N0RTH STATE VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. ERNSTIGE TREINBOTSING BIJ EDE de baas. C ris- p l^r a -i MODERNE RELIEFS IN OUDEN STIJL. GROOTE MATERIEELE SCHADE. Drie personen gewond. Glimlachje Qmerican%£iqwielle6 Wieu are 71 êfcnckd ikthr fflf!;: VLAS OOGST 1938. In aansluiting op het persbericht inzake vlas van den oogst 1938 maakt de Neder- landsche Akkerbouwcentrale bekend, dat vlastelers, die geen formulier voor de aanvraag van taxatie hebben ontvangen, dit alsnog bij de landbouw-crisisorgani- satie, waaronder zij behooren, kunnen aanvragen. Alle formulieren moeten voor 25 Mei a.s. bij de betreffende landbouw-crisis- organisatie zijn ingediend. Aanvragen, welke na dezen datum inkomen, zullen niet meer in behandeling worden ge nomen. 's-Gravenhage, 14 Mei 1938. TiVi/ |Döp| Vannacht om half twaalf heeft zich op de spoorlijn ArnhemUtrecht, nabij het station Ede, een ernstige botsing voorgedaan tusschen den electrischen sneltrein ArnhemUtrecht en een mo- tortrein van den dienst Amersfoort EdeArnhem. Beide treinen werden ernstig beschadigd en de twee hoofd sporen werden geheel versperd. Drie personen hebben verwondingen opge- loopen, doch gelukkig van lichten aard. Met man en macht is men bezig de baan vrij te maken. Bij de opruimingswerkzaam heden wordt o.a. gebruik germ.akt van kraanwagens uit Utrecht en Nijmegen. In den trein uit Arnhem, den laatsten van Zondag, zaten vrij veel passagiers, deze zijn overgestapt in een dieseltrein, welke tot dat doel uit Utrecht naar Ede was gezonden. Van de gestrande reizigers waren er 33 op weg naar de hoofdstad, waarheen zij even pens per extra trein zijn vervoerd. De schade en de mogelijke oorzaak. De electrische trein uit Arnhem be stond uit zeven rijtuigen, die bij de bot sing aanzienlijke schade hebben opge- loopen. Het grootste gedeelte van de onderstellen is uit de rais gesprongen en ernstig vernield. Ook de motortrein werd zwaar beschadigd. De rails zijn ernstig beschadigd, ook een deel van de bovenleiding van het electrische net is vernield. Het is hierdoor wel uitgesloten dat vandaag electrische tractie tusschen Ede en Arnhem mogelijk is. Het schijnt, dat het ongeluk is ver oorzaakt, doordat de trein uit Arnhem door het onveilige signaal is gereden op de plaats, waar de zijlijn van Amers foort de hoofdlijn kruist. De gewonden. De gewonden bij de treinbotsing zijn: de 25-jarige mej. J. Tailleur uit Amsterdam en mevrouw Geurts uit Utrecht. Nadat door eenige geneesheeren de eerste hulp was verleend, zijn beide naar het Juliana-zieken- huis te Ede overgebracht. Het bleek, dat mej. Tailleur een lichte hersenschudding had op- geloopen, terwijl mevrouw Geurts waar schijnlijk een kneuzing aan het bekken heeft gekregen. Voorts heeft een der treinbe stuurders een blessure aan den voet opge- loopen. De motortrein uit Amersfoort bestond uit 2 rijtuigen, waarvan het laatste onbezet was. Bovendien was bh de botsing stalen mate riaal- betrokken, hetgeen eveneens als een gelukkige omstandigheid moet worden be schouwd, aangezien het er voor de inzitten den ernstig zou hebben uitgezien. Nog betrekkelijk goed afgeloopen! Bh het aanschouwen van de aange richte verwoesting is de indruk, dat men, gezien de hevigheid van de bot sing, van geluk mag spreken dat er hierbh geen dooden te betreuren zijn en het aantal gewonden tot slechts drie be perkt bleef, wier verwondingen van dien aard zijn, dat geen blijvend letsel daar van het gevolj zal zijn. De botsing, welke juist tegenover de kunstzijdefabriek E.N.K.A., welke op een 400 M. afstand van het station Ede is ge legen, plaats had, werd op dit station ge- hoord en ook nam men hier een vuurstreep als van een bliksenschicht waar, zoodat men onmiddellijk veronderstelde, dat de gevol gen van een dergelijke botsing hoogst ernstig moesten zijn. Weliswaar had de electrische trein, welke met een snelheid van 120 K.M. rijdt, reeds afgeremd, om het station binnen te komen, doch de snelheid was toch nog van dien aard, dat van een onmiddellijk stoppen door krachtig remmen geen sprake was. Aan het feit, dat het ge deelte van den trein, waarin de passagiers zich bevonden, reeds den wissel was ge passeerd en de aanrijding juist op dezen wissel geschiedde, is het te danken, dat er niet veel meer slachtoffer van deze botsing zyn. Na het gebeurde heeft men zoowel uit Utrecht als uit Arnhem een montagewagen gerequireerd en men verwacht, dat het wel twee dagen zal duren vooraleer de weg weer normaal zal zijn. NIEUWE URNENGALERIJ OP WE&TERVELD. Zaterdagmiddag is onder groote be langstelling op Westerveld de nieuwe ur nengalerij van de arbeidersvereeniging voor facultatieve lijkverbranding in ge bruik genomen. Onder de aanwezigen bevonden zich o. m. de bestuursleden va de vereeniging voor facultatieve lijkv jrbrandir.g de hee- ren dr. P. H. van Roojen, dr. E. J. Abra hams en H. Rietema, S. de Miranda, wet houder van Amsterdam en de schrijver A. M. de Jong. Nadat de organist Mozart's „In diesen heiligen Hallen" ten gehoore had gebracht, sprak namens het hoofdbestuur van de arbeidersvereeniging voor facultatieve lijkverbranding de secretaris-penning meester, de heer J. Rooselaar, een kort openingswoord. De voorzitter, de heer Andries de Roza, was door vertraging nog niet aanwezig. Dr. van Roojen wenschte daarop de ar beidersvereeniging voor facultatieve lijk verbranding geluk met haar actieve be stuur en sprak den wensch uit, dat de samenwerking tusschen beide vereenigin gen tot in lengte van dagen mocht blijven voortduren. Inmiddels was ook de heer de Roze aan gekomen, die in zijn dankwoord mede be trok den heer F. Blaauw, directeur van het crematorium, aan wiens hoede hij de urnengalerij toevertrouwde. Hierna ver klaard spreker deze voor geopend. „Ober, het ruikt hier naar verf!" „Die beide dames gaan dadelijk weg, mijnheer NACHTELIJK DRAMA TE ECHT. Marechaussee schiet op krank zinnige. In den afgeloopen nacht is de 38-jarige B. uit Echt op noodlottige wijze om het leven gekomen. De man verkeerde in een plotselingen toestand van krankzinnigheid, die gevaar opleverde voor zijn omgeving. Dokter Sonnen kon den man niet bedwingen en riep daarom de hulp in van de marechaus see te Echt. Per auto arriveerden twee politiemannen aan de woning van B. Deze stond buiten met een schop en uitte drei gementen. De marechaussee Bockma som meerde den man te blijven staan en de schop neer te leggen. B. vloog echter op den politieman toe en zwaaide de schop boven diens hoofd, waarop Bockma vuur de. De man viel doodelijk getroffen neer en werd naar binnen gedragen. Hij had een schot in den mond en de kogel was in de luchtpijp gedrongen. Enkele minuten later gaf hij den geest. B. was gehuwd en vader van zeven kinderen. (Het verhaal doet ons eenigszins den ken aan de tallooze geschiedenissen van de zoogenaamde dolle koeien die aan hun ge leiders ontsnappen en waarvoor men dan de politie requireert om ze dood te schieten. Het is vanzelfsprekend, dat een krank zinnige niet direct gehoorzaamt als men hem sommeert een schop neer te leggen. Maar dan bestaat er toch altijd nog een systeem van overreding en slechts in het uiterste geval gaat men er toe over een krankzinnige neer te schieten. Had men hier niet veel beter een psychi ater dan een marechaussee kunnen ont bieden? Red. Alkm. Crt.) DE EERSTE REIS VAN DE NIEUW AMSTERDAM. De directie van de Holland-Amerika Lijn heeft vanochtend van den gezagvoerder van het s.s. Nieuw Amsterdam draadloos bericht ontvangen, dat het schip, dat 1.1. Dinsdagavond van Southampton is ver trokken, reeds heden, in den loop van den namiddag te New York zal aankomen. Het schip heeft een prachtige snelle reis ge maakt. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN VACAN- TIEKOLONIES. Algemeene vergadering te Apel doorn. In hotel De Poort van Kleef te Apel doorn is Zaterdagmiddag de gewone jaar- lyksche algemeene vergadering van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel lingsoorden- en Vacantiekolonies gehou den. In zijn openingsrede verzocht de voor zitter, dr. A. Schuckink Kool, de verga dering allereerst een oogenblik stilte te betrachten voor wijlen mr. A. van der Eist, die op 23 Maart het genootschap is ontvallen. De voorzitter gaf daarna een globaal overzicht van het werk van het genoot schap in het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat het aantal verpleegdagen in 1937 in vergelijking met 1936 was geste gen en de 300.000 had overschreden, hoe wel het topjaar 1934 hiermee niet was verbeterd. De afdeelingen hebben dit jaar goed werk geleverd en door hun energie was het mogelijk den achterstand, die door vei laging van de overheidssubsidies was ontstaan, gedeeltelijk in te loopen. Vervolgens werd overgegaan tot eenige huishoudelijke onderwerpen. Tijdens de discussies hierover bleek, dat men una niem tevreden is over de verpleging en aan directrices en begeleidsters werd van verschillende kanten hiervoor lof toege zwaaid. Met algemeene stemmen werden dr. A. Schuckink Kool en H. F. M. E. graaf van Limburg Stirum tot resp. voorzitter en secretaris herkozen en in de vacature-J. J. Hajonides van der Meulen werd tot lid van het hoofdbestuur gekozen de vroegere geneeskundige inspecteur van het genoot schap, de heer A. K. Dijkhuizen te Alkmaar. Na de pauze hield de heer D. L. Daalder uit Bergen een belangwekkend referaat over Opvoeding in de koloniehuizen, dat door de vergadering met groote aandacht werd gevolgd. Een korte bespreking werd gewijd aan de viaag of men in de naaste toekomst tot den bouw van een nieuw koloniehuis zal moeten overgaan. Vry algemeen was de vergadering van meening, dat het Centraal Genootschap, dat steeds waar het de kin derverpleging betreft een lichtend voor beeld is geweest, niet mag nalaten om, wanneer de mogelijkheid vooral in finan cieel opzicht aanwezig is, den kinderen ook wat de inrichting van het koloniehuis betreft het beste van het beste te geven. Deze definitieve cijfers zullen evenwel worden opgenomen in de door het centraal bureau voor de statistiek in bewerking zijnde publicatie „Belastingdruk in Neder land 19381939". Deze statistiek bevat te vens een aantal bijzonderheden betreffende alle overige door het rijk, de provinciën en de gemeenten geheven belastingen en kan daarom eerst omstreeks September 1938 worden tegemoet gezien. DE AANHOUDING VAN JEF LAST. Telegram aan den minister. Het Comité van waakzaamheid van anti- nationaal-socialistische intellectuelen heeft aan den minister van justitie het volgende telegram gezonden: „Namens het bestuur van het Comité van waakzaamheid, ver tegenwoordigende duizend Nederlandsche intellectueelen, verzoeken ondergeteekenden Uwe Excellentie de onmiddellijke invrij heidstelling te gelasten van Jef Last, kun stenaar van nationale beteekenis. Prof. Pos, voorzitter; dr. Loenen, secretaris." HOEVEEL BELASTING BETAAL IK OVER 1938—1939? Bovenstaande vraag zal menigeen zich stellen, die dezer dagen het aangiftebiljet voor de belastingen naar het inkomen en naar het vermogen ter invulling kreeg toe gezonden. Het antwoord op deze vraag wordt gegeven door een klein boekje, dat als mededeeling no. 3 van de afdeeling statistiek der over heidsfinanciën door het centraal bureau voor de statistiek wordt verspreid. Voor elke gemeente wordt in dit boekje melding gemaakt van het totaal aantal op centen, dat over 19381939 zal worden ge heven op de hoofdsom der inkomsten-, ge meentefonds- en vermogensbelasting, als mede van het nummer der klasse, waarin de gemeente zich voor de gemeentefondsbe lasting heeft gerangschikt. Bovendien is hierin opgenomen het tarief der belastingen, me behulp waarvan voor elk willekeurig in komen of vermogen het verschuldigde be lastingbedrag op eenvoudige wijze kan wor den bepaald. Ten einde een spoedige verschijning mo gelijk te maken, moest voor enkele gemeen ten, waarvan- het aantal opcenten o de ge meentefondsbelasting en de vermogensbe lasting nog niet definitief is vastgesteld, in het boekje melding worden gemaakt van een voorloopig cijfer. HET VLIEGONGEVAL TE EELDE. Begrafenis van korporaal Hoekstra. Zaterdagmiddag om twaalf uur had op de openbare begraafplaats te Huisduinen de begrafenis plaats van den 28-jarigen kor poraal-vliegtuigmaker S. Hoekstra, die bij de vliegramp te Eelde om het leven is ge komen. De begrafenis geschiedde met mili taire eer. Te tien uur vertrok de stoet van het marine-hospitaal, voorafgegaan door pijpers en tamboers. Daarachter volgde het vuur-peleton. Hierachter reed de lykauto met het stoffelijk overschot, waarachter de divisie C van het vliegkamp de Kooy, be staande uit pl.m. honderd man, liep. Na een laatsten groet gebracht te hebben voor de woning van korporaal Hoekstra in de Goudsbloemstraat, trok de stoet naar de begraafplaats te Huisduinen. Hier waren o.m. aanwezig de commissaris van de koningin van de provincie Gronin gen, de commandant van den luchtbescher mingsdienst te Groningen, lid der Tweede Kamer, T. J. Krol, de burgemeester van Den Helder, de commandant van het vlieg kamp de Kooy, mede-vertegenwoordiger van den vice-admiraal Kruys, de kapitein ter zee K. van Aller, de havenmeester van het vliegveld Eelde, een vertegenwoordiger van de luchtvaart-afdeeling uit Soesterberg, een vertegenwoordiger van de Koolhoven- fabrieken en verder vele officieren en auto riteiten. Door collega's, die met hem in dezelfde hangar werkten, werd de kist uit de lijk- auto naar het graf gedragen. Terwijl de kist in de groeve daalde, lostte het vuur- peleton het salvo. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den commandant van het vliegkamp de Kooy, kolonel van Aller, namens den commandant van de marine. Door ds. Tolle naar werden eenige woorden van troost gesproken, terwijl door den voorzitter van de V. C. M. V., den heer S. Weeda, namens deze organisatie een laatsten groet werd gebracht en ook namens de familie de aan wezigen dank gezegd. was toen, in haar wanhoop om dit verlies, haar doffe wensch, naast haar dochter te mogen rusten. Spr. richtte een woord van troost tot den diepgetroffen vader, die met zes kinderen achterblijft. Van hun belangstelling gaven nog blyk de twee redders, die bij deze ramp geholpen hebben, de heeren J. Broekhuizen en P. de Wit. Eerstgenoemde sprak nog een enkel woord. Ontroerende tooneelen speelden zich aan dit dubbele graf af. Hierna werd ten grave gedragen Rotmans, in leven bezorger van het dagblad Voor waarts, achter wiens baar vele partyge- nooten en de arbeiderszangvereeniging de Stem des Volks zich geschaard hadden. De kist was gedekt met de vlag van de Stem des Volks en met talrijke bloemstukken* Een drietal aanwezigen voerden het woord. Nadat de Stem des Volks het lied Morgen rood gezongen had, nam de vader persoon lijk afscheid van zijn zoon. DE INSTORTINGSRAMP TE ROTTERDAM. Begrafenis van slachtoffers. Zaterdag zijn te Rotterdam eenige slacht offers van de instortingsramp aan de Val- kensteeg ter aarde besteld. Op de r.k. begraafplaats werd des morgens de 41-jarige A. Roelants-Nuyten onder groote belangstelling ter aarde besteld. Des middags werd op de algemeene be graafplaats Crooswyk ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de 37-jarige mej. J. OffermeyerBouwman met haar dochtertje en van den 47-jarigen W. Rotmans. Aan het graf van mej. Offermeyer en haar dochtertje sprak namens de familie de heer Jacobsen uit Den Haag Spr. herinnerde er aan hoe eenige maanden geleden, toen de overledene haar eveneens by de ramp om gekomen baby ter wereld bracht, haar oudste dochter door den dood werd weggerukt. Het VERBRUIK VAN SIGAREN, SIGARETTEN EN TABAK IN 1937. In de vierde aflevering van het maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek komen eenige cijfers voor be treffende de hoeveelheden sigaren, sigaretten en tabak, die in 1937, volgens de door het departement van Financiën verstrekte op gaven, zijn gebanderolleerd en waarbij rekening is gehouden met de van de aan vragers terugontvangen zegels. Het verbruik van sigaren is, behoudens enkele teruggangen, toegenomen van 1267 millioen over 1928 tot 1499 millioen over 1937, terwijl het verbruik van sigaretten gestegen is van 2791 millioen over 1928 tot 4349 millioen over 1937. Het tabaksverbruik vertoont evenwel een daling, het hoogste cijfer wordt aangetroffen over 1932 (13 millioen K.G.) en het laagste cijfer over 1934 (10,5 millioen K.G.) over 1937 beliep het tabaksverbruik 11 millioen K.G. Het verbruik per hoofd der gemiddelde bevolking is toegenomen van 165 sigaren over 1928 tot 174 sigaren over 1930, waarop na een kleine daling tot 167 sigaren over 1932 wederom een stijging is gevolgd tot 174 sigaren over 1937; vervolgens een stijging, behoudens enkele gevallen van teruggang, van 363 sigaretten over 1928, tot 506 siga retten over 1937. Het tabaksverbruik per hoofd der bevolking is iets afgenomen, over de jaren 1928 tot en met 1933 bedroeg dit gemiddeld 1,5 K.G. en over de jaren 1934 tot en met 1937 gemiddeld 1,3 K.G. De totale verkoopwaarde van alle tabaks fabrikaten vermeerderde van ruim 162 millioen in 1928 tot ruim 183 millioen in 1930, waarop na een daling tot 123,5 mil lioen in 1936 wederom een stijging is ge volgd tot 128 millioen in 1937. Deze sterke daling is in hoofdzaak veroorzaakt door het meerdere verbruik van goedkoopere soorten sigaren, sigaretten en tabak, waar tegenover een sterke teruggang van de duurdere soorten staat. In 1937 had van de totale gebanderol- leerde hoeveelheid sigaren 68 een waarde van minder dan 0,05, 31 een waarde van 0,05 tot en met 0,10 en slechts 1 een hoogere waarde. Van de totale hoeveel heid sigaretten had 44 een waarde van 0,01 en 56 een hoogere waarde, terwijl van de totale hoeveelheid tabak 45 een waarde had van minder dan 1,60, 52 een waarde van 1,60 tot en met 3 en slechts 3 een hoogere waarde per K.G. 303. Toen de Sint van de zigeuners hoorde, keek hij erg donker en boos. „Dat moeten we ze toch eens voor goed af leren", zei hij. Hij haalde een groot boek te voorschijn, waarin de foto's stonden van al de lieve kinderen die elk jaar van de Sint een cadeautje kregen. 304. Bij elke foto stond de naam van het kind, waar het woonde en nog meer bij zonderheden. „Zoek nu maar goed, *lip, of je Rita kunt vinden", zei de Sint. Na veel zoeken vond Flip haar foto en zei beslist: „Daar heb je d'r! Zo wisten ze nu haar volle naam en waar ze woonde.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7