Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. De belasting-ontduikingen te Schagen. De failliete Enkhuizer slager voor den rechter. Een zeldzaam voorkomende straf: voorwaardelijke geldboete. BERGEN DERDE BLAD. im- be- de zij het en wedstrijden zijn daadwerkelijken steun mer gaf. „De Alkmaarsche Waterratten en alle langstellenden in de zwemsport heeft heer Hansen zeer aan zich verplicht en dan ook de wensch uitgesproken, dat den heer Hansen in Utrecht zeer goed ga dat hij ook daar zich wederom ten volle aan de schoone zwemsport zal kunnen wijden Wielrennen A. S. V. VICTRIX. Zondag hield deze vereeniging een sprint over 500 meter. Veel moois kregen wij niet te zien, maar het was ook te koud en er stond veel te veel wind om goede sport geven. De uitslag van de A.-klasse luidt als volgt: 1. K. Kusch; 2. W. Harms; 3. Jan Zand voort; 4. Jan Ottenbros; 5. H. de Rooij; 6 Piet Zandvoort. B-klasse: 1. Jan Nierop; 2. Jb. Stroet; 3 J. Alles; 4. C. Kusch; 5. R. Hiemstra. Junioren: 1. N. Groot; 2. Joop Hennink; 3 Koenen; 4. Kaandorp. WIELERCLUB ALCMARIA. Zondagmorgen is er trots den harden wind op den weg getraind en wel over twee ronden. Alle klasse startten bij elkaar. De eerste ronde lag het veld al uit elkaar. Het was Wester, die de eerste plaats bezette. De uitslag luidde als volgt: 1. Wester (B), 2 Boon (A), 3. Keulboer (B), 4. Glas (C), 5 Eenhoorn (C), 6. Strijbis (B), 7. Balvers (A), 8. Vos (B), 9. Schipper (C), 10. de Haan (B), 11. Kemp (C), 12. Burger (C). 's Mid dags hebben velen van onze renners deelge nomen aan den openingswedstrijd op de Alkmaarsche wielerbaan. Ook hier kunnen alle renners op een goed begin bogen. (Zie verslag in ons blad van gister). Ook namen enkele renners in Assendelft deel. Manneveld wist zich 2e te plaatsen in een klassementswedstrijd. J. Groot werd 2e in een afvalwedstrijd. Ook Groot heeft schitterend gereden in den koppel wedstrijd te samen met Wim Frank, welke echter spoedig tegen de ijzeren leuning rond de baan werd gegooid. Zoodat Jan een heelen tijd alleen zat, toch wisten zij tenslotte een eervolle tweede plaats te bezetten. Oiecfit&zakw Zitting van Dinsdag 26 April. Zooals wij gister reeds mededeelden stond heden voor de Arrondissementsrecht bank terecht de manufacturier J. G. L. Bolte uit Schagen, wien ten laste was gelegd, dat hy op zyn balans van 1936 een voorraad goe deren van 13.166.71 had verzwegen, dit be drag te laag voor de vermogensbelasting had aangegeven en zijn inkomstenbelasting voor 1934 had aangegeven op een bedrag van f 4890.83, zynde 2000 te laag en voor 1935 op 6701.37, zijnde f 994.27 te laag. Den accountant J. Schoorl, oud-wethouder van Schagen, die zich al een paar maanden in voorarrest bevindt, werd medeplichtigheid aan deze valsche aangiften ten laste gelegd. Voor deze gewone belastingzaak, die door verschillende bladen in het teeken van de corrupte democratie was gezet, bestond groo- te belangstelling. Verdachte Bolte werd verdedigd door mr. dr. Buiskool, terwijl als verdediger van den accountant Schoorl mr. Scholte optrad. Als getuigen waren gedagvaard de heer E. Th. Holema, brigade-commandant der rij ksveld wacht te Schagen en de heer en C. M. Steenken en T. J. van der Maat, rijks accountants te Haarlem. De rechtbank was als volgt samengesteld: president mr. Ledeboer, officier mr. v. d. Feen de Lille, rechters mr. Fruin en mr. Ub- bens, griffier mr. Couve. Staande hoorden de beide verdachten de voorlezing van de lange dagvaarding aan. Hierop stelde de president de gebruikelij ke vragen. Verdachte Bolte erkende in het algemeen het hem ten laste gelegde. Hij had het ge daan, omdat zyn vak aan sterke schomme lingen onderhevig is. Op de vraag van den president of Schoorl hem daartoe gesuggereerd had, zeide ver dachte, dat hij zich dit niet kon herinneren. Wel was Schoorl van het begin af op de hoogte. De president kon zich voorstellen, dat ver dachte de waarde lager taxeerde, doch het weghouden van een deel van de kaarten, vermeldende een zeker goederenbezit en het vernietigen ervan is geen reserveering meer, maar een opzettelijk bedrog tegenover den fiscus. De verdachte bleef opzet ontkennen, waar op de officier herinnerde aan een door verdachte aan een firma in Zaandam ge schreven brief. Verdachte bevestigde, dat de heer Schoorl er van op de hoogte was, dat een hoeveel heid goederen niet onder den voorraad was opgenomen. Hierna volgde een vrij langdurige beraad slaging aan de groene tafel over de ingedien de balans en de in beslag genomen boeken. De beteekenis van deze zaak is hierin gele gen, dat na deze een reeks van dergelijke zaken, ook over ontduiking van successie rechten, waarbij verdachte is betrokken, vol gen. Verd. Schoorl bevestigde, dat hy 17 jaar de administratie heeft gevoerd. Hij be weerde, dat het niet opnemen van een deel van den goederenvoorraad een handeling was om te komen tot een lager goederenbe drag. Met reserveering had dit niet te ma ken. Het was een minder juiste vorm, voor vele goederen, die verouderd zijn, is een af schrijving van 10 tot 30 pCt. onvoldoende. Bovendien leed het vak onder het terugloo- pen van den goederenprys. Daarvoor heeft spr. zich by de gevolgde methode, hoewel hij er zich van bewust was, dat de vorm onjuist was, neergelegd, aangezien het totaal opge geven bedrag van 38633.28 voor het goede renbezit zeker niet te laag is. Het doel van de behandeling was niet „minder belasting betalen", doch een voorzichtige waardeering van de goederen. Getuige Holema verklaarde bij beide verdachten, in tegenwoordigheid van de bei de rijks-accountants, verschillende paperas sen in beslag te hebben genomen. Verdachte Bolte had tegenover hem een volledige be kentenis afgelegd. De rijksaccountant Steenken deelde mede, bij verdachte Schoorl aanteekeningen te heb ben gevonden in de in beslag genomen boe ken en bescheiden, waaruit bleek, dat de heer Schoorl op de hoogte was van de val sche aangiften door verdachte Bolte. Een zeer taaie verhandeling, voor de groe ne tafel, die echter door de beide advocaten met groote belangstelling werd gevolgd, had hierna plaats. Op de publieke tribune zaten verschillende bewoners uit Schagen, die meer dan gewone belangstelling voor den afloop van deze zaak hadden. De rijksaccountant poogde de rechtbank een inzicht te geven in de door de wet ver- eischte boekhouding.. Verd. Schoorl betoogde rekening te hebben gehouden met de dalende prijzen en niet met de inkoopprijzen, hetgeen de presi dent zichtbaar onjuist oordeelde. Verd. zeide echter, dat de praktijk een andere waarde stelt dan de rijks-accountants op grond van boekenonderzoek meenden te moeten vaststellen. De president verweet verdachte Bolte, dat de balans de strekking had den fiscus te doen voorkomen, dat er minder kapitaal in de zaak aanwezig was, om minder belasting te behoeven te betalen. Verdachte zeide echter, dat hij alleen be oogde niet teveel belasting te moeten beta len. Wij kregen wel den indruk, dat tal van handelszaken over veel meer kapitaal be schikken, dan de realiteit zou waar maken, wanneer de inzichten van dezen rijksaccoun tant worden gevolgd. Mr. Buiskool stelde aan de groene tafel zyn inzichten tegenover die van den rylS- accountant. De moeilijke materie werd meer en meer een onderonsje van de rechtbank, den accountant en de verdedigers, want ook mr. Scholte bestreed de zienswijze van den rijksaccountant, die z.i. buiten de werkelijk heid stond. De noodzakelijkheid van de vorming van stille reserves in een zaak toonde mr. Schol te nader aan en werd ook door mr. Buiskool verdedigd. Mr. Scholte oordeelde, dat de deskun digen van veronderstellingen uitgaan, die zy niet waar kunnen maken. Getuige iteenken erkende de moge lijkheid van een andere zienswijze. Mr. Buiskool oordeelde dit voldoende. Mr. Scholte verwees den getuige naar een door hem gemaakte berekening, die niet op veronderstellingen berustte en stelde te genover den accountant een andere definitie wan het wezen van een balans. De rechtbank bleek moeilijk uit deze puzzle te kunnen komen, waarop mr. v. d. Feen de Lille, voelende, dat de balansdefi nitie in gevaar kon komen, een aanvulling van de dagvaarding voorstelde met een clau sule waarin de balans ook een geschrift wordt genoemd, bestemd om o.m. te dienen als bewys tegenover de belastingadministra tie van het bezit van een bedrijf. De president vroeg of de verdedigers in verband daarmede schorsing van de be handeling wenschten. Deze oordeelden dit niet noodig, waarop de zitting tot kwart over twee werd ge schorst. Om 2 uur heropende de president de zitting. De verdedigers deelden mede. dat zij in de aanvulling van de dagvaarding geen aanleiding vonden om schorsing te vorde ren. Hierna werd de heer v. d. Maat, rijks- accountant te Haarlem, gehoord die ver klaarde, dat de beide verdachten tegenover hem een volledige bekentenis hadden af gelegd. De ingediende balans kwam overeen met het balansboek, dat eveneens als aan wezige voorraad een deel van de goederen miste. Volgens dezen getuige was de balans een geschrift dat inzicht geeft over de samenstelling van een afzonderlijk ver mogen. Voor de belasting geeft een balans inzicht in den omvang van het vermogen en van de winsten. Ook deze accountant gaf een kleine cursus in het voeren van administratie, alsmede een uiteenzetting van de financieele positie van den heer Bolte, zooals hy die zag. Zyn beschouwing aan de groene tafel werd op de wyze van de anatomische les van Rembrandt door de rechters en de advo caten gevolgd, met dien verstande, dat de verdedigers den heer v. d. Maat niet als een dr. Tulp aanvaardden. Vooral, mr. Scholte, nam tegenover den accountant het ontleed mes op zijn wijze in handen. Voor de rechtbank werd het er niet ge makkelijker op. Veel klaarheid bracht deze behandeling althans niet. Vermoedelijk gaven de stukken aan de ïechtbank meer licht. Dat de waarde van de goederen van den heer Bolte op 31 Dee. 1936 inderdaad 51799 inplaats van 38633 moest zijn, werd bij dit onderonsje, dat openbare behandeling heet, echter niet duidelijk. Na ruim een half uur aldus te hebben be raadslaagd, werd verdachte Schoorl aan de groene tafel geroepen, om zijn opvattingen over de gevoerde administratie tegenover die van den accountant toe te lichten, waar bij hy werd bijgestaan door mr. Scholte, die den get. verschillende vragen stelde, waar door deze benauwde momenten beleefde. Om 10 voor half drie was het woord aan den officier, die er op wees, dat de zaak, die thans dient, een gevolg was van een klein zaakje over een f 100 te weinig betaalde successierecht. Dit zaakje gaf de justitie echter aanleiding de honderden dossiers van verdachte Schoorl ter beschikking te stellen van de rijksaccountants, die het speciaal op geborgen dossier van verdachte Bolte met de loupe beschouwen. Verdachte Schoorl volgde, het voor iemand, die wat te verbergen heeft, foutieve systeem om alle aanteekeningen te bewaren. Gevonden werd o.a. een brief van Rille van Bischof in Zaandam, waaruit bleek, dat verdachte Bolte schrijft een f 5000 goederen achterwege te hebben gelaten, om niet te veel belasting te betalen en om een reserve te maken. Volgens spr. is het hoofddoel geweest niet te veel aan belasting te betalen, wat in het gewone spraakgebruik beteekent minder betalen dan men verschuldigd is. Spr. oordeelde dat feserveering niet het doel was, maar weglaten van een voor raad. Wat overbleef kreeg een aftrek van 33Va Onverschillig was het spr. welke overschrijving men aan een balans gaf. Eens was men het toch zeker dat een ba lans 'n toestand weergeeft op een zekeren datum. Als metn 't had willen reserveeren, dan had men dit ook op de balans tot uit drukking moeten brengen. Spr. oordeelde het primair aan B. ten laste gelegde bewezen. Het bezwaar van den verdediger ging z.i. niet op. Men moet het geheele geschrift beschouwen. Het geheel wordt als balans door den fis cus aanvaard. Voor de politie erkende verdachte, even als voor den rechter-commissaris. B. werkte samen met S., die de lijnen aangaf. Niet is komen vast te staan, wie gesuggereerd heeft een deel van de goede ren op de balans tc verwijzen. Spr. komt het voor, dat de gedachte van B. is uitge gaan en dat S. die heeft uitgewerkt. Spr. oordeelde het merkwaardig dat een accountant zich daartoe leende, omdat hij1 daardoor niet alleen zich zelve, maar ook anderen in het ongeluk stortte, Zijn redeneering: „Ik waarschuwde, doch liet het aan myn cliënten over", is van nul er. geener waarde. Hij had moeten weigeren. Vermoedelyk handelde hy uit vrees cliënten te verliezen. Spr. heeft den indruk gekregen, dat S. weinig aan zijn cliënten berekende. S. heeft in ieder geval zyn medewerking verleend. De eischen, Na een uitvoerig requisitoir eischte het O. M. tegen verdachte Bolte een gevangenisstraf van zes maanden wegens valschheid in geschrifte en tegen ver dachte Schoorl een gevangenisstraf van een jaar wegens opzettelijke medeplich tigheid. UITSPRAKEN: G. O., koopman te Schoorl, verduiste ring in dienstbetrekking. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Vonnis conform den eisch. J B., koopman te Amsterdam, zeden misdrijf. Vonnis: 4 maanden. P. N. de M., ged. los-werkman te Uitgeest. Fietsendiefstal. Eisch 10 maanden gevangenisstraf. Vonnis: nader onderzoek gelast. J. v. d. K., winkel. Veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Eisch 40 cf 20 dagen, 54.70 schade). Vonnis: conform den eisch. C. B. en A. de V., bleekwater-fabrikan ten te Alkmaar. Nabootsing van een ge deponeerd handelsmerk. Eisch voor beiden 3 maanden gevangenisstraf. Vonnis: 25 boete of 10 dagen hecht. Men zal zich nog kunnen herinneren, dat een slager uit Enkhuizen, die door de rechtbank te Alkmaar failliet verklaard was, op 6 April, den dag na de failliet verklaring, een groot plakkaat voor zijn etalageruit hing, waarop met groote blauwe letters stond geschreven: Als al d-ze klan ten mij op tyd betaald hadden, was ik niet failliet gegaan. Allen met elkaar hebben ze mij afgezet voor 938.86 gulden. En onderaan de lijst stonden alle schul denaars voluit genoemd. En dezer „klanten" had zich door het ontstane relletje, waarbij ook zijn naam genoemd werd, beleedigd gevoeld en een aanklacht tegen den slager ingediend wegens beleediging in geschrifte in het openbaar. Voor den Alkmaarschen politierechter werd deze aanklacht gisternamiddag be handeld. De slager erkende, dat hij een dergelijk plakkaat voor zijn ramen had gehangen en zeide, dat hij gehandeld had uit wrok jegens zijn cliënten. Hij was nl. failliet geslagen op een bedrag van 400 gulden en als hij dus die 938.86 gulden tot zijn beschikking had gehad, zouden zyn gezin en hy niet in de ellende van een faillissement gestort geworden zijn. Politierechter: „Voor hoeveel hebben ze uw faillissement aangevraagd? Verd.: „Voor een bedrag van 65 gulden, dat ik niet direct bij de hand had. Politierechter: „Maar U wist toch wel, dat U uw klanten zoo maar niet voor af zetters mag uitmaken, ook a! hebben ze U dan uit economisch oogpunt niet netjes behandeld." Verd.: „Ik heb nooit de bedoeling gehad die niet betalende klanten van mij te be- leedige Getuige Den Drijver, die de aanklacht had ingediend, zeide, dat hij zich beleedigd gevoeld had, doordat zijn naam op het biljet gestaan had, 'terwijl het een vrouw geweest was, die op zijn naam voor ruim gulden vleesch had gehaald en niet be taald. j De officier van justitie, mr. v. d. Feen de Lille, requisitoir nemend, achtte het voor de niet-betalende klanten toch on aangenaam om op een dergelijke wijze aan den kaak gesteld te worden. Het is hier een onderling geschil tusschen ciedi- teuren en debiteuren en daarmede heeft de buitenwereld niets te maken. Verd. zegt niet de bedoeling gehad te hebben be- beleedigend te nandelen, maar het woord „afgezet" is toch op zijn minst ge nomen een onbeholpen manier van uit drukken en spr. kon izch indenken, dat de betrokkenen zich in hun eer en goeden naam aangerand hebben gevoeld. Aan den anderen kant is het voor den slager ook zeer onaangenaam om failliet te moeten gaan voor 400 gulden, terwijl er een kleine duizend gulden onder de merschen zit. De schriftelijke beleediging in het openbaar is echter zonneklaar en dit feit is strafbaar. Spr. wilde evenwel gaarne rekening houden met de omstan digheden en eischte tenslotte 10 gulden boete of 5 dagen hechtenis. De verdediger, mr. v. Leeuwen, wilde deze kwestie allereerst van den juridi- schen kant bekijken en dan staat het niet vast, dat hier het woord „afgezet" belee- digend is. „Afzetten" beteekent iemand te veel laten betalen en dat is heel wat an ders dan wat de slager met het woord „afgezet" bedoelde. Spr. vroeg ontslag van rechtsvervolging, zich in dit verband be roepend op een arrest van den Hoogen .Raad. De politierechter, mr. Ledeboer, was van meening, dat het publiek niets te maken heeft met de verhouding winkelier cliënt en vroeg zich af. waar dc grens zou zijn als men dit zou toelaten. Doch ook spr. kon zich volkomen den gemoedstoestand van den verdachte indenken en kwam tenslotte tot de wel zeer clemente en in dit arrondissement hoogst zelden toege paste straf van een voorwaardelijke geld boete van 10 gulden of 5 dagen met een proeftijd van 2 jaar. Verdachte nam begrijperlykerwyze gaarne genoegen met deze straf. Verzuimd gelden af te dragen. Van de overige, behandelde zaken noe men we die van den Helderschen verte genwoordiger S. V., 21 jaar oud, die als ex-verpleegde van het sanatorium Zonne straal het verzoek had gekregen, ten bate van die instelling loten te verkoopen. Hy deed dat, maar verzuimde het geld, ten bedrage van 14.25 af te dragen. Daarvoor had hy thans rekenschap af te leggen. Verdachte zei, dat hij inmiddels 7.50 had afgedragen en nog maar een schuld van 6.75 had. Getuige A. de Vrenne, bedrijfsdirecteur van Zonnestraal, bevestigde deze mede- deeling van verdachte. Een dergelijk ge val had zich bij Zonnestraal, althans wat de oud-verpleegden betrof, nooit voorge daan. Men had de zaak aangegeven, omdat V. volstrekt onwillig was tot betalen. De officier herinnerde aan andere on eerlijkheden van V. en vroeg 10 dagen gevangenisstraf. Het vonnis wae heel mild: 14 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar. Ergerlijke dierenmishandeling. Minder goed kwam de pakhuisknecht Izak L. te Alkm ar er af, die in een drif tige bui een kat, die het pakhuis bevuilde, zoo'n schop had gegeven, dat het arme dier verlamd en met een stel gebroken ribben bleef liggen en later moest worden afgemaakt. De officier, die van den weinig berouw hebbenden verdachte zei, dat die alle rede lijke grenzen was te buiten gegaan, eischte 35 boete of 20 dagen hechtenis. Het vonnis van den politierechter, die verdachte een onbeschaafd karakter ver weet, was 25 of 15 dagen. Verdachte vroeg of het niet minder kon, waarop de rechter antwoordde: hier wordt niet gemarchandeerd: het is geen handelszaakje! Boompjes uit Schoorl gegapt. De los-werkman A. B. uit Schoorl pas seerde op zekeren dag de kweekery van het Staatsboschbeheer in zyn schoon dorp en zag een aantal jonge boompjes op de kweekerij in bossen gebonden klaar liggen voor transport. Hy kon de verleiding niet weerstaan, verschafte zich toegang tot de kweekery en nam een paar bossen, samen een vyftigtal boompjes, weg. De officier eischte voor deze euveldaad 1 maand gevangenisstraf. Het milde vonnis luidde: 10 of 5 dagen en 14 dagen voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van 2 jaar. ?A0WHciaal Tlieuws 25 jaar secretaris-penningmeester van de ingepolderde en oninge- polderde landen. De naam Leijen is in ilergen een oude na^m' J komt ook voor op de klok in de Kuïnekerk, die in 1735 aan deze kerk werd geschonken en in 1888 opnieuw werd gegoten. De daarop vermelde J. Leijen was destijds wethouder, secretarL,- penningmeester van de ingepolderde en oningepolderde landen en vader van den heer J. G. Leijen, die gister het feit her dacht, waarop hy vóór 25 jaar zim "ader in de laatstgenoemde functie opvolgde. Ter viering van dit feit kwamen in het café van den heer P. Oldenburg gister middag het bestuur van het waterschap en de besturen van den Philisteinschen Polder, den Damlandci Polder, den Sluis- polder, den Zuurvens Polder, den Zuider en Midden Reker Polder, den Oudburger Polder en den Noorder Reker en Mangel Polder byeen, om van hun waardeering te getuigen voor den man, die in al die jaren van dit groot aantal polders op voor beeldige wyze het secretaris-penningmees- terschap had vervuld. Dat dit jubileum ook in breederen kring belangstelling had getrokken, bewees de aanwezigheid van een deputatie van den Provincialen Waterstaat, een dito van den Wimmenummer Polder, van wethouder Macdonald, den gemeente-secretaris, den eehr Taepken en den gemeente-ontvanger, den heer K. Punt, alsmede van pastoor Zurlöhe en den kapelaan van de parochie. Bloemstukken waren ingekomen van de gezamenlijke polders, de gezamenlijke ambtenaren van de polders, de Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herm. Coster en Zn. en den heer P. Oldenburg, terwijl men het lokaal feestelijk met palmen had ver sierd. De jubilaris werd met zyn familieleden) by het binnenkomen met applaus begroet. Dc huldiging. De voorzitter van de ingepolderde cri oningepolderde landen te Bergen, mr. H. D. A. van Reenen noemde het een voor recht, namens dit waterschap en de bovengenoemde polders den jubilaris te kunnen toespreken. In deze zaal kwamen wy allen zoo vaak tezamen voor het be hartigen van de polderzaken. Thans ge denken wy het 25-jarig tijdvak van uw secretaris-penningmeesterschap. Gy zyt, aldus de voorzitter, gegroeid in onze pol ders en een man geworden die er by hoort. Met algemeene stemmen werd gij in 1913, als opvolger van uw vader, benoemd, wat' voor u een groote eer moet zyn geweest. Gy hebt de boerdery verwisseld voor het ambtelyke leven. Vroeger bepaalden de polders zich tot het behartigen van de waterschapsbelangen, in verband met landbouw en veeteelt. Dit was u niet vreemd. De administratieve bemoeiingen gaven later veel meer werk. Gy genoot echter een goede voorbereiding, omdat uw vader in dit werk was doorkneed. Heel wat mutaties hebt gij medegemaakt en groote werken mede mogen verzetten. Door de nieuwe denkbeelden en het com bineeren van de polders vermeerderden de voorschriften. Steeds bleef gij op uw post en hield een waakzaam oog op de polders. Gij gaf uw raad die gij by des kundigen inwon en daarom werd aan uw oordeel groote waarde gehecht. Steeds hebt gy als ambtenaar alles nauwkeurig bijgehouden. Moeilijke tyden, tijden van zorg voor den polder en de ingelanden hebt gij mede gemaakt, maar het mag gezegd worden: gij hebt u er schitterend door heen ge slagen." Het zal weinig voorkomen, dat de staten van de ingekomen en de uitge gane gelden er zoo goed verzorgd uit zien. Het is zeker een voldoening voor de inge landen geweest, te weten, dat zy by het afsluiten van uw boeken van hun verplich tingen waren ontslagen. Uit de belangstelling kan u heden blij ken, dat gy niet voor niets hebt gewerkt, dat men u veel sympathie toed'aagt. Spr. uitte den wensch dat het den heer Leyen gegeven zal zijn nog vele jaren met vreugde zyn arbeid voort te zetten en hy bood hem, namen allen, zyn gelukwensch aan die vergezeld ging van een fraaien haardstoel. Met een driewerf hoera werd deze toe spraak besloten. Een woord van den oud-voorzitter. De oud-voorzitter, de heer J. van Reenen, dankte voor de ontvangen uitnoo- diging om bij deze plechtigheid aanwezig te zyn. Spr. achtte het onnoodig te her halen wat de voorzitter zoo -uitnemend gezegd had, doch ook hy wenschte er van te getuigen dat de jubilaris altijd zyn plicht heeft gedaan. Wij moesten allen be talen. Het ging wel eens een beetje hard, maar het kwam er toch en nimmer ontbrak er zelfs een cent. Spr. had nog met den vader van den heer Leyen gewerkt. 52 jaar kent hy de familie en spr. verheugde zich er over, dat deze aanwezig was om van dezen dag getuige te zyn. Als herinnering bood hy den jubilaris een zilveren lepel met inscriptie aan. (Applaus). Waardeering van den Prov. Waterstaat. Ir. de Priester sprak hierna een woord van gelukwensch, namens zyn chef, den hoofdmgenier van den Provincialen Wa terstaat, die tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn. In de vooibye 25 jaar, aldus spr., heeft de heer Leyen op technisch gebied groote veranderingen medegemaakt. Het was spr. een voldoening te kunnen ver klaren, dat de heer Leiien het er goed heeft afgebracht. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat de jubilaris nog vele jaren zijn ambten tot heil van het waterschap en tot heil van het gewest zal kunnen waarnemen. (Applaus). Andere sprekers. De heer J. Swaag Sr., zich rekenende onder de weinigen die den heer Leyen zyn gansche ambtelyke loopbaan had gadege slagen (spr. had ook nog met den vader van den jubilaris gewerkt) legde er hier na getuigenis van af, dat het administratie ve werk steeds uitstekend in orde was geweest. Ook hy uitte den wensch dat de jubilaris zyn we-k rog vele jaren zal mogen vervullen. (Applaus). De heer J. H. Roggeveen sprak hierna namens het technisch personeel en na mens allen, die gedurende de voorbije 25 jaar in nauwer contact tot den jubilaris hadden gestaan, een woord van geluk wensch en ook hy sprak de noop uit, dat het den jubilaris gegeven mocht zyn nog lang zyn functie waar te nemen, i'Applaus). De dank van den jubilaris. De heer Leyen, die hierna het woord bekwam, bracht dank voor de cadeaux, de bloemen, de woorden van waardeering en de tegenwoordigheid van de aanwezi gen, waardoor men dezen dag voor hem tot een onvergetelyken had gemaakt. Hierna bleef rren, onder het gebruik van ververschingen. nog een poos gezellig bijeen. U HEBT IETS OP TE RUIMEN? Een „Vraag en Aanbod". 35 cent p. 5 regels a contant. WOENSDAGS en ZATERDAGS.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10