VIJFTIGJARIG HUWELIJKSFEEST. QemeetUecadm Spoct Jiezk Sxftool £uchtvaact £cuuts en Juittioim OUDORP Nieuws in 't kort. DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 6 MEI 193^ Heden vierde het echtpaar M. Leegwa terde Bakker te Stompetoren zijn vijftig jarige echtvereeniging. Vriendelijke buren versierden den ingang naar hun huisje met een poort van groen en bloemen, ook de huisdeur was in feestkleedij gestoken, ter wijl rondom de vlaggen wapperden. Ruim dertig jaren woont het bruidspaar in die buurt, hun woonplaats was en bleef Stom petoren. Van de vier paartjes, welke met hen in den echt verbonden zijn, zijn zij de eenige overlevenden en genieten nog een goede ge zondheid. Dat de bevolking hier met hen meeleeft, bleek wel uit een geschenk in geld. Ook de N.H. diaconie vergat de oudjes niet. Stralend van blijdschap vertelde de 72-jarige bruid van het smakelijk geschenk eener thans in Alkmaar wonende dame, waar zij vijftig jaar geleden tijdelijk in dienst was geweest. Veel werk hebben deze oude, thans zoo gelukkige menschen verricht, de zorgen waren groot, doch zij mogen het genot sma ken, hun vijf kinderen met hunne gezinnen dezen gedenkdag gezond bij zich te kunnen ontvangen. Mogen nog eenige rustige jaartjes hun deel zijn. De burgemeester gehuldigd. Donderdagavond had in een speciale raadszitting de huldiging plaats van den burgemeester dezer gemeente in verband met diens 12 -jarig ambtsjubileum. Onder de aanwezigen merkten we van buiten de gemeente op: burgemeester G. Bos van Egmond-Binnen, broer van den jubilaris en den majoor van de Rijks veld- wacht te Alkmaar, de heer Fluyter. Verder waren tegenwoordig pastoor H. J. G. van Baaren en voorts alle gemeente-ambtena ren. Wethouder A. de Boer, die de vergadering leidde, opende met een hartelijk woord van welkom en hield een huldigingsrede, waarin hij den burgemeester van harte geluk- wenschte met diens ambtsjubileum. Spre kers gedachten gingen terug naar het mo ment van de aanvaarding van het ambt door den burgemeester, toen de jubilaris de plaats innam van zijn vader. Spr. deed uitkomen op welk een prettige wijze hij in die jaren met den jubilaris had mogen sa menwerken en hij liet de revue passeeren hetgeen tijdens het bestuur van den jubila ris was tot stand gebracht. Allereerst noem de spr. de uitbreiding van het gemeente huis met een keurige raadszaal, wat toen een groote verbetering genoemd werd. Thans is de ruimte van het gemeentehuis echter opnieuw te klein geworden en er bestaan plannen om het opnieuw te vergrooten. Door de zorg van het toenmalige G.E.B. werd het gedeelte van Oudorp, lig gende in de Schermeer, van electrischen stroom voorzien, terwijl nog slechts enkele jaren geleden het G.E.B. aan het P.E.N. is overgedragen. Eveneens is onder het be stuur van den jubilaris besloten de gasleve ring ook in het dorpsgedeelte te doen plaats hebben. Wat de wegen en straten betreft noemde spr. de overname van de dorpswe gen van de Banne Oudorp en verder de as falteering en verbreeding van den hoofdweg in de zgn. Nollen. Ook is tot stand gekomen de vergrooting van de r.k. lagere scholen, waardoor thans een bouwwerk is verkregen, waarop de gemeente trotsch kan zijn. Van de gebeurtenissen van de laatste jaren noemde spr. de mislukte annexatieplannen van Alkmaar en het besluit tot bouw eener nieuwe openbare lagere school. Als een koude douche op al deze verheugende ge beurtenissen en feiten meende spr. niet te mogen verzwijgen de groote werkloosheid, welke helaas in deze gemeente nog niet is verminderd. Al met al kon spr. echter met dankbaarheid terugblikken op de voorbij gegane jaren. Spr. uitte vervolgens den wensch dat God den jubilaris nog geduren de vele jaren de kracht mocht geven om de gemeente even plichtsgetrouw als tot dus ver te blijven besturen. Als stoffelijk blijk van weerdeering bood spr. mede namens den raad en gemeente-ambtenaren den jubilaris* een keurige rooktafel met lees- lamp, alsmede een prachtige bloemenmand 2L3I1* Vervolgens hield wethouder Jongebloed een korte toespraak, waarin hij den wensch uitsprak dat het den jubüaris nog langen tud gegeven mocht zijn de gemeente te blij ven besturen en hij hoopte dat er spoedig betere tijden zouden aanbreken. De heer Leering vond zich het gras voor de voeten weggemaaid en verklaarde zich volkomen te kun" en aansluiten bij het ge zegde van de beide vorige sprekers. Ook de heer Staa sprak woorden van felicitatie tot den jubilaris en hoopte dat God hem nog vele jaren met zijn gezin zou mogen sparen tot heil van de gemeen e. De burgemeester dankt. Hierop hield de jubüaris een toespraak, waarin hij het niet gemakkelijk oordeelde woorden te vinden om zijn gevoelens van dankbaarheid jegens deze spontane huldi gingen te kunnen uitspreken. Spr. vro®g zich af of hij deze grootsche hulde wel vol komen verdiend had. Een terugblik pende op de voorbijgegane ambtsperiode constateerde spr. dat de gemeente belang rijke wijzigingen had ondergaan en ij achtte zich gelukkig hieraan te hebben me degewerkt. Een bijzonder voorrecht was e hem steeds de hulp en de bijstand te mogen ondervinden van de beide wethouders, ie hem altijd met raad en daad hebben bijge staan. Ook dankte hij den leden van den gemeenteraad voor de ondervonden steun en samenwerking in zijn streven om de be langen der gemeente naar best vermogen te behartigen. Door de steeds tegemoetkomen de houding der leden tijdens de beraadsla gingen was hem de taak als leider der ver gaderingen wel zeer vergemakkelijkt. Het deed spr. een genoegen om uit de eenparige besluiten van den raad te kunnen constatee- ren, dat het dagelij ksche bestuur ten volle gewaardeerd werd en hunne goedkeuring kon wegdragen. Vervolgens richtte spr. zich tot den ge meente-ontvanger en -opzichter, den heer C. Hoogzaad, die hem steeds tot vraagbaak en tot voorlichting had gediend en van wien hij vele waardevolle adviezen had mo gen ontvangen. De gemoedelijke wijze van omgang van den heer Hoogzaad had spr. de verzekering gegeven, dat de samenwerking steeds van prettigen aard zou blijven. Spr. sprak verder een woord van dank tot den gemeente-veldwachter H. Bleijendaal en het secretariepersoneel voor de prettige en ge moedelijke wijze van samenwerking, welke hij dagelijks had mogen ondervinden. Spr. meende niet te mogen verzwijgen de onder vonden medewerking van zijn broer, den burgemeester van Egmond-Binnen, die hem tijdens zijn ambtsperiode in het bijzonder tot hulp en voorlichting was geweest. Zon der dezen achtte spr. zich niet in staat zijn taak naar behooren te vervullen. Ook bracht spr. een woord van dank tot het hoofd der o.l. school, den heer H. Smidts, die door nauwgezette plichtsbetrachting sprekers zorg voor het onderwijs ten zeerste had verlicht. Voorts verheugde het spr. dat de onderlinge verstandhouding, zoowel in het college van B. en W als in den gemeen teraad, in die jaren steeds goed was ge weest. Spr. noemde dit een afspiegeling van de gan- sche burgerij, waar steeds rust en eendracht mocht zegevieren en ons een voorbeeld geeft dat soms een kleine plaats nog groot kan zijn. Tenslotte sprak spr. den wensch uit dat de zon na deze moeizame jaren weer spoedig zal doorbreken en gaf de verzeke ring datgene te doen om de gemeente tot steeds grooteren bloei te brengen. Hij uitte, mede namens zijn echtgenoote, zijn dank voor het ontvangen cadeau en gaf de ver zekering dat het aanschouwen hiervan hem nog lang aan dezen blijden dag zal herinne ren. Hierna werd voor de aanwezigen de gele genheid opengesteld het woord te voeren. (Wli zullen dit alsnog in het kort weer geven). Voetbal JONG HOLLAND-NIEUWS. Na een spannende nek-aan-nek-race is Z.C.F.C. erin geslaagd den kampioenstitel te behalen van afd. I der Z.H.C. Ook vanaf deze plaats bieden wij haar onze gelukwen- schen aan. De eindstand luidt: Z.C.F.C. I 16 13 1 2 74—14 27 L.S.V. 16 12 2 2 81—19 26 Jong Holland 16 10 2 4 58—34 22 H.S.V. 16 9 2 5 57—33 20 P. en S. 16 7 2 7 46—37 16 D. en S. 16 5 3 8 30—58 13 Blauw-Wit 16 6 0 10 4150 12 Steem. Ford 16 2 1 13 24113 5 Z.C.F.C. II 16 0 3 13 23—72 3 De eerste ronde om den N.L.F.-beker wordt morgen gespeeld. Jong Holland ont vangt Steem. Ford. In de competitiewedstrij den heeft Jong Holland zich de meerdere ge toond en morgenmiddag zullen de Oranje truien zich ook ongetwijfeld de sterkste too- nen. Z.C.F.C. I had geloot tegen haar 2e elf tal, welke wedstrijd alreeds is gespeeld en door Z.C.F.C. I met 62 gewonnen is. Plaatst Jong Holland zich voor de tweede ronde dan moet het 21 Mei opgenomen wor den tegen den kampioen. Kom, Boys, wint morgen en tracht dan in Zaandam Z.C.F.C. te verslaan. Schieten NATIONALE SCHIETWEDSTRIJDEN. Om den Generaal van Insinger-beker. Zaterdag 2 Juli zal in fort „de BUt" bij Utrecht de groote züveren „van Insinger- beker" verschoten worden. Aan deze wed strijden nemen de vijftallen van elk verband van den B.V.L. deel. Ook het verband Alk maar zal een vijftal afvaardigen. Teneinde zoo sterk mogelijk te kunnen uitkomen, zul len op de schietbaan te Limmen op 28 Mei, 4 en ll Juni selectie-wedstrijden worden ge houden. Voor deze selectie-wedstrijden zijn de volgende schutters aangewezen: C. Vasbinder, C. M. Besteman, J. Schoon hoven, Th. van Gijzen, C. van Dam en van Bokstel (Alkmaar); O. Huiberts, H. de Goe de, J. Wijker en H. Wijker (allen Egmond); C. Stavenuiter, H. den Ouden, H. v. d. Bord, C. Blokker en M. Peerdeman (allen Hoorn) en P. de Reus (Oudorp). De groote beker is thans in het bezit van Groningen. Hét verband Alkmaar eindigde bij den vorigen wedstrijd op de tweede plaats. i i Turnen. „BE QUICK" NAAR OSTENDE. De Koninkl. Belgische Turnbond heeft op 18, 19 en 20 Juni a.s. het 3e Internationale dames-turntornooi georganiseerd, hetwelk zal worden gehouden te Ostende. Voor deze wedstrijden hebben reeds 8 landen, ingeschreven, t.w. Italië, Zwitser land, Frankrijk, Engeland, Luxemburg, Nederland, Denemarken en België. „Be Quick" uit Bergen hoopt met een 12- tal dames aan 4 van de 7 wedstrijden deel te nemen, n.1. toestelturnen, Vrije oefe ningen, rythm. oefeningen en Kunstgroepen, enz. Het ligt in de bedoeling de reis te maken per autobus, terwijl het vertrek is bepaald op Vrijdagmiddag 17 Juni. Reeds sedert eenige weken traint de ge selecteerde damesploeg des Zondagsmor gens, dank zij de medewerking van het gemeentebestuur, om te trachten de naam van Bergen in den vreemde hoog te houden. Studenten zingen het lied der „IJzeren Garde". - Zooals ieder jaar is ook dit jaar onlangs aan een groot aantal van de beste studenten in Roemenië een kostelooze reis naar de hoofdstad aangeboden. Toen de jon gelieden voor het standbeeld van den natio- nalen held van Roemenië, Mihail Viteaza waren verzameld, begonnen zij het lied van de „IJzeren Garde" te zingen. Toen de poli tie trachtte het zingen te doen staken, weer klonk het lied aan de andere zijde. Naar wordt vernomen hebben de studen ten ook elders in Roemenië, juist op het zelfde uur, eveneens het lied gezongen als protest tegen het optreden van de regeering tegen de Garde. Een en ander wordt als een bewijs be schouwd, dat de agenten van de „Garde" hun arbeid onder de jeugd nog niet hebben ge staakt. Goga door beroerte getroffen. - De oud- ministerpresident te Roemenië is plotseling door een algemeene verlamming getroffen. Goga bevindt zich op zijn slot te Ciucea in de omgeving van Cluj. Zijn toestand wekt ernstige bezorgdheid. Hij is 58 jaar. Bom op Fransch schip. - Uit Valencia wordt gemeld, dat gistermiddag het Fran- sche schip „Djenn" in de haven getroffen is door een bom van een vliegtuig der op standelingen. Ér brak brand uit, doch het vuur kon spoedig gedoofd worden. Eenige opvarenden bekwamen lichte verwondingen. St. Bernardhonden op weg naar Tibet. - Gisteren is een aantal St. Bernardhonden te Marseille aan boord van een schip ge bracht, waar zij onder leiding van hun ver zorger, broeder Cyrü van het St. Bernhards hospitium zullen werken in het Himalaya- gebergte. Hun standplaats zal worden het klooster van de Fransche Augustijnen in den Latsa- pas, in Tibet. Dit klooster ligt ongeveer 5000 meter bo ven den zeespiegel en er is een hospitium aan verbonden voor de karavanen, die stof goud en bont van Tibet naar Britsch-Indië brengen. Tot nu toe beschikken de monniken alleen over een hoorn, om den reizigers tijdens sneeuwstormen de ligging van het klooster bekend te maken. Thans zullen de honden worden gebruikt voor het redden van ver dwaalden. Zooals men zich zal herinneren, werden de honden den vorigen zomer ter dood ver oordeeld, omdat zij een klein meisje hadden aangevallen. Het kind was aan de gevolgen overleden. Dit vonnis is niet uitgevoerd, doch de honden bleven opgesloten in een sterke omheining. Broeder Cyril, die de honden vergezelt, heeft ze jaren lang verzorgd, en, hoewel hij niet meer zoo jong is, heeft hij zijn oversten verzocht, zijn honden naar Tibet te mogen vergezellen. Kousen van stroo. - Nabij Berlijn is een fabriek gebouwd, welke proeven neemt met het vervaardigen van kunstwol en kunstzijde uit cellulose, welke wordt ver kregen uit stroo. De jaarlij ksche opbrengst van de fabriek wordt geraamd op 20.000 ton cellulose, waarvan de helft zal worden ge bruikt voor het vervaardigen van kunstwol. Voor deze 20.000 ton cellulose zullen 50.000 ton stroo verwerkt moet worden. Sneeuwstormen in de Andes. - De voornaamste passen van de Andes tusschen Chili en Argentinië zijn onbegaanbaar ge worden tengevolge van de sneeuwstormen. Men vreest, dat het verkeer, zoowel van de spoorwegen als t>ver de andere wegen, ge stremd zal blijven tot September. De stormen staken op juist voor de Ar- gentijnsche minister van buitenlandsche zaken, Cantilo, zich op weg zou begeven naar Chili om te spreken over het verkeer door het gebergte en met groote moeite werd zijn weg begaanbaar gemaakt. Cantüo zal bovendien nog een aantal oude grensge schillen tusschen beide landen bespreken. Stakende schoolkinderen. Te Aal- borg in Denemarken is een aantal school kinderen in staking gegaan, omdat zij een uur moesten loopen naar school en een uur terug naar huis. De ouders van de kinderen verlangen, dat de gemeente de kinderen per auto heen en terug zou brengen, doch de raad heeft dit geweigerd. Het geschü is thans voorgelegd aan den xaad van onder wijs. Fraaie doorkijk in de Groote Kerk te 's-Gravenhage naar het koor. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 8 MEI 1938. ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur, ds. Klein Wassink. Kapelkerk, 10 uur, ds. van Dop; 6 uur, ds. Warners (niet in de Groote Kerk, zoo als in kerkblaadjes werd opgegeven). Rem. Gerei. Gemeente, 10.30 uur, ds. Rappold. Èv. Luth. Kerk (Oudegracht), 10.30 uur, ds. v. d. Woude; av. 7 uur, ds. Gronloh. Doopsgezinde Kerk, 10.30 u\ir, ds. Kuiper. Geref. Kerk, 10 en 5 uur, ds. von Meyen- feldt. Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 10 en 4.30 uur en Woensdagav., 8 u., dienst. Vrij Ev. Gem., Geesterweg la, 10.15 uur, ds. Ruys, onderwerp: „Steun voor werk- loozen"; av. 7 uur, ds. Ruys: onderwerp: „De hedendaagsche vredesbeweging". Leger des Heils (stichter William Booth), Limmerhoek no. 40; Zaterdagavond, 8 uur, openluchtsamenkomst op de Steenenbrug; Zondag, 10 uur, heiligingsdienst; 3.30 uur openlucht samenkomst bij den Kattenberg; 8 uur bijzondere meeting, leider kolonel Buiterman van Amsterdam; Dinsdagavond 8 uur soldatenbijeenkomst; Donderdagav. 8 uur heiligingsdienst. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, ds. van Mullem (bus rijdt); 1.30 uur, samenkomst, jonge ren van Akersloot en Limmen. BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Ger. kerk, 10 en 5 uur, ds. van Minnen. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, ds. Waardenburg, van Haarlem. BARSINGERHORN, Doopsgezinde Ge meente, 10 uur, ds. R. van der Veen. BARSINGERHORN, 2 uur, ds. v. d. Poel. BURGERBRUG, geen dienst. DRIEHUIZEN, geen dienst. DIRKSHORN, 10 uur, ds. de Leeuw. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roobol. EGMONDBINNEN, 10 uur, ds. Rasch. GROET, av. 7 uur, ds. Boeke. GROOTSCHERMER, 9.30 uur ds. Heep. HEILOO, Zaterdag, 4 uur n.m., kinder- kerk Moederdag; Zondag, 10 uur, ds. Bloemhoff; tekst 2 Tim. 1 5, onderwerp: „Van Moeder". Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, a. d. Kerklaan, 10 uur, de heer G. Dun, van Alkmaar. LIMMEN, 2 uur, ds. van Dop, van Alk maar. NOORDSCHARWOUDE, 9.30 uur, ds. Warners. NIEUWE NIEDORP, 10 uur, ds. Krop. OOSTGRAFTDIJK, geen dienst. OUDKARSPEL, 10.30 uur, ds. Warners. OUDORP, 10 uur, ds. Boerendonk. OTERLEEK, 10 uur, ds. Loysen. OUDESLUIS, 10 uur, ds. Witkop. PETTEN, geen dienst. SCHAGEN, gerej. kerk, Kantongerechts gebouw aan de Landbouwstraat, 9.30 uur en 5 uur, de heer Warmsteker, candidaat te IJmuiden. SCHOORL, zie Groet. SINT PANCRAS, 9.30 uur, dienst; 3 uur ds. Krop. SCHAGEN, 10 uur, ds. Eikema. SCHAGERBRUG, geen dienst. STOMPETO"REN, geen dienst wegens vacaturebeurt. Evangelisatie, 10 uur, de heer Kal, uit Haarlem. ST. MAARTENSBRUG, geen dienst. UITGEEST, 10 uur, ds. Hanneman. URSEM, av. 7 uur, ds. Buiskool. VEENHUIZEN, 10 uur, ds. v. d. Kam. VALKKOOG, voorm. 9.30 u„ ds. Tinholt. WARMENHUIZEN, 10 uur, ds. Boeke. WESTGRAFTDIJK, av. 7 uur, ds. Loysen. WINKEL, geen dienst. ZUIDSCHERMER, geen dienst. ONZE POSTVLUCHTEN. Uitreis: Torenvalk te Bandoeng, Pelikaan te Jodhpur, Reiger te Athene. Thuisreis: Valk te Jodhpur, Wielewaal te Singapore. De K.L.M.-vliegtuigen de Toekan en de Gier zijn gistermiddag om 15.44 uur van hun reis naar Indië op Schiphol geland. DE HEFFING OP BOTER. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 5 tot 12 Mei vastgesteld op 45 cent per K. g. (onveranderd). Het zilveren bekken van het doopvont, waarvoor de sierkunstenaar Alons onIaa*s een nieuwen voet vervaardigde.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9