwoordigde politiek steu nen. Britsche schepen getroffen. Hoewel storm en regen in de laatste da gen de militaire operaties in Spanje de strijdkrachten aan beide zijden vrijwel tot werkloosheid dwongen, hebben vliegtuigen van Franco toch nog een tocht van Majorca naar het vasteland ondernomen met 't doel bommen te strooien op Barcelona. Van re- geeringszijde wordt gemeldt, dat zij ge dwongen werden vóór de stad weer terug te keeren. Wel werden de voorsteden ge troffen, waarbij een 30-tal dooden en 40 gewonden vielen. Een paar uren later trachtten de toestel len opnieuw Barcelona te bombardeeren, maar werden hierin door de jachtvliegtui gen der regeering en door het luchtafweer geschut verhinderd. Niettemin vielen tal rijke bommen in de omgeving, en bij dezen tweeden aanval zouden 15 menschen zijn omgekomen en 20 gewond. Tijdens de luchtaanvallen zijn de twaalf Britsche koopvaardijschepen, die in de ha ven van Barcelona lagen, bijna alle door granaatsplinters getroffen. Een Britsche zeeman werd gewond en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een zekere teleurstelling. De Duitsche regeering heeft gister met het oog op den Anschluss een beperkt amnestiedecreet afgekondigd. Amnestie wordt verleend aan alle personen, die ge straft zijn voor delicten, die geen zwaar dere straf dan een maand gevangenis mee brengen. Voor Oostenrijk strekt de am nestie zich uiteraard ook uit tot alle veroordeelingen van het vroegere regiem tegen clandestien bij de N.S.D.A.P. aange sloten nationaal-socialisten. De beperkte amnestie heeft in Duitsch land een zekere teleurstelling gewekt. Over het algemeen had men, na het groot- sche resultaat der volksstemming van 10 April, op een mild gebaar van den Führer gerekend, en wel op een amnestie, waarvan, zooal niet alle vroegere politieke tegenstanders van het nat.-socialisme, toch minstens talrijke protestanten en katho lieken geprofiteerd zouden hebben, die sedert maanden gevangen zitten, omdat zij datgene gepredikt hebben, wat zij als de christelijke waarheid beschouwen. Zoo zit ds. NiemöIkT nog steeds gevangen in het concentratiekamp van Sachsenhausen. Eenige clementie zouden, zoo zegt men, de vijanden der nazi's stellig gewaardeerd hebben. De afgekondigde amnestie evenwel blijft beperkt tot de „kameraden" der partij, die zich vóór 10 April hebben schuldig ge maakt aan overti edingen, welke uitslui tend tot de partijrechtbanken behooren. Deze amnestie schiint uitsluitend ten doel te hebben om sommige dissidente ele menten in de partij te verzoenen. Men vraagt zich af. waarom er geen algemeene amnestie is afgekondigd, waarop op Hitiers verjaardag, 20 April j.1., gerekend was. Naar verluidt, zoa de Gestapo zich hier tegen gekeerd hebben. Gisteravond is te Sjanghai hevige op winding ontstaan, toen een afdeeling Japansche gendarmerie, de bajonet op het geweer, voor den duur van zes uur feitelijk bezit nam van een gedeelte van dan Nanking-Road. De Japanneezen gingen tot deze actie over, nadat een handgranaat tot ont ploffing was gekomen, die op een Japan sche vrachtauto was gemunt. Elf Chineezen werden daarbij gewond. Degene, die de bom heeft geworpen, kon ontkomen. Als gevolg van dit incident is de toestand te Sjanghai thans tamelijk gespannen. De Britsche bevelhebbers heeft vanoch tend een afdeeling op post gezet bij de plaats, waar zich het incident heeft voorge daan. Een aantal Japansche gendarmen bevindt zich nog steeds in de straten. Gisteravond zijn eenige gendarmen een politiebureau binnengekomen, waar Britsche beambten dienst deden. Gemeld wordt, dat de Britsche bevelheb ber den Japanneezen heeft gevraagd het ge bied te ontruimen. Een groote menigte ziet toe, wat er gebeurt. De spanning neemt toe. De algemeene spanning in de neder zetting is nog vergroot door berichten, welke inhouden, dat 2000 man, die deel uitmaken van een afdeeling ongeregelde troepen, ter sterkte van 5000 man, en gezonden waren om het de Japanneezen in het gebied van Sjanghai en Nanking lastig te maken, in het geheim zijn bin nengekomen in de door buitenlanders bewoonde stadsdistricten. De politie zoekt naar verdachte per sonen en naar wapens. Volkenbondshospitaal beschadigd. Gedurende den Japanschen luchtaanval op Hanjang van Vrijdag 1.1. is het hospitaal van den Volkenbond ernstig beschdigd. Twee Chineezen werden gedood en drie gewond. De Japanneezen melden, dat twee Chi- neesche divisies, die 25 kilometer van Hangtsjau waren doorgedrongen, vrijwel ge heel vernietigd zijn. De Chineezen trokken over een grooten afstand terug en lieten meer dan 2300 dooden op het slagveld. Guerilla ten Westen van Peking. De laatste twee dagen spelen zich op 50 K. M. van Peking gevechten af tusschen sterke Chineesche guerrillabenden en Ja panschen troepen. De ongeregelde Chinee sche troepen hebben de spoorbrug te Lioe- liho, 40 K.M. van Peking, opgeblazen. Te Woehoe zijn drie Japansche vliegtui gen door een Chineesch eskader vernield. Een ander Chineesch eskader heeft bommen laten vallen op een Japansch vliegveld te Pengpoe. Op hun terugweg ontmoetten de Chineesche toestellen drie Japansche vlieg tuigen, waarvan zij er één neerschoten. Bij het groote luchtgevecht, dat Vrijdag boven Hankau heeft gewoed, zyn, naar thans vaststaat, 21 Japansche vliegtuigen neerge schoten. Te Hanyan, een industriestadje bij Han kau, zijn 400 burgers tijdens dit luchtge vecht gedood. Vele gebouwen hebben zwaar geleden. Een vliegtuigbom ontplofte bij een schuilplaats, waardoor deze instortte en 60 menschen levend begraven werden. Een zelfde lot werd elders aan 20 burgers be schoren. Zaterdagavond zyn te Troppau jeugdige Duitschers in conflict gekomen met Tsje- cho-Slowaaksche betoogers. De politie greep in en arresteerde een aantal perso nen. De Sudetenduitscher dr. Hampel Zattig, die zich ter plaatse bevond, maakte een opmerking over het ruwe optreden der politie, waarna hij onmiddellijk, tegen des grond werd geslagen. Hij werd met een hersenschudding naar het ziekenhuis over gebracht. In den nacht moest de burgemeester van Troppau ingrijpen om de onlusten te doen eindigen. Gistermorgen heeft zich een tweede incident voorgedaan, waarbij een botsing ontstond tusschen Tsjechoslowaken en leden der Sudetenduitsche partij. Er vie len eenige gewonden. Duitsche lezing. Het Duitsche nieuwsbureau geeft een ge heel afwijkende lezing van het gebeurde: mandant te Troppau eischt". gende lezing van de incidenten te Troppau: „De Tsjechische politie te Troppau heeft in samenwerking met communistische ele menten groepen Sudeten-Duitschers, die de grootste discipline bewaarden, neergeknup- peld Daarbij werd de advocaat dr. Hampel- Zattig door zes agenten half doodgeslagen, zoodat hij in levensgevaarlijken toestand naar een ziekenhuis moest worden gebracht. Een 56-jarige vrouw, die de politie gema tigdheid verzocht, werd eveneens neerge slagen. In een andere straat werden jonge Su deten-Duitschers door 500 Tsjechen, die in gesloten afdeeling marcheerden in 't nauw gebracht. Ordebewaarders der Sudeten- Duitsche partij verhinderen ernstige bot singen, terwijl de Tsjechen door leden van een militairen post tot verdere uitdaging werden opgezet. Een ordebewaarder werd door de Tsjechen geslagen. De Sudeten- Duitsche afgevaardigde Künzl heeft aan den minister van binnenlandsche zaken een telegram gericht, waarin hij protesteert te gen het onwettige optreden der Tsjechische politie en de afzetting van den politiecom- mandant te Aroppau eischt". Van officieuze Duitsche zijde wordt ver klaard, dat de grootte en de samenstelling van het gevolg van den Führer op zijn reis naar Italië beschouwd kunnen worden als een bewijs, dat het doel van het bezoek aan Rome niet zuiver representatief is. Toch is niet aan te nemen, aldus meent men, dat de ontmoeting verrassingen of zelfs sensa- tioneele resultaten zou opleveren. Dat de Spaansche kwestie, de toestand in de Mid- dellandsche zee na de Engelsch-Italiaansche overeenstemming en ook de resultaten der Britsch-Fransche besprekingen een rol zullen spelen, neemt men aan als voor de hand liggend. Toch is men te Berlijn van meening, dat de Duitsch-Italiaansche besprekingen de sterk naar voren komende militaire of poli- tiek-militante noot, die bij de gesprekken te Londen is gebleken, zal missen. Het is, naar het D.N.B. verneemt, de vaste wil van Duitschland en Italië de a.s. ont moeting der staatslieden in Italië een nieu we bijdrage te doen zijn voor den vrede. Werktijd voor jeugdige personen in Duitschland. - De Rijksregeering heeft een wet uitgevaardigd op arbeid van kinderen en van jeugdige personen. Kinderarbeid wordt principieel verboden. De beschermde leeftijd is verhoogd van 16 tot 18 jaar voor jeugdige personen. De werktijd is bepaald op acht uur, verminderd met den tijd voor onderwijs in de vakschool. Nachtarbeid is voor jeugdige personen principieel verboden. Voors is o.m. bepaald, dat van Zaterdagmid dag twee tot Maandagmorgen 6 uur door- jeugdige personen niet gewerkt mag worden. Waar dit door den aard van het bedrijf toch moet, moet een vergoeding in vrijen tijd ge geven worden. Ook de vacanties worden in de wet geregeld. Erkenning verovering van Abessinië. De nieuwe lersche gezant heeft zyn geloofs brieven aan den „koning van Italië en keizer van Abessinië" aangeboden. Ook de geloofs brieven, die de nieuwe gezant van Panama Zaterdagochtend op het Quirinaal heeft overhandigd, waren aan den „koning van Italië en keizer van Abessinië" gericht. Lithauen heeft eveneens de verovering van Abessinië erkend. Het terrorisme in Palestina. - Gister morgen zyn zes Arabische politiemannen gedood tijdens een uiterst heftigen aanval van terroristen op een verplaatsbaren post naby Tulkaram. De aanvallers leden even eens zware verliezen. Mislukte besprekingen.- De bespre kingen tusschen Engeland en de Vereenigde Staten met het doel de tonnage vast te stel len van de nieuwe super-slagschepen, die zy gaan bouwen, schijnen op het doode punt te ziin gekomen. De Amenkaansche ambtena ren verklaren, dat Engeland erop blyft staan dat een grens van 42.000 ton wordt vastgesteld, terwijl de Vereenigde Staten het üi verband met de tegenwoordige on zekerheid omtrent de plannen van Japan noodzakelijk achten, dat geen grens wordt vastgesteld, L

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1