DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Belgische regeering haalt bakzeil Dere Courant word» ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No 110 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. De invloed van de Fransche devaluatie. Nieuwe belastingen noodig. Woensdag 11 Mei 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Het mijnongeluk in Engeland. 79 dooden en 41 gewonden. De Japanners zetten troepen aan land bij Amoy. Positie in Zuid-Sjantoeng ongewijzigd. Opstand in Brazilië? De algemeene toestand. TOONKUNST-CONCERT 12 Hei 8 uur Harmonie. Opzienbare arrestatie. Wachtmeester van de Kon. marechaussee in arrest Geen aanslag op koning Ca rol. Schot ging toevallig af. Haile Selassie op weg naar Genève. Ouders geven leven van hun kind uit handen. Jury besluit tot operatief ingrijpen. ALKMAARSCHE COURANT. (Van onzen correspondent). De Belgische regeering haalt bakzeiL Dit beteekent, dat zij, voorloopig al thans, niet meer vasthoudt aan de eischen welke zij heeft doen gelden in de financieele Kamercommissie waar de nieuwe belastingontwerpen werden be sproken en die door de commissie overi gens niet werden aanvaard, behalve dan het ontwerp tot verhooging van de tol- en accijnsrechten. Al de andere ontwer pen werden verworpen en in de plaats van de mobiele bijtaks die door de regeering werd voorgesteld heeft de commissie de wederinvoering goedge keurd van de oude crisisbelasting, welke het vorige jaar, even voor de verkiezing van Van Zeeland, werd afgeschaft. De eerste minister P. E. Janson heeft, na •en conferentie met de politieke leiders, aan de journalisten verklaard dat hij en de mi nister van financiën gisteren in de Kamer een verklaring zouden afleggen en zouden aandringen op de goedkeuring van de twee boven genoemde ontwerpen waarover een accoord bestaat. Later zouden dan middelen worden beraamd om een verder begroo- tingstekort te dekken en om nog meer be zuinigingen te vinden. Dit beteekent dus dat de regeering, zooals gezegd, ballast heeft uitgeworpen en doet wat eigenlijk iedereen reeds vroeger had verwacht, namelijk de plannen aanvaarden van degenen die haar «igen plannen niet schenen goed te vinden. Het is niet bijzonder aangenaam voor een bewindvoerder zich de les te laten lezen, maar in de huidige omstandigheden is het voor België schijnbaar beter zich niet te ge voelig te toonen op dat gebied. De vraag is nu echter of dit stelsel nog tot iets zal kun nen dienen, want bij de conservatieve katho lieken is het streven duidelijk merkbaar een einde te stellen aan het leven van het kabi net, omdat zij, zooals wij reeds in een vori- gen brief hebben gezegd, de gelegenheid gunstig achten om de socialisten schaakmat te zeten, door hen verantwoordelijk te stel len, in de oogen van de openbare meening voor de huidige moeilijkheden. De regeering heeft het debat van Dinsdag teruggebracht tot de minst gevaarlijke ver houding maar niettemin is uit het debat ge volgd de kwestie van vertrouwen in de regeering en zoodoende zal men nu wel spoe dig weten of de regeering al dan niet de taak van bewindvoering zal voortzetten in dezen moeilijk tijd. Degenen die haar slechts een geringe kans geven zijn veel talrijker dan de anderen. En deze kans steunt vrijwel uitsluitend op de vertroebeling die het gevolg is van de Fransche devaluatie. De minister van finan ciën heeft niet geaarzeld van het argument gebruik te maken in de commissie van financiën. Hij heeft verklaard, dat de Fran sche devaluatie voor België zeer ernstig is en dat er gevaren dreigen langs dezen kant. Dat er 1.200.000.000 fr. nieuwe belastingen noodig zijn om een begrootingsevenwicht te verzekeren dat volstrekt onmisbaar is om den franc te beschermen, en ook om de leening van twee milliard te bekomen, waar over met Neder landsche en Zwitsersche bankiers werd onderhandeld. Deze redeneering vindt niet bijzonder veel weerklank. De tegenstanders van de regee- ring, openlijke of heimelijke, zooals de heer Sap, die wel een van de gevaarlijksten is, verklaren dat wat in Frankrijk gebeurt eigenlijk als een les zou moeten worden be- achouwd en dat de voor het bewind verant woordelijke personen een einde zouden moeten maken aan maatregelen die zij de magogisch noemen, omdat juist deze maa - regelen Frankrijk naar den toestand hebben geleid, waarin het zich nu bevindt. Zooals men ziet, is het een kwestie van politiek beleid, dat wordt gesteld. Het zou verkeerd zijn te besluiten dat het gaat om de keus tusschen een politiek van deflatie en, als tegenstelling, van devaluatie, wan de huidige regeering in ongetwijfeld een hardnekkig tegenstandster van eiken maa - regel die de waarde van den Belgischen franc eens te meer zou verminderen. In wer" kelükheid is de openbare meening geneigd om in het beleid van de laatste jaren op regeeringsgebied een verspilling te zien die het land heeft gebracht waar het zich nu be vindt en die de voordeelen van de devalua tie gedeeltelijk heeft doen verloren gaan. De openbare meening wenscht niet wat men een deflatiepolitiek zou kunnen noemen, maar een politiek van bezuiniging, die het zelfde resultaat hebben moet als een politiek van devaluatie, naar de ervaring heeft ge leerd, al is zij misschien wat lastiger toe te passen en vraagt zij ook wat meer tijd van aanpassing. Zij is alleszins eerlijker tegen over de massa van de kleine spaarders. De houding der liberalen. De houding van de liberalen in de kwestie van de nieuwe belastingen is vaag. In den grond zijn zij het met de katholieke conservatieven eens dat de fiscaliteit te groot is, maar zij zijn het, die het standpunt hebben doen zegevieren, dat men niet zoo hardnekkig moest vasthouden aan bepaalde plannen, dat men het eens zou kunnen pro- beeren met de plannen van de leden der meerderheid zonder wier steun de regeering het niet kan bolwerken. Nadien kan men dan wel verder zien. Deze politieke verwikkelingen missen eigenlijk in hun bijzonderheden het belang dat zij voor een buitenlandsch publiek moe ten hebben om er a«indacht voor te vragen. Doch het is noodig er eens te meer de aan dacht op te vestigen, aan den vooravond van het groote politiek debat in de Belgische Kamer, omdat er voor een groot deel van het Belgische publiek, heel wat belangen aan verbonden zyn. Het spreekt van zelf dat de huidige toestand een gelegenheid is ge weest om onder het publiek allerlei geruch ten te verspreiden, welke verband houden met een eventueele nieuwe devaluatie van den Belgischen franc om het betaalmiddel op eenzelfde peil te brengen als dat van de zuidelijke buren, die, zoo heet het dan ver der, tot de beste klanten behooren van Bel gië. De meest op den voorgrond tredende Belgische economisten hebben betoogd, dat de toestand in België thans anders is dan by de vorige devaluaties, dat er voor niets moet worden gevreesd, dat de Belgische franc stevig in het zadel zit, enz. Maar het wan trouwige publiek weet steeds beter slechte geruchten te begrijpen dan gunstige. Zoodat het dadelijk opvalt hoe in velerlei opzicht het politiek debat in de Belgische Kamer van beteekenis is te achten ook in algemee- nen zin. Betooging verboden. Zondag moest te Brussel een betooging plaats hebben van het zoogenaamde een heidsfront van de belastingbetalers en han delaars. De minister van binnenlandsche zaken, namens de regeering, heeft den bur gemeester verzocht de betooging te verbie den, wat deze dan ook heeft gedaan, de be velen uitvoerende zonder er verantwoorde lijkheid voor op te nemen. De betooging ging tegen de regeering, tegen de nieuwe be lastingen. In werkelijkheid hadden de rexisten zich meester gemaakt van de betoo ging om het de regeering moeilijk te maken. Dat is oppositiepolitiek. Degrelle had het zoo aan boord gelegd dat denzelfden avond in de Schaarbeeksche Wielerbaan een mee ting van hem zou plaats hebben. De regee ring heeft gemeend een deuk aan de vrijheid te moeten geven om reden dat tegenbetoo- gingen waren aangekondigd en de orde moest worden verzekerd. Dat heeft nog wat leven in de brouwerij gebracht. Het ken schetst tevens een atmosfeer die opnieuw schetst tevens de atmosfeer die opnieuw Gisteravond is officeel medegedeeld, dat 79 mijnwerkers om het leven zijn gekomen in de mijn Markham te Duck Manton in Derbyshire. De aanvankelijke hoop, dat nog een be trekkelijk groot aantal mijnwerkers uit de mijn gered zou kunnen worden, is dus he laas niet in vervulling gegaan. De telefonische verbinding, welke eerst nog intact was, is door een nieuwe instor ting verbroken en de mannen, die nog be neden waren, werden door deze instorting volkomen geblokkeerd. Zy moeten betrek kelijk spoedig den verstikkingsdood zyn ge storven. Behalve de 79 dooden, zijn nog 41 mijn werkers met brandwonden overdekt of lijdende aan de gevolgen van vergiftiging naar het ziekenhuis te Chesterfield ge bracht. Een der reddingsmanschappen, die het eerst in de mijn, welke ongeveer 800 M. diep is, afdaalde, verklaarde later: „Het was ons bijna te zwaar, maar als dronken wankelden wy verder, struikelende over de lijken. Op handen en voeten kropen wy ten slotte voort, tot wij er in slaagden, het ein de van de schacht te bereiken. Hier zakten we in elkaar. We werden naar het zieken huis gebracht". Uit Amoy wordt vernomen, dat, na bombardement der stad door verschei dene Japansche oorlogsschepen, de Ja panners een troepenafdeeling hebben ontscheept. Het Chineesche garnizoen heeft te genaanvallen gedaan; niettemin konden twee groepen Japansche mariniers, ter sterkte van 1200 man, zich handhaven. In een Japansche mededeeling wordt gemedl, dat het Oostelijke deel van het eiland Amoy door de Japansche lan dingstroepen is bezet. Deze troepen ver dreven de in de loopgraven verschanste Chineesche troepen. In de buitenlandsche concessies op het eilandje Koelangsoe, dat niet direct bedreigd wordt, is het kalm. De Chineezen hebben, naar zij melden, ruim 100 Japanners gedood en 755 gevangen genomen. In de stellingen der Chineezen en Japanners in Zuid-Sjantoeng is geen verandering gekomen. In West Sjan- toeng trachten de Japanners het Kei- zerkanaal over te steken, doch de Chi neezen hebben dit tot dusver weten te beletten. In Zuid-Oost Sjansi bevinden zich thans geen Japansche troepen meer, aangezien het Sakai-detachement zich in Oostelijke rich ting teruggetrokken heeft, na in een reeks gevechten met de Chineezen 5000 man te hebben verloren. Gisteravond is een handgranaat geworpen van het dak van een warenhuis aan de Nan king Road te Sjanghai, tengevolge waarvan zeven Chineezen gewond werden. De inter nationale politie en Britsche militairen zet ten de wijk af en stelden een onderzoek in, dat evenwel geen resultaat opleverde. In een bericht uit Rio de Janeiro wordt gezegd, dat militairen in opstand zijn gekomen en dat zij door burgers worden gesteund. Fascistische revolutie? Volgens een bericht uit Montevideo (Uru guay) aan het dagblad El Dia zou de regee ring van Vargas omver geworpen zijn door Fascisten. Over deze kwestie wordt vandaag gestemd. van vertrouwen Red. A. C Alkmaar, 11 Mei. De Volkenbondsraad, die op het oogenblik in Genève bijeen is en onder de meest on gunstige omstandigheden moet beraadslagen nog nimmer heeft de wereld zóó weinig vertrouwen gehad in dit ideëele instituut! krijgt een zeer interessante puzzle te be handelen: de Negus van Abessinië is naar Genève gegaan, om zijn Abessynsche zaak persoonlijk te verdedigen. In feite beteekent dat een wanhopige poging, die op niets uit loopt, want Italië bezit Abessinië en de meest gloedvolle rede van den Negus zal daaraan niets kunnen veranderen. Slechts mag men beniewd zijn, hoe de vergadering op de rede van den Negus zal reageeren. Dat kan dus nog een pikante aardigheid worden, vooral omdat verschillende landen de verovering door Italië hebben erkend! Intusschen heeft de volkenbondsraad reeds een pikant gerecht verorberd. In de geheime zitting van Maandag is het namelijk tot een scherpen woordenstrijd gekomen, toen Lit- winof en Jordan, de Nieuw-Zeelandsche afgevaardigde, beiden het recht van Ethio pië, om in den raad zitting te hebben, ver dedigden. De woordenstrijd werd ontlokt, toen Mun ters (Letland), die onlangs de erkenning van het Italiaansche keizerrijk door Letland arrangeerde, aan den raad vroeg te beslissen of Ethiopië het recht had deel te nemen aan de zitting. Litwinof beweerde dat daar omtrent geen twijfel bestond en Munters verzette zich door Avenol te verzoeken om een legale verklaring, waarop Avenol zou hebben geantwoord met het aanhalen van het rapport van 1936 van de commissie voor onderzoek naar de geloofsbrieven, waarin wordt gezegd, dat er twijfel bestaat of de negus Ethiopië nog wel onder zijn controle heeft. Litwinof hield vol, dat de Ethiopiërs het recht hebben om met dezelf de rechten zitting te hebben als de andere leden. Jordan stemde daarmede in, doch Komarnicki, Polen, verwierp dit argument. Halifax en Zonnet zouden zich niet in den woordenstrijd hebben gemengd, terwijl an dere leder, een compromis voorstelden. De geheime zitting van den raad is om 20.35 geëindigd, blijkbaar zonder het Ethio- pich probleem tot oplossing te brengen. Een der gedelegeerden zeide na de zitting: „Wij hebben een accoord opgesteld, maar kwa men niet tot een overeenkomst daarom trent." Men neemt daarom aan, dat Litwinof zijn standpunt handhaaft. Naar verluidt, zou na de uitvoerige dis cussie besloten zijn de gedelegeerden van den Negus uit te noodigen zitting te nemen aan de tafel van den raad bij de behande ling van de consequenties der tegenwoordige situatie in Abessinië, zulks in hun kwaliteit van vertegenwoordigers van keizer Haile Selassie en niet als vertegenwoordigers van Abessinië. Hitier is terug in Berlijn! Gisteravond om kwart voor elf is hy aan het Lehrter-station aangekomen. De laatste 17 K.M., van Wann- see tot het station, had de trein gereden door een haag van fakkeldragers! Op het station werd Hitier begroet door alle hooge autoriteiten van staat, party en leger, onder leiding van Göring. Deze hield een toespraak, waarin hy zeide, dat het ge heele Duitsche volk zeer gelukkig is, nu de Führer weer in het land is. Het volk heeft met warm hart gadegeslagen, hoe zyn leider de gast van het bevriende Italiaansche volk geweest is. Het is dankbaar voor de groote gstvrijheid, die de koning en keizer den Führer heeft betoond. Vooral echter, aldus Göring, hebben de harten sneller geklopt, toen gij en de Duce de wederzijdsche vriend schap met woorden bezegelden. De vriend schap der leiders is de vriendschap van de volken. En wanneer gij eeuwigen vrede af kondigt en de Duce bevestigt dien, dan zal ook deze vriendschap van onze volken eeuwig zijn. Wij danken God, dat gij behou den by ons teruggekeerd zijt." De woorden van Göring werden met groot gejuich begroet. Berlijn heeft den Führer nooit een zoo grootsche ontvangst bereid als thans. De versiering der stad overtrof den tooi bij vorige gelegenheden. De weg, dien het ge zelschap door de stad volgde, was geheel ge ïllumineerd in verschillende kleuren en toen Hitier door de Brandenburger Tor reed, stegen reusachtige fonteinen van vuur op, die de omgeving hel verlichtten. Na een zegetocht door de feestelijke ver sierde straten kwam Hitier by de rijkskan selarij san. Hy verscheen even later op het balkon om voor de huldebetuigingen te danken. Hitier is dus weer thuis. Hy kan vandaag nadenken over wat hy in Italië bereikt heeft. En waarschijnlijk zal hij nog wel eens denken aan de zeer duidelijke houding van den paus, die hem niet heeft willen ontvan gen. Trouwens, de houding van het Vati- caan, de berichten in het pauselijke blad en de rede van den paus zijn met elkaar wel voldoende geweest, om Hitier te prikkelen. Men weet, dat de pauselijke rede, waarin deze doelde op het hakenkruis, dat te Rome was opgericht op den feestdag van het Hei lig Kruis, scherpe kritiek heeft gehad in de Popoio d'Italia. Merkwaardig genoeg, doet men in religieuze kringen in het Vaticaan net alsof men geen waarde hecht aan die kritiek. Het katholieke blad „Avvenire d'Italia" schrijft over het jongste bezoek van Hitier: „Het politieke standpunt is, dat Italië zekere voordeelen uit de as RomeBerlijn heeft getrokken, zelfs wanneer de Anschluss, die laatste vrucht van het Italiaansch Duitsche pact, niet naar onzen smaak was. Maar het staat heel anders met de kwesties van geestelijke orde. Zoo de as een nuttige basis is voor het scheppen van een nieuwe internationale orde, zoo vormt toch het nieuwe germanisme door zijn philosophische denkbeelden een element van onrust en verwarring in het historisch proces, dat anders tot een wonderbare hernieuwing der christelijke beschaving zou kunnen leiden. Italië heeft zelfs officieel raadgevingen van voorzichtigheid aan het bevriende Duitschland gegeven. De Italiaansche katho lieken hebben te rechter tijd alarm geslagen. Zij hadden gehoopt, dat de reis van Hitier naar Rome een gunstige gelegenheid zou bieden tot weldoende opheldering. Het is een harde slag voor hen, deze hoop te zien verijdeld. De droefheid des Pausen was als een doorn in het hart van alle zonen van Italië, die zich het dichtst bij Hem bevinden en die derhalve Zijn bezorgdheid voor het lot der Duitsche broeders meer deelen. De strijd tusschen kerk en staat zal waar schijnlijk nog sombere bladzijden in Duitsch land tellen en de ketterij zal tot een onver mijdelijke verwarring leiden. Maar elke vermenging van Germanisme en Romeinschheid wordt afgewezen door het Italiaansche volk en de nationale regeering, behoudens onbeduidende uitzonderingen. Er was in de jongste toasten sprake van „gemeenschappelijkheid van idealen" en „gemeenschappelijkheid van denkbeelden". Deze gezegden gaan niet uit boven de ge wone exaltatie van „discipline, moed en vast beradenheid", zooals ze ook niet uitgaan boven de autoritaire analoge opvatting, die echter niet identiek is met het nationale leven en de organisatie van den staat". Voorverkoop toegangskaarten ér f 1.00 bij OOIJEVAAR, Riteevoort 1. Door de Militaire Justitie is gear resteerd en naar het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch overgebracht de wachtmeester van de Koninklijke Mare chaussee van de Weert, thans in Terneuzen, vroeger in Oss. Wachtmeester van de Weert heeft in dertijd een groot aandeel gehad by het onderzoek en tot klaarheid brengen van verschillende misdrijven van de beken de Ossche bende en behoorde ook tot degenen, die door H.M. de Koningin voor zijn verdiensten werden gedeco reerd. Reeds eerder waren er aanwijzingen tegen van de Weert bij de Militaire Justitie ingekomen, doch deze konden niet tot een strafvervolging leiden. Wel werd van de Weert toen overge plaatst naar Terneuzen. Thans zijn echter nieuwe gegevens in handen der justitie gekomen en deze hebben tot zyn arrestatie en insluiting geleid. In dp nabijheid van koning Carol is gister een schot gelost, toen de koning de plechtigheid ter gelegenheid van het onafhankelijkheidsfeest bijwoonde. Omtrent dit schot, dat gelost werd in de nabijheid van koning Carol tijdens de troe penrevue ter gelegenheid van den onaf hankelijkheidsdag, kan nog gemeld worden, dat, hoewel spoedig geruchten de ronde de den, dat er een poging was gedaan om een aanslag te plegen op koning Carol, een on derzoek heeft uitgewezen, dat het schot zyn oorzaak vond in het feit, dat een in burger gekleed inspecteur van politie, die een revolver in zijn zak droeg, in het ge drang geraakte, waarbij per ongeluk de revolver afging. De inspecteur werd zelf in zijn been gewond. De behandeling van de kwestie van de erkenning van het Italiaansche imperium is gisteren uitgesteld en zal nu Donderdag in de vergadering van den Volkenbonds raad aan de orde zijn. Haile Selassie heeft gisteravond Londen verlaten en is op weg naar Geneve. Naar te Geneve verluidt zal de negus per soonlijk het woord voeren in den Volken bondsraad, wanneer Lord Halifax de be sprekingen over het Abessijnsche vraagstuk Donderdag a.s. zal hebben geopend. Twee lot wanhoop gedreven ouders, de heer en mevrouw Colan uit Chicago, hebben de zwaarste beslissing van hun leven geno men. Na langdurige besprekingen hebben zy n.1. besloten het leven van hun vijf we ken oude dochtertje Heltine afhankelijk te stellen van de uitspraak van een jury, be staande uit twaalf mannen der wetenschap. De oogen van het kind $aren door onge neeslijk kankergezwel aangetast en de eeni- ge mogelijkheid om het meisje in het leven te houden bestond in een operatief ingrijpen tengevolge waarvan het kind evenwel de moeten missen. De jury, welke de zware verantwoorde lijkheid op de schouders was gelegd om te beslissen over leven en dood, heeft in Gar- field Park Hospital langdurig van gedach ten gewisseld. De meeningen liepen uiteen. Tot de jury behoorden drie rabbijnen, ze ven oogspecialisten, een hersen specialist en een specialist op het gebied van X-stralen. De vader van het meisje drong er by de jury op aan, alles in het werk te stellen om zijn dochtertje in het leven te nouden. Daarentegen betoogde de schoonvader van den heer Colan, dr. Herschman, dat t men schelijker zou zijn het kind te laten sterven. Ten slotte besloot de jury tot operatief ingrijpen. Reeds is het linkeroog verwijderd. Volgens de dokter heeft de kleine patiënte der*- operatie goed doorstaan.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1