DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een garnizoen van 700 man sterkte. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 11* Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 16 Mei 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang De bijlage aan den gemeenteraad, Een offer van f 196000.-. ALKMAARSCHE COURANT. BB Alkmaar, Maandag. De raad van Alkmaar zal Donderdag a.s. een belangrijke beslissing moeten nemen over de vestiging van een garnizoen in onze gemeente. Uit de betreffende bijlage, welke heden verscheen, en welke hier ge publiceerd wordt, kan men lezen, dat het garnizoen ongeveer 700 man groot zal zjjn. Ongeveer 20 officieren en 70 onder officieren zullen een huisvesting moe ten zoeken in of bij Alkmaar. Voorts blijkt uit de bijlage, dat Alk maar een offer van 196.000 zal moeten brengen, waarin begrepen zjjn de kosten der terreinen, de ophooging van een deel er van, de draineering, enz. Wij vinden daarover in bijlage 78 het volgende: Reeds eenigen tijd zeggen B. en W. zijn onderhandelingen gevoerd met het Departement van Defensie over de vesti ging van het 2e Regiment Luchtdoel-Artil lerie in deze gemeente. Deze onderhandelingen hebben geleid tot het resultaat, vastgelegd in den brief van den Minister d.d. 10 Mei j.1., luidende als volgt: 's-Gravenhage, 10 Mei 1938. „Naar aanleiding van Uw schrijven d.d. 16 April 1938, Kabinet nr. 233, heb ik de eer Uw College mede te deelen, dat ik de vrijwillige mede werking van Uw gemeente om de vestiging van een garnizoen te Alk maar mogelijk te maken, op bijzon- deren prijs stel. Het aangeboden kazerne- en oefen terrein, ter gezamenlijke grootte van 20.29.15 H.A., wordt door mij gaarne aanvaard. Het was mij. aangenaam te mogen vernemen, dat de gemeente be reid is het kazerneterrein c.a. op te hoogen tot 0,5 M. boven N.A.P. en dat zij wil zorg dragen voor demping van slooten op het oefenterrein en voor draineering van dit terrein. Ik heb aangenomen, dat de kazerne kan worden aangesloten op de riolee- ring in den Bergerweg of den Hoever- weg en dat de leidingen voor gas, water en electriciteit door Uwe ge meente tot 1 M. binnen het kazerne terrein zullen worden gebracht. Met de te betalen vergoeding van iper jaar stem ik gaarne in. Ik stel het op prijs, dat in de erf- pachtsacte een clausule kan worden opgenomen, dat wanneer het terrein niet meer voor kazerneeringsdoelein- den wordt gebezigd, het Rijk het recht heeft het kazerne-terrein en/of het oefenterrein binnen een in de over eenkomst te bepalen termijn te koopen tegen een alsdan in onderling overleg overeen te komen prijs, welke zoo- noodig zal worden vastgesteld door arbitrage. De overeenkomsten betreffen e beschikbaarstelling van het kazerne terrein, het oefenterrein en de 4 te - reinen, elk van 1 H.A., op veisc - t de punten rondom het vliegveld Ber gen, zullen voor het Rijk worden ge sloten door den betrokken Ontvanger der Registratie en Domeinen, die e noodige aanwijzingen van den Eerst- aanwezend-Ingenieur te Haarlem za ontvangen. Met dezen E. a. I. kan overleg wor den gepleegd omtrent de kazerne bouw, de ophooging en de demping van slooten en draineering van het oefenterrein, alsmede omtrent de capaciteit van de te leggen leidingen. Voorts kan met dezen E. a. I., die daartoe zal worden bijgestaan door een door den Inspecteur der Artillerie aan te wijzen Officier, overleg worden gepleegd omtrent de bedoelde 4 ter reinen, elk van 1 H.A. In beginsel heb ik er geen bezwaar tegen, dat voor deze beschikbaarstelling een afzonder lijke overeenkomst wordt opgemaakt. Ik zal het op prijs stellen te mogen vernemen, of de provincie en het oogheemraadschap toestemmen in den afstand van de perceelen D, nr. 305 en C, nr. 3521. Met het op deze aangelegenheid be trekking hebbende raadsbesluit en de goedkeuring daarvan door Gedepu teerde Staten van Noordholland word ik gaarne, kan het zijn spoedig, in kennis gesteld. Vertrouwende, dat dit zeer binnen kort kan geschieden is het mij bij zonder aangenaam U te kunnen mede- deelen, dat ik in beginsel heb besloten, dat te Alkmaar in 1939, zoodra de kazernebouw zal zijn beëindigd, in garnizoen zal komen het 2e Regiment Luchtdoel-Artillerie. Zeer tot mijn leedwezen kan ik niet bepalen, dat de Officieren, Onderoffi cieren en manschappen van dit Regi ment in de gemeente Alkmaar moeten wonen. Zij hebben vrijheid zich te vestigen binnen een rayon van 8 K.M. straal om het kazernement. Ik heb geen bezwaar, dat in de be treffende bestekken wordt opgenomen een bepaling, dat het personeel, voor zoover niet in vasten dienst bij de ver schillende aannemers, door dezen in de eerste plaats moet worden betrok ken door bemiddeling van het te Alk maar gevestigde orgaan der arbeids bemiddeling. De vraag of de ophooging van het terrein, benoodigd voor den bouw der kazerne met bijgebouwen zal kunnen plaats hebben in werkverschaffing, kan ik tot mijn leedwezen niet beant woorden, aangezien deze aangelegen heid ressorteert onder het Departe ment van Sociale Zaken en ook ik mij bij het oordeel van den betrokken Bewindsman moet neerleggen. De Minister van Defensie, Voor den Minister, De SecretarisGeneraal, get. RINGELING." Toelichting van Burg. en Weth. Het voornaamste punt der onderhande lingen was de vraag of de gemeente zich bereid zou verklaren, voor de kazerneering van het bovenbedoelde Regiment een terrein beschikbaar te stellen, waarop de kazerne zou k innen worden gebouwd en het noodige oefenterrein zou kunnen wor den aangelegd. Met het oog op de groote belangen, voor de gemeente aan de vestiging van het Regiment verbonden, hebben wij onmid dellijk getracht een redelijke oplossing te bevorderen. Al waren wij er ons van be wust, dat het Rijk een belangrijk offer vroeg, het stond naar onze meening even zeer vast, dat hier voor de gemeente tevens andere belangen op het spel stonden, die dit offer zouden rechtvaardigen. De keuze viel tenslotte op het terrein aan de Zuid-Oost- en Oostzijde begrensd door den Hoeverweg en aan de Noord- Oostzijde door den Bergerweg. Dit terrein blijkens nadere berekening een grootte hebbende van 19.86.15 H.A. in totaal, vormt een afgerond complex, is gunstig gelegen en gemakkelijk bereikbaar. Wel behoort dit complex nog niet geheel aan de gemeente in eigendom, doch het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorder kwartier, eigenaar van de perceelen Sectie C. nr. 3521, en Sectie C. nr. 3522, heeft zich bereid verklaard, eerstgenoemd per ceel en een klein gedeelte van laatstge noemd perceel aan de gemeente over te dragen, in verband waarmede wij U reeds een afzonderlijk voorstel deden toekomen; wij hopen, dat de provincie eveneens bereid zal zijn, van haar eigendomsrechten op het perceeltje Sectie D. nr. 305 (ter grootte van 35 M2) afstand te doen. Wij hebben aan Gedeputeerde Staten daartoe het ver zoek gedaan. Een afzonderlijke regeling zal nog moe ten worden getroffén met het bestuur van den Monniken-, Raven- en Robonsbospol- der, omdat de geméente bij den aankoop van de boerderij van D. Binnewijzend, krachtens Uw besluit van 7 September 1933, nr. 7, tegen een vergoeding aan de gemeente van 60 per jaar, heeft moeten handhaven het recht van vrijen notweg cn „overrede" langs en over de kade of den dijk (Sectie D nr. 236) van den polder Róbonsbos, welk recht reeds bij akte van 31 Januari 1752 aan de Ingelanden van ,het Monnikke en Ravensbosch" was toe gestaan" ten eeuwige dage". Wellicht zal het mogelijk blijken, een nieuwen uitweg te verzekeren langs de Krommesloot, waarvoor een strook grond is gereserveerd. Overeenstemming bereikt. Tenslotte is met den Minister van De fensie overeenstemming bereikt op den volgenden grondslag: 1. De gemeente Alkmaar staat aan het Rijk af in eeuwigdurende erfpacht, tegen een canon van 1.per jaar, de perceelen Sectie D nrs. 233, 234, 235, 236, 163, 164, 166, 305, 306, 312 en Sectie C nr. 3521. het perceel Sectie C nr. 3521 onder voorbehoud, dat dit perceel door het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier wordt overgedragen aan de gemeente en per ceel Sectie D nr. 305 onder gelijk voor behoud ten opzichte van de overdracht door de provincie aan de gemeente; 2. het sub 1 bedoelde ergpachtsrecht zal vervallen, wanneer het terrein niet meer voor defensiedoeleinden wordt gebezigd, in welk geval de gemeente zich bereid verklaart, aan het Rijk het recht te waarborgen van koop van het terrein, b'nr.en in het contract te be palen termijn, tegen de waarde, die het terrein dan zal bezitten, welke waarde 2al worden vastgesteld in on derling overleg of bij verschil van meening door arbitrage; 3. de gemeente neemt op zich, het sub 1 bedoelde complex gronden, voorzoo ver het wordt bestemd voor den bouw van de kazerne met bijbehoorende ge bouwen, op te hoogen tót 50 cM. boven N.A.P. en op het voor oefenter rein bestemde gedeelte de slooten te dempen en het terrein te draineeren; 4. De gemeente stelt ter beschikking van het Rijk vier terreinen, elk van 1 H.A. oppervlakte, op verschillende punten in een door den Minister aan te wijzen kring rondom het vliegveld te Bergen; de gemeente kan zich deze beschikking verzekeren b.v. door het sluiten van huurovereenkomsten; 5. de voor den bouw benoodigde werklie den worden aangevraagd bij het te Alkmaar gevestigde orgaan der Ar beidsbemiddeling. Wij hebben nog getracht, de toezegging te verkrijgen, dat de officieren, onderoffi cieren en manschappen in de gemeente Alkmaar moeten wonen. Gelijk uit den brief van den Minister blijkt, bestaat tegen het opleggen van een dergelijke verplich ting, die een afwijking zou vormen van een algemeen geldenden regel, bezwaar. Niet temin nemen wjj aan, dat, zoo Alkmaar behoorlijke woongelegenheid biedt, zoowel van de officieren als van de onderofficieren en de buiten de kazerne wonende man schappen de meesten zich te Alkmaar zul len vestigen. Wat Alkmaar moet offeren. De waarde van de door de gemeente aangeboden gronden kan worden ge steld op rond 65.000,De kosten van het dempen van slooten, het drai neeren van het oefenterrein, het op richten van een bemalingsinstallatie, het ophoogen van het voor den bouw der kazerne met bijgebouwen behoo- rende terrein ter grootte van 9 H.A.,, kunnen in totaal woiaen geschat op 121.000,Rekent men daarbij de gekapitaliseerde huur van de 4 ter- reintjes rondom het vliegveld, ad rond 10.000,dan komt men tot een totaal-bedrag van 196.000, Dit offer is niet te zwaar. Wij hebben ons zeggen B. en W. uiteraard de vraag gesteld of voor de ge meente dit offer niet te zwaar is. Wij meenen deze vraag na rijp beraad ontkennend te moeten beantwoorden. Ongetwijfeld legt dit offer voor lan ge jaren een last op de gemeente. Maar wij behoeven naar wij meenen niet uitvoerig te betoogen, dat, afgeschei den van de indirecte voordeelen, die uit de vestiging van een garnizoen van tenminste 700 personen (waarin be grepen 20 officieren en 60 a 70 onder officieren) voor Alkmaar voortvloeien, het directe gevolg zal zijn de toene ming van mogelijkheden, die vooral den handeldrijvenden middenstand zeer welkom zullen zijn. Immers aan de bevolking wordt een vaste kern van gezinnen toegevoegd, die over een vast inkomen beschikken en daardoor een stabiele groep consumenten vormen. Alkmaar ziet steeds uit naar expansie mogelijkheden. Het is U bekend, dat wij gaarne alle gelegenheden aangrijpen om te behouden wat de stad biedt, waarbij wij ons, getuige het voorbeeld van de kaas markt, gesteund weten door de burgerij. Nieuwe mogelijkheden van eenige betee- kenis doen zich helaas zelden voor. Thans heeft Alkmaar een kans, die de stad naar ons voorkomt zich niet mag laten ontgaan, al kan niemand met eenige mogelijkheid in cijfers uitdrukken, welk direct profijt deze kans voor de gemeente en haar ingezetenen kan afwerpen. Dat het directe en vooral het indirecte profijt er is, bewijst de mate van belangstelling, die in andere gemeen ten voor de vestiging van een garnizoen aan den dag pleegt te worden gelegd. Alkmaar moet zich er op toeleggen, uit verschillende bronnen te putten. De stad is thans wel zeer sterk op den handel ingesteld, al speelt de industrie geleidelijk een steeds meer beteekener.de rol. Het kan de gemeente slechts ten goede komen, wanneer nu een geheel nieuw element aan haar huishouding wordt toegevoegd, een element bovendien, dat, wij zeiden het reeds, door zijn aard de garantie geeft van een bepaalde economische stabiliteit. Bij de zeer belangrijke beslissing, waarvoor Uwe Vergadering thans wordt gesteld, zal zij naar ons voor komt ook dit hebben te overwegen. Niemand onzer had kunnen voorzien, dat de omstandigheden deze ontwik keling zouden nemen. Nu zij zich op het onverwachtst voordoet, moet de gemeente met een open oog voor wat haar belang ook in de toekomst vor dert, zich rekenschap geven van wat een afwijzing van deze transactie zou be teekenen. Doordrongen van de groote beteekenis van het besluit dat thans moet worden ge nomen en ons bewust van de verantwoor delijkheid, die deze beslissing legt op Uw Vergadering en op ons College, doen wij U met volle overtuiging het voorstel, de voorgestelde overeenkomst met het Rijk aan te gaan en daartoe het besluit vast te stellen. OPRICHTING MONUMENT DR. J. M. VAN DAM. In bijlage No. 76 schrijven B. en W.: Van het Dr. J. M. van Dam-Comité, alhier, ontvingen wij het verzoek een perceel grond, gelegen op den Noordelijken hoek van de Prinses Julianalaan en den Kenne- merstraatweg beschikbaar te stellen voor de oprichting van een monument ter nagedach tenis van wijlen Dr. J. M. van Dam. Het ligt in de bedoeling van het comité het gedenkteeken na onthulling aan de ge meente over te dragen. Het monument zal worden gemaakt van Italiaansch travertin met bronzen letters en plaquette. De voor grond wordt gevormd door een verdiept ga zon met borderplanten, omgeven door Sohl- hofer flagstones, terwijl het geheel zal wor den afgesloten door een haag van coniferen, in overleg met den Plantsoendienst aan te brengen. Ter verduidelijking wordt hierbij verwezen naar de bij de stukken ter inzage gelegde perspectiefteekening van het monu ment, dat ontworpen is door den architect L Groen te Heiloo. Wij ondersteunen gaarne de van piëteit jegens een zeer verdienstelijken burger ge tuigende bedoelingen van het Comité en zijn van oordeel, dat de gemeente ook ha rerzijds door te voldoen aan het verzoek van het Comité van haar eerbied voor de nagedachtenis van wijlen Dr. van Dam moet blijk geven. De gekozen plaats lijkt ons alleszins voor het doel geschikt, terwijl een goede aanslui ting met de beplanting van den Alkmaarder Hout zal worden verkregen. De in de nabij heid zich bevindende kabelverdeelkast van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf behoeft voor oprichting van het monument niet te worden verplaatst. Het door de Commissie van bijstand voor openbare werken terzake uitgebracht ad vies leggen wij Uwe vergadering ter inzage. Wij stellen Uwe vergadering voor: le. voor de oprichting van een monument ter nagedachtenis van wijlen Dr. J. M. van Dam een perceel grond voor het Dr. J. M. van Dam-comité beschikbaar te stellen, ge legen op den Noordelijken hoek van de Prinses Julianalaan en den Kennemer- straatweg; 2e. ons College te machtigen na onthul ling van vorenbedoeld monument, dit voor de gemeente in eigendom en onderhoud te aanvaarden. VROUWEN VREDESGANG. Men schrijft ons: De dag van den Vrouwen Vredesgang na dert: Woensdag 18 Mei! Het aantal deel neemsters uit onze stad en omgeving over treft de verwachtingen: een extra trein is noodig om alle vrouwen te vervoeren. Nog steeds komen opgaven voor deelname bin nen; gelukkig z(jn tot vlak voor vertrektijd van den trein (zie advertentie in dit blad) deelnemersbewijzen en goedkoope retour- kaartjes Den Haag in de stationshal te ver krijgen. Alle vrouwen die meegaan naar Den Haag, zullen de witte vredesbloem dragen. Als bewijs van symathie met de bedoeling van den Vrouwen Vredesgang hebben bijna alle bloemenwinkeliers in onze stad zich be reid verklaard op 18 Mei zooveel mogelijk met witte bloemen te etaleeren. Alkmaarders, mannen en vrouwen, die niet mee kunt gaan naar Den Haag, geeft ook blijk van uw medeleven met den ernsti- gen, vasten vredeseisch der vrouwen, en dTaagt op 18 Mei een witte bloem! Wij heb ben elkanders sympathie en medewerking in dezen moeilijken tijd voor ons opbouwend werk zoo hard noodig! Iedereen is voor den vrede; niemand wil oorlog. Dit wordt duizendmaal gezegd; maar wie durft het openlijk toonen? Toonen dat zij in gedachten het eens zijn met het ge beuren op 18 Mei in Den Haag, waar dui zenden vrouwen zwijgend zullen getuigen van hun vredesverlangen, vredeswil en vredes-eisch? Laat heel Alkmaar dit doen en zoo mee helpen om de wereld te laten weten, dat wij Hollanders niet meer willen vrede door ge weld, maar eischen vrede door recht. HET 40-JARIG REGEERINGSJUBILEUM. Uitgaven voor feestelijkheden. B. en W. schrijven in Bijlage no. 72: Blijkens den voor U ter inzage gelegden brief van Gedeputeerde Staten, staat de minister van Binnenlandsche Zaken toe, dat gemeenten, die bijzondere bijdragen ontvangen uit het werkloqsheids-subsidie- fonds gelden beschikbaar stellen voor de feestelijkheden bij het 40-jarig regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin. Verhooging van die bijdragen zal hieruit echter niet kunnen voortvloeien. Er bestaat geen bezwaar tegen, wan neer ten hoogte 0.25 per leerling voor lagere scholen (g. L o. en u. 1. o.) zoo wel openbare als bijzondere wordt be steed. De wijze van besteding van dit be drag (als: het geven van tractaties, het verstrekken van plaat- of drukwerken, het aanbrengen van versieringen of het aan- koopen van vlaggen daarvoor) wordt aan de prudentie van het gemeentebestuur overgelaten. Acht men het wenschelijk, dat bovendien van gemeentewege voor straat en/of gevel versieringen, illuminaties, vuurwerk, uit voeringen of anderszins gelden worden gevoteerd, dan kunnen deze alleen worden toegestaan, wanneer vaststaat, dat daar voor uit bijdragen der ingezetenen niet voldoende middelen kunnen worden bij eengebracht. Het van gemeentewege te besteden bedrag zal het karakter van een min of meer bescheiden aanvulling van het bedrag, dat door de ingezetenen w^rdt bijeengebracht, moeten behouden. Met inachtneming van dezen regel zal in gemeenten met meer dan 5000 zielen, naast de bovengenoemde bijdrage per leerling, ten hoogste 1 cent per inwoner beschikbaar mogen worden gesteld. Evenals bij de feestelijkheden m ver band met de verloving van H. K. H. Prin ses Juliana en de geboorte van Prinses Beatrix zouden wij thans een bedrag van

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1