De Belgische regeering -Janson vervangen. De conservatieve katholieken lieten het oude kabinet vallen. Een crisis met vele scherpe kanten. Chili treedt uit den Volkenbond. De algemeene toestand. De strijd om Soetsjou. Tegenstrijdige berichten. De rechtsche vorderingen in Spanje. Op weg naar een vlootbasis aan de Oostkust. Nieuws in 't kort. DERDE BLAD. VAN MAANDAG 16 MEI 1938. (Van onzen correspondent). Vrijdagmiddag heeft, zooals men weet, de eerste minister Janson het ontslag van zijn regeering aan den koning aangeboden. Twee dagen daarna nochtans had de Kamer met 101 tegen 76 stemmen en 8 onthoudingen een vertrouwensmotie goedgekeurd. Voor deze motie hadden gestemd 19 christen-democraten, 1 conservatief katholiek, 1 afzonderlijke, 16 liberalen en 64 socialisten. Stemden tegen 32 katholieken, 6 liberalen, 12 Vlaamsche nationalisten, 20 rexisten, 6 communisten. Behoudens de 8 ont houdingen waren er nog 17 kamer leden afwezig. De vertrouwensmotie was door liberalen ingediend. Zij beperkte er zich toe te ver langen dat de Kamer zou overgaan tot de bespreking van de twee wetsontwerpen betreffende de wederinvoering van de crisistaks en de verhooging van de tol- en accijnsrechten en verder dat de regeering nog meer zou bezuinigen en streven naar een verhooging van de belastingen. Deze practisch niet veel zeggende motie gaf geen voldoening aan wat men hier de traditioneele rechterzijde noemt, dat zijn de conservatieve katholieken, en zij heb ben dan ook tegen gestemd. Donderdag morgen reeds deden geruchten de ronde betreffende het ontslag van de katholieke ministers du Bus de Warnaffe, Pierlot en De Smedt. Het gerucht werd zelfs tot een bericht verwerkt door het Belga-agent- schap, maar weer tegengesproken omdat de eersle-minister er prijs opstelde te ver mijden dat de crisis zou uitbreken voor de Beurs gesloten was. De tegenspraak klopte overigens met de waarheid daar het ont slag slechts den vorm had van een voor nemen en de premier nog heeft getracht den steun te vinden die noodig was om de eventueele ontslagnemers te vervangen. Deze steun heeft ontbroken. De traditio neele rechterzijde heeft besloten, dat nie mand een portefeuille zou aanvaarden zonder een diepe -wijziging van de samen stelling en de verhoudingen in de regee ring en zonder eeh nieuwe aanpassing van het regeeringsprogramma. Dit beteekent dat de rechterzijde de verdwijning eischt van ten minste drie der huidige socialisti sche ministers, waaronder alleszins de mi nisters Wauters (openbare gezondheid) en Merlot (openbare werken) en verder dat zij de toepassing vraagt van een radicale deflatiepolitiek. Daar de vertegenwoordiger van de christen-democraten, minister Marck, had te kennen gegeven dat hij slechts in een regeering kon blijven waaraan al de leden van het katholiek blok deelnemen, was het lot van den heer Janson als eerste- iminister bezegeld, vermits hij zelf slechts zijn opdracht van den koning had aan vaard op voorwaarde een regeering van Nationale Unie tot stand te brengen. Ongetwijfeld kan het spel van de par lementaire verhoudingen in het Belgische parlement slechts een matige belangstel ling opwekken bij de openbare meening in het buitenland, voor zoover dit slechts aanleiding geeft tot berekeningen, afwe- Te laat, om nog op te nemen in ons nummer van Zaterdag, ont vingen wij van onzen Brusselschen correspondent dezen brief, waarin de politieke situatie in België besproken wordt. Hoewel intusschen de nieuwe regeering is gevormd, meenen wij toch dit artikel niet achterwege te moeten laten. Voor de oplossing van de regee- ringscrisis leze men verder „De algemeene toestand". ging van kansen, enz. Doch bij deze ge legenheid verdient het aandacht welke de meerderheid is die de vertrouwensmotie heeft goedgekeurd, namelijk een democra tische meerderheid gevormd door de soci alisten, de christen-democraten en enkele liberalen die wel niet zoo bijzonder demo cratisch zijn aangelegd maar toch hun vrienden van de regeering niet wilden in den steek laten, omdat zij het oogenblik zeer slecht gekozen achten voor de ontke tening van een crisis, dit met het oog op de algemeene landsbelangen. Het was dus een meerderheid welke niet de juiste basis dekte waarop de regeering Janson was gebouwd en daarom hebben de katholieke ministers ontslag genomen. De katholieken wilden de crisis. Het is een feit dat de katholieken de crisis hebben gewild. Welke hun berekeningen zijn is moeilijk te zeggen maar het is uitgemaakt dat zij vastbesloten zijn tot het uiterste te gaan en voor een objectieven waarnemer is het duidelijk dat zij het oogenblik gunstig ach ten om een einde te stellen aan den over wegenden invloed van de socialisten op 's lands zaken, de socialisten verantwoor delijk stellende voor den lastigen bud- getairen toestand waarin België zich op 't oogenblik bevindt. Het blad, dat de aan vallen op de regeering hoofdzakelijk heeft geleid, de katholieke 'bre Belgique, heeft vanavond een hoofdartikel waarin dui delijk wordt gezegd dat de ware oorzaak van de crisis de socialistische overheer- sching is in de regeering. Het blad, dat ongetwijfeld als een ovei winnaar uit de campagne komt, pakt onomwonden uit met de thesis dat of wel de financiële, dat is de budgetaire gezondmaking moet ge beuren of wel dat het land naar den financieelen ondergang gaat, die eindigen zou met een nieuwe muntverminking, een nieuwe devaluatie, die de gevaarlijkste, de onrechtvaardigste, de algemeenste deflatie is die men kan bedenken. Sedert jaren heeft men de katholieken niet zoo energiek gezien als thans. Het zou moeilijk kunnen worden gezegd dat op slot van rekening een groot deel van de openbare meening niet met deze opvatting eens is. Want zoodra de regeering is moeten uitpakken met haar plannen voor nieuwe belastingen kon men zeggen, zooals wij in onze brieven hebben gedaan, dat het lot van de regeering was bezegeld. De bevolking heeft reeds te veel aderlatin gen ondergaan om ook daar nog in toe te stemmen. Nieuwe belastingen kunnen wor den ingevoerd doch dan moet de regeering tevens worden gewijzigd opdat waarborgen zouden worden geleverd tegen alle ver dere toekomstige verspilling van de open. bare gelden, door socialistische ministers. Men kent de verhoudingen van de par tijen in België. Deze verhouding laat moeilijk een samenstelling van een regee ring toe zonder deelneming van de socia listen. Dezen zullen ongetwijfeld niet te vinden zijn voor een politiek van capitula tie voor de katholieken en een hergroepee ring van de parlementaire krachten is vry wel ondenkbaar, in de eerste plaats om dat een samengaan van katholieken, rexis ten, Vlaamsche nationalisten en een aan tal liberalen uitgesloten is. Dan zou men water met vuur moeten kunnen verzoenen. De katholieken staan in principe niet volstrekt afwijzend tegenover een nieuwe tripartite of driepartijen-regeering, maar dan op voorwaarde dat zij de leiding in handen hebben van de voornaamste hef- boomen. Indien men daarin niet slaagt zou men het moeten beproeven met een za kenkabinet dat uitsluitend het herstel van de budgetairen toestand zou tot taak nemen. En als ook dat niet zou slagen wel nu dan zou men een beroep moeten doen op het kiezerskorps door de ontbinding uit te spreken van het parlement. De katholieken schijnen zelfs een zekere neiging te hebben om eerder deze laatste oplossing voor te staan, vermoedelijk om dat zij aldus meenen gelegenheid te heb ben hun politieke krachten te kunnen her. groepeeren na door hun onverzoenlijke en krachtige anti-socialistische houding den wind uit de rexistische zeilen te hebben genomen. In afwachting is de toestand bijzonder gespannen en is het de vraag of dit alles wel zal eindigen zonder eenige nieuwe in cidenten, om het niet anders te noemen. Opnieuw maakt er zich in zekere mate een angstgevoel meester van de openbare meening, waarbij de devaluatie van den Franschen frank, wij zeiden het reeds, een rol speelt. Reeds vanavond heeft de koning zijn raadplegingen begonnen en den indruk bestaat dat begin volgende week de zaak reeds haar beslag zal hebben gekregen. Een opdracht aan den heer Spaak Verscheidene namen werden vooruitge zet, namelijk die van de heeren Henri Jaspar, Devèze en Spaak. Het is ten slotte den heer Spaak die Vrijdagavond van den koning opdracht heeft gekregen en deze opdracht heeft aanvaard. De minister van buiten' andsche zaken is energiek van wal gestoken en er reeds in geslaagd zijn ka bi net samen te stellen. Bij de behandeling van de Chileensche kwestie heeft de Chileensche gedelegeerde Edwards den raad medegedeeld, dat Chili zijn lidmaatschap van den Volkenbond zal opzeggen. Edwards zeide in de motiveering van dit besluit, dat Chili, nu zijn voorstel tot her vorming van den Volkenbond nog steeds niet in behandeling genomen is, niet langer van het Geneefsche instituut in zijn huidi- gen vorm lid kan blijven. Er zal echter geen wijziging komen in de politiek van zijn land, die geïnspireerd zal blijven door de beginselen van het Volkenbondspact. Ook zal Chili blijven deelnemen aan de werk zaamheden van het Internationaal arbeids bureau, van de technische organisaties van den Volkenbond en van het Haagsche Hof. Edwards besloot met de hoop uit te spreken, dat het pact hervormd zal zijn, voordat de opzeggingstermijn van twee jaar voor Chili is verstreken, daar niets Chili meer vol doening zou schenken dan lid te kunnen blijven van een instituut, waarvan het reeds achttien jaar lid is. Alkmaar, 16 Mei. Spaak, die van koning Leopold Vrijdag avond de opdracht kreeg, om een nieuwe regeering samen te stellen, heeft met bekwamen spoed de lijst van nieuwe ministers samengesteld en reeds Zondag middag kon hij de nieuwe Belgische regee ring bekend maken. De ministerlijst ziet er als volgt uit: Spaak, premier en minister van buiten- landsche zaken; Marck, transportwezen, P. T. T. en nationaal instituut voor radio- omroep; Dierckx, openbaar onderwijs; Max Leo Gerard, financiën; Merlot, bin- nenlandsche zaken en openbare gezond heid; lt. gen. Denis, landsverdediging; Heymans, economische zaken, midden stand en tuinbouw; Delattre, arbeid en sociale voorziening; Balthazar, openbare werken; De Vleeschauwer, koloniën en Pholien, justitie. Het is voor den eersten keer in de parlementaire geschiedenis van België, dat een socialist premier geworden is. Op zich zelf mocht dat vreemd zijn, waar de socialisten in België jarenlang een sterke partij gevormd hebben, waarmee de ver schillende regeeringen terdege rekening moesten houden. Het zal nu de vraa0 zijn, of Spaak in Kamer en Senaat over een goede meer derheid kan beschikken en veel hangt daarbij af van zijn program, dat pas Dins dag bekend wordt. Oppervlakkig be schouwd, moet deze regeering een goede kans hebben, want zij bevat thans vier socialisten, vier katholieken, twee libera len en een onpartijdige (nl. generaal Denis). Maar wat zullen de katholieken, met name de conservatieve katholieken, doen? Zij hebben het vorige kabinet laten vallen en de vraag is, of zij thans aan het huidige hun stem en steun zullen geven. Reeds hebben de conservatieve katholieken van Kamer en Senaat vergaderd en een communiqué uitgegeven, waarin zij o.m. mededeelden, dat „de traditioneele rech terzijde de redenen besproken heeft van het wantrouwen, dat de samenstelling der nieuwe regeering bij haar wekt." Haar houding wil deze groep echter pas bepalen na de bekendmaking van het regeerings- program. Men ziet hieruit dat Spaak nog niet klaar is met zijn regeering en dat het Dinsdag, als hij zijn kabinet aan Kamer en Senaat gaat voorstellen, nog zeer interes sant kan worden! Men weet, dat Mussolini Zaterdag in Genua een groote rede heeft gehouden. Natuurlijk heeft men overal deze rede grondig bestudeerd en vooral in Frankrijk had men er blijkbaar (en begrijpelijk) veel interesse voor. De bevoegde Fransche kringen trekken echter geen pessimistische conclusies en meenen, dat Mussolini Frankrijk eenigszins hard heeft aangepakt, om pressie uit te drukker, op de Fransche onderhandelaars, teneinde hen te bewegen, grootere concessies te doen bij de aan hangige Fransch-Italiaansche besprekin gen. Wat de verklaring betreft, dat „Frankrijx de overwinning van Valencia wil en Italië die van Franco", wijst men er in Frankrijk op, dat het standpunt van Frankrijk steeds geweest is, dat het lot van Spanje door de Spanjaarden zelf moet worden geregeld en dat het daarom nooit daadwerkelijk partij heeft gekozen in den burgeroorlog. Hoe het ook zij, naar de meening der Fransche regeering kar de Spaansche kwestie voor het welslagen der besprekingen met Italië geen beletsel vormen. De verklaring van Mussolini, dat de totalitaire staten in het geval dat de groote democratieën een ideologischen oorlog zouden voorbereiden, onmiddellijk een blok zouden vormen, wordt als veel- beteekenend beschouwd. Men is te Parijs geneigd aan te nemen, dat Mussolini de rede heeft willen aanvullen, die hy bij het bezoek van Hitier heeft uitgesproken. In dien deze opmerking gerechtvaardigd is, zou eruit blijken, dat het bondgenootschap waartoe de ontmoeting der beide dictatoren heeft geleid, nauwer is dan men tot dusver had verzekerd. Overigens schijnt de rede van Mussolini niet bepaald nieuwe elementen te hebben opgeleverd. Henlein is in Londen geweest en weer vertrokken. Via Berlijn ging hij weer terug naar Praag. Over enkele dagen zal hij nogmaals naar Londen gaan en al weer zal die reis een streng persoonlijk karakter dragen. In Duitschland zegt men niet veel van deze reis van Henlein. Men legt er alleen den nadruk op, dat het initiatief is uitge gaan van Engelschen. In politieke kringen in Praag meent men, dat de reis zeker niet zonder Duitsche toestemming is geschied. Merkwaardig genoeg, was de Sudeten- duitsche pers tijdens het bezoek zeer ge matigd: zij publiceerde zelfs Tsjecho-Slo- waaksche perscommentaren, waarin gezegd wordt, dat het radicalisme van het pro gramma van Karsbad door de Engelsche openbare meening ongunstig beoordeeld werd. Uit al deze verschijnselen kan wor den opgemaakt, dat onder zekere voor waarden de elementen, die gunstig zijn voor een lichte ontspanning tusschen Henlein en de regeering te Praag, ver- eenigd zouden kunnen worden. De oorzaak ziet men in de eerste plaats in de Fransche en Britsche stappen te Berlijn en verder in Hitiers bezoek aan Rome. Men beweert, dat Mussolini Hitier niet alle verzekeringen zou hebben gegeven, die deze verlangde. Van andere zijde wordt opgemerkt, dat het Britsch-Fransche optreden ook te Praag zijn uitwerking heeft gehad. De uit werking van het minderhedenstatuut werd versneld en de Tsjecho-Slowaaksche re geering heeft, om haar goeden wil te too- nen, afgezien van het volhouden harer stelling, dat zy niet met Henlein kon on derhandelen, omdat die zich door zijn verklaringen van Karlsbad buiten het kader der grondwet geplaatst had. Deze week zal Henlein door Hodza ontvangen worden. Het resultaat van het onderhoud zal grootendeels afhangen van den raad, dien Henlein van Berlijn zal krijgen. In tusschen schijnt het, dat de door de re geering uitgewerkte voorstellen geen wijziging zullen ondergaan. Volgens de laatste berichten van Chi- neesche zijde is, aldus Reuter, de positie der Chineesche strijdkrachten bij de ge vechten om Soetsjou aanzienlijk ver beterd. De Japansche afdeelingen, die naar den Loenghaispoorweg oprukken, worden op flinken afstand hiervan ge houden, en in sommige gevallen worden de Japansche colonnes tegengehouden of moesten zij zich zelfs voor de Chi neesche aanvallen terugtrekken. Bij Tangsjan op 80 K.M. ten Westen van Soetsjou is Zaterdag de Loenghai-spoorweg afgesneden. Dit moet volgens de Japanners ten gevolge hebben, dat de terugtocht van de Chineesche troepen uit Soetsjou naar het Westen erdoor wordt onmogelijk gemaakt. De Japansche troepen hebben voorts Ta- jingtsji bezet, gelegen halverwege tusschen Nanpingsjen en Soesjen. Een andere Japan sche af deeling vermeesterde Paisjantsi, hal verwege tusschen Joengtsjeng en Soesjen. De voorhoede van de Japansche troepen, die uit het Zuiden komen, rukken op uit Joengtsjeng in de richting van den Loenghai-spoorweg. Over den strijd om Soetsjou meldt men nog uit Peking het volgende, hetgeen eenigs zins afwijkt van de algemeene strekking der andere berichten: In Japansche militaire kringen, zoo heeft het in dit bericht, wordt veel belang gehecht aan den slag om Soetsjou, welke, naar men in deze kringen gelooft, een slag zal zijn voor Tsjang Kai Sjek indien de legers van den Chineeschen generalissimus zoo overweldigend geslagen worden, dat er geen kans meer zal zijn voor Tsjang Kai Sjek om zijn troepen te reorga- niseeren. Indien dit gebeurt, zal over deze Japansche militaire kringen te Peking het prestige van Tsjang Kai Sjek over de pro vinciale bevelhebbers zoo verzwakt zijn, dat velen zullen gaan probeeren, zijn gezag af te schudden. Wordt Soetsjou door de Japan ners genomen, dan kan het doorgaand ver keer op den Tientsin-Poekou-spoorweg worden hersteld, hetgeen een vereeniging van de voorloopige regeeringen te Peking en Nanking zal vergemakkelijken, terwijl ook het herstel van de door den oorlog be- teisterde gebieden erdoor zal worden be vorderd. Honderden dooden en gewonden bij Luchtaanval. Naar het Chineesche persbureau meldt, heeft Soetsjou een luchtbombardement doorgemaakt, zoo zwaar als het nog niet gekend heeft. Vijftig Japansche vliegtuigen bombardeerden de stad ge durende twaalf uur en lieten 280 brand bommen op het binnenste van Soetsjou vallen. Tusschen de 700 en 800 burgers werden gewond of gedood, drieduizend gebouwen verwoest. Doordat de vlammen door den sterken wind werden aangewakkerd, werd de stad tot een hel. Daar de vliegtuigen voortdurend boven de stad bleven, kon geen hulp ver leend worden. Zeven bommen zijn neergekomen op het gebouw der Canadeesche jezuietenmissie. Zeven vluchtelingen werden daar gewond, terwijl een kleine jongen om het leven kwam kwam. In de arme wijken zijn meer dan 500 hutten vernield. De strijd om Amoy. De ziekenhuizen op het eiland Koelangsoe, de internationale nederzetting vlak bij het eiland Amoy, is vol Chineesche gewonden uit den strijd ter verdediging van Amoy tegen de Japanners. Er is geen gelegenheid meer om het teveel aan gewonden te bergen. Sedert de Japanners Dinsdagochtend op Amoy geland zijn, zijn de Chineezen uit dat eiland in paniek de nauwe straat overge komen, die de beide eilanden scheidt. In de straten van Koelangsoe wemelt het van hon gerige, onvoldoende gekleede vluchtelingen. In de twee dagen, dat er op Amoy gestreden is, zijn er aan beide kanten groote verliezen geleden. De 250 buitenlanders op Koelangsoe hebben den strijd op Amoy van nabij kun nen gadeslaan. Van den eenen kant van het eiland dreven de Japanners de Chineesche verdedigers langzaam, maar onweerstaanbaar naar de andere zijde. Ofschoon Amoy uit de lucht en uit de zee geweldig zwaar gebom bardeerd werd, bleven afzonderlijke Chinee sche afdeelingen hardnekkig tegenstand bie den. De meeste forten op het eiland zijn in puin geschoten. Plunderaars in actie. Naar het Chineesche persbureau meldt, wordt Amoy door Chineesche troepen om singeld. In de stad heerscht groote verwar ring, doordat plunderaars hun slag slaan. Tusschen de zes- en zevenduizend inwoners zijn, zegt men, door de indringers om het leven gebracht. Vrouwen en kinderen zou den door de machinegeweren der Japansche vliegtuigen neergeschoten zijn, terwijl zij op de vlucht waren. Aan boord van twintig transportschepen zijn Japansche versterkingen aangekomen. De Chineezen houden stand in de heuvels. Gifgassen gebruikt. Het staat definitief vast, aldus het Chinee sche persbureau, dat de Japansche troepen te Lisjih, westelijk van de provincie Sjansi, gifgassen gebruikt hebben, toen de Chinee sche troepen onlangs een aanval op deze stad deden. Hierbij maakten de Chineezen 19 gashouders, verscheidene traangasbom- men en acht cylinders met giftige gassen buit. Voorts meldt dit bureau, dat bij de Japan sche luchtaanvallen op Soetsjou ruim hon derd burgers zijn gedood en vele gebouwen vernield. Ook Kaifeng, de hoofdstad van Honan en Loean in Ahwei zijn gebombar deerd. Bij de beschieting van het eiland Amoy door de Japansche artillerie zouden 2500 Chineesche burgers zijn omgekomen. De burgerbevolking en de bestursambte- naren verlaten het eiland. De Chineesche soldaten hebben besloten te. blijven, om hun laatsten druppel bloed te vergieten. Het Japansche landingsdetachement bestaat uit 1500 man. Groote overwinning der Ja pan neezen. De Japanneezen verklaren, dat zy thans een overwinning hebben behaald, welke grooter is dan een der vorige in den Chi neeschen oorlog. Zy hebben daarmede de controle verworven op den spoorweg naar Loenghai. Gemeld wordt, dat de Japansche troepen, die uit Noordelijke en Zuidelijke richting een samentrekkende beweging maken, nog slechts drie mijlen van elkander staan. Daar ook andere colonnes oprukken langs het 430 K.M. breede front verwachten de Japanneezen, dat zij zeer binnenkort den geheelen spoorweg zullen controleeren. Volgens berichten uit officiëele Japansche bron heeft het Japansche offensief by Sjantoeng een snel verloop. De Japansche strijdkrachten zijn de Gele rivier overge stoken en den spoorweg naar Loenghai af gesneden. De Chineezen trekken in wanorde terug. De opmarsch van de troepen van Franco in de sectoren van Castellon en Teruel heeft de laatste dagen vorderin gen gemaakt. Ondanks het sterke verzet dat de republikeinsche troepen geboden hebben, konden de rechtsche troepen aan deze fronten zekere vorderingen maken. Franco wil de stad zoo spoedig moge lijk in bezit nemen omdat de haven van Castellon een goede basis voor zijn vloot kan vormen en omdat dan moge- dijk zijn vloot aan de Oostkust met eenige doeltreffendheid zal kunnen op treden. De frontlijn loopt thans van Teruel naar Allepux, vandaar met een boog naar Albo- cacer en dan weer met een boog naar de Oostkust. Vooral Oostelijk van Allepux wordt heftig gestreden. De republikeinen kunnen de laatste dagen een doeltreffender gebruik maken van hun vliegtuigen. Dit heeft intusschen niet kunnen voorkomen, dat Franco's troepen gisteren vorderingen hebben gemaakt. Een hevig luchtgevecht. Eenige kilometers ten Oosten van Teruel heeft ongeveer boven Corbalan een hevig luchtgevecht plaats gevonden. Meer dan vijftig vliegtuigen van de regeering kwa men de troepen in de republikeinsche stel lingen hier te hulp op het oogenblik dat de zen werden aangevallen. Er waren op dat oogenblik niet meer dan tien rechtsche toe stellen aanwezig voor een tegenaanval. Hun optreden was daarbij zeer succesrijk, Want zonder zelf een vliegtuig te verliezen scho ten de rechtschen er tien van de regeering neer en drie anderen werden zoo bescha digd, dat zij een noodlanding moesten ver richten onmiddellijk achter hun linies. De rest van de regeeringsvliegtuigen vloog te rug naar de basis voordat de rechtschen versterkingen hadden gekregen. Het was voor het eerst dat zoo'n groote luchtvloot van de regeering heeft deelgenomen aan een open luchtgevecV en het greote belang dat de regeering er aan hecht Franco's op marsch naar Castellon te stoppen wordt er wel duidelijk door. Barcelona gebombardeerd. Tijdens het jongste week-end hebben vliegtuigen van* Franco Barcelona twee maal gebombardeerd. De schade was gering, maar twee Engelsche schepen werden ge troffen. Een er van zonk, het andere liep eenige schade op. Von Cramm een jaar gevangenisstraf. - De bekende tennisspeler Gottfried von Cramm is door de rechtbank te Berlijn wegens overtreding van art. 175 van het Wetboek van Strafrecht (Homosexualiteit) tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De twee maanden, die hij in voorarrest heeft doorgebracht, worden in mindering ge bracht. Groote brand te Verviers. - In de groote bazar van Verviers is brand uitge broken, waardoor de geheele zaak volkomen is vernield. De schade wordt geraamd op 50 millioen francs. Groote brand in Belgische staatsbos- schen. - Tegen den middag is Zaterdag in de staatsbosschen tusschen de gemeenten Eupen en Raeren, ter hoogte van Mospert, een zware brand uitgebroken. Daar de vrijwil lige brandweer van Eupen zich te Verviers bevond om te helpen bij de blussching van den brand in de bazar aldaar, werden de reddingspogingen zeer bemoeilijkt. De te Eupen in garnizoen liggende soldaten wer den opgeroepen, maar een groot aantal was dit niet, daar de meesten met verlof waren. De oorzaak van den brand, die nog lang niet gebluscht is, is onbekend. Het recht op vakvereenigingsorganisa- tie. - Vandaag begint in London (Kentucky) een proces tegen 69 personen, die er van be schuldigd worden getracht te hebben de mijnwerkers van Harlan te verhinderen zich volgens de bepalingen van de Wagner-wet op de arbeidsbetrekkingen te organiseeren. Ruim 200 getuigen, onder wie twintig agen ten van het departement van justitie, zijn gedagvaard. Het proces is aanhangig ge maakt door de federale regeering. Hevige boschbrand bij Dessau. - Onge veer 50 H.A. bosch werd bij een brand, welke gisteren niet ver van het park Koni- gendorf in Dessau heeft gewoed, m de asch gelegd. Militairen en manschappen van den arbeidsdienst waren bij het blusschings- werk behulpzaam. 23 Dooden bij een botsing. - By de hevige botsing in Palestina tusschen Aro- bieren en politie werden 23 Arabieren ge dood. Een der bij de gevechten gewonde Engelschen is aan zijn wonden bezyvekqn,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9