VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. DE BAAS. Vier huizen in West-Friesland afgebrand. 25 personen dakloos geworden. Op tal van andere plaatsen in ons land kraaide de roode haan. Voor de vierde maal in één week in Den Helder! Glimlachje De Oostelijke proefpolders te Zuidscharwoude. SCHERMERHORN TWEEDE BLAD. DE MOEDERDAG. De Nederlandsche Banketbakkers-ver- eeniging zal, der traditie getrouw, ook dit jaar weder een „Moederdag-taart" aan de koninklijke familie aanbieden. Voor het eerst dit jaar wordt deze aan de jonge vorstelijke moeder, aan hare koninklijke hoogheid prinses Juliana, op het paleis Soestdijk aangeboden. AANVARING OP DE WESTERSCHELDE. Na botsing reis voortgezet. Hedennacht zijn op de Westerschelde het Engelsche s.s. „Mossrose", komende van Amsterdam, met bestemming Antwer pen en het van laatstgenoemde haven komende Russische s.s. „Enisei", met eikander in aanvaring gekomen. Van eerstgenoemd schip is de boeg beschadigd, terwijl de Russische stoomer schade be kwam aan stuurboordzijde, midscheeps. Hollandsche en Belgische loodsen zijn ter assistentie uitgevaren. Beide schenen zijn ter reede van Vlissingen geankerd. Nader wordt gemeld, dat het s.s. „Moss Rose geladen met stukgoederen de reis naar Antwerpen heeft kunnen voortzet ten. Ook de „Enisei", welk schip, zooals gemeld tamelijk ernstig is beschadigd en een scheur kreeg midscheeps vanaf de reeling tot onder de waterlijn is naar Antwerpen teruggekeerd. De „Enisei, welke 557 ton meet is in 1932 gebouwd en vaart voor rekening van de U.S.S.R., ter wijl de „Moss Rose", welke 739 ton groot is, behoort tot de vloot van' Richard Hughes en Co. te Liverpool. EX-KROONPRINS WILHELM NAAR BERLIJN VERTROKKEN. De Duitsche gasten, die de huwelijks plechtigheid op huize Doorn hebben bij gewoond, zijn geleidelijk weer naar hun vaderland teruggekeerd. Ex-kroonprins Wilhelm heeft hedenmorgen met den D-trein naar Berlijn, welke om 8.31 uur van Amersfoort vertrok, den terugreis aanvaard. Hij kwam per auto uit Doorn aan en begaf zich daarna onmiddellijk naar den trein, waar hij in een gereserveerde coupé plaats nam. In tal van plaatsen in Nederland heeft het vuur zijn vernielend werk ver richt: in Avenhorn brandden een groot café, een boerderij en een landbouw- schuur tot den grond toe af, in de Weere werden vier woonhuizen door het vuur verteerd, in den Helder moest de brandweer voor den vierden keer in deze week uitrukken voor een uit- slaanden brand, bij Emmen en Ede woedden boschbranden, in Bussum ver brandde o.a. een vetsmelterij, in Gro ningen woedde hét vuur op een scheeps werf en in den Haag werd een radio instrumentenfabriek een prooi der gul zige vlammen. Het brandde overal. Het brandde fel! Groote schade werd overal aangericht en al dekt de verzekering in de meeste gevallen de schade, de vernieling blijft er door. IN DE WEERE BRANDDEN VIER HUIZEN AF. Gisteren omstreeks tien uur stookten eenige jongens achter een timmermanswerk plaats te De Weere, gemeente Hoogwoud, een vuurtje van krullen. Waarschijnlijk zijn daarbij vonken terecht gekomen op het rie ten dak van de nabijgelegen woning van den tuinder P. Klaver. Tengevolge van den feilen Oostenwind greep het vuur razend snel om zich heen en in minder dan geen tijd stond het geheele pand in lichte laaie. Daarmee liet de toestand in deze dicht be bouwde buurt zich zeer kritiek aanzien. Het brandende riet stoof her en der en nog geen kwartier had de brand gewoed of het vuur had reeds drie andere perceelen aangetast. Dit waren een smederij, annex autobedrijf van den heer J. Nipshagen, de slagerij van den heer J. Rood en de door twee gezinnen bewoonde brandstoffenzaak van den heer P. Bankras. „Wie heeft dit opstel gemaakt, Henk?" „Vader, mijnheer!" „Heelemaal alleen?" „Nee, ik heb hem een beetje er meegeholpen!" Daar de situatie zich steeds dreigender liet aanzien en de brandweer van Hoogwoud tegen de laaiende vuurzee machteloos stond, werd in allerijl de assistentie van de brand weren'van Abbekerk en Sybekarspel inge roepen. Weldra verschenen zij met een groote motorspuit op het terrein van den brand. Met vereende krachten slaagde men er in de reeds brandende woningen van de heeren Boots en Besseling te behouden en het vuur in zijn verdere vaart te stuiten. De woningen van de heeren Klaver, Nips hagen, Rood en Bankras zfjn tot den grond toe afgebrand. Verzekering dekt de schade. Op het laatste oogenblik ontdekte men, dat in het huis van den heer Rood een kindje, dat in den wieg lag, was achterge laten. Door in het brandende huis door te dringen, slaagde men erin de kleine van een zekeren dood te redden. De brand heeft een 25-tal personen dak loos gemaakt. Het huis, waarachter het vuurtje werd gestookt, bleef gespaard. Burgemeester Hoogenboom van Hoogwoud leidde het blusschingswerk de burgemees ters van Abbekerk en Sybekarspel waren evenals op het terrein van den brand aan wezig. OPNIEUW BRAND TE DEN HELDER! Voor de vierde maal in deze week is brand uitgebroken in Den Helder. Na den brand in een drogisterij op Zondag, een brand in een boerderij op Maandag en een brand in een leegstaande woning op Dins dag, is gisteravond omstreeks half acht brand ontstaan in een houten loods op de rijkswerf. In de loods, het z.g. mothok, was houtaf val opgeslagen. Ten gevolge van broei heeft de voorraad houtafval vlam gevat en spoe dig was de loods gelijk een brandende fakkel. In de onmiddellijke nabijheid stond een brandspuithuisje van de werf en terstond werd dan ook door de werfbrandweer met assistentie van matrozen van de „Van Speyk", het opleidingsschip, dat op de werf ligt, met drie stralen water gegeven. Het vuur was weldra bedwongen, zoodat het ge vaar voor uitbreiding er bevonden zich n.L een groot aantal houten sloepenloodsen in de nabijheid was geweken. De houten loods brandde geheel af. Ook de Heldersche politiebrandweer arri veerde met een motorspuit, doch zij behoef de niet handelend op te treden. HOTELBRAND TE SCHEEMDA. Het parket uit Groningen heeft een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van den brand in hotel Panman te Scheemda, die Zondagochtend j.1. heeft gewoed en waarbij de groote tooneelzaal is verwoest. In verband hiermede is de eigenaar van het hotel, zekere L. J„ als verdacht van brandstichting in hechtenis genomen en naar Groningen overgebracht om voor den officier van justitie te worden geleid. BRAND OP SCHEEPSWERF. Gistermiddag om half vijf is een felle uit slaande brand uitgebroken in een der groote loodsen van de N.V. H. Th. Wilmink, scheepswerven aan het Wuischoterdiep te Groningen. Zooals gewoonlijk, waren de knechten in de open lucht bezig met het verbranden van spaanders hout en houtafval, hetgeen ge schiedde op ongeveer tien meter van de loods. Door den sterken wind sloegen de vlammen evenwel over naar de loods, die een oppervlakte heeft van tien bij twintig meter. Binnen korten tijd stond deze loods, die geheel gevuld was met hout en waarin zich een nieuwe motorboot bevond, in lichte laaie. In een minimum van tijd is zij geheel afgebrand. Het vuur sloeg over naar een aangren zende loods, welke toebehoorde aan de firma J. Koster Hzn. te Groningen, waarin even eens een groote hoeveelheid hout lag opge slagen. Deze loods kon gedeeltelijk behouden blijven. De brandweer bestreed het vuur onder leiding van commandant P. Ploeg met drie stralen. De zeer omvangrijke schade wordt door verzekering gedekt. FABRIEKSBRAND TE DEN HAAG. Gistermiddag is een zware brand uitge broken in de fabriek van Erres-radiotoe- stellen, stofzuigers en naaimachines van de firma v/h Van den Heem en Bloemsma aan de Stortenbekerstraat. De brand is ontstaan in de lakspuitinrich- ting, waar den geheelen dag cellulose-dam- pen hangen, die zeer brandbaar zijn. D brandweer rukte uit met twee motorspuitei resp. van de posten Van der Vennestraat en Laan Copes van Cattenburgh. Met vijf stralen op de waterleiding werd het vuur aangetast, maar de brandweer kon niet voorkomen, dat de vlammen naar buiten sloegen. Er werden evenwel zoo groote massa's water in het brandende pand ge worpen, dat het vuur vrij spoedig tot de lakspuitinrichting gelocaliseerd kon blijven. Aanvankelijk liet de brand zich echter dus danig aanzien, dat het noodig geoordeeld werd de administratieve bescheiden en appa raten van het laboratorium in veiligheid te brengen. Na ruim een half uur werken had de brandweer het vuur onder de knie. Tijdens het blusschingswerk ontwikkelde zich zoo veel rook, dat verschillende spuitgasten gebruik moesten maken van hun rook- masker. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een onvoorzichtigheid van een werkbaas. Onmiddellijk nadat de brand was uitge broken gelastte de directie in verband met de mogelijkheid van een snelle uitbreiding ontruiming van de fabriek, waar ruim eeni ge honderden mannen en vrouwen werk zaam zijn. In het fabrieksgebouw is zeer veel brandbaar materiaal aanwezig, zoodat de kans op uitbreiding geenszins uitgesloten was. Echter na drie kwartier, werken was het vuur in zooverre gebluscht, dat deze kans niet meer bestond. BRANDEN IN BUSSUM. Gisteravond omstreeks 5 uur ontstond brand in een opslagplaats aan de Dr. Fock- straat en Raadhuisstraat te Bussum. Deze opslagplaats was in gebruik bij een groente boer en deze had daar zijn wagens, groenten en een paard gestald, terwijl een ander ge deelte in gebruik was als bergplaats van der. eigenaar. Daar de opslagplaats, welke gelegen is in een zeer druk bebouwd gedeelte en onmid dellijk grenst aan een groot woonhuis en een drogisterij en verfwinkel, gedeeltelijk uit hout bestond en afgedekt was met een rieten dak, sloegen de vlammen in een minimum van tijd van alle zijden uit het pand, terwijl nog vóór de brandweer gearriveerd was, de drogisterij en het woonhuis vlam vatten. Het mocht de brandweer gelukken deze panden te behouden. De opslagplaats echter ging in vlammen op. Vermoedelijk door een misverstand vergat men een paard uit den stal te halen, zoodat dit omkwam. De eigenaar van de opslagplaats was ver zekerd; de groenteboer echter niet. Voorts is gisteimiddag door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de vetsmelterij van den slager J. aan de Kapelstraat te Bus sum, welke nagenoeg geheel uitbrandde. Een in de nabijheid staande stal van den groen tehandelaar V. ging ook verloren. Een paard bleek in de rook gestikt te zijn. Met groote moeite gelukte het de brandweer om een aangrenzde opslagplaats van chemicaliën tegen het vuur te vrijwaren. De slager was verzekerd, de groenteboer niet. BOSCHBRANDEN BIJ EDE. Nadat er de afgeloopen dagen al eiken dag brand had gewoed in het Edesche bosch moest de brandweer gisteravond niet min der dan drie keer wegens nieuwe bosch branden optreden. Met inspanning van alle krachten slaagde de brandweer, bijgestaan door de politie, erin het vuur te dooven. Thans zijn onge veer honderd vierkante meter dennen ver brand. Ook nu weer, wees alles erop, dat de branden moesten zijn aangestoken. Tot dus ver bleven de nasporingen naar den dader vruchteloos, doch gisteravond ontdekt men in het bosch een man, die zich daar op ver dachte wijze ophield. Het bleek te zijn den 56-jarigen zwakzinnige, die sinds eenigen tijd te Ede woont. Hij legde een volledige bekentenis af en zal ter beschikking van de istitie worden gesteld. TWEE BOSCHBRANDEN BIJ EMMEN. Gistermiddag omstreeks drie uur is brand uitgebroken in de staatsbosschen onder Noordbarge nabij Emmen. Personeel van het staatsboschbedrijf, de brandweer uit Emmen en een groot aantal omwonenden konden het vuur door krachtig ingrijpen bedwingen waardoor de omvang van den brand in dit eenige honderden H.A. groote boschcomplex beperkt bleef tot vijf H.A. jong bosch met gemengde beplanting. Gisteravond tegen zeven uur werd op nieuw brand gemeld, nu in de bekende Em mer dennen, een der meest gezochte uit spanningsoorden van het Noorden. Opnieuw was de brandweer met boschpersoneel en een zeer groot aantal bewoners van Emmen ter plaatse om het vuur te bestrijden. Dank zij het feit, dat de sterke Oostenwind tegen den avond was gaan liggen, kon men hier het vuur spoedig meester worden. Een halve H.A. vijftienjarig dennenbosch is verbrand. Weest voorzichtig met vuur In bosch en heide. Provinciaal Tïieuws De eigenaren stellen een prijs vast. Drukbezochte vergadering. Voor de Dinsdagavond in het lokaa) van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude gehouden vergadering van ingelanden van de banne Zuidscharwoude, wier land noo dig zal zijn voor den aanleg van een proef- polder aan de Oostzijde van deze gemeente, was een groote belangstelling. Er waren pl.m. 60 personen aanwezig. De vergadering werd geleid door den heer S. de Boer Kz., die allen hartelijk verwelkomde en zeide, dat de commissie zich niet ontveinst dat deze vergadering een ernstig karakter kan dragen. Het gaat over onze broodakkers. Naar aanleiding van de mededeeling van gedeputeerde Kooiman, dat niemand gedu peerd zou worden, meende ieder, dat een behoorlijke prijs zou worden betaald welke gedachte nog versterkt werd toen men de prijzen hoorde, welke in den Westpolder wer den betaald. Als de Oostpolder naar ver houding werd uitbetaald zou men tevreden zijn geweest. De taxateurs hebben vergeten, dat men hier niet met gemeten land, maar met land en water te doen heeft. Bovendien was de taxatie te laag. In de Westelijke polder waren de prijzen van 2100 tot 2300 per H.A., in de Oostpolder 2600 f 3300. Dit zou wel juist zijn, wanneer het om hetzelfde land ging. Nu wordt het land van den Oostelijk en polder echter te laag be taald. Hierdoor heeft 95 pCt. van de eigena ren niet geteekend bij de vertegenwoordi gers van Ged. Staten. De voorzitter herin nerde aan het onderhoud, dat hij in Maart met Ged. Staten heeft gehad, toen hem ge vraagd werd een commissie van belangheb benden te benoemen om daarmede te ver gaderen. Dit is geschied. In de hierna ge houden vergadering met gedeputeerden Kooiman en Michels is medegedeeld, dat de prijs te laag was. Ged. Staten waren echter van meening, dat de prys wel goed was. In die vergadering is over hertaxatie gespro ken, hetgeen in overweging werd genomen, wanneer de belanghebbende eigenaren een lijst teekenden, waardoor zij verklaarden met de hertaxatie genoegen te nemen, hoe dit ook uitvalt. De voorzitter had gedacht, een commissie van 5 samen te stellen, 2 uit belanghebbenden, 2 uit Ged. Staten en een buitenstaander. Ged. Staten hadden liever, dat de kantonrechter een commissie be noemde. Het is echter ernstiger, dat geteekend moet worden, voor hetgeen men niet weet. De commissie gevoelt hier niet voor, aange zien er dit gevaar in schuilt, dat wanneer de taxateurs ter plaatse niet bevoegd zijn, de taxaties te laag zijn. De prijzen moeten zijn voor land en water, zooals hier altijd land wordt verkocht op verkoopingen. Daarom is de prijs voor land alleen te laag. Bij de hierna gevoerde besprekingen werd besproken of hier van arbitrage of van her taxatie sprake is. Er werden bezwaren geuit tegen het zoo zonder meer teekenen. Her taxatie kan ook tot gevolg hebben, dat de prijzen nog verslechteren. Als er arbitrage plaats vindt tusschen het aanbod van Ged. Staten en dat van de eigenaren, zouden dc prijzen in ieder geval niet lager worden als nu. De voorzitter meende, dat er hertaxatie zou geschieden, hetgeen door anderen werd onderschreven, doch ook waren er die had den begrepen, dat het arbitrage zou zijn. Na eenige besprekingen besloot de ver gadering, niet te teekenen voor hetgeen men niet weet. De voorzitter zeide, dat de commissie wil voorstellen aan Ged. Staten, een nieuwe taxatie te houden en daarvoor 2 uit de be langhebbenden aan te wijzen, die hier goed bekend zijn. Met twee vertegenwoordigers van de provincie, die tesamen een onpar tijdig voorzitter aanwijzen. De commissie meent den prijs voor het land te moeten bepalen op een basis van 40 per Are voor land en water, waardoor een variatie kan ontstaan van 35 tot 45. Daarmee is het land niet betaald, doch dat kan men niet verwachten. Men wil iets aan Ged. Staten, aanbieden en daarvoor een lijst laten teeke nen. Eén der aanwezigen zeide, zijn land niet te willen missen, hetgeen volgens de voor zitter niet aan de orde was. De voorzitter zeide, dat behalve dezen basisprijs een ver goeding van 10 per Are moet worden ge vraagd, omdat velen dergelijk land niet meer terug kunnen krijgen. Tegen dit samenvoegen van de belangen van eigenaren en gebruikers werd gewaar schuwd. De voorzitter antwoordde, dat hier over nooit is gesproken met de belang hebbenden. In den W. polder is 2 per Are aangeboden, meende de voorzitter. Er zijn reeds verschiller.de tuinders die tegen deze prijzen een geldelijk offer brengen. Gewaarschuwd werd tegen het vastleggen van een bedrag voor bedrijfsschade. Men moet gewoon vastleggen, dat de schade vergoed moet worden. Men klopt bij Ged. Staten aan doovemansooren, meende de heer Du Burck. Nadat nog eenige heeren over dit samen voegen hebben gesproken, werd het voor stel van den voorzitter aangenomen. Aangezien door Ged. Staten is gezegd, dat tot onteigening zal worden overgegaan, wanneer men het land niet afstond, stelde de voorzitter voor, dat wanneer het onver hoopt eens zoover mocht komen, de kosten, welke voor een of twee veel te hoog zouden worden, gezamenlijk te dragen en ponds pondsgewijze te betalen. Hiertegenkwam een bezwaar van het kerkbestuur, dat niet procedeeren mag. De commissie stelde na eenige besprekin gen voor, de proceskosten van hen, die geteekend hebben, gezamenlijk te dragen. Men besloot, alvorens tot een proces wordt overgegaan, de kwestie eerst te zullen bespreken. Daarna sluiting. Onderhandsche verkoop. Het woonhuis met erf en garage van mevrouw de wed. A. B. Hermes alhier is bij onderhandschen verkoop aangekocht door den heer P. van Langen Cz. te Heer- hugowaard, Noord. 285. Men zag hem bijna altijd samen met Rita, die sinds zijn komst helemaal was opgefleurd. Zo gingen weken en maanden voorbij, totdat men op een goeie dag de Spaanse grens hai' bereikt. Het gelukte Rinaldo om in een donkere stormachtige nacht onpgemerkt de douanen te pas seren. 286. „Zover zyn we nu gelukkig, zei Peter, terwijl Flip op zijn schouder zat te wippen van plezier. „Nu moeten we goeie oude Sint proberen te vinden Oo Rita was blij en hoopte dat ze maar gau weer bij pappie en mammie zo

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7