...„ALS ER MAAR |^J BEHANG GOUDSMIT. HOFF Het lieden biedt Cloeck kleeding! tweede blad. EGMOND AAN ZEE Het sexen der kuikens. op de muur komt, dan verdwijnen de huur bordjes als bij tooverslag Met weinig kosten heb je TEVREDEN HUURDERS EN BLIJVENDE BEWONERS". zegt de huisheer met ervaring. Inderdaad GH BEHANG IS ONOVERTROFFEN IN: PRIJS EN KWALITEIT I W LET OP 'T GH MERK OP DE STAALBOEKENl LEVERING VIA BEHANGERS EN DECORATEURS Magazijn Luttik Oudorp 35, Alkmaar. Tel. 2768. De kern van alle goede reclame COURANTEN RECLAME 't vertedert tigjt fiet Men,en dames Muller—Van Eekeren, Bouwens— Klingeier en de heer S. Tromp werden her kozen. De dames met algemeene en de heer Tromp met op één na algemeene stemmen. Afgevaardigde te zenden naar de alge meene vergadering van de Ned. Vereen., welke te Leiden wordt gehouden. Afgevaar digd werd mej. C. Moolhuizen. Het bestuur zal ook nog een afgevaardigde aanwijzen. Gevraagd werd of men zijn koffer mag uitleenen aan een anderen E.H.B.O.-er, als er een ongeluk is gebeurd. De voorzitter ant woordde bevestigend. Aangedrongen werd steeds formulieren in te vullen, al zijn het soms ook kleine onge vallen. Werkverschaffing beëindigd. De werkverschaffing in het provinciaal landgoed Bakkum-Egmond is door de Ont ginningsmaatschappij Noordholland beëin digd. Bij deze werkverschaffing waren 15 werkloozen uit de gemeente geplaatst. Vergadering der Egmondzeeër Reddingsbrigade. In De Vergulde Valk hield de Egmond zeeër Reddingsbrigade Maandagavond om 8 uur een algemeene vergadering. De voor zitter, de heer J. H. van den Berg, bracht j^n. zijn openingswoord allereerst dank aan het lid P. Zwart voor het vele werk en de toewijding, betoond by het maken van be stek en teekening en het houden van toe zicht bij de vervaardiging van de nieuwe brigadetent, die op 21 April door den aan nemer W. de Graaff werd afgeleverd. Het bestuur stelde voor in dit uitzonderlijke ge- Val daarvoor een gratificatie te geven, waar mee de vergadering ten volle instemde. De voorzitter bracht den heer Zwart ook dank voor de vervaardiging van een transportwagen voor het materiaal, waar voor men algemeen bewondering heeft. De secretaris, de heer P. Schotsman, bracht het jaarverslag uit. De brigade telde op 31 Dec. 1937 36 (35) mannelijke en 14 (10) vrouwelijke leden, terwijl het aantal dona teurs 35 bedroeg. Het geringe aantal man nelijke leden blijft een punt van zorg voor het voortbestaan der brigade, vooral omdat van de 36 er niet meer dan 16 ter beschik king zijn voor het bezetten der strandpos- ten, zoodat een voldoende bezetting der 3 wachtposten absoluut niet te bereiken is. Verheugend is, dat de kleine kern in het afgeloopen seizoen blijk gaf van groot plichtsbesef. De heer J. H. van den Berg aanvaardde in den loop van het verslagjaar het voorzitterschap, terwijl de heer A. Blok, technisch leider, tevens bestuurslid werd. Als asisstent-technisch leiders werden ge kozen de heeren L. Zwaan en Alb. Dekker, die tevens zitting kregen in het bestuur. Tijdens het badseizoen werd voor de be waking behalve van de eigen vlet, gebruik gemaakt van de oude gemeen te-vlet, die door den heer Alb. Dekker hersteld was. Het zal echter noodig zijn op den duur zelf een nieuwe tweede vlet te hebben. Tijdens het seizoen werden 3 demonstraties gegeven, waarbij speldjes verkocht werden, waarvan de opbrengst zeer bevredigend was. Met dank werd van de feestcommissie 1937 het batig saldo van ongeveer 60 ontvangen. In den winter werden door dokter C. Belonje en zuster A. J. de Groot cursussen gegeven ter verkrijging van het Oranje-Kruis-diplo- ma en voor E.H.B.O. Na een woord van dank voor dit keurig en uitvoerig jaarverslag stelde de penning meester de vergadering op de hoogte van de financiën der E.R.B. Het aantal dona teurs nam met 8 toe, waardoor mede, on danks een extra-bijdrage van ruim f 300 voor de brigadetent, het nieuwe seizoen met een klein batig saldo kan worden ingegaan. De penningmeester werd gedéchargeerd. Besloten werd 3 vrouwelijke en 7 manne lijke leden van de ledenlijst af te voeren, deels wegens vertrek, deels wegens onvol doende belangstelling. Getracht zal worden hen als donateur te behouden. Op 10 April 1938 bestond de E.R.B. 10 jaar. Ter herdenking hiervan stelde het be stuur voor in het a.s. badseizoen de Bonds- film te vertoonen en den hoofdconsul, den heer A. J. Meyerink, van den Nederland- schen Bond tot het Redden van Drenkelin gen, uit te noodigen een lezing te houden over het redden van drenkelingen uit in het water geraakte auto's. Voorts den avond te besluiten met een gemaskerd baL Het meerendeel der vergadering kon zich met het bal-masqué niet vereenigen en vreesde in den zomer geringe deelname. Be sloten werd dan een gewoon bal te geven, waarop humoristen zullen optreden. Het 10- jarig bestaan zal voorts in intiemen kring gevierd worden met een feestavond voor de Jeden, na de najaarsvergadering. Bij de rondvraag stelde de heer N. de Graaf voor de nieuwe leden een gelofte te laten afleggen, dat zij getrouw hun plicht zullen nakomen, om te voorkomen, dat leden toetreden, die alleen op een of andere wijze willen profiteeren van de A.R.B. Besloten werd te volstaan met alle nieuwe leden te blijven aanschrijven bij hun aanneming, dat zij door het lidmaatschap in de eerste plaats plichten op zich nemen. Te 10 uur sloot de voorzitter de vergade ring met een woord van dank voor de pret tige besprekingen en met een opwekking aan de leden om in het a.s. seizoen hun beste beentje voor te zetten in het belang van de badplaats en tevens tot verhooging van het aanzien van de E.R.B. (Applaus.) TWEEDE HANDSCH-GOEDEREN? Vraag en Aanbod. 35 cent per 5 regels contant. WOENSDAGS en ZATERDAGS. Een omwenteling in het pluim- veebedrijf. In de Nederlandsche. doch vooral in de buitenlandsche vakpers voor het pluimvee- bedrijf wordt reeds eenige jaren druk geschreven over het onderwerp „sexen". Voor dat het sexen ingang vond in het pluimveebedrijf in Holland zijn we op dit gebied nog lang niet waar we wezen moeten werden de kuikens tot den leeftijd van circa drie weken bij elkaar opgekweekt, waarna de haantjes er uit werden geselecteerd. Het uit Japan afkomstige systeem van sexen heeft het echter mogelijk gemaakt, dat reeds den dag na het uitkomen der eieren het uitschieten der haantjes kan plaats vinden, hetgeen voor de pluimvee houders een groote besparing van geld en van werk beteekent. Het onderwerp lijkt ons daarom van een dusdanig groot belang, dat het ook voor bespreking in de niet-vakpers in aanmer king komt. Het is de Japan Chick Sexing Associa- tion, die werkt onder auspiciën van de Japansche regeering, die het sexen der ééndagskuikens in Europa heeft ingevoerd; enkele jaren geleden voor het eerst n België, waar G. Stepman te Ansechem de hoofdvertegenwoordiger is van West Europa. Door bemiddeling van den Hol- landschen vertegenwoordiger, den heer C. Igesz te Heiloo, waren wij in de gelegen heid op het bedrijf van den heer P. Lafère te Den Helder nader met dit systeem van sexen kennis te maken, toen daar de Ja panner Seitaro Isa, geassisteerd door den heer J. Best uit Koog aan de Zaan, die als manager fungeert, enkele duizenden kui kens kwam sexen. Wij vernamen, dat deze Japanners het zijn totdusver nog uitsluitend Japanners, die deze kunst verstaan vóór dat zy het vaardigheidsdiploma ontvangen, niet min de» dan 2 a 300.000 kuikens gesext moeten hebben, waarbij zij dan minstens 97 van het materiaal goed moeten hebben ge- sext. Maar dan zijn zij ook specialisten in hun vak, zoodat zij een „capaciteit" heb ben van 1000 kuikens per uur, zooals wij dan ook van nabij konden constateeren. Engelsche en Amerikaansche en later ook Belgische en Hollandsche sexers hebben geprobeerd de Japanners te evena ren, doch zij vermochten hun gele broe ders met hun geoefend oog en fijne vin gers zelfs niet te benaderen. Door de hooge eischen, die aan de candidaat-sexers gesteld worden, hebben deze, als zij het diploma behaald hebben en dit zijn er betrekkelijk maar weinigen een pheno- menale routine in hun vak gekregen, zoo dat zij circa 1000 kuikens per uur kunnen sexen. Het sexen is oogenschijnlijk een simpele handeling, waarbij de Japanner met een bewonderenswaardige vingervlugheid, on der het licht van een sterke lamp de orga nen van het kuiken inspecteert, om ver volgens de haantjes van de hennetjes te scheiden. Bezwaren tegen het sexen. Door verschillende niet-aan-de-praktijk getoeste critische beschouwingen rezen bij vele pluimveehouders bezwaren tegen deze methode van sexen en velen schro men nog hun ééndagskuikens aan de han den van de Japansche sexers toe te ver trouwen. De praktijk heeft uitgewezen dat deze bezwaren ongegrond bleken, terwijl er daartegenover verschillende economische voordeelen aan dit systeem van sexen ver bonden zijn. De bezwaren waren óf van financieelen aard óf men vreesde sterfte of besmetting van de gesexte kuikens. Bezwaren maken nog zij, die financieel voordeel hebben bij den verkoop van ongesexte kuikens, alsook diegenen, die bij voorbaat bezwaren maken zonder in de praktijk ooit iets met gesexte kuikens te maken hebben gehad. Wie den Japanschen sexer aap den arbeid ziet met eeni regelmaat als van de klok en hem met behendige routine en zekerheid de kuikens ziet behandelen, moet vertrouwen in zijn werk krijgen. In een uur tijd had deze sexer er precies 1100 in handen, d. w. z. voor het sexen van één kuiken had hij slechts 3.3 seconden noodig. Trekt men hiervan af den tijd, benoodigd voor het uit de doos nemen van het kuiken en het weer elders deponeeren na de be handeling, dan duurt de eigenlijke hande ling van het sexen-zelf hoogstens IK a 2 seconden. Met deze bewonderenswaardige vingervlugheid kan er dus van gevaar voor het kuiken geen sprake zijn. Dit werd bewezen, toen na drie weken het sterfte cijfer der gesexte kuikens niet meer be droeg dan 1 Opgemerkt dient echter, dat in dit ge val de kuikens gezond en sterk waren; zooals echter de Japanner mededeelde, komen er in Nederland véél minderwaar dige kuikens voor, met zulke diertjes kwam hij dikwijls niet hooger dan 500 per uur. Dat bij minderwaardige kuikens na het sexen het sterftecijfer misschien grooter is, ligt niet aan den sexer, doch aan de kwaliteit der kuikens. Immers deze kui kens hebben, indien niet gesext, eveneens een grooter sterftecijfer dar. haar meer waardige zusten-. Dit is dan ook een der beweegtedenen, waarom broeders, die ge woonlijk minderwaardige kuikens leveren, niet vlug tot sexen zullen overgaan en het ook anderen afraden. De voordeelen. Houdt of kweekt men on-gesexte kui kens, dan worden de haantje; geleidelijk vanaf ongeveer 3 weken leeftijd, verwij derd, op welken leeftijd zij praktisch niets opbrengen. Daartegenover staan bij gesex te kuikens de kost°n van het sexen, doch deze zijn zóó laag dat zij belangrijk lager komen te liggen dan de voerderkosten van de haantjes, wanneer men niet sext. Door verwijdering van de haantjes, vanaf den eersten dag, spaart men dus belangrijk op de voederkosten. Een ander voordeel is, dat t y gesexte kuikens de groei-omstandigheden veel gunstiger zijn; de koppels worden minder groot en het is bekend, dat de kuikens dan veel sneller en beter groeien. Zoowel op het bedrijf van den heer Lafère als op dat van zijn afnemers van gesexte kuikens is geconstateerd, dat de drie-weken-oude hennetjes van de ge sexte kuikens véél meer uitgegroeid waren dan de drie-weeksche hennetjes, die mèt de haantjes waren opgefokt. Ook is er meer uniformiteit van groei, daarbij gesexte kuikens niet in die mate het gevaar bestaat van verdringen van de hennetjes door de haantjes, die veelal in de meerderheid zijn. Nog een voordeel is de besparing aan ruimte (minder hokken) dus ook aan brandstof. Deze voordeelen wegen ruimschoots op tegen de kosten van het sexen. Het sexen beteekent een belangrijke evolutie in het pluimveehoudersbedrijf, die niet is tegen te houden; in andere landen, als België, Engeland en Amerika, is het reeds algemeen, in Nederland is men er nog niet lang mee bezig (hoewel de Japan sche sexer reeds op vele bedrijven in Noordholland en op de Veluwe werkzaam is geweest), doch 't laat zich aanzien, dat het algemeen ingang zal vinden, omdat de praktijk uitwijst, dat de financieele en eco nomische voordeelen van 't opfokken van gesexte kuikens grooter zijn dan van on gesexte kuikens en de met zijn tijd mee gaande broeder, die laat sexen, dus een voorsprong heeft op zijn collega, die nog steeds bezig is de kat uit den boom te kijken. Hetgeen men in Holland reeds lang genoeg gedaan heeft. BRENGT EEN BEZOEK AAN DE GH TOONZAAL of vraagt Uw behanger U DE SCHITTERENDE GH COLLECTIE 1938 VOOR TE LEGGEN. Keuze in alle prijsklassen uit honderden en nog eens honderden dessins, het eene al mooier dan het anderel Fabriekt AMSTERDAM, DISTELWEG o/H U. Filialen in 18 voornaamste steden des lands. De jeugd van vroeger en nüis er eigenlijk wel veel veranderd? Het antwoord moet luidenneen en hetzelfde kan gezegd worden van de ouderlijke zorg voor de kinderen. Die zorg komt in de eerste plaats tot uiting in een degelijke, duurzame en tóch vlotte kleeding. Laat Uw jongen maar gerust spelen en stoeien en ravotten I Maar laat hij het doen in een pak van Cloeck Dat kan er tegen! Zoo'n Cloeck costuum is geen product van den loopenden band. Evenals de Heerencostuums is hij het resultaat van gedegen vakmanschap en solideenorm 6olide. Geef Uw jongen zoo'n vlot, pittig Cloeck- Sportcostuum. Daar heeft hij jaren plezier van en JJ ookt

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8