ABDIJSIROOP Vraag en Aanbod Binnenland Hebt Gij het telkens op de luchtpijpen? AKKER's verstèrkte DE BAAS. Woensdags en Zaterdags. TWEEDE BLAD. rtL«ta22PwSlfcIaC 'F ^«"-bedwingende stof: ?i. snel Uw verkoudheid doet Glimlachje SAFETY FIRST. De inpoldering worde versneld! Weer verscheidene branden Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijf regels, uitsluitend a contant. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). neem dan b(j het eerste verschijnsel, hoe gering ook, dadelijk de nieuwe verstèrkte Akker s Abdijsiroop en Ge zult ondervinden, dat dit voor U hèt aangewezen middel ls. AbdUsiroop Is een natuurlijk krutden-middet WrÏ!!?,? V00r maag <n hart en deze oudé "Kenees-cruyden" heelen, verzachten en versterken de ontstoken en gevoelige slijm vliezen van Uw ademhallngs-organen goed en iiHüi Bovendien bevat de nieuwe verstèrkte kM v?rrtVH?»8inmH?°et ÏÏE*!**»- de hoestprik- en dle Prlkk«'ende hoest stopt en tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Flacon 90 ct„ f 1.50, f 2.40, f 4 20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeltger het gebruik of men wat meer ondermelk op het bedrijf kan gebruiken. Ten slotte besprak spr. den uitvoer van zuivelproducten, die eerder achteruitgang dan vooruitgang laat zien, zooals hij bij de verschillende producten aangaf. De handels verhoudingen met Duitschland, contingen- teeringen in Frankrijk en Engeland en het toenemende streven naar zelf-voorziening zijn eenige der door spr. naar voren ge brachte factoren, die bij den export geducht meespreken. Hij knoopte hieraan de con clusie vast, dat een betere organisatie voor de bereiding en den verkoop der producten noodig is. De vereenigingen op zuivelgebied hebben zich by voortduring met dit vraag stuk bezig te houden en na te gaan wat er in dit opzicht in het belang der veehouderij gedaan kan worden. (Applaus., Een benoeming en een afscheid. Met instemming werd goedgekeurd hel bestuursvoorstel om ir. H. J. Huisman, op volger van dr. Schey als rij kszuivelcon su lent, te benoemen als adviseerend lid van het bestuur, zooals deze ook was. Tot dr. Schey richtte de voorzitter een hartelijk woord ten afscheid, waarbij hy herinnerde aan het officieel afscheid van de landbouworganisaties op j.1. Maandag te Hoorn, waarbij heel Noordholland van zyn sympathie met den aftredenden rijkszuivel- consulent deed blijken. Spr. hoopte, dat dr. Schey in de toekomst als belangstellende nog wel eens weer een vergadering van den Bond zal meemaken en schetste dan diens positie als adviseerend bestuurslid, die wel eens verkeerd is beoordeeld, omdat dr. Schey zich steeds op het standpunt had ge steld rijksconsulent dus raadsman te zijn voor alle belanghebbenden bij de zuivelbereiding, een opvatting waarmee hij de coöperatieve gedachte weieens benadeel de, maar die toch zeker juist gezien was. Waar mogelijk, heeft dr. Schey echter altijd de belangen van den Bond bevorderd. In het bestuur van den Bond heeft hij meermalen heete discussies weten te kal- meeren en voor een en ander wilde spr. hem dank zeggen. Tot ir. Huisman zei spr.: Ik hoop, dat, als ge eenmaal uw taak zult neerleggen, Noord holland op dezelfde manier van u afscheid zal nemen als nu van dr. Schey. Een woord van dr. Schey. In zijn dankwoord herinnerde de aftre dende aan den tijd van een dertigtal jaren geleden, toen hij met den heer Nobel den Bond had kunnen oprichten als voortkomen de uit een toen bestaande organisatie van belanghebbenden in zuivelbereiding. Met den heer N. als medewerker was alles goed gegaan: de Bond groeide gestadig. Spr. her innerde eraan wat de heer Nobel bij de be kende kwestie van een ierkelder te Lutje winkel presteerde met grooten moed en tegenwoordigheid van geest en hoe een ern stige, langdurige ziekte daarvan het ge volg was. Spr. ging nog even in op hetgeen de voor zitter had gezegd over het rijksconsulent- schap voor allen. Voor hem stond vast, dat het staat boven de partyen en dat hy, dank zij deze opvatting, ook buiten den Bond staanden heeft kunnen helpen. Thans is de toestand zóó, dat het consulentschap niet meer gemist kan worden. Bij deze buiten staanders behoorden ook zy, die zich in den Nieuwen Bond hadden vereenigd na de af- „Niets wat ons thans nog kan scheiden, lieveling scheiding. Hij hoopte dat hun terugkeer niet lang meer zal duren. Sprekende van zijn ervaringen in de com missie voor landbouwcoöperatie, hoopte spr. op toeneming van een gezonde coöperatieve gedachte in Noordholland en hy wekte op om zichzelf niet groot te maken ten koste van zuster-instellingen. Ten slotte dankte spr. voor de prettige samenwerking, welke hy in het bestuur steeds had»mogen ondervinden, speciaal van de heeren Nobel en Koster. Hij sprak de hoop uit, dat ook in de toekomst de ver houding tusschen het zuivelconsulentschap en den Bond een goede mag zijn en hoopte, dat de Bond zal groeien tot zegen van den landbouw in Noordholland. De heer Nobel dankte dr. Schey voor de tot hem gesproken vriendelijke woorden en constateerde, dat zij beiden van 1906 af prettig hebben kun nen samenwerken, hoewel verschillen in inzicht natuurlijk wel voorkwamen. Zoo doende kunnen zij scheiden als goede vrien den. Hij wenschte dr. Schey als ambteloos burger in zijn geliefde Gelderland alle goeds. De beschrijvingsbrief voor de op 25 Mei te houden algemeene ver gadering van den Alg. Ned. Zuivelbond werd zonder bespreking aanvaard. Rondvraag. Da heer K o o y m a n (een der gasten) stilde v.st, dat uitbreiding der kalverschet sen noodzakelijk is, gezien de plannen tot invoer van 10 miilioen kilo vleesch. Hij drong eiop aan, deze zaak te bespreken in de F.N.Z. De voorzitter geloofde wel, dat zy op de eerstvolgende vergadering dezer een trale organisatie zal ter sprake komen. Hierna volgde sluiting der druk bezochte vergadering. B1GGENMERKEN. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat van 18 tot 32 April 1938 zijn aange bracht 52.287 biggenmerken, tegenover 51.797 in de overeenkomstige periode van 1937. Van de toekenning 1938 zijn tot 23 April 1.1. gebruikt 355.152 merken, tegenover 414.623 merken van de toekenning 1937 op het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar. Voor een juiste beoordeeling diene, dat van 1 Januari tot genoemden datum in totaal zijn gemerkt 617.806 biggen, welk aantal voor het zelfde tijdvak in 1937 be droeg 564.762. Ged. Staten van Noordholland richten schrijven tot den ministerraad. Gedeputeerde Staten van Noordhol- la|l hebben zich met een schrijven tot den raad van ministers gewend, waarin zij een pleit voeren voor versnelde uit voering van de inpoldering van de zui delijke polders in de afgesloten Zuider zee. Zy wijzen er in dit adres op, dat het aantal werkloozen in de hoofdstad des lands nog zeer groot is einde Maart bedroeg dit aantal nog 53571, hetgeen 933 meer is dan in Maart 1937 en dat uitvoering van genoemde werken eene goede gelegenheid zoude bieden een niet onaanzienlijk deel van die werkloo zen daarbij aan arbeid te helpen, ter wijl aan dit werk ook het groote voor deel verbonden is, dat daardoor nieuwe bestaansbronnen worden aangeboord. Gedeputeerde Staten spreken voorts de meening uit, dat de verschillende bezwaren, welke tégen eene vervroegde uitvoering van die inpoldering naar voren zyn gebracht, niet van zoo ernstigen aard zijn, dat zy niet zouden kunnen worden overwonnen en dat de dringende noodzaak om een grooter aan tal werkloozen aan werk te helpen, het voor die vervroegde uitvoering noodige treffen van byzondere maatregelen zoowel ten aan zien van de aanschaffing van het benoodig- de materieel als ten aanzien van de perso neelsvoorziening wettigt. Wat den financieelen kant van de zaak betreft, wyst het college op de mogelijkheid om voor de vervroegde uitvoering van dit groote werk, waarbij tal van werkloozen arbeid zullen kunnen vinden, een beroep te doen op het Nederlandsche volk, bijv. door het uitschrijven van eene bijzondere leening tegen een rentetype lager dan het normale. Gedeputeerde Staten verwachten, dat een dergelijk beroep in ruimen kring weerklank zal vinden. LANDBOUWER VIEL VAN 4 METER HOOGTE. En overleed kort daarop De 65-jarige, ongehuwde landbouwer Harm Danker te Rolde, is vanmorgen van een hoogte van ruim vier meter van een hooizol der gevallen. Hij bekwam zeer ernstige ver wondingen en werd naar het Wilhelmina- ziekenhuis te Assen overgebracht. In den loop van den morgen is hij hier aan de be komen verwondingen bezweken. BRAND TE HEESWIJK. Te Heeswijk ontstond omstreeks het mid daguur een felle brand in de woning van de familie H. Het vuur, dat door den wind fel werd aangewakkerd, greep met angstwek kende snelheid om zich heen, zoodat het huis spoedig in lichte laaie stond. De vrouw des huizes, die met haar acht kinderen alleen thuis was, slaagde er slechts met moeite in hen allen tijdig in veiligheid te brengen. Ondanks de pogingen van de brandweer om het vuur te stuiten sloeg dit over naar de belendende woning van v. d. B. Ook deze was niet te redden en beide panden zijn tot den grond toe afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Doordat de bovengrondsche kabel van de electriciteitsvoorziening werd beschadigd, kwam een deel van het dorp zonder stroom. LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND. Gisteravond laat, aldus de Msb., is brand uitgebroken in een schuur bij de woning van den tuinder Van der Spek, nabij het station Rodenrijs (Z.Holl.) Het vuur, dat fel op laaide en zeer veel belangstelling trok van het publiek, heeft de schuur, waarin een partij rietmatten lag opgeslagen, alsmede een kleinen stal en een wagenschuurtje ver woest. Een zeshonderdtal kuikens kwam in de vlammen om. De brandweer van Schiebroek heeft den brand met de motorspuit gebluscht. De brandweer van Berkel was eveneens met de baby-motorspuit aanwezig, terwijl ook de Hillegersbergsche brandweer te hulp kwam. Deze laatste twee behoefden echter geer. dienst te doen. WINKEL EN WOONHUIS VERWOEST. Te Veenwoudersterwal ontstond, naar het Hbld. meldt, brand in de manufacturen zaak van den heer K. J. Hoekstra. De brand weer van Bergum tastte het vuur op ener gieke wijze aan, doch kon niet verhinderen, dat winkel, inventaris en inboedel verloren gingen en evenmin, dat het vuur oversloeg naar de woning van den heer J. v. Meerlo. Ook dit huis brandde geheel uit en ook hier ging alles verloren. Het vuur, dat ook zijn weg had gevonden naar de rieten daken van vier aan den over kant staande huizen, kon worden gebluscht. HET CONCERTGEBOUW BESTAAT 50 JAAR. Galaconcert in de hoofdstad. Gisteravond is het de groote avond geworden van de herdenking van het vijftig-jarig bestaan van het Concert gebouw te Amsterdam, een feest, dat als een nationale gebeurtenis, van de groot ste beteekenis voor het muziek- en cul tuurleven van ons geheele land, is her dacht. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de leden van het eere-comité, prof. dr. J. B. Slotemaker de Bruine, minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen, de commissarissen der koningin van de provin cies Zuidholland, Gelderland, Utrecht en Limburg, voorts de ministers de Wilde en Goseling, de directeur-generaal van onder wijs, kunst en wetenschappen prof. dr. G. A. v. Poelje, gedeputeerden van N.-Holland, de gezanten of zaakgelastigden van Zwit serland, Denemarken, Frankrijk, Zuid- Afrika, Zweden, België, een vertegenwoor diger van het Fransche ministerie van schoone kunsten, mevr. de' wed. A. M. Mahler, en vele anderen. H. M. de koningin had zich laten verte genwoordigen door haar kamerheer in bui tengewonen dienst jhr. mr. dr. W. F. Röell en haar dame du palais baronesse van Ha- rinxma thoe Slooten. Zoodra de vertegenwoordiger van de ko ningin gezeten was, zette het orkest het Wilhelmus in, dat door koren en bezoekers uit volle borst werd meegezongen. Onder ademlooze spanning luisterde de volle zaal naar de twee deelen van Mahlers machtige achtste symphonie en de spanning ontlaadde zich in een daverend applaus aan het slot, dat overging in een groote ovatie aan den dirigent en alle medewerkenden, een ovatie, die schier geen einde wilde ne men. Louis Zimmerman onderscheiden. Na afloop van bet concert verzamelden de genoodigden en eere-gasten zich, op verzoek van den vertegenwoordiger van de konin gin, in de kleine, z.g. Juüanafoyer, waar jhr. mr. dr. W. F. Röell het woord richtte tot den grijzen concertmeester van het Concert gebouworkest, den heer Louis Zimmerman, en hem mededeelde, dat als blijk van waar deering voor zijn toegewijde kunst het H. M. de koningin had behaagd hem de zilveren medaille voor kunsten en wetenschappen, verbonden aan de huisorde van Oranje, te verleen en. De aanwezigen verdrongen zich om den gelukkigen concertmeester om hem en mevrouw Zimmermann met deze hooge onderscheiding geluk te wenschen. Vervolgens begaven de genoodigden zich naar het Stedelijk Museum waar te half elf de opening zou geschieden van de jubileum herdenkingstentoonstelling „Gedenck Clanck", Groote vaste waschtafel marmeren op stand met spiegel voor spotprijs, Boekenkast 10. „DE STER", Luttik Oudorp 48. Telef. 4339. Keurig onderhouden moderne kin derwagen te koop, stroomlijn. Adres KONINGSWEG 72. Te koop Ariel 500 c.m. 3 k.k. 1931 N.D. Otter's Rijwiel- en Motorhandel, R. Hondsbosschelaan 6, Heiloo. Niet op Zondag. Te koop groot n.uziekrepertoir voor orkest LANGESTRAAT 42 huis. Ter overname: 6 eiken stoelen 15, 8 Oud-Holl. Stoelen 15.3 mah. Stoelen 10.Mandoline 5. 2 Ind. tafeltjes 5.p. st. en 2 prima Eng. Ledikanten 15 per stuk. Adres „HUIZE MARE Bergen aan Zee. Gevr. een gasgeyser (doorstroom- apparaat) voor keuken en eenige 1 pers. ijzeren ledikanten. Br. letter U 932 bureau van dit blad. Aangeboden een zeer goed onder houden 4 pers. luxe Ford V 8. DAHLIASTRAAT 9a, Alkmaar. Voor spotprijs eenige 2e handsch stofzuigers, 1 jaar garantie. KO HARTOG, Stationsweg 10, Alkmaar. Tel. 3087. Pracht Damesrijw. met remnaaf 16 als nieuw. Heerenrwiel met remnaaf 15.00, enz. NIEROP, Heerenstraat 16. Tel. 3827, Te koop een heerenfiets, org. torpedo 8.50, 1 paar gebr. leeren laarzen waterd. 2.00, 1 beste handwagen t. e. a. b. UITENBOSCHSTRAAT 2. Voor Naaimachines bij DEKKER, Nieuwesloot 89. Prima Handnaai machine met garantie 9.50, luxe naaimachines z. g. a. n. (koopjes). Naaimachines vanaf 5. Prima Veerenbed te koop voor 8.50, Brandkast 12.50. Mooi Xamerorgel 20, Piano 40, Closetstoelen, enz. Te koop gevraagd alle soorten goede ren. DEKKER, Nieuwesloot 89. Restanten van kippengaas te koop. A. HUISMAN, IJzermagazijn, Dijk 11, Alkmaar. Te koop een schitterende Steinmeyer Piano, Ivoorklavier, kruissnarig. Prijs zeer billijk. LAAT 20. Cylinderbureau: pracht modern eiken rolcylinder-bureau voor spotprijs te koop. 1 Vliegende Hollander. Alle soorten Meubelen, Karpetten, Bedden, enz. J. L. SOSTMAN, Verkooplokaal, Ridderstraat 10. JAARVERSLAG CENTRAAL GENOOTSCHAP. 14 Mei aigemeene vergadering. Van zijn verrichtingen in 1937 doet het Centraal Genootschap in een lijvig ge schrift verslag. Uit de lijst van afieelingen en namen der bestuursleden valt op te rn3ken, hoe talrijke kindervrienden in het land en in de 4?0 gemeenten, waar afdee- lingen gevestigd zyn, hun steun en werk kracht aan de uitzending hebben gegeven. Het aantal ve:p?eegdagen, dat in 1936 288 42? bedroeg, steeg tot 300.429. De totale kosten der verpleging in de elf koloniehuizen bedroeg 467.253.73 en leverde een tekort op van 22.696,90, dat door de opbrengst van de weldadigheids postzegels, legaten en giften, rente van beleggingen en uit de exploitatie kan ge dekt worderj. Groot was het aantal kinderen, waar voor door afdeelingen plaatsing gevraagd werd, kleiner was het aantal, dat uitge zonden kon worden. De winterverpleging won terrein, de tegenstand wordt steeds kleiner. De resultaten der verpleging waren goed. Van de 87.2 der kinderen, wier toestand bij aankomst in het kolonie huis matig of onvoldoende was, was dit, blijkens de cijfers van den geneeskundig inspecteur, aan het einde der verpleeg- periode nog maar 19.6 Zeer prettig was te bemerken de groote beschavende invloed, die van de vacantiekolonies uitgaan, vooral geestelijk is groote verbetering te bespeuren en men hoopt door den invloed van de kolonie- verpleging grooter begrip van hygiëne in de gezinnen wakker te roepen. De oplei ding voor het diploma kinderverzorgster werd zelfstandig ter hand genomen. Met dankbaarheid wordt gewag gemaakt van den steun, die de overheid, zij het dan ook met een dalende tendenz, opnieuw ver leende en van een aanschrijving van den minister van sociale zaken aan de ge meentebesturen, dat geen aftrek op steun gelden behoeft te worden toegepast, wan neer uit een gesteund gezin kinderen naar een vacantiekolonie gingen. Op 14 Mei a.s. houdt het genootschap zijn algemeene vergadering te Apeldoorn. In deze bijeenkomst zal de heer D. L. Daalder te Alkmaar, redacteur van „Het Kind", een inleiding houden over: „Op voeding in de koloniehuizen." STAKING IN HET HARING- VISSCHERIJBEDRIJF? Opnieuw conferentie. Gister heeft de rijksbemiddelaar met partijen inzake het dreigend conflict in het haringvisscherijbedryf ten tweeden male geconfereerd. De rijksbemiddelaar heeft geconstateerd dat de reeders bij herhaling en met den meest mogelijken nadruk hebben verze kerd, dat zij niet bereid zijn verder te gaan dan den termijn van het binnenliggen bij het visschen met meer dan 80 netten te verlengen tot 60 uur, en het aandeel van den matroos bij de versche haringvisschenj tot 1/4 meer te verhoogen. De toestand der bedrijven en de verwachtingen voor de toekomst laten naar bun meening niet toe verder te gaan. Stijgen omzet en opbrengst van haring, dan ontvangen de arbeiders daarvan hun aandeel, omdat het loon voor een groot deel is een percentage van de opbrengst. De rijksbemiddelaar heeft den reeders in overweging gegeven aan het binnenliggen gedurende 60 uur toe te voegen, dat „in de gevallen, waarin de bemanning dat wenscht, 36 uur onafgebroken rust zal worden gege ven, behalve bij binnenkomen op Vrijdag na 18 uur en Zaterdag". Aan het einde van de besprekingen heeft de rijksbemiddelaar aan de arbeiders in overweging gegeven als het eenigszins mo gelijk is op deze voorwaarden te monsteren. TOELATING VAN OUD-OOSTENRIJKERS. De minister beantwoordt vragen. Op de vragen van den heer Albarda be treffende toelating in Nederland van z.g. oud-Oostenrijkers, die duurzaam in een an der land verblyf houden heeft de minister van justitie geantwoord dat oud-Oostenry- kers, die in een ander land duurzaam ver blijf houden hetgeen vooralsnog slechts zal kunnen worden aangenomen, wanneer door bewijsstukken wordt gestaafd, dat zy zich in het andere land, met goedvinden van de bevoegde autoriteiten, blijvend ge vestigd hebben en dat zij daarheen steeds onvoorwaardelijk kunnen terugkeeren wanneer hun reis naar ons land een vol komen normaal karakter draagt, niet vallen onder de voor de oud-Oostenrijkers in Ne derland bedoelde byzondere voorwaarden. Wanneer zij daarbij voldoen aan de alge meene vereischten voor toelating van vreem delingen, zal tegen een bezoek aan ons land voor een bepaalden tijd geen bezwaar be staan. Zekerheidshalve wordt de aandacht van de betrokken autoriteiten nog op een en ander gevestigd. HF"" NIEUWE SPOORBOEKJE. Maandagavond luisteren! Naar wij vernemen, zullen de heeren G. F. H. Giesberger, hoofdinspecteur en chef bij de Nederlandsche Spoorwegen en W. Jongstra, chef van het Centraal Station in Amsterdam, Maandagavond voor de V.A. R.A.-microfoon tusschen 7.05 en 7.30 uur het nieuwe spoorboekje bespreken. De boekjes zullen van Woensdag af op alle stations en van Donderdag af by den boekhandel verkrijgbaar zijn. COMPROMIS TOT STAND GEKOMEN. Conflict in bouwbedrijf geëindigd. Na een staking van ruim 5 weken is thans aan het conflict in het bouwbedrijf in N.O. Overijsel een einde gekomen. De patroons bond „Noord Oost Overijsel" had de bestu ren van de arbeidersbonden uitgenoodigd voor een conferentie, welke 5 Mei te Ommen werd gehouden. In deze conferentie weid tusschen de besturen overeenstemming be reikt. De bouwvakarbeiders vergaderden gister en besloten eveneens het compromis te aanvaarden. Het af te sluiten collectieve contract zal voortaan gel uk zyn aani het landelijke collectieve contract voor de bouw bedrijven. Evenals te Dedemsvaart zullen enkele sociale bepalingen met ingang van 1 October 1938 in werking treden. Er is verder overeengekomen, dat weder- yds geen rancunemaatregelen zullen wor den toegepast, enz.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7