Agenda Stad en Omgeving. loX ïboV H« m.xtarom „„ui LAATSTE BERICHTEN. Alkmaar, Woensdag. De werkzaam^e(^en voor het vliegveld. De werkzaamheden voor het militaire vliegveld te B^gen hebben flinken voort- g3Met ongeveer 50 arbeiders is de firma Strijland uit Uithoorn bezig Je fundeeringen voor de zes hangars te maken die al naar gelang van de bodemgesteldheid 1 2 M diep van gew*Pend beton m den «rond worden aan ge b wgrken dg pomperl voor de v.S Groot, b,- grint en portla^- terwijl met behulp v*n machines de ij*™ stave" voor,het vlecbt' werk worden g^ogen. Voor deze werk zaamheden zün d® weersomstandigheden wel bijzonder gratig. Eén van de hangers, elke hangar hreft een breedte van 65 M., een diepte van 25 M. en een hoogte van 10 M is reeds gereed gekomen. De hangars worden'hoeksgewijze gebouwd, zoodat één naar het Zuiden en de andere naar het Oosten open is. Voor de gereedgekomen fundeering is de firma Braat uit Rotterdam reeds bezig de materialen voor den constructiebouw aan te voeren Een hyschma»' ter h°°^ van 20 M. is in het midden van deze fundeering opgesteld, zoodat de constructiebouw reeds de vol gende week kan aanvangen. Bij den voort gang van thans mag verwacht worden, dat de fundeeringen binnen drie weken gereed komen. De con»tructiebouw kan dan ge regeld voortgang hebben waarna de af bouw van de hangars met baksteenen ter hand kan worden genomen. Hiervoor zal zeer binnenkort een aanbesteding worden ^Naa^alle waarschÖnhjkheid zullen de hangars September a.s. gereed zyn, zoodat daarin dan de nieuwe vliegtuigen kunnen vliegtuigen te 0er«en zal ongeveer 100 be- ^Jftwee hangars worden ook kelders voor het bergen van materialen gebouwd. Het zandvervoer voor het terrein van de hangars is gereed gekomen. Met het zandvervoer voor het dichten van de slooten en het egaliseeren van het terrein zal nog wel eenigen tyd gemoeid gaan, aangezien de minister die beslist heeft dat dit vervoer van 90000 M3. niet per auto door het dorp, doch per smalspoor door het bosch en over de weilanden zal geschieden, het bestek heeft gewijzigd en hy kort geleden nog een jubileum had gevierd. Hy was, door zijn functies en door zijn langjarig verblijf in Heiloo, in dorp en om geving een bekende er alom gewaardeerde figuur en zeer velen zullen van zijn plot seling overlijden onder deze tragische om standigheden dan ook met deelneming kennis nemen. ERNSTIGE VAL UIT EEN LUIK. Zooals wij gisteren nog konden melden is de banketbakker Cramer, wonende aan het Ritsevoort, gistermiddag, terwijl hij een baal amandelen naar beneden wilde brengen, uit een luik op den zolder naar beneden gevallen. De heer Cramer kwam wel zeer ongelukkig op den grond achter het huis terecht en moest onmiddellijk per ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd worden. Waarschijnlijk heeft de heer C. een wervelfractuur opgeloopen, maar tot hedenmiddag was het nog steeds niet mogelijk geweest, om een röntgen-foto te maken. De toestand van den ongelukkige moet als zeer ernstig worden beschouwd. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De laatste der Mohikanen (avonturen); hoofd rollen Randolph Scott, Binnie Barnes, Hen- ry Wilcoxon. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De 13e stoel (sens.); hoofdrollen Lewis Stone, Dame May Whitty, Madge Evans, Henry Daniell. Toegang boven 18 jaar. City-theater, 8 uor, hoofdnummer Zyn laatste strijd (sens.); hoofdrollen Edward G. Robinson en Bette Davis. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 18 Mei. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, vergadering Ned. Vereen, van Huisvrouwen. 8 uur, Harmonie, concert Toonkunst. voornemens is hiervoor een nieuwe aan besteding te hoeden Het graven v«n de gracht om het vlieg veld zal ook afz°nderlÜk worden ^anbesteed. Voor dat egsliseeren van bet terrein is het noodig, dat 5 boerderijen en twee huizen worden afgebroken, dat de graszoden wor den afgestoken de zwarte teelaarde wordt weggenomen, het terrein wordt gedraineerd en geëgaliseerd, waarna de teelaarde en de zoden weer worden aangebracht. Daarna moet het geheel terrein worden gewalst, Met behulp van gelÜktydig werkende ploegen kan er heel wat gebeuren, maar wanneer men bedenkt, dat het hier een terrein van 80 U-A. geldt, dan zal men be grijpen dat het uitgesloten geacht moet worden', dat reeds dit jaar, zooals in be paalde kringen wordt beweerd, het vlieg veld in gebruik kan worden genomen. Wij gelooven niet 200 ver mis te zyn, wanneer wij bewer.en> dat hiermede nog wel een jaar gemoeid zal zijn. DOODELIJK VERKEERSONGELUK. Oud-Veld wachter Vos bij Limmen veronge'ukt- Op den Rijksstraatweg te Limmen heeft gisteravond omstreeks 7 uur een doodelijk verkeersongeluk plaats gehad. Toen de 77- jarige gepensioneerde agent van politie P. Vos uit Heil°° P«r fiets den weg wilde oversteken, w*"1 a« door een auto uit Alkmaar gegrol*11 en °P den we« neer" gesmakt. De man was vrijwel op slag dood. Het lijk werd naar het Centraal ziekenhuis te Alkmaar overgebracbt- Getuigen verklaarden, dat den autobe stuurder geen schuld trof, de wielrijder was plotseling den weg overgestoken, zon der eerst goed t€ hebben uitgekeken, of de weg veilig was Door den schrik gestorven? Uit het nadeï onderzoek naar de oorzaak van dit ongeluk gebleken, dat de heer Vos, alvorens over te steken, een auto had laten passeereu daarna waarschijnlijk de auto welke hem noodlottig zou worden, niet heeft opg*»^; Deae auto van den heer De B ult Alkmaar, welker be stuurder het odgeluk niet kon voorkomen, raakte nog ju*' het van de van den heer Werd neergeslagen faar de beryder daarvan 6, van beteekenis vertoonde de heer'vS bleek slechts enke'e schram- .v, gekregen is het aanne melijk6 dat de gotseünge schrik zyn dood heeft veroorz»* was in Heiloo een zeer be- De heer Vo^ figuur Mei 1887 benoemd tot ge kende en gez!«h€ figuur, rd or 1 ildw H>1 sionneerd en toekenning van de cieel erkend „Qn Oranie Hy werd op en in 1908 tot geme€n_ meenteveldw^nuari im werd gepen. ^erden zijn verdiensten offi cieel erkeno van de Oranje Nassau- hronzen mei'H^06die ook geruimen tijd orde. De ha®1 voor onze courant is ge- correspondei secretaris van den weest ^8; ier en van den polder de Polder MaaiWjjj. wag bode ,an den Boekelermeer vele jaren veiler bij GOUDEN HUWELIJK. De heer en mevrouw P. Bergsma Hoekstra, Koningsweg 28, vieren heden hun gouden huwelijksfeest. Wij bezochten heden het gouden paar in zijn woning, die nog uit de dagen van Alkmaars beleg dateert. In een dergelijke woning, die zeker niet aan de eischen van onzen tijd voldoet, heerscht toch een karakteristieke sfeer, die men in de kleine standaardswoningen mist, een sfeer die thans in den grooten familiekring nog meer tot uiting kwam, mede door de aangebrachte versiering. Het nog krasse echtpaar de man is 77, de vrouw 76 jaar is uit Opsterland en Schoterland afkomstig, een streek, die in de geschiedenis van de opkomende arbeiders beweging een groote rol heeft gespeeld. Zy hebben daar het boerenbedrijf uit geoefend en zagen hun echt gezegend met acht kinderen, die than$ getrouwd met hun echtgenooten en twaalf kinderen het heuge lijke feest medemaakten. Voor 20 jaar vestigde de heer Bergsma zich in de Huigbrouwerstraat alhier, waar zy 16 jaar lang een groentenzaak hebben beheerd. De heer Bergsma is een typische verte genwoordiger van de stoere Friezen. Dit type werd nog meer vertegenwoordigd door de beide broers van den bruidegom, die met hun stoere koppen, met intelligente oogen, vol belangstelling het gesprek, dat wij met het gouden paar over Frieslands verleden voerden, volgden. Ook de bruid volgde nog wat men noemt „by" te zijn en zy zorgde bovendien voor de prettige noot, die ons de zekerheid gaf, dat deze bruiloft in een gezellige sfeer zal verloopen. Ook op deze plaats aan bruid en bruide gom onze gelukwensch. EEN ADVIES. De heer Boon, oud redacteur van „Onze Tuinen", thans verblijvende in „Wester- licht", die een speciale studie van ongedierte heeft gemaakt, heeft, in verband met de gister gesignaleerde luizenplaag, het advies gegeven zich rechtstreeks tot den Planten- ziektekundigen Dienst te Wageningen te wenden, met toezending van een „monster" van deze ongure beestjes. Men is daar met deze diertjes in diverse soorten volkomen op de hoogte en zal zeker advies voor afdoende verdelging kunnen geven. BAKERCURSUS. Voor den bakercursus vanwege het Wit- Gele Kruis zijn gister geslaagd de dames: N. Mul te Schagerbrug, S. Grootendorst te Den Helder, Div. Vriend te Alkmaar en H. de Boer te Workum. RECHTER-PLAATS VERVANGER BENOEMD. Bij K.B. van 10 Mei 1938 is benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de Arrondisse- ments-Rechtbank te Alkmaar: mr. P. Lan- geveld, deken der Orde van Advocaten, kar.- tenrechter-plaatsvervanger en agent van de Nederland Bank N.V. te Alkmaar. BAKKERSFIETS AANGEREDEN. Hedenmorgen wsrd aan de Koorstraat n bakkersdriewieler van de firma v. d. Pol door een auto aangereden, met het gevolg, dat de driewieler ernstig beschadigd werd en een deel van het brood niet meer voor de consumptie geschikt bleek. De aanrijding gebeurde, doordat een leerlinge-chauffeur den driewieler en een stilstaande auto wilde passeeren, doch daardcor geen ruimte liet voor een tegen, iggcr. Deze laatste botste toen tegen de kar aan. Het onderzoek naar de schuldvraag is in handen der politie. EEN NIEUWE BUUBTVEREENIGING. In eene gisteravond in café „Het Gulden Vlies" gehouden bijeenkomst is besloten tot oprichting van een vereeniging van bewo ners van Kennemerpark en Nieuwlander- singeL Deze vereeniging stelt zich ten doel om by nationale feesten het Kennemerpark, loopende van de Baangracht tot het Ritse voort en Nieuwlandersingel loopende van de Bleekersloot tot den Kennemerstraatweg op de een of andere wijze te versieren of te verlichten. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren W. J. D. Appel, voorzitter; K. Zwiep, secretaris; J. Husken, penningmees ter en de heeren D. J. Govers, P. J. Preijer en L. Cohen. Tot eere-voorzitter werd gekozen jhr. mr. F. H. van Kinschot. BOND VAN CHR. SCHOLEN BOVEN HET IJ. De 25e schooldag van den Bond van Chr. scholen boven het IJ in Noordholland zal Woensdag 18 Mei a.s. te Alkmaar worden gehouden. In de morgenvergadering zal het zilveren jubileum worden gevierd, waarbij de vice-voorzitter, de heer E. H. Bos, school opziener te Den Haag, een gedachtenisrede uitspreken, zal getiteld: „Een rijk verleden een roeping voor de toekomst". In deze sa menkomst hoopt de minister van Onder wijs, dr. J. B. Slotemaker de Bruine, mede tegenwoordig te zijn. Na de morgenverga dering zal als spreker optreden dr. A. H. Edelkoort, Ned. herv. predikant te Amster dam, met het onderwerp: „Danken en Den ken, Bezingen en Bezinnen". WIT-GELE KRUIS. In de maand April werden door de wijk verpleegster 487 bezoeken afgelegd by 29 patiënten, waarvan 306 bij leden van het A. A. Z. A., 125 bij leden van het Wit Gele Kruis, 54 bij stadspatienten en 2 bij parti culieren. De wijkkraamverpleegster legde 200 be zoeken af by 12 patiënten. CENTRAAL GENOOTSCHAP V AC ANTIEKOLONIES. Gisteravond hield de Alkmaarsche afdee ling van het Centraal Genootschap voor kin- derherstellings- en vacantiekolonies een al- gemeene ledenvergadering in De Unie, on der voorzitterschap van dr. Korteweg. Het bezoek was als gewoonlijk zeer miniem. By de opening herdacht de voorzitter den onlangs overleden heer C. Kerdel, oud secretaris der afdeeling, in wier belang hij, naar spr. memoreerde, zeer veel heeft ge daan. Voorts herinnerde spr. in warme woorden aan hetgeen mevr. van Dam, die wegens vertrek als bestuurslid heeft bedankt, in haar grooten ijver voor de afdeeling deed. Zy toch was de ziel ervan en heeft tal van personen bewogen om lid te worden en an deren weten terug te brengen van hun voor nemen om als zoodanig te bedanken. Ook de wijze, waarop zy steeds ijverde voor de ver loting, verdient allen lof. Spr. stelde voor haar te benoemen tot eere-lid, met welk voorstel de vergadering onder applaus accoord ging. De hierop volgende bestuursverkiezing had tot uitslag dat de aftredende heeren dr. Korteweg, mr. Bosscher en dr. Degenaar allen bij acclamatie werden herkozen. In de vacature-mevr. van Dam werd voorzien door de benoeming van mevr. Koelma, even' eens bij acclamatie. Jaarverslag secretaresse. Aan het jaarverslag van de secretaresse, mej. E. de Boer, die in Mei van het vorige jaar die functie overnam van mej. dr. Bart stra, ontleenen wij het volgende: Hoewel aan alle aanvragen is voldaan, was het aantal uitzendingen geringer dan in 1936, n.1. 28 tegen 38 het jaar te voren, met een aantal verpleegdagen van 1503 tegen 1940 v. j.; in B-verpleging werden uitgezonden 5 kinderen met 590 verpleegdagen tegen 648 in 1936. Aan het afgetreden bestuursid mevr. v. Dam werden eenige hartelijke woorden gewijd. De netto-opbrengst der verloting was f 606.18 tegen 550.37 v. j. Er werden 7000 loten ver kocht. De contributies brachten op 454.32 tegen 480.82 in 1936. Voor rekening van het Bio-vacantie-oord werden vijf kinderen uitgezonden; voor de uitzending van één kind in B-verpleging werden de kosten ge dragen door Maatschappelijk Hulpbetoon, terwijl de verpleging van een ander kind door de ouders werd bekostigd. In de spaar- busjes werd voor de St. Nicolaas-actie f 43 vergaard. Het jaarverslag werd onder dankbetuiging goedgekeurd. Jaarverslag penningmeester. Het jaarverslag van den penningmeester mr. D. Bosscher, gaf een totaal aan ontvang sten van 2480.15 en aan uitgaven 1604.58. zoodat het kassaldo op 1 Jan. j.1. bedroeg 875.57, tegen 562.14 een jaar tevoren. De rekening over 1937 sloot in ontvang sten en uitgaven met f 1918.01. Aan het Dr. Schröder-fonds werd 313.43 toegevoegd, zoodat dit op 31 Dec. bedroeg 1312.27. De kascommissie adviseerde deze beschei den goed te keuren, welk advies door de vergadering werd opgevolgd. De penning meester werd onder dankbetuiging voor zyn beheer van zijn verantwoordelijkheid ont heven. De begrooting voor 1938 noemde als in komsten en uitgaven 1365. De voorzitter merkte hierbij op, dat verschillende posten lager zyn geraamd dan In 1937 doordat de afdeeling toen eenige toevallige baten ge noot. Ge cd gekeurd. Als leden van de kascommissie voor 1938 zullen worden gevraagd te willen optreden de heer C. Krak en mr. M. Moens, Beschrijvingsbrief algetneene vergadering. Bij de bespreking van den beschrijvings brief voor de op 14 Mei te Apeldoorn te houden algemeene vergadering van het Centraal Genootschap werd besloten de can- didatuur van den heer A. K. Dijkhuizen, directeur van het Centraal Ziekenhuis al hier, vroeger geneesheer van het C. G., te steunen. Niet algemeen werd de noodzake lijkheid ingezien van den bouw van een nieuw koloniehuis, waarvan volgens den be schrijvingsbrief de mogelijkheid zal worden besproken. Als afgevaardigde naar de ver gadering werd aangewezen mej. de Boer, secretaresse. Na rondvraag volgde sluiting. NIEUWE BURGEMEESTER VAN BLOKKER GEÏNSTALLEERD. Maandagmiddag heeft de heer G. Kramer zijn intocht gedaan als burgemeester der gemeente Blokker. Te half drie vond de officieele ont vangst plaats aan de grens der gemeente, bij „De Nadorst", waar het voltallige ge meentebestuur ter begroeting aanwezig was. In drie open rijtuigen werd een tocht door het uitgestrekte dorp gemaakt, dat zich dezen dag wel op zyn voordeeligst voordeed, vooral waar de talrijke vlaggen aan het jonge groen een nog meer levendig aspect verleenden. Overal waar de rijtuigen passeerden, kwamen de menschen naar bui ten gelopen om den nieuwen burgemeester te verwelkomen. By het raadhuis concentreerde zich inmid dels de groote belangstelling. Niet alleen, dat vele dorpelingen voor 't plein, waarvan de ingang met een fraaie eerepoort was ge tooid, waren samengekomen, ook het fan farecorps „St. Pancratius", onder leiding van den heer Leo Koning, had zich hier op gesteld, alsmede de schoolkinderen, welxe hier een kort zanghulde zouden brengen. Toen de stoet op den terugweg uit Ooster- Blokker het raadhuis was genaderd en de burgemeester was uitgestegen, zongen de kinderen onder leiding van den heer Vis, hoofd der r.k. school, en met begeleiding van het fanfarecorps, een welkomstlied. Drie meisjes boden een keurige bloemenmand aan. Voor de installatievergadering bestond een zeer groote belangstelling. O.m. waren aan wezig de burgemeesters van Zwaag, West woud, Schellinkhout, Wydenes, Venhuizen, Hoogkarspel en Grootebroek. Voorts waren o.a. aanwezig de heeren Roovers, oud-ge meentesecretaris van Amsterdam, de secr. der gemeente Bennebroek, de secr. van Ha renkarspel, ds. Kastein uit Hoorn en de r.k. geestelijkheid van W.-Blokker. Nadat de heer Kramer met algemeene stemmen was benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand, richtte de heer v. d. Laan zich tot hem en feliciteerde hem namens het dag. bestuur met zyn benoeming tot burgemeester. Spr. riep den burge meester een hartelijk welkom toe. Op de medewerking van B. en W. en raad zal de burgemeester steeds kunnen rekenen. De nieuwe burgemeester zette daarop uit een, hoe hy zijn taak zag als het dienen van de gemeenschap. Na deze uitvoerige beschouwingen hebben nog een viertal raadsleden het woord ge voerd en, na de officiëele raadsvergadering, nog de gemeente-ontvanger, burgemeester Middelhoff van Hoogkarspel en de gemeen tesecretaris van Bennebroek. Weest voorzichtig met vuur In bosch en heide. (ONGECORRIGEERD). DE DOOP VAN PRINSES BEATRIX. in Den Haag Prinses Alice aangekomen. Prinses Alice van Groot-Britannië is vanmorgen omstreeks 12 uur in de residen tie aangekomen en heeft het dejeuner met H. M. de koningin in het paleis Noordeinde gebruikt. Gemeenschappelijke nationale uitzending. Het secretariaat van den radio-raad meldt ons: De radio-reportage van de plechtigheden ter gelegenheid van den doop van H. K. H. prinses Beatrix op Donderdag 12 Mei a.s. zal als „nationale uitzending" gezamenlijk door A. V. R. O., K. R. O., N. C. R. V., V. A. R. A. en P. H. O. H I. voor de luis teraars hier te lande en in de overzeesche gebiedsdeelen verzorgd worden. De koningin begroet haar gasten aan het station. Hertog Adolf Friedrich von Mecklenburg en de hertogin zijn heden met den Berlijn- schen nachttrein aangekomen en door H. M. de koningin op het perron van het station Staatsspoor begroet. Hare Majesteit begroette de hertogin en hertog Adolf Friedrich zeer hartelijk. Na en kort oponthoud in de koninklijke wacht kamer, reed de koningin met haar gasten per auto naar het paleis Noordeinde. DE ARRESTATIE VAN EEN MARECHAUSSEE. De reden. Nader kunnen wy nog mededeelen, dat de arrestatie van den wachtmeester der Ko ninklijke marechaussee door militaire justitie (zie pag. 1, eerste blad) is gelast, omdat de aangehoudene verdacht wordt van een zedenmisdrijf. VERDRONKEN. De 59-jarige heer T., uit Rheden (Gld.), die voor rust te Nijmegen vertoefde, is gis teren in het Maas- en Waalkanaal geraakt. Vandaag is het lijk opgehaald. HET SPIRITUSTOESTEL VIEL OM. Brand in villawijk te Enschedé. In de villawijk van Enschedé is vanmid dag brand ontstaan in het groote pand, be woond door den textielfabrikant, den heer H. B. Maurik. De brand ontstond op een bovenverdie ping, waar mevrouw Maurik bezig was met het friseeren van haar haar. Hierbij ge bruikte zij een spiritustoestelletje. Plotseling ontstond brand in papier. Met groote snel heid breidde het vuur zich uit, zoodat alle pogingen om het te blusschen vruchteloos bleven. De bovenverdieping is geheel uitge brand. AANBESTEDING. De Rijkswaterstaat heeft heden aanbe steed: het wijzigen van de verharding van den weg over den afsluitdijk Wieringen Friesland, tusschen de dijkspalen 19 en 21. Laagste inschrijfster was de N. V. Ne- derlandsche basalt maatschappij, Zaandam voor 47.280. DRIE EN NEGENTIG DOODEN BIJ DE MIJNRAMP? Volgens niet officieel bevestigde geruch ten zouden in het puin van de Markham- mijn nog eenige lijken zijn gevonden, waar door het aantal der by de ramp om het le ven gekomen arbeiders tot 93 zou zijn ge stegen. Vanochtend vroeg is de myndirecteur Hunter met eenige ambtenaren in de miin afgedaald. Een groote menigte mannen en vrouwen wacht, diep ontdaan, voor den ingang van het gebouw, dat als lijkenhuis is ingericht. De identificatie van de meeste slachtof fers zal zeer moeilijk zijn. FASCISTISCHE OPSTAND IN BRAZILIË MISLUKT. Officieel wordt medegedeeld, dat de opstand in Brazilië mislukt is. Het nationale departement voor propaganda heeft per radio medegedeeld, dat er geen reden tot ongerustheid bestaat, daar de regeering den toestand meester is. De regeering deelt voorts mede, dat het overal in het land rustig is. Deze eerste po ging der fascisten met wapengeweld het bewind van Vargas omver te werpen, heeft aanleiding gegeven tot gevechten, die eenige uren hebben geduurd. Emilio Valverde, een vooraanstaande leider der groenhemden, behoort tot dege nen, die op het ministerie van oorlog werd gearresteerd. De groenhemden hebben eeni ge barakken in brand gestoken. Verscheidene personen werden gearres teerd, toen zy probeerden te vluchten. Twaalf anderen werden gearresteerd in de buurt van het paleis van den president. Een officieel communiqué. In een officieel communiqué wordt mede gedeeld: Een bende gewapende groenhemden en burgers, die de uniformen droegen van politiebeambten en marine-officieren, heeft een poging gedaan eenige open bare gebouwen, o.m het ministerie van marine en het Guanabar-paleis, te be zetten. De opstandelingen slaagden er in het ministerie van marine in hun bezit te nemen, doch om vijf uur werd dit door militairen heroverd. Gemeld wordt, dat de opstand slechts drie en een half uur heeft geduurd. DE POSITIE DER SUDETEN-DUITSCHERS. De behandeling der Tsjechen in Duitschland. In antwoord op een door Lord Noel Buxton in de „Times" gepubliceerden brief schrijft Wickham Seed in dat blad: De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft de Sudeten-Duitschers steeds veel beter be handeld dan eenige rassenminderheid in andere landen van midden- of zuidoost- Europa, Duitschland en Italië inbegrepen, werd behandeld. Het zou onvoorzichtig voor eenige Brit- sche regeering of staatsman zyn de Tsjecho- Slowaaksche regeering er toe te brengen de macht prys te geven. Brigade-generaal Spears (cons. afgevaardigde voor Carlisle) verwondert zich er over, dat niemand ooit heeft gesproken over de Tsjechische min derheden in Duitschland, daar er tenslotte 400.000 Tsjechen in de buurt van de grens van Tsjecho-Slowakye wonen. „Ge nieten zy dezelfde faciliteiten op het gebied der opvoeding en dezelfde vrijheden als de Sudeten-Duitschers in Tsjecho-Slowakije?" vraagt hij. Kunnen zij hun eischen in het parlement indienen? Gelooft iemand, dat zij zich dezelfde rumoerige betoogingen tegen de regeering veroorloven als die de activi teit der partij van Henlein karakterisee- ren?"

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2