De felle brand te Avenhorn JUnmieuuis EEN RUÏNE HEILOO BERGEN PETTEN OUDORP De auto snelt met een vaartje van om en bij de 100 K.M. langs de geasfalteerde wegen door ons mooie polderland. Wij heb ben haast, want over ruim een uur gaat de krant ter perse en dan moet er een verslag in staan van den grooten brand in Avenhorn. Wij hebben geen oog voor de ontwaken de lente; wij zien niet het ontluikende groen op de akkers, wij denken niet aan de ruime vergezichten; wij bewonderen niet de watermolens, wijhebben haast. En wij turen naar één bepaalde richting: daar ergens voor ons moet Avenhorn lig gen, waar de roode haan kraait. Weldra zien wij dichte rookwolken en enkele minuten later ontdekken wij ook de oplaaiende vlammen, op een, twee, drie plaatsen! En als wij nog naderbij komen, blijkt ons, hoe het dorpje geteisterd wordt. Er staat een harde wind, die de vonken- zee precies over het dorp drijft. En daarin schuilt het gevaar. Want verschillende wo ningen en vrijwel alle boerderijen hebben rieten daken, zijn dus licht brandbaar. Dan stopt de auto. We zijn er. En in hoogstens tien minuten hebben wij een overzicht gekregen. Nog brandt het over al, nog werken de spuiten van Avenhorn, Oudendijk, Ursem en Berkhout op volle kracht, terwijl die van Hoorn in reserve gehouden worden. Maar er valt niets te redden; het is alleen mogelijk om uitbrei ding van den brand te voorkomen. Wij hooren, hoe jongens een vuurtje ge maakt hebben en hoe plotseling de stal van het hotel „Avenhorn" vlam vatte. Met al de gevolgen van dienEn wij zien, hoe het groene klimop, dat het oude café-res taurant bekleedde, vernield wordt, hoe al les door het vuur verteerd wordt. En we rennen naar de telefoon en geven het verslag door, zooals de lezers dit gele zen hebben in de krant van gisteren. Duizenden guldens bedraagt de schade. Gelukkig, dat er verzekeringsmaatschap pijen zijn! Een paar foto's. Intusschen hebben wij ons kiektoestel gericht op de branden. Het resultaat er van ziet men hier. Allereerst is daar een foto van het oude hotel en als men daar naast de ruïne ziet, dan spreken deze foto's duidelijker dan lange zinnen. Echter, de ruïne-foto werd genomen om half drie. Een half uur later waren ook de nog staande muren ingestort Foto's als deze spreken een duidelijke taal! 65 JAAR GETROUWD. Op 17 Mei a.s. zal het echtpaar D. Vos te Callantsoog 65 jaar getrouwd zijn. De heer Vos, beter bekend als „ouwe Dirk" is 38 jaar verbonden geweest aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij, eerst als lid van de reddingboot bemanning, later als vuurpijlrichter. Hij is nu 89, zijn vrouw 91 jaar. In 1860 kwam Vos op 21-jarigen leeftijd by de reddingboot. Zijn eerste redding maakte hij mee op 25 April 1870 bij hei vergaan van het zeilschip „Navigator" waar- bü e en man werd gered. Toen volgde een reeks van strandingen en reddingen, in to taal 9, waarbij in het geheel 58 menschen werden gered. Tweemaal is Vos uit de reddingboot ge slagen. Eenmaal bij de stranding van een schip van de K.N.S.M., de „Mars". Zijn ka meraden konden den redder voor een ver drinkingsdood behoeden. De tweede maal was gedurende een oefening. De boot was te licht bemand en met een grondzee stootte de boot haar neus en kon niet vlug genoeg weer opkomen. Allé inzittenden geraakten bewusteloos onder de roeibanken. Van den wal af konden allen gered worden. REKENING VAN NOORDHOLLAND OVER 1936. De rekening over 1936 van de provincie Noordholland is verschenen. De gewone in komsten bedroegen 31.249.520, de gewone uitgaven 29.761.521; de gewone dienst sluit dus met een batig saldo van 1.487.998. De 20 opcenten op de hoofdsom der be lasting op de gebouwde eigendommen heeft 112.348 meer opgebracht dan de raming en de 20 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendom men hebben 8600 meer opgebracht dan de raming. De opbrengst van de 20 opcenten op de hoofdsom der rijksinkomstenbelas ting bleef echter 17.315 beneden de ra ming. De Rustende Jager wordt gemoderniseerd. Mevr. de wed. C. Nap-Brouwer, eigena resse van „De Rustende Jager", heeft de zaak overgedaan aan haar broeder, den heer C. Brouwer. De zaak wordt gemoderniseerd en bij de eischen des tijds aangepast. Nog niet naar Duitschland. Naar we vernemen hebben zich meerdere personen vrijwillig voor Duitschland opge geven, doch voorloopig gaat nog niemand heen. Uit de bouwvakken zullen, vermoede lijk in Juni, meerdere personen voor uitzen ding in aanmerking komen. Ver. van Facultatieve lijkverbranding. Onder voorzitterschap van ds. Melchers hield bovengenoemde afd. Dinsdag haar eerste algemeene ledenvergadering. In deze vergadering werd het reglement, voor deze pasopgerichte afdeeling goedgekeurd. Ook werd nog gesproken over het maken van propaganda. Voorloopig werd besloten, de zen zomer een excursie te houden naar Westerveld, waaraan ook niet-leden kunnen deelnemen, tegen een kleine vergoeding. BOUW KOLONIEHUIS TE EGMOND. Het bestuur van de Ver. voor Christ. Ge zondheids- en Vacantiekoloniën in Neder land heeft aan Ged. Staten van Noordhol land verzocht te bevorderen, dat door de provincie een garantie wordt verleend voor de rente en aflossing van een geldleening, door de vereeniging tot een bedrag van ten hoogste 70.000 aan te gaan bij de Coöpe ratieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. Deze geldleening zal dienen ter bestrijding van de kosten van den bouw van een nieuw koloniehuis te Egmond aan Zee, ter ver vanging van het „Zeehuis" der vereeniging, dat niet meer aan de te stellen eischen vol doet en voor winterverpleging geheel onge schikt is. De kosten, gemoeid met den bouw van het nieuwe koloniehuis, dat 64 kinderen zal kunnen herbergen, worden geraamd op 100.000, waarvan de vereeniging een be drag van 30.000 uit eigen middelen zal beschikbaar stellen. Ged. Staten stellen den Staten voor de gevraagde garantie te verleenen. Service P.T.T. De P.T.T. heeft andermaal aan een on uitgesproken wensch van het publiek aan dacht gewijd door bij het postkantoor een tweetal postzegelautomaten aan te brengen. Werk opgedragen. Door den heer P. Zwaag alhier wordt het ondergrondsche net voor het G.E.B. aan gelegd bij het nieuwe weggedeelte van den rijksweg tusschen de Kerklaan en den Sta tionsweg, De a.s. Nat. Reclasseeringsdag. „Het plaatselijk comité voor den Nationa- len Reclasseeringsdag te Bergen verzoekt ons te melden, dat het ophalen der enve lopjes met bijdragen voor dit doel te Ber gen plaats vindt op Vrijdag 6 Mei a.s., en niet op Zaterdag, zooals in de huis aan huis verspreide circulaires staat aangegeven. Men wordt beleefd verzocht Vrijdag ochtend de envelopjes met bijdragen gereed te willen leggen, opdat de taak voor de me dewerksters, die voor dit liefdewerk geheel belangeloos haar vrijen tijd offeren, zoo licht mogelijk wordt gemaakt. Het comité hoopt van ganscher harte dat deze actie ondanks de slechte tijden een financieel resultaat zal afwerpen, waarop Bergen trotsch kan zijn!" Postduif. Bij den heer J. Timmerman alhier is komen aanvliegen een postduif, gemerkt Holland 4672 en U 92. Jubileum burgemeester. Heden herdenkt de heer W. Bos, burge meester dezer gemeente, den dag dat hij 12'A jaar geleden werd beëedigd en geïn stalleerd in die functie. Bij Kon. besluit van 23 Oct. 1925 werd hij tot burgemeester benoemd als opvolger van zijn vader, ter wijl de beëediging en installatie plaats had den in de raadsvergadering van 5 Meid.a.v., in welke vergadering hij tevens benoemd werd tot gemeente-secretaris. Ofschoon dit jubileum op wensch van den jubilaris niet tot een openlijk feestbetoon zal worden gemaakt, heeft de gemeenteraad toch gemeend, dat van zijn kant eenig officiëel cachet aan dien dag moest worden verbonden. Des avonds wordt dan ook een buitengewone raadsvergadering gehouden en zal de jubilaris in intiemen kring wor den gehuldigd. Dit laatste nu is goed gezien en 't doet vooral in deze tijden weldadig aan, dat eenv dusdanig lichaam zich opmaakt om zflh voorzitter bij zijn koperen ambtsjubileum te huldigen. Ongetwijfeld zijn daar ook alle redenen voor, want wanneer ooit een periode van burgemeester zijn moeilijk is geweest, dan is het wel de periode, die deze functionnaris thans heeft meegemaakt. De gemeente, die tot heden hai£ zalfetandig- heid op financiëel gebied heeft weten te behouden, is een geheel andere dan een gewone plattelandsgemeente, omdat op haar grondgebied een stadswijk is gebouwd, waar andere voorschriften moeten gelden dan die, welke voor het platteland geschikt zijn. Ongetwijfeld is het besturen van een zoodanige gemeente soms moeilijk en geeft vele eigenaardigheden, welke een grootere mate van voorbereiding en bestudeering eischen. Burgemeester Bos, die steeds de eenvou dige burgervader is gebleven, die hij was bij de aanvaarding van zijn functie, heeft nu 12 jaar de gemeente Oudorp bestuurd. Wij feliciteeren hem gaarne met dit jubi leum en wij wenschen hem nog jaren aan het hoofd dier gemeente. „Eenvoud kenmerkt het ware" zegt een mooi Hollandsch spreekwoord en dit is zeer zeker ook hier toepasselijk. Veel zal in intiemen kring worden geme moreerd, wat hier niet kan worden neerge schreven, doch wij twijfelen niet of uit aller mond zal de wensch weerklinken „Ad muitos annos". Ingekomen personen. N. Mul, N.H., huishoudster, Friescneweg E 46, van Schagen. A. Hemels, R.K., in strumentmaker, en echtg., Kievitstraat E 11, van Alkmaar. G. Lute, R.K., slager, Hee- renweg A 62, van Castricum. J. Harre- veld (wed. S. Parma), N.H., zonder, Frie- scheweg E 8, van Zuidscharwoude. D. Blom, N.H., zonder, en echtg., Westerstraat A 106, van Soerabaja (N.I.) R. J. B. Pelt, R.K., boerenknecht, Heerenweg B 3, van Spanbroek. A. Mazereeuw, geen, banket bakker, en echtg., Kievitstraat E22, van Alkmaar. J. Koen, G.K., bediende wasch- inrichting, en echtg., Burg. G. Bosstraat E 44, van Alkmaar. J. J. Schermerhorn, N.H., zonder, Friescheweg E1, van Haarlem. J. Seijts, R.K., dienstbode, Westerstraat A 78 van Wognum. G. Langeveld (echtg. van K. Piepenbroek), N.H., zonder, Friescheweg E 38, van Medemblik. Jac. Groen, N.H., tuinbouwer, en echtg., Heerenweg B 36, van Sint Pancras. K. Piepenbroek, Rem., kan- I toorbediende, Friescheweg E 38, van Alk- maar. Vertrokken personen W. A. Kolmans, geen, zonder, en gezin, van Burg. G. Bosstraat E 30, naar Alkmaar. M. Schot, R.K., zonder, van Friescheweg E 43, naar Haarlem. V. van Lienen en A van Lienen, N.H., zonder, van Munniken- weg E 25f, naar Alkmaar. Cath. Bruin, R.K., ouvreuse, van Friescheweg E 12, naar Heiloo. Th. J. Stadegaard, R.K., huisbe waarder, en echtgenoote, van Heerenweg A 34, naar Haarlem. E. M. Grootjes, R.K., dienstbode, van Noordervaart D 29, naar Z.- Scharwoude. J. G. Pranger, geen, koop man in muziekinstrumenten en rijwielen, en gezin, van Kanaaldijk E21, naar Alkmaar. Th. J. de Waard, R.K., grondwerker, van Schermerdijk D 14, naar Alkmaar. S. K. Homma, E.L., zpnder, van Schermerdijk D 14, naar Alkmaar. W. Nestra, N.H., zon der, van Friescheweg E24, naar Alkmaar. C. Rijkers, R.K., bakker, van Ooievaar straat E 27, naar Beverwijk. F. W. Pronk, R.K., spoorarbeider, en gezin, van Kievit straat E 38, naar Alkmaar. „DE DERTIENDE STOEL" IN VICTORIA-THEATER. Nog niet lang geleden was „De Dertiende Stoel" het typische „Septemberstuk" voor vrijwel alle schouwburgen der wereld: in de tropische atmosfeer van Calcutta zijn twaalf menschen bijeen. De dertiende, een oude dame, leidt een spiritistische seance. Een kreeteen dier twaalf is vermoord, een dier twaalf moet het gedaan hebben. In een weergaloos knappe psychologische analyse, afgewisseld met de in deze omge ving te verwachten motieven van haat, liefde, Hindoe-mystiek en bovennatuurlijke invloeden, wordt dit mysterie ontrafeld. Een tweede seance wordt gehouden,- door de oude moeder wier dochter van den moord verdacht wordt. Het behoeft geen betoog, dat dit offer van de moeder beloond wordt, dat de dochter er in slaagt, zich van de op haar rustende ver denking te bevrijden en dat onder den druk dier psychologische spanning de ware moordenaar in de kamer ontdekt wordt. Het mes, dat dreigend boven het glazen plafond schittert, valt naar beneden... Bayard Veiller is de spoedig beroemd geworden schrijver van deze knap gebouw de detective-thriller. Metro Goldwyn Mayer heeft haar thans verfilmd en George Seitz, de regisseur, heeft terstond begrepen, dat een dergelijk gegeven uiterst geraffineerd samenspel vereischte: geen rol is dan ook door statisten bezet, het is een film geheel zonder „extra's", het is een „ensemble film", waarin Dame May Witty, Lewis Sto- ne. Madge Evans, Elissa Landi, Janot Boecher, Thomas Bock en niet te vergeten die eminente acteur, die in Marguerite Gauttier naast Garbo den Baron de Var- ville vertolkte, Henry Daniell, allen tesamen de hoofdrollen vervullen. Een film, die ongetwijfeld een ruime be langstelling verdient. „ZIJN LAATSTE STRIJD" IN CITY. „De avondpost" schrijft over deze film: „Zijn laatste strijd" is een sterke film in meer dan een opzicht. Wanneer men weet dat de regie in handen was van Michael Curitz, die als een der grootsten van Holly wood beschouwd wordt, vooral sedert zijn inderdaad bewonderenswaardige „charge v. d. lichte brigade", dan zal men zich niet over het hooge peil waarop dit werk als film staat verbazen. „Zijn laatste strijd" is inderdaad een film, die door de geraffineerde wijze waarop zij gemaakt is, den toeschouwer van het begin tot het einde boeit, en in spanning houdt. Daar Curitz verder de beschikking had over eersterangs acteurs als Edward G. Ro- binson, en Bette Davis die met deze film op de Venetiaansche Biennale opnieuw de prijs won als de beste actrice van het jaar was het te verwachten dat ook deze nieuwe film zijn talent geen oneer zou aan doen. Een in haar soort voortreffelijke film. „Het Handelsblad" spreekt zich als volgt uit: Edward G. Robinson maakt ^ijn specia liteit van dit soort rollen, de zelfbewuste bluffer die in de liefde teleurstelling onder vindt, speelt hij altijd met veel aplomb en Bette Davis is een volmaakte tegenspeel ster. Het debuut van Wayne Morris en Jane Bryan is al zeer gelukkig. „TANGO NOTTL'RNO" IN BIOSCOOP HARMONIE. Wanneer „Tango Notturno" de eerste film van Pola Negri na haar „comeback" zou zijn geweest, dan zou men in geestdriftige bewoordingen haar talent, haar spel, haar stem, haar temperament hebben kunnen loven Maar „Tango Notturno" is reeds de vierde en „Mazurka" was de eerste na haar wonderbaarlijke terugkomst en daar om moet die geestdrift helaas ietwat ge temperd worden. In „Tango Notturno" genieten wij weer van haar gaaf spel, haar boeiende verschij ning, haar fraaie donkere stem. Doch wij hebben haar nu reeds vaker in een rol ge zien, lachend als gelukkige echtgenoote, huilend als wanhopige moeder, schrikkend als gefolterde vrouw en wegterend als verlatene. En hoewel al deze verschillende sentimenten, gespeeld, neeen gelééfd, door een begaafde actrice als Pola Negri den toeschouwer altijd weer vermogen te boei en, toch komt er onwillekeurig een ver langen op naar iets anders. Want haar groot talent stelt haar ook in staat ge tuige haar „Bovary" karakters weer te geven, die nu eens niet het eene na het andere op elkander lijken. Pola Negri als zangeres, Pola Negri als verliefde vrouw, Pola Negri als gelukkige moeder, Pola Negri als verscheurde, door niemand be grepen en door iedereen vavlatea iéai, da* alles in één film, ach, het is heel mooi en bewonderenswaardig, maar wij zouden haar liever weer eens anders willen zien. Daar wachten wij op. „Tango Notturno" is een ontroerend ver haar van diepe liefde en wreeden dood, van jalouzie en vriendschap, van wanhoop en geloof in de toekomst. Dit door Fritz Kirchoff uitmuntend geregisseerde werk bestaat eigenlijk uit drie deelen, en alle drie zijn zy even boeiend, hetzy door span ning, hetzij door ontroering, hetzy door het noodlot, en deze drie deelen zijn saamge- vlochten tot een gaaf en grootsch geheel, door een draad van mysterie en raadselen van een menschelyke ziel. HITLER TE ROME. Telegrafisch overgebrachte fntn T. T geDrachte foto van de aankomst van den Duitschen rijkskanselier Italiaansche hoofdstad. In gezelschap van den koning en Mussolini inspecteert Hitier de eerewacht. in de

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8