i 8 8 8 8 8 8 "AKKERTJE" VORS COBRA Meelfabriek te Haarlem in de asch gelegd I Binnenland Boerderijbrand te Vaassen. O O Opnieuw branden door het heele land. de brand te haarlem. Neem dadelijk 'n Stop die razende kiespijn! "AKKERTJES" zijn onfeilbare pijn stillers en bevnjden U direct van zenuwpijnen, spierpijnen, hoofdpijn. Onschadelijk. Let op 1 AKKER-merk. Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks 2 stuivers. kinderen stookten een vuurtje. brand te vaassen. weer lucifers: boerderijbrand te de wijk. Justitie treedt op tegen „Zwart Front". Persen verzegeld. honderd varkens in beslag genomen. HeuiUeton TWEEDE BLAD. Zaterdag 7 Mei. HILVERSUM. 301,5 M. (VARA- uitz.) 8.Gr.pl. 10.VPRO-mor- genwyding. 10.20 Voor Arb. in de Continubedr. 12.1.45 Gr.pl. 2. Filmpr. 2.15 Gr.pl. 2.45 Esmeralda- Septet. 3.15 Schaakles. 3.30 Gr.pl. 4.30 Omdat vrouwen geloven, cau serie. 4.50 Gr.pl. 5.40 Letterkundig overzicht. 6.Orgelspel. 6.20 Frie- sche uitz. 7.05 Filmland. (7.30 VPRO: Bijbelvertellingen). 8. Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber. 8.15 VARA-orkest en solisten. 9.Toe spraak. 9.15 En nu.... Oké. 10.30 ANP-ber., mededeelingen. 10.35 Radiotooneel. 11.Souvenir-orkest en solisten. 11.30 Community-Sin- ging (gr.opn.) 11.45—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.Ber 12.15 KRO-orkest. (1—1.20 Gr.pl.) 2.Voor de rijpere jeugd. 2.30 KRO-orkest. 3.Kinderuurtje. (4.HIRO: Gr.pl. 4.05 Causerie over het Soefisme. 4.25 Gr.pl. 4.30 HIRO-post. 4.35 Gr.pl. 4.40 Cause rie over de Vrouwen Vredesgang). 5.Gr.pl. 5.45 KRO-Nachtegaal- tjes. 6.15 Gr.pl. 6.20 Journ. week overzicht. 6.45 Gr.pl. 7.Ber. 7.15 Missiepraatje. 7.35 Act. aetherflit- sen. 8.ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Kon. Mil. Kapel, KRO-orkest, de KRO-Melodisten, de KRO-Boys en solist. 10.30 ANP- ber. 10.40 Filmpr. 10.55—12.— Gra- mofoonplaten. DROITWICH, 1500 M. 10.20 Gr.pl. 11.10 Wynford Reynolds' Octet. 11.50 Gr.pl. 12.20 Het New Coven- try Hippodrome-orkest. 1.20 Het Gershom Parkington-kwintet. 1.50 Gr.pL 2.20 Sportrep. 4.35 G. Elrick en zijn Music Makers. 5.20 Ber. 5.5d Sportpr. 6.05 BBC-orkest. 6.50 Radiojournaal. 7.20 Music-HaU- progr. 8.20 Ber. 8.40 Uit Amerika: Weekoverzicht. 8.55 Medische dis cussie. 9.40 Gr.pl. 10.10 Sportrep. 10.25 Jack Harris en zijn Band. 11.10—11.20 Ber. RADIO PARIS, 1648 M. 7.55—8.30, 9.05 en 10.20 Gr.pl. 11.35 Bailly- Orkest. (12.50 Zang). 2.20 en 3.05 Zang. 5.05 Leonore del Castille en haar ensemble. 7.35 Zang. 7.50 Lc Jo roi d'Ys, opera. 10.2012.20 Bouillon's dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6 .30 Omroepsextet. 11.20 Weensch Sym- phonie-orkest. 1.30 Gr.pl. 3.20 Om- roep-Amusementsorkest, Militair orkest en solisten. 5.30 Solistencon cert. 6.30 Orkest van de Ryks- arbeidsdienst. 7.20 Gev. concert. 9.35 Gr.pl. 9.50—12.20 G. Grüber en J Bund met hun orkesten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 11.20 Gr.pl. 11.50 en 12.30 Omroep- kleinorkest. 12.501.20 Gr.pl. 2.20 Jazz-pianoduetten en zang. 3.35 Vioolvoordr. 4.20 Omroepklein- orkest. 5.35 Gr.pl. 6.20 Zang. 7.20 Cabaretprogr. 8.20 Militair orkest en Mannenkoor „De Ver. Werklie den". 10.20—11.20 Gr.pl. 484 M.: 11.20 Gr.pl. 11.50 en 12.30 Omroep orkest. 12.50—1.20 Gr.pl. 2.20 Zang. 250 Cellovoordr. 3.20 Omroeporkest en solist. 4.20 Pro Arte, kwartet. G.05 en 6.35 Gr.pl. 7.20 Omroep- symph.-orkest, solisten en Omroep koor. 8.50 Radiotooneel. 9.30 Popu lair concert. 10.2011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Het Mühlbech-orkest, solisten en het Schuriche-Trio. 7.20 Om roepkoor, -orkest en solisten. 9.20 Ber. 9.50 Trioconcert. 10.05 Ber. 10.20 Omroepdansorkest en duo's. 11.20 Gr.pl. 12.20—1.20 G. Gruber en Joe Bund met hun orkesten. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Parijs R. 9.20—11.05, Radio PTT Nord 11.05 11.20, Keulen 11.2012.20, Brus sel VL 12.20—13.20, Keulen 13.20 14.20, Brussel Fr. 14.20—15.20, Keu len 15.20—17.20, Lond. Reg. 17.20 18.05, Brussel Fr. 18.0518.20, Keu len 18.20—21.20, Brussel VI. 21.20 21.30. Brussel Fr. 21.3022.20, Keu len 22.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.—8.20, Lu xemburg 8.209.35, Lond. Reg. 9.35 —11.40, Droitwich 11.40—13.50, Lond. Reg. 13.5015.Droitwich 15.—20.40, Lond. Reg. 20.40—21.20, Boedapest 21.2021.40, Droitwich 21.40—22.50, Parijs R. 22.50—24—, Lijn 5: Diversen. Te Haarlem heeft gisteravond in de bekende „Tarvo"-meelfabriek te Haar lem een felle brand gewoed. Een groote schade, van ongeveer 50.000, werd aan gericht Niet alleen echter in Haarlem, ook op vele andere plaatsen in ons land kraaide de roode haan de reeks branden wordt nog steeds voortgezet: een boerderij met schuur en hooibergen te Ittersum, een boerderij te Vaassen, twee woningen te Maurik ziedaar de balans van de laatste 24 uur! Een knecht van de „Tarvo"-meelfabriek te Haarlem, die omstreeks acht uur gister avond op de bovenverdieping van deze fa briek bezig was, bespeurde een sterke brand lucht en ontdekte, dat een filterkast van de instrumenten, waarmede het stof op de ma chines wordt weggezogen, in brand stond. Onmiddellijk waarschuwde hij den bedrijfs leider, die tegenover de fabriek woont, en deze schakelde den stroom uit, waardoor de machines stopten. Vervolgens trachtte hij na de brandweer gewaarschuwd te hebben, de vlammen met de in de fabriek aanwezige snelblusschers te dooven, hetgeen echter niet meer mogelijk was. Daar het gebouw, dat een verdieping hoog was, van hout was opgetrok ken, stond het weldra geheel in lichterlaaie. De brandweer, die met veel materiaal ter plaatse kwam, tastte het vuur aan met en kele stralen op de waterleiding, doch in dit afgelegen stadsdeel bleek de druk gering te zijn om eenig effect te sorteeren. Daarom werd een der motorspuiten in werking ge steld en weldra konden met zeven stralen groote watermassa's in de vlammenzee wor- dn geworpen, die daardoor zienderoogen af nam. Ook wist de brandweer te voorkomen, dat een ter linkerzijde belendende boerderij, welke door den hevigen vonkenregen gevaar liep, door het vuur werd aangetast. De aan den anderen kant staande woonhuizen wer den niet bedreigd, dank zij de gunstige windrichting. Na een uur blusschen was men den brand meester. De maalderij en de meel- kamers, waarin ongeveer driehonderdvijftig balen meel waren opgeslagen, zijn volkomen uitgebrand. Alleen het kantoor kon gedeel telijk behouden worden. De oorzaak. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is doordat de schroef of een ander ijzeren voor werp tusschen de maalsteenen is geraakt en door de hierdoor ontstane vonken net zeer explosieve meelstof vlam heeft gevat. De vlammen zijn door de exhausters in de hou ten kokers van de filterkast gezogen, die daardoor is gaan branden. Ongeveer anderhalf jaar geleden is in deze abriek op dezelfde wijze brand ontstaan, welke toen echter nog tijdig door den be drijfsleider gebluscht kon worden. Doordat ook de machines verloren zijn gegaan, bedraagt de schade naar schatting vijftigduizend gulden.. Zij wordt door verze kering gedekt. De eigenaar van de fabriek, de heer M. J. Vos, is echter niet tegen be drijfsschade verzekerd. Hij zal trachten het bedrijf zoo spoedig mogelijk elders voort te zetten. Gistermiddag omstreeks half vier ontstond in een schuurtje achter de boerderij van den landbouwer J. van Dijk te Ittersum, gem. Zwollerkerspel (O.) een brand, die zich aan stonds ernstig liet aanzien. Aangewakkerd door den vrij feilen Noord-Oostenwind, deel de het vuur zich met groote snelheid mede aan eenige nabijstaande schuurtjes en hooi- brgen, alle met iret gedekt, waarna het zich voortplantte naar het rieten dak van de boerderij. Ook dit vatte vlam, zoodat de automobielbrandspuit van Zwolierkerspel, die spoedig ter plaatse was, zich in hoofdzaak moest beperken tot blusschen en nathouden van belendende arbeiderswoningen en eenige schuurtjes. Naar alle waarschijnlijkheid is de brand ontstaan door het spelen met vuur door kinderen. Alles was verzekerd, hoewel laag. De burgemeester van Zwollerkerspel, jhr. mr. G. A. Strick van Linschoten, was op het terrein van den brand aanwezig. Gisteravond omstreeks zes uur ontstond brand in de boerderij van den landbouwer J. B. Kasteel, gelegen in het Bosserbroeker- veld te Vaassen (Geld.) Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd, die met twee motorspuiten uitrukte. Ondanks krachtig in grijpen kon zijn niet verhinderen, dat de ge- heele boerderij een prooi der vlammen werd. Een schuur kon behouden blijven, terwijl de inboedel voor een deel tijdig in veiligheid kon worden gebracht. De brand is ontstaan, doordat het zevenjarig zoontje van den land bouwer met lucifers had gespeeld. Kinderen te Maurik (Betuwe) die gister middag met lucifers speelden, waren oorzaak van een feilen brand, welke twee woningen te Maurik in de asch heeft gelegd. Eerst tastte het vuur den hooiberg op het erf van den landbouwer D. van Os aan, wel ke onmiddellijk vlam vatte, waarna het woonhuis in brand raakte. Snel verbreidden de vlammen zich en tastten ook den hooiberg en woning van den landbouwer A. Drost aan. Beide woningen waren met riet gedekt en stonden in weinig tijd in lichter laaie. De plaatselijke brandweer, die kort na het uitbreken van den brand aanwezig was, kon tegen de vuurzee niets uitrichten. De beide woningen met hooibergen wer den geheel in de asch gelegd. Slechts een ge deelte van de inboedels kon worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. In den afgeloopen nacht omstreeks drie uur is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van den landbou wer R. Klomp, eigendom van den landbou wer W. van Strik te IJhorst, nabü de Wijk (Dr.) De bewoners werden door het geknetter van het vuur wakker en moesten zich in al lerijl in nachtgewaad in veiligheid stellen. De brand had zich intusschen zoodanig uitgebreid, dat aan blusschen niet te denken viel. De geheele boerderij werd dan ook een prooi der vlammen. Twee paarden, negen koeien, vier pinken, vier kalveren, eenige varkens en vier geiten kwamen in de vlammen om. j Naar het A.N.P. verneemt, heeft de officier van justitie te Breda, naar aan leiding van een by hem ingediende klacht over een persoonlijke beleed» - ging, verschenen in het weekblad „Zwart Front" de persen van dit blad doen verzegelen. Overtreding crisis-varkensbesluit te Zaandam. Bij een mester te Zaèndam, die tevens als handelaar staat ingeschreven, zijn honderd varkens in beslag genomen, op grond van overtreding van het crisis-varkensbesluit, dat verbiedt varkens, voor den handel be stemd, langer dan veertien dagen in bezit te hebben. De varkens zijn op het gemeente-slacht huis verkocht aan een exportslager te Haar lem en daarheen vervoerd. LANDBOUWER REED IN EEN SLOOT. Na enkele oogenblikken overleden. De 68-jarige landbouwer van Noorloos uit Uppelschendyk, gem. Almkerk (N. B.) raak te gisteren onder de gemeente De Werken en Sleeuwijk met paard en wagen in 'n sloot Tengevolge van de bekomen inwendige kneuzingen is hij enkele oogenblikken later overleden. CLANDESTIENE KUIKENBROEDERIJ. Politie maakt 10.000 broeideieren buit! Door ambtenaren van den crisis-opspo ringsdienst, in samenwerking met de ge meentepolitie van Lunteren zijn wederom twee broedmachines in beslag genomen, die zonder vergunning in bedrijf waren gesteld. Bij den landbouwer B. in Doesburgerbuurt gingen 4800 eieren in handen der politie over, die in één dag niet minder dan 10.800 broedeieren wist buit te maken. Wel een bewys hoe welig de clandestiene broederijen tieren. ZESTIG JAAR GETROUWD. 15 Mei a.s. hopen de heer E. van der Deyl en mevr. M. van der Deyl-van der Zwan te Scheveningen, hun 60-jarige echtvereeniging te herdenken. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Waarschijnlijk geslipt. Op den Heiligenbergerweg te Hamersveld gem. Leusden (U.) is hedën de 29-jarige on gehuwde schildr van Doorn, woonachtig te Hamersveld, met zijn motor tegen een boom gereden. Deerlijk gewond'werd hij naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort vervoerd, waar hij kort na aankomst is over leden. Vermoed wordt, dat van D. is komen te slippen, KIND IN RIOOLPUT VERDRONKEN. Te Huizen (N.H.) Gistermiddag is een anderhalfjarig kind van de familie A. Vos aan het Melkpad te Huizen (N.H.) in een onbewaakt oogenblik in een rioolput gevallen en verdronken. ONTSLAG UIT 'S RIJKSDIENST. Na dienstplichttijd niet opnieuw aangenomen. Aan het verslag der commissie inzake het adres van W. Gehem, oud-contractarbeider bij het huis van bewaring, te Maastricht, houdende verzoek een onderzoek te doen in stellen naar zijn ontslag uit 's Rijks dienst, ontleenen wij het volgende: Adressant heeft d.d. 23 November 1937 bij de Tweede Kamer het verzoek ingezonden, om een onderzoek te willen instellen naar de oorzaken van zijn ontslag uit 's Rijks dienst, vlak vóór den datum, waarop hij in militai ren dienst moest komen. Aan het slot van zijn adres verzoekt hij ook na te gaan, of er een weg zou zijn, waarlangs hij zou kunnen worden geholpen. Zakelijk komen zijn mede deelingen hierop neer, dat hij als „contract arbeider", werkzaam bij het huis van bewa ring te Maastricht, 4 dagen vóór 5 Juli 1937 is ontslagen, terwijl hij op laatstgenoemden datum voor een maand in militairen dienst moest komen. Vooraf zou hij uitstel van op komst hebben gevraagd uit vrees voor ont slag. Het departement van defensie zou hem daarop bericht gezonden hebben, dat het ge vraagde uitstel hem niet kon worden ver leend, doch dat hij uit oorzaak van zijn mi litaire verplichtingen niet zou worden ont slagen. Het ontslag uit zijn betrekking bij het huis van bewaring is op 8 Juli 1937 inge gaan; nadat hij einde Juli 1937 aan zijn mi litaire verplichting had voldaan, is hij niet meer aangenomen en hij heeft ook verder geen werk kunnen krijgen, ofschoon hy een goed getuigschrift en een diploma van een cursus voor opleiding tot agent van politie heeft. In het adres gaf de betrokkene ook eenige beschouwingen omtrent zijn omstan digheden en beroept hij er zich op, tegen over anderen gepasseerd te zyn. De commissie, na vermelding van de ver schillende instanties, die zich met het adres hebben beziggehouden, haar oordeel over deze aangelegenheid kenbaar makende, moet vooropstellen, dat ook uit de mededeelingen van adressant volgt, dat zijn dienstbetrek king bij het huis van bewaring te Maastricht werd beheerscht door de bepalingen van het arbeidsovereenkomstenbesluit. Geheel over eenkomstig den grondslag van dit koninklijk besluit en in aansluiting op de bepalingen van het burgerlijk wetboek betreffende de arbeidsovereenkomst, aldus het rapport, kon de dienstbetrekking steeds, zonder eenige re den, met een opzeggingstermijn van een week worden beëindigd. Reeds daardoor heeft de vraag, of het onderbreken der dienstbetrekking ten gevolge van het vervul len van militairen dienst by het geven van het ontslag een overweging is geweest, het geen de commissie niet aanneemt, geenerlei belang. Uit dien hoofde heeft het departe ment van justitie tegenover adressant ook geen enkele verplichting. Toch is er in het verloop der zaak, naar het oordeel van de commissie, adressen en inlichtingen in onderling verband en samen hang beschouwd, een en ander, dat niet ge heel bevredigt. De minister van justitie erkent, dat de di recteur van het huis van bewaring „het ont breken van oorzakelijk verband" tusschen ontslag en militairen dienstplicht „niet vol doende in het licht heeft gesteld". Het de partement van defensie heeft één- en ander maal verzekerd, dat men uit een rijksbetrek king om militaire dienstvervulling niet kan worden ontslagen en verzocht, te waarschu wen om op belangen te letten. Ofschoon het eerste adres van betrokkene inderdaad niet overtuigend is het tweede is dit veel meer zyn er toch voor onevenwichtigheid van adressant welke de minister van justitie uit den inhoud van zijn aan de Kamer ge richt adres concludeert diens opvattingen en optreden geen bepaalde feiten aange voerd. Het verstrekken van een zeer goed getuigschrift wijst op het bestaan daarvan niet. Onder deze omstandigheden meent de commissie er op te mogen wijzen, dat plaat sing van betrokkene in een hem passende be trekking, indien daartoe de mogelijkheid aanwezig is, te waardeeren zou zyn. Door MARK CHANNING Ned. bewerking door MAKlt [DE BELMONTE 46) Khoon's blikken vonkten, beladen als ze waren met den eeuwenouden haat der Tar taren tegen de bergbewoners; de twist zou opgeloopen zijn, indien een zwart gehand- gchoende vuist geen harden slag op tafel had gegeven. „Ik verkies, dat tusschen jullie vrede zal heerschen. Hindoestan heeft jullie bei den noodig voor zijn bevrijding. Slechts onze verbonden legers zouden den sirdar kunnen overwinnen. Twee handen van het zelfde lichaam werken elkaar niet tegen. Door je getwist zouden jullie je een buit zien ontgaan, veel belangrijker dan Akbar of Genghis Khan ooit veroverden. Boven dien zou je maken, dat dat sahib-log jullie onder de knie kreeg". „Wat weten wij van hun plannen?" vroeg Khoon, die begon te zwichten. „Misschien zijn ze in een veel betere positie dan wy". „Zelfs voor een stommerik praat je dwaas, Mongool", zei de Man-met-den-Sluier met onheilspellende kalmte. „Jy vergeet goeden raad te gauw". „Goed gesproken", viel Alam Khan on stuimig in de rede. „Ingeval, dat die sahib, dien ik gevangen houd „Jij? Jij noch deze Mongool houden iets vast of gevangen. Maar wij houden jullie vast met alles wat je bezit", besliste ruw de Man-met-den-Sluier. „Wil je soms op staanden voet gedood worden? Breng me niet tot razernij". „Neen Heer", zei onderworpen de dwerg, met de bedoeling hem te bedaren. „Soms vallen er booze woorden zelfs tusschen broers. De Khan en ik zijn vrienden". Verreweg de gewiekste der beide aan voerders, wist hy, dat de Man-met-den- Sluier gelijk had en dat hun beider leven afhing van de willekeur van die gevreesde zwarte gedaante. Khoon had de uitwerking van zoo'n razernij al eens bijgewoond: het was een marteldood en een die niet lang duurde. „De Sirdar Alam Khan", vervolgde hij, „is een groot veldheer, maar zyn woorden zijn niet die van een hoveling. Hy wilde alleen maar te verstaan geven, dat, indien die sahib ondervraagd werd, in onze te genwoordigheid, het mogelijk dienstig kon zyn, om achter de plannen van de Sirkar te komen. „Laat dan den sahib binnenkomen", be val de Man-met-den-Sluier. Uren achtereen werd Colin Gray in den „derden graad gefolterd", een marteling, die maar weinigen zouden hebben kunnen doorstaan, zonder het bewustzijn te verlie zen of zich te verpraten. En vóór deze be proeving te ondergaan was al vergeefs ge poogd hem te verleiden, om te koopen of door bedreigingen iets uit hem te krijgen. „Een dapper man verdient eerbied, een dwaas alleen een pak slaag", beweerde ten slotte de zwarte gedaante. „Voor 't laatst vragen wy: Wil je je voor den volgenden oorlog bij ons aansluiten?" „Indien u er my den tijd voor geeft, mompelde Gray met schorre stem, „zal ik het cijferschrift voor u opschrijven". „Voor de zooveelste maal, je liegt, Engel- sche hond", zei de Man-met-den-Sluier boos. „Hoe dikwijls meen je ons voor het lapje te kunnen houden? Er komen niets dan leugens over je lippen. Tegen sirdar Alam Khan heb je ook gelogen, toen hij, na dat onderhoud van je met die vrouw, je bevolen had op te schrijven wat in het boek staat". Hy nam een blad papier op, dat voor hem lag. „Denk je soms, dat wij stapelgek zyn? Dit hier, wat geschreven is, is fout". „En waarom zou dat fout zijn?" protes teerde Gray, bewust van de zwakheid van zijn verweer, want het was waar, het cij ferschrift, dat hy begonnen was te redigee- ren, was fout en onbruikbaar. „Omdat het niet in hét Byzantynsche ge schreven is, en het geheimschrift, dat jij voor den Sirdar hebt samengesteld, was in deze taal. Je schijnt te meenen met stom merikken of met kinderen te maken te hebben. Wij zullen je het tegendeel bewij zen". Tegenwerpingen te maken, zou niets ba ten. Gray voelde, dat zijn zaak verloren was. Geen uitvlucht kon hem meer redden. Nog een paar minuten en hij zou ter dood veroordeeld worden. Na een vluchtige beschouwing van den toestand, kwam hy tot de overtuiging, dat hy trachten moest het Drietal zoo moge lijk tot 's avonds aan de praat te hou den, tot het moment, waarop Diana, indien het geluk haar diende zou zijn gevlucht. De Man-met-den-Sluier had nog meer pijlen op zyn boog. „Zie eens hier, zei hij zijn hand op een bundeltje papieren leggend: „Hier is het plan van verdediging van je gouvernement en het geheim vedrag tusschen den Mir van Yanistan en de Engelsche Sirdar. Waartoe zou jij nu nog langer die code van je geheim houden? Je ziet, dat wij redelijk zyn. Volg ons voorbeeld. „Indien dat het plan van mijn gouverne ment is, wat ik niet beoordeelen kan vóór ik de papieren zou hebben nagezien, dan is het cijferschrift wat ik bedacht heb, vol gens uw eigen bewering, voor u van geen waarde. Waarom stelt u er dan toch zoo veel belang in?" „Dat zal ik je zeggen, Gray sahib", zei zich naar voren buigend en scherp en op elk woord den nadruk leggend, de zwarte gedaante. „Het wisselen van telegrammen tusschen den Mir van Yanistan en Simla zou de eer ste dagen voor ons van belang kunnen zyn. En wel om de volgende reden. Het Engel sche leger, dat zal uittrekken tegen het millioen leger, dat wy voornemens zijn over vier en twintig uur op Hindoestan te werpen, zal verdwijnen als 'n sneeuwvlok in een gloeiende pan. Daarna zullen wy dat boek van je niet meer noodig hebben, want geheel Yanistan sluit zich bij ons aan". „De Mir is een trouw vriend van het gouvernement", repliceerde Gray, die het gevoel had, dat zijn krachten hem begaven. „Het Indisch gouvernement samen met den Mir van Yanistan zullen die woeste horden uit de wildernis verpletteren als de schaal van een leeg ei". Hy zond een verachtely- ken blik naar Alam Khan en den Mongool, die toehoorden. „Lever hem over aan Shiv, opdat die hem eens op haar beurt kan ondervragen. Haar klauwen zullen althans wel uit hem halen, wat er in zit", barstte Alam Khan uit. „De Man-met-den-Sluier hief bij wijze van protest zyn zwart gehandschoende hand omhoog en hy vervolgde bedaard: „Meen je, gevangene, dat een doode Mir van groote hulp kan zyn?" Beteekende deze vraag, dat de Mir ver moord was geworden? In dat geval zou de toestand van hem zelf en Diana hopeloos zyn. ,,Myn geest is niet heel helder, door ver moeidheid", zei hy haperend in verwach ting van uitvoeriger inlichtingen. „Ik begrijp het niet goed". ,,'t Is anders vry eenvoudig", wierp de ander tegen. „Binnen twee dagen zal het eerste millioen van onze ontelbare heir- scharen zich over Hindoestan verspreiden, als water uit een emmer, die omver gewor pen wordt zich in een bak verspreidt. Den derden dag zal wie de Mir is Gray dankte den hemel voor dit is op ons be vel gedood worden. Ken je zijn zoon?" Het hart van den Engelschman kromp ineen: hij kende den vermoedelyken op volger van den Mir maar al te goed: een achttienjarigen gedegenereerde, verslaafd aan verdoovende middelen. Als die over Yanistan moest regeeren, terwijl 't Noord- Westen in opstand was! (Woidt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6