Luchtaanvallen LAATSTE BERICHTEN. BUITENRITTEN AMSTERDAMSCHE BEURS Pluimveeteelt. Het groote publiek leest een dagblad. Gevolg i de dagblad-reclame is krachtig en afdoende. OUDE NIEDORP OBDAM OTERLEEK Genaraal Cedillo afgezet President Cardenas grijpt in. Treinbotsing tusschen Canton en hankatfc 200 Dooden te betreuren. Voor kleine tuinen. LAAGSTE TARIEVEN. NASSAU TAX. Tel. 3545. Beschermt U tegen de gevolgen van Bescherming daartegen is alleen mogelijk als ieder zelf daadwei» kelijk meehelpt DERDE BLAD. De heer K e y s p e r verzocht nogmaals den heer v. d. Vall aan te toonen, dat hij smalend gesproken heeft over werkverrui ming en constateerde, dat de heer v. d. Vall de bewijzen niet geleverd heeft en zijn woorden had moeten terugtrekken. Met den heer Appel tegen werd conform besloten. Aankoop grond. Voorgesteld werd van het Hoogheemraad schap Noord-Hollands Noorderkwartier voor 1 een perceel grond aan den Hoeverweg aan te koopen en in beheer en onderhoud te nemen een grondduiker onder de Krom me sloot. Conform besloten. Verkoop grond. Voorgesteld werd aan de firma A. Hoek- meijer 868 M2. grond aan de Rozenstraat voor 6698 te verkoopen; aan den heer J. Brouwer te Heiloo 613 M2. grcnd aan de Bisschop Bottemannestraat voor f 3780 en aan den heer J. Glas te Heiloo 267 M2. grond aan de Rembrandtstraat voor 2000. Als voren. Het 40-jarig regeeringsjubileum. B. en W. stelden voor aan hen een crediet te verleenen van ten hoogste 1500 voor het doen van uitgaven voor schoolfeesten en an dere feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de koningin. Mej. N i e r o p vond het beter dat het Rijk had toegestaan de subsidie voor de bewaarscholen te verlengen. Het geld kon wel beter besteed worden. De heer Grondsma wees er op, dat de burgerij hier toch ook wat aan ver dient. Met de stemmen van mej. Nierop en den heer Appel tegen, werd conform be sloten. Extra hulp aan werkloozen. In 1938 mag wederom extra hulp verstrekt worden aan werkloozen in den vorm van kleeding, dekking en schoeisel; en wel tot een bedrag van 5.50 per werklooze; 3.70 hiervan komt ten laste van het Departement van sociale zaken en 2 voor de gemeente. B. en W. ramen de hieraan verbonden uitgaven op 2592. Conform besloten. De raad ging hierop in comité. Ongecorrigeerd. van DONDERDAG 19 MEI 1938. OPGAVE VAN NOORDHOLLAMDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. STAATSLEENINGEN. 3—3Neder 1. Vorige koers 1938 1013/4 3 Ned.-lndië 1937 1007/16 1007:6 5% DuitschL '30 m. verkL 32l/i6 32V, BANK-INSTELL1NGEN. Amsterd. Bank 151 158V, Handel Mij. CerL r. 250 1623/4 1623/4 Koloniale Bank 1233/< 127 Ned. lnd. Handelsbank 130'/, 133 INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 0 373/4 373/4 Calvé Delft Ce-t. a 943/4 95V4 NederL Ford 291 286 Philips Gloeil. Gem. Bezit 277 277V, Unilever 151 153 INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting 283/» 28'/, Anaconda t §20'j/16 20*/.6-i Bethleh. Steel t - 353/16 34'/,-5 Cities Service u/m 23Vi« 237.6 Kennecott Copper 25'/, 25 R public Steel Standard Brands 10"/,6 ioi/,-7, - 5'/, 53/g Steel comm. i 33i/f 333/» U. S. Leather 37.6 3'/, CULTUUR MAATSCH. H. V. A 43U/, 4301/4-1 Java Cultuur 1473/4 150 Ned. lnd. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden p 1523/4 153 a 63Vs 63- MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. 77 76V, Redjang Lebong 168 168V, PETROLEUM. Dordtsche Petr. 3121/, 3121/, Kon. Petr, 325 324J-5r 79'/4 241/, 97:6 Tide Water OUAe 97,6 RUBBERS. Amsterd. Rubber s 1923/» 190'/, Deli Bat. Rubber 117 i/, 1141/, Hessa Rubber 1083/4 104 Oostkust t s 118V, 117 Serbadjadi Interc. Rubber e 843/4 - 27,6 27,6 SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 1043/4 104'/, JavaChinaJapan lijn 93 923/4 Kon Ned. Stoomboot 105'/4 105i-3/4 Scheepvaart Unie H83/4 118'/,-9 TABAKKEN. Deli Batavia a 2301/, 231 Oude Deli 286>/4 2831/,-4 Senembah t 2653/» 268 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 21 21 Soutbern Pacific p 91s/16 9s/i6 Southern Railw. Cert. 6 6 Union Pacific 49'/4 1 48 Canadian Pac. a 4i/, 4'/, laatste 2.30-45 per 50. tExclaim. 'Exdividend. x) ex-coupon Prolongatie vorige koers heden pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL, Vorige koers heden New-York 1.807, 1.80*71 Londen 8.98 8.98 Berlijn 72.57% 72.62% Parys 5.05 5.057, Brussel (Belga) 30.40 30.43 Zürich 41.27 41.30% Kopenhagen 40.07 40.10 Stockholm 46.30 46.30 Oslo 45.12/x 45.12% Italië 9.50 OOOOOOOOOO JkoviHciaat Tlieuws Ouderavond Dinsdagavond vond in één van de loka len van de Openbare Lagere School een ouderavond plaats. Het slechte weer was on getwijfeld oorzaak dat de opkomst niet zoo groot was als anders. Toch hadden nog ruim 25 ouders wederom in de schoolbanken plaats genomen, toen het hoofd der school, de heer Wolthuis, de vergadering opende, Hij gewaagde ervan dat in het jaar dat hij hier nu werkzaam was, een uitstekende sfeer van vertrouwen was gegroeid tusschen het onderwijzend personeel en de kinderen, alsmede de ouders der kinderen. De voorzitter deelde mede, dat de inen ting tegen diphtherie en roodvonk in 't afge- loopen jaar heeft plaats gehad. Niemand van de kinderen heeft er nadeel van ondervon den. De heer Meereboer, penningmeester, deel de mede, dat vorig jaar het nadeelig saldo 5.92 was en dat wij er nu in geslaagd zijn het om te zetten in een batig saldo van 62.33%. De commissie en den penning meester werd dank gebracht voor hun ar beid. Bestuursverkiezing. Aftredend waren me vrouw Koopmans, mevr. v. d. Molen, de heer de Wit en de heer van Stipriaan. Alle aftre denden werden met algemeene stemmen herbenoemd. Hierna volgde bespreking van het school reisje. Het bestuur stelde voor om de hoogste klassen, n.1. 4, 5, 6 en 7, naar Amsterdam te laten gaan. Daar zullen worden bezocht Ar- tis en het Aquarium en Schiphol en terug over Bloemendaal. De laagste klassen zullen wederom een reisje maken naar Schoort, Bergen en Camperduin, terug over Alkmaar. De data voor deze reisjes zijn vastgesteld op 17 en 24 Juni. Het bestuur stelde voor om voor ieder reisje ten hoogste 3 ge leiders mee te nemen en die vrij te houden. De reizen zullen per autobus worden ge maakt. Alle ouders stemden met de voor stellen in. De heer Wolthuis deed thans eenige me- dedeelingen. Over tandverzorging werd me degedeeld, dat de voorzitter is geweest naar de algemeene vergadering van tandverzor ging. Er waren enkele klachten geuit door ouders, dat er soms weinig aan verzorging gedaan werd. Dit betreft alleen de melkge bitten. Daar wordt zeer weinig aan gedaan. Voorts zou het op prijs worden gesteld als de ouders wenschen hadden, dat deze dan via het hoofd der school kenbaar worden ge maakt. Aan de nieuwe ouders deelde de voorzit ter mede, dat er een schoolspaarbank is. Het aantal leerlingen is nog steeds stijgende. Er zijn thans 63 kinderen. De voorzitter zeide verder, dat hij het ten zeerste betreurt dat er hier geen avond school is. Het blijkt herhaaldelijk, dat de menschen aan aanvullend onderwijs behoefte hebben. De gemeente mag geen subsidie verleenen, maar zal worden aangezocht om een lokaal met vuur en licht beschikbaar te stellen. De voorzitter wees uitvoerig op het nut van aanvullend onderwijs. Het plan is om het voorloopig van September tot en met Maart eens per week te doen. In den loop van den zomer zal dan huisbezoek worden gedaan. Gedurende de pauze werd gelegen heid gegeven om het werk van de leerlin gen te bezichtigen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Hierna las de heer Wolthuis een stuk proza voor „Uit de school geklapt" door Cohen de Vries en wel „De eerste sport". Hij oogstte een warm applaus voor zijn mooie voordracht. Bij de rondvraag informeerde de heer Lont naar het catechisatieonderwijs. De heer Wolthuis antwoordde, dat de openbare school gelegenheid geeft om elke week een uur godsdienstonderwijs te vol gen. Het wordt hier verzorgd door den heer Korndorfer in vrijzinnige richting. De heer Wolthuis dankte voor de gemoe delijke besprekingen en sloot hiermede de vergadering. f Poldervergadering Wogmeer. De vergadering van den polder Wogmeer werd Woensdagochtend te elf uur in het Polderhuis gehouden. De voorzitter, de heer Oudejan,s, deelde mee klachten te hebben vernomen over het hevig lekken van de kade bij het Rietbosch. Bij onderzoek bleek dit inderdaad volkomen waar. Echter thans is dit euvel nagenoeg geheel verholpen. De heer Schuit zei, dat er met het werk. wat onder toezicht van de Heidemaatschap- pen is uitgevoerd, de hand gelicht is, wat spr. gezien de lage loonen niet al te kwalijk kan aanrekenen. De voorzitter gaf dit laatste toe, doch ont kende in zekere mate de lage loonen. Met de mededeeling dat de kade thans in orde geacht kan worden, werd de discussie over dit punt gesloten. Ingekomen was een uitnoodiging van den Bond van Waterschappen in Noordholland voor een binnenkort te houden vergadering van dien bond. Besloten werd een afgevaar digde te benoemen, waartoe de heer Duin, secretaris, werd aangewezen. De rekening 1937 gaf aan ontvangsten 12718,70, uitgaven 9618,32, saldo 3100. Het saldo 1936 bedroeg 2331,60, alzoo een overschot in ontvangsten en uitgaven van 768,78, hiervan af te goed 59,62, maakt een netto voordeelig saldo 1937 709,16. Aangaande dit cijfer merkte de secretaris op, dat hierin nog is begrepen een post van 550 voor het bestraten van een weggedeelte wat in het afgeloopen boekjaar niet is be steed, en wel op de begrooting gebracht was, doch welke som dit jaar als bedoeld uitgegeven zal worden. De begrooting '38 is geraamd op een totaal aan ontvangsten en uitgaven van 14248,32. Omslag blij ft bepaald op 13 per H.A. Totaal aan ontvangsten 14248,31, uitgaven 10549,22, saldo 3699,09. De ruigteschouw werd vastgesteld op 1 Juni a.s. By de rondvraag wilde de heer Keuning de kolkweiden, die grasland zijn, voor bouw land verhuren, indien dit althans meer huur opbrengt Dit zal door het dag. bestuur nader onder het oog gezien worden. De heer Koopman wilde het laatste stuk van den Groenen weg, nu deze verbeterd zal worden, ook graag op dezelfde wijze in orde zien gebracht en namens het polder bestuur van Wogmeer het polderbestuur van Obdam, aan wie dit gedeelte toebehoort, de plannen die Wogmeer tot verbetering van den weg heeft kenbaar maken, opdat de weg wat dek aangaat één geheel wordt. Aldus werd met groote instemming besloten. De heer van Baar achtte het onredelijk dat van de wellen alleen de gaswellen in dezen polder belast zijn, De voorzitter kon zich het standpunt in denken, doch wees nadrukkelijk op het zeer groote verschil dat een gaswel boven een ge wone wel aan water geeft. Spr. zag er geen kans toe voor dit punt een eenigszins be vredigende oplossing te vinden, wat door de vergadering ondersteund werd. Reisvereeniging Reislust. Dinsdag 17 Mei vergaderde in café v. Ham de reisvereeniging Reislust ter bespreking van den jaarlijkschen uit gaansdag. De belangstelling voor deze bijeenkomst was zeer groot, waarover d' voorzitter bij de opening zijn vreugde uitsprak. Het jaarverslag van den penningmees ter werd onder dankzegging goedgekeurd. Het geheele bestuur werd bij acclama tie herbenoemd. Bij de bespreking van het reisplan kwa men de tongen los. Het bestuur wilde een 2-daagsch reisje naar Antwerpen. De heer Slot wilde een steentje bijdra gen tot het behoud van de Artis en stelde voor aldaar een bezoek te brengen en er aan te verbinden een uitstapje naar Mui derberg aan Zee of Zandvoort. De heer Hoogvorst prefereerde een reisje naar Valkenburg. Deze voorstellen werden alle besproken en het resultaat van een langdurige be spreking was, dat een groote meerderheid voor een reis naar Antwerpen stemde. De reis werd vastgesteld op Zaterdag 25 Juni. Besloten werd om eenige bus exploitanten te laten inschrijven. Aange zien het een kostbaar traject zal zijn, werd besloten om het saldo dat in kas is te besteden voor reiskosten. De rondvraag leverde niet veel op, waarna de voorzitter sloot met den wensch dat we van een paar mooie dagen mogen genieten. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Heemraadsingel III te Rot terdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Het jaarverslag over 1936 van de Rijksseruminrichting te Rotterdam. Nadat we nu gezien hebben hoe het Rijks landbouwproefstation voor veevoederonder- zoek te Wageningen en de Veeartsenij kun dige dienst hunne werkzaamheden ook ten bate van het pluimvee verrichten, zullen we thans het jaarverslag over 1936 van de Rijksseruminrichting te Rotterdam eens na der beschouwen. De Rijksseruminrichting is vrijwel bij alle pluimveehouders bekend omdat daar al jaren lang gestorven pluim vee gratis onderzocht wordt en het aantal onderzoekingen neemt nog steeds toe, ook op de andere gebieden der veehouderij. Het aantal onderzoekingen bedroeg niet minder dan 32861, dus ruim 100 per dag, waarvan doode dieren, enz. 6532. In het algemeen overzicht vinden we een artikel over de kleur der oogen bij kippen, dat in den tegenwoordigen tijd van veel be lang is. Er wordt n.1. in den laatsten tijd in de pluimveeliteratuur en door verschillende fokkers verband gelegd tusschen de kleur van de iris der oogen bij kippen en de Mareksche verlamming (dit is wat men in ons land noemt de jonge hennen verlam ming). Nu zijn daaromtrent bij de ter onder zoek ingezonden kippen verschillende ge gevens verzameld. Deze gelden natuurlijk alleen voor de rassen die normaal een goud gele iriskleur hebben, zooals Witte Leg horns, Barnevelders en Rhode Island Reds. Bij deze laatste soort komen echter ook, evenals bij andere gekruiste rassen, lichtge kleurde oogen van nature voor. Verder komt bij kippen, evenals bij zoogdieren, verschil in de kleur der oogen voor dat aangeboren is (bij honden ziet men nog al eens een bruin en een grijs oog). De kleur van de iris wordt behalve door het ras ook beheerscht door andere omstan digheden, zooals bijv. de voeding. Het schijnt dat bij een voeding, rijk aan kleur stoffen die veelal met vitamine A gepaard gaan (carotinen), de kleur van de iris veel beter is dan bij een voeding arm aan deze kleudstoffen. (Deze kleurstoffen worden veel aangetroffen in groenvoer en gele mais.) Op het einde van een flinke legperiode ver dwijn ook de kleurstof uit den snavel en de loopbeenen en verbleekt tevens de oogkleur bij de kippen. Na den rui herstelt zich deze kleur weer. Bij jonge hennen, die normaal gevoerd zijn en die tusschen de andere hen nen van den koppel opvallen door een bleeke oogkleur, is waarschijnlijk een erfe lijke aanleg of een tijdelijke stoornis in het stofwisselingsmechanisme in het spel, waar door zulke dieren de kleurstoffen niet vol doende in hun lichaamsweefsels opnemen. (Dit is b.v. heel duidelijk het geval bij chro nische coccidiosis. Zulke dieren herkent men direct in een koppel door hun eigen aardig bleeke kleur.) Omdat de mogelijk heid bestaat dat hierdoor ook een gebrek aan vitamine A ontstaat, is het niet ge- wenscht zulke dieren voor de fokkerij te ge bruiken, daar vitamine A een groote rol speelt bij het weerstandsvermogen tegen allerlei ziekten. Bij de genoemde gevallen is de iris ook min of meer ontkleurd, doch de verschillende spieren van de iris werken nog normaal, zoodat de pupil normaal op verschillende lichtsterkten reageert en zui ver rond van vorm is. Zoodra echter de zenuwen welke de iris-spieren beheerschen. aangedaan worden, zal de pupil onregelmatig fONGECORRIGKRD». DE STAKING WEER GEENIDIGD! De wilde staking aan de kunstzandsteen- fabriek „Arnoud" te Hillegom, die gister avond uitbrak, was binnen twee en een half uur afgeloopen. Om half tien gingen de laatste zeven van de achttien menschen, die om zeven uur staakten, de fabriek bin nen. De nachtploeg heeft dus weer volledig gewerkt. Vanochtend is ook de dagploeg volledig opgekomen. ERNSTIGE AANRIJDING TE WAALWIJK. Twee gewonden. Gisteravond heeft te Waalwijk een bot sing plaats gehad tusschen een motorfiets en twee fietsen. De wielrijders de M. uit Drunen en S. uit Waalwijk reden in de richting Waalwijk in de Overlaat, toen een motorfiets, bestuurd door den heer M., uit Tilburg, hun achterop reed. De wielrijders schijnen plotseling den weg te hebben willen oversteken, waar de motorrijder niet tijdig erg in heeft gehad. De wielrij der S. kwam in botsing met het motor rijwiel, dat over den kop sloeg. De motor rijder bleef bewusteloos op den berm van den weg liggen. Dokter Kolster uit Waalwijk verleende eerste hulp en constateerde bij den motor rijder een ernstige schouderfractuur met verschillende kneuzingen. De wielrijder S. werd ernstig aan het rechterbeen gewond. ONGELUK BIJ HET SCHILDEREN VAN EEN BRUG. Terwijl vanochtend een zestal mannen de spoorbrug over de Waal bij Zaltbom- mel aan het schilderen was, is een der schilders, de 29-jarige ongehuwde G. van Geenen, uit Zaltbommel, door een Diesel- trein gegrepen, waardoo hij van de brug werd geslingerd. Het ongeluk is gebeurd op dat gedeelte van de brug, dat boven het weiland ligt. De brug is daar ter plaatse ongeveer twaalf meter hoog. De ongelukkige kwam op de basaltglooiïng terecht en was op slag dood. Een andere schilder kon nog juist wegspringen en werd slechts licht gewond. Het terrein om de stad is bedekt met lijken. Ook op 200 KM. ten westen van Soetsjau, in de buurt van Lanfeng, wordt hevig gevochten. De Chineezen zouden hier tot het offensief zijn overge gaan om te trachten het front te herstel len. Drie Chineesche divisies, gesteund door gemotoriseerde afdeelingen, zijn ten zuidoosten van Lanfeng in botsing geko men met de Japansche strijdkrachten. Da Japansche luchtmacht zou drie uur lang de Chineesche troepen hebben gebombar. deerd, die langdurig stand hielden aleer zij in westelijke richting terugtrokken. De Mexicaansche president Cardenas heeft generaal Saturnino, den feitelijken heerscher in den staat San Luis, die, naar gemeld werd, een revolutie voorbereidde, uit zijn functie ontslagen. De president heeft zich per trein naa* San Luis Portosi begeven en daar mede gedeeld, dat Cedillo vergund wordt zich op zijn farm terug te trekken, wanneer hij alle wapens en munitie, waarover hij beschikt, zal hebben teruggegeven. Cardenas voegde hieraan toe, dat de petroleummaatschappijen de hulp hebben gezocht van verraders om de openbare orde te verstoren als repressaille tegen de onteigening. PROV. STATEN. Vervulling vacature-Ringers. Het centraal stembureau heeft tot lid van de Prov. Staten benoemd verklaard den heer J. Dorjee Jzn., te Zaandam, zulks ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. Ringers (c.h.), welke vacature is blijven voortbestaan door het niet aannemen der benoeming door den DE BLOEDIGE STRIJD IN CHINA. Overwinningsberichten van Japansche zijde. Volgens door Domei ontvangen inlichtin gen hingen vanochtend van tal van huizen en verscheiden pagoden in de binnenstad van het versterkte Soetsjau vlaggen uit. Soetsjau bestaat uit: 1. In het Westen een oude driehoekige stad, welke geheel ommuurd is. 2. In het Oosten, rond het station, uit een moderne stad, welke nog niet door de Japan- neezen werd bereikt. Belangrijke afdeelingen Japanneezen zou den binnen de muren der oude stad zijn doorgedrongen, nadat zij vanochtend om negen uur een gedeelte van den muur had den bezet, n.1. het westelijke gedeelte. Van daar uit, aldus Domei, zou de zuiveringsactie zijn begonnen. In de straatjes werd verwoed gevochten. De Chineezen verdedigden iede- ren duim gronds. Zij trekken in oostelijke richting terug. Japansch veldgeschut staat opgesteld op den stadsmuur. Volgens berichten uit Chineesche bron zijn in den avond van den zestienden Mei op den spoorweg KantonHankau ten gevolge van een treinbotsing 200 personen om het leven gekomen. Het ongeluk greep plaats bij Milokang op 115 K.M. ten Noorden van Sjangsa. Een personentrein, welke van Woetsjang op weg was naar het Zuiden, kwam in bot sing met een van Kanton afkomstigen goe derentrein, welke zich naar het Noorden begaf. Het verluidt, dat de bergingswerkzaam heden worden voortgezet. Meer dan hondera lijken zijn reeds uit het puin te voorschijn gehaald. De oorzaak van de ramp is onbekend. Het verluidt evenwel, dat eenige ambtenaren der spoorwegen in verzekerde bewaring zijn gesteld. Het geheele verkeer is onderbroken, aan gezien het puin nog steeds de rails blokkeert. LORD BADEN POWELL ONGESTELD. Lord Baden Powel, die aan boord van de Llangibby Castle op de thuisreis is van zijn bezoek aan Afrika, heeft volgens een telegram van lady Baden Powell aan den waarnemenden chief scout, lord Somers, een kleine inzinking gehad. Verdere bij zonderheden zijn niet bekend geworden. Lord Baden Powell zal nu vermoedelijk na aankomst te Southampton, waar hij Zaterdag wordt verwacht, naar zijn land huis in Hampshire worden overgebracht. Lord Baden Powell, die nu 81 jaar oud is, zal, naar vrij zeker is, niet op officieele wijze door vertegenwoordigers der pad vindersbeweging worden verwelkomd. van vorm worden, terwijl door verschillen de ontstekingsprocessen de pupil geheel stijf kan worden en dan niet meer op verschil lende lichtsterkten reageert. Tengevolge van het afzetten van abnor male cellen in de iris en het verdwijnen van de kleurstof, zooals bij de Mareksche verlamming het geval is, kan ook de iris grijs van kleur worden. Zoodra dan ook grijze verkleuring der oogen'gepaard gaat met een onregelmatigen vorm of stijf-zijn der pupil, is de kans groot dat men te doen heeft met de Mareksche verlamming, hoewel natuurlijk oogziekten, zooals een ontsteking van de iris ook zelf standig bij kippen kunnen voorkomen. In geen geval mag echter op grond van oogver anderingen alleen tot "Mareksche verlamming geconcludeerd worden, noch tot een of an dere bepaalde orgaanziekte, zooals een voor loopig onderzoek gedurende 1936 aantoonde. In den loop van dat jaar zyn van 1943 vol wassen kippen, welke ter onderzoek aan de Rijksseruminrichting ontvangen werden, de kleur der oogen en andere afwijkingen der oogen genoteerd naast het verslag van de bevindingen bij de lijkopening. Hieromtrent in een volgend artikel meer. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden. RHODODENDRONS. De maand Mei heeft nu eenmaal den naam de mooiste maand van het jaar te zyn, en al werkt het weer hoé langer hoe minder mee, toch valt er buiten inderdaad veel te genieten niet in 't minst door de vele bloeiende heesters waarbij vooral de Rho- dodendrons opvallen. Vroeger zagen we ze op elke buitenplaats in groote groepen langs de oprijlaan, en zelfs in het kleinste stads tuintje was er nog wel een te vinden. Toen zyn ze echter een poosje uit de gratie ge weest, men vond het styve saaie planten, en eigenlijk door de vele bloemen ten toonstel lingen, de Primavera en Boskoop o.a. van de aatste jaren, is de aandacht er weer op ge vestigd en zyn zy wederom populair gewor- De meeste liefhebbers denken dat een Rhododendron een plant zonder pretenties is en dat zij dus overal gedijen kan, en dan krijgt zoo'n plant het meest ongelukkige, onvruchtbare plekje van den tuin, en dan verwondert men er zich nog over dat er zoo weinig bloemen aan komen. Geef echter een Rnodondendron wat haar toekomt en zij zal zich buitengewoon dankbaar toonen door een forschen groei en een milden bloei. En wat heeft zy dan wel noodig? Een goed losgemaakten grond met ver teerden mest en turfmolm vermengd en een plaatsje buiten de felle zon. Op de fundee ring komt het vooral aan, want anders leeft zij de eerste paar jaar uitsluitend van het voedsel uit haar meegebrachte kluit, aange vuld door water en zy zal zich niet inspan nen om nieuwe wortels te maken. Is de grond echter goed los en vruchtbaar, dan zal zij zich spoedig vastzetten en een krach- tigen groei ontwikkelen. Het is wel beter ora ze na het planten niet uit 't oog te verliezen en ze in het voorjaar wat A.S.F.-korrels te geven of eens per jaar wat verteerde bladaarde met ouden mest, dat liefst niet ondergespit moet worden. Na den bloei ne men we de bloemen zoo spoedig mogelijk weg, om uitputting te voorkomen. Behalve de Rhododendron hybriden zijn er tegenwoordig ook prachtige species in den handel, die laagblyvend zijn en uiterst ge schikt voor rotsgroepen; wel verlangen zjj een beschut plekje omdat zy wat teerder zijn dan de gewone Rhododendron. Namen zullen we hier niet noemen, elke goede prijscourant biedt een uitgebreid sor timent voor elke smaak en beurs geschikt A. C. MULLER—IDZERDA.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 12