VAN KABOUTER FLIP EN ZUN VRIENDJE WIP. Een juist gekozen naam. Prinselijk echtpaar op Doorn. ALS HET WINDSTIL IS. HOORN NOORDSCHARWOUDE ZUIDSCHARWOUDE TWEEDE BLAD. De hartvormige cachets welke zoo buiten gewoon goed helpen by Gevatte koude, Griep en allerlei pijnen, kregen den naam van Mijnhardtjes, omdat ze hartvor mig zyn en gefabriceerd worden door den bekenden Apotheker-fabrikant Mynhardt te Zeist. Deze naam duidt dus zoowel den vorm als den fabrikant van dit geneesmiddel aan. Ter bijwoning van de vorstelijke huwelijksinzegening. Gisteravond om acht uur zyn H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard op Huize Doorn aangekomen ter bijwoning van de huwelijksinzege ning van Prins Louis Ferdinand van Hohenzollern en Groovorstin Kyra van Rusland op heden. Prinses Juliana droeg een witten bontmantel en was getooid met een diadeem. De Prins was gekleed in de uniform van kapitein der grenadiers. Langs den weg hadden zich vele be langstellenden geschaard om het Prin selijk Paar te begroeten. DE DOOP VAN PRINSES BEATRIX. Plechtigheid per radio uitgezonden. Naar wy vernemen zal de K. R. O. de plechtigheid van den doop van Prinses Beatrix op 12 Mei in de Groote Kerk te 's-Gravenhage per radio uitzenden over den lange golfzender van Hilversum (1875 M.) en den zender te Jaarsveld (415.5 M.) SMOKKELARIJ VAN RADIOLAMPEN. Ambtenaren te Eist slaan een goeden slag. De belastingambtenaren in Eist (G.) had den eenige dagen geleden lucht gekregen van een belangrijke smokkelaffaire met ra- diolampen. De zaak werd zorgvuldig nage gaan en gisteren hebben zy in samenwerking met de gemeentepolitie toegeslagen. Hun buit bestond uit een groote partij lampen welke gesmokkeld "waren en te Eist door een inwoner van Lienden zouden worden afgele verd aan een afnemer uit Amsterdam. Be halve deze lampen welke een aanzienlijke waarde moeten vertegenwoordigen, werd tevens de auto in beslag genomen waarmede zij werden vervoerd. Deze wagen behoorde aan een anderen Liendenaar. DE MILLIOENEN-DIEFSTAL. Het verhaal van den beroofden Nederlander. De Nederlandsche onderdaan, die in Brus sel het slachtoffer zou zijn geworden van een diefstal van verscheiden millioenen francs, waarvan hij in een hotel zou zijn beroofd, is naar Amsterdam teruggekeerd. Hy heeft verklaard, dat het geld, dat uit Duitschland was gekomen, hem voor reke ning van een in Nederland wonenden Israë liet was ter hand gesteld. De tusschenper- soon en hij zelf zouden een hoog commissie loon, ongeveer 200.000 francs, krijgen. DOOR TRUCK MET TRAILER OVERREDEN. Gisteravond stapte te Ekamp, gemeente Finsterwolde, de arbeider B. Drenth voor zijn woning uit de autobus, die hem met tal van andere werkloozen van de werkver schaffing naar zijn woonplaats had terug- vervoerd. Hij lette niet op het van de andere zijde komend verkeer, waardoor hij werd gegrepen door een truck met trailer van den vrachtrijder Vegt uit Beerta. De ongelukkige werd overreden en op slag gedood. ZEILJACHT MET ADELBORSTEN OMGESLAGEN. Geen persoonlijke ongelukken. Gistermiddag omstreeks twaalf uur waren op het Amstelmeer, tusschen Ewijcksluis en Wieringen drie adelborsten van de Konink lijke Nederlandsche Marine te Den Helder met een zeiljacht van de vergroote B.M.- klasse aan het zeilen. Tengevolge van het ruwe weer stond er een stevige golfslag en het jacht kreeg vry snel water over, het geen oorzaak werd, dat het omsloeg. De drie inzittenden wisten zich echter aan de boven drijvende zijde van 't vaartuig vast te klam pen. Plotseling sloeg het jacht naar den an deren kant om. Daarbij geraakte de mid delste van het drietal, die niet snel genoeg had kunnen uitwijken, onder het zeiL Hoe wel hy bij zijn pogingen om hier onder uit te komen, door de beide kameraden werd ge holpen, kreeg hij toch vrij veel water binnen. Inmiddels was het ongeval van den wal waargenomen, vanwaar men met twee motorvletten, elk met twee personen be mand. te hulp snelde. Ongeveer een kwartier na het omslaan van het vaartuig waren de redders ter plaatse. Een der vletten heeft de drenkelingen onmiddellijk naar van Ewijck sluis gebracht, waar zij van droge kleeren werden voorzien. Met de andere vlet is he: omgeslagen vaartuig binnengebracht. De adelborsten zijn per rijwiel naar Den Helder teruggekeerd. TWEE ZWERVERS DOOR TRAM GEDOOD. Droevig einde. Gisteravond omstreeks zes uur heeft zich op den Haarlemmerweg, tusschen Halfweg en Haarlem, een ernstig ongeluk voorge daan, Waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. Twee zwervers, die ter hoogte van de Vinkenbrug den rijweg en vervolgens de trambaan wilden oversteken, werden door een tramwagen van de N.Z.H.T.M., welke uit de richting Halfweg kwam, gegrepen. De geneesheer Kuipers uit Haarlem, die kort na het ongeluk ter plaatse verscheen, kon slechts bij beiden den dood constatee- ren. De stoffelijke overschotten zijn naar de Mariastichtirg te Haarlem overgebracht. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Omtrent het ongeluk vernemen wij nader, dat de slachtoffer zijn de 76-jarige B. en de 60-jarige Van D., beiden zonder vaste woon- en verblijfplaats. Zij wilden den rijksweg en de trambaan oversteken naar de Vinkenbrug, toen uit de richting Halfweg een tramtrein naderde. Beide mannen kwamen onder de tram te recht. werden een eind meegesleurd en vervolgens deerlijk verminkt naast de trambaan geworpen. De tram zelf kwam een eind verder tot stilstand. Het tramverkeer in de richting Haarlem ondervond als gevolg van het ongeluk op dit drukke uur eenigen tijd vertraging. Ook het verkeer op den rijksweg ondervond eenige stagnatie. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Drie-en-zeventig-jarige man door Dieseltrein gegrepen. Toen gistermiddag omstreeks half vier de 73-jarige tuinder v. d. H., wonende te Utrecht, met een kruiwagen den onbe- waakten overweg te Maartsendijk passser- de, werd hij gegrepen door een Dieseltrein die een proefrit maakte tusschen Utrecht en Amersfoort. De man werd met een verbrijzeld been en een bekkenfractuur naar het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht overge bracht. Zijn toestand was g'iteravond re delijk wel. FELLE BRAND TE BEEK. Gisteren heeft een felle brand gewoed bij de Nederlandsche ijs- en koelapparatenin- dustrie N.V. Nyko te Beek bij Nijmegen. Het vuur is vermoedelijk ontstaan door broeiing in kapok, welke gebruikt word'- voor isolatie. De brandweer uit Ubbergen-Beek was spoedig ter plaatse en wist door snel ingrij pen te voorkomen, dat het vuur zou over slaan naar de kantoren. De fabriek brand de gedeeltelijk uit, terwijl het dak instortte. De aangerichte schade wordt op duizen den guldens geschat; zij wordt door verze kering gedekt. Vyftien arbeiders zijn door dezen brand zonder werk gekomen. DOOR AUTO GEGREPEN. Gisteren is de ruim zestig-jarige wielrij der Op den Velde uit Zaandam op den pro vincialen weg te Assendelft nabij de brug over de Nauernaschevaart door een auto aangereden. De man heeft vermoedelijk te laat rich ting aangegeven. Hij was op slag dood. Pcouindaal Tlieum VERPACHTING IN DE WIERINGERMEER VAN 51 BOERDERIJEN. Men schrijft ons: Nauwelijks is het aantal boeren, dat in den eersten Zuiderzeepolder voor eigen rekening een bedrijf exploiteert, met 50 ver meerderd en daarmee tot 213 aangegroeid, afkomstig uit alle deelen van ons land, of maatregelen worden weer getroffen voor een hernieuwde uitgifte thans van 51 boer derijen, welke 1 November a.s., voor zoover het cultuurland betreft en 1 Mei van het volgende jaar wat de bedrijfsgebouwen met woningen aangaat, kunnen worden aan vaard. Dit jaar zullen 26 akkerbouw-, 23 ge mengde- en 2 weidebedryven worden ver pacht, gezamenlijk groot rond 2000 H.A. In totaal omvat de Wieringermeer een oppervlakte van 20.000 H.A., waarvan 2000 H.A. afgaat voor dorpen, wegen en kanalen. Voorts is in het Noordoostelijke deel 500 H.A. beboscht, zoodat 17500 H.A. cultuurland be schikbaar is. Ongeveer 1000 H.A. wordt in staatsexploitatie gehouden, 16500 H.A. zal derhalve in particuliere exploitatie komen. Reeds meer dan 9600 H.A. is bij pachters in gebruik, zoodat nog een kleine 7000 H.A. resteert. Deze oppervlakte zal in drie achter eenvolgende jaren worden verpacht, in 1940 zal de geheele Wieringermeer dus ha3r bestemming hebben verkregen. Alsdan zal de uitgifte van Zuiderzeegronden moeten worden onderbroken, om na verloop van eenige jaren, in den Noordoostelijken polder, aan de indijking waaraan hard wordt ge werkt, te worden voortgezet. De belangstelling voor de nieuwe be drijven is ook dit jaar weer bijzonder groot. Eenige honderden candidaten, die in vorige jaren moesten worden teleurgesteld, omdat slechts een beperkt aantal bedrijven- be schikbaar was, hopen dit jaar gelukkiger te zyn, terwijl ook vele nieuwe gegadigden zich reeds voor een bedrijf hebben aan gemeld. Geen wonder ook want het is goed boeren in de Wieringermeer,, indien men in staat is zijn bedrijf met de beste hulpmiddelen uit te rusten. De Wieringermeerboeren hebben dit voor bij hun collega's op het oude land, dat zij van meet af aan kunnen beginnen, veelal genoodzaakt zyn hun inventaris aan te vullen of geheel nieuw aan te schaffen en uiteraard daarbij ertoe overgaan het meest moderne materiaal aan te schaffen. De eer. wil voor den ander niet graag onder doen Het is begrijpelijk, dat een en ander ten goede komt aan het bedrijf en er toe mee werkt, dat <'.e Wieringermeer reeds thans een vooraanstaande plaats in onzen Neder- landschen landbouw inneemt. De cultuur resultaten hebben in de verstreken jaren de verwachtingen overtroffen. Men vreesde aanvankelijk dat de gunstige uitkomsten in de eerste jaren daarna een terugslag te zien zouden geven. Het tegendeel is evenwel ge bleken, waardoor het vertrouwen in de landbouwkundige waarde der jonge gronden in landbouwkringen is toegenomen. Dit ver klaart ook de toename jaar op jaar van het aantal gegadigden. Niet alleen echter de gunstige cultuurresultaten beïnvloeden deze groote belangstelling, doch ook de redelijke pachtvoorwaarden doen hun invloed daarop gelden. De pachtsommen zijn namelijk zoo gesteld, dat actieve boeren, met een gedegen landbouwkundige kennis en voldoende be drijfskapitaal, dat op driehonderd gulden per H.A. is vastgesteld, een behoorlijk be staan op hun bedrijf kunnen verkrijgen. Teneinde het economische risico tusschen verpachter en pachter naar billijkheid te verdeelen is het mobiele pachtstelsel inge voerd. Bij opgaande conjunctuur worden de grondpachtsommen hooger, bij dalende con junctuur treedt daarentegen een verminde ring in. De indexcijfers voor akkerbouw- en vceteeltproductenzooals deze door de directie van den landbouw jaarlijks worden vastgesteld, vormen de basis voor de Wie- 283. Dagen aaneen werd er verder ge reisd zonder veel tussenpozen. Tot zyn voldoening bemerkte Peter, dat van he oorspronkelijk reisplan niet werd atëe" weken. Spanje was en bleef dus het doe van de tocht. Hij had geheel het vertrou wen van Rinaldo en de zijnen gewonnen. ringermeerindexcijfers voor bouwland en grasland. De bedrijfsgebouwen en woningen moeten op de dit jaar te verpachten boerderijen in hoofdzaak nog worden gesticht. Binnenkort zal de aanbesteding daarvoor plaats heb ben. De directie van de Wieringermeer heeft ook voor deze verpachting wederom een prospectus, gratis verkrijgbaar ten Domein- kantore te Slootdorp, uitgegeven, waarvan kennisneming voor degenen, die, voor het verkrijgen van een boerderij in pacht, hun oog op de Wieringermeer gericht houden, de moeite ten volle waard is. VEREEN. VAN AUTOMOBIELBEZITTERS. Naar wij vernemen is het bestuur van de Vereeniging van Automobielbezitters in Noordholland als volgt samengesteld: Mr. J. P. Windhausen, Hoorn, voorzitter; H. Beemster, Avenhorn, vicc-voorzitter; M. Brink, Hoorn, secretaris-penningmeester; A. J. Lammertsma, Bovenkarspel, 2e secretaris; J. Th. Schneiders, Hoorn, K. Roos Jr., Wij- denes en A. Groot, Heerhugowaard, leden. 284. 21e hadden er heel geen vermoeden van, dat de handige Peter, die hun zoveel geld aanbracht, het plan tot ontvluchten al zorgvuldig had overwogen en uitge dacht. Ze lieten hem steeds veel meer vrijheid en Peter lachte in zijn vuistje. Hij zou zijn tijd wel afwachten! De heer Honig 40 jaar postdirecteur. Zondag herdacht de heer G. Honig, direc teur van het P. T. T. kantoor aldaar zijn 40-jarig ambtsjubileum bij de posterijen. Het muziekcorps „Crescendo" bracht op dezen dag den jubilaris een muzikale hulde, onder leiding van den directeur den heer G Groen. De voorzitter de heer Winnubst, sprak den heer Honig toe, welke verrast door deze huldiging eenige woorden van dank tot het corps richtte. De eigenlijke viering van het jubileum vond des Zater dags plaats. Des morgens kwam de inspec teur der posterijen te Haarlem den directeur complimenteeren, 's middags werd een receptie gehouden die druk bezocht werd en gekenmerkt werd door een gezellige sfeer. Daar de heer en mevrouw Honig op 8 Mei a.s. hun 25-jarige echtvereeniging her denken, was het begrijpelijk, dat de be langstelling groot was. Burgemeester Peters met de wethouders Kroeb en Snel en de gemeente-secretaris, de heer Klasema, waren mede aanwezig. De burgemeester sprak den heer Honig namens het gemeente bestuur toe. Namens de leden en den secretaris-penningmeester van het Burger lijk Armbestuur werd het woord gevoerd d^or den vice-voorzitter, den heer Joh. Geuzebroek Jz., die een gouden vulpotlood met inscriptie aanbood. De bridgeclub zorgde voor het vroolijke gedeelte. Namens* dit gezelschap werd een prachtige doos met inscriptie aangeboden. De vereeniging „Han delsbelangen" had een mooie palm ge schonken en de heer J v. d. Lee bood namens de vereeniging zijn gelukwenschen aan. Voorts waren nog aanwezig de dijk graaf van de Vier Noorder Koggen, enkele gemeente-ambtenaren en anderen. Des avonds was het feest voor het personeel van het postkantoor te Medemblik en daaronder resorteerende hulppostkantoren, hetgeen buitengewoon is geslaagd. Namens genoemd personeel werd den heer Honig een keurigen lederen stoel aangeboden. Een verbetering'. In het verslag van de bestuursvergade ring van den Noordermarktbond staat, dat een voorstel is ingediend door de afd. Nieu we Niedorp, om aan de Ned. Groenten- en Fruitcentrale te verzoeken dat witte kool niet stipt ook in den steun wordt opgeno men. Dit moet zijn: met stip. De algemeene vergadering van den Noor dermarktbond wordt gehouden op Woens dag 1 Juni a.s. Nederlandsche Tuindersbond. Het kringbestuur van den Neaerland- schen Tuindersbond vergaderde Dinsdag avond in „Concordia". De voorzitter, de heer Jb. de Vries, deelde mede, dat het niet uitgesloten is dat ook Schagen zich by den kring zal aansluiten. De heer N. Kaan zeide, dat het voorstel in zake verplichte aansluiting bij een standsor ganisatie reeds ter sprake is gebracht in den Noordermarktbond. Het heeft hier weinig kans van slagen, hoewel men niet onsympa thiek tegenover de standsorganisatie staat. De voorzitter bracht hierna verslag uit van de vergadering met ir. Rietsema over de taak der vaste lasten commissies. Deze commissies zyn in de eerste plaats voor de .uindersbe- drijven, doch men moet er niet te zwaar aan tillen als het een gemengd bedrijf is waarbij b.v. ook de veeteelt of bollenteelt wordt uit geoefend. Ook de tuinderscredieten zullen in deze commissies behandeld kunnen worden en t is niet uitgesloten dat annuleering zal plaats vinden, zegt de voorzitter. Vervolgens werd nog ter sprake gebracht het afsluiten van een arbeidscontract met de landarbeidersbonden. Besloten werd dat de afdeelingen Oud karspel, Noordscharwoude en Sint Maarten dit nog met hun leden zullen bespreken. Wat betreft het kindertoeslagfonds werd besloten een afwachtende houding aan te nemen. Wat de laatste steunuitkeering over 1937 betreft werd opgemerkt, dat men nog lang niet aan de richtprijzen is toegekomen. Besloten werd in deze een schrijven te richten naar de Ned. Groenten- en Fruit centrale. Besproken werd nog de loonby slagrege ling. Gehoopt werd, dat deze spoedig zal af komen. Bij de rondvraag werd critiek uitgebracht op de werkverschaffingsloonen in dgn nieu wen proefpolder, ook omdat de Nederland sche tuindersbond aan deze plannen heeft meegewerkt. Openbare verkooping. Dinsdagavond werd in hotel Concordia ten overstaan van notaris H W. Smit te Zuidscharwoude in het openbaar verkocht: Het Langendijker Warenhuis (magazijn, winkel en woonhuis) te Noordscharwoude en het huis, schuren en erf aan de Kroon- straat B 6 te Oudkarspel, groot 4.28 aren, alles eigendom van den heer K. Boot Jz. Kooper werd de Rotterdamsche Hypo theekbank voor Nederland voor een totaal bedrag van 16.100. Het winkelhuis enz. bracht 12.500 en de perceelen te Oudkar spel 3600 op. Vergadering gascommissie. In de Dinsdagmiddag gehouden verga dering van de Gascommissie, de Commissie van Beheer der gemeenschappelijke gasfa briek is een zeer breedvoerige bespreking gevoerd over het door het dagelijksch be stuur dier commissie gevoerde beleid ten aanzien van het nieuwe ambtenarenregle ment voor de lichtbedrijven, dat, zooals reeds eerder is gemeld, reeds aan de colle ga's van B. en W. was toegezonden voor dat de commissie van Beheer er over ver gaderd had. Vooral de heeren, die de vergadering van Dinsdag bijeengeroepen hebben, hebben het dagelijksch bestuur deze volgens hen ver keerde wijze van behandeling onder het oog gebracht. Zij waren van meening, dat eerst de gascommissie over een dergelijk onderwerp moet spreken voor het aan de raden ter goedkeuring kan worden voorge legd. Het dag. bestuur was een andere mee ning toegedaan, n.1. deze, dat het tot de be voegdheid van het dag. bestuur en niet tot die van de Commissie van Beheer behoort, een concept-reglement voor te stellen en aan de raden ter goedkeuring aan te bie den. Hierover was men het niet spoedig eens. Het eindresultaat van deze soms heftige debatten was, dat de comm. van beheer het reglement niet te behandelen krijgt. Het gaat naar de gemeenteraden. Vrijdag 5 Mei zijn Jb. Zijp Jz. en A. ZijpSchipper alhier 50 jaar getrouwd. De heer Zijp is nu 29 jaar Vincentiaan. Als timmerman is hij 13 jaar tweede voor zitter en 3 jaar commissaris geweest van de Bouwvakkpatroons, doch moest deze functies opgeven wegens opheffing van zijn bedrijf. Dagelijks ziet men de beide menschen naar de kerk gaan. Zij genieten nog een voortreffelijke gezondheid. Jaarvergadering E.H.B.O. In het lokaal van mej. de wed. P. Schoenmaker te Zuidscharwoude werd Dins dagavond de alg. jaarvergadering gehouden van de afd. Langendijk van de Ned. Vereen. Eerste Hulp bij Ongelukken. In zijn ope ningswoord memoreerde de voorzitter, de heer C. Schrieken, de door verscheidene leden verleende hulp. Ook de aanvulling van het materiaal met een zuurstofkoffer werd besproken. De dezen herfst begonnen aan- vangscursus is goed verloopen. Hy hoopte, dat de cursisten voor hun examen zullen slagen, waardoor de vereeniging weer een aantal nieuwe leden zal krijgen. De voorzitter deelde mede, dat van het chr. schoolbestuur te Broek op Langendijk een schoolbord is ontvangen. Hij dankte het schoolbestuur voor dit geschenk. Verder werd medegedeeld, dat de oefenavonden in het vervolg weer om 8 uur zullen aanvan gen; de contributie is met ingang van 1 Mei 12 cent per maand geworden. Den uitslag van den te Assen gehouden wedstrijd heeft men nog niet vernomen. Het aantal donateurs is verminderd door vertrek en overlijden, Mej. E. Pasterkamp bracht het jaarverslag uit, waaruit wij vermelden, dat het ledental 23 bedraagt. Van de 15 cursisten zijn 13 ge slaagd. Negen donateurs zyn afgeschreven. Gehoopt wordt, dat het aantal donateurs weer op peil zal worden gebracht. De leden hebben 43 maal hulp verleend in het afge- loopen jaar. Aan den wedstrijd van Assen hebben 19 leden deelgenomen. Onder dankzegging aan de secretaresse werd dit verslag vastgesteld. Mevr. Mullervan Eekeren bracht het financieel verslag uit. Ontvangen is met in begrip van het aanvangssaldo van 143.28 een bedrag van 390.58; uitgegeven 250.25. In kas was f 140.33. Een en ander was in orde bevonden, zoodat de penningmeeste- resse werd gedéchargeerd. Ook het materiaal verkeerde m goeden De voorzitter drukte de leden op het hart, vnnrai «oed de oefenavonden te bezoe- S£ ."Ier. diplom, "wit "Sim. werd de bestuur.verkieruig ge- houden. De aftredende bestuursleden, de

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7