Agenda KOFfl Stad en Omgeving. i| gele dienstregeling FRANKENBERG Woninginrichting Qemeentecaden Jbucgectiike Stand Weet&ezidd LAATSTE BERICHTEN. Het 2e regiment luchtdoelartillerie komt in Alkmaar. ZATERDAGMORGEN komt de bekende Kiest i/ove uw uaecieuc <wj udviseuc J. SPRUIJT - ALKMAAR OUDORP Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht Amerikaansch protesttegen de Jodenvervolging. Nota te Berlijn overhandigd. EERSTE BLAD. Alkmaar, Donderdag. Hedenmorgen bij het Gemeentebe stuur ingekomen een brief van den Minister van Defensie, waarin wordt medegedeeld, dat de Minister, na de ge voerde onderhandelingen, zich in beginsel bereid verklaart, te Alkmaar het 2e Regi ment Luchtdoel-artillerie te vestigen zoo de Raad van Alkmaar, onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten, zich veréenigt met de daaromtrent in de stukken opge nomen voorwaarden en bepalingen. Tot de voorwaarden behoort, dat de gemeente Alkmaar in erfpacht, tegen een canon van f 1,per jaar, aan het Rijk afstaat voor den bouw der kazerne en als oefenterrein een oppervlakte grond ter grootte van 20.29.15 H.A. in totaal, nl. het terrein, liggende ten Westen tegen den driesprong Bergerweg-Hoeverweg, waarvan een groot deel aanvankelijk bestemd was voor het boschplan. Voorzoover het terrein zal die nen voor kazernebouw, zal het moeten worden opgehoogd tot 50 cM. boven N.A.P. Bcvendien zal de gemeente moeten zorgen voor demping van slooten op het oefenterrein en voor draineering van het terrein. Burgemeester en Wethouders zullen omtrent deze aangelegenheid zoo spoedig mogelijk, nadat de betrokken commissies zijn gehoord, een vooistel doen aan den Raad, zoodat op 19 dezer een beslissing zal kunnen worden genomen. Het boschplan komt hierdoor te ver vallen. Ook het pas aangekochte terrein van de wed. Buren zal voor bet oefenter rein noodig zijn. Het terrein werd door de gemeente aan gekocht voor 63262.75. Voor het dempen van de slooten zal een 20 000 M3. zand noodig zijn, terwijl de ophooging van het gedeelte voor den kazernebouw stellig 5000 M3. zal vorderen. Een voordeel is, dat het zand per water kan worden aangevoerd. De bijkomende werkzaamheden zullen zeker een bedrag van f 40.000 vorderen, zoodat met de vestiging stellig een offer van 100.000. voor de gemeente gemoeid is. De Raad komt dus Donderdag wel voor een be langrijke beslissing te staan. Voor den bloei van onzen middenstand is het echter van groote beteekenis, dat het garnizoen in Alkmaar wordt gevestigd. De laatste zeven jaar maakte de Alk- maarsche middenstand, vooral door de slechte bedrijfsuitkomsten van den tuin bouw zeer moeilijke jaren door. Voor Alkmaar is het zeker van groote beteeke nis, dat zich hier een behoorlijk aantal ge zinnen vestigt, dat zjjn vaste inkomsten van het Rijk heeft, Gezien bovendien den lagen rentestand waarvoor momenteel geleend kan worden, achten wij de door den minister gestelde voorwaarden alleszins aanvaardbaar. Wij vertrouwen er dan ook op, dat de Raad Donderdag blijk zal geven Alkmaars be lang op de juiste wijze te weten te dienen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Gistermiddag laat is de heer D. C. Cramer, die zooals men weet eergisteren uit een luik viel en ernstig gewond werd en met een wervelfractuur in het ziekenhuis werd opgenomen, aan de bekomen kwesturen overleden. Het slachtoffer bereikte den leeftijd van 44 jaar. AANGEREDEN. Vanmorgen om 8 uur werd mej. M. op den hoek NieuwpoortslaanNieuwpoortsteeg aangereden door een auto. Met een knie schijffractuur werd zij naar het ziekenhuis overgebracht. Gisteravond werd een dame op den hoek HouttilLangestraat door een auto aange reden. Zij bekwam een blessure aan het been, maar kon na verbonden te zijn, huis waarts keeren. EEN JUBILEUM. De heer W. Vosmeer, stoker aan de gas fabriek alhier, herdenkt morgen den dag dat hij voor 25 jaar in dienst der gemeente is gekomen. VIJF-EN-ZESTIG JAAR GETROUWD. Zondag a.s. hopen de heer en mevr. J. TrapA. Bremer te Oosterend op Texel hun 65-jarige echtvereeniging te herden ken. De heer Trap is 89 jaar en zijn echt- genoote 86 jaren oud. De bruigom is nog heel kras en gezond, de bruid, hoewel reeds geruimen tijd bedlegerig, is nog helder van geest en opgewekt. Het echtpaar heeft 11 kinderen, die allen nog in leven zijn. De heer Trap heeft een veelbewogen le ven achter den rug, vooral heeft hij als jager veel eieren en vogels voor Artis verzameld. Op de omnibus, die voorheen het dorp Oosterend met den Burg en Oude- schild verbond, heeft de oude heer langen tijd als koetsier gefungeerd. HET NIEUWE SPOORBOEKJE. Zondag gaat de nieuwe spoorwegregeling in en uit de verschillende krantenberichten heeft men gelezen, dat er een radicale wijzi ging is gekomen in de dienstregelingen. Een der voornaamste veranderingen is wel de verhoogir van de snelheid op onderschei- dene trajecten en de invoering van Diesel en electrische tractie op meerdere lijnen. Voor ons is het natuurlijk allereerst van belang, hoe de treinenloop van en naar Alkmaar thans geregeld zal worden. Wat de treinen naar Amsterdam betreft, er zijn er een paar bijgekomen. Van enkele is de rijsnelheid wat opgevoerd o.a. vertrek uit Alkmaar om 22.40 uur, aankomst in Am sterdam om 23.6 uur (dat is dus een rijtijd van 26 minuten!), en verder zijn de vertrek uren eenigszins gewijzigd. Heel veel treinen vertrokken van hier om 47 min.; thans vertrekken de zoogenaamde uurtreinen alle op 44 min., te beginnen met 6.44 en ein digde met 21.44, terwijl de laatste trein naar Amsterdam vertrekt om 22.45 uur. En zoo vertrekken de uurtreinen uit Amsterdam naar Alkmaar thans om 37 min. inplaats van om 5« min., waardoor de aankomst alhier natuurlijk ook vervroegd wordt. De laatste trein uit Amsterdam vertrekt om 11 minuten na middernacht en komt om 10 min voor één 's nachts hier aan. Wat de treinenloop naar den Helder en Hoorn—Enkhuizen betreft, ook hier zijn eenige wijzigingen gekomen in de vertrek uren, terwijl hetzelfde geschied is met de treinen naar Haarlem. Voor het overige moeten wij verwijzen naar den officieelen reisgids. A. K. D. C. WIE HELPT ER MEE? Men schrijft ons: Er zijn in bijna iedere plaats wel een of meer vereenigingen, die mogen bogen op de bijzondere belangstelling van een groot deel der inwoners. Vereenigingen, die door hare werkwijze in het bijzonder de aandacht op zich vestigen, welke de instemming heeft van de menschen. Dat kunnen zijn: veree nigingen die hare populariteit hebben te danken aan de wijze waarop zij de inwoners genoegelijke uurtjes kunnen verschaffen of vereenigingen die de aandacht trekken door haar werken op ander terrein, ten behoeve van een deel der bevolking. In Alkmaar mag het Alkmaarsch Kleeding- en Dekkingcomité zich rekenen onder de laatste categorie. Het A.K.D.C., dat opgericht is op initiatief van den Armenraad, ten behoeve van dat deel der bevolking dat wegens zijne te ge ringe inkomsten niet in staat is zijne inkoo- pen van benoodigde kleeding, schoeisel, bed- degoed enz. in den winkel te doen. Bij het A.K.D.C. kan men tegen zeer ge reduceerde prijzen terecht, als de beoordee- lingscommissie heeft geadviseerd den aan vrager een kaart te verstrekken, die hem of haar het recht verleent om op den daarop aangegeven tijd aan het magazijn te komen, ten einde zich de op die kaart aangegeven goederen te verschaffen. Bedoelde beoordeelingscommissie bestaat uit vertegenwoordigers van aangesloten ver eenigingen en instellingen, die elk een be paalde groep van de aanvragers persoonlijk kennen, menschen van verschillende rich ting. Deze samenstelling is gekozen om de beoordeeling zoo onpartijdig mogelijk te doen zijn. Een eventueele afwijzing houdt geen verband met de politieke richting of godsdienstige gezindte van den aanvrager. Het A.K.D.C. is beslist neutraal. Wij mogen steeds rekenen op de medewer king van de gemeentelijke overheid en vele vooraanstaande personen, op die van vele vereenigingen die zich bewegen op 't gebied van maatschappelijk werk en wij mogen re kenen op de gastvrijheid van de pers. Ver schillende winkeliers hier ter stede vinden wij steeds bereid om de nieuwe goederen, die wij noodig hebben, tegen zeer geredu ceerde prijzen te verstrekken. Door deze me dewerking, waarvoor wij hoogst dankbaar zijn, kan ons comité, waarin, trots zjjn hete rogene samenstelling, een bijzonder prettige geest heerscht, heel wat werk verrichten als de financiën maar niet te kort schieten. Men begrijpe goed, dat onze verkoopprijzen nog heel wat lager moeten zijn dan onze in koopprijzen. Bij de gelegenheid tot bezich tiging van onze lokaliteiten, hebben wij daar van een overzicht gegeven. De inkomsten van het A.K.D.C. bestaan uit subsidies, donaties, opbrengst collecten en de bedragen van verkoop. Wil u ons comité steunen met een donatie tegen 1 minimum per jaar, dan kan men dat bedrag storten op de giro-rekening van de Nutsspaarbank no. 6329, met de mededee- ling „voor A.K.D.C." U kunt ook of tevens van uwe medewerking blijk geven bij onze, op 18 Mei te houden collecte. Ook uwe hulp hebben wij noodig om zoo veel mogelijk te kunnen doen voor dat deel van de bevolking, waarvoor het comité is opgericht. Wij zullen u voor alle vormen van steun ten zeerste dankbaar zijn. JACK DE VRIES' INTERNATIONALS. Zondag heeft de directie van 't Gulden Vlies voor de liefhebbers van den jazz en dans weer een buitengewone attractie. Niemand minder dan de nestor van de Nederlandsche bandwereld, n.L Jack de Vries, zal met zijn band op het podium ver schijnen. Zooals bekend verondersteld mag Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De laatste der Mohikanen (avonturen); hoofd rollen Randolph Scott, Binnie Barnes, Hen- ry Wilcoxon. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De 13e stoel (sens.); hoofdrollen Lewis Stone, Dame May Whitty, Madge Evans, Henry DanielL Toegang boven 18 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Zijn laatste strijd (sens.); hoofdrollen Edward G. Robinson en Bette Davis. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 12 Mei. 8 uur, Harmonie, concert Toonkunst. van Geheel veranderd en uitgebreid. worden treedt Jack de Vries zeer dikwijls bij Tuchinsky (La Gaité) op, vanzelfsprekend met veel succes en het moet dan ook als een groot voorrecht beschouwd worden, dat de directie van 't Gulden Vlies er in ge slaagd is deze bijzonder goede band voor a.s. Zondag te kunnen engageeren. Ter oriënteering diene dat Jack de Vries' Inter nationals uit de volgende leden bestaat: Jack de Vries, Ben Berh, L. M. Borgart, J. R. Chits, J. C. Schollmeyer, J. Krook en J. H. Verhoeven. Alzoo een gebeurtenis, welke noch de jazz- noch de dansliefhebber (ster) mogen verzuimen bij te wonen. FAILLISSEMENTEN. Do:or de Arrondissents-Rechtbank werd heden failliet verklaard P. Dikstaal, café houder te Den Helder. R.c. mr. Fruin, cur, iur. Mulder. ACTUEELE FILM-REPORTAGE. In het Victoria-Theater zal hedenavond een deel van de doopplechtigheid de stoet gaande naar het kerkgebouw vertoond worden. Vanaf morgenavond zal de geheele plechtigheid vertoond worden. In het City-Theater wordt de geheele doopplechtigheid vanaf morgenavond ver toond. Na morgen wordt in dit theater de doop- flim iederen middag van 15 uur (behalve Zondags) in doorloopende voorstelling van pl.m. I uur tijdsduur vertoond. De raad dezer gemeente kwam Woens dagavond te half 8 in voltallige vergadering ten raadhuize bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester W. Bos. De voorzitter opende de vergadering met een hartelijk welkom en sprak nogmaals zijn dank uit voor de ontvangen cadeaux van den gemeenteraad bij gelegenheid van zijn 12-jarig ambtsjubileum. Vervolgens richtte hij eenige hartelijke woorden tot den heer Schermerhorn wiens echtgenoote eenige weken geleden door den dood was ontvallen. Van Ged. Staten was bericht ontvangen, houdende mededeeling, dat de verordening tot wijziging der legesheffing ter secretarie en de verordening tot heffing van 75 opcen ten op de gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 1938—1939, koninklijke goed keuring hadden verkregen. Naar aanleiding van een brief van den minister van sociale zaken werd besloten van gemeentewege 2 per werklooze be schikbaar te stellen voor extra hulp aan werkloozen over 1938, mits het Rijk 3.70 per werklooze beschikbaar stelt. Ged. Staten keurden goed het raads besluit tot aankoop van 5 obligaties ad 1000 van de 3 -leening der provincie Noordholland. Van den minister van sociale zaken was een schrijven ontvangen, houdende mede deeling, dat de steunregeling voor kleine tuinders op 1 Juni a.s. in werking kan tre den. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. den minister reeds hebben geschreven dat zij gaarne bereid zijn deze regeling in te voeren. Hij was echter van meening, dat in deze gemeente zeer weinig tuinders in aanmerking zullen komen. Overeenkomstig zjjn verzoek werd beslo ten aan den heer H. Smidts per 1 Juli a.s. eervol ontslag te verleenen als lid van de commissie tot werking van schoolverzuim. B. en W. boden aan het kohier honden belasting over 1938 tot een totaal bedrag van 211.25. Thans kwam aan de orde een voorstel van B. en W., om in afwachting van de goedkeuring van het raadsbesluit tot in standhouding der o. 1. school, een besluit te nemen om de nieuwe openbare lagere school te plaatsen op het gemeenteland (de z.g. Mienteweid) aan den Munnikenweg. De voorzitter merkte op, dat B. en W. eerst getracht hadden de school in het stadsgedeelte te bouwen, doch dit stuitte op te veel bezwaren van de zijde van Ged. Staten. Dit college wenscht de school n.L meer in het centrum van de gemeente en niet tegen de grens van de gemeente Alkmaar, in welk laatste geval de gemeente beter een overeenkomst met Alkmaar zou kunnen sluiten. Zoodoende is men op het idee gekomen de school op het gemeenteland te plaatsen, een plan, waarmede de inspec teur voor het lager onderwijs zich volkomen mee kan vereenigen. De heer Jongebloed merkte nog op, dat de afstand van het Ooievaarsnest naar de nieuw te bouwen school pl.m. 900 meter bedraagt, terwijl deze afstand naar de bestaande school pl.m. 2600 meter bedraagt, zoodat het voor de ouders dan geen bezwaar meer zal zijn hun kinderen naar de nieuwe school te sturen. De afstand van het overig deel van de gemeente naar de school zal on geveer 200 meter langer worden. Zonder hoofdelijke stemming werd ver volgens het voorstel van B. en W. aange nomen. Hierna sluiting. ALKMAAR, GEBOREN: Albert Antonie, z. van Antonie Willem Verschuur en Alberdina Popken. Marga- retha Hendrika, d. van Petrus de Boer en Helena Maria Theresia Gejas. ONDERTROUWD: Martinus Huijbers en Trijntje de Raat. GETROUWD: Christiaan Marinus Eckhardt en Johanna Clasina van Vliet. Nicolaas Keesen en Josephine Elisabeth Leonarda de Rover. Harmen Cnossen er. Antje Alberda. Frederik Sietses en Klaaske Roersma. Gerhardus Adrianus Melchior Holterman en Elisabeth Knegt. Fake Edse en Geer- truida Smorenberg. OVERLEDEN: Pietje Broesder, weduwe van Marten Vos, 82 jaar. Dirk Cornelis Cramer, gehuwd met Johanna Maria Grimme, 44 jaar. Zwakke, later toenemende zuidoostelijke tot zuidwestelijke wind; aanvankelijk licht bewolkt; later toenemende bewolking; in het zuidoosten weinig of geen regen; overi gens kans op regen; aanvankelijk iets war mer; overdag iets koeler. Meer kans op regen. Het gebied van hoogen luchtdruk nam in beteekenis toe, doch verplaatste zich oost waarts, zoodat de kern thans over noord- Duitschland ligt. De oceaan-depressie trok noordoostwaarts en breidde haar invloed over het geheele westelijke deel van de Britsche eilanden uit. Hier waaien krachtige zuidwestelijke winden, terwijl een regen front zich oostwaarts beweegt en heden morgen over Wales lag. Ook langs de Noor- sche kust waait het nog krachtig uit het zuiden, de bewolking is hier nog zwaar, met plaatselijk regen. Overigens heerscht in het geheele waarnemingsgebied rustig helder weer. De temperatuur is vrijwel overal ge stegen, de ochtendtemperaturen zijn echter op het vasteland nog ver veelal onder nor maal, doch zal in den loop van den dag sterk stijgen. Verwacht wordt, dat het regenfront ons land morgen zal bereiken, zoodat de bewolking wel zal toenemen en regen waarschijnlijk is, behalve in het zuid oostelijke deel van ons land. De wind zal zuidelijk blijven en later wellicht iets toenemen. De nacht zal zachter zjjn, doch overdag zullen de temperaturen niet zoo hoog oploopen als vandaag. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 20.12 uur tot 3.39 uur licht op. (ONGECORRIGEERD). DE BRAND TE 'S-HERTOGENBOSCH. Oorzaak niet met zekerheid bekend. Omtrent den enormen brand in 's-Her- togenbosch vernemen wij nader: Ondanks het krachtige optreden van de brandweer, is het gebouw van de firma Voets met inboedel geheel verloren, evenals de naastgelegen fabriek van de firma v/h Goulmy en Baar en de portierswoning. De wind kwam uit Zuidelijke richting, wat in dit geval zeer gelukkig genoemd mag worden voor de talrijke woningen, die aan de Zuidzijde liggen. Een dichtbijliggende garage moest geheel ontruimd worden, evenals eenige perceelen aan den WestwaL Daarmede hoopt men te voorkomen, dat ook de perceelen aan de Peren woudstraat en die aan de voorzijde der sigarenfabriek in de vlammen zullen op gaan. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets met zekerheid bekend, maar er wordt gefluisterd, dat heden morgen een ontploffing heeft plaats gehad in de lakafdeeling van de firma Voets, van waaruit het vuur zich verder zou hebben verplaatst. Deze lezing is waarschijnlijk juister, dan die, dat de brand in het archief zou zijn ontstaan. Eén der employé's heeft vanochtend nog boeken overgebracht uit het archief der door brand vernielde fabriek naar een andere zaak. Mag het een geluk heeten, dat de perceelen verzekerd en dat er geen per soonlijke ongelukken voorgekomen zijn, een zeer te betreuren gevolg van dezen grooten brand is, dat ongeveer honderd man personeel werkloos wordt. Gevreesd wordt, dat het Beren woud hofje aangetast zal worden. Het hofje is reeds gedeeltelijk ontruimd. Schade van duizenden guldens. Om half twaalf was het vuur bestreden en was het tevens een feit, dat de magazijnen en fabrieken der firma Voets geheel ver nield waren. De fabrieksgebouwen van de Nederlandsche sigarenfabriek v/h Goulmy en Baar zijn geheel uitgebrand en alleen de voorgevel van dit gebouw staat nog overeind. Omtrent de schade valt nog niets defini tief te melden, hoewel deze zeker vele dui zenden guldens zal bedragen aan grond stoffen en gefabriceerde sigaren. HERKLASSEERING VAN KANTONGERECHTEN ENZ. Volgens het voorloopig verslag over de wetsontwerpen betreffende de herklassee- ring van kantongerechten en wijziging van de maximum formatie van gerechtshoven en rechtbanken gaven eenige leden der Eerste Kamer als hun meening te kennen, dat de indiening daarvan gevolg is van de onvoldoend doordachte opheffing van een 39-tal kantongerechten in 1934. De arbeid der overgebleven kantonrechters heeft zich nu zoo uitgebreid, dat zij een hoogere be zoldiging dienen te genieten. Het aantal werkkrachten is verminderd, doch de in dienst geblevenen ontvangen een ruimer salaris. Dit is niet de methode, die in onzen tijd de meest gewenschte schijnt. Enkele leden merkten op, dat bij de voorgenomen classificatie kantongerechten in de tweede klasse zijn geplaatst, niette genstaande het aantal bij die gerechten behandelde zaken geringer is, dan dat van de zaken, behandeld bij sommige kanton gerechten, die in de derde klasse zjjn on dergebracht. Gevraagd werd, welke maatstaf bij de indeeling in klassen was aangelegd en waarom er geen termen zijn gevonden om gerechten als dat van Harderwijk in de de tweede klasse te plaatsen. Ten aanzien van het tweede ontwerp vin wet verklaarden verschillende leden in je stemmen met het tot den minister gerichte vrzoek d.d. September 1937 der presiden ten van de officieren van justitie bij de rechtbanken te Alkmaar, Almelo, Dor drecht, Roermond en Zutphen, de eenige nog overgebleven rechtbanken der tweede klasse, tot schrapping van deze classifica tie. HET VLIEGONGELUK BOVEN DE WADDENZEE. Gistermiddag om half vier zijn op het vliegkamp de Kooy aangebracht de wrak stukken van de E. 6, het op de Waddenzee neergestorte marine-vliegtuig. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van dit vliegongeluk kan nog worden gemeld, dat dit gebeurde door het loslaten van de propeller. Daardoor draaide de motor dol en raakte ook deze van het vliegtuig los. Het toestel viel hierop als een blad van den boom van een hoogte van pl.m. 1200 meter naar beneden. Indien de motor niet was losgeraakt, dan zou het vliegveld diep in den modder zijn geboord en zouden de vliegers er niet zoo goed zijn afgekomen. De toestand van de slachtoffers. Het slachtoffer de Hair zal binnen eenige dagen het hospitaal kunnen verlaten, terwijl in den toestand van den zwaar gewonden A. Prins een lichte verbetering is inge treden. Het Amerikaansche departement van staat publiceert den tekst van een op 9 Mei door den ambassadeur der Ver. Sta ten te Berlijn, Wilson, overhandigde nota, waarin de Amerikaansche regee ring protesteert tegen de toepassing van het door Goering uitgevaardigde decreet, dat bepaalt, dat Joodsche eigendommen moeten worden geregistreerd om zoo noodig te worden aangewend „in over eenstemming met de behoeften van het Duitsche bedrijfsleven". De nota vestigt de aandacht der Duitsche regeering op deze aantasting van de verplich tingen door de rijksregeering aangegaan bij het Duitsch-Amerikaansche verdrag van vriendschap en de consulaire overeenkomst van 8 December 1923. „Met het oog op den inhoud en het doel van dit jongste decreet en zijn discriminee- renden aard, aldus de nota, protesteert de regeering der Ver. Staten tegen zijn toepas sing op burgers der Ver. Staten. De regeering der Ver. Staten geeft uit drukking aan de hoop, dat de rijksregeering zich na een nieuw onderzoek accoord zal verklaren met genoemde overwegingen en dat zij spoedig de verzekering zal geven, dat de onder oogen geziene maatregelen niet zullen worden toegepast op Amerikaansche staatsburgers".

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2