TYPE IO Agenda KOFH Woninginrichting LAATSTE BERICHTEN. Stad m Omgeving. eerste blad. raadvergadering. Kiest u6u uw inieueut ato udviseuc J. SPRUIJT - ALKMAAR H. W. HOLSMULLER (ongecorrigeerd). Alkmaar, Dinsdag. Het ligt in de bedoeling van den burge meester tegen Donderdag den 19 Mei 1938 een raadsvergadering te beleggen. UITSLAG VERLOTING VAN DE REMONSTR^NTSCHE GEMEENTE. In dit nummer vindt, men den uitslag der verloting van de Remonstrantsche ge meente te Alkmaar. WAT IS DAARTEGEN TE DOEN? De courant is een vraagbaak en iemand, die iets weten wil stapt in vele gevallen het bureau van zijn dagblad binnen en stelt de heeren van de redactie de een of andere vraag, waarop hij liefst direct het antwoord zou willen weten. Dikwijls worden de meest verrassende vragen gesteld en het is duidelijk, dat zelfs de veelzijdigs te courantenman geen wan delende of zittende encyclopaedie is. Hedenmorgen vonden we op onze redactie-tafel een leeg aspirinebusje. Leeg was het eigenlijk niet, want er zaten vlek jes en stipjes in en het was met een dot watten van boven afgesloten. Het had er allen schijn van dat er een verzameling microben in was opgesloten en waar ons bureau geen laboratorium is, was er niet een van de daar aanwezigen, die er iets voor voelde de watten uit het buisje te halen en-de verzameling onge dierte of wat het dan ook wezen mocht den vrijen uitweg naar het redactie bureau te laten. De oplossing van het geheimzinnige buisje liet niet lang op zich wachten. De eigenaar daarvan bleek een inwoner onzer gemeente te zijn, die geplaagd wordt door een onoverzienbaar aantal kleine luisjes, die zich van zijn huis hebben meester gemaakt. Ze hebben zich in heele divisies op oorlogssterkte over het behang van alle kamers verspreid, zoodat de bewoners bang van huy eigen huis zijn geworden. ,,Wat is daar tegen te doen?" vraagt deze abonné. En de redactie die alles moet weten of waarvan verondersteld wordt, dat zij alles zal weten snuffelt in allerlei boek jes met nuttige wenken en practische raad gevingen en zoekt onder de L. naar „Luizen" en onder de W. naar „Wand luizen". Het onderwerp is niet erg aantrekkelijk, maar de redactie proeft ook liever wat er in een roomtaart zit dan dat zij met een vergrootglas moet bestudeeren wat er in een of ander gesloten buisje kan schuilen. En nu weten we op het oogenblik pre cies wat er gedaan moet worden om wandluizen van houten ledikanten af te houden (met olieverf beschilderen), om ze van metalen ledikanten af te houden (stukjes carton met olieverf beschilderen en onder de pooten leggen), om ze uit een kamer te verwijderen (eenige schotels met geest van salmiak in een 'npaar dagen afgesloten kamer zetten) en om ze uit kleeren of stoffen te verwijderen (met heet water afwrijven). Maar met dat al heeft onze abonné nog geen handleiding voor de behandeling van zijn kleine huisgenooten uit het aspirine buisje gekregen. Want die komen naar hij ons verze kerde vanaf het dak van zijn woning. Hij had al een gat in zijn dak gezaagd, maar het hielp niet en als 't wel zou helpen zou hij misschien het heele dak moeten afzagen met de zekerheid, dat hij van den regen in den drop zou komen. Wij hebben ons daarna in verbinding gesteld met den Ontsmettingsdienst aan de Karnemelksbuurt, die op de gedachte gekomen is, dat het misschien vogelluisjes kunnen zijn. Daartegen is maar één pro baat middel, namelijk een dakwandeling, waarbij het huiselijk geluk van allerlei broedende of niet-broedende gevederde vriendjes wreedaardig verstoord moet worden door een algeheele opruiming. Baat dat nog niet. dan zal men de hulp van den Ontsmettingsdienst moeten inroe pen en zal een speciale deskundige den toestand ter plaatse eens nader moeten be kijken. Natuurlijk bestaat er een remedie tegen dezen overlast, al moeten er wellicht dras tische maatregelen genomen worden. De beste raad, dien wij onzen veel ge- plaagden abonné op dit oogenblik kunnen geven is dus op het dak te klimmen, of te laten klimmen, en daar alles te verwijde ren wat op de aanwezigheid van minder gewenschte gasten kan duiden. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 3—10 MEI 1938. Nieuwe zaken: Alkmaar: Sigarenmagazijn L. Prins, Rit- ^voort 21 Bergen: Pension „De Reigershoek", Bree- laan 79. Aiwnaar: de Alkmaarsche Stoom-, Wasch- Mi StriJkinrichting N.V., v. d. Woudestraat; hpstuurs- en statutenwijziging. np Blauwe Bril" N.V. Handel My„De t p, uw" Amsterdam; fil- Alkmaar, Paglop v overgegaan aan R. H. Wasterval. Firma Uitentuis, Fnidsen 93, groot- en kleinhandel in boter en kaas; rechtsvorm STv^der Kuip, Mient 21, winkel in opti me artikelen. enz.; benoeming procuratie- h0£o- N. H. Blokdijk, Stationsweg K 110, Kasteller; gekomen van Wervershoof. •^Mtobusinderneming van Geelen en den Berkhof in liq., Rijksstraatweg 440; uittreding commissarissen. Den Helder: N.V. American Petroleum Company, 's-Gravenhage; distr.kant. Den Helder, Bassingracht 149-151 opgeheven. „A. van der Koogh, v.h. E. N. Heyligen berg", Keizerstraat 118, handel in rijwielen, enz.; overgegaan aan E. N. Heiligenberg. D. Bonselaar, Oude Kerkstraat 43, melk producten, enz.; overgegaan aan L. Smak Limmen: N.V. Petroleum Maatschappij The Texas Company (De Texas Mij.), 's-Gra venhage; fil. Limmen, Rijksstraatweg B 3 opgeheven. Oudkarspel: Coöp. Boerenleenbank, A 142; bestuurswij ziging. Wieringen: N.V. Mij. tot Uitvoering van Zuiderzeewerken, den Oever; bestuurs- en statutenwijziging. Opheffingen: Castricum: G. F. Res, Dorpsstraat 88, koopman in vaste goederen. Den Helder: A. Langhorst, Bassingracht 107, rijwiel- en radiohandel. De meest moderne wagen onder de 1938 mode'len volkomen berekend om uren achtereen met snelheden bo ven 100 K.M. te riiden maximum prestatie oij ge ring benzineverbruik weergalooze wegvastheid. 2.5 liter 6 cyl SEDAN 4 DEUREN CABRIOLET Vertegenwoordiger voor Noordholland boven het IJ GARAGE W. TASCHE, Kennemerstraatweg 179. Telef. 4382. DE NIEUWE ADLER. De Adler-dealer hier in Alkmaar, de firma Tasche, heeft ons dezer dagen ver rast met een proefrit met het nieuwste product van de Adler-fabrieken, de 2)4 L. Adler. Een, zoo op het gezicht, niet al te groote wagen stond voor de deur en weldra reden we op het natte asfalt van den Helderschen weg. De auto, die binnen ruim 5 personen kan bergen, was werke lijk in doen en laten een openbaring. Met een geweldige souplesse draaide de 6 cyl. motor tegen den feilen wind in, terwijl binnen een rustig gesprek kon worden ge houden. De eigenaardig gevormde carros serie is zoo prachtig aërodynamisch uitge voerd, dat de wind er overheen gevoerd wordt en langs den langen staart weer afgevoerd. Die stroomlijn zal wellicht op den willekeurigen toeschouwer een indruk maken van niet-mooi of hypermodern, wie den wagen gereden heeft en het doel van den bouw begrijpt, zal bewondering voor deze constructie krijgen. Enorm vast in de hand bij elke snelheid, prachtig reageerend op de minste stuur wielwending, en met een wegligging, zooals we nog niet kenden, hebben we met groot genoegen door Noord-Holland ge reden en den wagen geprobeerd op alle mogelijke soorten wegen: lange rechte ein den, kronkelpaden, ronde macadam- weggetjes, en onder alle omstandigheden bleef de wagen rustig, veert prachtig en ligt na zware kuilen of duikelbruggetjes direct weer stil. De 4-versnellingsbak, vanaf het dash-board bediend, werkt erg prettig, de 3e en 4e zijn synchro-mesh, en het is onmogelijk tandenknersend te schakelen. Zonder in technische details te tréden, de ligging van de body op de veeren is een technisch wonder en zoo zijn er nog vele snufjes, kunnen we zeggen, dat deze 58 P.K. Adler zijn jongere broers, de Junior en Trumph, ver den loef afsteekt. Deze beide hebben de bekende voorwielaandrijving en deze trekt de wagens eigenlijk door de bochten. De 2% L. deed het zoo prachtig, dat we de voordeelen van „Frontantrieb" zaten op de hemelen, toen een stralend ge zicht naast ons verheugd opmerkte, dat de 2)4 L. nu nét normale achterwielaandrij- ving had! De motor, die onder alle snel heden rustig blijft, trekt zich van langen arbeid niets aan, is z.g. „Autobahnfest" ge maakt, wat lang niet overbodig is gezien het groote aantal auto's dat zoo ondeskundig over de groote rechte „Autobahnen" ge jaagd wordt, urenlang met hooge topsnel heid, dat ze vrijwel „in de poeier" gedraaid worden. De wondermooie 2% L. wagen is economisch, normaal gebruikt loopt hy 1 op 7)4 en met hooge gemiddelden, waar hij als het ware om vraagt, is het gebruik weinig meer. Het geheel weegt 1300 K.G. De fabriek levert diverse mooie modellen, de cabriolet is zeer attractief, terwyl de dichte wagens een opendak bezitten. De carosserie is op en top Europeesch, d.w.z. in alle opzichten af, terwyl de electrische uitrusting van Bosch is. De ruitenwisschers zyry electrisch en be halve de koplampen zyn in de spatschermen nog de bekende Bosch-mistlampen gemon teerd, die laag over den weg hun stralen spreiden. Resumeerende: een klassewagen. Wie van een sportleven, economischen wagen houdt, een kar gemaakt voor lange trips, voor sportief rijden, doet goed deze nieuwe Adler- creatie in de gaten te houden. De firma Tasche wil wel voor eventueele proefritten zorgen en zal van haar vertegenwoordiging wel succes hebben. Bioscopen. Roxy theater, 7.45 uur, hoofdnummer De laatste der Mohikanen (avonturen); hoofd rollen Randolph Scott, Binnie Barnes, Hen- ry Wilcoxon. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdagmiddag, hoofdnummer Tango Notturno (rom.); hoofdrollen Pola Negri en Albrecht Schönhals. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De 13e stoel (sens.); hoofdrollen Lewis Stone, Dame May Whitty, Madge Evans, Henry DanielL Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Zyn laatste strijd (sens.); hoofdrollen Edward G. Robinson en Bette Davis. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee Dinsdag 10 Mei. 8.15 uur, de Unie, ledenvergadering Centr. Genootschap kinderherstellings- en vacantiekolon ies. Donderdag 12 Mei 2.30 uur, 't Gulden Vlies, vergadering Ned. Vereen, van Huisvrouwen. 8 uur, Harmonie, concert Toonkunst. UIT EEN LUIK GEVALLEN. Bij het afdrukken van dit nummer bereikt ons het bericht, dat de heer C, banketbak ker op het Ritsevoort, by het transport van een zak amandelen, uit een luik in den ge vel van zijn huis op straat zou zyn gevallen. De toestand van den gewonde schijnt zoo danig te zyn, dat hij per onmiddellijk ge waarschuwde ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis is overgebracht. Bijzonderheden ontbreken op cfit oogen blik. EEN ADRES VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal het vol gende adres gezonden: De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier gevestigd te Alkmaar heeft met bijzondere belangstelling kennis genomen van het ontwerp van wet tot aanvulling van de wet op de richtige heffing der directe belasting. De daarin vervatte voorstellen worden van zulk een ingrijpenden en voor het be drijfsleven funesten aard geacht, dat zy de Kamer nopen hare bezwaren aan uwe hooge vergadering kenbaar te maken. Volgens dit ontwerp kan het bestaan eener naamlooze vennootschap immers worden genegeerd, wanneer haar gedragslijn een aanmerkelijke belastingbesparing voor haar aandeelhouders en andere deelgerechtigden medebrengt. Daar het bestaande stelsel van belastinghef fing slechts bestendigd! blijft, indien een naamlooze vennootschap het met de reser veering in fiscaal oogpunt niet te bont maakt, meent de minister hiermede een nieuw wapen tegen de belastingontduikende N.V.'s in handen te krijgen. Het is echter van algemeene bekendheid, dat de belastinginspecties ook thans reeds voldoende wapens in handen hebben om op tc treden tegen die naamlooze vennootschap pen, welke er een reserveerings- en uitdee- lingspolitiek op nahouden, welke niet door den beugel kan en waarvan de minister in zyn memorie van toelichting o.a. een voor beeld geeft. Het wil onze Kamer dan ook voorkomen, dat dit ontwerp, eenmaal tot wet verheven, tevens en niet in de laatste plaats gebruikt zal worden tegen vennootschappen en aan deelhouders, die geheel te goeder trouw zyn. Nu zegt het ontwerp wel, dat het enkel voor aanwijsbare bedrijfsdoeleinden reserveeren van bedragen uit de winst geen aanleiding kan geven tot toepassing van deze bepalin gen, doch deze omschrijving is zoo vaag, dat ten aanzien hiervan het ergste mag worden gevreesd. Men mag n.L een nog zoo hoogen dunk van de kunde en de goede trouw van het cci~s der belastingambtenaren hebben, het valt niet te ontkennen, dat zij, fiscaal ge oriënteerd zijnde, de wet zullen trachten toe te passen in al die gevallen, waarin door de gedragslijn van de naamlooze vennootschap de aandeelhouders eenig fiscaal voordeel zullen genieten. Niet de bedrijfsleiding be slist dus op eigen gezag en naar eigen oor deel en volgens eigen verantwoordelijkheid over de hoegrootheid van reserveeringen en afschrijvingen, doch slechts het subjec tieve gevoelen van den inspecteur speelt een beslissende rol. Een beoordeeling, die uitsluitend bij de bedrijfsleiding behoort te berusten, wordt door hem overgenomen. Weiswaar staat tegen de beslssing van den inspecteur beroep op het Gerechtshof te s-Gravenhage open, doch de Kamer vraagt zich af of ook dit lichaam wel in staat is dergelijke bedrijfseconomische vraagstukken naar waarde te beoordeelen. Een beroep op de bestaande Raden van Beroep op de directe belastingen ware hier beter op zijn plaats. Nog meer nadeelen kleven aan dit ont werp. De aandeelhouders ook zij, die te goeder trouw zyn zullen bij toepassing van de gewraakte bepaling voor de winst- uitdeelingen en reserveeringen in de Ryks- inkomstenbelasting worden aangeslagen, maar de heffing der dividend- en tantième belasting blijft onverminderd bestaan. Een vennootschap, die gedeeltelijk voor aanwijsbare bedrijfsdoeleinden reserveert en dit volgens het gevoelen van de be lastinginspectie althans voor een ander gedeelte niet doet, valt onder de bepalingen der wet en de aandeelhouders zullen nu ook inkomstenbelasting moeten betalen over de werkelijk voor aanwijsbare bedrijfsdoelein den gereserveerde bedragen. Dat een derge lijke regeling tot onbillijkheden moet leiden is duidelijk. Zoo ook mist dit ontwerp een bepaling, dat een eenmaal voor de reserveeringen in de inkomstenbelasting aangeslagen aandeel- I houder later niet opnieuw voor dezelfde re serveeringen in de inkomstenbelasting wordt aangeslagen, indien de N.V. deze vroeg of laat in den vorm van dividend tot uit- keering zou willen brengen. Al met al zal elk aandeelhouder in een naamlooze vennootschap, ook de goedwil lende, deze nieuwe bepalingen als 'n zwaard van Damocles boven het hoofd zien hangen, met het gevolg, dat de Nederlandsche on dernemingen nog moeilijker dan voorheen een beroep op den Nederlandschen kapitaal belegger zullen kunnen doen, welke laatsten dan ook hun toevlucht tot buitenlandsche beleggingen zullen nemen, schuchter als zij reeds staan tegenover investeringen in bin- nenlandsche ondernemingen. Onze Kamer zou voort kunnen gaan met Uwe hooge vergadering bezwaren voor te leggen, die aan dit ontwerp kleven. Zy meent evenwel, dat de hierboven geschetste nadeelen reeds van zoo ernstigen aard zijn, dat op grond daarvan dit ontwerp reeds als onaanvaardbaar moet worden beschouwd. De achter ons liggende crisisjaren hebben aangetoond, dat een voorzichtige reservee- ringspolitiek in tal van gevallen voor de Nederlandsche naamlooze vennootschappen van onschatbare waarde is geweest en de stabiliteit van de ondernemingen ten zeer ste heeft bevorderd, een reserveeringspoli- tiek, die door dit ontwerp in het vervolg wordt veroordeeld. Onze Kamer verzoekt Uw hooge vergadering met klem dit wets ontwerp, dat volgens de Memorie van Toe lichting bedoeld is voor de boosdoeners, maar in werkelijkheid ook ten nadeele der goedwillenden kan werken en dat ons be drijfsleven de ruggegraat dreigt te ontne men, wel te willen verwerpen. INGEKOMEN PERSONEN. E. M. Hoogzaad, liefdezuster, R.K., Emmastraat 12, van Voorburg. K. M. van den Bergen, R.K., liefdezuster, Emma straat 12, van Voorburg. J. H. C. Fijn, N.H., commies ter gemeentesecretarie, Lyceumstraat 59, van Bergen. W. M. de Vries, echtgenoote van J. H. C. Fijn, N.H., Lyceumstraat 59, van Finsterwolde. B. Hermanides, N.H., dienstbode, Westerweg 70, van Koedijk. W. Philippus, N.H., handelsreiziger, Langestraat 65a, van Bergen. M. Bootsma, Ev.L., dienstbode, Nassauplein 7, v. Schoorl. A. Broertjes, weduwe van J. Stolp, zonder beroep, Jan v. Scorelkade 71, van Heiloo: A. Broer- ACCOUNTANT tlD NED. INSTITUUT v. ACCOUNTANTS IIEEKERSKADE 4 ALKMAAR BOEKHOUDINGEN BELASTI NGZAKEN tjes, N.H., onderwijzeres, Jan van Scorel kade 71 (inw.), van Heiloo. L. de Waal, geen, onderwijzer, Macl. Pontstraat 7 inw., van Velsen. N. H. Keijser, D G., muziek- leerares, Emmastraat 31. van Haarlem. A. v. Beveren, geh. met K. Jansen, Chr. Ger., zonder beroep, Nicol. Beetskade 62, van Leiden. A. G. Luken, R.K., huis houdster, Westerweg 22, van Castricum. P. Geerts, geen, kapper (o.), Koorstraat 35, van Wolvega. H. J. Nolte, Ev. L.f zonder beroep, Westerweg 76, van De Bildt. D. Lute, Ger., huishoudster, Af gesneden Kanaalvak 1, van Zijpe. M. M. Hoogeboom, R.K., dienstbode, Nassaulaan 19, van Heiloo. G. van der Molen, echt genoote van J. Kit, N.H., en kinderen, Snaarmanslaan 44 van Oosthuizen. C. M. A. Boekei, R.K., dienstbode, Nassaulaan 19, van Bussum. M. Zuiderent, N.H., banketbakker, Stationsweg 178, van Den Haag. W. P. Quax, slager (o.), R.K., Stuartstraat 28, van Assendelft. A. Ka lis, N.H., kruidenier (h.), Snaarmanslaan 24, van De Rijp. G. J. J. Hom, R.K., verkooper, Spoorstraat 78, van Haarlem. S. K. Homma, Ev.L., geh. met J. Ste- genga, zonder beroep vaartuig Zaandam 9, ligpl. Oudegracht, van Oudorp. VERTROKKEN PERSONEN. E. J. Defourny, GerJC., vertegen woprdiger, en echtg., van Verdronkenoord 98a naar Hillegom. C. N. van den Idsert, R.K., z. b., van 2e Tuindwarsstr. 15a naar Arcen en Velden. H. H. Slenters, R.K., geh.m. Th. Min, z.b., van Lindenlaan 42 naar Ber gen (N.H.) F. J. J. Ouwens, geen, chauf feur, en echtg., van Kenn.straatweg 181 naar Oudorp (N.H.) C. J. Cabalt, R.K., z.b., van Nieuwesloot 109a naar Medemblik. A. Tr. Wognum, N.H., telefoniste, van Leeu werikkade 19 naar Middelburg. J. W. Ferwerda, R.K., hulp i. d. huish., van Sta tionsweg 60 naar Enschedé. A. M. Feld, R.K., dienstbode, van Paul Krugerstr. 11 n. Castricum. J. Koreman, geen, z.b., en echtg., v. Koningsweg 6a n. Woudenberg. C. Brouwer, echtg. v. C. de Groot, z. b., en kind, van Heemraadstr. 13 naar Wormer- veer. H. de Boer, R.K., dienstbode, van Verdr.oord 72 naar Workum. Th. Veken, R.K., slagersknecht, van Laat 195 naar Cal- lantsoog. J. St. A. Eeltink, R.K., werktuig bouwkundige, van Landstr. 73 naar Aurba. P. Grobbe, Ger.K., hulp i. d. huish., van Oudegracht 83 naar Harlingen. H. A. P. Janssen, R.K., dienstbode, van Nassauplein 7 naar Zijpe. M. Koning, R.K., dienstbode, van Spoorstr. 64 naar Egmondbinnen. E. A. H. du Quesne van Bruchem, N.H., hulp i. d. huish., van Westerweg 96 naar Groningen. A. Wielenga, van Eikelenbergstr. 2 naar Schoorl. H. Schreuder, geen, laadstetion- bediende, van Schermerweg 36 naar Heems kerk. G. Krul, Ger.K., winkeljuffr., van Zeglis 6a naar Andijk. P. de Waard, N.H., laadstationbediende, van Jan van Scorelkade 21 naar Heemstede. A. van Straaten, N.H., dienstbode, van Landstraat 49 naar Amster dam. W. Bart, N.H., broodbakkersknecht, van Stationsweg 3 naar Koedijk. G. de Weerd, N.H., teekenaar, van Spoorstraat 11. naar Leiden. KORENBEURS-WEDSTRIJDEN. Wij hebben in de sportrubriek o. m. de gedetailleerde uitslagen van de Koren beurswedstrijden opgenomen, waarbij wij beschikten over de zeer uitvoerige offi- cieele cijfers van de telcommissie. Bij het nakijken van deze cijfers ontdekten wij hedenmiddag, dat deze commissie in den grooten haast, waarmee zij moest werken, een paar foutjes heeft gemaakt. Helaas konden wy in het verslag de foutjes niet herstellen, zoodat ons slechts overblijft, op deze plaats de goede cijfers te noemen. Deze zijn dan: Vereenigingsprijs beste prestatie heeren: 1. Turnlust, Alkmaar 204 pt.Halter, 200,5 pt. Dames: 1. Turnlust, Alkmaar, 158 pt.; 2. Halter 156,5 pt.; 3. Doves, Heiloo, 145 p. VERHOOGING VAN HET DISCONTO. De nationale bank van België heeft haar disconto verhoogd van 2 procent tot 4 procent. De rentevergoeding voor niet geac cepteerde wissels en promesses is ge bracht van 2)4 op 4)4 procent en voor beleeningen en voorschotten van 3 op 5 procent. SCHIP GEZONKEN. Heden is in de Waal te Gendt bij Nijmegen het schip „Theodora", eigenaar de heer Beyer, gezonken. Het schip is vermoedelijk bij het passeeren van een zware sleep tegen de steen schoeiïng ge slagen, lek gestooten en onmiddellijk ge zonken. Het was geladen met grint. De zware sleep tegen de steenen schoeiïng ge- opvarenden wisten zich te redden. OUD VRIEND VAN DEN KONING GEARRESTEERD. De politie te Boekarest heeft een vroe- geren vriend van den Roemeenschen koning, professor Ionescu, hoogleeraar in de philosophie aan de universiteit van Boekarest, gearresteerd. Hij wordt be schuldigd in zijn huis vergaderingen van de IJzeren Garde te hebben gehouden. Professor Ionescu is van de generatie van koning Carol en lange jaren was hij een vertrouwd vriend van den koning, die hem dikwijls raadpleegde, doch sedert de professor de IJzeren Garde daadwerkelijk steunde, heeft men hem niet meer in het paleis gezien. POOLSCHE GRAVIN TOT LEVENSLANG VEROORDEELD. Wegens spionnage. Bevestigd wordt dat gravin Oktawia Wielopo^ka wegens spionnage tot levens lange gevangenisstraf is veroordeeld. HEEFT GENERAAL YAGUE ZELFMOORD GEPLEEGD? De „Daily Telegraph" meldt uit Barce- lona, dat Spaansche dagbladen een bericht uit Bayonne publiceeren volgens hetwelk generaal Yague, een der vooraanstaande militaire leiders van het rechtsche Spanje, in de gevangenis van Saragossa zelfmoord zou hebben gepleegd. Volgens dit bericht was generaal Yague in de gevangenis opgesloten, nadat hij onlangs in een toespraak scherpe critiek had geuit jegens de carlisten en zich ook ongunstig had uitgelaten over den omvang der buitenlandsche inmenging in de Spaansche interne aangelegenheden. Generaal Yague heeft de leiding gehad bij de operaties, welke tot resultaat had den, dat Lerida door de Moorsche troepen werd veroverd. HET MIJNONGELUK IN DERBYSH1RE. Reeds 14 dooden. Hoewel het aantal slachtoffers van het mijnongeluk in Derbyshire nog niet be kend is, weet men wel reeds, dat veertien arbeiders zyn overleden en 36 gewond. De autoriteiten hebben telefonisch con tact kunnen handhaven met de 123 arbei ders die nog steeds in de mijn opgesloten zyn. De directie van het ziekenhuis te Ches terfield heeft opdracht gekregen honderd bedden gereed te maken. Naar bekend wordt, zijn de meeste ar beiders, die nog in de mijn opgesloten zijn, ongedeerd. Wel hebben sommigen kwetsu ren opgeloopen van vallend puin. De red dingscolonnes zetten hun werkzaamheden voort. De manschappen zijn voorzien van gasmaskers.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2