£uc/itoaact £and= enjuimaouw Jiimttieuws Stad en Om WeetAedcht AMSTERDAMSCHE BEURS tweede blad. Lesvliegtuig in de Waddenzee gestort. Een zwaar gewonde. Glimlachje Gevatte koude - Griep - Rheumatische pijnen - Spit - Hoofd- en Kiespijn Vliegongelukken in buitenland. In Engeland vier toestellen verongelukt. Nieuws in 't kort. Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. wubêkf™ POGING TOT DOODSLAG. Eén jaar geëischt. De Rotterdamsche rechtbank deed gis termiddag uitspraak in de zaak tegen den 25-jarigen timmerman J. H. S.. wonende te Rotterdam en thans gedetineerd, die in den avond van den 3en Februari j.1. in zijn woning aan de Bajonetstraat te Rot terdam getracht heeft zijn 25-jarige echt- «enoote W. C. R. in een vlaag van jaloezie met een mes te vermoorden. De vrouw werd bij deze poging gewond. De rechtbank veroordeelde S. tot e en jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis en daarna ter beschikking stelling van de regeering voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: Uitreis: Oehoe te Rangoon; Emoe te Athene; Reiger te Bandoeng. Thuisreis: Nandoe te Basra; Ibis te Singapore. Gistermiddag om half drie is een lesvliegtuig, een fokker E. 6, dat boven de Waddenzee cirkelde, op omstreeks vierhonderd meter hoogte, in de nabij heid van Breezand, in een vrille geraakt en met een gebroken propeller in zee gestort, waarbij de twee inzittenden werden gewond. Het ongeluk werd opgemerkt door een aantal arbeiders uit Breezand, die zich met een roeibootje naar het wrak spoedden, dat ongeveer vier kilometer uit de kust lag. Wegens de ondiepte van de Waddenzee ter plaatse, kon de boot niet varen, waarop de mannen, wadende door het water, het vaar tuig met zich mededroegen. Van het vlieg kamp de Mok, waar men het ongeluk even eens had waargenomen, zijn dadelijk twee watervliegtuigen met brancards aan boord, opgestegen. Na eenige minuten reeds streken de vliegtuigen bij het wrak neer. De beide inzittenden van het lesvliegtuig, de officier vlieger tweede klasse A. Prins en de korpo raal-vliegtuigmaker de Hair, werden uit hun benarde positie bevrijd en op de bran cards gelegd. De Hair verklaarde, dat hij Prins met het hoofd boven water heeft moeten houden, om hem zoodoende voor den verdrinkingsdood te behoeden. Prins had een vleeschwonde aan het hoofd en klaagde evenals zijn metgezel over pijn in den rug. Waarschijnlijk hebben beiden inwendige kneuzingen opgeloopen. De bran cards werden per roeiboot naar den wal ge bracht, waar een ziekenauto gereed stond om de beide slachtoffers naar het marine hospitaal te Den Helder over te brengen. De toestand van de vliegers is niet levens gevaarlijk. Van het vliegtuig, dat voor een groot ge deelte boven het water uitstak, waren de beide onderste vleugels geheel vernield. De staart was gebroken en de linkerboven- vleugel afgeknapt. De motor was diep in den modder gedrongen. Overal dreven de wrakstukken rond. Het vliegtuig zal waarschijnlijk vandaag geborgen kunnen worden. Wervelkolom gebroken? Nader vernemen wy, dat bij den officier vlieger A. Prins een breuk in de wervel kolom is geconstateerd. Omtrent al of niet chirurgisch ingrijpen is nog geen beslissing genomen. De toestand van het slachtoffer was evenwel gisteravond naar omstandig heden bevredigend. De verwondingen van korporaal de Hair lieten zich zeer onschuldig aanzien. Hij heeft hoofdzakelijk ontvellingen opgeloopen. Mechanische fout? Nader is gebleken, dat het verongelukte toestel een Koolhoven-F. K. overgangsles- toestel was. Het vliegtuig zal vandaag wor den geborgen. Het is niet uitgesloten, dat het ongeluk te wijten is aan een mechani sche fout. Men zal trachten deze, na de demontage, op te sporen. Korporaal de Hair, die vrijwel ongedeerd bleef, zal ter observatie in het hospitaal blyven. Toestand van A. Prins zorgwekkend. De toestand van den officier-vlieger A. Prins, die gisteren by het vliegonge luk ernstig werd gewond, is zeer zorg wekkend. Zij: „Het recept van dit gerecht heb ik van de radio". Hij: „Je had beter op een ander station kunnen afstemmen!" Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets, gevuld met de allerbeste medicijnen) helpen altijd vlug en goed. Koker 50 ct. Proefdoos 10 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Gisteren heeft de Engelsche militaire luchtmacht niet minder dan vier toestellen verloren, waarbij acht personen om het leven kwamen. Nabij Lincoln is een vliegtuig veronge lukt, waarbij de beide inzittenden om het leven kwamen. Van de luchtvaartschool te Wyron zijn twee vliegtuigen verongelukt: een lesvlieg tuig stortte omlaag bij Hilton Hunts (twee officieren gedood) en een bommenwerper verongelukte bij den start op het vliegveld van Wyron (drie man gedood). Nabij Kenly (Surrey) is ten slotte een militair vliegtuig vernield, waarbij de eenige inzittende om het leven kwam. Fransch vliegtuig neergestort. Gistermiddag is nabij Lyon een zwaar Fransch bombardementsvliegtuig van de luchtbasis neergestort tijdens een oefen- vlucht op ongeveer een kilometer af stand van de luchtbasis, binnen de gemeen te Saint Priest (Isere). De vijf inzittenden waren op slag dood. Het bombardementsvliegtuig was een tweemotorig toestel van het 55e escadrille. Omtrent de oorzaken van het ongeluk staat nog niets vast. Italiaansch vliegtuig neergestort. Na te zijn gestart van het vliegveld Ciampino is een Italiaansch militair vlieg tuig neergestort. De bestuurder vond daar bij den dood. Bomaanslag te Sjanghai. - Gisteravond is een handgranaat geworpen van het dak van een warenhuis aan de Nanking Road, tengevolge waarvan zeven Chineezen ge wond werden. De internationale politie en Britsche militairen zetten de wijk af en stelden een onderzoek in, dat evenwel geen resultaat opleverde. School voor bruidjes. - Op 15 Mei, den Duitschen moederdag, zal te Schwanenwer- der nabij Berlijn de eerste rijksbruiden- school worden geopend, die als modelschool zal dienen voor de nog in andere gouwen op te richten bruidenscholen. Op deze soho- len zullen zesweeksche cursussen worden gehouden voor jongemeisjes, die op het punt van trouwen staan. Groote brand in Oostzeebadplaats. - Te Polangen, de grootste Lithausche Oostzee badplaats, zijn meer dan veertig gebouwen door een grooten brand verwoest. Het ge- heele dorp dreigde door het vuur aangetast te worden, maar tenslotte werd men het vuur meester. Driekwart van het plaatsje en een groot deel der zomerhuisjes zijn in de asch gelegd. Door den krachtigen wind verbreidde het vuur zich met razende snelheid. Vijftienhonderd personen zijn dakloos ge worden. De schade wordt volgens het Li thausche Telegraaf agentschap op meer dan 2 millioen lit geraamd. Britsch schip vermist. - Het stoomschip Anglo-Australian, dat te Londen thuishoort, is zes weken over tijd op zijn reis van Car- diff naar Vancouver, men vreest dat het schip verloren is. De bloedverwanten van de 38 opvarenden geven evenwel de hoop niet op en zij heb ben het Lagerhuislid Chuter Ede, die South Shields vertegenwoordigt, verzocht er by de autoriteiten op aan te dringen door torpedo jagers en vliegtuigen naar het verdwenen schip te laten zoeken. Zij verwachten, dat de bemanning een toevlucht zal hebben gevon den op een van de onbewoonde Kaap Ver- dische eilanden. Spionnage in Denemarken. - De Ber- linske Tidende meldt, dat de Deensche poli tie een onderzoek geopend heeft naar het feit, dat brieven, welke in de garnizoenen in Deensch Sleeswijk verzonden waren aan den commandant van de Jutland-divisie te Viborg, onderweg geopend zijn. Een dezer brieven had betrekking op ver duisteringsoefeningen te Haderslev. Het blad herinnert er in dit verband aan, dat in 1933 brieven, welke mobilisatievoor- schriften voor Sonederborg en Toender be helsden, verdwenen zijn zonder dat de zaak ooit werd opgehelderd. INVOER MONOPOLIEHEFFING AARDAPPELEN. Verhooging gaat thans 11 Juni in. De minister van economische zaken heeft in de bijzondere omstandigheden, welke zich in de afgeloopen week ten aan zien van de aardappelvoorziening hebben voorgedaan, aanleiding gevonden om de verhooging van de monopolieheffing op den invoer van aardappelen, van 3 tot 5.per 100 kg. welke op 1 Juni a.s. in werking zou treden, eerst te doen ingaan op 11 Juni a.s. VERSLAG VAN HET FRUITTEELT- DEMONSTRATIEBEDRIJF VAN DEN ECONOMISCH-TECHNOLOGISCHEN DIENST DER PROVINCIE NOORD HOLLAND. In de afgeloopen maand is de grondbewer king, die ieder voorjaar plaats vindt, geheel klaar gekomen. Op het nieuwe bedrijf wordt wekelijks de grond doorgewerkt, hoofdzake lijk met de cultivator, om het onkruid weg krijgen. De bespuiting voor den bloei met Bor- deausche pap is tijdig klaar gekomen, zij het met eenige moeite in verband met de wei nige goede sproeidagen. Nu de bloei bij ver schillende soorten zoo goed als afgeloopen is, kan weer spoedig begonnen worden met de eerste bespuiting na den bloei. Voor peren wordt hiervoor genomen Bordeausche pap ter sterkte van 3/4 voor appelen wordt gebruikt 1 Californische pap, voor een paar der gevoeligste soorten wordt ge bruikt Californische pap, waaraan toe gevoegd Cal-mo-sul. Aan deze sproei middelen wordt toegevoegd 0,3 loodarse- naat ter bestrijding van vretende insecten, terwijl ook gebruik wordt gemaakt van een uitvloeier om de werking der sproeimidde len nog te verhoogen. THEATER HARMONIE. In het theater Harmonie draait vanaf Vrijdagavond de film: Blauwbaards achtste vrouw. In deze bekende film, onder regie van Lubitsch, spelen Claudette Colbert en Gary Cooper de hoofdrollen. De Tel. gaf over deze film de volgende interessante uiteenzetting: Ernst Lubitsch vertoeft thans „ergens" in Europa en er wordt in Amerika beweerd, dat de groote regisseur niet bij Paramount zal terugkeere'n. Tusschen hem en de ove rige officials van de productieleiding schij nen ernstige verschillen van meening te bestaan. Maar wanneer Lubitsch bij Para mount inderdaad niet terugkomt, dan heeft hij met „Blauwbaards achtste vrouw" op 'n wijze afscheid genomen, die karakteristiek is voor zijn meesterlijke beheersching van het genre, waarin hij de grootste successen heeft behaald. Lubitsch, virtuoos in de film. waarin de situatie even verward is als de dialoog raak, dirigent tevens, die het speel- tempo nimmer doet verflauwen, stelde ten behoeve van „Blauwbaards achtste vrouw", een productie, die op een scenario is geba seerd, dat men voorheen reeds in een an deren vorm zag (en nog niet kon hooren) een bezetting samen, die de zeven echt scheidingen van den met milioenen dollars spelenden hoofdvertolker even aanneme lijk maakt als de werkelijke verliefdheid van de vrouw, die er zeker van is geen achtste echtscheiding te forceeren. Naast Claudette Colbert die natuurlijk een Frangaise voorstel en Gary Cooper den Amerikaan in de film spelen Edward Everett Horton, David Niven, Elisabeth Patterson en Herman Bing, een bezetting, die in staat is te doen gelooven, dat iemand, die zeven echtscheidingen heeft doorstaan, althans de mogelijkheid van de achtste niet wil ontgaan. VROUWEN VREDESGANG. Mevr. Joh. v. d. VeenWilson verzoekt ons opname van het volgende: Reeds vele weken zijn de voorbereidingen voorden Vrouwen-Vredesgang, op 18 Mei a.s. te Den Haag, in het geheele land in vollen gang. Groote en kleine affiches ziet men op de stations, op reclamezuilen en voor vele ramen in steden en dorpen; strooibiljetten worden huis aan huis verspreid; met intee- kenlijsten wordt langs de huizen geloopen om gelden in te zamelen voor de propa ganda en voor reisgeld voor minvermogen den. Er wordt hard gewerkt door de a.s deelneemsters aan den Vrouwen Vredes gang, om zooveel mogelijk bekendheid aa. de demonstratie te geven, zooveel mogelij. geld op te halen en zooveel mogelijk ander vrouwen mee te krijgen. Al die hardwer kende vrouwen worden geleid door de her innering aan de demonstraties van vorige jaren, herinnering voor haar leven, herinne ring sterk genoeg om trots alle teleurstel ling en trots het weinige begrijpen van de groote massa, te blijven vertrouwen op de kracht en het groote nut van den Vrouwen Vredesgang. En wel moet onze overtuiging sterk zijn wil ze bestand blijven tegen de. uitlatingen huis aan huis van: „Daar geeft mevrouw niet aan; Daar voelt mevrouw niet voor"; of: „Wat voor nut heeft het, er komt toch geen vrede", of „Ik ben sterk voor den vrede, maar hier voel ik niets voor", enz., enz., huis aan huis, straat na straat. Het is geen wonder wanneer men soms eens even stil staat op den weg, om zichzelf in allen ernst af te vragen: „Zijn wij nu zulke dwazen, of zijn zij het? Hebben zij gelijk, of wij?"; om dan toch, tot bezinning gekomen, weer door te gaan en dan soms plotseling door een vriendelijk gezicht, een aanmoedi gend woord, een kleine maar welgemeende gave, al zyn moed en vertrouwen weer terug te krijgen. Omdat we dan weer we ten, dat er meerderen denken als wij; dat we wel tegen den stroom oproeien, maar Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen; meest licht bewolkt; waarschijn lijk nachtvorst; overdag iets zachter. Het wordt zachter. Over onze omgeving ontwikkelde zich een gebied van hoogen luchtdruk, dat zich naar het oosten verplaatst. Dit hooge drukgebied omvatte hedenmorgen, behalve ons land, Engeland, Frankrijk, België, Denemarken en Duitschland. In dit gebied is de wind meest matig, met helder tot licht bewolkte lucht, maar de temperatuur is er meest nog onder normaal. Scandinavië verkeert nog onder invloed van de naar het noorden af trekkende depressie. Er waaien stormach tige westelijke winden, met zware bewol king. Schotland en Ierland ondervinden den invloed van de naderbij gekomen oceaan-depressie, ook hier is de bewolking zwaar, de wind is krachtig uit het zuiden, met in Schotland regen. In Ierland is de temperatuur tot boven de normale gestegen. Ook in zuidoost-Europa ligt nog een de pressie, welke in Weenen 39 mm. regen ver oorzaakt. Voor onze omgeving wordt voor mor gen zuidelijke wind verwacht, met droog, licht bewolkt weer. Nachtvorst is waarschijnlijk. Overdag zal de tem peratuur vermoedelijk iets stijgen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 20.11 uur tot 3.41 uur licht op. niet alléén. Dat er hier en daar en overal menschen leven, onbekenden voor elkaar, die ook voor hun vredesverlangen durven uitkomen op gevaar af van door de groote massa voor een gek of een landver rader te worden aangezien. Dat er nog vele anderen zijn, die begrijpen, dat wij niet werken voor den dag van morgen, maar voor de toekomst. Want dit is wel heel zeker, en er zal wel niemand van de deelneemsters op 18 Mei zijn, die hier niet van overtuigd is: den vrede krijgen door dat uur demonstreeren in Den Haag doen wij zeker niet. Den toestand in het Verre Oosten of in Spanje of in de fascistische of nationaal- socialistische landen veranderen we er geen zier mee. Dit is geen daad, die morgen vruchten zal dragen of over een week of >ver een jaar. Wij loopen daar voor de oekomst als ontwaakte en bewuste ver tegenwoordigsters van onze sexe, als voor- oopsters van de vrouwengeslachten, die na ns zullen komen, onze gedachten zullen overnemen en versterken en den vrede zullen mogen brengen en beleven. Wij zijn slechts een begin, een klein begin en de tijden zijn moeilijk en de tijdsstroom schijnt tegen ons. Mogen wij dapper en sterk blijven en door alle nooden heen trouw aan ons be ginsel: „Eerbied voor het Leven"; trouw aan onzen eisch: „Vrede door Recht"; trouw aan onze roeping: „Waarlijk trouw zijn". Mogen deze gedachten ons bezielen, wan neer wij straks op 18 Mei met een misschien kleiner, maar zeker innerlijk-krachtiger groep vrouwen de vredesvlag volgen door de straten der Residentie. En mogen wij dan in ons hart meedragen de woorden van mevr. Henriëtte Roland Holst, onze groote voorgangster, waar zij de „Pioniers der Menschheid" laat zeggen tot de „Kinderen van dezen Tijd": „Volgt ons na, genooten, „Draagt het licht, „Draagt het en geeft „Het door aan den makker! „Niet hoe gij leeft, „Niet hoe gij sterft is het groote „Maar of over den menschenakker Ook verder de bloeiende fakkel zweeft!" Zoo zy het! VERTROKKEN PERSONEN. D. Engel, geen, dientbode, van Dijk 2 naar Oudkarspel. S. van Vegten, R.K., dienstbode, van van der Woudestr. 73 naar Den Helder. L. Vleeschhouwer, N.I., koopman in manufacturen en pensionhouder, en gezin, van Achterstr. 45 naar Amsterdam. G. L. M. H. Wanna, R.K., z. b., van Mient 11 naar Amsterdam. J. S. de Jongh, N.H., referendaris P.T.T., en gezin, van Wil- helminalaan 21 naar Hilversum. W. Mooy, geen, dienstbode, van Voordam 1 naar Krommenie. A. Knossen, N.H., boeren knecht, van Nieuwp.laan 138 naar Heiloo. E. N. Kamp, R.K., banketbakker, van Lange- straat 44a naar Haarlem. G. J. Roos, N.H., machinist ter koopvaardij, en gezin, van Langestr. 96 naar Haarlem. C. Dekker, N.H., dienstbode, van Jul. van Stolberglaan 2 naar Broek op Langendijk. J. Nyman, R.K., dienstbode, van Nieuwl.singel 52 maar Castricum. W. Doornbos, R.K., bakker, van Keizerstr. 32 naar 's-Gravenhage. TWEEDE HANDSCH-GOEDEREN? Vraag en Aanbod. 35 cent per 5 regels a contant. WOENSDAGS en ZATERDAGS. van WOENSDAG 11 MEI 1938. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. STAATSLEEN1NGEN. 3—3y2 Nederl. 1938 3 Ned.-Indië 1937 5M DuitschL '30 m. verkL BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Back Handel Mij. Cerb 250 Vorige koers ioiy« 1001/s 30'/. 158 164 Koloniale Bank t 120 Ned. (nd. Handelsbank 1307, INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie 397/16 Calvé Delft Ce-t. 1 947, Nederl. Ford 290 Philips Gloetl. Gem. Bezit 2827, Unilever 1567, INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting t 297, Anaconda §21% Bethleh. Steel 0 0 367, Cities Service 247» General Motors Kennecott Copper 267, R public Steel 0 11 Standard Brands 57, Steel comm. 1 341/, U. S. Leather 3'/, CULTUUR MAATSCH. av.A 0 426»/, Java Cultuur 1 0 137 Ned. Ind. Suiker Unie 147 Vereen. Vorstenlanden 59 MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. 1 0 75 Redjang Lebong 0 168 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 0 312»/, Kon. Petr. 0 324 Perlak - f 0 787, Phillips Oil 25'/, Shell Union t 10 Vis Tide Water 10»/„ RUBBERS. Amsterd. Rubber 2031/, Deli Bat. Rubber 118 Hessa Rubber t 107 Oostkust 1187» Serbadjadi 84 Interc. Rubber t 27, SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 100»/, JavaChinaJapan lijn 93'/, 92-'/, Kon Ned. Stoomboot1071/, 10Gl/« Scheepvaart Unie 118'/, 117-'/, TABAKKEN. Deli Batavia 226 227 Oude Deli285»/, 284 Senembah2567, 263 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka i 227, 22 Southern Pacific10% 10»/j, -J Southern Railw. Cert.6»/lg 6'/, Union Pacific 50 I 50 Canadian Pac. 47» 4s/i, §Noteering per 50. x) ex-coupon tExclaira. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers K, heden V, pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: laatste 2.30-45 30'/,-1 154 164'/, 117'/, 1297, 37V4-'/» 947, 301 274J-51 157</,-f 29 20-l»A, 35-'/, u/w 257, 107, 57, 337, 37, 424 134 145 587, 75 168 31 oy, 3227,-3 76 25 97.-'/» 203»/,- 4 117 1061/, 120 847, 27,-Vu New-York 1.80'/, 1.805/, Londen 8.97'/* 8.98 Berlijn 72.42 K 72.57 Yt Parijs 5.06 5.05V2 Brussel (Belga) 30.36 30.39 Zürich 41.23 41.25 Kopenhagen 40.10 40.10 Stockholm 46.30 46.30 Oslo 45.12K 45.12 y. Italië 9.47 Va HET PILOTEN-CORPS VAN DE K.L.M. IN WEST-INDIE. De bekende vlieger von de K.L.M. Geijsendorffer (link«) a«n het hoofd van het vliegend personeel van de K.L.M. in West-Indië (Curac/ao).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8