Oranje boven HEEMAF i 8 VORS COBRA ^Binnenland Radiopcogcamma l HeuilletoH STOFZUIGER Vrees voor uitleiding naar Ouitschland. en alles is in orde Laat eens demonstreeren, hoe de Heemaf het scherpe stof- zand uit Uw tapijt haaltl Verkrijgbaar bij: HEUSEVELDT N.V. ©oo@ooooo@< TWEEDE BLAD. „Ongewenscht" vreemdeling: wondt zichzelf zwaar. Gistermorgen passeerden twee marechaus sees met een „ongewenschten" vreemdeling van Duitsche nationaliteit, dien zy bij Zeve naar over de grens zouden leiden, aldus het Hbld. Te Arnhem aangekomen vroeg de man of hy zich even mocht verwijderen. De marechaussees stonden dit toe en stelden zich op voor de deur van het toilet Toen de man na eenigen tyd nog niet te voor schijn was gekomen, stelden de politie beambten een onderzoek in en ontdekten tot hun grooten schrik, dat de Duitscher, om zyn uitleiding te voorkomen, zich de polsen had doorgesneden. Hy had reeds veel bloed verloren. Ijlings brachten de marechaussees den man naar een der stationslocaliteiten, waar hem een voorloopig verband werd aange legd. Daarna werd hy naar het gemeente ziekenhuis ter nadere behandeling overge bracht. Nadat hij daar eenigen tyd had ver bleven, werd hij naar het politiebureau •"»- transporteerd, waar hy is opgesloten. DE VERHOUDING TUSSCHEN LANDBOUW EN INDUSTRIE. Inleiding van P. Hiemstra op vergadering N.V.V. In de gisteren voortgezette algemeer.e vergadering van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen heeft het lid van het verbondsbestuur, de heer P. Hiemstra, voor zitter van den Landarbeidersbond, een in leiding gehouden over de verhouding tus- schen de agrarische-, de stads- en indus- triëele bevolking. De tegenstelling tusschen de agrarische bevolking en het overige deel der bevolking is hoofdzakelijk van materieelen aard, be toogde spr. Het agrarische werk wordt in het algemeen slechter betaald dan de arbeid der andere groepen. Een belangrijk deel der landarbeiders komt thans tot een jaarloon even hoog, of iets hooger dan in 1912, terwyl de levens- kosten sinds dien met 38 pet. zyn gestegen. De kleine boeren zyn er niet beter aan toe. Dat b.v. by de steunregeling voor de kleine boeren wordt uitgegaan van een maximaal wekelijksch inkomen van 9 gulden, spreekt boekdeelen. Onze land- en tuinbouw is voor een groot deel op den export aangewezen. In normale gevallen wordt dientengevolge de prys der agrarische producten bepaald door de wereldmarkt. En deze prys is altijd betrekkelijk laag geweest. De oorzaak daarvan is, dat er van de meeste producten een te groot aanbod is. Het nadeel voor de agrarische bedrijven is voorts, dat zy de soepelheid missen, welke een deel der industriëele bedrijven bezit. Veranderen van cultures is zeer moeilijk en tusschentyds onmogelijk. Ook in normalen tijd kan in den landbouw van een loonend bedrijf niet worden gesproken. Het is dan ook een algemeene overtuiging, dat de agrarische arbeid te slecht wordt be taald, belangrijk slechter dan de meeste an dere arbeid. Zy ontkent de solidariteit tusschen de agrarische, stedelijke en industriëele arbei ders en propageert een samengaan van boe ren en arbeiders tegen de stedelijke en in dustriëele bevolking. Dit standpunt beteekent strijd van de eene arbeidersgroep tegen de andere. De bedryfsuitkomsten van land- en tuin bouw zullen daarom moeten worden opge voerd. Dat kan door betere organisatie van het bedrijf, o.a. door rationalisatie van de be drijfsvoering, toepassing van wetenschappe lijke methoden b.v. by de voedering van het vee, verbetering van de voortgebrachte pro ducten, betere afronding der boerderijen en het tegengaan van te groote versnippering van den bodem. Verder zal het aandeel, dat het grondkapi- taal van de bodemopbrengst trekt, belang rijk moeten worden ingekrompen. De overheid zal hiervoor maatregelen moeten treffen. Er bestaat sedert jaren een zeker even wicht tusschen het verbruik van boter en margarine, maar dit evenwicht zou worden verstoord, indien het prijsverschil tusschen beide vetten te groot zou worden. Een vlucht Bij den Heemaf Stofzuiger geeft een oranje dop op den uitlaat aan, of hij voldoende zuigt. Raakt de inlaat verstopt of de stofzak te vol, dan zakt hij on middellijk. Langestraat 24, 76, Achterstraat Houttil, Alkmaar, Telefoon 4170. uit de boter naar de margarine zou beteeke- nen een verminderd boterverbruik, een grooteren uitvoer tegen lageren prijs met gevolg, dat de binnenlandsche prys van boter weer zou moeten worden verhoogd om tot een redelijk gemiddelden prijs te komen. Hierdoor 'zou het aantal botereters weer afnemen, met gevolg, dat het systeem, om den binnenlandschen boterprys testimuleeren en daardoor die van de melk, zou ineen storten. Het zou mogelijk zijn, dat het tekoU op den export van boter door den staat werd betaald, een eisch die door spr. in het par lement is gesteld. Spr. bepleitte maatregelen van overheids wege tot het regelen van de loonen op een redelijk peil. Elke maatregel zal evenwel onvoldoende zijn, indien de bedrijven, waarin de arbei ders werken, een redelijke belooning van hun arbeid niet kunnen dragen. Een grondslag voor deze redelijke be looning moet worden gevonden in maat regelen, die behoorlijke uitkomsten voor /and- en tuinbouw mogelijk maken. Dat zal niet gaan zonder beïnvloeding van de prijzen van een aantal agrarische produc ten in 't binnenland, zonder een zekeren last op de consumenten te leggen. De voorzitter, de heer E. Kupers, zei ver volgens, dat er van een tegenstelling tus schen agrarische bevolking eenerzijds en stedelijke en industriëele bevolking #ander- zyds, geen sprake is. Bevordering van de koopkracht der laatste groep zal het loonpeil der landarbeiders ten goede komen. De vak beweging zal het noodige moeten doen door actie te voeren voor wettelijke maatregelen. De nieuwe pachtwet is onvoldoende en de pachtprijzen toonen nog steeds een neiging tot stijgen. Het verbondsbestuur zal het vraagstuk van een betere verdeeling van de opbrengst van het landbouwproduct in studie nemen. NOG EEN AANSLAG OP MINSTER VAN SCHAIK. Op nieuw „Zwart Front"? De voorzitter van de Tweede Kamer, de oud-minister van Justitie mr. J. R. H. van Schaik is eenigen tijd geleden door klaar blijkelijk een der aanhangers van de „Zwart FTont"-beweging op straat mishandeld. Met de woorden: „Dat is van Arnold Meyer" of „De complimenten van Arnold Meyer" had de man, die onverhoeds op mr. van Schaik afkwam, hem met de hand een kiap in het gelaat gegeven. Deze zaak is in handen van de politie ge steld voor onderzoek. De „Eindhovensche en Meyerysche Cou rant" maakt nu melding van nog een ande ren aanslag op den oud-minister. President van Schaik zou namelijk vol gens het blad eenige weken later in het portaal van zijn woning door hetzelfde of door een ander individu, aanhanger van het „Zwart-Front", met een revolver zijn be dreigd. Op onze informatie vernamen wij, aldus de Msb. dat inderdaad 'n onbekende man met 'n pistool gewapend, de woning van mr. van Schaik is binnengedrongen. Dit feit heeft zich echter niet na, doch 8 dagen vóór de mishandeling op straat voorgedaan en wel op de volgende wijze. Toen mr. v. Schaik 's avonds om half 12 in het portaal van zijn woning kwam, ont dekte hij daar een man, die, met een pistool dreigend, hem toeriep: „Als je me er niet uitlaat, schiet ik". De heer van Schaik trachtte den indrin ger te overweldigen. Bij de worsteling, welke daarbij ontstond, liep de Kamerpresi dent een verwonding aan het hoofd op, waardoor hij een oogenblik niet meer kon zien. De indringer maakte van deze gelegen heid gebruik om de deur te openen en te ontvluchten. Den volgenden morgen werd in een naburige straat een parabellum pistool gevonden, vermoedelijk het wapen waarmee mr. van Schaik den vorigen avond was bedreigd. De bij de worsteling opgeloopen hoofd wonde is gelukkig spoedig genezen. EEN GESCHENK VOOR DE „NIEUW AMSTERDAM Maquette „De Halve Maan". Het nieuwe vlaggeschip van de Holland- Amerikalijn, de „Nieuw Amsterdam", voert op zijn eerste reis naar de nieuwe wereld een zeldzaam schoon sieraad mede, dat bij aankomst te New-York door de Nederlan ders in de Vereenigde Staten aan de direc tie der H. A. L. zal worden aangeboden. In overleg met den binnenhuis-architect, den heer H. T. Wijdeveld, is de keus gevallen op een geheeel in zilver uitgevoerde repro ductie van „De Halve Maan", het schip dat door de Kamer Amsterdam der Vereenigde Oost-Indische Compagnie in 1609 werd uitgerust en dat toen onder commando van Henry Hudson de eerste reis der Hollanders naar Amerika volbracht, de historische zeetocht, die de aanleiding zou worden tot de stichting van Nieuw Amsterdam, later New-York. Onder de artistieke leiding van genoem den architect is De Halve Maan volkomen natuurgetrouw nagemaakt, eenerzijds naar de teekeningen van de werf, anderzijds om een levendig geheel te. verkrijgen, naar een teekening, zooals het schip er in volle zee moet hebben uitgezien, dus met bolle zeilen en wapperende vlaggen. De firma Hooykaas heeft er een waar juweel van zilversmeedkunst van gemaakt. Tot in de kleinste bijzonderheden is alles aan dit miniatuurschip, dat toch altijd nog 80 c.m. lang en 70 hoog is en een gewicht van 3 kg. aan zujver zilver heeft, uitgevoerd. De geheele kiel is uit een plaat zilver vervaar digd en de onberispelijk strakke zeilen zyn met de hand uit vlakke zilverplaten gesla gen. Alle finesses zijn sieraden op zichzelf en nergens is ook maar eenigszins van de masten waaien van voor naar achter beschikbare gegevens afgeweken. Van de de stedevlag van Amsterdam en de Prinse- vlag, terwijl de boegspriet een geusje draagt. Het uitzonderlijk fraaie kunst product zal op de „Nieuw Amsterdam" geplaatst worden op een groote, blauw gespoten metalen bol, die de wereldzee voorstelt en waarop in relief de golven zyn voorgesteld. SCHOOLGELD BIJ GROOTE GEZINNEN. Vragen aan den minister. De heer Steinmetz (r.k.) heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van bin nenlandsche zaken: 1. Is de minister niet van oordeel, dat de mogelijkheid van toepassing der beide maat- Donderdag 12 Mei. HILVERSUM, 301,5 M. (AVRO uitz.) 8.— Gr.pl. 10.— Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Kniples 11,Rep. van den doop van prinses Beatrix. 1.J. Kroon's ensemble. 2.Voor de vrouw. 2.30 J. Kroon's ensemble. 3 Kniples. 3.45 Gr.pl. 4.Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Pianovoordr. 4.50 Voor de kin deren. 5.30 't Kovacs Lajos-orkest en het duo Ja. 6.30 Sportcauserieën. 7.Voor de kinderen. 7.05 Avro- dansorkes't en soliste. 7.30 Engel- sche les. 8.ANP-ber., mededee- lingen. 8.15 Rep. van den doop van prinses Beatrix (gr.opn.) 9.Gr.pl. 9.30 Guldana, operette. 10.30 Gr.pl. 11.ANP-ber, Hierna het Avro- dansorkest. 11.4012.Orgelspel. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (8.10.en 11.—2.— KRO, de NCRV van 10.—11.— en 2.—12.— 8—9.15 en 10— Gr.pl. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12— Ber. 12.15 KRO- orkest. '2.45 Rep. van den doop van prinses Beatrix. 1.30 Verv. concert. 2.Handwerkuurtje. 3.Viool, piano en gr.pl. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gr.pl. 5.Cursus handen arbeid voor de jeugd. 5.30 De Eem- landers en gr.pl. 6.40 CNV-kwar- tiertje. 7.Ber. 7.15 Zendingsme thoden op het terrein der Salatiga- zending, causerie. 7.45 Rep. 8. ANP-ber., herh. SOS-ber. 8.15 Gr. pl. 8.20 Het Paaschbergkoor en gr. pl. 9.Het nieuwe ontwerp tot reorganisatie van de Ned.-Herv. kerk, causerie. 9.20 Verv. concert. 9.30 Gr.pl. 9.45 NCRV-orkest. 10— ANP-ber. 10.05 Verv. concert. 10.45 Gymnastiekles. 11.Verv. concert. 11.30 Gr.pl. Ca. 11.50—12—Schrift lezing. DROITWICH, 1500 M. 10.25—10.45 Gr.pl. 11.05 BBC-Wels orkest en soliste. 11.50 Radiotooneel. 12.20 Gr.pl. 12.30 Sportrep. 12.501.20 Pianovoordr. 2.102.30 Off Duty, causerie. 2.35 't Bath Pump Room- orkest. 3.35 The Sensible Way with Cosmetics, causerie. 3.50 Gr.pl. 4.20 H. Sandler's Weensch Octet. 5. Sportreportage. 5.20 Ber. 5.40 First Degree Murders, causerie. 6. Pianovoordr. 6.20 Populair uitwis selingsconcert. 7.BBC-Variété- orkest en -mannenkoor mmv. so listen. 8.Transport, causerie. 8.20 Ber. 8.40 BBC-orkest. 9.20 Korte kerkdienst. 9.40 Het Leslie Bridge- water-kwintet. 10.20 B. Firman en zijn orkest. 10.5011.20 Dansmu ziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.10—8.05 en 9.30 Gr.pl. 11.40 Cantrelle-orkest. (12.50 Zang). 2.05 Pianovoordracht. 2.20 Zang. 3.20 Gr.pl. 7.35 Piano voordr. 7.50—11.05 Operette-uitz. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6.30 en 7.50 H. Hagestedt's Am.-orkest. 11.20 Omroeporkest. 1.30 Populair concert. 3.20 Omroep-Am.-orkest. 5.Pianovoordr. 5.40 Schrammel- ensemble. 6.30 Gr.pl. 7.20 Omroep orkest en -koor, een HJ- en een BdM-ensemble. 9.35 Dansmuziek (gr.pl.) 10.20 Cabaretprogr. (gr. opn.) 11.20—2.20 Nachtconcert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gr.pl. 11.50 Omroepsalon- orkest. 12.30 Omroepdansorkest. 12.50—1.20 Gr.pl. 4.20 Pro Arte kwartet. 7.20 De Ramblers en so listen. 9.05 Gr.pl. 9.30—10.20 Verv. concert. 484 M.: 11.20 Gr.pl. 11.50 Omroepkleinorkest. 12.50—1.20 Gr.pl. 6.35 Vioolvoordr. 5.55 Gr.pl. 7.20 Omroepkleinorkest en -koor. 8.35 Omroepkleinorkest. 9.30 Piano en cello. 10.10.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Omroeporkest. 8.20 Radiotoo neel. 9.20 Ber. 9.50 Karl Risten- part's kamerorkest. 10.05 Ber. 10.20 Omroepkleinorkest en Omroep- mannenkwartet. 11.201.20 Nacht concert. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.50, Parys R. 9.50—11.05, Radio PTT Nord 11.05 —11.20, Parys R. 11.20—12.20, Brus sel VI. 12.20—12.35. Keulen 12.35 14.20, Parijs R. 14.2014.35, Droit- wich 14.3515.35, Keulen 15.35 16.20, Brussel VI. 16.20—18.50, Keu len 18.5019.20, Brussel Fr. 19.20 19.50, Parijs R. 19.50—23.05, Wee- nen 23.0523.20, Berlijn 23.20 24.—. Lijn 4: Brussel VL 8.8.20, Lu xemburg 8.209.35, Lond. Reg. 9.3511.05, Droitwich 11.0511.50, Lond. Reg. 11.5016.20, Droitwich 16.20—17.35, Brussel Fr. 17.35— 18.20, Droitwich 18.20—20.—, D. sender 20.20.20, Droitwich 20.20 24.—. Lijn 5: Diversen. staven, welke krachtens art. 65 der L.O.-wet bij de vaststelling van een reductie op het schoolgeld kunnen worden aangelegd, be doeld is om heel in het bijzonder kinderrijke gezinnen tegemoet te komen? 2. Is de minister vervolgens niet van oor deel, dat het bepaalde in het rondschrijven van 31 Juli 1936, uitgaande van het departe ment van binnenlandsche zaken, het gebruik maken van de bevoegdheid van art. 65 juist beperkt in dit opzicht, omdat uit dit rond schrijven zou blijken, dat reductie slechts kan worden toegestaan krachtens één der in art. 65 genoemde maatstaven? 3. Is de minister by nader overwegen be reid de bevoegdheid der gemeentebesturen, die van oordeel zyn, dat het gewenscht is, dê kinderrijke gezinnen in de verordening der schoolgeldheffing tegemoet te komen, niet verder in te perken, dan door de wet wordt gevorderd? STEUN ZOETWATERVISSCHERS. Dit jaar zal wederom steun worden ver leend aan zoetwatervisschers. Alleen de visschers, die in het jaar 1937 als georgani- seerden by de Nederlandsche Visscherij- centrale zijn toegelaten en zijn ingedeeld in de groep „zoetwatervisschers", komen voor dezen steun in aanmerking. Evenals vorige jaren is onderscheid ge maakt tusschen visschers, die de zoetwater- visscherij als uitsluitend bedrijf en degenen, die deze visschefij als hoofdbedrijf uitoefe nen. De steun wordt in geld uitgekeerd in twee halfjaarlij ksche termijnen. Ten einde voor steun in aanmerking te komen, moet zijn voldaan aan bepaalde voorwaarden, o.a. deze, dat de aanvrager niet meer dan tien weken in de werkver schaffing te werk gesteld is geweest of steun heeft genoten volgens een door den minis ter van Sociale Zaken goedgekeurde steun regeling. De Nederlandsche Visscherycentrale te 's-Gravenhage is met de uitvoering dezer 'regeling belast. KONINKLIJK HUIS. Verhooging begrooting. hoofdstuk I Rijks- Ingediend is een ontwerp van wet tot ver hooging van het eerste hoofdstuk der Ryks- begrooting voor het dienstjaar 1937. De toelichting luidt: In verband met het huwelijk van Prinses Juliana op 7 Januari 1937 is ingevolge de toen gelegde grondwettelijke bepaling- artikel 28 haar inkomen met ingang van dien datum verhoogd van 200.000 tot 400.000. Dientengevolge is op artikel 2 een tekort ontstaan van 196.713. Het ontwerp van wet strekt tot aanvulling van dit tekort. Voorts is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van het eerste hoofdstuk der Ryksbegrooting van het dienstjaar 1938. Ter toelichting hiervan wordt opgemerkt: De vermindering van de artikelen 1 en 2, alsmede de invoeging van artikel 2a houden verband met de wet van 19 Januari 1938 (staatsblad no. 100), tot verandering in de grondwet, strekkende tot wijziging en aan vulling van de bepalingen betreffende het inkomen der Kroon. Door MARK CHANNING Ned. bewerking door MARlc. jDE BELMONTE 50) Gray had een gevoel van te zullen stik ken en probeerde iets weg te slikken, wat in zijn keel zat. Daarop begon Galbraith te lachen en zyn lach klonk als die van een waanzinnige, zoodat zyn medegevangene zich haastte een arm kalmeerend om hem heen te slaan. „Bedaar, oude jongen. Dit alles is inder daad allerdwaastEn je zult zien, dat wy over een paar weken er samen om zullen lachen". „Zien, ik? Ik zal nooit meer iets zien. Niets dan het gezicht van dien ellendeling met zyn zwarten baard. Dat vervolgt me dag en nacht. Ze hebben mijn hoofd tegen een wit-gloeiend gemaakt stuk plaatijzer gehouden... Oh Gray, Gray! Groote goed heid, laat ze niet weer opnieuw beginnen!" Het hart van Gray kromp ervan ineen! Welk een ellende „Jij en ik, Gigs, zullen dit stikkend hol verlaten. Daarvoor ben ik gekomen. De cipier is een vriendje van me „Welke?" viel de blinde opgewonden in de rede. Die met zyn verminkte handen? Ik heb ze gevoeld. Is 't die? Alam Khan heeft ze in een zwaren mortier laten ver brijzelen Dat is een geschikte vent. Maar de andere is een spionDe spion van den eunuch". Gray klemde de tanden op elkaar, tot ze er pijn van deden. Galbraith mocht er zich geen rekenschap van geven in welke mate zijn woorden hem tot wanhoop hadden ge bracht. „Hij schijnt mij nog de kwaadste niet", zei hij, om den ander te kalmeeren. „Na tuurlijk een beetje geterroriseerd door dien braven Alam Khan". Bij het hooren van den naam van den Cobra barstte de ongelukkige opnieuw uit in een schaterlach; maar ditmaal hield hij vanzelf op. „Gray, ik wou je wat zeggen". Hy plaatste zij eenen arm als een trom melstok op den schouder van zijn vriend en na al tastende zyn gezicht te hebben gevonden, draaidè hy het langzaam met zijn andere hand naar hem toe. „Luister. De man met de gebroken been deren haat hem", fluisterde hy. „Dat had ik al heel gauw uitgevonden. Geef me nog een beetje whisky. Dank je. Ponah, wat een vies goed. Ik weet niet goed meer, hoe hij en ik vrienden zijn geworden. Ik geloof, dat hij op zyn manier medelijden met me had. Kortom, op een nacht heb ik gedroomd, dat die duivel (ik kan zyn naam niet uit spreken) door zijn satansche tijgerin ge dood was geheel verscheurd. Die droom heeft me op een idee gebracht. En dat heb ik verteld aan dien vriend met zijn verbry- zelde handen". Het uitgemergelde lichaam beefde van emotie. Zachtjes maakte Gray zijn arm los uit den greep van den ander. „Vertel me dat eens verder", fluisterde hy. „Ik heb hem in den bazaar voor mij twee toestelletjes laten maken, elk bestaande uit vyf kleine meisjes, met vlijmscherpe, omge bogen punten, in den vorm van tijgerklau wen. Elk toestelletje is gesoldeerd aan een soort vuist met geledingen, ik heb ze ver stopt onder een steen in mijn cachot. Op een goeden dag, en ik weet dat die dag ko men zal, ik leef slechts in afwachting daar van, zal ik ze bevestigen aan mijn eigen ar men en die zal ik dan om dien ellendeling heen slaan, hij is nog langer dan jij, Gray, en hem de darmen uit zijn lijf scheuren. Is dat geen goed plan?" „Prachtig Gigs. Als het uur geslagen heeft, hoop ik je by te staan. Ik zal trach ten het terrein voor te bereiden De wapens, die Galbraith had laten ma ken, waren een uitvinding van de oude Mahratta's, die ze baghnakhs (tijgerklau wen) noemden en hun vermaard hoofd Sivadji had één der aanvoerders van Akbar vermoord, precies op dezelfde manier als Galbraith het Alam Khan hoopte te doen. Gray had dergelijke voorwerpen in het mu seum van South-Kensington gezien. „Zouden ze mij toestaan by je te blijven, Gray", vroeg de blinde ongerust. „Och, we zijn in elk geval buren", ant woordde Gray zoo luchtig, als 't hem mo gelijk was. „We kunnen over den tuinmuur buurpraatjes houden". „Ik heb altijd zooveel van tuinen gehou den", morde Galbraith Haastige stappen weerklonken in de ga lerij. ,,'t Is tijd riep de stem van den be waker. „Er is nog een derde in het spel, Gray"> mompelde Galbraith met slaperige stem. De man, die de wapens voor me heeft la ten maken". De komst van den cipier bespaarde Gray een antwoord. Het gezicht van den man zag donker van woede, en ontzetting sprak uit zijn oogen. Met een ongeduldig gebaar be duidde hy Galbraith terug te gaan naar zijn eigen cachot. „We moeten opstaan. Vooruit", zei Gray met gemaakte opgewektheid, terwyl hy Galbraith hielp overeind te komen. Ik zal hem terugbrengen naar zyn cel", vervolgde hy zich tot den cipier wendend. De man schudde energiek van neen. „Wat gaat niet?" informeerde Gray. „Zei je wat tegen mij?" vroeg Galbraith. die zich met onvasten pas naar den uitgang van het cachot begaf. Gray gaf hem een duwtje. „Niet tegen jou. Tegen onzen vriend Cer berus", antwoordde hij, zijn vraag herha lend. Met woedende blikken beduidde de stom me, dat hy den ring kwijt was. „Verloren?" Pas op Gigs, stoot je hoofd niet aan dien balk". Tot eiken prijs zou hij zijn teleurstelling en zijn wanhoop voor Galbraith verborgen houden. Weer schudde de stomme ontkennend zyn hoofd. Door een pantomime slaagde hij er in Gray te doen begrijpen, dat iemand met dikken buik zich van den ring had meester gemaakt. Dus natuurlijk Jaffir Doch Gray zei niets; hij keek naar kapi tein George Ian Galbrai'h, die eenmaal be hoorde tot het beroemde N. regiment en die nu al tastende langs den muur den weg trachtte te vinden. Een diep tragisch tafreel. HOOFDSTUK XXVII. De eunuch Jaffir tracht Chirine den loef af te steken. „Aan uw bevel zal voldaan worden, hooge /rouwe, de danseres zal vanavond voor u en den Khan optreden. Is het mij geoor loofd de doorluchtige Tegenwoordigheid te verlaten?" Chirine antwoordde niet. Zy bestudeerde het gezicht van Jaffir, den bewaker van den harem. Tot dusver had ze alleen ge sproken over onderwerpen, het dagelijkse'.! leven van den harem betreffende, maar nu was het oogenblik gekomen om hem te doen vermoeden, dat de Galcha haar inge licht had over het verraad van hem en den dwerg Khoon. Ze wist zich op glad terrein te begeveq, Bij den minsten misstap zou de vlucht van Diana, voor dienzelfden avond beraamd, in gevaar worden gebracht. Ondergeschikten van den eunuch bewaak ten den paleis-tuin, de sleutels van alle uitgangen had Jaffir onder zijn berusting. „Mag ik weggaan?" herhaalde hy, niet op zijn gemak; de blik van de favoriet voorspelde niets goeds. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6