VORS COBRA s s SBuuteniaad HeuUleloH JLuLopcogcamma Koninklijk bezoek aan Vlissingen. Van millioenen beroofd? TWEEDE BLAD, Borstbeeld van prins Hendrik onthuld. Gisteren was ter gelegenheid van het koninklijk bezoek Vlissingen in feeststem ming. Het feestelijk aanzien werd verhoogd door de tallooze gepavoiseerde schepen, welke in de binnenhaven achter den Prins Hendrikweg voor anker lagen. Tien minuten voor vier kwam de konink lijke trein te Vlissingen aan. Na de begroeting van de provinciale en stedelijke autoriteiten reed de koningin met haar gevolg naar de zeevaartschool, waar de plechtige onthulling van het borstbeeld van prins Hendrik zou plaats vinden. Nadat diverse sprekers het woord hadden gevoerd, hield H.M. de koningin een rede: De koningin spreekt. Gaarne zal Ik voldoen aan het verzoek, het borstbeeld van Mijn geliefden gemaal te onthullen. Mijne kinderen en Ik zijn diep getroffen en erkentelijk voor de gevoelens, die de oud-leerlingen en de leerlingen van de De Ruyter-school en de Nederlandsche koop vaardij in het algemeen geleid hebben tot de oprichting van dit gedenkteeken. Het is u allen bekend, welk een warm hart Mijn gemaal onzen zeevarenden en onze handelsvloot toedroeg. Met voldoening herinner Ik Mij de talrijke bewijzen van be langstelling en medeleven, door Hem ge geven in den arbeid en het streven van deze school, die genoemd is naar onzen grooten admiraal. Ik acht mij daarom gelukkig, deze traditie voort te zetten. U, mijnheer de Commissaris en u, mijn heer de burgemeester, dank Ik voor uwe woorden van welkom bij Mijn komst in Zeeland en in Vlissingen, welk gewest en welke stad door onze roemrijke historie zoo nauw met Mijn stamhuis verbonden zijn. Mijnheer de voorzitter van het comité, gaarne sluit Ik Mij aan by de woorden, door Mijn geliefden gemaal gesproken, toen hü den eersten steen legde voor dit gebouw. Ik voeg hieraan toe: mogen de toekomstige koopvaardijofficieren, afkomstig van deze school, te allen tijde zich het bezielend voorbeeld van De Ruyter voor oogen houden en zich daardoor bewust zijn van hun hoogen plicht, de eer van de Neder landsche vlag op alle wereldzeeën hoog tc houden. Thans ga Ik over tot de onthulling van het gedenkteeken. Nadat H. M. was uitgesproken, drukte zij op een knop, waardoor een belsignaal over ging. Op dit teeken verwijderden zes leer lingen der Zeevaartschool het vlaggedoek van het monument. Nadat de koningin hierna bloemen onder het gedenkteeken had neergelegd, werd dit voorbeeld door den burgemeester gevolgd, die een krans legde namens het gemeente bestuur. Daarna werden nog bloemen gelegd door den heer Smit, namens de Zeevaartschool, vervolgens door vertegenwoordigers van den bond van buurtvereenigingen, van het Ned. Roode Kruis, van het Nederlandsche Loodswezen, van het Nederlandsche Red dingwezen en van den Bijz. Vrijw. Land storm. Vervolgens bezichtigde de koningin nog het schoolgebouw. Om tien minuten over half zes vertrok zij weer per trein naar Arnhem, waarna ze per auto naar Het Loo terugkeerde. OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN V&3-0J11O Overval in Brusselsche hotelkamei Een Nederlander heeft bij de politie tc Brussel aangifte gedaan van een berooving. waarvan hij het slachtoffer is geworden. Hij deelde mede, dat hy naar Brussel was geko men en zijn intrek had genomen in een hotel in het centrum der stad. Zijn reis had ten doel een som gelds van enkele millioenen in ontvangst te nemen, welke uit Duitschland naar België zou zijn gesmokkeld. Hij deelde mede, het geld in ontvangst te hebben genomen en mee te hebben genomen naar zijn kamer. Toen hij het hier natelde, kwamen twee mannen zijn kamer binnen en bonden hem, waarna zij met het geld wisten te ontkomen. Nader meldt de Brusselsche correspon dent van „De Maasbode" nog het volgende: De persoon, die bestolen zou zijn, was Za terdag uit Amsterdam te Brussel aangeko men, waar hij zijn intrek nam in een hotel niet ver van het Noordstation. Den volgenden morgen kwam hij aan de directie mededeelen, dat hij den avond tevo ren op zijn kamer door twee mannen was beroofd. Zij zouden hem hebben gebonden, een prop in den mond geduwd en hem hul peloos op den grond liggend hebben achter gelaten. Op een bank In het park In den loop van den Zaterdag, aldus het verhaal yan den beroofde, had hij in het park van Brussel in de Wetstraat een per soon ontmoet, met wien hij in verbinding stond voor het smokkelen van deviezen uit Duitschland. Deze had hem daar in het park voor een waarde van tien millioen francs in marken, guldens en ponden ter hand gesteld. Dit geschiedde op één der banken van het park. Het geld werd vluchtig geteld en in een valies gedaan, waarmede de Amsterdam mer zich naar het hotel in kwestie begaf. Daar is hij het vervolgens op zijn kamer gaan natellen en toen hü hiermede bezig was, werd hij door de onbekenden overval len. De directie vond het verhaal zoo verward en onsamenhangend, dat zij uit eigen bewe ging en nog voor de Nederlander er behoef te aan scheen te gevoelen, de politie telefo nisch heeft verwittigd. Toen deze ter plaatse een onderzoek in stelde, bleek, dat de Nederlander nog slechts in het bezit was van 100 Belgische francs. Hij zeide, dat hij regelmatig naar Brussel kwam om er uit Duitschland gesmokkelde deviezen in ontvangst te nemen. In het hotel, waar de aanranding zou zijn geschied, was hij thans echter voor de eerste maal afge stapt. Het hotelpersoneel verklaarde geen enkel verdacht persoon in het hotel te hebben ge zien. Bovendien wekte het verwondering, dat de man tot den volgenden morgen heeft gewacht, alvorens zijn verhaal te komen doen. Het touw waarmede hij zou zijn gebon den, is in beslag genomen. Het schijnt van geen erg solide kwaliteit te zyn om er iemand voor langen tyd mee vast te binden. Bovendien heeft men in de hotelkamer geen spoor van eenige worsteling gevonden. Door het feit, dat Zondag wegens de 1 Mei viering het overgroote deel der politie op straat was, heeft men den Nederlander laten vertrekken, zonder hem te verzoeken de komst van het parket af te wachten. Uit eigen beweging heeft hij daar ook niet op gewacht. Intusschen schijnt het parket over 's mans vertrek weinig gesticht. Het parket had hem namelijk gaarne aan den tand gevoeld, niet zoozeer omdat men zyn verhaal zonder meer niet geloofde, maar wel omdat men het mo gelijk achtte iets te vernemer., omtrent het bestaan van een smokkelcomplot van de viezen. Door MARK CHANNING 'Ned. bewerking 'door MARIE [DE BELMONTE 43) „En hem op die wijze berooven van zijn eenige kan» op redding", repliceerde Chiri- ne ongeduldig. „Neen Dina, indien mUn Heer in gevaar verkeerde, zou ik precies denken als jij, ik zou met bloote voeten over glasscherven loopen, om hem te hel pen. Maar jij en jij alleen kunt hulp gaan halen voor je sahib. En vergeet niet, dat het zyn wensch is, dat je weggaat". Met gefolterde oogen keek Diana haar aan. „Ja", mompelde ze haperend, „ik zal weggaan, zooals hy het verlangtOm hulp te halen voor het te laat is. Waarom, oh, waarom Chirine, zyn die landgenooten van jou zoo wreed. Wat heeft Colin mis daan, om zoo duivelachtig wreed behan deld te worden door den Khan en den Man-met-den-Sluier? Zonder meer wendde Chirine zich tot Firoz, die zwijgend toekeek, zijn jong, open gezicht betrokken van ergernis over het schouwspel van deze wanhoop. „Heb je goud genoeg?" vroeg de Per zische. DE SPOORWEGEN VOEREN HET TEMPO OP. Alleen vervoer expresgoed overdag. De Nederlandsche spoorwegen hebben thans mededeelingen verstrekt over de wij ziging in het goederenvervoer in verband met de invoering van de nieuwe dienstrege ling op 15 Mei a.s. Men heeft besloten om het reizigersver- voer zoo min mogelijk te vertragen, alle goederenvervoer des nachts te doen ge schieden met uitzondering van het expres- goed. Hiervoor zal dan een verhoogd tarief worden geheven, waarbij men evenwel de garantie heeft, dat deze expresgoederen op Om onbekende reden scheen de duide lijke sympathie, die hij voor het Engelsche meisje koesterde, haar onaangenaam. Hij knikte toestemmend. „En wat niet met goud betaald zou kun nen worden, zal deze wel betalen". Hy leg de een hand op het gevest van zijn zwaren dolk. „Een hond, waarvan de strot is doorge sneden, blaft niet meer", voegde hy er ver woed aan toe. „Ik zal over de miss sahib waken en haar verdedigen al zou het mijn leven kosten. Zij heeft niets te vreezen". Diana Lindsay gaf den jongen ridder lijken bergbewoner een dankbaar lachje. „Gulbundun mag van geluk spreken, dat zij u eenmaal tot man zal krijgen", zei ze met ongeveinsde ontroering. De jonge man fronste zijn wenkbrauwen. „Zij is nog te jong om te trouwen. En ik ben worstelaar en de uitslag van een ge vecht is wisselvallig". „Het is wel waar, wat ze zeggen: het mes, dat een man doodt, doorboort eerst het hart van een vrouw". Plotseling ver anderde hy van onderwerp. „Elke cipier neemt goud aan", zei hy beteekenisvol. ..En de bewaker vgn den sahib vormt geen uit zondering op den regel". Chirine begreep hem. „Ik heb dien sahib genoeg kleinoodiën gegeven, om 'n heelen stam van cipiers om te koopen" viel zij hem in de reden. „Indien er iets gedaan te krijgen is van den Tong- loozen, dan zal het den sahib stellig geluk ken. Hij heeft er de middelen voor. Ga nu heen, zelfs de steenen der muren schijnen dezer dagen oogen en ooren te hebben. Op de afgesproken plaats zal de miss sahib u wachten". de plaats van aankomst terstond in een speciale bestelling worden opgenomen. De belangrijke voordeelen die de reizigers met ingang van 15 Mei a.s. genieten bestaan kort samengevat uit: Ten eerste: uitbreiding van het aantal sneltreinen; ten tweede: verhooging van de verkeersfrequentie en ten derde: verkor ting van den reistijd. Dit is mogelijk, doordat op verscheidene stations, waar voorheen gestopt werd, zal worden doorgereden, de stationnementen en overstaptijden worden bekort en de trei nen kleiner dus minder zwaar worden.- Aan de reizigers zal dus worden geboden meer service, meer comfort en besparing aan tijd en kosten, zonder dat daarbij de Nederlandsche spoorwegen haar tarieven verhoogt. Vervoer al» snelgoed. Voorloopig is echter onder bepaalde voorwaarden nog vervoer als snelgoed in zeer beperkte mate met reizigerstreinen mogelijk, o.a. voor de volgende goederen: a. Couranten, weekbladen, geld- en gelds waarden, b. Levende dieren van kleine gestalte, levende visschen, vischbroed, gist, droog ijs, afgesneden bloemen. c. Enkele lichtbederfelijke voedingsmid delen, b.v. veryhe bladgroenten, zacht fruit, versche visch, versch vleesch, versch brood, room, melk. d. Geneesmiddelen, (Door de Nederlandsche spoorwegen zal, ingaande 15 Mei. nog meer zorg besteed worden aan een spoedige bestelling der goederen na aankomst op het station, maar bovendien zullen maatregelen genomen worden, om, waar mogelijk, overdag ver schillende goederen ook door middel van A. T. O. te doen vervoeren, BARON ROELL. Nagenoeg hersteld. De commissaris der koningin in Noord holland is thans in zooverre hersteld van het hem op 1 Maart j.1 overkomen ongeval, dat hij in het einde van deze week de Ma- ria-stichting te Haarlem hoopt te verlaten. Omstreeks half Mei rekent hij dan al zyn functies weder te kunnen hervatten. GEEN AARDAPPELTEKORT TE IVREEZEN. Waarom de prijsen opliepen. De prys der consumptieaardappelen is den laatsten tijd sterk opgeloopen. Dit feit, als mede sommige berichten, welke dezer dagen opdoken, zouden de vrees kunnen doen ont staan, dat in ons land met den aardappelen- voorraad van den ouden oogst de oogst van nieuwe aardappelen niet kan worden ge haald. Wij hebben in land- en tuinbouwkringen naar de gegrondheid van deze vrees ge ïnformeerd. Daar werd opi verzekerd, dat er geen prake is van een tekort aan oude aardappelen. De voorraden by de boeren zijn ruim schoots voldoende tot den nieuwen oogst. Maar de boeren hebben er in den laatsten tijd uit vrees voor de dikwijls strenge nacht vorsten bezwaar tegen gehad, hun aard appelkuilen open te maken en zoo is de aflevering van aardappelen aan den handel vertraagd. De voorraden bij den handel zijn dientengevolge niet groot. Daardoor is ook de prys van de oude aardappelen den laat sten tijd „aangetrokken". Intusschen hebben de importeurs van Malta-aardappelen van deze tijdelijke prijs- verhooging gebruik gemaakt om actie te voeren tegen de door den minister vastge stelde verhooging van de monopolie-rechten op buitenlandsche aardappelen van 3 op 5. De minister is tot deze verhooging over gegaan om te voorkomen, dat, als straks onze eigen nieuwe aardappelen, waarvoor minimumprijzen zijn vastgesteld, aan de markt zullen komen, deze bij een ongelimi- teerden invoer van buitenlandsche aardap pelen geen afnemers zouden vinden. Mocht er, verzekert men ons, ooit een te kort aan oude aardappelen ontstaan wat evenwel zooals gezegd, uitgesloten moet worden geacht dan zou dat tekort toch niet door Malta-aardappelen kunnen wor den aangevuld, omdat dit product wegens de hooge kosten van vervoer als volksvoed- sel hier te lande veel te duur is. Woensdag 4 Mei. HILVERSUM, 301,5 M. (VARA- uftz.) 8.— Gr.pl. 9.30 Kookles. 10.— VPRO-morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedr. 11.30 Causerie over werkloosheidsbestr. 12.— Gr.pl. 12.45—1.45 VARA- orkest. 2.Kniples. 2.30 Causerie over het Voorbereidend Onderwijs. 3.Voor de kinderen. 5.30 Gr.pL 5.45 Amusementsorkest Sylvia en soliste. 6.15 Esmeralda-Septet. 6.45 6 55 Interview. 7.— Gr.pl. 7.05 Zang. (7.30 VPRO: Ons werk en ons geloof, cyclus). 8.— Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber. 8.15 De Rambler» en solist. 8.45 Orgelspel. 9 Radiotooneel. 9.30 Esmeralda-septet 10— ANP-ber. 10.05 VARA- Kamerorkest, mmv. solisten. 10.35 Gr.pl. 11.C. Steyn's accordeon orkest. 11.30—12— Gr.pl. HILVERSUM. 1875 en 415,5 M. (NCRV-uitz.) 8,Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.Gr.pl. 11.15 Viool en piano. (In de pauze gr.pl.) 12— Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Apollokwintet en gr.pl. 2.30 Postzegelpraatje. 3.Zang, hobo, piano en gr.pl. 4.45 Felicita ties. 5.Voor de kinderen. 5.45 Gr.pl. 6.05 Causerie over schoolrei zen. (0.25 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Taalles en causerie over het binnenaanvaringsregl.) 7.Ber. 7.15 Land- en tuinbouw- praatje. 7.45 Rep. 8.ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 Utr. Sted. Or kest, het Utr. Toonkunstkoor en solisten. 9.30 Wereldverband dei- kerken, causerie. 9.50 Gr.pl. 10. ANP-ber. 10.05 Damles. 10.20 Gr.pl. 10.45 Gymnastiekles. 11— Gr.pl. Ca. 11.5012— Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 10.20—10.50 Gr.pl. 11.05 BBC-Schotsch-orkest. 12.05 Het Victor Olof Sextet. 12.50 —1.20 Gr.pl. 2.20 BBC-Schotsch- orkest. 3.05 Hobbies, causerie. 3.20 Vesper. 4.20 Gr.pl. 4.40 H. Leader en zyn Band. 5.20 Ber. 5.40 Voor de boeren. 6— Orgelspel. 6.30 BBC- Harmonie-orkest. 7.Inleiding vol gende uitzending. 7.0058.10 1ste acte opera Der Rosenkgvalier. 8.20 Ber. 8.40 Rep. 10.Het New Geor- gian Trio. 10.35 Joe Loss ep zyn Band. 10.5011.20 Jazzmuziek (gr. platen). RADIO PARIS, 1648 M. 7.55—8.05. 9.30 en 10.20 Gr.pl. 11.35 Gr.pl. 12.50 Zang. 1.05 Gr.pl. 2.05 Pianovoordr. 2.203.20 Zang. 3.35 Pianovoordr. 4.20 CantrelJe-orkest. 7.50 Piano voordr. 8.20 Variété-progr. 9.50 10.05 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 7.50 Omroepschrammelensemble. 11.20 Fabrieksorkest. 12.35 Militair or kest. 1.30 Populair concert. 3.50 Omroeporkest. 5.50 Viool en piano. 6.30 Omroeporkest. 7.20 Omroep orkest en solist. 8.20 Rijksuitz.: Koorconcert. 8,50 Verv. orkestcon cert. 9.35 Gr.pL 9.50—11.20 Omroep- Amusementsorkest mmv. solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gr.pl. 11.50 en 12.30 Omroep- kleinorkest. 12.501.20 Gr.pl. 4.20 Omroepsalonorkest. 5.50 Gr.pL 6.20 Vioolvoordracht. 7.20 Omroepklein- orkest, gemengd koor en solisten. 9.30 Folkloristisch progr. 9.5010.20 Dansmuziek (gr.pl.) 484 M.: 11.20 Gr.pL 11.50 en 12.30 Omroeporkest. 12.50—1.20 Gr.pL 4.20 Pro Nova kwartet en gr.pl. (met toelichting). 5.20, 0.05 en 6.35 Gr.pl. 7.20 Om roeporkest en soliste. 8.05 Rep. 8.35 Omroeporkest. 8.50 Rep. 9.05 Om roeporkest (verv.) 9.30 en 9.45— 10.20 Grp.L DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Omroepkoor en -orkest mmv. solisten. (7.20—7.30 Deel.) 8.20 Zie Keulen. 8.50 Gr.pl. 9.20 Ber. 9.50 K. Ristenpart's kamerorkest. 10.05 Ber. 10.2011.20 Omroep-Amusementi- orkest en solisten. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8—9.20, Luxem burg 9.2010.20, Parys R. 10.20— 11.20, Brussel VI. 11.20—12.35, Keu len 12.3514.20, Danmarks R. 14.20 —15—, Lond. Reg. 15—16.20, Pa rys R. 16.20—17,20, Brussel: Fr. 17.20—17.50, VI. 17.50—18.05. Fr. 18.05—18.20, VI. 18.20—19.05, Stutt- gart 19.05—19.20. Keulen 19.20— 20.20, Parys R. 20.20—21.50, Wee- nen 21.5024. Lijn 4: Brussel VL 8.—8.20, Nor- mandië 8.20—9.35, Lond. Reg. 9.35 —12.05. Droitwich 12.05—13.20, Lond. Reg. 13.20—14.20, Droitwich 14,20—17.40. Lond. Reg. 17.40— 18Droitwich 1820.40, Lond. Reg. 20.40—21.20, Brussel VL 21.20 —21.35, Praag 21.35—24— LUn 5: Diversen. STRUBBELING IN ZAANDAMSCHE HAVEN. In de Zaandamsche haven arriveerde Maandagochtend een Finsch stoomschip, „Etkel", geladen met 700 standaards hout, bestemd voor de fa. William Pon'.. W(jl de onderhandelingen over een nieuwe C. A. O. der bootwerkers nog gaande zyn en de oude C. A. O. per 15 April was afge- loopen, wenschten de bootwerkers nog te lossen volgens het oude stelsel, n.1. in één ploeg, terwyl de werkgevers lossing in 2 ploegen verlangden, overeenkomstig het reeds accoord bevonden principe. Het gevolg was, dat de bootwerkers Maan dagochtend niet met de lossing begonnen. Intusschen hebben in den loop van den och tend besprekingen plaats gehad tusschen de betrokken partijen, met het gevol, dat te half twee met de lossing is begonnen volgens het oude stelsel, in één ploeg. De georganiseerde bootwerkers zouden het geval nader in eigen kring bespreken. TWEE DOODEN BIJ ARBEIDSONGEVAL. Ernstig ongeluk te Rotterdam. Bij den viaductbouw aan den Qost- Varkenoordschenweg te- Rotterdam, waar eenigen tyd geleden een ongeluk met een zwaren bint is gebeurd, waarbij toen ge lukkig geen personen werden getroffen, is Maandagmiddag een ernstig ongeluk voor gevallen, dat twee electrisch lasschers, den 24-jarigen J. Siegers uit Dedemsvaart en den 24-jarigen L. J. Steynen uit Middel burg het leven heeft gekost. -Een derde, de 30-jarige P. Brandenburg, uit de eerste Gysinghstraat te Rotterdam, ie bij dit ongeluk zwaar gewond. Arbeiders waren boven op het viaduct bezig met het van ongeveer zeven meter hoogte neerlaten van een deel van een zwaren mast, die gedemonteerd werd. Bij deze werkzaamheden maakte men gebruik van een bok. Toen het ongeveer twee ton zware mastgedeelte in den takel hing, brak een oog en met een vaart sloeg het zware stuk neer. Ten gevolge hiervan bleef de bok niet loodrecht staan maar gleed deze aan de onderzijde langzaam weg, waarop het gevaarte omsloeg. De gevolgen waren ontzettend. De beide lasschers. die vlak achter den bok met hun werkzaamheden bezig waren, werden ge grepen en doodgedrukt. Dit ging zoo snel in zyn werk, dat de andere werklieden nauwelijks beseften, wat er eigenlijk was gebeurd. Hoewel van alle zijden hulp toeschoot, viel er, wat deze beide werklieden betreft, niets meer te redden. Anders was dit met den. derden arbeider Deze had een klap van den mast van de bok gekregen, waardoor hij op zij werd geslagen en door een gat van ongeveer zeven meter hoogte naar be neden sloeg. Hü kwam daar terecht op een lorrie, waardoor hy een bekkenbreuk en inwendi ge kneuzingen opliep. „En mocht ik er niet zijn", antwoordde de jonge bergbewoner ernstig, dan zal zy bericht vinden, geschreven met de eenige pen, welke ik weet te hanteeren en waarin de reden zal staan van mijn wegblijven. Weer legde hy zyn hand op het hoornen gevest van zyn dolk met beteekenisvol ge baar en zich daarop omkeerend spoedde hü zich weg, lenig en onversaagd. Intusschen speelden zich in de onder- aardsche gewelven van het paleis, in een crypte, die grensde aan de raadkamer van den Man met den Sluier, zonderlinge dingen af. Een spookachtige zwarte gedaante, ge heel in mantels en sluiers gehuld, was druk in de weer tusschen een aantal fonke lende electrische toestellen. Verspreid la gen overal platen, magneten, batterüen en stroomwisselaars. Gebogen over een klein ebbenhouten en koperen toestel, dat in een glazen kistje van ongeveer twee voet in het vierkant ge borgen en waarvan een der züden open was, zeide de vreemde persoonlykheid langzaam en duidelük: „Simla Simla halloIs Simla daar?Ja, zoo is het beterI» aan Mohammed Shah het gevraagde verlof verleend?Goed De Mongool moet gedood worden Ja, verschillende malen hebben vliegtuigen het del overgevlogen, maar de nevel belette alle zicht. Allah zü geloofdTelegrafeer aan den Mir van Yanistan, namens het Indische gouverne ment, zeg hem, dat die vüf honderd man niet meer noodig zün3333.48 en 816 Ik neem het bevel op mü over de geza- menlyke troepen Spreek niet zoo dicht by het toestel. Hoeveel Gurkha's? En ka- nonnen?... (Een schorre lach). Ze bullen bedolven worden Het gas hoopt zich in tusschen op, één vonk en Hier beneden spreek ik naderBismillah". HOOFDSTUK XXIII. De Man met den Sluier presideert twee Raadsvergaderingen. Toen Khoon, de Mongool, zich naar de Raadkamer begaf, waar hy door den Man met den Sluier ontboden was, had hü het gevoel, dat er iemand naast hem liep, dien hy wel niet zag, doch die hem met doods angst vervulde. Van tyd tot tyd streek hü eens met een krommen vinger over zün voorhoofd, om dikke zweetdroppels af te vegen. Bü eiken hoek van de onderaardsche gang draaide hü zyn geel gezicht om en gluurde over een züner mismaakte schou ders of er misschien iemand achter hem was. Hü was in doodsangst, dat de Ge sluierde Man iets gehoord had van zün complot met Jaffir, den bewaker van den harem, tegen den Cobra en tegen den Ge- sluierden Man. Op den drempel van de Raadkamer nam hy een uitdagende houding aan, die in niets aan zün innerlüke gevoelens beant woordde. „Ik hoop, dat de Gesluierde Personage zich een beetje zal haasten met me mee te deelen, wat hü te zeggen heeft. Andere, dringender zaken eischen mün aanwezig heid". De blik uit de half dicht geknepen oogen van den stommen zaalwachter, die hem de deur opende, was zoo minachtend en veelzeggend, dat den dwerg de moed in de schoenen zakte. Haastig nam hü de plooien van zün prachtig gewaad bü elkaar en ging naar binnen. Onder een lamp met vier pitten ln een smaragdkleurige kristallen schaal, die mat vier zilveren kettingen aan het gewelfde plafond hing, zat een onbeweeglüke ge daante, zoo weggemoffeld in een monniks- PÜ met capuchon, dat er niets van te zien was. Op het midden van een lange, smalle middeleeuwsche pünbank, en onder bereik van de zwart gehandschoende han den, bevond zich een doodskop, waarin twae enorme smaragden, gezet ln de Ivoor achtige oogkassen, onheilspellend fonkel den. Aan den voet van de zwarte gedaante lag op een vierkanten lap groen fluweel 'n enorme ineengerolde python, den valschen kop opgeheven boven het kronkelend lijf loerend naar den dwerg. „Wees welkom, trouwe vriend en bond genoot", zei een harde stem. Khoon veegde opnieuw zün voorhoofd af en maakte een diepe salaam. „Ik, opperhoofd van alle Mongoolache legers, groet je", zei hü zelfbewust. Welke ook zün indrukken waren, zün toon ver ried in niets den angst, die hem bezielde. Hü deed alsof hü volkomen op zün gemak was en de heele wereld zou durven trot- seeren. „Den vrede van Allah voor jou Khoon, den Mongool! En oorlog voor je legers", antwoordde bedaard de Man met den Sluier. „Wü hebben je vorstelüken raad noodig, oh afstammeling van den grooten Genghis Khan". Uit zün nauwelüks zicht bare oogen schenen vlammen te schieten. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6