DE JRIUMPHATOR IN SMAAK FRANKENBERG ROOKT Agenda TRIUMPH KOFA 1 CENT VIPGINIA [i Stad ea Omgevin £aatste Aecichten Woninginrichting Talrif ke klaine geschenken. Tragisch geval te Kethel. Stappen van Frankrijk en Groot- Brittannië. Inzake concessies aan minderheden. EERSTE BLAD. Alkmaar, Vrijdag, DE KAASIVfARKT. Op de kaasmarkt was heden 108.000 K.O. aangevoerd, een behoorlijke hoeveelheid. De prijzen waren resp. 21.50 en 20.50 voor fabrieks- en boerenkaas en er wa» een matige handel. Zeer tot ons genoegen zagen wij et groote hoeveelheid geoliede kaas afkomstig van de fabriek Eensgezindheid te Wervers- hoof, welker directie ook het vorig jaar reeds toonde tot verfraaiing van het markt- beeld en daardoor tot het aantrekkelijker maken van de markt te willen meewerken. Door de fabriek Kennemerland uit Eg- mond-Binnen was eveneens geoliede kaas ter markt gebracht. Het is merkwaardig, hoeveel aantrekkelijker de kaas is na deze kleine bewerking te hebben ondergaan. Het aantal bezoekers was weer heel wat grooter dan een week geleden en het is wel te bemerken, dat de zomer en daarmee de reis- en vacantietijd in aantocht zijn. Er bestond groote belangstelling voor ruitertjes en klaroenblazer, waarvan de laatste, naar wij vernamen, juist op het moment suprème, om elf uur, zijn diensten heeft geweigerd. Van staking om hooger loon kan bij dezen houten stadsmusicus geen sprake zijn en het is te hopen, dat de directeur van Gemeente werken eens een mannetje in den toren zal laten klimmen om te kijken wat er aan onzen klaroenblazer hapert. Hedenmorgen werd de markt o.a, be zocht door een 70-tal Amerikanen, leden van de Garden Club. Het gezelschap kwam per trein en vertrok met een boot van de „Alkmaar Packet". Tevens bezochten 110 doktersvrouwen onze kaasmarkt. De gynae cologen hebben een congres in Amsterdam en hun echtgenooten hebben van de ge legenheid gebruik gemaakt een uitstapje naar Alkmaar te ondernemen. De dames hebben beschuitjes met kaas gegeten en waren er verrukt over, speciaal over de kaas natuurlijk. Van de zijde van V.V.V. wordt terecht geklaagd over den hinder, welke men daar ondervindt van voor het kantoorgebouw ge plaatste karren en wagens. De politie heeft de grootste moeite op dit drukke punt het verkeer in goede banen te leiden. Het zal, wanneer het weldra nog drukker wordt, zeker noodzakelijk zijn al deze obstakels naar een minder druk bezocht stadsgedeelte over te brengen. EEN DURE KOSTGANGER. Ruim een week geleden kwam hier een ongeveer 50-jarige man met een Joodsch uiterlijk zich bij den heer Wolf, voorganger der Joodsche gemeente vervoegen om diens bemiddeling te vragen bij het zoeken naar een kosthuis. Deze gaf hem toen een adres op en weldra was de onbekende onderdak. Hij vertelde, dat hij in onze stad en omge ving gedurende 7 maanden zou moeten wer ken: hij colporteerde n.1. met een zooge- naamden vonkversterker, die op auto-bougies wordt geplaatst. Gisteren kwam echter een groote, zij het ook onaangename verrassing. De familie, bij wie de vertegenwoordiger hij noemde zich de W. inwoonde, moest vroeg de deur uit. De kostganger had echter nog geen idee, om aan het colporteeren te gaan en bleef dus nog eenigen tijd thuis. Toen alles „veilig" was, sloeg hij zijn slag: hij stelde een uitgebreid onderzoek in, speurde op zijn gemak rond en vond o.m. een bedrag van 170 aan bank papier en verschillende gouden en zilveren sieraden en gebruiksvoorwerpen ter waarde van ongeveer f 180. De vriendelijke kost ganger beschouwde dit alles plotseling als zijn eigendom, pakte zijn bagage in en ver dween. 's Avonds wachtte de familie op zijn terug komst, maar weldra kreeg ze argwaan. En toen de vrouw des huizes vluchtig een on derzoek instelde, en haar geld en sieraden miste, begreep ze, dat de kostganger niet uit eigen wil zou terugkeeren. Toen werd de politie gewaarschuwd. En „eldra kon de recherche de identiteit vast- siellen: de kostganger moest een berucht Rotterdammer zijn! De vogel was echter gevlogen, zoodat de politie niets anders over bleef, dan de op sporing van den duren kostganger te verzoe ken. ZOMERPOSTZEGELS. Er zullen ook dit jaar weer zomerpostze- gels met toeslag voor cultureele en sociale doeleinden worden uitgegeven. De netto-opbrengst daarvan zal als volgt verdeeld worden: De helft voor cultureele doeleinden: voor opdracht op cultureel gebied; ter tegemoet koming in den huidigen nood der cultureele erkers. De andere helft voor sociale doeleinden: 50 pCt. voor tuberculosebestrijding; 40 pCt. voor steun aan ongehuwde moeders; 10 pCt. Voor de kankerbestrijding. De zomerpostzegels zijn dit jaar verkrijg bar van 15 Mei tot 15 Juli en wel 5 in getal, 'U van 1Y, (3) ct., 3 (5) ct., 4 (6) et, 5 (8) t. en 12/, (16) ct. Zij blijven geldig tot 31 december 1943 en dragen de beeltenissen i tigp van Marnix van St. Aldegonde, dr. G. Q, Heldring, Maria Tesselschade, Rembrandt Van Rhijn en Herman Boerhave. Ook te Alkmaar worden maatregelen ge- humen om den verkoop zooveel mogelijk te bvorderen. Voor philatelisten, voor hen, die hun ver wanten en andere relaties in het buitenland XvHlen verrassen en ten slotte voor een ieder, die bij wil dragen tot bereiking van het zoo edele doel: in nood verkeerende medemen- schen de helpende hand te bieden, zijn deze zomerzegels zeker even welkom. Dat Alkmaar ook bij deze actie haar goede naam handhave. HET TOPZWARE BEDRIJF VAN GEMEENTEWERKEN. Men vestigt er onze aandacht op, dat in een annonce in De Telegraaf van Zaterdag avond voor spoedige indiensttreding bij den dienst van Gemeentewerken te Alkmaar twee ambtenaren gevraagd worden. Ten eerste een geroutineerd bouwkundig teekenaar en daarnaast een bekwaam en er- varen waterbouwkundig opzichter-teeke naar. Er is, zooals bekend, hier een vacature door het overlijden van den heer Tauoer. Zij die steeds verzekerd hebben, dat het bedrijf van Gemeentewerken topzwaar is, hadden gaarne van de gelegenheid gebruik gemaakt in deze vacature geen nieuwen ambtenaar te benoemen om zoodoende de topzwaarheid te kunnen corrigeeren en de lasten voor de gemeente te verminderen. Het treft daarom dubbel onaangenaam, dat, zonder dat de Raad daarin gekend is en zelfs zonder dat de Commissie van Toe zicht op Publieke Werken er iets van afweet niet één maar twee ambtenaren ter aan stelling, zij het dan ook voor één jaar wor den opgeroepen. Het wil ook ons voorkomen, dat een zoo belangrijk besluit zeker in de betrokken be drijscommissie besproken had moeten wor den. GESLAAGD. Voor het op 3 en 4 Mei te Amsterdam ge houden examen voor Rijksklerk bij de Directe Belastingen slaagde onze stadgenoot de heer M. de Jonge. NED. CHRIST. GEMEENSCHAPSBOND. Maandagavond 8 uur wordt in Waakt en Bidt een samenkomst gehouden van den Ned. Christ. Gemeenschapsbond. Hier zal op treden de heer Prattenburg uit Driebergen. Deze gemeenschapleider zal dien avond in leiden den heer J. H. Oostveer als gemeen schapsleider voor Alkmaar. TE WATER GELATEN. Door de scheepswerf en Machinefabriek ,,'t Hondsbosch", directeur H. J. Bosman te Alkmaar, werd met gunstig gevolg te water gelaten de zwaargebouwde Motorsleepboot, bouwnummer 711. De boot is in opdracht van de Bataafsche Petroleum Maatschappij gebouwd en is be stemd om sleep- en passagiersdiensten te verrichten in Oost-Indië. De boot is door genoemde werf uitgerust met een 40 P.K. twee-cylinder Diesel- Kromhout-motor. Het vaartuig zal den naam dragen van „Meistersinger", een zusterschip van de in dertijd door de werf gebouwde motorbooten „Tristan" en „Lohengrin". BOND VAN COÖP. ZUIVELFABRIEKEN. In de heden in café Central gehouden al- gemeene vergadering van den Bond van op coöp. grondslag werkende zuivelfabrieken in Noordholland is in de vacature-H. K. Koster (aftr. en niet herkiesbaar) gekozen tot bestuurslid de heer Jzn. Blaauboer te Barsingerhorn. Ir. Huisman, de nieuw benoemde rijks- zuivelconsulent in Noordholland, werd tot adviseerend lid benoemd als opvolger van den als rijkszuivelconsulent heengeganen dr. Schey. De voorzitter, de heer H. K. Koster, nam met eenige vriendelijke woorden afscheid van laatstgenoemden. Deze richtte zich daarop met hartelijke woorden tot de vergadering, waarin hij in groote trekken het werk van den Bond na ging en de noodzakelijkheid van de coöpera tieve gedachte bepleitte. (In ons nummer van morgen zullen wij uitvoeriger verslag van deze vergadering opnemen.) ARBEID VERKEERSPOLITIE. Bij de door de verkeerspolitie dezer ge meente in de maand April 1938 gehouden controles werden 105 processen-verbaal op gemaakt, terwijl 197 personen werden ge waarschuwd terzake slechte handremmen, stuurinrichtingen, spiegels, verblindende verlichting, onduidelijk letter en nummer, rijden met te groote snelheid en autorijden met slechte banden. De processen-verbaal werden opgemaakt voor de volgende feiten: Autorijden zonder goede remmen 14 Autorijden zonder goede stuurinrichting 3 Autorijden en op vordering geen geldig rijbewijs vertoonen 4 Autorijden en op vordering geen geldig nummerbewüs vertoonen 2 Autorijden zonder spiegel 2 Autorijden en een ander motorrijtuig passeeren terwijl uit tegenovergestelde richting verkeer nadert. 2 Autorijen met onduidelijk leesbaar letter en nummer 2 Autorijden op zoodanige wijze dat daar door de vrijheid en veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht 1 Autorijden en naast den bestuurder te veel personen vervoeren 2 Autorijden in verboden straat Autorijden links langs verkeersheuvel 1 MOEDERDAG. Rijden met aangespannen voertuig zon der de voorgeschreven verlichting 1 Rijden met driewielige bakfiets zonder goede rem 2 Wielrijden langs verkeersheuvel aan den linkerkant 1 Wielrijden en verkeer op voorrangsweg den doorgang niet vrij laten 3 Wielrijden en op het rijwiel een tweede persoon vervoeren 1 Wielrijden zonder licht 3 Wielrijden zonder bel 8 Wielrijden in verbcden richting 2 Wielrijden en geen richting aangeven 5 Wielrijden links op den weg Wielrijden op het voor het algemeen rijverkeer bestemde weggedeelte Wielrijden zonder tenminste één h--d aan de stuurkruk Wielrijden met te breede lading Overtreding IJkwet Overtreding Wet op Woonwagens en Woonschepen Autorijden zonder voldoende zij-uitzicht 1 Rijden met aanhangwagen waarvoor rijverbod op B-wegen was vastgesteld, zonder aanduiding 2 Rijden met autobus waarvoor rijverbod voor B-wegen was vastgesteld, zonder aan duiding 1 Rijden met niet goedgekeurde vracht auto en daarmede 12 personen vervoeren 1 Rijden met ingeschreven vrachtauto en geen inschrijvingsbewijs kunnen ver toonen 1 Auto buiten noodzaak op trottoir aan wezig hebben 1 Motorrijden zonder goede remmen 3 Motorrijden en op vordering geen gel dig rijbewijs vertoonen 9 Motorrijden en op vordering geen geldig nummerbewijs vertoonen 1 Motorrijden zonder spiegel 5 Motorrijden zonder duidelijk leesbaar letter en nummer 2 Motorrijden met rijbewijs C op motor rijwiel waarmede een grootere snelheid dan 30 K M. per uur kan worden bereikt 1 Aanhouding gesignaleerde 1 Rijwielen zonder noodzaak op het trottoir aanwezig *hebben 3 Venten zonder vergunning 1 Opgeven van een valschen naam 1 Totaal 105 (Ongecorrigeerd.) Moeder en kind verdronken door onbekende oorzaak. Gisteravond ontdekt een persoon die langs de Poldervaart te Kethel (N.-Br.) wandelde, op de kade enkele kleedingstuk- ken. Hij verzocht voorbijgangers de politie van Kethel te waarschuwen. Deze verscheen spoedig ter plaatse en ging tot dreggen over. Na eenigen tijd vond zij het lijkje van een zevenjarig meis je en op korten afstand het lijk van een 30-jarige vrouw. Later bleek men hier te doen te hebben met moeder en dochter. De politie staat hier voor een volkomen raad sel. De burgemeester van Kethel en Spaland verzoekt in verband met deze kwestie op sporing en aanmelding van een man, die gisteravond per fiets met groote vaart, langs de kade reed. De man was gekleed in een donker col- bertcostuum en was blootshoofds. Voorts verzoekt de burgemeester den persoon, die voorbijgangers verzocht de politie te waar schuwen, zich ten gemeentehuize van Kethel te willen melden. Wanhoopsdaad? In verband met het vinden van twee lijken in de Poldervaart te Kethel kan nog worden gemeld, dat men hier te doen heeft met een inwoonster van Rotterdam en haar zesjarig dochtertje. Het onderzoek heeft uitgewezen dat hier waarschijnlijk sprake is van een wanhoopsdaad. RADIOMUZIEK IN CAFE'S. Auteursrechten verschuldigd. De Hooge Raad heeft heden uitspraak ge daan in de door Buma gevoerde procedure tusschen den componist Franz Lehar te Wee- nen en een caféhouder te Rotterdam over de vraag, of laatstgenoemde verplicht is auteursrechten te betalen voor muziek wel ke hij door middel van de radio in zijn café laat hooren. De kantonrechter te Rotterdam ontzegde bij vonnis van 14 Februari 1936 den compo nist zijn vordering en in hooger beroep heeft de Rotterdamsche rechtbank op 14 April 1937 in gelijken zin beslist. De advocaat-generaal, mr. Wijnveldt, heeft 3 Maart j.L in zijn conclusie echter als zijn meening te kennen gegeven, dat de caféhou der, die door het inschakelen van een tech nisch apparaat de per radio uitgezonden mu ziek in zijn café doet weerklinken, welke muziek zonder dat inschakelen daar ter plaatse niet hoorbaar zou zijn, wel degelijk de uitvoering van het werk openbaar maakt en dus de daarvoor verschuldigde auteurs rechten moet betalen. De advocaat-generaal concludeerde dan ook tot vernietiging van het bestreden von nis en tot terugwijzing der zaak naar de Rot terdamsche rechtbank. Dienovereenkomstig achtte thans de Hoo- Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De laatste der Mohikanen (avonturen); hoofd rollen Randolph Scott, Binnie Barnes, Hen- ry Wilcoxon. Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee, Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdagmiddag, hoofdnummer Tango Notturno (rom.); hoofdrollen Pola Negri en Albrecht Schönhals. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De 13e stoel (sens.); hoofdrollen Lewis Stone, Dame May Whitty, Madge Evans Henry DanielL Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Zijn laatste strijd (sens.); hoofdrollen Edward G. Robinson en Bette Davis. Toegang boven 18 jaar. Zondag om 2, 4.30 en 8 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 7 Mei. 7.30 uur, in de Korenbeurs, vanwege den Turnkring Alkmaar e.o. drie kringwedstrij den. Zondag 8 Mei 11 uur, Victoria-theater, filmvoorstelling vanwege reisbureau Cebuto. 2 uur, Korenbeurs, wedstrijden vanwege den Turnkring Alkmaar e.o. (Personeele en vereenigingswedstrijden) ge Raad het cassatiemiddel gegrond, vernie tigde het college het bestreden vonnis en verwees het naar de Rotterdamsche recht bank ten einde met inachtneming van dit ar rest de zaak verder te behandelen en te be slissen. MEISJE ONDER DE TRAM GERAAKT. Zeer ernstig gewond. Bij het uitgaan van de school aan den Ad miraal de Ruyterweg te Amsterdam, is een 7-jarig meisje bij het spelen onder een mo> torwagen van de Haarlemsche tram geraakt. Beide voetjes werden verbrijzeld. Bovendien liep het kind verwondingen aan hoofd en borst op. Het meisje werd naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd. BOMMENREGEN OP CASTELLON. Honderdtal huizen verwoest. Vliegtuigen der opstandelingen hebben gisteren tot twee maal aan toe Castellon ge bombardeerd. Zy hebben 450 bommen ge worpen, die een honderdtal huizen hebben verwoest. De eerste aanval geschiedde om een uur 's middags. Twintig vliegtuigen vlogen toen boven de stad. Zij wierpen snel 150 bommen uit, welke tal van gebouwen in het centrum der stad schade toebrachten. Zij moesten evenwel wegens de zeer he vige reactie der luchtdoelartillerie wijken. Tegen vier uur, toen de opruimingswerk zaamheden in vollen gang waren, verschenen een veertigtal toestellen der opstandelingen in gevechtsformatie boven Castellon. Dezen keer wierpen de vliegers meer dan 300 hom men uit. TERNAUWERNOOD AAN GASVERSTIKKING ONTKOMEN. Onvoorzichtige huisvrouw te Den Haag. Een gezin, wonende aan de Schalkbur gerstraat te Den Haag, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen is vannacht ter nauwernood aan den gasverstikkingsdood ontsnapt. Midden in den nacht werden de ouders gewekt door het geroep van de twee kinderen, dat het zoo naar gas. rook. De man waarschuwde onmiddellijk den G. G. D. en bij onderzoek bleek, dat de moeder 's avonds laat in de keuken bezig was geweest en vergeten had de muur kraan dicht te doen. De versleten gasslang is toen uit de muur gevallen, waardoor het gas vrijelijk door het huis stroomde. DE „STATENDAM" STOPTE MIDDEN OP DEN OCEAAN. En redde daardoor het leven van een hofmeester. Naar wij vernemen, heeft het stoomschip Statendam" van de HollandAmerikalijn, dat gisteren in de Rotterdamsche haven van de laatste reis naar New York is terugge keerd, dezer dagen ergens midden op den Atlantischen Oceaan gedurende ongeveer een uur stil gelegen, omdat bij één der hof meesters een acute blindedarmonsteking werd geconstateerd en onmiddellijk opera tief ingrijpen noodzakelijk bleek. Gedurende de operatie, welke werd ver richt door den scheepsdokter, de heer T. Cassidy, geassisteerd door twee passagiers, n.1. de doktoren J. W. Crawford uit San Francisco en J. P. Greenhill uit Chicoga, moesten de machines worden stopgezet. Na aankomst van de „Statendam" in de Roterdamsche haven is de hofmeester overgebracht naar een ziekenhuis. Zijn toe stand is vooruitgaande. DE DIEFSTAL IN HET HAAGSCHE HOTEL. Drie aanhoudingen. In verband met den diefstal van een groot aantal dranken en eetwaren door per soneel van een groot hotel te Gravenhage ten nadeele van dat hotel zijn twee mannen aangehouden. Thans heeft de politie nog een derden man van het personeel aange houden en wel den 29-jarigen patissier KUst vocc uw uaecieue .ft& udviseut m J. SPRUIJT - ALKMAAR F. A. L., die aan deze diefstallen mede plichtig zou zijn geweest. Hij wordt ervan verdacht de anderen te hebben geholpen bij het wegnemen van de voorwerpen en de administratie te hebben bemoeilijkt om de ontdekking te voorko men. De controle bij het hotel bleek evenwel goed in orde te zijn, zoodat een en ander spoedig ontdekt was. ARRESTATIE VAN ZES NATIONAAL-SOCIALISTEN GELAST. De Daily Telegraph meldt uit New York: De campagne voor de beteuge ling der activiteit van de nationaal socialisten in de Vereenigde Staten is ingezet met de uitvaardiging van beve- len tot inhechtenisneming tegen zes leiders van het Siegfried kamp op Long Island. Dit kamp wordt beschouwd als de voor naamste verzamelplaats der bewonderaars van Hitier in de Vereenigde Staten. Deze bevelschriften berusten op een zel den toegepaste wet, die in 1923 werd aan genomen en bestemd was voor den strijd tegen de Ku Klux Klan. De toenmalige burgemeester van New York, Jimmy Wal ker, had de aanneming dezer wet bepleit. Op overtreding van bedoelde wet staat een geldboete van ten hoogste 10.000 dollar en gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. De Sheriff van Suffolk County heeft de opsporing der nationaal socialistische lei ders gevraagd. Hij treft voorbereidingen om het kamp in bezit te nemen. De kamp plaats is een terrein van 180.000 vierk. me ter, dat in de oorlogsjaren gebruikt is als exercitieveld. In de zomermaanden komen er iederen Zondag 20.000 mannen, vrouwen en kinderen. De bezoekers marcheeren er dan in militaire formatie. Iedereen spreekt er Duitsch en alle aan wijzingen worden er in het Duitsch gege ven. De hakenkruisvlag hangt er dan terwijl de bezoekers er elkander den Hitlergroet brengen. Welingelichte Fransche kringen zijn van meening, dat de stap, waartoe de regeeringen van Parijs en Londen bij de Fransch-Britsche besprekingen hebben besloten eerlang hij bij de regeering te Praag zal worden gedaan. Het is moge lijk, dat deze stap vandaag of morgen zal worden ondernomen. De regeeringen van Frankrijk en Engeland hebben de laatste dagen samengewerkt om de be woordingen op te stellen. De gezanten der beide landen te Praag zullen opdracht krijgen den leiders van Tsjecho-Slowakije den vriendschappeljjken raad te geven ten gunste van de Duitsch© minderheid tot de uiterste gTens der conces sies te gaan, voor zoo ver deze vereenigbaar zijn met de waarborging der onafhankelijk heid en territoriale onschendbaarheid van den Tsjecho-Slowaakschen staat zonder nochtans den zweem te hebben zich te men gen in de binnenlandsche aangelegenheden van dezen staat. Ook Britsche stap te Berlijn. Men is er te Parijs van overtuigd, dat de regeering te Praag bewust van haar natio nale en internationale verantwoordelijkhe den dezen stap der beide groote mogendhe den met veel begrip van zaken zal ontvan gen. Een definitieve oplossing en verzoening tusschen de centrale regeering van Tsjecho- Slowakije en deze minderheid zal pas tot stand komen, indien de regeering te Berlijn welker verbinding met de partij der Sude- ten-Duitschers buiten twijfel is, zelve een vriendschappelijke regeling binnen het kader van den staat Tsjechoslowakije aanneemt. Daarom schijnt de stap, welke de Britsche regeering ook te Berlijn moet doen van nog veel grooter beteekenis. In zekere over het algemeen goed inge lichte kringen meent men, dat de ambassa deur van Groot-Britannië te Berlijn vandaag met hetzelfde doel een gesprek met Goering zal hebben.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2