laatste berichten. AMSTERDAMSCHE BEURS JUoviHciaal Hieuws tweede industr. ond. binnenl. industr. ond. buitenl. mijnbouw. tabakken. amer. spoorwegen. Geruchten van een opstand in Mexico. De eischen van Henlein. HEERHUGOWAARD CASTRICUM OUDKARSPEL URSEM LANGENDIJK IGNGSCQRRIGCNB). TWEE bommmhn AFGEBRAND. Te Leende (N.Br.) In den afgeloopen nacht is door onbeken de oorzaak brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer A. van Dijk aan de Zandbergstraat te Leene (N.Br.) Ondanks een poging om dit te voorkomen, sloeg het vuur spoedig over naar de naby gelegen hoeve van den heer T. Fransen, daarin een opslagplaats van oliën en vee voeder gevestigd was. Beide perceelen brandden tot den grond toe af. De brand weer moest zich beperken tot het nathouden der belendende gebouwen. Het vee kon wor den gered. De inboedels gingen verloren. FLESCH ZWAVELZUUR GEBROKEN. Hedenmorgen is op de Stadhouderskade te Amsterdam een groote flesch zwavelzuur die vervoerd werd op een auto van de NV. Maatschapppij voor zwavelzuurberei- ding v.h. Ketjen, gebroken. Het bijtende vocht liet over een afstand van eenige honderden meters een dampend spoor ach ter zoodat het leek, alsof midden in het drukke verkeer een oefening in het leggen van een rookgordijn werd gehouden. Dit had echter tengevolge, dat de fietsers en automobilisten het groen-geel op het asfalt uitslaande spoor meden, zoodat zich geen ongelukken voordeden en het zwavelzuur geen slachtoffers maakte onder de tallooze rubberbanden, die over het wegdek van de Stadhouderskade glijden. Met behulp van de stadsreinigng werd het gevaarlijke goed zoo spoedig mogelijk van de straat gespoeld. TWEE ARRESTATIES TE GRONINGEN. Verduistering ten nadeele van de gemeente. Heden is aangehouden de 48-jarige chef- monteur en magazijnchef bij de gemeente reiniging te Groningen, T. S., verdacht van verduistering van auto-onderdeelen, welke hij, nadat ze gekocht waren bij een han delaar te dezer stede, bij dezen zelfden man terugbracht. Een groote partij kogel lagers werd door de recherche in beslag genomen. Bij het verdere onderzoek is gebleken, dat deze chef-monteur van zijn vertrou wenspositie misbruik maakte en steekpen ningen aannam van denzelfden leveran cier. Laatstgenoemdede 59-jarige R. D., alhier, is eveneens gearresteerd ter zake van heling van de door S. verduisterde goederen. Beiden zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld. van DINSDAG 17 MEI 1938. OPQAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V Vorig ie laatste 2.45-3.00 koers .10... J"* N.llaM j®'» 5X DuitschL 30 m. verkl. 31% 32-V8 BANK-1NSTELL1NGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever Am. Smelting 150' 162V» 124V, 132V, 383'8 95'/, 2981/, 280'/, 157'/, Anaconda Betbleh. Steel Cities Service Generaal Motors Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden Alg. Explor. Mij. Redjang Lebong petroleum. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak Phillips Oil Shell Union i Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber i Hessa Rubber 28'/, 2013/n 35"A, 23V, 25' 10% 10Vi6-s 5Vi« 335/ie 3Vl6 430'/, 145 153 64'/is 79 168 313 325' 79*/, 24% 9'/l6 9% 208'/, 117'/, 108 Oostkust 118'/, Serbadjadi 85V, -1D.ikka. 2% Interc. Rubber scheepvaarten. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot. Scheepvaart Unie Deli Batavia Oude Deli Senembah Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert.. Union Pacific Canadian Pac. SNoteering per 50 105 93'/, 107'/, 119 231'/, 284 265 22 10 6% 49'/, 4 V-.6 1017, 150'/, 161'/, 123", 132 37j-3/, 94 288 276-'/, 151-'/, 27'/, 20%-* 31-7i6 7, 22% 243/,-'/, 5'/, 32'/, 427 147 153'/, 63'/,-4 78 168 309 320V,-3 79'/, 24'/, 9% 9%-J 206*-7* 117 108'/, 118V, 84'/, 23/, 1047, 92'/, 106'/, 1183/, 229 286V, 2647-2 21'/, 7.-% 95 491/, 47)6 x) ex-coupon tExclaim. 'Exdividend Prolongatie vorige koers 34, heden K pCt WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers 1.80'/, 8.97 72.56 5.06 Brussel (Belga) 30.43 40.10 46.30 45.i:,. New-York Londen Berlijn Parijs Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Praat heden 1.80"/i. 8.97'/, 72.60 5.0514 30.45 41.21 40.07/4 46.30 45.12 6.29 HUGO DE G«OOT REDIVIVl'S Origineele inbrekerstruc Hedenochtend heeft zich in de werk-3 plaats van de woningstichting „Zomers Buiten" in de Heliotroopstraat aam de overzijde van het IJ te Amsterdam een niet-alledaagsch geval van inbraak voor gedaan. Omstreeks negen uur vervoegden zich eenige mannen met een driewieler, waarop een, groote hutkoffer was geladen, aan genoemd adres. Zij troffen daar een tim merman aan. die bezig was met het ver richten van eenige werkzaamheden, en vertelden, dat zij den koffer, die gevuld was met glaewerk en afkomstig uit Heerlen, moesten afleveren bij een inwo ner van de Azaleastraat, die evenwel niet thuis was. Aangezien zij anders met hun vracht onverrichterzake naar de stad zouden moeten terugkeeren, vroegen zij of de koffer niet zoolang in de werkplaats zou kunnen worden neergezet Degene, voor wien hij bestemd was. zou hem dan wel komen afhalen. De timmerman had hiertegen geen bezwaar en hij hielp de mannen den zwaren koffer afladen. Na een kwartier verliet de timmerman de werk plaats, waar toen niemand meer aanwezig was. Althans niemand van het personeel. Want nauwelijks had de timmerman zijn hielen gelicht, of er kwam beweging in den koffer, het deksel ging open en een man, die, als ware hij Hugo de Groot, daarin had gelegen, stapte eruit. Hij brak de deur van het kantoortje open en vervolgens een daar in staande kast, waaruit hij veertig gulden aan zilvergeld stal. Een bedrag van honderd gulden zag hij echter niet liggen. Juist toen hij zich verwijderen wilde, kwamen twee schilders de werkplaats binnen, om er te gaan schaften. Zij keken vreemd op, toen zij den indringer zagen, maar deze zag kans zich snel uit de voeten te maken. De politie heeft een onderzoek ingesteld, doch heeft tot nog toe geen aanwij zingen kunnen vinden. Ook waren er geen vinger afdrukken, zoodat men aanneemt, dat de man handschoenen aan had. De koffer zag er zeer solide uit. Hij was voorzien van metaalbeslag en er waren verscheidene etiketten opgeplakt. Van bin nen was hij zeer vernuftig ingericht. Er wa ren o.a. luchtgaatjes in gemaakt, terwijl hij met een koordje kon geopend worden. Ook in geval men iets zwaars op den kof fer zou hebben gezet, zoodat het deksel niet open zou kunnen, zou hij door middel van eenige aangebrachte haakjes geopend kun nen worden. De koffer is in beslag genomen en naar het bureau Adelaarsweg overgebracht. Gisteravond heeft men zich tamelijk on gerust gemaakt over de mogelijkheid van een staatsgreep tegen president Cardenas. Nieuwe geruchten over een staatsgreep van fascistische strekking met buitenland' schen steun vonden ditmaal hun oorsprong in de op 14 Mei verrichte arrestatie van zes Amerikaansche vliegers, die er van beschul digd worden vliegtuigen naar Mexico te hebben overgebracht. De bestemming dezer vliegtuigen was Las Palomas (San Luis Po- tosi). Eerst meende men, dat deze vliegtui gen bestemd waren om naar Spanje te wor den uitgevoerd, doch thans acht men het waarschijnlijker, dat zij bestemd waren voor generaal Saturnino Cedillo, die eige naar is van een „Estancia" te Las Palomas. Het dementi. Overigens schijnt, ondanks het officiëele dementi uit Mexico bevestigd te worden, dat buitengewone maatregelen werden ge nomen in den staat San Luis Potosi, waar een soort staat van beleg zou zijn afgekon digd, daar de regeering van de gelegenheid wenschte gebruik te maken om de aanhan- gers van generaal Cedillo te ontwapenen. Ten opzichte van de gearresteerde vlie gers wordt een zeer groot stilzwijgen in acht genomen. Men weet slechts, dat een hunner te New York werd gearresteerd en de vijf anderen te Houston (Texas). Hoston bevindt zich op ongeveer 1000 K.M. van den staat San Luis Potosi. Men meent te weten, dat generaal Cedillo het bevel zou voeren over ongeveer 18.000 gewapende boeren, waartegenover de re geering maatregelen hebben genomen om den staat San Luis Potosi te verdedigen tegen aanvallen uit de lucht. De correspondent van „Le Jour" te Londen maakt melding van de nieuwe eischen van Henlein, den leider der Sude- tenduitschers. „Dit nieuwe plan van Henlein v erd te Berlijn uitgewerkt, door Von Ribbentrop. Volgens onze inlichtingen, aldus het blad, voorziet het in drie etappen: 1, de instelling van cultureele en admi nistratieve autonomie voor de Sude- tenduitschers, erkenning van hun nationale souvereiniteit en het even redigheidsbeginsel bij de bestuurs lid- amen; de organisatie van een federalen staat volgens Zwitsersch model; afkondiging van een „neutraliteitssta- tuut" voor den federalen staat Tsjecho- Slowakije. Volgens Henlein zou hier geen sprake zijn van gewaarborgde neutraliteit naar het Belgische voor beeld, doch volgens dt Scandinavische formule, van „staat zonder bondge nootschappen". De regeering te Praag zou niet a.ieen haar bondgenootschap met sovjet-Rusland moeten opzeggen, doch ook dat met Frankrijk. Het zou zich dan blootgesteld z'cn aan druk van drie buurtstaten, die a'le üne zeer bekende territoriale °°g™e! 'en opzichte van Tsjecho-Slowakije heo u 2. 3. DE TREINBOTSING BIJ HET STATION EDE. De onderstellen kwamen dwars onder de wagens te staan. VLIEGTUIG VERMIST. Negen personen aan boord. Een nieuw type vliegtuig, dat van Las Vegas (Nevada) was vertrokken, is in de bergen van Nevada met negen personen aan boord verdwenen. BOTSINGEN MET DE POLITIE. Wegens een twist om weideland ontstond tusschen dorpsbewoners in Oostelijk Polen een ernstige botsing met de politie, waarbij deze van haar vuurwapenen gebruik maakte. Elf burgers werden gewond en één kwam om het leven. VAL VAN SOETSJAU AANSTAANDE GEACHT. Bevoegde kringen verklaren, dat de val van Soetsjau thans niet lang meer kan uit blijven. Zij voegen hieraan toe, dat dit geenszins zal beteekenen, dat de Japanneezen hun operaties zullen staken. Japan zal de vij andelijkheden voortzetten tot het verzet der Chineezen definitief gebroken is. Op de vragen der buitenlandsche journa listen, of de opmarsch naar Hankau na den val van Soetsjau spoedig verwacht kon worden, heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken ver klaard, dat aankondiging hiervan voorbarig zou zijn, in verband met de strategische problemen, die hiermede samenhangen. COMPLOT TEGEN DE REGEERING VAN LIBANON. Te Beiree (Syrië) zijn 70 gewapende per sonen in hechtenis genomen die zouden be- hooren tot een partij, welke een samen zwering op touw had gezet tegen de regee ring der republiek Libanon. In beslag ge nomen bladen hielden den eisch in voor het behoud van het Fransche mandaat of voor een rechtstreeksch Fransch bestuur. 13 November 1936 hebben Libanon en Frankrijk een verdrag geteekend ter ver vanging van het mandaat. Vier dagen later werd dit door het parlement van Libanon geratificeerd. Krachtens het verdrag ver krijgt Libanon het volgende jaar, dus drie jaar na de ratificatie van het verdrag, zyn onafhankelijkheid. (Het wordt thans door Frankrijk bestuurd krachtens eea Volken bondsmandaat van 1920). ONGELUK IN DEN LONDENSCHEN ONDERGRONDSCHEN SPOORWEG. De Londen Passenger Transport Board verklaart, dat zich vanochtend in den on- dergrondschen spoorweg bij het station Charing Corss een ongeluk heeft voorge daan. Tal van gewonden. Bij het ongeluk zijn twee personen om het leven gekomen en vele naar men vreest, ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde, tusschen Charing en Temple, toen een trein in volle vaart opreed tegen een op dat traject door tot nu toe onbekende redenen stilstaanden trein. Volgens Havas zijn er een twintigtal ge wonden. Paniek in de duisternis. Met betrekking tot het ongeluk kan nog worden gemeld, dat een trein welke op weg naar de City bijna geheel stilstond, toen 'n tweede trein, die een minuut later was ver trokken, er op inreed. De treinen waren zeer vol. Verscheidene wagons werden geheel vernield. Aangezien de elctrische verlichting uitging, ontstond in het donker een paniek onder de reizi gers. Flesschen zuurstof werden direct bezorgd om de onder het puin bedolven reizigers weer tot bewustzijn te brengen. Zeven dooden. Om half twee werd officieel medegedeeld, dat bij de treinbotsing zeven personen om het leven zijn gekomen. De gewonden zijn voor het meerendeel opgenomen in het ziekenhuis van Westmin- ster. ting van een afdeeling van bovengenoemde vereeniging te komen. Het bestuur der ge noemde vereeniging, heeft zich bereid ver klaard een inleiding te houden. De heer J. v. d. Hoeve, directeur v. h, Gemeentelijk gasbedrijf, is tevens hoofd van den luchtbeschermingsdienst. (Wanneer zal er in Alkmaar een afdeeling opgericht worden? Red. Alkm. Crt.) Verbouwing gerf. kerk. Werd voor eenigen tijd reeds in princi pe besloten over te gaan tot verbouwing der ger. kerk, zulks in verband met het tekort aan zitplaatsen, thans vernemen wij dat een en ander is opgedragen aan den heer J. Leegwater, aannemer alhier. Nederlandsche Vereeniging voor luchtbescherming. Burgemeester Sloet heeft de Castri- cumsche bevolking een oproep gedaan, om op Maandagavond 23 Mei, in hotel „De Rus tende Jager" bijeen te komen om tot oprich- Een jubileum, Maandag herdacht de heer J. Spanjaart alhier zijn 35-jarig jubileum als brievenbe steller bij de posterijen. Van vele zijden heeft de heer Spanjaart blijken van belang stelling ontvangen. Er waren een groot aan tal kaartjes ontvangen, terwijl verscheidene personen een stoffelijk blijk van waardee ring hadden gezonden. Het was voor den jubilaris en zyn familie een mooie dag. In den loop van de jaren, de heer Span jaart is al die jaren aan den Langendijk werkzaam geweest, er is veel veranderd. Vroeger ging het met het handwagentje. De post voor de Diepsmeer moest per vaartuig worden weggebracht. Nu de nieuwe weg er ligt, kan dit ook per fiets geschieden. De begraafplaats wordt bezichtigd. De uitbreiding van de algemeene be graafplaats zal Woensdagmiddag door de raadsleden en een aantal genoodigden wor den bezichtigd. Het jubileumfeest van kerkmeester J. Schaap Czn. Zondag 15 Mei j.L vierde de heer J. Schaap Czn. zyn zilveren feest als kerk meester, terwijl hij tevens 45 jaar koorzan ger was. Behalve deze jubilea was de jubi laris 45 jaar getrouwd en ruim 25 jaar lid van den gemeenteraad. Na een plechtige H.Mis, opgedragen door den pastoor geassisteerd door twee paters, was gelegenheid den jubilaris te feliciteeren in de zaal van de r.k. pastorie, waar tal van parochianen gebruik van hebben gemaakt. Nadat deze staande receptie was af geloopen, kwam de pastoor met de beide paters, het kerkbestuur, het voltallige col lege van B. en W., leden van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur en familieleden den jubilaris gelukwenschen onder het aanbie den van geschenken. De pastoor opende de rij van sprekers en in een gloedvolle rede schetste spr. de goede hoedanigheden van den jubilaris. Ten slotte werd hem een schilderij aangeboden namens het kerkbestuur van het inwendige en uit wendige der kerk, waar de jubilaris zoo vele jaren zijn beste krachten aan heeft ge geven. De directeur van het zangkoor, de heer A. Hille, onderschreef alles wat de pastoor ge sproken had. Spr. verklaarde niet in her haling te willen treden, doch wenschte het zangkoor een toepasselijk lied te laten zin gen ter eere van den jubilaris. Blyf nog jaren lang lid van het zangkoor „Soli Dei Gloria" waren de laatste woorden van het voortreffelijk lied. De burgemeester, die namens het ge meente- en armbestuur een rookstandaard en een tafelkleed aanbood, schetste de groote plichtsbetrachting van den jubilaris, zijn eerlijkheid en zijn rondborstig! eid en prees de gelukkige keuze van voor 25 jaar. Hij hoopte, dat de jubilaris niet alleen den pastoor nog vele jaren tot grooten steun zou zijn, maar ook het gemeentebestuur en het armbestuur. Vervolgens werd door enkele schoolkinde ren een bouquet bloemen aangeboden. Hierna dankte de jubilaris, bewogen door al de goede wenschen en sprak de hoop uit, dat al de wenschen in vervulling mochten gaan. Vervolgens noodigde hij de genoodig den uit van de verschillende ververschingen gebruik te maken. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezel lig bijeen en er werd ter eere van den jubi laris en zijn vrouw een dronk gewijd op een lang en gelukkig leven. Kindje gered. Maandagmiddag viel een kindje van 4 jaar van den heer Th. Koning in de ring vaart aan den Schermerdijk. Toevallig werd dit opgemerkt door de familie Lenting. Hun zoon Jan, die toevallig thuis was, sprong direct gekleed te water en wist den kleinen jongen te redden. De loonen in den proef polder. Naar wij vernemen, heeft de R.K. Volksbond in verband met de by zonder slechte loonen in den proefpolder in het Geestmerambacht een telegram aan het Hoofdbestuur van het RJt. Werkliedenver bond gezonden, waarin verzocht wordt, dat het H.B. zich van dezen toestand op de hoogte stelt. Voorts wordt medewerking verzocht, om te trachten verbetering van dezen toestand welke doet denken aan vroegere tijden in den Wieringermeer, te verkrijgen. Ook aan de gemeentebesturen zijn adres sen gericht, waarin wordt gevraagd, mede te willen werken aan de verbetering van deze toestanden. Zoolang nog geen verbete ring van de loonen is verkregen verzoekt men een gemeentelijken toeslag te willen verleenen tot aan het basis-loon. De arbei ders werken flink, doch thans wordt veel te weinig verdiend. De toestand is zoo, dat Za terdag een tiental vrouwen van tewerkge- stelden te Oudkarspel op het gemeentehuis kwamen om hulp, aangezien zij met het schijntje, dat verdiend wordt, niet rond kun nen komen. Koolprijzen. De prijzen van de verschillende kool soorten zijn in de afgeloopen week iets min der geweest dan in de voorgaande week. Het begint met de kool op het laatst te loopen. Wij kunnen thans wel zeggen dat het seizoen 19371938 practisch voorbij is. En dit is maar goed ook. Het warmere weer is voor de koolprijzen niet bevorderlijk, temeer, daar men tegen deze hooge prijzen slechts naar bepaalde landen kon exporteeren. Duitschland was voor de gele- en Deensc'ne wittekool tengevolge van de vastgestelde maximumfactuurpryzen niet te bereiken. Het gevolg van een en ander was, dat de Deensche wittekool, welke tot nog toe goed prijs gehouden had, goedkooper begon te worden. Er zyn deze week nog enkele par tijen verkocht voor 10.— per 100 K.G., doch dit waren uitzonderingen. Woensdag was er wat bestelling en is er door den han del nog uit de hand gekocht voor dezen hoo- gen prys. Donderdag was 't echter al minder. Begonnen met 10.40 per 100 K G. daalden de prijzen spoedig tot iets boven 9.—. Te Broek op Langendijk was het nog iets min der. Daar daalde de prijs van 9.20 tot 8.50. Zaterdag herhaalde zich deze gang van zaken. Te Noordscharwoude werd aan vankelijk nog weer 10.— besteed, doch voor dezelfde partij kon de tweede maal geen 8.50 worden gemaakt. De laatste gele kool werd te Noordschar woude aangevoerd. De prijzen varieerden van 8.30 tot 10.50 per 100 K.G. De roode kool, welke nog aangevoerd werd, kon geen hoogen prijs maken. Men be taalde hiervoor van 8.70 tot 9.20. Blauwe eigenheimers werden verhandeld voor 3.40 per 100 K.G. Geen hooge prys. De noteeringen van tomaten bleven vrij stationair. De A's zakten pl.m. 1.per 100 K.G. en werden tenslotte verkocht voor 43.40 per 100 K.G. B werd verhandeld voor 43.30, 43.50, C 41.— tot 41.30; CC 25.30. De bloemkoolprijzen bleven vrij constant. Eerste soort werd verkocht voor 20.tot 21.Tweede soort 15.tot 16.90 per 100 stuks. ZIJDEBIJTER PLAATST DEN BINNENVISSCHER VOOR GROOTE MOEILIJKHEDEN. De binnenvisschers worden tegenwoor dig bijna tot wanhoop gebracht door het optreden der z.g. zijdebijter. De zydebyter, in vakkringen ook wel rietworm genoemd, is een diertje van 23 c.M. lengte, wat zich op de bodem der slooten ophoudt, met z'n scherpe bek de zijde der fuiken en ander vischtuig vernielt en daarmee het lichaam, door middel van een kleverige huid, be dekt. Alleen in het voorjaar en de herfst be rokkent dit gedierte het vischtuig groote schade; 's winters wordt er nagenoeg niet gevischt en omstreeks de langste dag blijkt de zijdebijter in een vlieg te metamorpho- seeren, 't z.g. blauwe spekmofje. Men verzekerde ons dat het tegenwoordig geen bizonderheid is als 4050 stuks zijde- bijters op een fuik worden aangetroffen. In enkele uren wordt het net zóór toegetakeld dat de gevangen visch volop gelegenheid krygt de fuik te ontvluchten. Niet alleen heeft de visscherman op deze wijze groote schade in zijn vangst, maar ook aan zyn tuig. Hoeveel tijd moet hy weer niet staan boeten om de fuik behoorlijk hersteld te krijgen! Het tot nog toe eenige bestrijdingsmiddel het tuig te carbolineeren kan, vanwege een te groote schade aan vischstand en vangst, niet in toepassing gebracht worden. Zoo goed en zoo kwaad het gaat probeert men de plaag nog zoo veel mogelijk te ontloopen door 's avonds laat de fuiken te zetten en 's morgens om twee, drie uur weer te lich ten. Steeds wel is deze plaag opgetreden, ech ter bij lange na niet in de mate van thans. Als oorzaak van deze uitbreiding wees men op het „zoete" water. Voor brak water neemt de zijdebijter de wijk. 't Is te wenschen dat ten spoedigste mid delen gevonden worden om de zijdebyter in z'n vernielend werk tegen te gaan, zoo mogelijk uit te roeien. De visschery heeft het tegenwoordig zeker al meer dan zwaar om ook dezen grooten lastbezorger nog op de koop toe te kunnen nemen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8