VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. KRUSCHEN SALTS de baas. Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. TWEEDE BLAD. 3 Rijksstraatweg te Wassenaar. Glimlachje HET JOGGIE IS Z N BALLON KWIJT, URSEM SCHAGERBRUG CASTRICUM WARMENHUIZEN KOEDIJK BROEK OP LANGENDiJKj OBDAM ZUIDSCHARWOUDE ZIJPE De ze» minerale zouten in Kruschen Salts sporen Uw ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN. Gisteravond omstreeks kwart over zeven is op den rijksstraatweg onder Wassenaar een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Ter hoogte van de Hoogerbeetslaan kwam met groote snelheid een auto, bestuurd door Van G. uit Wassenaar aanrijden. Op dat moment wilde de 40-jarige B. pér rijwiel deri weg oversteken. Door weifelen van B. werd de autobestuurder in de war gebracht, hij gooi de zijn stuur om en remde sterk, doch hy kon een aanrijding niet meer verhinderen. B. werd tegen den weg geslingerd en be kwam een ernstige hoofdwonde en eenige gebroken ribben. Door een passeerend ge neesheer, later geassisteerd door dr. de Boer, werd het slachtoffer de eerste hulp ver leend, waarna de man per ziekenauto naar het St. Elisabethsziekenhuis te Leiden is overgebracht. MET DUIZEND GULDEN VERDWENEN. Avontuurlijk kantoorbediende ging er vandoor. De 17-jarige kantoorbediende S. M. in dienst van den heer G. v. R. te Apeldoorn is sinds gisteren verdwenen met medeneming van een bedrag van ongeveer duizend gul den. Dit geld was hij machtig geworden door valschelijk een cheque op de postreke ning van zijn patroon te innen. Nadat hij blijkbaar Maandag en Dinsdag had bemerkt, dat er eenige flinke bedragen op bedoelde postrekening waren bijgeschre ven, heeft hij een valsche chèque met op gaaf voor spoedbehandeling ingezonden tot een bedrag van f 998,23. De desbetreffende bevestiging heeft hij uit de postbus onder schept. de chèque van een valsche handtee- kening voorzien en vervolgens het geld ge- ind. Daarop is hij verdwenen. Al eerder heeft het jongmensch de firma voor 150 opgelicht, maar op belofte van beterchap had men hem toen in dienst ge houden. ïRecfdsvakw VEROORZAKEN VAN DOOD DOOR SCHULD. Zware straf geëischt. De officier van justitie bij de Amsterdam- sche rechtbank, J. W. Bosch, requireerde gistermiddag tegen een jeugdigen kantoor bediende, die terecht stond voor de Vijfde Kamer der rechtbank, een gevangenisstraf van zeven maanden en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar, wegens het veroorzaken van dood door schuld. Verdachte werd ervan beschuldigd op 16 October hoogst roekeloos en onvoorzichtig met zijn auto te hebben gereden op de Naar- derweg tusschen Bussum en Hilversum, ten gevolge waarvan een wielrijder, die op het rijwielpad reed, werd aangereden en zoo ernstig gewond, dat hij twee dagen later overleed. Naar enkele getuigen verklaarden, had verdachte wel kunnen passeeren zonder on gelukken te maken. DE SPERTIJD IN HET BAKKERSBEDRIJF. Valt voortzetting van een zaak niet onder de bepalingen? Op 28 Maart j.L heeft de Haarlemsche kantonrechter de eerste zaak betreffende overtreding der vestigingswet voor het klein bedrijf behandeld, welke toen is geëindigd met een ontslag van rechtsvervolging voor den betrokkenen, een bakker uit IJmuiden, die in begin December de zaak van zijn patroon, bij wien hij tien jaar werkzaam was geweest, had overgenomen. Op 9 December was echter de spertijd voor het bakkersbe drijf ingegaan en de bakker, die geen ver gunning van den minister kon toonen, kreeg een proces-verbaal. De ambtenaar van he O.M. was van oordeel, dat voortzetting van een bestaande zaak niet onder de spertijd bepalingen viel. Hoewel dus feitelijk ontslag van rechtsvervolging moest volgen, eischic hy zes gulden boete, ten einde ten beslissing in hooger beroep mogelijk te maken. Toen de kantonrechter den bakker dan ook van rechtsvervolging ontsloeg, teekende het hooger beroep aan. „Het spijt me heel erg, dat je zoo veel zorgen hebt, maar laat je tra nen maar in je eigen glas vallen! I In tweede instantie werd deze kwestie gistermiddag voor de Haarlemsche recht bank behandeld en de officier van justitie, mr. W. M. Paardekooper Overman, bleek de meening te deelen van het O.M. by het kan tongerecht, dat in de spertijdbepalingen niet gesproken wordt over de voortzetting van bestaande zaken, zoodat hij bevestiging vroeg van het vonnis van den kantonrechter. De rechtbank zal op 19 Mei uitspraak doen. REDACTEUR VAN DE VRIJDENKER STAAT TERECHT. Verdacht van godslastering, een maand gevangenisstraf geëischt. Voor de Haarlemsche rechtbank had zich gistermiddag te verantwoorden de heer J. Hoving, voorzitter van de vrijdenkersver- eeniging De Dageraad en redacteur van het orgaan De Vrijdenker. Hem was ten laste gelegd, dat hij zich schuldig had gemaakt aan godslastering door in dat blad van Januari j.1. een artikel op te nemen, dat krekend voor de godsdienstige gevoelens van anderen werd geacht. Als getuigen werden gehoord de directeur van de drukkerij, waar het blad wordt ge drukt en de administrateur van De Dage raad. Volgens hun verklaringen verzorgde verd. de kopy voor het blad, dat in een op laag van drieduizend exemplaren verschijnt. Verd. erkende het stuk uit het Fransch vertaald te hebben en het ter plaatsing aan den drukker te hebben gezonden. Op een vraag van den president, of hij toegaf dat het artikel krenkend kon zijn voor de gods dienstige gevoelens van anderen, antwoord de hij, dat dit z.i. niet het geval was; z.i. richtte het stuk zich tegen de misbruiken van de kerk, maar niet tegen de kerk zelf. Na enkele gedeelten uit het artikel te heb ben geciteerd en deze als zeer stuitend voor geloovigen en zelfs voor niet-geloovigen te hebben gekwalificeerd, herinnerde de offi cier er aan, dat verd. reeds eenigen tijd ge leden terecht heeft moeten staan wegens be- leediging van een groep der bevolking. Hoe wel hy toen is vrijgesproken, had dit toch een waarschuwing voor hem moeten zijn. Nu dit niet het geval ls gebleken, eischte de officier één maand gevangenisstraf. De rechtbank zal op 19 Mei uitspraak doen. CICHOREI OF WITLOF? Een tuinder uit Haarlemmermeer heeft de Haarlemsche rechtbank voor een botanisch probleem gesteld, dat zij tot dus verre nog niet heeft vermogen op te lossen. De man was door den kantonrechter tot dertig gul den boete veroordeeld, omdat hij zonder vergunning van de landbouwcrisiscentrale witlof had geteeld. Van dit vonnis ging hij in hooger beroep en voor de rechtbank hield hij hardnekkig vol, dat hetgeen hy ge teeld had, geen witlof, maar cichorei was geweest. Het verschil tusschen witlofplanten en cichoreiplanten schijnt inderdaad niet groot te zijn, omdat het één een veredeling van het ander is, maar toch konden deskun digen van den landbouwcrisisdienst by de vorige behandeling van deze zaak pertinent voor de rechtbank verklaren, dat het gewas op verdachte's land witlof en geen cichorei was geweest. Ter verduidelijking diene, dat onder de huidige crisisbepalingen, cichorei wèl en witlof niét vry geteeld mag worden. Hoewel de officier van justitie door de deskundigen verklaringen overtuigd was van verdachte's schuld, twijfelde de recht bank nog en stelde de zaak uit, om de mee ning te hooren van een landbouwdeskun dige uit Wageningen. Derhalve werd gister middag dr. O. Banga, landbouwkundig in genieur te Wageningen, gehoord, die even eens verklaarde, dat er tusschen cichorei en witlof wèl verschil bestaat, hetgeen echter pas duidelijk te zien is, nadat de cichorei een inkuilingsproces heeft doorgemaakt. Aan het zaad en aan de plant, zooals deze het eerste jaar groeit, is vrijwel niet te zien of men met cichorie of met witlof te doen heeft. Volgens verd. bestond er geen speciaal witlof zaad en kon men alleen witlof krijgen door cichoreizaad te zaaien en de planten in te kuilen. Als voorbeeld gebruikte hijhet getui- genhekje voor de groene tafel der rechters. „Hier staat een hekkie, da's gemaakt van een boom, nou ken je wel een boom zaaien, maar 'n hekkie niet! Zoo is 't met cichorei en witlof precies eender". Over veertien dagen zal blijken, of de rechtbank de meening van verdachte deelt of niet. POSTWISSEL-VERVALSCHER VEROORDEELD. Medeplichtige van „lammen cons... krijgt 1 jaar. De Amsterdamsche rechtbank wees van daag vonnis in de strafzaak tegen den koop man J. B. te Amsterdam, die als medeplich tige van den „lammen consul" eenigen tijd geleden tot twee jaar gevangenisstraf was veroordeeld en opnieuw terecht moest staan wegens vervalsching van zeven Belgische postwissels. De officier eischte in deze twee de zaak tegen hem een gevangenisstraf van drie jaar. De rechtbank veroordeelde hem tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van den tyd in voorloopige hechtenis door gebracht. De feiten, waarvoor verdachte thans is veroordeeld, zyn gepleegd in denzelfden tyd als die van de vorige zaak tegen dezen man. *PcoMHciaal TUeuws Poppententoonstelling. De poppententoonstelling, alhier ten bate van de kinderuitzending gehouden, is schitterend geslaagd. Bij de opening door mevrouw C. E. van den Heuvel werden de talrijk opgekomen genoodigden hartelijk verwelkomd. Zy bracht namens het comité aan prinses Juliana eerbiedigen dank voor de beschikbaarstelling eener collectie pop pen, die voorzeker tot het welslagen van de tentoonstelling hebben bijgedragen. Ook haar medeleden, in het bijzonder die moe ders zijn van groote gezinnen, werden ge huldigd om haar belangeloos verleenden bij stand. De ingezonden poppen, het borduur werk, alsmede het snijwerk van de jongens heeft de verwachtingen werkelijk overtrof fen. Bovendien zijn alle loten van de te houden loterij verkocht zoodat wederom be wezen is wat door groote saamhoorigheid ook in kleine plaatsen kan worden bereikt. Een woord van dank richtte spr. tot de jury die een moeilijke taak had. Spr. noo- digde allen uit met haar een rondgang in de zaal te maken ten einde het werk te be wonderen. Vermelden wij nog dat circa 400 betalende personen de tentoonstelling heb ben bezocht en dat de drie hoofdprijzen een theemeubel, een theeservies en een rookstel alle gewonnen werden door in gezetenen. Bovendien won menigeen een prijsje aan het vroolijke rad. Deze eerste popententoonstelling is een groot succes ge weest en de afdeeling kinderuitzending te Ursem zal hiervar de vruchten plukken. Afd. Hoil. Mij. van Landbouw. De algemeene vergadering van de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Ursem, werd Woensdag gehouden ten huize van den heer O. de Vries. De voorzitter de heer J. Buijs Jzn. wees er op dat het afgeloopen jaar iets beter was voor de veehouderij, doch dat het heerschende mond- en klauwzeer hieraan weer veel afbreuk heeft gedaan. Met den wensch dat betere tijden voor land- en tuinbouw mogen aanbreken ver klaarde spreker de vergadering voor ge opend. De pogingen om dit jaar een melkcursus te houden zijn geslaagd en 6 deelnemers hebben zich opgegeven. De heer G. Borst heeft zijn boerderij welwillend afgestaan, terwijl de directie van de zuivelfabriek verklaard heeft een gedeelte van de kosten van den cursus te zullen vergoeden. Voor de veearbitrage is Noordholland verdeeld in 5 kringen, die door het hoofd bestuur zijn afgebakend met de markt plaatsen als centra. Onze afdeeling is inge deeld bij Alkmaar waar iedere Zaterdag de secretaris van de commissie de heer P. Zuurbier zitting houdt. De rekening werd goedgekeurd in ont vangsten op 361.12, in de uitg. op 140.32, saldo 224.80. Bij de verkiezing van drie bestuursleden wegens periodiek aftreden van den heer Kolemey, J. v. d. Gragt en Jb. Slooten, niet herkiesbaar, werden gekozen de hee- ren Hemke, Edel en J. Kok die allen de be noeming aannamen. Bij de benoeming van een afgevaardigde bepleitte de heer v. d. Gragt de wensche- lykheid naast den voorzitter een tweetal andere afgevaardigden te benoemen. De heer Moerbeek gaf in overweging een vier tal personen te benoemen en hiervoor 10 uit te trekken, hetgeen met algemeene stemmen werd aangenomen. Bij loting werd een rooster van afgevaardigden vast gesteld die in volgorde den voorzitter naar de algemeene jaarvergadering zullen ver- gezllen mits zij de afdeelingsvergaderingen bijgewoond hebben. Als mede-afgevaardig den op 18 Mei a.s. werden aangewezen de heeren v. d. Gragt, G. Dekker en P. Edel. Op het adres van den L. T. B. te Ursem om een bijdrage in de kosten van bestrij ding van de koolduiven tot een maximum van 10 werd na een toelichting van den voorziter dat voor dit jaar zal kunnen wor den volstaan met ongeveer 6, gunstig beschikt. Vervolgens werd de agenda van de algemeene vergadering behandeld. Het laatste en niet het minst belangrijke voor de leden was de bespreking van de zomerreis. Het bestuur mocht van verschil lende zijden groote instemming ontvangen met de behaalde resultaten. Op voorstel van den heer v. d. Heuvel werd besloten een groote zeeboot te bezichtigen en daar aan zoo mogelijk een bezoek te verbinden aan de Fordfabriek aan den Hembrug. De heer v d. Gragt stelde voor het bestuur op te dragen deze zaak te regelen en ver trouwde dat alles dan in orde komt. Kuilgrasresultaten. In het „Wapen van de Zijpe" hield Woensdagavond de heer ir. Lienesch uit Schagen een lezing over „kuilgrasresul taten in den winter 1937-1938" ten gehoore van leden van de afdeeling „Zijpe en Om streken" van de Holl. Mij. van Landbouw en die der vereeniging van oudleerlingen van den landbouwcursus te St. Maartensbrug. De voor betrokkenen zeer interessante lezing werd met groote aandacht gevolgd. Spreker gaf o.m. een heldere uiteenzetting van de waarde, welke moet worden gehecht aan den juisten „zuurgraad" van het kuit gras. Daarna volgde mededeeling van de resul taten van kuilgras in verschillende provin cies van Nederland. Spreker gaf ten slotte als zijn meening te kennen, dat het inkuilen van gras voor de veehouders een onmisbaar iets was gewor den. Nadat uit de vergadering eenige vragen waren gsteld, welke door den heer Lienesch werden beantwoord, volgde sluiting. Het Witte Kruis. De zelfde can- didaten herkozen. De met groote spanning tegemoet ge ziene bestuursverkiezing heeft dezelfde be stuursleden herkozen. De groote zaal van den heer Beentjes te Castricum bleek nog te klein, om de opko menden te kunnen herbergen, zoodat in al lerijl het podium en de groote serre moesten worden ingericht, doch ook deze ruimte was ten slotte geheel gevuld toen de voorzitter, de heer H. Hemmer, onder doodsche stilte de vergadering opende. Spr. gaf een korte uit eenzetting waarom deze buitengewone ver gadering was belegd, en zeide, dat allen die op de percentielijst stonden een stembriefje hadden ontvangen, waarop drie candidaten moesten ingevuld worden. De candidaten waren de heeren Nijssen, de Winter, Marker, Westerman en Jacobs. De voorzitter deelde mede, dat er persé drie candidaten ingevuld moesten worden, daar anders de stembriefjes ongeldig zouden zijn, doch daar bleek de vergadering het niet mee eens en men verzocht, alleen de by meerderheid van stemmen gekozen can didaten te accepteeren, dus ook wanneer slechts één stem op het stembriefje stond dit geldig te verklaren. Ten slotte werd op voorstel van dr. Leenarts besloten, dat ook blanco uitge brachte stembriefjes, waarop dan toch min stens één candidaat en tweemaal het woord blanco stond vermeld, geldig te verklaren. Het stembureau werd gevormd door de heeren Heida, v. d. Berg en Nagelgas en de voorzitter zeide, dat de namen nu hardt op zouden voorgelezen worden. Er bleek voor meetellig groote animo te bestaan. De stem mingsaflezing nam ruim 3/4 uur in beslag en na afloop las de voorzitter de uitge brachte stemming als volgt voor. Uitgebrach te stemmen 357. Hiervan verkregen de hee ren Nijssen 238, De Winter 223 en Marker 218 stemmen, zoodat deze heeren waren ge kozen, en de heeren Jacobs 148 en Wester man 136 stemmen. De gekozenen namen de benoeming aan, 110 stemmen waren blanco uitgebracht en twee van onwaarde. Ten slotte willen wij nog even vermelden, dat de vereeniging Het Witte Kruis 600 leden telt en er 360 de presentielijst hadden getekend. Wij kunen nog verklaren, dat al gemeen, ook van r.k. zijde, de meening heerschte, dat naast den heer de Winter de heer Jacobs gekozen zou worden, doch dat de stemming een ander resultaat heeft ge bracht, terwijl vast stond, dat de heer Nijs sen gekozen zou worden. Of hiermede de vrede geteekend is, moeten wij afwachten. Roode bew. kool Gele bew. kool D. witte kool Peen Bieten Aardappelen Savoye kool Knolselderij Rapen Rabarber Omzet veiling. 1937—April—1938 489.850 K.G. 930.325 K.G. 407.025 389.800 426.250 469.375 4.050 10.775 1.960 4.575 2.541 1.125 775 835 stuks 210 K.G. 9.350 bos 8.750 K.G De omzet bedroeg in April 1938 67.736.21 tegen 40.777.99 in April 1937. Ingekomen personen. A. Way van Schagen. A. Smit van Broek op Langendijk. M. Breed van Bergen. Vertrokken personen. R. Leyen naar St. Pancras. K. Snel en gezin naar St. Pancras. M. C. Geus naar Broek op Langendijk. J. W. Schip per naar Amersfoort. J. Vennik naar Heerhugowaard. K. Bakker naar Alk maar. H. Commandeur naar Castricum. W. Broersen naar Alkmaar. G. F. Hart cn gezin naar Alkmaar. C. Kossen naar Hensbroek A. Meijer naar Noord- scharwoude. C. Goesinne naar St. Pan cras. K. Houtman naar Zijpe. Werkverschaffing. Voor de werkverschaffing baggeren is thans een regeling getroffen, dat de arbei ders niet voor 7 uur mogen beginnen en niet vóór half 12 mogen eindigen. Wanneer deze bepaling overtreden wordt, zal schorsing worden opgelegd. Voordracht. Ter voorziening in de vacature van se cretaris-penningmeester van den polder Berkmeer is de volgende voordracht in alphabetische volgorde opgemaakt: P. Blom, Heerhugowaard; P. van Diepen, thans waarnemend secr.-penn., Obdam; en P. Hilbrand cand. notaris, Obdam. 50 jaar getrouwd. Zondag 8 Mei hoopt het echtpaar P. Bergen Jz. en E. Bergenvan Schagen, alhier het 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Inenting. In Noord-Zijpe zullen de kinderen wor den ingeënt op 16 Mei a.s. in de o.l. school te 't Zand; 19 Mei a.s. in de o.l. school te Oude- sluis en 27 Mei a.s. in de r.k. school te 't Zand. Er zullen 3 inspuitingen worden ge geven. De 2e en 3e inspuiting zal steeds 2 weken later worden toegediend. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320 287. „Sint Nico laas woont in een groot kasteel in een stad, die Valladolid heet", zei ze. „Ja, Val-la-do-lid", kwam Flip ineens tussenbeide, „ik weet zeker dat de ooievaar dat zei". „Nu, dan weten we ten minste weer heel wat meer", lachte Peter, „dus oppassen is de boodschap!" v V\> Ht<i>-Uil 288. Gelukkig scheen Rinaldo voorlopig nog verder te willen reizen. Ondei o brandende zon zetten ze de reis voor Peter en Rita genoten van al het schoons dat ze zagen en menige citroen en sin appel, die daar zo maar langs de g groeiden, verdween in hun gretige m den.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7