Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant WIERINGEN HEERHUGOWAARD CASTRICUM drukkerij coster, DERDE BLAD. ALCMARIA A-ADSPIRANTEN KAMPIOEN! Na een spannende nek aan nek race met SchoorI A en Bergen A zyn de Alcma- rianen met de eer gaan strijken. De eindstand luidt: I Alcmaria a: 16 gesp.. 14 gew., 1 verl. 29 punten, 115 voor en 8 tegen. II SchoorI A: 27 punten; III Bergen a: 25 punten. Gezien deze cijfers is de Alcmaria toe komst al zeer hoopvol, vooral als men zich nog even de junioren verrichtingen van voor enkele weken herinnert. DUITSCHLAND—ENGELAND 3—6. Zaterdagmiddag werd in het Olympisch stadion te Berlijn de landenvoetbalwedstijd gespeeld tusschen Duitschland en Engeland. De Engelschen, die met de rust reeds een voorsprong hadden van 42, wonnen den door honderdduizend toeschouwers bijge- woonden wedstrijd met 63. ZOMERAVOND-VOETBAL. Zomertijd! Dus zomeravond voetbal! Straks zullen weer diverse gelegenheids elftallen hun onderlinge wedstrijden spe len. Zij zullen na hun dagtaak het voetbal plunje aantrekken en frissche partijen voetbal spelen. Om weer te ervaren, dat de spieren al weer minder soepel geworden Zijn. Het seizoen begint Woensdag met een wedstrijd tusschen de scheidsrechters en de Alkmaarsche politie op het sportpark. Het vorig jaar wonnen de fluitisten met 32; de politie wil thans revanche nemen op het volgende elftal: Wiesse Nierop Koeling Peek Jb. Hartland Stokman Godijn Horst G. P. Hartland Mulder Knip. Tennis. DE TENNISCOMPETITIE. De lagere teams veroveren eenige punten. Advendo en Be Quick hebben gisteren beide verloren en allebei met duidelijke cij fers. Van Advendo zijn de jongste nederla gen verklaarbaar, daar zij in een zware af- deeling zit en bovendien spelersverlies ge boekt heeft. Van Be Quick zijn de minder fraaie resultaten verklaarbaar, omdat zij voor het eerst in een hoogere klasse speelt. Er is echter nog geen reden tot wanhopen. Het Heldersche Animo speelde in Heem stede gelijk. De Helderschen hebben op het oogenblik een sterke ploeg. AlkmaarHeiloo liet verstek gaan en kwam niet op tegen D.D.V. 5, zoodat het met 80 reglementair verloor. T. C. G. IIIRood Zwart, de tegenstan ders van Be Quick, speelden tegen elkaar; de gasten wonnen met 53. In de lagere teams wordt met afwisselend succes gestreden. Advendo II speelden gister gelijk, Be Quick II won en Be Quick III ver loor. De voornaamste uitslagen van de lagere klassen zijn, voor wat betreft onze omge ving de tegenstanders van Alkmaar. Beverwijk IIIGroen-Wit III 62 AmstelkantToss 35 SchagenZaandam 53 BakkumHaarlem III 53 Onze clubs. De gedetailleerde uitslagen der Alkmaar sche clubs luiden: Advendo I—T.C.G. I 0—8. Heeren enkelspel: Mr. H. Schuurman verl. v. W. Kermer 6—4„ 1—6, 2—6; E. J. Ver- roen verl. v. J. ten Have 16, 57. Dames enkelspel: mej. K. Wessels verl. v. mej. Hulshof 06, 16; mevr. Classe verl. v. mevr. v. d. Klashorst 1—6, 3—6. Heeren dubbelspel: mr. H. Schuurman en E. J. Verroen verl. van J. ten Have en W. Kermer 46, 36. Gemengd dubbelspel: mej. K. Wessels en mr. H. Schuurman verl. v. mevr. Max en W. Kenner 16, 810; mevr. Classe en E. J. Verroen verl. v. mej. v. d. Klashorst en J. ten Have 06, 46. Score I Be Quick I 62. Heeren enkelspel: J. Roelvink wint v. S. Hamstra 46, 62, 61; R. Weijerman wint v. G. Kusters 62, 63. Dames enkelspel: mevr. M. Cranenburgh verl. v. mej. B. A. Bos 26, 46; mej. A. Roelvink wint v. mej. N. Blaauboer 64, 6—2. Heeren dubbelspel: J. Krabbenbosch en J. Roelvink winnen van S. Hamstra en G. Kus ters 6—2, 62. Dames dubbelspel: mevr. M. Cranenburgh en mej. A. Joling verL v. mej. B. A. Bos en mej. N. Blaauboer 36, 57. Gemengd dubbelspel: mej. A. Joling en J. Krabbenbosch winnen v. mej. B. A. Bos en S. Hamstra 6—1, 6—1; mej. A. Roelvink en R. Weijerman winnen van mej. N. Blaau boer en G. Kusters 63, 63. Advendo IIT.C.G. 44. Heeren enkelspel: F. Wildeboer verl. v. A. C. Asjes 5—7, 6—1, 6—4; A. Driekman wint v- J. Spruüt 63, 63. Dames enkelspel: mevr. P. v. Eckelt verl. v* mej. H. v. Amerongen 26, 64, 36; mej. j. v. Laar wint v. mej. F. Bakker 6—0, 6—3. Heeren dubbelspel: dr. L. v. Eckelt en A. Dieckman verl. van A. C. Asjes en W. Stroink 6—0, 5—7, 6—2. Dames dubbelspel: mej. H. Josso en mevr. P- v. Eckelt winnen v. mej. T. Bakker en H. v. Amerongen 64, 62. Gemengd dubbelspel: H. Josso en F. Wil deboer verl. v. mej. H. v. Amerongen en W. Stroink 60, 6—3; mej. J. v. Laar en dr. L. v. Eckelt winnen v. mej. T. Bakker en J. Spruijt 6—3, 6—2. Be Quick IIStadivo II 62. Heeren enkelspel: J. J. Haasbroek wint v. mr. Th.. W. Brambergen 75, 64; J. Deet man wint v. J. Walther 6—1, 6—2. Dames enkelspel: mej. J. M. Asjes wint v. mevr. H. Cremer 0—6, 7—5, 8—6; mej. C. Zweed ijk verl. v. mej. Maier 5—7, 4—6. Heeren dubbelspel: J. Deetman en J. J.1 Haasbroek winen van mr. Th. W. Bramber ger en dr. G. Cremer 63, 64. Dames dubbelspel: mej. J. M. Asjes en mej. C. Zweed ijk verL v. mevr. H. Cremer en mej. Maier 3—6, 7—5, 2—6. Gemengd dubbelspel: mej. C. Zweedijk en J. J. J. Haasbroek winnen v. mej. Maier en mr. Th. W. Bramberger 6—2, 6—3; mej. J. M. Asjes en J. Deetman winnen v. mevr. H. Cremer en dr. G. Cremer 6—4, 6—1. Be Quick III—Dash n 2—6. Heeren enkelspel: J. Bos verl. v. Ph. Koole 26, 26; H. Busselman wint v. H. Eerenvelt 6—2, 6—1. Dames enkelspel: mej. L. v. Doorn verl. v. mej. J. Paubec 6—1, 4—6, 5—7; mej. T. v. Doorn verl. v. mej. v. Duren 2—6, 1—6. Heeren dubbelspel: H. Busselman en J. Bos verl. v H. J. Repko en H. Eerevelt 6—2, 36, 36. Dames dubbelspel: mej. L. v. Doorn en mej. J. Tauber verl. v. mej. Doorenbos en mej. v. Duren 6—3, 4—6, 5—7. Gemengd dubbelspel: mej. N. de Waal en J. Bos verl. v. mej. Doorenbos en H. J. Rep ko 26, 36; mej. T. v. Doorn en H. Bussel man winnen v. mej. v. d. Linden en Ph. Koole 63, 64. Schaken. B. J. VAN TROTSENBURG OVERLEDEN. In den ouderdom van 64 jaren is te Amsterdam plotseling overleden de heer B. J. van Trotsenburg, voorzitter van den Koninklijken Nederl. Schaakbond, voorzitter van het vereenigd Amster- damsch schaakgenootschap. De overledene, die leeraar was aan de machinistenschool te Amsterdam, bekleed de sinds 1931 het voorzitterschap van den K. N. S. B. Hij was een der oudste leden van het V. A. S., reeds 36 jaar lid, waarvan vele jaren voorzitter. Nog Zaterdagavond werd de heer van Trotsenburg in het Am- sterdamsche schaakhuis gehuldigd voor zijn verdiensten in verband met het behalen van het clubkampioenschap van Nederland. Hij trad dit seizoen n.L op als leider van 't eerste tiental. Sedert vele jaren was de heer van Trotsenburg schaakredacteur van het algemeen Handelsblad. DR. EUWE SPEELT IN HET NOORDWIJKSCHE TORNOOI MEE. Naar wij vernemen zal dr. M. Euwe deelnemen aan het internationaal schaaktornooi, dat van 8 tot 27 Juni te Noordwijk zal worden gehouden. In totaal zullen tien spelers deelnemen, waarbij het reeds zeker is, dat behalve dr. Euwe ook Spielmann, Keres, Tar- takower, sir G. A. Thomas, Landau en dr. Bernstein in het tornooit uitkomen. Uitnoodigingen zijn nog verzonden aan Eliskases en Bogoljubov, doch deze mees ters hebben de invitatie nog niet aangeno men. Het blijkt thans wel, dat het Noord- wijksche tornooi zeer sterk bezet is. Roeien. LAGA SUPERIEUR OP DE „VARSITY". Onder ideale weersomstandigheden heeft Neerlands studeerende jeugd Zondag op de Amsterdamsche Boschbaan den strijd op de riemen aangebonden. Deden zich bij den aanvang der wedstrijden onweersverschijn selen voor, de betrokken lucht klaarde weldra op, terwijl een zwakke mee-wind over het schier rimpelooze water woei. Wij hebben wel eens onder andere omstandig heden de „Vasity" bijgewoond. De Universiteitswedstrijden vormden een goeden inzgt van het roeiseizoen. Zij zijn bovenals een succes geworden voor Laga, dat er voor het eerst sedert 1927 in geslaagd is het hoofdnummer te winnen en dat daarnaast op de eerste plaatsen der twee andere belangrijke nummers, de vier-zonder-stuurman en de Jonge Acht, wist beslag te leggen. Als tweede in het „klassement" volgde Triton, dat tweemaal zegevierde, namelijk in de lichte vier en de jonge twee. Nereus, Njord en Aegir wonnen elk één race, resp. de Overnaadsche vier, de Over- naadsche twee en de jonge vier. Zwemmen. DE SCHOOLZWEMWEDSTRIJDEN. Definitief in de Overdekte. In een gehouden vergadering van de schoolwedstrijdencommissie is besloten om de schoolzwemwedstrijden definitief in de Overdekte te houden, dus niet in het Zomerbad, teneinde elk risico van slecht weer of koud water te vermijden. Daar enkele scholen tot dusver nog niet ingeschreven hebben is hiervoor de slui tingsdatum van de inschrijving alsnog ver lengd tot en met Woensdag 18 Mei a.s. Inschrijvingen die nog na deze datum bin nen komen, zullen echter onherroepelijk ter zijde moeten worden gelegd. Hoewel dus nog niet alle deelnemende scholen bekend zijp, hebben toch reeds enkele honderden zwemmers en zwem sters zich voor deelname aangemeld, zoo- dat in dit opzicht het welslagen der wed strijden verzekerd is. Ook de prestaties zullen zeker op een zeer behoorlijk peil staan, daar juist de beste Alkmaarsche zwemmers (sters) onder de scholieren te vinden zijn. Hoofdzaak blijft echter dat, een groot aantal deelnemers in series ingedeeld naar snelheid elkaar bekam pen in de bijzondere sfeer, die aan school- wedstrijden eigen is, in de sfeer van riva liteit tusschen de verschillende scholen. Tot besluit van het programma voor de lagere scholen zal D. A. W.'s eerste zeven tal een polo-wedstrijd spelen, terwijl de „big-match" R. H. B. S.Zevental van de overige scholen een waardig slot zal zijn van de wedstrijden voor de Middel bare scholen, temeer daar zoowel het Ze vental der R. H. B. S. als dat van de overige scholen geheel uit geroutineerde polo-spelers bestaat, mag men verwachten dat deze wedstrijd tot een der hoogtepun ten van dit jaarlijksche school-zwemfeest zal worden. Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat en bruin. Doos 50 en 25 ct. Korfbal. K. V. K. V.'s TWEEDE NEDERLAAG. Een met 4 invallers (sters) spelend K. V. I trok gisteren naar de Koog om daar K. Z. II party te geven. Deze wedstrijd is voor K. V. op een groo- te nederlaag uitgeloopen n.L 61, hoewel in het veld en vooral na de rust niet de mindere geweest te zijn. Door de vele in vallers waren alle vakken van K. V. in een andere opstelling en hierdoor niet op elkaar ingespeeld. Toch hebben allen goed partij gegeven. Na een kwartier was de stand reeds 20 voor K. Z. en een kwartier voor rust 30. Toen gelukte het Tine Hoed na goed vrij- loopen er 31 van te maken waarmede ook de rust inging. Na de rust speelde K. V. met den wind in de rug maar haar aanval had met vele goe de schoten weinig geluk. K. Z. deed het beter en bracht den stand op 51, om er even voor tijd met een loopbal er 61 van te maken. Hiermede kwam het einde. K. Z. heeft verdiend gewonnen. K. V. rest nu nog 2 thuiswedstrijden en wanneer deze beide gewonnen worden, is het kampioenschap binnen. Dus voor deze wedstrijden geen afberichten meer. Wielrennen. ALKMAARSCHE SUCCESSEN. Derksen en Pronk hebben gister in Al melo op de wielerbaan gereden en daar getoond, dat er met de beide Alkmaarders niet te spotten valt. Wel moest Derksen in de omnium de meerdere in Kropman er kennen (hij werd tweede achter Kropman, doch voor Leene en v. Breda), maar Pronk nam de klassementsrace voor z'n rekening, terwijl het koppel eerste werd in den 40 K.M.-wedstrijd. De voornaamste uitslagen luiden: omnium (sprint, tijdrace en klassement race): 1. Kropman; 2. Derksen; 3. Leene, 4. v. Breda. Klassementrace 5 K.M.: 1. Pronk; 2. J. Spenkelink; 3. Dorst; 4. v. Rijn; 5. T. Pijnenburg. 40 K.M. koppelwedstrijd: 1. DerksenPronk; 2. Hiddesv. Rijn; 3. Kropmanv. Breda; tijd 1 uur, 3 min. 42.6 sec. U HEBT IETS OP TE RUIMEN? Een „Vraag en Aanbod". 35 cent p. 5 regels a contant. WOENSDAGS en ZATERDAGS. Qememtetadm De raad vergaderde Vrijdagmiddag, onder voorzitterschap van burgemeester Kolff. Een aantal ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De jaarwedde van de gemeenite-vroed- vrouw werd nader geregeld in dien zin, dat haar 2 periodieke verhoogingen van 100 om de twee jaar zullen worden toe gekend in plaats van 4 tweejaarlijksche verhoogingen van 50. Aan de heeren K. Klaver, G. van Blei- sem, H. B. Janmaat, H. Thoma en C. van Eekelen werden tegemoetkomingen ver leend ingevolge artikel 13 der lager-onder- wijswet voor het bezoeken door hun kinde ren van de r.-k. school te Hippolytushoef en aan T. Ippel, P. Wiegman, R. van der Woude, H. Attema, M. J. Boek.styn, J. Tijsen en M. Jansen voor de christelijke school te Den Oever. De jaarwedde van den agent der arbeids bemiddeling werd opnieuw voor den tijd van één jaar vastgesteld op 600 per jaar, waarvan 250 is te beschouwen als vaste jaarwedde en het restant als tijdelijke toe lage. Aan het hoofd van het bureau voor de steunverleening J. Kaaijk vrtrd een vaste aanstelling gegeven terwijl zijn gezamen lijke jaarwedde werd vastgesteld op 2100. Voor het ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de muziekvereeniging „Harmonie" te houden concours van har monie- en fanfarekorpsen, werd van ge meentewege een verguld zilveren lauwer krans beschikbaar gesteld. Met de gemeente Alkmaar werd een ge meenschappelijke regeling aangegaan om trent de toelating van leerlingen tot de openbare lagere scholen aldaar. Een aantal geldleeningen van het 41/* en 4 rentetype, aangegaan bij de Coö peratieve Boerenleenbank en de Zeegras exploitatie werden geconverteerd in 3 leeningen. Aan J. Lont te Den Oever werd een strookje grond van 59 M2. verkocht tegen 3 per M2. Vastgesteld werd de 5e suppletoire be grooting voor den dienst 1937. Tot .leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs werden benoemd de heeren H. de Jong en P. Jongkind, beiden aftredend. Wegens toename van het aantal leerlin gen kwam de o. 1. school te Hippolytushoef in aanmerking voor een 6en leerkracht. Benoemd werd mw. T. BleekerWouda, wachtgeldster, voorheen te Krommenie, thans tijdelijk aan de school verbonden. Tot armvoogden werden benoemd de heeren S. Russelman en Jb. Dekker Pz. De raad besloot verder het noodige cre- diet voor 1938 beschikbaar te stellen voor z.g. B-steun aan werkloozen. Dit be draagt 2 per werklooze, berekend naar een aantal van 310. Van den kerkeraad der Ned. hervormde gemeente te Hippolytushoef en Westerland was nog een verzoek ingekomen om de straat by het Tehuis voor Ouden van Dagen gedeeltelijk te verleggen, daar dit noodza kelijk is voor de voorgenomen uitbreiding van dit gebouw. Werd goedgekeurd, mits het kerkbestuur de kosten van het ver straten voor zyn rekening neemt. By de rondvraag besprak de heer Bontkes de aanschrijving van den minister van sociale zaken over de uitbreiding van het aantal tewerkgestelden bij de werkverschaf fing. Spr. zou een commissie in het leven willen roepen, welke dient na te gaan of hier objecten van werkgelegenheid zijn te krijgen van blyvenden aard. Ook noemde spr. de ruilverkaveling en grondverbetering. De voorzitter antwoordde, dat de plannen voor de ruilverkaveling reeds eenigen tijd geleden zijn ingezonden .Er gaat echter ge- ruimen tyd mee heen, voordat deze kunnen worden uitgevoerd, daar eerst alle perceelen nog door een landmeter moeten worden op gemeten. Mag het aantal arbeiders in de werkverschaffing hier met 50 pCt. worden uitgebreid, dan is de rouleering van de baan, daar de toestand hier momenteel zoo is, dat 2/3 in de werkverschaffing en 1/3 in de steunregeling is opgenomen. JUovmdaal Hieaws 25-jarig jubileum. Toen thans wijlen burgemeester Bos van Oudorp benoemd werd tot Dijkgraaf van Geestmerambacht, verviel automatisch zijn functie als penningmeester van den polder Heerhugowaard. In zyn plaats werd toen be noemd de heer J. Kamp, timmerman te Heerhugowaard. Aldus begaven we ons heden naar de wo ning van den jubilaris, die gezond-joviaal als altijd in de gezellig ingerichte huiskamer recipieerde, omgeven door echtgenoote en familie, benevens een schaar van gezond en levendig-bly nageslacht, waarvan sommigen ook alweer eigen bedrijf hebben. Ja, ik ben in dit huis thans dertig jaar patroon geweest, na eerst twee jaar met nvn vader samen gewerkt te hebben, die er 34 jaar zijn bedrijf in uitoefende. Toen ik aan den polder kwam, was alles nog een knusse bedoening. We hadden onze molentimmerlui en andere werklieden, die zich 's morgens loopende naar hun arbeid begaven. Thans is dat alles gemoderniseerd. Het zand en de steenen worden per auto aangebracht. Het stoomgemaal is veranderd in een moderne diesel-machine, we hebben onze polder auto's, die op de geasphalteerde wegen rij den. Alleen het stratenmaken op den Mid denweg gaat nog als voorheen, steen voor steen. Van de personen, die 25 jaar geleden in het polderbestuur zaten, zijn er nog drie in le ven, dat zijn de oud-heemraden Kruier en Blom, de laatste thans in Alkmaar wor.end. Zittend van dien tyd ben ik nog de eenige. We komen te hooren, dat het niet aan be langstelling heeft ontbroken, naast het pol derbestuur is ook de oud-dijkgraaf, de heer van Slooten, nog geweest. Van één ding is slechts het plan bewaard gebleven. Dat was het groote vaarwaterplan, zoodat we evenals in Schermer en Zijpe door den geheelen polder konden varen. Inplaats daarvan hebben we thans 5 slui zen in onze 6 afdeelingen. De polder stichtte als particulier, toen tot oprichting van een sluis besloten werd, de noodige bruggen. Zoo zijn er daar 10 van gekomen; zoodat practisch toch door den geheelen polder ge varen kan worden. Deze bruggen werden alle in eigen be heer uitgevoerd. Ja, het gaf zoo zijn drukte, maar als vakman heb ik me daar altijd zeer voor geïnteresseerd, ook voor de vernieu wing van de Broekerbrug, die overgenomen is van den heer van der Molen te Broek op Langendijk en thans in beheer is bij den pol der met bijdragen van gemeenten Heerhugo waard en Broek. Brongas-installaties zijn er nog altijd 53, al is dat getal veel grooter geweest. Ook de Rustenbrug is vernieuwd, om het doorvaren der suikerbietenschepen voor Halfweg te bewerkstelligen. En zoo pratende, zien we rekeningscyfers tenslotte levende beelden worden, die iemand die ergens goed inzit, vermag te vormen voor den aandachtigen hoorder. Mogen we den heer Kamp nog een tweede 25 er bij toewenschen. Men verzoekt ons nog te melden, dat na de Vrijdagavond te Oudorp gehouden be sloten vergadering van den polder Heerhu gowaard aan den heer Kamp door het be stuur een rooktafel is aangeboden, waarbij eenige vriendelijke toespraken werden ge houden. Trein en post Zoo is dan ook de 15e Mei voor onze gemeente een zeer gedenkwaardige dag geweest. Het gansche noordelijk gedeelte van onzen polder, dat zoowel door de Halte Middenweg, als door het station Noordschar- woude directe verbinding met het spoor wegnet had, is door opheffing dezer beide stopplaatsen daarvan afgesloten. De bus zal voortaan de verbinding met de buitenwereld tot stand moeten brengen. De bus is mooi, de bus is gemakkelijk, maar de bus is duur. Een dagretour van de Halte naar Alk maar kostte per trein f 0.30. De bus neemt juist tweemaal zooveel. Ging men van station Noordscharwoude een dagje naar Alkmaar, dan was men 0.40 kwijt; neemt men thans de bus bij „de Pijpjes", dan moet men voor zyn retour 0.70 offe ren. (Naar men ons juist mededeelde, is de prys dit voorjaar iets verlaagd, dus kan het 0.65 zijn.) Ook de posterijen moeten zich aan den nieuwen toestand aanpassen. De laatste weken was met den gewijzigden dienst de toestand niet in alle opzichten schitterend te noemen. Dit ondervonden v.n.1. de dicht nabij den Basserweg wonenden. Als men daar b.v. Woensdagavonds 6 uur in de bus op den hoek MiddenwegBas serweg een brief postte aan iemand in het zuidelijk deel der gemeente, dus in dezelf de postbestelling, en in de gedachte ver keerde, dat deze brief dan den volgenden morgen bij den misschien op een kwartier afstands wonenden geadresseerde bezorgd zon worden, kwam men bedrogen uit. Als de geadresseerde geen avondbestelling had, kwam de brief zelfs nog niet den volgenden dag ter plaatse. Den volgenden morgen vond nJ. lichting plaats. De brief ging mee in de richting Alkmaar, bleef daar den dag over, kwam 's avonds weer in Hugowaard terug, werd daar uitgeschift voor de bestelling vaji Vrijdagmorgen en bereikte na ongeveer 40 uur de plaats van bestemming. Oude toestanden verdwijnen, nieuwe wor den geboren. Laten we hopen, dat het publiek tenslotte tevreden zal kunnen zijn met den gedanen rüiL Bestuur Centrale VereenigingtTaad gekozen. In de vergadering van den Centr. Vereeni- gingsraad is het bestuur als volgt gekozeifc P. v. d. Touw, voorzitter; H. Schram, Bur gemeester Mooistraat 3, secretaris; A. Wég* ning, penningmeester en J. Heije en E. 6. Hartog comm. Bij de acht vereenigingen, die reeds ais lid waren toegetreden, hebben zich nog op gegeven de B.B.B., C.S.V., Ons Vermaak, «ft Pion. R.K. zangveren. St. Cecilia en de C.O.V., zoodat momenteel reeds 15 vereeni- gingen zijn aangesloten. Het bestuur kreeg op dracht zich met de nog niet aangesloten ver eenigingen in te verbinding te stellen ten einde deze te overtuigen van het groote be lang van aansluiting. De bibliotheken onder censuur. Onze correspondent schrijft ons: Hetgeen in Roosendaal en in Bussum is gebeurd, heeft ook in Castricum plaats ge vonden, t.w. dat de neutrale bibliotheek houders, geen boeken meer zonder schrif telijke verklaring, van de ouders, voogden, enz. mogen afgeven. Wat Castricum betreft willen wij hier even dieper op ingaan. De gemeenteraad die uit 8 r. k., 2 s. d. a. p.-ers en 1 v. d. be staat, dateert uit 1935, doch heeft momen teel geen recht van spreken ten opzichte der bevolkingsverhouding. In 1931 waren er 3000 zielen, met een verhouding van 78 pet. r.k. en 22 pet. niet-r.k. zielen. Nu, in 1938, is het zielental 7300, met een verhou ding van 55 pet. r. k. en 45 pet. niet-r. k. De bevolkingsaanwas houdt nog steeds aan en de vermeerdering der bevolking gaat gepaard met 7 pet. niet-r. k. en 33 pet. r. k. Dientengevolge staat het vast, dat Castricum met een of twee jaar een meerderheidsbevolking krijgt van niet- r. k. en gaat de bevolkingsaanwas zoo door, dan is met één of twee jaar Castricum van r. k. tot niet-r. k. geworden. Wij herinneren ons nog de installatiere den van burgemeester Sloet, waarbij hy o.a. verklaarde zijn uiterste best te zullen doen om Castricum tot een der grootste bad en forensenplaatsen van Noordholland te maken. Inderdaad heeft de burgemeester in den beginne plannen ontworpen, zooals b.v. de 200 opcenten der personeele belasting te verlagen, en heeft door zijn bankrelatie® Castricum aan goedkoop geld geholpen, waardoor hij een voordeel voor de gemeen te van 7000 behaalde. Hy bleek de goede man op de goede plaats te zijn, m. a.w. een man met verzienden blik. Conflicten met den verouderden raad konden niet uitblijven. De oude gemeen teraadsleden zeiden openlijk in de kappers winkels: „wij lachen om hem, want meneer Lommen (bedoeld werd de overleden bur gemeester), liep ook zoo hard van stapel. Dien hebben wij ook wel klein gekregen en met hem gaat het denzelfden weg op". Het schijnt, dat deze heeren gelijk gehad hebben met hun bewering. De voorlaatste raadszitting, waar de be grooting 1938 en daarmede het rioleerings- plan de 25 opcenten personeele belasting verlaging in behandeling kwamen, hield dè burgemeester nog voet bij stuk, ook nog, toen het rioleeringsplan werd afgestemd, en hij één zijner wethouders woorden naar het hoofd gooide, die hij in de middagzitting terug nam en waarvoor hij zijn excuus aan bood. Het was in de beruchte zitting, toen de voorzitter der R.K. fractie, de heer P. de Wildt, den heer Brouwer (v.d.) naar het hoofd slingerde: „Jij zit hier toch maar voor den laatsten keer, want je kiezers moeten je niet meer". De burgemeester nam alle subsidies, als mede de verlaging met opcenten der per soneele belasting terug en ging by de kroon in beroep. Toen achtte de geestelijkheid het noodig, gezien het afstemmen der r.k. subsidies, dè beide r.k. fracties bij zich te ontbieden om een compromis tot stand te brengen. Het gevolg is geweest, dat van beide kanten water bij den wijn is gedaan, en na de tweede raadszitting is het rioleeringsplan met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Waar bleef de personeele belastingverlaging? Eu wat kregen wij er voor terug? Een politie verordening, die de neutrale bibliotheek- houders voor feiten plaatst, die haast om mogelijk te vervullen zyn, en hun inkom sten zullen doen dalen alleen om de patro naatsbibliotheek meer omzet te geven. De heer Hellinga (s.d.) verklaarde, dat dit een verordening was, die in Limburg thuis behoorde, terwijl «ie heer Brouwer (v.d.) zeide, dat nog nooit klachten over de neutrale bibliotheekhouders waren binnen gekomen, en dus de verordening overbodig was. Bij stemming brachten alle rJc. hun stem voor de nieuwe politieverordening uit De kans dat de neutrale bibliotheekbouders ontheffing van die verordening kunnen krijgen, zal wel heel klein zijn. Wij vragen ons af: zijn de vooruitstrevende ideeën van den burgemeester in een periode van twee maanden verdwenen? Zijn de ver laging der personeele belasting en nieuwe politieverordening bevorderlijk voor den vooruitgang van Castricum? Is dit voor uitstrevend? En zouden dan toch de voelr praters in den kapperswinkel gebjk hebben* Hat iaar 1939 zal het antwoord brengen. ZES verschillende persen staan altfcd klaar voor UW DRUKWERK. ALKMAARSCHE COURANT, TEL. M20

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 11