GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. "Rechtszaken a DERDE BLAD. De Raad voldoet aan alle voorwaarden van den minister om het 2e regiment luchtdoel-artillerie in Alkmaar te krijgen. DE HEER APPEL TEGEN. De vestiging van het tweede regi ment luchtdoelafweerartillerie. Glimlachje Wijziging verkeersverordening. Voorgesteld werd art. 32 der verkeersver- ordening in te trekken en dit artikel op- vast. te stellen aan de hand var ordening in re «u nieuw vast te stellen aan de hand van de sedert dien gewijzigde artikelen 36 en 47 van het Motor- en Rijwielreglement. Conform besloten. Het gemeente-verslag. Hoewel de regeering de gemeenten vrij Iaat in het doen verschijnen van een ge meente-verslag, stelden B. en W. voor het algemeen jaarverslag over den toestand der gemeente ook voortaan te laten verschijnen. Op een vraag van mr. Leesberg ant woordde wethouder van Slingerland, dat het verslag 93 heeft gekost, waarop conform werd besloten. Het monument voor dr. van Dam. Ingevolge het verzoek van het dr. J. M. van Dam-comité stelden B. en W. voor, voor de oprichting van een monument ter nagedachtenis van wijlen dr. J. M. van Dam, een perceel grond, gelegen op een Noordelijken hoek van de Prinses Juliana- laan en den Kennemerstraatweg beschik baar te stellen, en het college te machtigen na de onthulling het te stichten monument in eigendom en onderhoud voor de gemeente te aanvaarden. Conform besloten. De leges-verordening. Voorgesteld werd de bepaling, dat voor het afgeven van een aanvraagformulier voor een rij- of nummerbewijs, als bedoeld is in de Motor- en Rij wiel wet, 1 verschul digd is, te laten vervallen en die formulieren voortaan gratis verkrijgbaar te stellen, aan gezien de redelijke grond voor die heffing ontbreekt, omdat de gemeente de formulie ren ook kosteloos ontvangt. De heer v. d. V a 11 oordeelde het erg, dat voor het overreiken van een formulier 1 geheven wordt. De voorzitter: Dat wordt opgeheven. De heer H o ij t i n k was het met de bij lage eens en in de commissie een minder heid. De heer Venneker had wel iets voor het voorstel van de commissie gevoeld, maar nu het gepubliceerd is, zal spr. voor de bij lage stemmen, al betreurde hij het, dat in komsten prijs worden gegeven. Mr. de Groot betreurde de motiveering in de bijlage. Het is geen speculeeren op de onwetendheid van het publiek, maar beta ling vragen voor besparing van moeite. Spr. vond 1 te hoog, doch wilde het bedrag verlagen. De heer S i e t s m a was het met Mr. de Groot eens. Er zijn nog velen die ze niet hier gratis kunnen krijgen en laat men die iets laten betalen. De heer Woldendorp oordeelde, dat het doen van mededeelingen meer tijd kost dan het simpel overreiken. De commissie heeft een blunder geslagen. Mr. de Groot protesteerde daartegen. De voorzitter: De gemeente is ver plicht ze uit te reiken. Mr. de Groot wist dit niet, maar was er dan voor. Conform besloten. Na van kwart voor drie tot vier uur in co mité te zijn geweest, werd het volgende punt aan de orde gesteld. In de Alkmaarsche Courant van Maandag publiceerden wij de bijlage in extenso, waar in B. en W. voorstellen, om aan het Rijk voor den bouw en instandhouding van een kazer- nement en den aanleg en de instandhouding van een militair oefenterrein in eeuwig durend erfpacht tegen een canon van f 1 per jaar; af te staan ruim 20 H.A. ten Westen van den Hoever- en Bergerweg. De gemeente verplicht zich bovendien het terrein op te hoogen en te draineeren en ter beschikking van het Rijk te stellen vier ter reinen, elk van pl.m. 1 H.A., op verschillen de punten rondom het vliegveld te Bergen. De voorzitter deelde mede, dat 19.85.23 H.A. beschikbaar wordt gesteld. De heer Venneker wees er op, dat een van de belangrijkste beslissingen staat ge nomen te worden en bracht hulde aan het college. Toch bestaan er groote bezwaren. Het boschplan, ons ideaal, moet nu worden opgeofferd en juist voor villabouw om kapi taalkrachtigen naar Alkmaar te trekken, was dit zoo belangrijk. Ook de verfraaiing van de gemeente gaat nu verloren. Dan is er het financieele offer van 10.000 per jaar. Spr. vroeg zich af of dit te motiveeren is. Bü de begrooting pleitte spr. soepelheid voor het uitgeven van gronden voor industrieele doeleinden. Men zou hem toch zeker hebben uitgelachen als hij voorgesteld had die gron den gratis te geven en toch zou door in dustrieën meer welvaart zijn te wachten. Toch zal spr. niet tegen stemmen, omdat hij het met hetgeen B. en W. in de bijlage zeg gen eens is en omdat een afwijzing door de burgerij niet zal worden verstaan. De burgerij moet weten, dat het mogelijk Is dat verhooging van lasten er het gevolg van zal zijn. Spr. meende, dat de vestiging van een garnizoen gevaren van moreelen aard mee brengen. Voorzieningen zullen getroffen moeten worden om te voorzien in de gods dienstige en cultureele behoeften van een groot aantal jonge mannen. Het moreele peil van Alkmaar mag er niet op achteruit gaan. De heer v. d. V a 11 was na de lezing van het voorstel zeer verbaasd geworden en dacht aan het spreekwoord: „wie het breed heeft laat het breed hangen". Spr. vroeg of, gezien het aanbod, de gemeente niet te ver ia gegaan. Spr. dacht aan de vergrooting van de koop kracht, maar mag ean deel van de defensie- lasten op de schouders van het gemeen ge legd worden? Wat gevraagd wordt had defensie niet mogen vragen en als het was aangeboden, dan had defensie het niet mogen acceptee ren van een gemeente, die in nood zit en al les wil aangrijpen om de burgerij te helpen. Wjj geven het mooiste stuk dat wij hebben en maken dit ook nog in orde en bovendien moeten van naburige gemeenten 4 terreinen gehuurd worden. Dat deed bij spr. de deur dicht en hij stelde de vraag of dit toelaatbaar is. Is dit gevraagd of aangeboden? Als het gevraagd is, dan is dit iets, dat het betame- U)ke is overschreden. Wij voelen dat de tijd voorbij is, dat wij in stilte konden juichen toen wij van de Cadettenschool een zieken huis konden maken. De gewetensvrijheid is in gevaar. De zaak staat zoo, dat elke natie gesteld op eigen cultuur zich op moet maken, de goederen waarvoor onze voorouders gevochten heb ben te verdedigen. Daarom gevoelen de soc.-dem. dat eén groot goed voor ons allen is de geestelijke vrijheid en daarvoor willen ook wij offers brengen. Wij moeten ernstig praten over de offers die defensie thans vraagt Is dit wel in overeenstemming met de wet? Wij bereiken er mede, dat de grond eigenaren er om heen hun grondwaarden zien stijgen en dat ze meer zullen kosten als de gemeente ze noodig heeft. Deze voordracht heeft onze groote belang stelling. Wij gevoelen, dat de burgerij hulp geboden moet worden, maar binnen het be tamelijke en daarom wil spr. zijn 'houding bepalen, als hij de vraag beantwoord krijgt of wat voorgesteld is gevraagd of is aange boden. De heer Woldendorp zal voorstem men, omdat het vilegveld er komt en Alk maar dus beveiligd moet worden. Spr. heeft berekend wat geconsumeerd wordt en ver leend aan soldij en komt op 30.000 per maand, waarvan het grootste gedeelte in Alkmaar wordt besteed. Ook het geld dat den soldaten wordt toegestuurd, wordt in Alkmaar besteed. Ook de onderwijsinrich tingen worden er bij gebaat en de herha lingsoefeningen zullen voordeel brengen, evenals de bouw van de kazerne die 1 mil- lioen zal vorderen. Spr. zal gaarne voor de bijlage stemmen. De heer Grond smais niet zoo hoog gestemd als de heer Venneker. De levering van de fourage gaat bij inschrijving. Als de grond beschikbaar was gesteld voor belastingverlaging, dan zou 't voordeel voor de stad grooter zijn geweest. Hoewel het zal tegenvallen, zal spr. desondanks voorstemmen. De heer S i e t s m a had liever gezien, dat B. en W. den raad hadden geraadpleegd. Als geen aanbieding was gedaan, dan zou defen sie zeker getracht hebben door aankoop den grond te verkrijgen. Spr. ziet ook moreele bezwaren en betwijfelde of door de vestiging het luchtgevaar geringer zal worden. Spr. geloofde niet, dat de voedingsmiddelen van Alkmaar betrokken zullen worden. Ook spr. was getroffen, dat een stukje grond voor het gymnasium niet uit het Werkfonds kon komen. Thans vreesde hij waardevermindering van den grond tegen over de kazerne en hij oordeelde, dat de aan vrage behoorlijk is overschreden door de ter reinen om het vliegveld te vragen. Toch durfde spr. niet neen zeggen en daarom zal hy zich met schroom met de bij lage vereenigen. De heer Appel had geen lof voor het college. Hij was tegen het militairisme en tegen de bewapening van de Nederlandsche bourgeoisie. Spr. herinnerde aan een rede van Colijn en was tegen de militaire poli tiek, omdat er dan voor sociale zaken geen geld is. Principieel zeide spr. geen man en geen cent voor het militairisme. Bovendien is defensie rijkszaak en gaat het niet op arme gemeenten extra voor de defensiekosten te laten opdraaien. Spr. voor ziet, dat straks allerlei zaken van de be grooting geschrapt moeten worden voor deze transactie. De heer K e ij s p e r had geen princi- pieele bezwaren, maar de hooggestemde verwachtingen van den heer Woldendorp deelde spr. niet, al was hij het niet met den heer Grondsma eens, dat de voordeelen tegen zullen vallen. De voordeelen zijn zeker een belangrijk offer waard. De vraag is, waar ligt de grens van het betamelijke. Onze gemeente krijgt door de vestiging grootere gevaren te dra gen. Defensie dient dit te overwegen om onze lasen niet te zwaar te maken. Spr. stelde de vraag of het beschikbaar stellen van den grond niet voldoende is en verzocht het college dit te overwegen. Dat de grond er om in waarde zal stijgen, be twistte spr. De waarde zal bij de kazerne eerder achteruitgaan. De heer H o y t i n k bracht het college lof voor het initiatief en zou met genoegen voor de bijlage stemmen. De gemeentebe sturen hebben het aan zich te wijten, dat defensie offers van de gemeenten vraagt. Spr. zag verschillende bezwaren. Het offer is niet onbelangrijk, maar overwogen moet worden of de 10.000 per jaar er door gedekt worden. Spr. heeft bezwaar, dat ze niet in Alk maar moet wonen, maar het gevaar voor overloopen is niet zoo groot, omdat de be lastingen in de omgeving niet lager zijn en van de onderofficieren verwachtte spr., dat ze in Alkmaar gaan wonen en dit beteekeni een omzet van een ton. Spr. verwachtte meerdere belangrijke voordeelen. Zedelijke bezwaren kunnen er aan ver bonden zijn en spr. zag gaarne, dat B. en W. dit overwogen. Spr. meende voorts, dat men er met het offer van 2 ton niet af is. Militaire tehuizen zullen offers vragen en scholenbouw kan er uit voortvloeien. Het brengt echter veel werk en misschien komen •r ook burgerlijke corveeërs. Zonder de kazerne blijft het gevaar voor het vliegveld en daarom zal de luchtdoelartillerie wel aangewezen zijn. Spr. vroeg aandacht voor de luchtbescherming en zal vóór stemmen, gezien de voordeelen. De heer Raat oordeelde, dat de kost voor de baat gaat en bracht het college na mens den middenstand lof voor het initiatief. Mej. Ni e r o p was van de voordeelen niet zoo overtuigd. Zij durfde niet tegen zijn en zal evenals de heer Sietsma met den grootst mogelijken tegenzin vóórstemmen. Mr. d e G r o o t schaarde zich aan de zijde van dengenen, die de bezwaren erken nende, voor de bijlage zijn, omdat hij oor deelde, dat de voordeelen het offer waard zijn. De heer v. d. Borden had ook de wapenen gedragen. Hij erkende de bezwaren, maar de uniform legt verplichtingen op en daar om zal men Z.i. de kazerne gerust kunnen aanvaarden. Spr. wees er op, dat door het boschplan de grondprijzen omhoog gingen. Door de ka zerne zullen ze omlaag gaan en spr. wilde naar een nieuw boschplan omzien. Spr. ge voelde zich rustiger in een beveiligde dan in een niet beveiligde stad, omdat een vijand overal de levensaderen van een bevolking, centrales, watertorens en gasfabrieken zal aantasten. Spr. zal vóórstemmen. De voorzitter spreekt. Devoorzitter bracht dank aan hen, die het college hadden gecomplimenteerd. Spr. oordeelde, dat 1938 wel het belangrijk ste jaar in de geschiedenis zal blijken. Alkmaar had indertijd het verlies van de cadettenschool, dat zeer gedrukt heeft. In de jaren, die spr. hier is, hoorde hij herhaaldelijk, dat men dit verlies betreurt. Toen kwam onverwacht het plan in Alk maar een garnizoen te vestigen. Spr. zag kans de mogelijkheid te verwezenlijken. Spr. kreeg bezoek van eenige heeren uit Den Haag, die de vraag stelden of Alkmaar daarvoor offers wilden brengen en toen werd gevraagd, wat hier naar voren is ge komen. Onverbrekelijk zaten er aan vast de vier terreintjes in de omgeving van het vliegveld. B. en W. pleegden overleg met den direc teur van het grondbedrijf en toen is door ons vrijwillig het aanbod gedaan. Ook andere gemeenten deden aanbiedingen om een gar nizoen te krijgen. B. en W. zijn het er over eens, dat militaire troepen de stad ten goede komen. Moeilijk is dit in cijfers uit te druk ken. Naar spr. meening zijn de voordeelen de offers van de gemeente waard. Men moet het aantal, dat gevestigd wordt, niet gering achten. Het wordt misschien meer dan 700 man, 20 officieren en 60 a 70 onderofficieren. Ook van herhalingsoefeningen verwacht spr. sterke voordeelen. Ook zal de gemeente voordeelen trekken uit de belasting op eigendommen en ver wacht kan worden, dat de gemeente offers wil brengen voor de bevolking, al zullen de voordeelen voor de gemeente niet zoo groot zyn. Geeft meer werk, zegt de heer v. d. Vall Welnu, dit object is een groot werkobject De bouw van de kazerne vordert minstens 1 millioen en daardoor wordt de werkloos heid onder de bouwvakarbeiders verminderd en de Alkmaarders komen daarvoor het eerst in aanmerking. Er zijn bezwaren, als de opheffing van het boschplan en het drukken van de begrooting met 10.000 per jaar. Toch geloofde spr., dat het belang van de stad aanneming vordert. Er is ook naar andere terreinen omgezien, doch dit terrein is het beste. Wij krijgen nu voor het terrein een be stemming en nu het oorspronkelijke plan geen toestemming verkreeg geldt het: „het is beter één vogel in de hand dan tien in de lucht." De kwestie van de grondpolitiek kunnen wij beter buiten 'beschouwing laten. De door den heer Woldendorp genoem de bedragen zijn maximum-bedragen, doch spr. geloofde dat men de helft er van zeker als juist kan aannemen. Alkmaar wordt er ook meer centrum plaats door, ook voor industrie. Spr. ge loofde dat men de zedelijke bezwaren rus tig kan afwachten. Spr. was het eens met den heer v. d. Borden. Door het vliegveld in Bergen kwamen wij toch al in een hoogere ge varenklasse. Het plan van de luchtbeschermingsdienst is al goedgekeurd. Door het departement was uitdrukkelijk de eisch gesteld de zaak niet in den raad te behandelen, voor defensie zijn houding had bepaald. Ons aanbod is behoudens goedkeuring van den raad. De vraag of men te ver is gegaan, is een kwestie van appreciatie. B. en W. oordeelen dat aanneming in het belang van Alkmaar is. Tot den heer Keijsper zeide spr. dat het een gevaarlijk standpunt is, door tot min der te besluit, het plan op losse schroeven te zetten. De heer v. d. Vall verzocht om niet op uitvoering in werkverschaffing van de ophooging aan te dringen. Spr. wilde dat op de vrije markt met Alkmaarsche werk lieden. De voorzitter zeide, dat ook B. en W. het niet in werkverschaffing willen. Spr. weet niet wat men van hoogerhand wil. Het voorstel werd hierop, met aan- teekening dat de heer Appel geacht wenschte te worden te hebben tegen gestemd, z. h. s. aangenomen. De voorzitter feliciteerde de ge meente. Wethouder B o n s e m a bracht den voorzitter dank voor wat hy in deze heeft gedaan. (Instemming). Het poortgebouw van de Algemeene begraafplaats. Voor de zooveelste maal kwam hierna in behandeling het in bijlage 7 gedane voorstel tot verandering van het poortgebouw van de Algemeene begraafplaats. Mr. Leesberg ging nogmaals op het voorstel in. 6000 bleef hij voor hetgeen men er voor krijgt te hoog oordeelen. Van de ruimte om te wachten zal z.i. niemand gebruik maken, omdat men er door een sluippad moet komen. Met veel minder geld kan men de wacht kamer beter inrichten, door er twee deuren te maken en langs de kanten banken te plaatsen en de tafel er uit te nemen. Spr. kon met het voorstel van B. en W. niet medegaan. De heer Grondsma betreurde het, dat het weer op de agenda stond. De voorzitter: Het staat er voor de 4e maal op. De heer Grondsma vroeg of het niet mogelijk was op het nieuwe deel een aula te plaatsen. Hij wilde het poortgebouw niet schenden en drong nogmaals op aanhouding aan. De heer Stoutjesdijk had met genoe gen gezien dat een deel van den vijver ge dempt was. Wij krijgen nu een mooie ruimte. Het begraven geschiedt z.i. hier verkeerd. In andere plaatsen wordt het lijk eerst opge baard en daarna stapt de familie uit. f 15.000 is in 1937 aan begrafenisrechten ontvangen en spr. oordeelde dit in strijd met de begrafe niswet, die zegt, dat deze niet hooger mogen zijn dan de kosten. De begraafplaats brengt voldoende geld op om de zaak in orde te maken. Spr. stelde nogmaals aanhouding voor. Mr. de Groot verklaarde zich voorstan der van de bijlage, omdat z.i. de toestand niet langer toelaatbaar is. Bij slecht weer kan men op geen fatsoenlijke manier een be grafenis afwachten en in Alkmaar moet men in de meeste gevallen wel zeer lang wach ten. Spr. oordeelde het tweede plan wel goed. Noodig is, dat het publiek zich niet langer behoeft te ergeren als het een begra fenis moet bijwonen. De heer Dekker zeide, dat zijn fractie den bestaanden toestand onvoldoende acht en vóór zal stemmen. Met het voorstel van mr. Leesberg lost men de moeilijkheden niet op. Spr. is tegen aanhouding. De heer v. d. Borden oordeelde, dat de toestand niet bestendigd kan blijven, doch een maand aanhouding is niet erg en daar om zal spr. tegen stemmen. Weth. Klaver concludeerde, dat geen nieuwe gezichtspunten naar voren zijn ge komen. Reden voor uitstel is er niet. Spr. was voor stemming. Met 10 tegen 9 stemmen werd het voorstel verworpen. Tegen o.a. de R.K. leden (buiten de wethouders). Vragen van Raadsleden. Aan den Raad is het volgende verzoek gedaan: Ondergeteekende, H. C. Stoutjesdijk, lid van Uwen Raad, verzoekt U onderstaande vragen aan het college van B. en W. te mo gen richten: le. Is het B. en W. bekend, dat op 21 April jj. in het lokaal van de gemeentelijke Groentendistributie een heftige woorden wisseling heeft plaats gehad tusschen een werklooze en den administrateur van dien dienst? 2e. Is het juist, dat deze zaak door het col lege is onderzocht en zoo ja tot welk resul taat heeft dit onderzoek geleid? De heer Stoutjesdijk bracht dank voor de hem geboden gelegenheid. Spr. vroeg welke maatregelen de burgemeester zal ne men om dergelijke woordenwisselingen in de toekomst te voorkomen. Weth. v. Slingerland zeide, dat uit een ambtelijk rapport, de woordenwisseling, waarop de heer Stoutjesdijk doelt, bij B. en W. bekend is. B. en W. hebben den persoon, die zich eraan heeft schuldig gemaakt, uit gesloten van de distributie. De zaak, waar door de woordenwisseling ontstond, is aan gebracht bij de justitie, die onderzoekt. De zaak komt voor den rechter. De heer Stoutjesdijk concludeerde, dat, indien het College in 1936 een onder zoek had ingesteld naar hetgeen hy had ver nomen en meegedeeld, deze ellendige ge schiedenis voorkomen had kunnen worden. Toen hadden B. en W. moeten doen. wat ze nu hebben gedaan, n.L: de menschen bij zich laten komen. Doordat zij dit verzuimd heb ben, zijn nu de menschen de dupe. Spr. had er toen reeds op gewezen, dat de groente niet kwam bij de menschen, waar voor ze bestemd was. Thans is' dit een feit gebleken. Spr. geeft het College in overwe ging, de groenten-distributie in zijn tegen- woordigen vorm op te heffen en voor de distributie ervan de groentenhandelaren in te schakelen. Wat thans gebeurt, mag niet doorgaan. Weth. v. Slingerland merkte op, dat, hetgeen de heer Stoutjesdijk zeide, naast de vragen staat. De heer Stoutjesdijk is wel eens met klachten gekomen en die heeft spr. altijd onderzocht. Hij kwam echter altijd met vermoedens en nooit heeft hij het positieve bewijs daarvan kunnen leveren. Het is spr. bekend, dat de heer Stoutjesdijk een brief heeft gekregen met een positieve klacht. 12 Mei heeft spr. daarvan een afschrift gelezen en onmiddellijk heeft hij zich daarover tot den burgemeester gewend, die direct maat regelen nam en verschillende menschen Dokter: „Ik zal U een recept voorschryven, waardoor ge meer bloed krygt, mijnheer de graaf". Graaf: „Uitstekend, maar zet U er dan s.v.p. by, dat het blauw bloed moet zijn!" runs-pubhcalie OPGAVE VAN EIGENHEIMERS, GETEELD OP TUINBOUWTEELT- VERGUNNING. De Nederlandsche Groenten- en Fruit - centrale maakt bekend, dat die telers, die op hun tuinbouwteeltvergunning ver vroegde Eigenheimers telen, vóór 15 Juni 193 aan hun veiling opgave moeten doen van de oppervlakte, die zij met deze Eigenheimers betelen, onder vertoon van hun vergunning. Deze opgave is vereischt om deze Eigenheimers in aanmerking te doen komen voor de minimum- en vergoe- dingsprijzen, voor vroege aardappelen te stellen. Telers, die in het bezit zijn van een tuinbouwteeltvergunning uitsluitend voor plantaardappelen, komen voor deze rege ling niet in aanmerking. 's-Gravenihage, 19 Mei 1938. HANDELSERKENNINGEN GROENTEN EN FRUIT. De Nederlandsche Groenten- en Fruit - centrale vestigt er nogmaals de aandacht op, dat het verboden is, een groenten- of fruitwinkel, vemtwijk, of welken anderen vorm van handel in groenten en fruit ook, te beginnen, alvorens de Centrale dezen als zoodanig heeft erkend. Voorts ontraadt zij een ieder een groenten- of fruitwinkel, ventwijk enz. over te nemen, alvorens zich bij de Cen trale te hebben vergewist, dat men voldoet aan de voor erkenning gestelde vereischten, aangezien bij koop of verkoop van een groenten- of fruitwinkel, ventwijk enz. de handelserkenming niet mede op den kooper overgaat. 's-Gravenhage, 19 Mei 1938. heeft gehoord. Spr. vond het onjuist van een raadslid, dat deze, terwijl hij gegevens heeft, noch den burgemeester, noch den wethouder daarvan mededeeling heeft gedaan. Als men het gemeentebelang wil dienen, dan moet men de gegevens niet voor zichzelf houden en zijn kracht zoeken in een pietluttige in terpellatie. Een raadslid moet geen twee a drie weken een positieve klacht in zijn zak houden. Spr. heeft in dien tijd meermalen met den heer Stoutjesdijk vergaderd en deze heeft hem niets medegedeeld. De heer Stoutjesdijk: Onmiddellijk toen ik wist, dat de groente niet kwam bij de menschen, voor wie ze bestemd was, ben ik daarvoor bij den burgemeester geweest. De voorzitter: U heeft mij gezegd, dat u vermoedens had. Ik ga op praatjes niet in. Ik moet zwart op wit hebben. De heer Stoutjesdijk: Ik ben geen rechercheur. Als u toen had laten onderzoe ken, dan had veel voorkomen kunnen wor den. Weth. v. Slingerland: Toen u bij den burgemeester kwam had u den brief ook niet. Die hebt u later gekregen en door toe vallige omstandigheden heb ik inzage van een afschrift gekregen. De heer S t o u t j e s d ij k: Ik kom tot de conclusie, dat hetgeen ik toen gezegd he'o, zeer juist is gebleken. De voorzitter: Dat zal de vraag zijn. De heer Stoutjesdijk: Dan kom ik na het onderzoek nog eens op de zaak terug. Hierop werd de interpellatie en de verga dering gesloten. POGING TOT DOODSLAG. Werklooze uit Wormer veroordeeld. De Haarlemsche rechtbank heeft gister morgen een werkloozen inwoner van Wor mer veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden wegens poging tot doodslag. De man had een aanslag gepleegd op een amb tenaar belast met de uitkeering van de steungelden in het raadhuis der gemeente Wormer, door een mes te trekken en in drei gende houding op den ambtenaar af te ko men. Deze zag echter nog juist kans op te springen en achter de deur dekking te zoe ken. Het mes miste dan ook zijn doel en bleef in de deur steken. De officier van justitie had 14 dagen geleden tegen den ver dachte een gevangenisstraf van acht maan den geëischt. HEET WATER OVER HOND GEGOTEN. Vrouw verdacht van dierenmis handeling. Een 61-jarige vrouw, wonende te Broek in Waterland werd in Januari 1.1. door de Amsterdamsche rechtbank veroordeeld we gens dierenmishandeling, tot een gevange nisstraf van één maand. Zij had de hond van een buurman met heet water overgoten, omdat deze in haar tuin kwam om connecties aan te knoopen met haar hond. Het beest werd gewond, de eigenaar dacht er zelfs over hem af te laten maken. Ten slotte herstelde het dier van de brandwon den, dank zij de goede zorgen van den vee arts. Thans stond de vrouw bij verstek voor het Hof terecht. De procureur-generaal mr. dr. D. Reiliygh vond dit feit hoogst ernstig. Spr. eischte een week gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar, benevens een geldboete van f 50 subs. 25 dagen hechtenis. CICHOREI OF WITLOF? Er is verschil tusschen beide gewassen. De Haarlemsche rechtbank heeft thans de bekende cichorei-witlofpuzzle opgelost, die haar gedurende een drietal zittingen heeft bezig gehouden. De verdachte, een tuinder uit Haarlem mermeer, die volgens eigen verklaring, cichorei, doch volgens deskundigen witlof had geteeld, waarvoor hij een vergunning van de landbouw-crisiscentrale had moeten hebben, was voor den kantonrechter tot der tig gulden boete veroordeeld. Bij de behandeling in hooger beroep hield de verdachte hardnekkig vol dat hij cichorei had geteeld, waaruit eerst na inkuiling wit lof had kunnen ontstaan. Nadat de beslissing over deze kwestie

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9