K0UC lEgffl fifB WeecAecUAt fuchtuaact Jietk School ^Puêficadcti Alcmaria Victrix I - Alkm. Boys I SPORT EN WEDSTRIJDEN; Heracles in het Amsterdamsche Stadion. Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. CASTRICUM Zondag half drie Zal D.O.S. morgen promoveeren? HET EINDE NADERT.... TWEEDE HOE TE HANDELEN BIJ LUCHTAANVALLEN? De Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming (Nassau Ouwerkerkstraat 3, Den Haag) zal binnen enkele weken gratis eenige honderdduizenden kleine vlugschrif ten in den lande doen verspreiden, waarin op een voor iedereen bevattelijke en over zichtelijke wijze aangegeven wordt, hoe men bij luchtaanvallen moet handelen. Het geschriftje, dat in zakformaat ver schijnt, zal slechts enkele bladzijden druks bevatten. BEROOVING OP KLAARLICHTEN DAG. Dame had cheque geïnd op het postkantoor. Te Hilversum heeft Donderdag, naar het „UD." meldt, een zeer brutale berooving plaats gevonden. Een dame van middel baren leeftijd, mevr. v. d. L. wonende Boomberglaan aldaar, is op klaarlichten dag van haar portemonnaie inhoudende ruim 160 beroofd. Om ongeveer 11 uur liep mevr. v. d. L., die op het postkantoor een chèque van 160 hed geïnd, op den terugweg naar huis door de Vondellaan. Het is daar in het algemeen zeer stil. Ter hoogte van het kantoor van de Registratie en Domeinen heeft de dame de portemonnaie uit haar taschje gehaald. Een onbekende man, die achter haar fietste en haar vermoedelijk reeds van het postkantoor af was gevolgd, tikte haar, toen hij naast haar was gekomen, op den schouder. Mevr. v. d. L. keek verschrikt op en de roover maakte van dit oogenblik van verwarring gebruik om haar de beurs uit de hand te rukken, waarna hij zich ijlings op zijn rij wiel verwijderde. De politie, die onmiddellijk een onderzoek heeft ingesteld, heeft geen resultaten kun nen bereiken. De beroofde dame, die zeer ontdaan was, kon slechts melden, dat het in dividu van een flink postuur is en tusschen de 20 en 30 jaar oud moet zijn. CULTUREELE ZORG VOOR WERKLOOZEN. Bijna twee millioen meer beschik baar gesteld. De op de begrooting van Sociale Zaken voor 1938 oorspronkelijk uitgetrokken gel den voor het cultureele werk blijken reeds thans in verband met den nog steeds toe- nemenden omvang van dit werk, onvol doende te zijn om de daaruit voortvloeiende uitgaven te bekostigen. De minister acht het gewenscht, thans tot het aanvragen van de noodige gelden over te gaan, waartegenover staat, dat de door het Werkfonds toegezegde bijdrage ad 1.800.000 ten bate van de middelen zal worden geboekt. Voor verhooging der bijdragen voor kampwerk is noodig 576.250, voor centrale werkplaatsen 567.187, voor werkobjecten 251.876 en voor cursussen voor en herscho ling van werkloozen 404.687. ENGELSCHEN EN AMERIKANEN BEZOEKEN ONS LAND. Alkmaar wordt niet vergeten! Een gezelschap bestaande uit een hon derdtal Engelschen brengt op het oogenblik een twaalfdaagsch bezoek aan ons land en nadat alle bezienswaardigheden, zooals bloembollenvelden, onze Alkmaarsche kaas markt, Amsterdamsche grachten, een beurt hebben gehad, zijn Den Haag en Sche- veningen tot einddoel gekozen. Gisteren heeft het groote gezelschap heerlijk in het zonnetje te Scheveningen „gepierewaaid", waarna 's middags het Vredespaleis werd bezocht om ten slotte in hotel De Twee Steden, in het hartje van de residentie, op verhaal te komen en alle reis-indrukken nog even aan zich voorbij te laten gaan. Vandaag zullen de gasten met de boot van Vlissingen weer naar Engeland ver trekken. Met de „Statendam" arriveerde Donder dag in ons land een gezelschap Amerikanen. Na een bezoek aan de kaasmarkt te Alk maar en een bezichtiging van de diamant slijperijen van de firma Asscher in de hoofdstraat, zal heden een autotocht worden gemaakt langs de Vecht en zal het kasteel Nijenrode worden bezichtigd, waarna de gasten des middags in het stadhuis te Hil versum ontvangen zullen worden. Het gezelschap blyft nog eenige dagen in ons land. N. S. B. ERS WEER IN OSS. Geen incidenten. Gistermiddag hebben ruim driehonderd N. S. B.-ers uit alle deelen des lands, wederom een bezoek aan Oss gebracht. Daar zij geheel onverwacht kwamen, konden zy ditmaal niet aan de grens worden tegen gehouden. Op verschillende punten reden auto bussen en particuliere auto's Oss binnen: in de buitenwijken ving men met de col portage aan. Tegen drie uur bevonden zich driehon derd N.S.B.-ers in de kom der gemeente. Het geheele corps der koninklijke ma rechaussee en de gemeentepolitie waren ook weldra op de been om de orde te handhaven en het verkeer te regelen. Er heeft zich geen enkel incident voor gedaan. Om klokslag vier uur het tijdstip, waarop het colportageverbod te Oss in treedt staakte men het colporteeren. Tegen half vijf waren de N.S.B.-ers uit Oss verdwenen. JEUGDIG FIETSER TEGEN AUTO GEBOTST. Ernstig gewond. Gisteravond om acht uur is in de Vee teeltstraat te Amsterdam (betondorp), een achttienjarige jongen, die op een racefiets zat, tegen een vrachtauto, die van den kant van den Middenweg deze straat inreed, doch bijna tot stilstand was gekomen, opge botst. De jongen liep verschillende ernstige ver wondingen op en verloor het bewustzijn. De G. G. en G. D. bracht hem naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis, waar hü ter ver pleging is opgenomen. Meest matige westelijke tot noordelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, iets kouder. De kern van het gebied van hoogen lucht druk ligt over Groenland, een rug van hoogen luchtdruk loopt over IJsland en strekt zich tot ver in het zuiden op den Oceaan uit. De depressie, welke gisteren voor de Noorsche kust lag, heeft thans haar centrum over Midden-Zweden. Langs de achterzijde van deze depressie stroomen koude lucht- massa's naar het zuiden, op de Faroer, in Schotland en langs de Noorsche kust is de temperatuur reeds aanzienlijk gedaald. Thorshavn meldde hedenochtend min 1 graad. De wind is in Schotland, langs de Noorsche kust en in het tusschengelegen zeegebied krachtig tot stormachtig uit het noorden. In de randstaten en Zuidoost- Zweden is de wind echter nog zuidelijk, met hoogere temperaturen. In Frankrijk heerscht stil weer met gedeeltelijk bewolkte lucht en temperaturen omstreeks 10 graden Celcius. Voor onze omgeving wordt voor mor gen nog matige noordelijke wind ver wacht, met afwisselende bewolking en mogelijk enkele lichte buien. Voorts wordt nog daling van temperatuur verwacht. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 20.04 uur tot 3.48 uur licht op. Crisis-publicatie. DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 2 tot en met 7 Mei 1938, 1.30 per 100 kg. zal bedragen voor groene erwten, door han delaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en 0.80 per 100 kg. voor voedererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboon-m van den oogst 1937, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in ge noemd tijdvak, zal- 2,30 per 100 kg. be dragen. 's-Gravenhage, 6 Mei 1938. DE ZAAK TEGEN ROST VAM TONNINGEN. Bezwaarschrift tegen de dagvaarding. Naar wij vernemen heeft mr. A. J. van Vessem een bezwaarschrift ingediend tegen de dagvaarding, uitgebracht tegen den heer mr. M. M. van Tonningen, hoofd redacteur van het Nationale Dagblad, die o 12 Mei a.s. voor de Haagsche rechtbank had moeten verschijnen wegens beleedi- ding van minister Goseling. Dit bezwaarschrift zal dus eerst behan deld worden alvorens de zaak eventueel op de openbare terechtzitting dient. Het P. E. N.-huisje. Naar aanleiding van het ongeluk bij het P. E. N.-huisje kunnen wij nog mede- deelen, dat hedenochtend drie vertegen woordigers van het P. E. N. de situatie ter plaatse hebben opgenomen, zoodat de moge lijkheid bestaat, dat het verkeersobstakel zal worden verplaatst. De landbouwerszoon N. Lute, moet op doktersadvies rust houden, zoodat het ver moeden gewettigd is, dat de schrik hem heeft aangepakt, en zijn been gekneusd is. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: uitreis: Pelikaan te Rangoon, Reiger te Basra; thuis reis: Valk te Basra, Wielewaal te Rangoon. Op het drietal voor predikant bij de hersteld-luth. gemeente te Amsterdam (vac.- ds. Westermann) komt o.a. voor ds. B. E. J. Bik te Enkhuizen. EINDEXAMENS H.B.S. EN LYCEUM. H.B.Scholen. De minister van O., K. en W. heeft voor de Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar bepaald, dat de mondelinge eindexamens-A alhier zullen worden gehouden op 1, 2, 4, 5 en 6 Juli en voor de Rijks Hoogere Burgert school te Hoorn de A-examens op de dagen 7 en 8 Juli. Tot deskundigen zijn door den minister aangewezen: mevr. W. de Vreesevan de Poll te Voorschoten, dr. C. Visser en mevr. A. C. EngelhartKnappert te Utrecht. Voor de B-afdeeling van de genoemde H.B.Scholen heeft de minister het volgende bepaald: De eindexamens te Alkmaar zullen ge houden worden op de dagen: 8, 9, 11, 12, 13, 14 en 15 Juli. Te Hoorn op de dagen 2, 4, 5 en 6 Juli. Tot deskundigen zyn aangewezen voor Alkmaar: ir. F. J. Heyligers te Utrecht, dr. R. Brinkman te Groningen en mej. dr. A. Duinker te Haarlem. Voor Hoorn: mevr. C. FaberGouwentak te Amsterdam, dr. W. P. Jorissen te Leiden en G. Bolkestein te Amsterdam. Lyceum. De eindexamen voor het lyoeum te Alkmaar zullen worden gehouden op 27 en 28 Juni. Tot deskundigen zyn aangewezen: dr. N. H. Kolkmeijer in de Bilt (U.), dr. L. Seekles te Utrecht en mevr. H. Ph. Overeynder Mesenig te Leiden. HANDELSSCHOOL TE ALKMAAR. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Handelsschool met vierjarigen cursus kan vóór 15 JUNI a.s. plaats hebben bij den Directeur en wel mondeling des Maandags van 1 y,3, des Donderdags van 2)44 en des Zaterdags van 1011)4 uur in het schoolgebouw aan de Doelenstraat, of schriftelijk met vermelding van volledigen naam en geboorte-datum van de(n) candidaat(date), adres van de ouders of verzorgers, laatstbezochte school, en klasse, waarin plaats wordt gewenscht. Voor leerlingen, buiten Alkmaar wonen de, moet ook aangifte worden gedaan bij het gemeentebestuur van hun woonplaats. De Directeur, G. A. M. S^TTWRS. Alkmaar, 7 Mei 1938. KOSTELOOZE KOEPOKINENTING. In de polikliniek van het Centraal Ziekenhuis aan de Wilhelminalaan no. 11 bestaat de gelegenheid voor Kostelooze koepokinenting op DONDERDAG 12 MEI a s. des voormiddags te 9 uur. Alkmaar, 7 Mei 1938. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. MURMELLIUS-GYMNASIUM TE ALKMAAR. Aangifte van nieuwe leerlingen vóór 15 JUNI a.s. iederen MAANDAG en WOENSDAG van 1112.15 uur in het Murmellius-Gymnasium, of schriftelijk met opgave van naam, voornamen en roepnaam van de(n) candidaat(date), datum en plaats van geboorte, laatstbe zochte school en klasse en naam, beroep en adres van ouders of verzorgers. De rooster voor het examen, dat op 14 en 15 JULI a.s. wordt gehouden, zal aan de candidaten worden toegezonden. De school omvat een litterair-historische en een wis- en natuurkundige afdeeling; de splitsing valt r.a het 4e leerjaar. De rector verstrekt gaarne nadere in lichtingen en advies, ook aan zijn huis te Bergen. De Spar. Euwigelaan 28. Alkmaar, 7 Mei 1938. De rector, J. HEMELRIJK. Voetbal Het einde nadert. Nog een paar we ken en alles, wat tot het voetbalseizoen 1937'38 behoort, heeft afgedaan. De kampioenswedstrijden zijn nog weinig in aantal, promoties kunnen weldra zelfs morgen al bekend zijn. Alleen in het Zuiden moeten we nog even geduld hebben. Daar is men later moeten beginnen met de promotie wedstrijden en daar heeft men vier clubs, die om een plaatsje vechten. Wat de strijd om den nationalen titel betreft, Heracles mag thans opnieuw de Amsterdamsche D. W. S.-ers ontmoeten, maar thans in het Olympisch stadion. De Almelosche club kan dus nu op meer te genstand rekenen, dan een week geleden, maar we vertrouwen, dat zij in elk geval ongeslagen zal blijven. Mocht Heracles winnen en die kans lijkt ons iets minder groot dan zou D. W. S. practisch geheel kansloos zijn. In Groningen ontvangt Be Quick het zui delijke P. S. V. Beide clubs hebben nog niet veel winst kunnen boeken en de ver liezer van morgen mag er op rekenen on deraan te komen. We denken, dat Be Quick kans ziet, om het terreinvoordeel nog juist uit te buiten. D. Y/r V. moet winnen. D. W. V. moet winnen, om nog een kans te hebben op promotie. Maar of D. O. S. het zoover zal laten komen, is een tweede zaak. Wel mag D. W. V. tot veel goeds in staat worden geacht, maar ons dunkt, dat in afdeeling I morgen de beslissing valt ten gunste van Utrecht, dat dan eindelijk weer een eersteklasser zou bezitten. H. D. V. S.Emma is uitgesteld. In het Oosten gaat Quick naar Zwolle, waar P. E. C. haar laatsten wedstrijd als eersteklasser speelt. P. E. C. is reeds gede gradeerd, maar juist daarom kan het rus tiger spelen. Rigtersbleek had in Zwolle moeite genoeg, om te winnen; misschien, dat P. E. C. met een goeden wedstrijd af scheid wil nemen van de eerste klasse en dus Quick fel gaat bestrijden. Toch houden wy het op de Nymegenaren. In het zuiden speelt Bleijerheide weer thuis, en thans tegen Hero. Waar deze club nog slechts één punt behaalde uit de pro motie-competitie, daar mag men een over winning van de thuisclub verwachten. De Valks speelt eveneens thuis en wel tegen Miranda. Algemeen wordt de thuis club sterker geoordeeld, zoodat ook de Valk twee punten rijker wordt. De strijd zou dan dus uitsluitend nog gaan tusschen de Valk en Bleijerheide. Tenslotte gaat in Groningen de ontmoe ting G. R. C.—Hoogezand. Nog heeft Hoo- gezand de kans in eigen hand, maar dan moet allereerst gewonnen worden van G. R. C. en waar dit laatste geheel kansloos is, lijkt ons een zege van Hoogezand waar lijk niet onwaarschijnlijk. En dan moet F. V. C. nog danig oppas sen! De Alkmaarsche Boys spelen morgen middag om half drie op het sportpark een oefenwedstrijd tegen Alcmaria. Hoewel we een kalme partij verwachten, kan deze wedstrijd toch nog interessant genoeg worden. Alcmaria komt bijna geheel volledig uit. Haar elftal ziet er n.1. als volgt uit: Keuris Burger Koning Rootring Rampen Helderman Godvliet v. Wieringen de Jong v. d. Pol Schaaper PROMOTIE 3e KLASSE. Z.V.V.Bloemendaal. De rood-witte Alkmaarders hebben andermaal een vrijen dag en zullen om fit te blijven op 't S' ortpark een vriend- schappelijken wedstrijd tegen Alcmaria spelen. Ze kunnen dus tevens opnieuw toe zien hoe nu het resultaat tusschen de beide overige concurrenten zal vallen. De blauw-zwarte Zaandammers zijn leelijk in de verdrukking gekomen en hun kans op ontsnapping is slechts een „theo retische", enfin, zoo lang de kans er nog is, is er hoop! Het is juist daarom dat we een hard nekkig spel van de tweede klassers ver wachten en gezien de prestaties van vorigen Zondag, is het geenszins buiten gesloten of de Zaankanters nemen revan che van de onverdiend geleden nederlaag, al zal ook nu de Zaansche aanval wel het „zorgenkind" zijn. Overigens een resultaat dat de kaas- menschen ongetwijfeld zouden toejuichen, daar dan ook de Bloemendalers over wat meer verliespunten zouden beschikken. In de andere promotie-afdeeling krijgt Watergraafsmeer bezoek van Baam en kan door een zeg. gelijk komen met B.F.C. De Amsterdammers zullen deze ge legenheid dan ook ongetwijfeld aangrijpen. PROMOTIE 4e KLASSE. Q.SC.Wieringerwaard. In deze kleine >a-competitie zal morgen de beslissing vallen. Q.S.C. dat de beste papieren heeft krijgt bezoek van Wie- ringerwaaid en kan zich reeds bij een ge lijk spel derdeklasser noemen, terwijl de poldeische ploeg het tot een volledige zege moet brengen om de promotie tot een feit te zien. Waar reeds in het noorden de punten werden gedeeld (22), verwachten we op zn minst van Wormerveersche zyde een dergelijk resultaat of denken de rood- broeken er anders over? LANGS DE N.H.V.B.-VELDEN. Kampioens- en promotie-wedstrijden, waaronder Koedijk IR.C.Z. I. Voor de kampioens-competitie zijn thans de ontmoetingen Sporters IC.S.V. I en Atlas IW.F.C. IV vastgesteldd. Afgaande op de vorige prestaties zouden we geneigd zijn overwinningen te voor spellen voor de beide thuisclubs, maar het zou best kunnen gebeuren dat zoowel óe Castricummers als Wormerveerders een hardnekkige poging tot herstel zouden aanwenden, zoodat we èn in Hoorn èn in den Helder, nog heel wat spanning ver wachten, al zullen de bezoekers stellig aan het kortste eind trekken. Promotie-degradatie. De kampioen van de tweede klasse B Koedijk I krijgt bezoek van de eerste klasser R.C.Z. I. De Zaandamscht racers zijn in deze na- competitie nog ongeslagen gebleven ter wijl de Koedij.cerj slechts één nederlaag kregen te slikKen en dat was in Zaandam, nogal vroeg in den r orgen. terwijl juist een feestavond achter den rug was zoodat de beenen stellig wat „onwillig" zijn ge weest. Nu de mannen van even benoorden de kaasstad, ongetwij eld fit binnen de lijnen verschijnen, verwachten we hunnerzijds revanche van de geleden 42 nederlaag. Kegelen. „O. K. A." WINT VAN „Z. E. K. Z.?" Met 13581269, een verschil derhalve van 89 houten, heeft Op 't Kantje bewezen iets sterker te zijn dan Zou Kans Zijn. De finale om de allerhoogste A. K. B.-titel zal dus door Koekoek en O. K. A. moeten worden uitgevochten. In de 2e klasse gooide Onder Ons 47 hout meer dan Op de Lat, 12871240. Hieronder nog de respectievelijke cijfers per baan van de gisteren verkegelde wed strijden. O. K. A. baan 1 292, baan 2 378, baan 3 345 en baan 4 343 is totaal 1358. Z. E. K. Z.? baan 1 305, baan 2 318, baan 3 353 en baan 4 293, is totaal 1269. Onder Ons: baan 1 335, baan 2 331, baan 3 320 en baan 4 301, is totaal 1287. Op de Lat: baan 1 291, baan 2 320, baan 3 290 en baan 4 339, is totaal 1240 hout. Windhonden. ALKMAARSCHE WINDHONDEN IN ACTIE. Het renseizoen begint'. De Alkmaarsche Windhonden Renver- eeniging opent a.s. Zondag het renseizoen op haar eigen windhonden-renbaan aan den Rijksstraatweg te Heiloo (achter de wasscherij „Holl. Roem") met een trai ningwedstrijd. Voor dezen wedstrijd zijn 12 windhon den in drie verschillende klassen inge schreven. Iedere hond zal in zijn klasse drie maal starten, n.1. in een vlakke baanrace, in een hindernisrace en in een tijdrace (indivi dueel). Deze wedstrijden loopen over 10 ach tereenvolgende weken. Er zullen eiken keer punten worden gegeven, welke dan aan het einde der tien wedstrijden zullen uitmaken welke honden in hunne klasse de winnaars zijn. Zondag zullen eveneens de beste hon den der Zijper windhonden renvereeniging starten. De leden der Alkmaarsche windhonden renvereeniging zijn reeds geruimen tijd met de training van hun honden bezig, zoodat men kan verwachten, dat het een strijd zal worden om den favoriet van verleden jaar „Arthur van de Kaasstad" (eig. H. IJspeert) van zyn plaats te doen verdringen. De wedstrijden vangen aan iederen Zon dagmorgen om 10.30 uur en de toegang tot de baan is tijdens de wedstrijden voor belangstellenden vrij.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8