LAATSTE BERICHTEN. AMSTERDAMSCHE BEURS harenkarspel grootüroek noordscharwoude bergen stompetoren lOH/lS iooyi6 9«I/4 uhc, 1187, DERDE BLAD. Steun kleine tuinders. Blijkens openbare aankondiging be staat er in deze gemeente gelegenheid zich op te geven voor steun aan kleine tuinders op Dinsdag 17 Mei a.s. ten raad'huize te Dirkshorn van 912 uur en van 1—4 uur. (Nieuwe tijd). Zedenmisdrijf. Een 29-jarige man is wegens het plegen van ontucht met minderjarigen gearres teerd en naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht. Hengelclub. Zondagmorgen hield de hengelclub „Ontspanning" ten huize van den heer D. van Seventer de algemeene jaarvergadering, welke geleid werd door den heer St. de Rijke. De rekening van den penningmeester bleek te sluiten met een batig saldo van acht centen. De heer D. van Seventer wcr gekozen tot lid van de prij zencommissie. Men besloot, den eersten wedstrijd van dit jaar te houden op Zondag 5 Juni a.s. aan de kade van de Berkmeer. Filmmiddag. Zondagmiddag werd ten lokale van den heer J. de Bakker de vereenigingsfilm ver toond van de gymnastiekvereeniging Her cules en Hygcea. Een 200-tal kinderen, hoofdzakelijk ad- spiranten der vereeniging, waren aanwezig. Een en einder is ook nu weer uitstekend geslaagd. Ingekomen personen. E. Veenstra (echtg. van D. Koning), N.H., zonder, Wilhelminalaan 21s, v. Amsterdam. A. Stroomer (wed. van J. M. Kooter), R.K., zonder, Doorntjes 37, van Wognum. W. van der Heij, D.G., kantoorbediende, Breelaan 126, van Alkmaar. J. P. Brasser, R.K., zonder, Dorpsstraat 29, van Alkmaar. H. Veenstra, N.H., dienstbode, Prinsesse- laan 46, van Drachten. M. Bos, R.K., leeraar. Noordlaan 24, van Amsterdam. P. Langedijk, R.K., koopman, Bergerweg 74, van Zwaag. G. C. van der Kamp, N.H., insp. levensverzekering, Nassaulaan 8, van Alkmaar. W. Philippus, N.H., handels reiziger, Nassaulaan 8, van Alkmaar. J. van MAANDAG 16 MEI 1938. OPGAVE VAN NOORÜHOLLANDSCH LANDBOUWCRED1ET N.V. Vorige laatste koers 2.30-45 STAATSLEENINGEN. 33>4 NederL 1938 IOP/4 3 Ned.-lndië 1937 1U0%6 5Yt Duitschl. '30 m verkl. 31% 311-% BANK-INSTFLL1NGEN. Amsterd Bank 151 150 Handel Mij CerL e. 250 101% 1627, Koloniale Bank 121% 12472 Ned. Ind. Handelsbank 133 13z% INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Urne 371%, 38%-75 CaTvé Delft Ce-t 953/, Nederl. Ford 296 2937a Philips Gloeil. Gem. Bezit 277 2307, Unilever 1571/4 15<7.-| INDUSTR. OND. BU1TENL. 28% Am. Smelting 28% Anaconda i §20% 20% 357, Bethleh. Steel 351/4 Cities Service General Motors 23 23% Kennecott Copper 25 R public Steel 10%6 ioi-% Standard Brands 51/4 Steel comm 3i°/l0 337:6-1 U. S. Leather 3'/s 37J6 CULTUUR MAATSCH. H. V A 423 430-% Java Cultuur 142 14 j Ned. Ind. Suiker Unie 151 153 Vereen Vorstenlanden 6H/4 623/4-3 MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij.. 77% 78 Rediang Lebong a 168 168 PETROLEUM. 310 313 Dordtscbe Petr. 325-% Perlak i s 79% Phillips Oil 24% 247, Shell Union 9% 97:6-Vs Tide Water 9% 97.-% RUBBERS. Amsterd. Rubber 2063/, 2O874 Deli Bat Rubber 119% 121 Hessa Rubber 109 I0S Oostkust 121 Serbadiadi 84% 857, Interc. Rubber 2%6 27:6 SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn *105 105 JavaChinaJapan lijn 93 933/, Kon Ned Stoomboot. 107% 1077, Scheepvaart Unie 1187» 119 TABAKKEN. Deli Batavia 228 231-2 Oude Deli 277 284 Senembah 260 264-66 AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka 217» 213/4 Soutbern Pacific 107e 10 Southern Railw. CerL 6716 63/, Union Pacific 503/, 49 Canadian Pac. 4 474-Vl6 §Noteering per 50. z) ex-coupon fExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers heden pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. 1.805/» 1.80 8.98»/* 8.97 72.57)4 72.56 5.05'/. 5.06 30.39 30.43 41.23 41.22 40.12 40.10 46.3214 46.30 45.15 45.12.tt Jïew-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oak* Klaver, R.K., dienstbode, Loudelsweg 6, van Alkmaar. P. Kasten, geen, monteur, Kogendijk 56, van Anna-Paulowna. J- C. Hellingman, geen, dienstbode, Natteweg 19, van Bcemster. E. E. Daub (wed. van T. Blomberg), E.L., zonder, Loudelsweg 8 van Castricum. H. C. de Jong, N.H., zonder, Loudelsweg 8, van Castricum. J. Mulder, geen, grondwerker, Hertenlaan 7, van Cas tricum. J. H. Schlötz, N.H., kellner, Doorntjes 23, van Amsterdam. C. van Driel, G.K., opzichter-teekenaar, Breelaan 92. van Haarlem. M. Schulz, N.H., dienst bode, v. Hasseltstraat 7, van Hensbroek. M. M. W. Fonck, R.K., religieuse, Loudels weg 20, van Nieuwveen. IJ. Rinstna, N.H., zonder, Bergerweg 18, van Sneek. F. D. van der Knaap, R.K., huisknecht, Breelaan 17, van Schiedam. J. Schut, R.K., cafébediende. Breelaan 132, van Wormer- veer. J. Molenaar, N.H., agent R. V. S., Doorntjes 8, van de Rijp. S. Steeman, N.H., zonder, Doorntjes 8, van de Rijp. J. J. de Ruiter, geen, zonder, Berkenlaan 8a, van Sint-Pancras. J. Grevelink, N.H., groen ten ven ter, Colnotweg 14, van Nieuwe- Niedorp. T. Keetman. N.H., zonder, Vin- kebaan 2, van Groningen. C. N. Thomasz, geen, banketbakker, Oude Prinsweg 1. van Zaandam. J. Pool, geen, dienstbode, Eeuwigelaan 24, van Emmen. L. F. Scheeres, N.H., tijd. gem. veldw., Karei de Grootelaan 17, van Delfzijl. C. Aaij, NJL, landarbeider, Heerenweg 85, van Oterleek. T. Bossen, R.K., buffetjuffrouw, Bree laan 19, van Amsterdam. T. Burger, RK-, kapper, Ruïnelaan 2, van Hoorn. A. M. de Moor, geen, verzekeringsagent, Ruïneiaan 17, van Alkmaar. C. W. van Vleuten, geen, onderwijzer, Dr. v. Peltlaar 37, van Ned. Oost-Indië. A. J. van der Meulen, NJL, geleidster, Elzenlaan 2, van Egmond aan Zee. A. A. Meevers (wed. van E. Honig), N.H., zonder, Boulevard 38, van Koog aan de Zaan. A. Wörmer, R.K., dienstbode. Boulevard 38, van Koog aan de Zaan. O. Brenneis, R.K., dienstbode, Boulevard 38, van Koog aan de Zaan. A. van Assen, N.H., zonder, Berkenlaan 6, van Amsterdam. G. N. D. J. van Houweninge (wed. van C. M. J. Koorevaar), W.Gem., zonder, Nes- dijk 11, van België. P. Glas, N.H., vee houder, Broekbeeklaan 14, van Hoogwoud. M. A. Popping, N.H., zonder, Studler van Surcklaan 1, van Baarn. M. Böhmert, EL., dienstbode, Buerweg 32, van Koog aan de Zaan. Vertrokken personen. C. van Exter, N.H., leerling-verpleegster, naar Zaandam. A. P. J. Mulder (wed. van H. Hildering), Rem., zonder, naar Amster dam. P. Janssen, NH., geleidster, naar Beusichem. G. Tuinman (wed. van P. Davids), D.G., zonder, naar Alkmaar. A. E. Pater, R.K., dienstbode, naar Egrr.cnd- Binnen. I. de Roode, N.H., dienstbode, n. Hillegersberg. J. C. Weiman, R.K.. reli gieuse, naar Nieuwveen. J M. de Vries, R.K., religieuse, naar Nieuwveen. I- Nij- land, Rem., zonder, naar Hilversum. G. A. M. Peetoom, geen, zonder, naar Zuid- Amerika. P. Hendrikse, R.K., musicus, naar Amsterdam. A. J. Verkerk, NJL, kunstschilderes, naar Amsterdam. G- Kortenschijl, geen, zonder, naar 's-Graven- hage. C. M. van Lieshout, R.K., zonder, naar Haarlem. A. Visser (echtgen. van S. de Vries, N.H., zonder, naar Alkmaar. H. J. van der Veen, N.H., hulp in de huish., naar Wieringerwaard. J. F- Bos, NR., zonder, naar Haaksbergen. H. J. Fillet, N.H., lasscher P. T. T., naar Deventer. A. L. L. Baars, R.K., dienstbode, naar Alkmaar. H. G. Beelen, R.K., zonder, naar Lisse. H. Eulink, N.H., dienstbode, naar Amster dam. N. H. H. J. Mcnné, N.H., electriciën, naar Amsterdam. M. Breed (echtgen. ian P. de Maijer), N.H., zonder, naar Koedijk. B L. de Zeeuw, N.H., geleidster, naar Be verwijk. C. Bleeker, R.K., religieuse, n. 's-Gravenhage. M. J. M. Ammerlaan, R.K., onderwijzeres, naar Hoedekenskerke. M. Wokke (wed. van G. M. Coesel), RR., zonder, naar Amsterdam. M. M. Hensema, N.H., geleidster, naar Egmond aan Zee T. Berkenpas, N.H., dienstbode, naar Vie- ringerwaard. J. Leistra, N.H., hoofdonder wijzer, naar Appingedam. H. Goubitz, geen, zonder, naar Hilversum. M. Gou bitz, geen, zonder, naar Hilversum. N. A. Wesseling, N.H., dienstbode, naar Hoog- karspel. E. M. H Swillens, R.K., reli gieuse, naar Venhuizen. J. H. Düling, N.H., verpleegster, naar Oostvoorne. C. Wessels, geen, geleidster, naar Oostvoorne. A. Waterdrinker, geen, landbouwer, naar Heerhugowaard. 25-jarig jubileum P. Vrije. De heer P. Vrije, die op 17-jarigen leef tijd na een paar jaar bij het Noordhol- landsch Landbouwcrediet te Hoorn u e; 4- zaam te zijn geweest bij de PTT in Hoorn werkzaam werd gesteld, vierde he den zijn 25-jarig jubileum. Voor een en twintig jaar kwam de heer Vrije als kan toorbediende te Bergen, daarna werd hi.i ter vervanging gestationneerd te Hoorn, Scha- gen, Heemstede, Winkel, Anna-Paulowna (zijn geboorteplaat?) Hoofddorp en Krom menie, waarna hij sindsdien 18 jaar onafge broken werkzaam was te Bergen en opklom tot den rang van adjunct-commies. Sinds 1 Mei is hij als zoodanig bij de PTT te Alk maar werkzaam gesteld, met toestemming om in Bergen te blijven wonen. Gisteravond kwamen de Bergensche collega's en bestellers, onder leiding van den directeur den heer Schol, den jubilaris com- plimenteeren. De heer Schol huldigde den heer Vrije namens namens het personeel en bood hem een fraaie leeslamp aan. Van den directeur van de PTT te Alkmaar mocht de heer Vrije, namens den Directeur- Generaal, een waardeerend schrijven ont vangen, dat vergezeld ging van een per soonlijk woord van gelukwensch, ook na mens de Alkmaarsche collega's en een fraai bloemstuk, 'n Keurig bloemstuk gewerd den jubilaris ook van de raadsfractie van het Middenblok, waarvan hy sinds 1935 deel uitmaakt. Ook de Kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk, van welken raad de jubilaris deel uit maakt zond een fraai bloemstuk. Voorts leverden tal van andere bloem stukken en vele schriftelijke gelukwenschen het bewijs, dat de heer Vrije in breeden kring zich in een verdiende waardeering mag verheugen. Het bestuur van Huize „Westerlicht", van welke instelling de heer Vrije administra teur is, kwam hedenmiddag den heer Vrije ten zijnen huize complimenteeren en ver eerde hem met een prachtige bureaulamp. Tal van belangstellenden kwamen in den loop van den dag den heer Vrije hun geluk wenschen aanbieden. 55-jarig bestaan „Voorwaarts". Vóór het tooneel stond de mooie groote vlag van den Turnkring „Alkmaar en Om streken", welke de keurtroep, dames en heeren van den kring, die de feestavond ter eere van het 55-jarig bestaan van de gym nastiekvereeniging zou opluisteren, had meegedragen, als een symbool van de trouwe kameraadschap in dezen sportbond. Verder was de zaal in café Kamsteeg stamp vol genoodigden, toen de voorzitter van het feestcomité, de heer M. Langhorst allen het welkom toeriep. Spr. beantwoordde de vraag, of er reden tot feestvieren was, met een hartgrondig „ja". De vereeniging „Voorwaarts" is kerngezond, er wordt onder leiding van den heer J. Schuuring met élan gewerkt, en zouden wij niet trotsch zijn op een directeur, die wederom een week geleden het kampioenschap heeft behaald? Met een woord van oprechte hulde, en den wensch, dat de aanwezigen een prettigen avond mochten beleven, sloot de heer Langhorst zijn rede, waarop een luid applaus volgde. Daarna las de voorzitter de ingekomen felicitaties voor van de Ver. Dovos (Heiloo), Olympia (Schoorl), Bergen Bureau Medische Sportkeuring, en van mevr. de wed. Hos, die één der oprichters is geweest. In de zaal was nog de eenig overlevende van de pioniers aanwezig, de heer K. Verweel, die, toen het bekend werd gemaakt, een ovatie in ontvangst kon nemen. Vervolgens kreeg de heer Reurslag het woord, die sprak namens de K. N. G., en den Turnkring. Spr. gewaagde van de moeiten en zorgen, welke ook „Voorwaarts" had gekend, en prees de trouw van de ver eeniging aan de K. N. G. Ook in tijden, als de contributie bijna niet betaald kon worden, was „Voorwaarts" op zijn post gebleven. Gaarne zou het bondsbestuur van het N. G. V. aanwezig zijn geweest, doch men moest in Amsterdam ter vergadering zijn. In het bijzonder roemde spr. de trouw en de werkkracht van den voorzitter der jubileerende vereeniging, den heer Piet Vader, die 35 jaren lang lid was geweest, en iedere week van Huiswaard door weer en wind fietsend de lessen bezocht. „Toen nie mand voorzitter van het kringbestuur wilde zijn", nam gij het roer in handen, later werd gij 2e voorzitter en zijt dat nog. Piet, uit erkentelijkheid, voor je taaie volharding, je onbaatzuchtige liefde voor onzen sportbond, mag ik je heden de medaille van verdienste op de borst spelden", eindigde de heer Reurslag zijn rede. Nadat hij hem gedecoreerd had, bood hij mevr. Vader een bouquet roode rozen aan. Toen kwamen Thomasvaer (de heer H. Posch) en Pieternel (Mien Boldewijn) op het tooneel, en gaver, in een geestige samen spraak het wel en wee der vereeniging van het begin af, weer, op een wijze, zoals wij het van „Jaap en Mien", bij Aurora gewend zijn. De vervaardigster (mevr Kistemaker, Kolhorn) werd een zilveren theelepel ge offreerd, ook mej. Boldewijn, die plotseling voor een zieke had moeten invallen, kreeg zoo'n cadeautje. Over het turnen door het keurkorps van den Alkm. Turnkring was één roep van lof. Men bewonderde de elastische bewegingen, zoowel van de heeren als van de dames, en dankte zoo geestdriftig, dat zij zeker geen spijt behoeft te hebben, hun kunnen in dienst der gemeenschap te hebben gesteld. De heer Langhorst reikte den werkers namens het bes .uur van „Voorwaarts" allen een zilveren theelepel tot aandenken uit. De heer de Rie gaf de verzekering, dat men spontaan het verzoek had ingewilligd, en steeds bereid was, indien noodig, te hel pen. De jongedames, welke het Charlie Chaplin Ballet uitvoerden, hadden een ge weldig succes. Er is geschaterd, het was oerkomisch, en men oogstte een luiden bij val. Ook de uitvoering „Gymnastiek voor heen en thans" was prachtig verzorgd. In de pauze werd een druk gebruik ge maakt van de gelegenheid om te compli menteeren. De burgemeester van Schermerhorn, de heer Meindersma, opende de rij, daarna onze burgervader, de heer Huyser van Reenen. Spr. constateerde, dat er een groote kracht aanwezig moet zijn, om „Voorwaarts" zoo te doen groeien. Een groote waardeering had hij voor den heer Jan Schuuring, die bij iedere uitvoering met zulke fijne dansjes het genot verhoogt, en Stompetoren's naam, op sportgebied hoog houdt, door zijn kam pioenstitel. Mevr. Kruimel sprak namens Floralia, de heer Jb. Posch (Aurora), de heer Blauw (Crescendo), de heer Hekeren (Chr. Zang- vereeniging), de heer Schotsman (Turnlust), de heer S. Heringa (afd. Ijsbond), de heer Kaay (Turnlust, Oterleek), mevr. v. d. Laan (Boerinnenbond), mej. Edel (U. D. I., Hensbroek), de heer N. Klerk (oud-lid), mevr. Woerdeman (mede namens de firma Zwaan te Alkmaar). Allen boden bloemen aan, fruit of geld in enveloppe aan. De voorzitter, de heer P. Vader, en de directeur, de heer J. Schuuring, beiden uiterst bescheiden, prettige werkers, werden naar verdienste geprezen, en het publiek was daar van harte mee ingenomen. Een zevental standen van de groep heeren (Voorwaarts), toegelicht door den heer Langhorst, voldeden bijzonder. De kleine Coba Kamsteeg feliciteerde namens alle leerlingen hun leider in rijmvorm, en bood een fototoestel aan. In zijn sluitings woord herdacht de heer Langhorst het vele voorbereidende werk van den heer L. Schuuring, die wegens ziekte afwezig moest zijn, huldigde mevrouw J. Schuuring voor HET VLIEGONGELUK TE EELDE. Uitvaart officier-vlieger W. Dusseldorp. Onder groote belangstelling, met name uit marinekringen, is vanmorgen het stof felijk overschot van den bij den vliegramp te Eelde om het leven gekomen officier- vlieger W. Dusseldorp met militaire eer te Amsterdam ten grave gedragen. Op het kerkhof werden de absoute en de beaarding verricht door den oud-vloot- aalmoezenier pastoor H. J. M. M. Alink, Bij de ingang van het kerkhof en boven het geopende graf loste het vuurpeleton salvo's en bij het dalen van de kist werd het geweer gepresenteerd. Terwijl de treurmuziek speelde, werden de talrijke kransen om het graf geschikt. Namens de familie heeft luitenant ter zee 2e klasse, M. Schoo, dank gezegd voor de laatste eer den overledene bewezen. (ONGECORRIGEERD), DE MISHANDELING VAN MR. VAN SCHAIK. Zwart Freunt-leider verhoord. Dezer dagen is in den Haag door de po litie aangehouden een der leiders van „Zwart Front", de heer B., die verdacht wordt van mishandeling van oud-minister van Schaik. Hij zou den heer van Schaik eenige we ken geleden op straat een klap in het ge zicht gegeven hebben. B. is door de politie verhoord en ter zake van mishandeling is proces-verbaal opge maakt. DE DOOD OP DEN WEG. Aanrijding te Vlijmen Gisteravond is de heer J. v. Beijnen te Haarsteeg, gemeente Vlijmen, toen hij huiswaarts keerde, door een hem achterop komende auto, bestuurd door T. B. uit Herpt aangereden. De heer B. viel en kreeg een zware hersenschudding. Nadat hem door leden van E. H. B. O. en dokter Martens uit Vlijmen de eerste geneeskundige hulp was verleend, is hij naar het Groot Ziekengasthuis vervoerd, waar hij vanochtend is overleden. DE INVOER VAN BUITENLANDSCH VLEESCH. Telegram aan den minister. De Nederlandsche vereeniging van vee- weiders en -mesters heeft zich telegra fisch tot den minister van economische zaken gewend. In dit telegram spreekt de vereeniging als haar meening uit, dat de aanhoudende droogte maatregelen der re geering voor de Nederlandsche veehouderij eischt, dat de invoer van buitenlandsch vleesch funest en volkomen in strijd met de kalverbeperking is. IN DE WAAL VERDRONKEN. Vanmiddag is uit de rivier De Waal het lijk opgehaald van den ongeveer zestig- jarigen J. G. M. uit Nijmegen, die sinds gisteravond werd vermist. LIJK OPGEVISCHT. In de Noordzee, buiten de territoriale wateren, is tijdens de uitoefening der visscherij, opgevischt een in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lyk van een man, middelmatig gebouwd, voorzien van een kunstgebit, gekleed met rooden pullover en blauwe broek, een der voeten voorzien van een schoenklomp, van een soort, welke veelal gedragen wordt door buitenlandsche zeelieden, terwijl aan een der vingers werd aangetroffen een breede gouden ring, aan de binnenzijde met schrijfletters gegraveerd: Emmy 27/10-37, en met drukletters C. F. 335 of 385, en cp de buitenzijde bewerkt met roosjes en blaadjes. In verband met den verregaan den staat van ontbinding van het lijk is dit wederom in zee gelaten. De commissaris van politie te Velsen verzoekt te worden bekendgemaakt met de identiteit van dit lijk. AUTO MET VIJF MENSCHEN TE WATER Het liep goed af. Vanmorgen is op den Hoogeweg te Amersfoort een auto uit Amsterdam met vijf personen, op weg naar Zwolle in de gracht voor het militair hospitaal gereden. De bestuurder van den wagen had het voornemen een bestelauto van de A. T. O. te passeeren, toen de chauffeur van laatst genoemde auto, het hospitaalterrein wilde oprijden. De Amsterdamsche autobestuur der had te kiezen tusschen een botsing met den vrachtwagen en een nat pak. Hij koos het laatste en reed te water. Dank zij het feit, dat omwonenden en voorbijgangers onmiddellijk te hulp schoten, konden alle inzittenden van de auto spoedig op het droge worden gebracht. Niemand bleek let sel te hebben opgeloopen. DE BRAND TE AMERSFOORT. Nog steeds niet geheel gebluscht. De groote brand, bij de N. V. J. van Vol lenhoven te Amersfoort, die Zaterdagmid dag is uitgebroken is nog steeds niet geheel gebluscht. Nu en dan laaien nog vlammen op. De brandweer geeft nog met één straal water. Vanmorgen is men begonnen met het uit eenhalen van de stapels lijnkoeken, hetgeen met een groote rookontwikkeling gepaard gaat. Bij het blusschingswerk heeft een brand weerman een stuk van een muur op het hoofd gekregen, met het gevolg, dat hij een lichte hersenschudding opliep. ONGELUK TIJDENS MORTORWEDSTRIJDEN. Tijdens den wegwedstrijd voor motorrij ders tusschen Milaan en Taranto is de Ita- liaansche rijder Agosti geslipt en op een groep toeschouwers ingereden. Een land bouwer werd gedood en elf personen wer den roin of meer ernstig gewond. Agosti is in critieken toestand in een ziekenhuis op genomen. overhandigde haar, en de dames Vlaming en Brouwer een cadeautje. De beide laatsten omdat zy het geld inzamelden voor een nieuw vaandel, dat echter nog niet gereed was. By de tonen van de muziek van Johnny Black and his Boys onder leiding van den heer Pranger, bleef men tot vroeg in den morgen dansen. Een woord van hulde voor het werk van de feestcommissie in het leiding van den voorzitter, den heer Lang- algemeen, voor de buitengewone vlotte r horst is hier zeker op zijn plaats. Het was den steun aan haar man by zyn arbeid en een feestavond van hoog gehalte. Te Enschede. GEHEIME ZENDER OPGESPOORD. Den laatsten tijd werden in Twente gere geld op Zondagmorgen en -middag uitzen dingen gehouden door een geheimen radio zender, welke zich aankondigde als „Het volle profijt". Het is de politie te Enschede gistermiddag gelukt, dezen zender, terwijl juist een uit zending werd gehouden, te ontdekken in een woning in de Galvanistraat. De eigenaar bleek de negentien-jarige van S., uit Glanerbrug te zyn. Het toestel, dat door hem zelf was vervaardigd, was uitste kend voor uitzendingen geschikt. Eiken Zondag werd op een andere plaats uitge zonden. GROOTE SCHADE VAN DE DROOGTE. De langdurige droogte vormt voor de Zweedsche boeren een groot nadeel. Als er niet spoedig regen en warmer weer komt, vreezen zij het ergste voor hun geheelen oogst. Alle deelen van Zweden lijden onder groote droogte en kouden en sommige ge bieden bovendien onder zandstormen. In het zuiden dat het vruchtbaarste deel des lands is, wordt deze toestand het zwaarste gevoeld. De krachtige wind blaast over de drooge aarde, zoodat de wortels bloot worden ge legd. Men vreest, dat in een groot aantal steken de suikerbietenoogst volkomen zal mislukken. BRAND OP DE OUDE SLAGVELDEN. Na een droogteperiode van drie maanden is gisteren brand uitgebroken in het bosch van Argonne, in de nabijheid van de oude slagvelden uit den wereldoorlog. Tijdens de groote hitte zyn honderden in den bodem begraven granaten en patronen ontploft. 500 soldaten uit het garnizoen van Verdun hielpen mede aan het gevaarlijke blusschingswerk en wist ten slotte het vuur te bedwingen. DE OPSTANDSPOGING IN BRAZILIË. De „Völkischer Beobachter" keert zich fel tegen de beweringen van Braziliaansche bladen en van president Vargas, dat Duitschland verantwoordelijk is voor de op standige poging der integraliten. „Wy begrij pen", zoo schrijft 't blad, „dat Vargas zonde bokken voor den opstand noodig heeft. Het sprookje van Duitsche bedoelingen ten aan zien van Brazilië is in de wereld gebracht door de pers van de Ver. Staten. Juist om dat er in Brazilië groote Duitsche neder zettingen en ook vele Rijksduitschers zyn, moeten wij waarde hechten aan absoluut correcte betrekkingen met de Braziliaansche republiek. Onzerzijds zijn deze betrekkin gen nooit in gevaar gebracht. Op den duur is het echter onvcrdragelyk, dat Duitschers onder nietige voorwendsels worden lastig gevallen, dat het Duitsche bedrijfsleven schade ondervindt, en dat Duitsche couran ten verboden worden, alleen omdat presi dent Vargas zich door klungels in Washing ton en New York wat op den mouw laat spelden". EEN DOODELIJK ONGELUK. Zaterdagmiddag overkwam den heer P. Botman te Grootebroek een zeer ernstig ongeluk. Per motorrijwiel langs den zeedijk naar Enkhuizen gaande, raakte hy voor een moment de macht over het stuur kwy't, waardoor hij in den wegberm terecht kwam. Door de groote snelheid sloeg de motor over den kop en kwam meteen op den be stuurder neer. Met zware inwendige kwetsuren en ern stige hoofdwonden werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Enkhuizen vervoerd, al waar hij in den loop van den avond is over- leden. De ongelukkige was 27 jaar oud. ADRESBOEK 1938 VAN DE GEMEENTE HEILOO. De heer P. Avis heeft een adresboek van Heiloo uitgegeven. Het is, zegt hy, al twee jaren geleden, dat de vorige uitgave het licht aanschouwde en in een gemeente als Heiloo is een nieuwe adresboek geen over bodige luxe. In het afgeloopen jaar kozen 1052 perso nen Heiloo als woonplaats. Op 1 Januari 1937 woonden hier 7785 menschen. Behalve de gebruikelijke indeeling is ook een rubriek gegeven van straatgewyze in deeling. Verder is een rubriek geopend voor verpleging-, kraam- en huisverzor ging alsmede een opsomming van de plaatselijke vereenigingen. REIS PROGRAMMABOEK 1938. Verschenen is het Reisprogrammaboek van de Nederlandsche Christelijke Reisver- eeniging voor het seizoen 1938. Onze eerste indruk is kleurig en fleurig; een werk met een schat van gegevens op toeristische gebied, geschikt voor ieder die in eenigerlei vorm aan het toerisme wil deelnemen. Het werk is uitgedijd tot een boek van meer dan 250 bladzijden. Het boek bevat niet alleen de programma's voor gewone groeps en vereenigingsreizen, maar tevens die van reizen voor jeugdigen en jeugdige leden. Verder is een afdeeling gewijd aan de Privé-Reizen, die nu ook door de N.C.R.V. wprcten verzorgd.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 12