Vraag en aanbod Agenda ^Buitenland Jkouwciaal Tlieuws Weec&edcfit mmi £uchtvaatt Denkt U er aan Uw voor Zaterdag op te geven Carl von Ossietzky. t Nobelprijs-winnaar voor den vrede 1935. Generaal von Fritsch op weg naar Egypte. Belast met een speciale missie? Nieuws in 't kort. CASTRICUM Bultenlandsch weeroverzicht DERDE BLAD. des Sokols Tsjecho-Slowakes. Dit gebouw bevat alles wat voor deze organisatie noodig ie. men vindt er ook een zeer interessant museum met Slavische kunst, een prachtig zwembad, mooie en naar de nieuwste eischen ingerichte turnzalen, waarin zeer druk wordt geoefend, kortom een voortref felijke geoutilleerde inrichting. Dat dit al les geld kost, zal wel duidelijk zijn en die geldmiddelen worden gevonden uit de bij dragen der leden. Zijn er groote feesten gelijk in Praag den 5den en 6den Juli waar Sokols uit allerlei landen komen, dan is dat natuurlijk niet voldoende, maar hel pen de stad en de staat. Zoover laat ik u wat de Sokol nu precies wil, maar op zijn Duitsch zeggen, zoo mooi kan niemand het: „Ein gesunder und schoner menschlicher Körper, eine harmonische Ausbildung des ganzen Menschen, eines gefestigten, un- beugsamen wahrheitsliebenden, gerechten Characters, starke, schone und gute Men schen, dies ist das Ziel der Sokolerzie- hung Ik zou zoo zeggen., nou weten we het.. Op zijn Nederlandsch: Een kerel als Kars. En gelijk u zult weten, Kars boven genoemd was een kerel als eenonder deur. In vergelijkingen zijn wij altijd sterk geweest. Voetbal. NEDERLAND—SCHOTLAND. HET SCHOTSCHE ELFTAL. Het Schotsche elftal, dat op 21 Mei a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Nederland zal spelen is als volgt samengesteld: Doel: Dawson (Glasgow Rangers). Achter: Anderson (Heart of Midlothian) en Carabine (Third Lanark). Midden Mc. Killop (Glasgow Rangers), Dykes (Heart of Midlothian) en Brown (Glasgow Rangers), aanvoerder. Voor: Munro (Blackpool), Walker (Heart of Midlothian), O'Donnell (Blackpool), Black (Heart of Midlothian) en Murphy (Glasgow Celtic). Als reserves zijn: Hogg (Glasgow Celtic) en Venters (Glasgow Rangers) aange wezen. In dit elftal zijn slechts vier spelers op gesteld, die op 9 April j.L tegen Engeland waren gekomen. Doelman Dawson heeft Cummings vervangen, in de achterhoede heeft Anderson tegen Engeland meege speeld, Carabine vervangt Beattie. In de middenlinie is alleen aanvoerder Brown gehandhaafd, die ook in den grooten wed strijd van 9 April als captain fungeerde. In de voorhoede speelt Tommy Walker weer mee, de held van den wedstrijd tegen Engeland, die het eenige en winnende doelpunt scoorde. Ook Frank O'Donnell was toen van de party, hy is 'n uitstekend spelverdeeler en schutter. De overige aanvallers zijn allen spelers uit ploegen, die een leidende positie in de Schotsche League innemen. Glasgow Celtic gaat in deze League n.1. aan het hoofd, gevolgd door Heart of Midlothian en Glasgow Rangers. Kegelen Z.E.K.Z.? I—OP T KANTJE AF L Morgenavond zal de verleden week uitge stelde le klas wedstrijd tusschen Z.E.K.Z.? I en Op 't Kantje Af I worden verkegeld. Ge zien het weinige krachtsverschil tusschen beide vijftallen en het feit, dat de winnaar van dezen wedstrijd met Koekoek I in de finale om het le klasserschap wordt ge plaatst, belooft het Vrijdagavond aan span ning zeker niet te ontbreken. In de 2e klasse ontmoeten Op de Lat en Onder Ons elkander. Beide wedstrijden vangen aan om 9 uur precies in 't gebouw „De Unie". Schaken P.T.T.D.O.S. 4—6. Dinsdagavond speelde de Alkmaarsche P.T.T.-schaakclub „De Pion" een vriend- schappelijken wedstrijd tegen de schaakver- eeniging „D.O.S.", eveneens uit Alkmaar, be staande uit een speler van het le en een sterke combinatie van spelers uit het 2e en 3e tiental. De zeer geanimeerde en spannen de strijd op de 64 velden de eerste van de P.T.T.-schaakclub leidde tenslotte tot het volgende resultaat: P.T.T. D.O.S. 1. H. A. SchoutenJ. Arends 10 2. C. Luking Sr.J. M. Houtkooper 01 3. J. J. TodeG. Venneker 01 4. N. v. d. SteenJ. Teeuwen 01 5. C. KroonR. Godijn 10 6. A. JanssenH. Slenters 01 7. Mej. P. G. KroonC. Idema 10 8. C. DekkerS. Kaptein 01 9. P. PeereboomJ. v. d. Made 10 10. De BoerC. Nolles 01 Totaal-uitslag 46 in het voordeel van D.O.S. P.T.T. had aan de oneven borden wit. Zwemmen MUTATIES IN D.A.W.'S BESTUUR. Door het vertrek van den heer Hansen, die zijn functie van voorzitter beschikbaar stelde, hebben er eenige mutaties plaats ge had. Voorloopig is thans het bestuur als volgt samengesteld: de heer C. J. v. Wijk (Schoorl) voorzitter, de heer J. Hoogland, secretaris, de heer J. J. Pesser, penningmeester, mej. N. Botterman, 2e secretaresse, de heer A. D. Imhülsen, technisch bestuurslid en de heeren v. Beek en Soecker, commissarissen. De nieuwe voorzitter, de heer C. J. van Wijk, die voordien Ijet secretariaat beheerde, is in de zwemwereld geen onbekende. Reeds jarenlang was hjj in de Haagsche zwemkrin- gen een geziene persoonlijkheid (hij was ook K.N.Z.B.-official bij de Olympische Spelen in 1928 te Amsterdam) en toen hij zich met terwoon te Schoorl vestigde, lag het voor de hand, dat hij in D.A.W. trad. Korten tijd daarna werd bij wedstrijden reeds een beroep op hem gedaan en onmid dellijk was de heer van Wijk bereid zijn me dewerking als official te verleenen. Bij de diverse wedstrijden (o.a. ook bü de twee schoolzwemwedstrijden) was hij tijd opnemer en naarmate de heer van Wijk zich ingewerkt had, kreeg hij allengs meer be- Alléén 2de handsch goederen. 35 ct. p. 5 regels, uitsluitend A contant kendheid in het Alkmaarsche zwemwereldje. Toen het bestuur dan ook voor de moei lijkheid geplaatst stond wie den vertrek- kenden voorzitter zou moeten vervangen, werd direct op den heer C. J. van Wijk een beroep gedaan, hetwelk niet tevergeefs is ge weest. De bekende schrijver, journalist en militante pacifist, Carl van Ossietzky, is gistermiddag in een sanatorium te Ber lijn aan een hersenvliesontsteking over leden. Carl von Ossietzky heeft ongeveer twee jaar in het ziekenhuis doorge bracht. Naar de geneesheeren mede deelden, was hij lijdende aan een alge meen geworden tuberculose, welke, nadat reeds een verbetering was inge treden, onder den ongunstigen invloed van het jaargetijde weer acuut is ge worden en op de hersenen is over geslagen. Carl van Ossietzky was op 2 October 1887 te Hamburg geboren. Reeds voor den wereldoorlog kwam hij in contact met de vredesbeweging. De indertijd zeer gerucht makende Zabern-zaak (1913) bracht hem er n.1. toe lid te worden van een vredesvereeni- ging in zijn geboortestad. De spoedig daar na uitgebroken wereldoorlog, waarin hij als korporaal heeft meegevochten, versterkte hem nog in zijn pacifistische overtuiging. Als assistent-hoofdredacteur werkte hij na den oorlog tot 1923 aan den „Berliner Volkszeitung", terwijl hij tezamen met Bert- hold Jacob trachtte zijn politieke overtui gingen te propageeren in een partij, de republikeinsche partij, welke echter een mislukking werd. Als pacifistisch publicist bleef hy echter actief. Van 't blad „Nie wieder Krieg" was hij een der stichters. Een tweede spreekbuis voor zijn overtuigingen vond hij in het links georiënteerde weekblad „Die Weltbühne", waarvan hij in 1926 hoofdredacteur werd. Zijn pacifisme leidde ertoe, dat hij een krachtige actie voerde tegen de herwape ning. In 1929 werd hij van hoogverraad be schuldigd, omdat h(j in „Die Weltbühne" 'n artikel had gepubliceerd, waarin hy ont hullingen deed over de zoo streng geheim gehouden activiteit op het gebied van de luchtvaart. Het proces duurde geruimen tijd; in 1931 eerst, werd hy schuldig be vonden en veroordeeld. In December 1932 echter reeds herkreeg hij zijn vrijheid op grond van de toen afgekondigde amnestie. Toen de nationaal-socialisten het bewind in Duitschland in handen namen, weigerde von Ossietzky uit te wyken. In den nacht van den Rijksdagbrand werd hij gearres teerd en naar een concentratiekamp over gebracht, waar hy drie jaren zou blijven, om eerst ontslagen te worden in verband met zijn uiterst zwakken gezondheidstoestand, welke opneming in een ziekenhuis te Berlijn noodzakelijk maakte. In 1936 kende het Noorsche comité hem den Nobelprijs voor den vrede voor 1935 toe, welke prijs hem door een oneerlijk ver trouwensman nog voor een deel afhandig gemaakt is. Men zal zich het hierover eenige maanden geleden gevoerde proces nog her inneren. De toekenning van den Nobelprijs aan Von Ossietzky heeft in Duitschland een storm van verontwaardiging gewekt en tot een protest te Oslo geleid. Hitier verbood Duit- schers den Nobelprijs te aanvaarden en stelde een Duitschen nationalen prijs voor kunsten en wetenschappen in. Deze prijs zou jaarlijks ter waarde van een bedrag van 100,000 mark aan drie Duitschers wor den toegekend. De „Daily Telegraph" meldt uit Berlijn, dat de vroegere opperbevelhebber van de weermacht, generaal von Fritsch, Zaterdag naai- Egypte is vertrokken. Het is waarschijnlijk, aldus het blad, dat zijn rehabilitatie door Hitier thans voor on- bepaalden tijd is uitgesteld. Generaal von Fritsch is, zooals men weet, bij de „zuivering" uit zijn functie gezet. Een eereraad heeft later geconstateerd, dat de tegen hem ingebrachte beschuldigingen on juist waren. Men dacht toen, dat Hitier hem eere-kolonel van een of ander regiment zou maken en hem zoo mogelijk in een nieuwe functie zou benoemen. In militaire kringen gelooft men, aldus de „Daily Telegraph", dat generaal von Fritsch, een trotsch en wilskrachtig man, gevraagd heeft door Hitier op 1 Mei bij de feesten in den Lustgarten op de tribune te worden ont vangen. Hitier zou von Fritsch daar dan openlijk de hand hebben moeten drukken. Blijkbaar heeft Hitier dit geweigerd. De nieuwe meeningsverschillen tusschen generaal von Fritsch en Hitier kunnen vol gens het blad niet van ernstigen aard zijn, daar hy van de rijksregeering voldoende de viezen ontvangen heeft om de kosten van zijn reis te dekken. Derhalve is het niet onmogelijk, dat von Fritsch belast is met een speciale missie. Fransche Franciscaner vermoord. - Een Fransche Franciscaner in China van het apostolisch vicariaat van Joehsien (Zuid oosten Sjantoeng) werd in April bij Penglo vermoord. De naam van het slachtoffer en de om standigheden, waaronder de moord werd gepleegd, zijn onbekend. Het Japansche hoofdkwartier te Peiping publiceert een verklaring, waarin vreemde lingen worden uitgenoodigd een strikte neu traliteit tusschen Japanneezen en Chineezen in acht te nemen. In antwoord op naar aanleiding van deze verklaring gestelde vragen zeide de woord voerder der Japanneezen, dat hij meende, dat zij betrekking had op den onlangs op een Franschen missionnaris gepleegden moord. Deze missionnaris werd er van ver dacht betrekkingen te onderhouden met de Chineesche troepen. Inc'dent aan de Russische grens. - Bij Zilupe aan de Letlandsch-Russische grens, wordt van Letlandsche zijde gemeld, heeft de Russische grenswacht het vuur geopend cp Letlandsche soldaten, van wie één ge wond werd. De Letlandsche gezant te Mos kou heeft geprotesteerd en een streng onder zoek geëischt. Boliviaansche overste ter dood veroor deeld. - Luitenant-kolonel Juan de Dios Cardenas is door den krijgsraad ter dood veroordeeld. Hij was schuldig bevonden aan verraad en rebellie in verband met de jong ste omwentelingspoging in den Chaco, die onder leiding stond van den vroegeren voor- loopigen president David Torro. Een zevenling. - Uit Havanna (Cuba) wordt gemeld, dat Rafaela Casanova, de vrouw van een blanken man, het leven heeft geschonken aan een zevenling. De familie Casanova woont te Bayamo (prov. Oriente). Communistische organisatie ontdekt. - De Grieksche politie heeft een uitgebreide communistische organisatie ontdekt en docu menten in beslag genomen, waaruit mis dadige plannen der leden bleken. Er werden 74 personen, onder wie 6 vrouwen, gear resteerd. De helft der arrestanten werd ver oordeeld tot gevangenisstraffen, gaande tot 4)4 jaar, de andere zyn verbannen. De „Lafayette" uitgebrand. - Gister avond omstreeks tien uur is brand uitge broken aan boord van de Fransche mailboot „Lafayette". Het vuur ontstond, toen een machinist in de machinekamer een brander aanstak, het sloeg over naar de bergplaats van stookolie. Ondanks alle pogingen, in het werk gesteld door de brandweer van de stad en die van de maatschappij, tastten de vlam men ook het weelderige interieur van het schip aan. Dertig brandweerlieden, die aan boord waren gebleven, werden door de vlammen afgesneden en konden slechts met groote moeite gered worden. Het geheele interieur moet als verloren beschouwd wor den. De schade is aanzienlijk. Het vuur woedt nog voort: de brandweer moest haar pogingen opgeven. Het analphabetisme vermindert. - Tij dens het nieuwe bewind zijn boeken en dag bladen in Rusland toegankelijk geworden voor het grootste deel der arbeidersklasse. Op het oogenblik verschijnen in Sovjet- Rusland 8521 bladen, met in het geheel een oplage van 36.197.000 exemplaren, d. L het dertienvoudige van het aantal exemplaren in 1913. In 1913 verschenen op het thans by Sovjet- Rusland behoorende gebied 86.700.00 exem plaren van verschillende boeken, in 1937 bedroeg dit aantal 673.500.000. In 1913 be droeg de oplage van boeken gemiddeld 3.300 exemplaren, in 1937 18.000. In den loop der twintig jaren van Sovjet- bestuur hebben meer dan veertig volken der Sovjet-Unie werken in hun eigen taal ont vangen. De riooleering voor tweederde deel in werkverschaffing en toch geen verlaging van personeele belasting. Na de gehouden raadszitting van Vrijdag j.1., waarin met 6 tegen 5 stemmen het bemiddelingsvoorstel van Ged. Staten werd aangenomen en waarbij de motie van den heer Brouwer, om B. en W. uit te noodigen er krachtig voor te yveren het uurloon in de werkverschaffing van 30 op 35 cent te brengen met algemeene stemmen werd aangenomen, is er verder over de geheele begrooting gezwegen, uitgezonderd dan, wat betreft de susidie voor het frö belonderwijs. Nu kan men zeggen, dat die zaak in de vorige raadszitting is afgehandeld, maar wij weten dat de burgemeester een voor stander is van verlaging van de perso neele belasting en kunnen ons nog herinne ren dat hy dit heeft verteld. Het be vreemdt ons, gezien zijn streven om de opcenten te verlagen omdat dit de promo tie van Castricum remt, dat de burge meester niet tevens gebruik heeft gemaakt van de gelegenheid om de 25 opcenten der personeele belasting op de agenda te plaatsen om dit voor de gemeente van zoo groot belang zijnde promotieobject er door te krijgen. Toch wordt algemeen aangenomen dat de burgemeester in 1939 opnieuw een poging zal doen de personeele belasting met 25 of 50 opcenten te doen verlagen, opdat beter gesitueerden hun home in Castricum zullen gaan vestigen. De ves tiging van de vele forensen in de laatste jaren, menschen met een meer moderne opvatting, zal niet nalaten haar stempel op de in 1939 te houden gemeenteraads verkiezing te drukken en den gemeente raad 'n ander aspect te geven, waardoor de burgemeester voor zyn vooruitstrevend heid meer daadwerkelijken steun zal vin den. De bevolkingsaanwas is oorzaak van hoqgere inkomsten voor de gemeente en van het idee dat er meer van Castricum gemaakt kan worden dan er tot heden van gemaakt is, waardoor te verwachten Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Konin gin Victoria (hist.-rom.); hoofdrollen Anna Neagle en Anton Wohlbrück. Toegang voor eiken leeftijd. Roxy-theatcr, 7.45 uur, hoofdnummer Charlie Chan op de Olympische Spelen (sens.); hoofdrol Warner Oland; tweede hoofdnummer Het perfecte alibi (sens.) Toegang boven 14 jaar. Bioscoop Harmonie, av. 7.30 uur, hoofd nummer Die Fledermaus (operette) hoofd rollen Lida Bearova, Hans aöhnkcr, Friedl Czepa en Hans Moser. Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Tarantella 'rom.); hoofdrollen Jeannette Macdonald, Allan Jones en Warren Wil liams. Toegang boven 14 jaar. Zaterdag 7 Mei. 7.30 uur, in de Korenbeurs, vanwege den Turnkring Alkmaar e.o. drie kringwedstry- den. is dat de meer vooruitstrevenden hun stem zullen geven aan dito candidaten. Castri cum heeft nagenoeg onbegrensde moge lijkheden, die nu nog sluimeren en enkel wachten op de tenuitvoerlegging. Het P.E.N.-hulsje te Bakkum. Gistermiddag om zes uur heeft een ern stig ongeluk plaats gevonden, dat nog goed is afgeloopen, doch dat evengoed een doode tot gevolg had kunnen hebben. De landbouwerszoon N. Lute, komende van de richting van Oldenbarneveltweg, met de bedoeling langs het P.E.N.-huisje den Stetweg op te rijden, is door het schrikken van zijn paard (een mak dier) voor een van den Stetweg komende melkauto, tegen het P.E.N.-huisje gereden, tengevolge waarvan de strengen braken en het paard op hol sloeg. De berijder, geen uitweg meer ziende, redde het veege lijf door zich achterover van den bok te laten vallen in zijn wagen. De klap dien de wagen tegen de ijzeren deur van het gebouwtje maakte, werd in wyden om trek gehoord en spoedig kwamen de men schen uit hun huizen. De man, hoewel erg zenuwachtig, kon van geluk spreken, dat hij er met den schrik was afgekomen. Hj had even goed zijn dood kunnen zijn en minstens heeft hij voorkomen, dat zyn beide beenen verbryzeld zyn geworden. De wagen werd slechts licht beschadigd doordat de luchtbanden den schok hebben opgevangen. Nu dit ongeluk heeft plaats gevonden, her inneren wij er even aan, dat het gemeente bestuur verleden jaar reeds het verzoek aan de P.E.N.-directie heeft gedaan om dit ver keersobstakel te verplaatsen, doch nog steeds is er geen goed resultaat. Het Bakkummer- pleintje, zooals de volksmond het noemt, kon een mooi plein worden, mits op de plaats waar nu het P.E.N.-huisje staat, een cirkel trottoir zou gelegd worden met een lantaarn in het midden. Dan zou van alle kanten het zicht afdoende zijn en ongelukken, zooals er gister een heeft plaats gevonden, zouden niet meer gebeuren. COMMISSIE VOOR WIJKVERPLEGING IN NOORDHOLLAND. Jaarverslag over 1937. Dit jaarverslag, het eerste, dat door den heer A. W. Michels te Haarlem werd samen gesteld, vangt aan met gewag te maken van het vertrek van zijn voorganger, dr. Th. W. Beeker, die vnaf de instelling der commis sie in 1921 ht. secretariaat en het penning meestersambt vervulde. De commissie heeft in de jaren van haar bestaan naar vermogen medegewerkt aan het tot stand komen van wykverplegingen daar waar deze nog niet bestonden en kon dit ook doen, dank zy den geldelyken steun, dien zy daarbij kon verleenen. Thans, nu in alle plaatsen der provincie wijkverpleging bestaat, de provinciale sub sidie steeds naar beneden gaat en tal van nieuwe wykverplegingen ontstaan en dreigen te komen, nu komen inderdaad bezwaren en eischt het dikwijls zeer veel zeemanschap, door juist manoeuvreeren die moeilijkheden te boven te komen. De provincie heeft nooit bedoeld de wijk verpleging als zoodanig permanent te subsi- diëeren. Men wenschte in 1921 de wijkver pleging te helpen, er boven op te komen. De subsidie der provincie heeft altijd een bijzonder sociaal karakter gedragen en was bedoeld om de organisatie der volksgezond heid in de eerste plaats te bevorderen. In die organisatie is de wijkverpleging slechts een hulpmiddel. Haar doel is primair de huiselijke ziekenverpleging en dit dient zonder provinciale hulp mogelijk te zijn. De commissie, die de uitbreiding der wijk verpleging (zooals haar taak was) sterk heeft bevorderd, had het tot voor kort vrij wel in de hand, om te bepalen, waar niet en waar wel een dergelijke uitbreiding toelaat baar was. De uitbreiding van wijkverple ging, die we in de laatste jaren zagen tot stand komen, is echter zonder voorkennis en overleg met de commissie in het leven ge roepen. Elke nieuwe wijkverpleging is een drei gende concurrent met een bestaande. Het gevolg is, dat er twee, inplaats van één wijk verpleging om subsidie by de commissie komen. Maar zoo zou nu juist het doel, dat de provincie zich stelt, geheel teloor gaan. Een zelfstandige plaatselijke wijkverple ging, die plaatselijk gefinancierd wordt en een kloppende rekening heeft, dat is het doel. Alleen in den overgang nog provin ciale steun, doch daarna moet zy zich zelf bedruipen. Het aantal aangeslotenen was op 31 Dec. 1937: 8 plaatselijke vereenigingen met 25 zusters, 35 Witte Kruis-afdeelingen met 67 zusters, 3 Wit-Gele Kruis-afdeelingen met 9 zusters. De af deeling Nieuwe Niedorp, welke niet bereid bleek, de zuster, die den pensioen- gei cchtigden leeftijd had bereikt, te ont slaan, moest zich van de commissie afschei den. De algemeene vergadering werd op 8 October 1937 te Alkmaar in paviljoen „Kin- heim gehouden. De opkomst was vrij goed. n.1. 21 afvaardigden van 15 vereenigingen. Verwachting: Zwakke tot matige noordoostelijke tot noordwestelijke wind; gedeeltelijk bewolkt; weinig of geen regen In het noorden; in het zuiden waarschijnlijk droog weer; iets koe ler overdag. Bewolkt; meer kaïns op regen. De daalgebieden, die langs den zuidrand van het gebied van lagen luchtdruk in de Poolzee trekken, deden het gebied van hoo- gen luchtdruk aan de oostzijde geleidelijk afnemen. Uit een daalgebied in Scandinavië ontwikkelde zich een aparte secundaire bo ven het Kattegat. Een nieuwe secundaire ligt voor de Noorsche kust en een laag on diep minimum ligt ten noorden van IJsland. Het maximum van het gebied van hoogen luchtdruk ligt op den oceaan op omstreeks 58 graden .N.B. en 25 gr. W.L. De depressie in het zuidwesten blijft onveranderd en drong iets verder naar het oosten door. In Scandinavië zyn de temperaturen sinds gis teren gedaald en in het noorden komt weer lichte vorst voor. Daarentegen werd het in het oostelijke deel van centraal-Europa iets warmer. De oostelijke luchtstroom over het zuidelijke deel van het waarnemingsgebied voert thans meer warmte aan. De vliegtuig waarnemingen van hedenmorgen geven hoogere atmosfeertemperaturen dan giste ren en ook in de Alpen steeg de tempera tuur en steeg de nulisotherm tot 2500 meter. Het is te verwachten, dat het geleide lijk afnemen van den luchtdruk in het noordoosten en oosten in onze omge ving den wind naar noord en noordwest zal doen krimpen, en dat luchtmassa's uit het noorden meer vochtigheid en meer bewolking zal brengen. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind 5 Mei *e 8.50 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Attentiesein neer". LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 20.01 uur tot 3.51 uur licht op. Een reglementsherziening, waarbij de ver plichting tot het houden dezer algemeene vergadering wordt veranderd in een be voegdheid, is in overweging. Op 12 Juli 1937 wam een verzoek van het hoofdbestuur van „Het Wit-Gele Kruis" in, om, evenals het Hoofdbestuur van „Het Witte Kruis", een vertegenwoordiger in onze commissie te mogen aanwijzen. Dit verzoek werd op de commissievergadering van 9 September 1937 behandeld. Na lange besprekingen werd een advies aan het hoofd bestuur vastgesteld, waarin de commissie zich omtrent de noodzakelijkheid van deze nieuwe vertegenwoordiging in negatieven zin uitliet. Het aantal Wit-Gele Kruis-af deelingen, by de commissie aangesloten, is uiterst gering en waar de commissie ten slotte geen blijvend bestaan schijnt bescho ren te zijn, is de behoefte aan reorganisatie minder dan anders aanwezig. Mocht het hoofdbestuur intusschen anders over deze zaak denken, dan zou het billyk zyn, het hoofdbestuur van „Het Wit-Gele Kruis" tot een geldelijke bijdrage aan de commissie te verplichten, evenredig aan die, welke „Het Witte Kruis" verstrekt. Bij de bepaling der subsidies werd de financiëele toestand der plaatselijke ver eenigingen aan de hand der ingezonden rekeningen kritisch onderzocht en bekeken. Verleend werden o.a. de volgende subsi dies, zijnde bestemd voor 1936: Akersloot (Wit-Gele Kruis) S 20, Anna Paulowna 400, Barsingerhorn 165, Beemster f 500, Beverwijk 240, Classis Alkmaar f 800, Egmond aan Zee 200, Heerhugowaard 150, Limmen f 200, Uitgeest f 335, Wierin- germeer 500, Harenkarspel f 200. In totaal werd toegekend f 8975. Aan de afdeelingen Haarlem en Den Hel der werd medegedeeld, dat geen subsidie meer in uitzicht kon worden gesteld, daar deze afdeelingen in staat worden geacht, de wijkverpleging zonder dat te financieren. Van de plaatselijke vereenigingen hadden o.m. geen subsidie noodig: Alkmaar, Castri cum (Wit-Gele Kruis), Classis Hoorn, Lan- gedijk e.o., Nieuwe-Niedorp, Purmerend, De Rijp, Zuid- en Noord-Schermer. De exploitatie-rekening der commissie sluit over 1937 met f 12137.91 aan baten en lasten. Het saldo bedroeg op 1 Januari 1938 2920.15. De begrooting voor 1938 wijst aan voor inkomsten en uitgaven f 9925, waarbij als subsidie van de provincie f 6000 en van het Witte Kruis f 1000. Voor onvoorzien is be schikbaar f 425. Voor 1937 werd door de comi ïissie toege kend: Wit-Gele Kruis Akersloo: 160, Clas sis Alkmaar f 750, Witte Kruis Anna-Pau- lowna f 300, Witte Kruis Beemster 400, Witte Kruis Egmond aan Zee 200, Witte Kruis Harenkarspel f 100, Witte Kruis Heer hugowaard 100, Classis Hoorn 600, Witte Kruis Limmen f 200, Vereen, v. Wijkverpl. Texel 550, Witte Kruis Uitgeest f 300, Wit te Kruis Wieringen S 160, Witte Kruis Wie- ringermeer 300; in totaal werd toegekend 7305. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: Uitreis: Torenvalk te Singapore; Pelikaan te Basra. Thuisreis: Gier te Athene; Valk te Ran- goon; Buizerd te Basra (met motorstoring).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10