KAMER VAN KOOPHANDEL. De Sokol-bewegirig in Tsjecho-Slowakije. DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 5 MEI 1938. Stad en Om grim 0 Omzetbelasting en de heffing van directe belastingen. WIJLEN DE HEER J. RINGERS HERDACHT. Van de K. v. K. te Rotterdam was inge komen een afschrift van een door haar aan de directie der Ned. Spoorwegen verzonden adres, waarin gevraagd werd, om, nu he aantal stopplaatsen voor de treinen meer en meer beperkt wordt, de spoorwegabonne- SPORT Turn-organisaties op nationalen grondslag. Gymnastiek in volmaakten vorm. Gistermiddag kwam de K. v. K. en F in openbare ledenvergadering bijfen ten stad- huize, onder voorzitterschap van den heer w. A r n t z. Afwezig waren de heeren Rmgers (vacature), Blaauboer en Schmalz (laatstgenoemde met kennisgeving). De heer Ringers herdacht. Bij de opening sprak de voorzitter, terwijl alle aanwezigen zich van hun zetels verhieven, treffende woorden ter nagedach tenis van wijlen den heer J. Ringers, die naar hü herinnerde, lid der Kamer was ge weest van 4 April 1922 af, toen de reorgani satie der Kamers v. K. haar beslag had ge kregen. Het werk in de Kamer was hem lief en bij uitstek toevertrouwd. Als man van helder verstand en met doortastend karak ter, heeft hij zich vooral als voorzitter van de Verkeerscommissie en van de Financieele commissie zeer verdienstelijk voor het be drijfsleven gemaakt. Zijn kennis van zaken, zijn gezond oordeel, deden waarde hechten aan zijn woorden, waarnaar zoo gaarne werd geluisterd. Alhoewel er groot verschil was tusschen zijn levensbeschouwing en die van vele andere leden, leidde dit nimmer tot eenige verwijdering. In Jan Ringers verloor de gemeente Alk maar een harer beste zonen en de Kamer rouwt over het groote verlies van een harer kundigste, ijverigste en populairste leden, een man, die zijn plicht op voorbeeldige wijze heeft gedaan. Het bedrijfsleven is hem dankbaar voor zijn vele, goede werk. Moge ons aller vriend Jan Ringers rusten in vrede! De heer Grondsma dankte als vriend voor deze hartelijke woorden. De Friesche brug en de vlotbrug. Ingekomen waren brieven van de N.V. Vereenigde Brandstoffenhandel, van de N.V. N. Timmerman's graanhandel en -maalderij en van de N.V. S. Krom te Alkmaar, waarin werd verzocht te bevorderen, dat er spoedig een aanmerkelijk verbetering zal tot stand komen in de oeververbindingen over het Groot-NoordholL kanaal ter plaatse van de Frieschebrug en de vlotbrug. De heer Gr o n d s m a deelde mede, dat B. en W. en de raad overtuigd zijn van de onhoudbaarheid van den bestaanden toe stand. Hoewel reeds jaren de zaak aanhan gig is en zoowel het rijk als de gemeente gaarne verbetering willen, blijft de oplos sing hangen op het nog steeds niet toestaan van een bijdrage door de provincie. En juist dit is een voorwaarde, waaraan het rijk blijft vasthouden. De voorzitter herinnerde eraan, dat reeds by den bouw van de Frieschebrug er op gewezen, dat zij te smal zou worden menten ook geldig te doen zijn op de door de A. T. O. (een dochteronderneming der N. S.) geëxploiteerde autobusdiensten en tevens te overwegen eenzelfde regeling tot stand te brengen met andere autobus- of tramondernemingen, die met de Spoorwegen gelieerd zijn. Eventueele financieele offers, welke de Spoorwegen zich daartoe zouden moeten getroosten, achtten adressanten ge rechtvaardigd, omdat zij de tariefsverlaging zouden vervangen, waarop de houders van abonnementen anders huns inziens aan spraak zouden kunnen doen gelden. Zy wezen er nog op, dat in Duitschland een soortgelijke regeling bêstaat als nu gevraagd werd. De heer K o 1 s t e r zei, dat in verschil lende commissies van den Spoorwegraad al over deze abonnementen-kwestie is ge sproken. De Spoorwegen willen echter van een verlaging der prijzen niet weten. Alleen is de directie nog bereid pogingen te doen om gedaan te krijgen, dat de A. T. O. reductie geeft aan houders van abonnementen, maar zij wil geen moeite doen om het zelfde te bereiken bij andere autobus-ondernemingen. De heer L i n d deelde mede, dat verschil lende busdiensten in Friesland reeds een reductie geven aan houders van abonne menten en hij vertelde voorts dat de K. v. K. te Rotterdam nog gegevens verzamelt, waarna zij deze in een nieuw adres zal kenbaar maken. Besloten werd tot zoolang met een be slissing op het thans ingekomen adres te wachten. Het handelsonderwijs. De K. v. K. te Amsterdam heeft d.d. 12 April aan den minister van onderwijs een adres verzonden, waarvan zij aan de Kamer v. Holl. Noorderkwartier een afschrift deed toekomen. Adressante komt in haar uit voerig adres tot de conclusie, dat in de huidige regeling van het economisch onder wijs te zeer naar uniformiteit en centrali satie is gestreefd en te weinig rekening is gehouden met de bijzondere en op tal van punten gedifferentieerde behoeften van de praktijk. In het bijzonder de openbare handelsscholen met 5-j. cursus, eigenlijk H. B. S.-A, zullen door deze regeling minder in staat zijn te geven wat het zakenleven vraagt. In een tijdsbestek als nu, waarin het bedrijfsleven zich voor groote moeilijk heden geplaatst ziet. dient te worden ge zorgd, dat toekomstige dragers ervan zich deugdelijk daartoe kunnen toerusten. Niet aldus, dat ook verder zich voltrekt het nood lot, dat blijkbaar rust op het Nederlandsche onderwijs, n.1. dat welhaast elke reorgani satie neerkomt op een verzwaring van reeds overladen programma's, maar door diffe rentiatie, die de mogelijkheid open laat om het economisch onderwijs te doen beant- Met moeite is toen nog gedaan gekregen, dat woorden aan behoeften van maatschappij en zy althans nog iets verbreed werd. Alleen bedrijfsleven in zyn verschillende schakee- als Alkmaar veel wilde bijdragen, zou een dusdanige breedte kunnen worden verkre gen, dat een behoorlijke passage op de brug mogelijk zou zijn. De gemeente stelde zich echter op het standpunt en spr. vond dit zeer terecht dat het rijk het leggen van een behoorlijke brug geheel voor eigen rekening moest nemen, omdat het hier ging over een overgang over een aan het rijk zelf behoorend vaarwater. Sinds dien is de toe stand nog erger geworden. De gebrekkige vlotbrug is nog slechter dan die by Aker sloot en de Kooy. De heer Kr a m e r was van meening, dat de toegang tot Alkmaar uit de richting Heer- hugowaard nog slechter is geworden door de nieuwe brug over de Schermer ringsloot. Men kan nu slechts langs een omweg Alk maar bereiken. De voorzitter was het hiermee niet geheel eens, wel komt Oudorp meer ge ïsoleerd te liggen, zoodat de burgemeester dier gemeente eigenlijk via Alkmaar moet gaan om zyn dorp te bereiken. Met moeite is verkregen, dat er bij het Kerkepad nog een voetbrug zal worden gelegd. De weg van Heerhugowaard komt achter het Heiligland langs by de Frieschebrug, maar deze zelf is daarmee niet verbeterd. De heer Grondsma had tijdens de groote veemarkt van onlangs nog opge merkt, dat den heelen dag het verkeer daar erg in de war was. Herhaaldelijk hebben vele menschen meer dan een kwartier moe ten wachten alvorens de brug te kunnen passeeren. De heer Bonnet vroeg of het niet ge- wenscht was, dat de K. v. K. een verzoek richt tot Ged. Staten om te helpen een eind te maken aan den onhoudbaren toestand, desnoods zou er een deputatie kunnen wor den afgevaardigd om de zaak te bepleiten. De heer Grondsma sloot zich daarby "oe heer Valkerlng meende, dat de verkeerscommissie de zaak wel kan afwer Hierop werden de adressen in handen van die commissie gesteld. Een groet aan de marine. Devoorzitter bracht in herinnering de in de laatste dagen van verschillenden kant betoonde belangstelling voor onze ma rine, nu de oorlogsbodem »"Java punt van vertrek is naar Indie. Omdat dit heden Woensdag zou geschieden, stelde M voor om de opvarenden telegrafisch een goede reis te wenschen. Onder app aus werd aldus besloten. Opheffing stopplaatsen Spoorwegen. rmgen. De heer Kluitman lichtte dit adres breedvoerig toe, waarbij hij tot de conclusie kwam dat het verkeerd mag worden ge noemd met het handelsonderwijs te manoeu vreeren, zoodat hij voorstelde af te wach ten hoe de tegenwoordige regeling ten aan zien van de practijk werkt. Hij wenschte het schrijven in handen te zien gesteld van de onderwijscommissie, die het na bestudeering dan zou kunnen afdoen. Bij de verdere besprekingen bracht de heer Grondsma nog de handelsschool te Alkmaar ter sprake, ten behoeve waarvan hy een request zou willen verzenden, waar in erop wordt aangedrongen om haar weer tot 5-jarige te maken. Na nog eenige discussies werd besloten overeenkomstig het advies van den heer Kluitman, waarbij nog werd opgemerkt, dat de handelsonderwijs-commissie om herstel van de handelsschool zal kunnen vragen, indien haar dat gewenscht lijkt De wijziging van de omzetbe lasting. De K. v. K. te Den Haag heeft zich tot den minister gewend met een schrijven in verband met de omzetbelasting, naar aanleiding van de verhooging van het percentage der heffing, welke de minister overweegt. De adresseerende kamer is van meening, dat de omzetbelasting is ge worden een heffing, die veelal uit con- currentie-motieven of door een wijze van calculeeren, die in bepaalde branches gebruikelijk is, niet verhaald kan worden op den afnemer. Een verhooging van het percentage zou dus beteekenen een ver zwaring van de lasten op het bedrijfsleven. Bezwaren tegen de voorgenomen wijzi ging van de omzetbelastingwet zyn ook ingediend door de K. v. K. te Rotterdam. Hoewel zij met waardeering kennis nam van het uit het wetsontwerp sprekende streven naar voorkoming van ongelijkheid in den belastingdruk, merkt zij met leed wezen op, dat het ontwerp den algemeenen tendenz heeft om de verschillen te doen verdwijnen door verhooging van den druk op de tot dusver minder zwaar belaste punten. Ten aanzien van bepaalde onder- deelen der aanhangig gemaakte voorstel len brengt de Rotterdamsche Kamer dan enkele opmerkingen naar voren. Ten aanzien van deze zelfde materie had het Bureau der Kamer de voornaamste der voorgestelde wijzigingen samengevoegd tot een „nota", waarbij de beteekenis en de gevolgen ervan waren aangegeven. Daarbij werd ten slotte opgemerkt: „Hoewel dit niet met zooveel woorden in de Memorie van Toelichting wordt gezegd, zijn deze wijzigingen klaarblijkelijk niet in de eer ste plaats voorgesteld ter opheffing van de misstanden, uit de wet voortgevloeid, doch tevens om de opbrengst dezer belas ting te verhoogen, gezien de belangrijk hoogere uitgaven, waarvoor de regeering komt te staan. Bij het stellen van de vraag of onze Kamer zich tegen alle of enkele der voorgestelde wijzigingen dient te ver zetten, meenen wy, dat deze laatste om standigheid niet geheel uit het oog mag worden verloren. Het in een der vorige vergaderingen der Kamer naar voren ge brachte oordeel, dat de omzetbelasting bi het tijdstip van haar einde, nl. 1 Jan. 1939, geheel dierit te vervallen, acht het Bureau thans niet meer doorvoerbaar. Het is dan ook van meening, dat, indien de Kamer zich niet over de geheele lijn met het ontwerp vereenigt, enkel bezwaar zal moeten worden gemaakt tegen die wijzi gingen die een grooteren last op het be drijfsleven leggen zonder tegelijkertijd ernstige misstanden weg te nemen." Het Bureau meent zich dan ook alleen te moeten verzetten tegen: a. de voorgestelde bepaling, waarin de vrijstelling van de heffing van de omzetbelasting voor kleine fabrikanten-detaillisten wordt geschrapt en b. de verhooging van het bijzonder in voerrecht. Voorts wil het Bureau zich aansluiten by het adres der Haagsche Kamer, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen het voor nemen der regeering niet in het ont werp opgenomen om het bedrag der be lasting van 4 op 5 pet. te brengen. Na eenige bespreking bleken alle leden zich met dit advies van het Bureau te kun nen vereenigen, waarna besloten werd de meening der Kamer neer te leggen in een adres aan de Tweede Kamer en afschrif ten daarvan te sturen ook aan de leden dier Kamer. In hetzelfde adres zal dan ook worden opgenomen een adhaesiebetuiging aan het adres der vischrookersvereeniging De Eendracht te Monnikendam, waarin af schaffing gevraagd werd van omzetbelas ting op gerookte haring. Heffing directe belastingen. Ingekomen was een afschrift van een door de Rotterdamsche K. v. K. aan de Tweede Kamer gezonden adres naar aan leiding van het bij dat college ingediende ontwerp van wet tot aanvulling van de wet tot bevordering van de richtige hef' fing der directe belastingen. Het adres geeft eenige bezwaren ten aanzien van de nieuwe wettelijke bepalingen op het reser veeren door ondernemingen er. ter zake de beroepsinstanties tegen aanslagen van belastingplichtigen door de inspecteurs. De heer Kluitman, die deze kwestie grondig had bestudeerd, ging uitvoerig in op de positie, waarin de N. V. en de ven nootschap onder firma staan ten aanzien van de belastingheffing. In het nieuwe ontwerp is voor alle N.V.'s één algemeene regel voorgesteld, waarbij het afschrijven en reserveeren onder controle der belas ting-administratie wordt gebracht. De be zwaren hiertegen werden door spr. naar voren gebracht. Dit wetsontwerp bevat twee principes welke hij onvereenigbaar achtte. Uit de oude wet op de richtige hef fing der directe belastingen blijven be staan de sancties, die bestemd waren voor de „boosdoeners", maar zij worden nu om hooger belastingopbrengst te krijgen ook toegepast op personen, die geheel te goeder trouw zijn en alleen het ongeluk hebben aandeelhouder te wezen. Verder blijft de dividend- en tantièmebelasting van onverminderde toepassing, wat dus dubbele heffing beteekent. Een leemte is nog, dat van groote lichamen de aandeel houders niet of slechts ten deele bekend zijn. Wat er dan moet gebeuren, staat niet in de wet. Spr. concudeerde ten slotte, dat dit wetsontwerp noodzakelijk verwor- 1 pen moet worden ter voorkoming van rampen op financieel en monetair gebied. Men krijgt den indruk zoo zei hij dat de minister het zoo erg maakt om ten slotte de door hem geprefereerde winst belasting er door te krijgen. Deze, mits met afschaffing van de dividend- en tan tièmebelasting, is altijd nog beter dan deze beulswet. Na eenige bespreking vereenigde de Kamer zich met de meening van den heer Kluitman, waarop besloten werd dien overeenkomstig een adres aan de Tweede Kamer te richten. Uitgegane stukken. Bij vermelding van het aan de directie der Ned. Spoorwegen gezonden adres met bezwaren tegen de in de nieuwe zomer dienstregeling voorgestelde ochtend-snel treinverbinding AlkmaarHaarlemRot terdam en verder releveerde de secre taris de bezwaren tegen het een paar minuten vervroegde vertrek van dien trein uit Haarlem, zoodat de reizigers uit de richting Alkmaar niet meer de ochtend- beurs te Rotterdam vroeg genoeg kunnen bereiken. De directie der N. S. was doof gebleven voor deze bezwaren en had ze tot vier maal toe afgewezen, zoodat het Bureau der Kamer nog weer Dinsdag j.1. om verbetering had gevraagd, waarbij ge noegen zou kunnen worden genomen met een eenigszins vervroegd vertrek van den trein uit Alkmaar. Na rondvraag volgde sluiting der open bare vergadering. wesloot 27, naar Zaandam. J. J. Klaver, R.K., kweeker, van Westdijk 17, naar Orsett (Eng.) H. van Zwol, N.H., koopman in galanterieën, en gezin, van Oudegracht 46, naar Amsterdam. H. de Jong, geen, met selaar, en gezin, van Korte Landstraat 14, naar Castricum. R. Kaindl, R.K., dienst bode, van Koorstraat 15, naar Bloemendaal. B. Hieminga, Ger.K., kantoorbediende, van Mient 20, naar Amersfoort. W. Hei- dema, N.H., dienstbode, van Nieuwlander- singel 55, naar Leeuwarden. C. Vonk, geen, bankwerker, en gezin, van de Ruij- terstraat 43, naar Zaandam. W. Hieminga, Ger.K., vertegenwoordiger, van Mient 20, naar Amersfoort. M. B. C. Hake, R.K., dienstbode, van van Everdingenstraat 18, naar Delft M F. Franca, geen, journalist en Engelina Catharina Smit, coupeuse, van Fnidsen 113 a, naar Heiloo. N. Vlas Tjonk, z.b., geen, van Spoorstraat 71, naar Texel, Den Burg. M. E. A. Reijers, R.K., z.b., van Emmastraat 13, naar Amsterdam. M. W. E. van Es, R.K., z.b., van Kenne- merstraatweg 129, naar Bergen op Zoom. W. B. C. Veldman, R.K., dienstbode, van Nassaulaan 19, naar Oude Niedorp. B. M. MorsViëtor, geen, z.b., en kinderen, van Bisschop Bottemannestraat 19, naar Bergen. G. J. Bakker, R.K., dienstbode, van Nas saulaan 19, naar Hoorn. E. C. Rus, geen, dienstbode, van Ropjeskuil 34, naar Amster dam. C. W. Rocls, N.H., huishoudster, van Emmastraat 65, naar Schiedam. C. Jonker, Rem., muziekleeraar, en gezin, van Kennemerstraatweg 63, naar Schoorl. B. Reitsma, D.G., z.b. en echtg., van Spoorstr. 46, naar Hallum. H. Bos, N.H., onderwij zer o.Lo., van Lindenlaan 88, naar Bever wijk. K. van der Woude, geen, dienst bode, van Nieuwlandersingel 55, naar Leeuwarden. M. K. H. Pruimboom, geen, ass. huish., van Koorstraat 11, naar Anna Paulowna. INGEKOMEN PERSONEN. K. A. Appelman, geen, fabrieksarbeider, Kooltuin 13, van Schoorl. F. M. A. Stade- gaard, R.K., kantoorbediende, en gezin, Rembrandtstraat 48, van Heiloo. E. Ste- nekes, geen, h. i. d. huish., Stationsstraat 70, van Baarderadeel. V. Dijkstra, geen, z.b. Eikelenbergstraat 1, van Zaandam. Wed. C. Swager, N.H., Houtweg 6, v. Oud karspel. A. A. Koppe, N.H., vertegen woordiger, Stationsstraat 82, van Rotterdam. G. Vlottes, geen, bankwerker, Spoorstraat 56, van Castricum. T. M. Harms, geen, echtg. van K. Erenstein, Langestraat 96a, van Groningen. J. Jansen, R.K., dienst bode, Spoorstraat 64, van Harenkarspel. W. M. du Chattel, geen, rijksinspecteur werkverschaffing, Nassauplein 42, van Was senaar. A. L. L. Baars, R.K., dienstbode, Nassaulaan 16, van Bergen. R. Kok, N.H, dienstbode, Paul Krugerstraat 8, van Den Helder L. Boon, N.H., gehuwd met A. Kalis, Snaarmanslaan 24, van Schermer- horn. H. J. Rits, R.K., zonder beroep, Snaarmanslaan 115, van Bunde. M. Hoekstra, geen, verpleegster, Wilhel- minalaan 11, van Castricum. A. M. Rus, N.H., echtgenoote van H. J. Kokkes, Lange straat 63, van Heiloo. T. J. de Waard, R.K., grondwerker, woonschip Oudegracht, van Oudorp. H. Spijker, R.K., echtgenoote van F. J. Wildenburg, Dr. Schaepmanstraat 17, van Coevorden. C. Koster, geen, as sistent-accountant, Dahliastraat 13a, van Heerhugowaard. A. Schouw, geen, echt genoote van C. Koster, assistent accountant, Dahliastraat 13a, van Sint-Pancras. W. Nestra, N.H., zonder beroep, Friescheweg 40, van Oudorp. H. Franse, R.K., dienst bode, Nieuwlandersingel 70, van 's-Graven- hage. C. in 't Veld, geen, ingenieur Rijks waterstaat, en C. H. W. M. Jonkheer, Rem, en zoon, geen, Bergerweg 142, van Vught. F. W. Pronk, R.K., spoorwegarbeider, en echtgenoote en kinderen, Dr. Schaepman- kade 23, van Oudorp. W. Kerkmeer, N.H., adj. commies P. T. T., en echtgenoote, Comansstraat 24, van 's-Gravenhage. S. Santin, R.K., ijsbereider, en echtgenoote en dochter, Schoutenstraat 10, van Italië. J, G. Pranger, geen, koopman in muziekinstru menten en rijwielen, en echtgenoote en kin deren, Spoorstraat 76, van Oudorp. L. Sallem, N.H., en echtgenoote, geen, Jan van Scorelkade 69, van Den Helder. P. Faber, geen, stucadoor, en echtgenoote, N.H., Vogel zang 20b, van Heerenveen. VERTROKKEN PERSONEN. A. Mienis, N.H., monteur, van Boezem singel 41, naar Twisk. G. L. Pauw—van der Glas, geen, z.b., van van Houtenkade 24, naar Curagao. D. de Jongh, N.H., schil der, van Bloemstraat 14, naar den Helder. D. Swagerman, N.H., huishoudster, van Stationsweg 50, naar Venhuizen. Wed. H. Kops, R.K., z.b„ en kinderen, van Hooftstr. 45, naar Haarlem. A. Schilder, R.K., huishoudster, van 2e Tuindw.str. 23a, naar Heerhugowaard. A. Butter, N.H., melk- controleur, van Helderscheweg 25, naar Schagen. J. Vroegindewey, geen, ass. ac countant, en echtg., van Kennemerstraatweg 40, naar Heiloo. C. G. Hoogland, R.K., z.b., van Laat 171, naar Delft. Wed. A. Sijperda, geen, z.b., van Schoutenstraat 20a, naar Schoorl. J. Kuiper, N.H., z.b., van Juliana van Stolberglaan 7, naar Baarn. A. M. Fleskens—Dolle, R.K., z.b., van Nieu- (Van een specialen correspondent). Nog slechts een kort oogenblik en... u bent van mij verlost. Wat ik u hier vertellen wil, heeft en ik prijs mij gelukkig niets met politiek te doen. Ik wil u het een en ander in groote lijnen vertellen over die bekende Sokol-beweging, die men in alle Slavi- schen landen vindt. Deze beweging, die in Tsjecho-Slowakije een zeer groote vlucht heeft genomen en tot welker ledental o.a. ook minister Krofta be hoort, werd in 1862 gesticht. De man, wiens naam daaraan is verbon den gelijk die van den heer van Gent aan van Loos, was een zekere dr. Mirislav Tyrs, een universiteitsprofessor in de schoone kunsten. Het doel dezer beweging was om bet Boheemsche volk de Tsjechen die destijds onder Oostenrijk stonden als schoonste geschenk te geven verhooging der lichamelijke kracht en ook hun moreel tot zoo groot mogelijke hoogte op te voeren. Een politiek streven was zoo werd mij verteld aan deze beweging te eenen- male vreemd. Of dat nu wel precies zoo is, zij bescheidelijk daargelaten, maar in elk geval op den voorgrond stond het niet en staat het ook nu niet. Velen hebben deze beweging vergeleken met de Duitsche S.A. en S.S. Zij hebben er derhalve een militair karakter aan gegeven, maar wie zoo den ken, vergissen zich. Intusschen is een goed getraind lichaam ook in tijden van oorlog een conditio sine qua non en wie deze dames en heeren bij hun oefeningen ziet, zal moeten erkennen, dat het alles gaat ge lijk de Duitscher het pleegt uit te drukken „wie aus einem Guss". Een bevel, een ruk, een beweging, het is magistraal en deze oefeningen door tienduizenden turners en turnsters tegelijkertijd uitgevoerd, zijn ma gistraal. Men ziet zelfs in het Derde Rijk geen beter turnen en dat wil wel het een en ander zeggen. Gaan wij nu met het begin door, dan moet ik er op wijzen, dat in den beginne deze beweging niet een hartelijk „wees wel kom" toegeroepen werd. Men stond er van verschillenden kant een tikkeltje wan trouwend tegenover. De nationale gedachte, ziet u.... dat was aan die minder vrien delijke ontvangst niet gansch en al vreemd. De beweging was bij haar geboorte klein dat is overigens niets nieuws, want ik heb nog nooit een pasgeboren kind als een flink uit de kluiten gewassen man gezien maar langzamerhand breidde de beweging zich uit, niet alleen in verschillende steden, maar ook in verschillende landen. Slavische landen, wel te verstaan. Ik noem o.a. de Polen en de Kroaten. Crises verzwakten de jonggeborene en toen in '82 het twintigjarig bestaan werd gevierd met het eerste Sokol-feest bleek het, dat deze crises niet in staat waren geweest de levenskracht te ondermijnen. Negenduizend turners in hun roode hemden met den daarover luchtig en losjes gewor pen grauwkleurigen mantel, met rijbroeken en hooge laarzen, trokken door de straten van het in feestdos prijkende Praag en als zy hun hand brachten aan de muts met de valkenveer gesierd, dan klaterde het ap plaus aan allen kant. De beweging was po pulair geworden In den beginne waren het enkel en alleen mannen, die den Sokol vormden, maar zeer spoedig werd een dames-afdeeling opgericht en bewees het zoogenaamde „zwakke ge slacht", dat men dit bijvoegelyk naam woord verstandig doet niet al te eng te in terpreteeren. Voor een Nederlander die denkt aan het zwakke vrouwtje uit Haar lem, dat den Spanjaarden met emmers ko kende olie begroette was dat goed ver staan van het woordje „zwak" zoo'n heksen toer niet. Edoch, deze vrouwen vertoonden zich in de eerste jaren enkel en alleen in de turnzalen en treden sinds 1901 ook in het openbaar op. Men kent natuurlijk verschil lende soort leden, leden die door geen religieuse grenzen worden gescheiden en waar ook de politiek geen rol speelde. Alleen „staatsfeindliche" elementen werden en wor den geweerd niet onbegrijpelijk, want wiens menschenliefde en gastvrijheid gaan zoover, dat hij zyn beul by zich thuis uit- noodigt? Men moet derhalve lid van de staatspartij zyn. En enkel en alleen Tsje- cho-Slowaken worden dan ook als leden aangenomen. Hoe staat het, informeerde ik, nu eigen lijk met het zoo vaak verkondigde militaire karakter? Dat ontbreekt, zei men mij. Vroeger zagen de Oostenrijkers er een soort van nationale armee in, maar daarvan was geen sprake. De leden zyn niet bewapend wat maar dat zei mijn verteller er niet bij natuurlijk nog niet wegneemt dat zij, als het erop aan komt, zeer wel met een geweer of een mitrailleur kunnen weten om te gaan. Ik moest, toen my dit alles verder werd verteld, onwillekeurig denken aan de organisatie der vrijmetselaars, doch kreeg ten antwoord, dat dit denken onjuist was. De leden komen uit de meest verschillende standen en er is een sterke band onder hen. Want niet wordt gevraagd waar men van daan komt of wie men is, het tegendeel derhalve als bij de gastvrije Grieken, die den gast de vraag plachten te stellen „vreemdeling wie zijt gij, waar komt gij vandaan en wie zijn uw ouders? en men noemt elkander broeder Bratr spreekt elkander aan met jij en jou en de groet der leden luidt „Nazdar", hetgeen in het Hol- landsch vertaald zooiets wil zeggen als: proost, of wanneer men den beker niet in de hand heeft, gegroet. Organisatorisch nu zit de zaak nu zoo in elkaar: Men heeft de scholieren, jongens en meisjes, leeftijd 614, de jongelingen, 14—18, men zou hier van de „jonge garde" kunnen spreken en dan de leden, de eigen lijke leden vanaf 18 jaar. Mannen en vrou wen. In het geheele land telt deze zeer po pulaire beweging ongeveer een klein half millioen leden; telt men de jeugd erbij, dan wordt het meer dan een millioen. Wie door het land trekt, ziet overal in de dorpen en steden kleine of grootere gebou wen staan, dat zyn de turnlokalen der So kol-beweging en daar wordt geregeld ge oefend. Want het turnen is en blijft de hoofdzaak, het is dan ook een turnbewe- ging op nationalen grondslag. Doch ook an dere sporten worden beoefend, ik noem athletiek, zwemmen, wintersport, paardrij den, schermen, roeien, speer- en discus- werpen, kogelstooten, kortom sport, gelijk wij dat verstaan. In Praag werd ik ontvangen in het mooie en groote gebouw, dat den naam draagt van Tyrsuv Dum, het Thyrshuis. Dat is het cen trum der organisatie. De verschillende ver- eenigingen vormen 52 „Gauen en die 52 Gauen vormen de Sokolgemeinde Union

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9